LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 16 Januari 1941 NAGEKOMEN BERICHTEN Pit Binnenland Engelsche luchtaanvallen op ons land Buitenland Verklaring van Morgenthau Italiaansch W eermachtsbericht Stadsnieuws De openbare Ijsbaan. SPORT LJit de Omstreken RECHTZAKEN BURGERT,UKE ST^ND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT TWEE DOODEN EN VIJF ZWAAR GEWONDEN. Gisteravond en vannacht hebben Engel sche vliegers op verschillende plaatsen van ons land bommen geworpen. Het meeren- deel van deze bommen viel in het open veld zonder noemenswaardige schade aan te richten. Op twee plaatsen waren de gevol gen ernstiger. Te zamen werden zes huizen door brisantbommen vernield, terwijl een aantal andere woningen door bomscherven of door brandbommen werden beschadigd. De branden, die uitbraken, konden overigens snel worden gebluscht. Een voorraadschuur welke door een brandbom werd getroffen, brandde af. Voorts werd' o_m. nog een reser voir met waterstofgas getroffen en bescha digd. Helaas vielen ook nu weer menschen- levens te betreuren. Twee personen werden gedood, een man, een vrouw en drie kin deren zwaar gewond en een man licht gewond. IN DE GEUL GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gisteren is de dienstbode B. Schieren te Wittem bij het water scheppen in de Geul gevallen en verdronken. Het lijk is later opgehaald. VADER EN ZOON DOOR AUTO GEGREPEN. Tengevolge van de gladheid van den weg. Gistermiddag reed een besteller van de Etos-coöperatie te Eindhoven met zijn driewieler op den Boschdijk aldaar. De man werd daaifaij geholpen door zijn veertien- jarigen zoon. Plotseling naderde een perso nenauto. De bestuurder kon tengevolge van de gladheid van den weg niet uitwijken en reed vader en zoon aan. De vader ikreeg in wendige kneuzingen, de zoon een gecom pliceerde beenbreuk. De slachtoffers werden per ziekenauto naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. De toestand van den Jongen veregerde zoodanig, dat hij vanochtend aan de gevolgen van dit ongeluk is overleden. DIEFSTAL UIT GEBOUW VAN MAATSCHAPPELIJK STEUN. 4700 gulden "gestolen te Amsterdam. Vanmorgen kwam het personeel van het bureau werkverruiming van maatschappe lijk steun aan De Galerij te Amsterdam tot de onaangename ontdekking, dat uit het gebouw in den afgeloopen nacht een be drag van ruim f.4700.gestolen was. Dit .geld werd in geldkistjes bewaard in een kelder, welke slechts één toegang, de deur had. Deze deur was goed afgesloten, doch vormde geen beletsel voor de dieven. Zij hebben n.l. de scharnieren verwijderd en haar uit haar hengsels gelicht. Op welke wijze zij echter het gebouw zijn binnengekomen of hebben verlaten, is nog een punt, dat niet opgehelderd is. De poli tie, die een nauwkeurig onderzoek instelt, neemt voorloopig aan, dat zij zich hebben laten insluiten. De ware toedracht van het gebeurde ligt evenwel nog in het duister. Wel staat vast. dat de dieven want dat één man de diefstal gepleegd zou hebben, wordt uitgesloten geacht zeer goed van de situatie op de hoogte moeten zijn ge weest. THAILAND EN INDO-CHINA. Het grensconflict tusschen Thailand en Indo-Ohina heeft zich Maandag j.l. uitge breid tot een niéuwen sector. Thailandsche troepen overschreden de grens van Laos, klaarblijkelijk op marsch naar Pakse, zoo wordt vernomen. Ter ondersteuning van de infanterie heeft de Thailandsche lucht macht op 14 Januari Pakse gebombardeerd aldus meldden latere telegrammen. Er wor den thans gevechten geleverd aan de Noord Westelijke grens van Laos. nabij Thakset en Savannakhet en ook in Zuidwest Cam bodja, waar de Thailandsche troepen even eens in Indo-Ohina zijn binnengedrongen. (D.N.B.) DE WINTER IN ZUID-SLAVIË. In het Zuiden van Servië is de winter op nieuw in volle felheid begonnen. Het ver keer, vooral aan den rechter Wardaroever, is over grooten 'afstand verbroken. De smal- spoorbaan van Skoplje via Gostivar naar Ochrid is wederom ingesneeuwd. Drie trei nen zijn bij Kitsjevo in de sneeuw blijven steken. Ook tusschen Ochrid en Bitolj moest het autobusverkeer gestaakt worden. De weg door den pas over den 2000 M. hoo- gen Tsjakor, die pas -enkele dagen geleden, na vier weken gesloten te zijn geweest, weer opengesteld kon worden, ligt op sommise plaateen onder een drie m?ter dikke sneeuwlaag, zoodat de levensmiddelenvoor ziening van Montenegro opnieuw in gevaar verkeert. Ook in de Servische deelen des lands en in het Westen van Bosnië heeft zware sneeuwjacht geleid tot ernstige ver- keersstoringen. 