STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN HinSCH DAGBLAD - Eerste Blad Rijnland's handel en industrie in 1940 Dinsdag 21 Januari 1941 UIT DE BOUTE WAERELD Nieuwjaarsrede van den Voorzitter der Kamer van Koophandel Er zijn lichtpunten Binnenland Buitenland VRAGENRUBRIEK SPORT tmP MAKI(T -MD— In de hedenmiddag gehouden verga dering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft de voor zitter, de heer D. ten Cate Brouwer de gebruikelijke Nieuwjaarsrede uitgespro ken, waarin hij, als steeds, een over zicht heeft gegeven van den toestand, waarin zich handel en industrie in het district der Kamer gedurende het af- geloopen jaar bevonden, zij het ook, dat dit overzicht aanmerkelijk minder uitvoerig was dan gewoonlijk. Alvorens aan economische problemen aandacht te schenken, wilde spr. aan den aanvang van een voor ons land ernstig, mis schien wel beslissend jaa:, getuigenis af leggen van onze liefde voor en trouw aan ons Vaderland. Moge de Voorzienigheid, die alle dingen regeert en die het lot der vol keren bepaalt, het met ons land en volk goed maken. Aan het eigenlijke overzicht is het vol gende ontleend: Het jehoeft nauwelijks betoog, dat de be drijvigheid hy verschillende ondernemingen in het district sterk contrasteerde. In den tuinbouw brach' 1940 een omme keer ten goede; de sterk gestegen omzetcij- fers aan de groentenveilingen spreken dui delijke taal. Helaas vertoonde de omzet van de Bloemenveilingvereeniging „Flora" te Rijnsburg een teruggang van circa 12% Het afgeloopeu jaar was voor deze groep van bloemenkweekers minder gunstig. Darkbaar gewaag! men echter van den be langrijken steun door de Regeering aan de bloemisterij toegekend. Ondanks de ongunstige omstandigheden is 1940 voor meerdere takken van bedrijf een jaar van goede bezetting geweest Aan genomen kan worden, dat hierin voorloopig geen verandering zal komen. Tegenover deze groep van bevoorrechte -industrieën staat een minder goede, soms zorgelijke bedrijfsgang bandere. Gebrek aan grondstoffen en de moeilijkheden, die zich vooral in der. aanvang bij de verwer king van vervangende g: dstoffen voor doen en dan som? nog de te geringe be schikbaarstelling van deze laatsten, ver oorzaak r in één onzer oupLu. takken van bedrijf, de fabrieken van sajet en wollen dekens, ernstige stagnatie "oor de instand houding van deze bedrijven is een ruimere aanvoer van celwol uit Duitschland drin gend noodig. Weer andere, ons district ken merkende bedrijven, zooals j.a. de bloem bollenteelt, verloren hoogst waardevolle af zetgebieden. Dat een dergelijke drastische beperking van den afzet den bedrijven ern stige zorgen baarde, is begrijpelijk. Nog slechter was er aan toe de Katwijk- sch" V'sscherij. welk" Mei 1940 tot stil stand gedoemd was Weliswaar werden de vergunningen voor de kusttreilvisscherij verruimd, maar eenige beteekenis had deze visscherij niet. Voeg bij het vorengenoemde nog de tal rijk" andere problemen, waarvoor het za kenleven zich gesteld zag, zooals de moei lijkheden bij het vervoer, de door de distri butie aan banden gelegde verkoop van tal rijke goederen, de vele beslommeringen tengevolge van de in snel tempo elkaar op volgende nieuwe voorschriften en niet te OOK DE VROUW VAN DEN NEGUS NAAR KHARTOEM. Naar de Londensche correspondent van Na Dagligt Allehanda meldt is de vrouw van Haile Selassie gisteren, vergezeld van twee dochters en zes kleinkinderen, van Londen naar Khartoem vertrokken, om zich bij den ex-negus van Abessynië te voe gen. Zij had de kroonjuweelen bij zich. (D.N.B.) VERXREK VAN ZWEDEN UIT ENGELAND. Elnc Januari begin Februari zullen 250 Zweden met het s.s. Belgi Enge.'and verlaten en naar hun land terugkeeren Zoowel aan Engelsche ais aan Duitsche dijde aldus ver neemt de Sloeknolms Tidningen zijn de formaliteiten welke voor een dergelijke- ets noodig zijn. vervuld- De reis geschiedt on'dei de bescherming van den Zweedschen staat die ook de kosten draagt. Her gezelsmap bestaat uit Zweec'sche zeelieden wier sche pen getorpedeerd zijn en die maandenlang te Londen zijn geweest en andrren wier. hei in Engeland te onveilig ts geword°n die er in verband met den oorlogstoestand geen bestaan meer hebben (A.N.P.). COMPLOT TEGEN IBN SAOED ONTDEKT Naar uit Djidda gemeld wordt, heeft koning fbn Saoed een oproep tot zijn volk gericht waaruit blijkt dat Britsche agenten een complot tegen de persoon des konings hebben gesmeed In den oproep dankt de koning zijn volk voor de loyale houding die het tijdens de ontdekking van het complot aan den dag heeft gelegd - (D.N.B.). GKIEKSCH SCHIP GEBOMBARDEERD. Het Grieksche vrachtschip.Ethnos is twee weken over tijd en moet als verloren worden beschouwd Het zesduizend ton groote schip maakte deel uit van een convooi dat van Lissabon naar Cairo roer In de^traat ran Sicilië hebben italiaansche gevechtevheg tuigen dit convool aangevallen en uit elkaar geslagen De Ethnos kon toen met zware slaezii ontkomen doch de reddende ku heeft het blijkbaar niet meer kunnen reiken. (A.N.P.). vergeten de groote zorgen, welke er in bij na elk bedrijf zijn om met afwijkende grondstoffen of materialen een even goed eindproduct te verkrijgen en gij zult met mij erkennen, dat de oorlog van een deel van ons bedrijfsleven niet geringe offers en veel moeizame aanpassing vergt. Maar gelukikg, er zijn lichtpunten, want onze ondernemers zitten niet stil. LICHTPUNTEN. Het beste bewijs hiervoor is, dat slechts eenige dagen geleden door een der grootste ondernemingen in onze stad opdracht is ge geven tot den bo; van een nieuwe fabriek Een dergelijk besluit" demonstreert op dui delijke wijze het krachtig vertrouwen in de toekomst. Overal ervaart men een moeizaam stre ven om niet verkrijgbare grondstoffen door andere te vervangen en gelukkig blijven deze pogingen niet altijd zonder resultaat. Al moge de aard en de kwaliteit van het nieuwe product iets afwijken, de bedrijven blijven op gang en de werkgelegenheid blijft behouden. Zoo heeft, om een voorbeeld te noemen, één der groentenconservenfabrieken, ten einde de moeilijkheden bij het verkrijgen van blik te ontgaan, een moderne droogin stallatie aangeschaft. Anderzijds stemt het hoopvol te kunnen constateeren, dat het handelsverkeer met het vasteland van Europa een belangrijke verruiming heeft ondergaan, waardoor eenige compensatie verkregen wordt voor het wegvallen van den export overzee. Zoo was het o.a voor de bloembollen- kweekerijen verheugend te mogen consta teeren. dat Duitschland belangrijk meer bollen importeerde dan in vorige jaren. Maar ondanks sommige gunstige facto ren, gaat de weg van het bedrijfsleven thans niet over rozen Toch behoeven wij den moed niet te verliezen. Laten wij vooral niet over roze.