72-URIGE WERKWEEK OP AMERIKAANSCHE MARINEWERVEN. De Amerik. minister van marine, Knox, heeft op de persconferentie meegedeeld, dat de Amerikaansche marine tracht door een reorganisatie de 72-urige werkweek zoo spoedig mogelijk op haar werven in te voeren. Voor het oogenblik is hier de 48- ur ge werkweek regel. De minister heeft voorts bekend gemaakt dat 21 Januari gemeenschappelijke ma noeuvres van vloot, leger en marinelan dingstroepen in de Caribische zee zullen beginnen. Dit zijn de jaarlijksche „rou tine-manoeuvres", die in de nabijheid van Portorico gehouden worden. (D.N.B.) In een verklaring voor de commissie voor buitenlandsche zaken van het Huls van Afgevaardigden heeft de Amerikaan sche minister van financiën, Morgenthau. betoogd dat Engeland zulke omvangrijke leveranties van de V. S. noodig heeft, om dat Amerika de eenige plek is, vanwaar Engeland leveranties kan betrekken. En geland beschikt evenwel niet over de noo- dige dollar-reserves om de in de V. S. ge plaatste opdrachten te bet-alen. Daarom is een wet noodig., die afwikkeling moge lijk maakt van de leveranties die Enge land zoo dringend noodig heeft. Op vragen van commissieleden beweer de de minister dat het tegoed van Enge land in Zuid-Amerika en andere landen 3.868:000.000 pond bedraagt. Dit bedrag is van het Britsche ministerie van finan ciën afkomstig en is nauwkeurig gecon troleerd. Morgenthau wees er voorts op, dat En geland vrijwel geen goud meer heeft op het Britsche eiland. De Engelsche goud voorraden bevinden zich in de V. S. en verschillende andere deelen van de we reld of zijn reeds daarheen overgebracht. Volgens de meening van het federale ministerie van financiën, zoo verklaarde de bewindsman voorts, kan de president op grond van de wet tot hulpverleening aan Engeland, die bij het congres ingediend is, aan Engeland of aan andere landen zijner keuze ieder deel en zelfs de totale uit rusting van leger en vloot der V. S. af staan, zonder daarvoor aan het congres ook maar een enkelen dollar te hoeven vragen. (D.N.B.) LAWINE SLEURT VIJF SOLDATEN MEE. Vijf Italiaansche soldaten zijn meege sleurd door een geweldige lawine. Naar hun lijken wordt gezocht. DE MENDOZA. Aangezien omtrent het lot van het Fran- sche levensmiddelenschip Mendoza nog steeds geen nadere berichten ontvangen zijn, heeft het' in de haven van Buenos Aires liggende Fransche schip Campana, zijn oorspronkelijke reeds op gisteren be paalde vertrek voor onbepaalden tijd uit gesteld. Het valt algemeen op, dat op het Fransche schip de blauw-wit-roode natio nale kleuren, waarmede het schip aan bei de boorden was gekenmerkt, thans plotse ling overgeschilderd worden. Naar verluidt zou ook de Campana, evenals de Mendoza, in hoofdzaak levensmid-delen en medica menten naar Frankrijk brengen. Behalve de Campana liggen de Fransche schepen Formose, Aurigny en Katiola in de haven van de Argentijnsche hoofdstad. BOMMEN OP FRANSCHE STAD. Volgens een bericht uit Vichy wordt offi cieel bekend gemaakt, dat de stad Valence in het departement Drome in den nacht van 12 cp 13 Januari door een Britsch vliegtuig met 12 brandbommen is bestookt. Er vielen geen slachtoffers onder de bevol king en ook de materieele schade is van weinig belang. Een oplaaiende brand kon snel bestreden worden. Het onderzoek der bomsplinters heeft ondubbelzinnig aange toond, dat 'het aanvallende toestel En- gelsch was. De gebeurtenis heeft in Frank rijk groote opwinding veroorzaakt. (D.N.B.). MATIGHEID. Op het eilandje Vivara in de nabijheid van'het Italiaansche eiland Proclda is een man gestorven op den leeftijd van 73 jaar. Sedert tientallen jaren had de man zich gevoed met 70 gram vleesch per dag en anders niets. Bij opening van zijn testa ment bleek, dat hij een vermogen ten be drage van 8 millioen lire had achtergela ten. (D.N.B.) ADMIRAALSBENOEMING IN ENGELAND. Vice-admiraal sir