*. Toch behoeven wij den laatste jaren was. In mijn nieuwjaarsver- slagen van de afgeloopen jaren waren het bijna ononderbroken pessimistische ge luiden, die den boventoon hadden. En toch leefden wij toen in een wereld van overvloed. Gereede producten, grond stoffen en levensmiddelen, zoomede ar beidskracht, vakkennis, ondernemingslust, van alles was er, maar in schrijnende te genstelling tot dezen overvloed zagen wij een kwijnenden middenstand en een in zorgen verkeerende industrie. Vanzelfsprekend dringt dan de vraag naar voren wat de toekomst op economisch gebied ons nu brengen zal. Uit tal van uitspraken van de hoogste bezettingsautoriteiten is gebleken, dat voor de vrees van velen, dat n.l. Duitschland van zijn machtspositie gebruik zou maken om den groei van de Nederlandsche in dustrie te belemmeren e. dat daardoor Ne- derlano weder zou terugvallen tot een agra- rischen staat, geen enkele grond aanwezig is. De bezettings-autoriteiten erkennen zonder eenig voorbehoud, dat een krach tige, nationale industrie de hoofdpeiler moet zijn en blijven van onze volkswel vaart. Zij toonen dan ook voor ie ontwik keling van het Nederlandsche bedrijfsleven groote belangstelling en verleenden reeds hun medewerking bij het totstandkomen van een nieuw groot nationaal bedrijf. Een commissie van vooraanstaande Ne derlandsche ondernemers, onder voorzitter schap van mr, H L. Woltersom. is gevormd om de organisatie van het bedrijfsleven in goede banen te leiden Met de totstandko ming van een plan voor sociale en economi sche ontwikkeling van ons land zal uitein delijk zeker gerekend mogen worden. Het kan voorts niet worden ontkend, dat de openstelling van de douane-grenzen tus- schen ons land en Duitschland en daarbij de verruiming van het betalingsverkeer, zeer gunstige voorwaarden scheppen voor een inteusiveering van het handelsverkeer tus- schen ons land en een welvarend midden- Europa 'oor onzen land- en tuinbouw, voor den handel en voor onze Industrie ontsluiten zich* neuwe rijke markt:n. Voorheen is ten onzent zeer terecht be toond dat alleen het verdwijnen van tol- barrières althans een veel ruimere open stelling van grenzen ons land welvaart brengen kan. In deze maatregelen in de laatste maan den getroffen en die ver uitgaan boven hetgeen wij in de laatste jaren op handels politiek gebied hebben kunnen aanschou wen zoomede uit de toelichtingen. die daaro^ door bevoegde autoriteiten gegeven zijn zie ik een planmatig construeeren van een stevige fundeering voor een Europee- sche welvaartspolitiek. die voor ons be drijEleven van ongemeene beteekenis kan zijn In zijn bekende bruchure „Op de grens van twee werelden" constateert ook Dr. Co- lijn dat aangenomen moet worden dat op het vaste land van Europa in de toekomst de Duitsche invloed in midden-Europa overheerschend zal zijn Dan is het uit eco nomisch oogpunt beschouwd verstandig en goed. ons hiernaar te richten Dit is geen opportunistische politiek maai een nuchter rekening houden met de werkelijkheid, waarvoor wij onze oogen niet mogen sluiten Je gigantische worsteling tusschen twee wereldbeschouwingen, die wij nu beleven en die een strijd is op leven en dood. gaat ons niet oi. gemerkt voorbij Wij kunnen er ons met een simpe] pro of contra niet van af maken Wat er om ons heen gebeurt, of ge beurd is, dwingt ons. willen wij .rechtvaar dig zijn in ons oordeel, tot analyseering van NEDERLANDSCHE BOND VAN LEDERHANDELAREN. De georganiseerde lederhandelaren, die tot dusver in 6 vereenigingen van lederhan delaren waren ondergebracht, welke ver eenigingen federatief waren verbonden, hebben besloten deze federatie te ontbin den en allen toe te treden tot den Neder- landschen bond van lederhandelaren. Deze bond die de grootste was van de be staande vereenigingen van lederhandela ren, bestaat reeds 22 jaar. Het bureau van dezen bond wordt met ingang van 1 Fe bruari. verplaatst naar Utrecht. Heerdsin- gel 32, van waar uit de verdere organisato rische werkzaamheden zullen worden ge leid. DE ORDENING VAN HET RECLAME-WEZEN. Te Amsterdam kwamen de tot dusverre door de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" nog niet erkende adverten- tiebureaux bijeen, in verband met de in voorbereiding zijnde verordening van het reclame-wezen. Een contactcommissie, bestaande uit de heeren A. Ekering, Den Haag, B. Otte. Am sterdam en P. van Rijn, Den Haag, werd aangewezen om namens deze groep van bij het reclame-wezen geïnteresseerden op te treden. Met de betreffende overheidsinstanties, die de ordening van het reclamewezen in voorbereiding hebben, is reeds een bespre king gehouden. Ook met andere groepen van belanghebbenden zal zooveel mogelijk samenwerking worden gezocht. RUSSISCH—JAPANSCH VISSCHERIJ- ACCOORD. De Japansche en' sovjetrussische delega ties hebben een nieuw accoord gesloten be- treftende de visscherij. In het eerste arti kel wordt gezegd, dat de visscherij overeen komst tusschen de sovjetunie en Japan, evenals alle daaraan toegevoegde annexen, onderteekend op 23 Januari 1928. van kracht blijven tot 31 December. Het artikel stelt ln het licht, dat het huidige protocol kan worden vervangen door een overeen komst waaromtrent besprekingen gevoerd worden door de belde regeeringen en die in den loop van 1941 zal worden gesloten. (Stefani) GEEN PUBLICATIE VAN RAPPORTEN VAN KENNEDY EN BULLITT. Het Amerikaansche staatsdepartement zou. naar de Associated Press meldt, den elsch van den democratischen senator Wheeler tot publicatie van de diplomatieke rapporten van de Amerikaansche ambas sadeurs Kennedy en Bullitt uit den tijd voor het uitbreken van den Europeeschen oorlog, van de hand wijzen. Het staatsde partement zal zelfs den commissies voor bultenlandsche zaken van het congres in zage der documenten weigeren met de mo tiveering, dat het vertrouwelijke documen ten zijn van een ministerieele afdeeling der regeering Het staatsdepartement is van meening, dat de rapporten der ambassa deurs alleen „noodelooze nevenkwesties" in de debatten zouden kunnen brengen. GRIEKENLAND EN DE SOVJETS. United Press meldt: Naar van betrouwbare zijde verluidt heeft een Grieksche handelsdelegatie Maandag tijdens de terugreis van een mislukte be spreking te Moskou Istanboul aangedaan. De bespreking, die 40 dagen geduurd heeft en waarbij de Grieken moeite hebben gedaan tarwe en kolen van de Sovjet Unie te verkrijgen zijn mislukt wegens de te hooge prijzen, die gevraagd werden. Naar verluidt hebben de Russen de leve ring van kolen geweigerd en zouden zij ge- eischt hebben dat eerst verscheidene sche pen worden uitgeleverd waarvan zij den eigendom verworven hebben, doch die nog in Britsche charter varen. Groote hoeveelhedèn tarwe en kolen zijn kortgeleden op Grieksche schepen de Dar- danellen gepasseerd. Men meent echter, dat die goederen stamden uit vroegere trans acties. UIT DE DUITSCHE PERS. De ontmoeting tusschen den Duce en den Fuehrer wordt door de Duitsche bladen een hernieuwde bekrachtiging genoemd van de onvoorwaardelijke solidariteit der spil- mogendheden op politiek, ideëel en mili tair gebied. De bladen herinneren er aan, dat deze ontmoeting reeds de negende is tusschen de beide staatsleiders, en wijzen er op, dat het reeds tot de traditie der bultenlandsche en in het bijzonder van de tegen de spil ge kante pers behoort om iedere bijeenkomst van Adolf Hitler en Mussolini te begeleiden met dezelfde ongegronde combinaties en prognosen. De „Voelkischer Beobachter" schrijft, dat deze uit de lucht gegrepen beweringen steeds de uitdrukking zijn geweest van de niet-uitgesproken bezorgdheid, wat wei het resultaat der bijeenkomst zou kunnen zijn. Het is doelloos, zoo constateert het blad verder, de „meentngmakers" van dezen aard er van te willen overtuigen, dat de ge meenschappelijke strijd der beide leiders en der beide volken geen wankeling kent in zijn diepgefundeerde verbondenheid. De oorlog heeft hen gehard. Het gemeenschap pelijk vergoten bloed vormt een onder pand van een niet te scheiden vriendschap der volken. Daaraan veranderen de plompe pogingen van dén gemeenschappelijken tegenstander niets, welke tegenstander deze gemeenschap van het Duitsche en Italiaan- sche volk uiteen zou willen slaan, omdat hij daarin zijn grootste gevaar ziet. Het blad stelt voor de prognossen omtrent deze nieu we bijeenkomst ook ditmaal over te laten aa nde Angelsaksische pers, die reeds acht maal opheldering heeft gekregen. (D.N.B.) ROOSEVELT'S INSTALLATIE. Bij de installatie te Washington van Roose velt werd door de politie een man gearres teerd die zich bevond op de tribune tegen over het Witte Huis. In een der zakken van den arrestant werd een revolver gevon den. Verder werd een man gevangen geno men, die de president, tijdens diens tocht naar het Capitool scheldwoorden toeriep. Voor de installatie woonde Roosevelt een godsdienstoefening bij. (U.P.) ENGELSCHEN ARRESTEEREN OPVARENDEN VAN AMERIKAANSCH SCHIP. Bij aankomst te New York van het uit Rio de Janeiro komende Amerikaansche schip Argentina vernam men, dat de Engel sche autoriteiten in Trinidad twaalf Duit sche en Italiaansche passagiers van boord gehaald hadden. Een motiveering voor deze arrestatie is van Engelsche zijde niet ge geven. (D.N.B.). oorzaak en gevolg Immers om eigen tijd te begrijpen, moet men beginnen met de historie niet te verwaarloozen, waarschuwt onze staatsman Dr. Colijn Als wij aan dezen wenk gevolg geven en er ons toe zetten - zonder ons te laten leiden door gevoelens van sympathie en an tipathie. die met de objectiviteit maar al te dikwijls op gespannen voet staan de we reldgeschiedenis na 1918 critisch te bezien zal er bij menigeen een beter begrip komen voor d talrijke oorzaken die helaas ook ons land in den maalstroom van het afschuwe lijk wereldgebeuren hebben gebracht Dan zullen wij den weg naar de eenheid van ons volk gemakkelijker terugvinden en dan zul len wij tevens de c ertuiging krijgen, welke Dr Colijn ook bezit, dat het nieuwe dat komen gaat, nooit aan het oude gelijk mag zijn, zeker niet in economisch opzicht. üpr besloot met een persoonlijk woord van aank tot zijn naaste medewerkers en de leden voor den in 1940 ondervonden steun. Op het vervolg der vergadering komen wij morgen terug. SANEERINGSPLAN—GEEREGRACHT. Sloopwerken Pelikaanstraat aanbesteed De directeur van gemeentewerken heeft hedenmorgen namens B. en W. ten Stad- hulze aanbesteed de sloopwerken ten be hoeve va, het saneerlngsplan Geeregracht- Kraaierstraat en daarmede verband hou dende werken Er waren 19 biljetten Inge- levero. te weten van: Te ontvaneen van de gemeente: C Godschalk en Co. f. 3100.— J C. v d Brink Heemstede f.2400.—; N.V. Goudsche Aannemingsmij., Gouda f 2400. G ,L de Bruyn, Boskoop f. 2400.—; J. Tjal- ma en Co. Haarlem f. 2355.—; G, Mertens en Co Haarlem 1.1330.—; J. Wleringa, Hee renveen 1.1298 -: G. P. v. d. Drift f. 940.— Gebrs Koek. Mijdrecht f 925.—; Schieveld en Grunnemann Zoeterwoude, f 695.—; J. H. de Carpentier Nieuw-Vennep f.75.—; Toe te betalen aan de gemeente; i de Vink f 100 H. en J. Steenkist. Haarlem f 148 - G. v a Zwan en Co., Rijswijk f 219.F. H Klompjan. Zwolle f 300.—; Nic v. d AJt- ker Zoeterwoude f. 333.Gebrs. van Dijk, Dordrecht f 667 - en E W. Smit Helmond f 825.— Voorts werden aanbesteed de sloopwerken van perceelen in de Pelikaanstraat c.a en daarmede verband houdende werken. Hiervoor was als volgt ingschreven: Te ontvangen van de gemeente C. God schalk en Co., f.2249; N.V. Goudsche Aan nemingsmij, Gouda f. 1600; W. Flandërheim f.1300: C. J. van '"alderen f.1285; J. Wie- ringa, Heerenveen f.925: J. Tjalma, Haar lem f.875; J. C. v. d. Brink Heemstede f 823. Toe te betalen aan de gemeente Gebrs. Koek Mijdrecht f.275: G. P. v. d. Drift f.447; H. de Bolster f.457: A. van Halem en I. Doornik f.600; G. L. de Bruyn, Bos koop f.603; H. en J. Steenkist, Haarlem f.813; E. W. Smit, Helmond f.1325; J. H. de Carpentier, Nieuw Vennep f.1500; fa. G. v. d. Zwan en Co., Rijswijk f.1559; F. H. K'ompjan, Zwolle f.1575; J. F. van Zeu- meren, Utrecht f. 1777,77; Nic. v. d. Akker. Zoeterwoude f.2035: Gebrs. van Dijk, Dord recht f.2467. De gunning werd aangehouden. Waar geen woonplaats is vermeld, wonen de inschrijvers alhier. DE VERSTREKKING VAN WARME MAALTIJDEN AANGEVANGEN. Heden is hier ter stede een aanvang ge maakt met de verstrekking van warme maaltijden, tn de drie localen het voorma lige gebouw van Pniël, het gebouw van het Christelijk Militair Tehuis en het gebouw Staalwijk. werd vanochtend omstreeks 12 uur aan ongeveer 500 personen warme hutspot uitgedeeld. De prijs van dezen scho tel bedroeg 13 of 25 cent Gisteren wera hier ter stede aange houden de 42-jarige mej. N A. v d. H.. wegens diefstal van een iapon uit een mo demagazijn De 65-jarige J. v. d. K. kwam gister avond omstreeks half zes op de Vischmarkt te vallen. Met een lichte hersenschudding en een verwonding boven het linker oog werd het slachtoffer naar het Elisabeth- ziekenhuls vervoerd - Voor het te Rotterdam gehouden prak tijkexamen voor Bevolkingsboekhouding, slaagde onze stadgenoot J. MoeHker, die tevens slaagde voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Algemeene Statistiek Mej G H. v. d Rui' alhier is geslaagd voor het practijkexamen boekhouden, afge nomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen en Federatie van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curlus". DE OORLOG IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Uit Londen ontvangen berichten melden, volgens neutrale bronnen, dat de strategi sche toestand, die zich in de -Middeliand- sche Zee afteekent, zooals die wordt be vestigd door de successen der Italiaansche vloot en der Italiaansche en Duitsche luchtstrijdkrachten" in de Straat van Si cilië, de Engelschen er toe zou hebben ge bracht een ernstig besluit te nemen, n.l. at te zien van den weg door de Middel- landsche Zee voor het zenden van hulp aan Griekenland. Zij zouden hun convooien om de Kaap gaan sturen. (Stefani). De „Popoio di Roma" wijst er in dit ver band op, dat zelfs wanneer een dergelijk besluit niet volledig zal worden toegepast en pogingen als die der laatste dagen op nieuw in het werk zouden worden gesteld, er ongetwijfeld geen feit is, dat meer be- teekenisvol is ten aanzien van de doeltref fendheid der slagen, die door de spllmo- gendheden zijn toegebracht aan de vijan delijke strijdkrachten. Engeland heeft moeten constateeren, dat het geenerlei controle op deze zee uitoefent welke zij meende volledig te kunnen be- heerschen. Het gedwongen besluit, waar aan het zich onderwerpt, is reeds een hal ve explosie, die het voorspel vormt van de algeheele en definitieve ontploffing. DE ZINGENDE BADSTOOF. De baden, die de Japanners voor genees krachtige doeleinden in de warme bronnen van Koesatsoe nemen, bewijzen wederom het weerstandsvermogen van het lichaam tegen hooge temperaturen. De bronnen van Koesatsoe hebben een temperatuur van 58 graden Celsius. Door roeren met een stok, houdt iedere badgast het water voortdu rend in beweging, terwijl tevens de tempe ratuur eenige graden minder wordt. Ver volgens giet hij met een houten lepel voortdurend water over zijn hoofd en dit duurt net zoo lang, totdat op een wenk van den badmeester de badenden in het water recht over eind gaan staan. Nu be gint de badmeester een lied te zingen, dat de baders herhalen en dat sedert eeuwen den duur van het bad bepaalt. Bij het laat ste vers springen dé badgasten zoo rood als een kreeft uit de badstoof, om plaats voor anderen te maken. Iedere patiënt moest'zich drie tot vijf maal per dag aan deze kuur onderwerpen om succes te heb ben. Het menschelijk lichaam verdraagt dus heel wat meer warmte, dan men zoo over het algemeen denkt. Het verrassende weerstandsvermogen, is door de buitenge wone transpiratie te verklaren, die door do hooge temperatuur veroorzaakt wordt. Het verdampingsvraagstuk geeft hierbij den doorslag. Het water, dat uit de poriën pa relt, verandert in de bronnen van Koesat soe onmiddellijk in damp. die een merkbaar deel van de warmte absorbeert, die het ichaam omgeeft. ACCLIMATISF.ERING VAN BLANKEN IN DE TROPEN. Wanneer men tropische ziekten, zooals malaria, dysenterie en dergelijke, bulten beschouwing iaat, hun bestrijding is slechts een kwestie van tijd dan is het voor het blanke ras aileen van beteekenis, in hoeverre men zich aan de climatologi- sche Invloeden bij lichamelijk werk ln de tropen op den duur, n.l. in generaties, kan aanpassen. Volgens onderzoekingen van prof. Ziemann zijn de aeciuatoriale kust en oerwoudgebieden totaal ongeschikt. De gemiddelde temperatuur, het vochtigheids gehalte van de lucht en de regenvoorra- den zijn zoo hoog. dat het verblijf aldaar bijna gelijkt op dat in een stoombad, waar door het op den duur voor de blanken on verdraaglijk wordt. Iets gunstiger, tenge volge van de geringere vochtigheid van de lucht en de sterkere' afkoeling 's nachts zijn de gebieden, die meer in het binnen land van het vasteland liggen. Een verbe terde hygiëne der woningen, der kleeding en voeding (waarbij vooral het gebruik van alcohol vermeden moet worden), zal ln de toekomst wonderen kunnen verrichten. Zeer gunstig zijn echter alle hooger ge legen gebieden Een hoogte van 12001600 meter vormt zelfs voor de Europeanen een gezond en aangenaam verblijf. Ervaringen in Brazilië hebben bijvoorbeeld aangetoond, dat de derde en vierde generatie reeds in zoo. verre aan het klimaat aangepast is, dat zij zonder nadeel van het gebergte ln de lager gelegen streken kan doordringen. C. K. te L. Lid 1. Met oudbakken brood of met een papje van tetra en speksteenpoeder. Lid 2. Men bet de vlek met een watje met een oplossing van 1 deel choorkalk en 9 deelen water. WATERPOLO. L.Z.C. II—DE ZIJL II. Morgenavond wordt ln de Overdekte aan de Haarlemmerstraat de wedstrijd L.Z.C. II—Zyi II gespeeld. BODEGRAVEN, 21 Jan. Kaasmarkt. Aange voerd 495 stuks, wegende 4455 KG. Prijs met R.M 1ste soort f. 41.50; handel vlug. HONSËLERSDIJK, 20 Januari. Groentenvei- ling Andijvie 76—1,22; boerenkool 20—35 per bak. rapen 2—3: spruiten 20—39; witlof 19—22; prei 1929; peren 1518; uien 5; savoyekool 314 ct per KG selderie 95200; peterselie 3.90 5.50 per 100 HONSELERSDIJK, 20 Jan Bloemenveiling - Anjers f 4.70 -9.00; Calla 1121; Amerllly 7 9; wit 18 per 100; Plumosa 16—32; Sprênge-ie 1821; Freesia 1026; geei 20—30: blauw 25 35: Copland 16—18; rose 14—28: Pit 4247; Victoire 3641; Albino 3248; Le Notre 3545; Gen. de Wet 21; Krelage 16—18; Tros Germ 6—8 per bos; Azalea 33—65 per pot. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2