Andrew Cunningham, vlootvoogd van de Britsche zeestrijdkrach ten in de Middellandsche Zee, is tot admi raal benoemd, naar uit Londen gemeld wordt. (D.N.B.) REDE VAN DR. ZIEGLER IN BRUSSEL. In het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel heeft gisteravond op uitnoodiging van de Duitsch-Vlaamsche werkgemeen schap „De Vlag" ministerialrat dr. Zlegler vin het rijkspropagandaministerie een le zing gehouden over het thema „het ware gezicht van Engeland". De liberale demo cratie, zoo constateerde Ziegler, heeft na den wereldoorlog in de jaren 1918/1919.haar histc Isch oogenblik laten voorbijgaan. Toen had zij de wereld een duurzamen vrede kunnen schenken, want Lloyd George, Clemenceau en Wilson hadden een macht in handen, zooals "elden op drie mannen is vereenigd geweest. Precies zoo, aldus besloot de spreker, is thans een nieuw oogenblik voor de wereld gekomen en dit oogenblik zal niet in de macht komen van de mogendheden, die toen gefaald hebben, maar van de nieuwe mogendheden. Deze overwinning, dat gelooven wij en wij zijn er vast van overtuigd zal door de spll- mogendheden van het fascisme en het nationaal-socialisme worden gewonnen. (D.N.B.) DIAMANTEN JUBILARIS IN DE DIAMANTEN? In de Mohammedaansche gebieden van Britsch-Indië is een levendige propaganda campagne begonnen, die beoogt naar uit Karatsji gemeld wordt den Mohamme- danenleider Aga Khan ter gelegenheid van zijn diamanten jubileum in 1945 zijn li chaamsgewicht in diamanten ten geschen ke te geven. Daar de Aga Khan thans om streeks 275 pond weegt, zou hij 623.000 ka raat diamanten moeten krijgen, ter waarde van ongeveer 25 millioen dollar. Naar men weet, heeft de Aga Khan bij zijn gouden jubileum in 1935 tweemaal zijn lichaams gewicht in goud gekregen. (D.N.B.) Het 223ste Italiaansche weermachtebe- richt meldt: Aan het Grieksche front zijn aanvallen van den tegenstander afgeslagen door de prompte reactie van onze troepen. In Cyrenaica, de gebruikelijke bedrijvig heid van de artillerie aan het front van Tobro&k en van onze snelle colonnes in de streek van Dzjaraboeb. Onze vliegtuigen hebben wegen, ravitailleeringsposten en vijandelijke stellingen ten Zuidoosten van Tobrosk gebombardeerd. Een vijandelijke •bommenwerper werd boven Tobroek door luchtdoelartillerie van de marine neerge schoten. In Oost-Afrika geringe bedrijvigheid van de artillerie aan het Soedanfront. Het steunpunt van Port Sedan is door ons luchtwapen succesvol aangevallen. De vijand heeft een aanval op Assab onder nomen, waarbij schade van gering belang aangericht is. Een van onze duikbooten onder bevel van korvettenkapitein Mario Spano heeft in den nacht van 10 op 11 dezer in de Mid dellandsche Zee een lichten vijandelijken kruiser getorpedeerd. Een andere onder zeeër onder bevel van korvettenkapitein' Vittoro Raccanelli heeft in den Atlanti- schen Oceaan het Engelsche schip Ar- dabham (5000 ton) tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben vijan delijke vliegtuigen Catania gebombardeerd, waarbij geringe materieele schade aange richt werd. Enkele personen werden gedood of gewond. DE KOUDE IN ROEMENIË. In de meeste deelen van Roemenië heerscht nog steeds strenge koude. In Crajova vroor het gisteren 25 graden, in Hermannstadt 15 graden. Daarentegen is de koude aan de oevers van de Zwarte Zee plotseling zeer verminderd. In Constanza en omgeving heeft het langdurig en zwaar geregend. De openbare ijsbaan aan den Zoeter- woudsche Singel is hedenmiddag we derom voor het publiek opengesteld. De hoedanigheid van het ijs laat echter veel te wenschen over. PAARDENSPORT. REORGANISATIE VAN DE DRAF- EN RENSPORT. Op een dezer dagen ten kantore der Ned. harddraverij- en renvereeniging te 's-Gra- venhage gehouden samenkomst heeft jhr. K. F. Quarles van Ufford, de algemeene leider dezer vereeniging, mededeeling ge daan in verband met de reorganisatie van dit leidend lichaam op draf- en rensport- gebied in ons land. Die reorganisatie heet een direct gevolg van het feit dat even als bij meerdere takken van sport ook ten opzichte van de hippische sport dient te worden gestreefd naar meer eenheid, ten einde daardoor uiteindelijk tot betere re sultaten te komen. Uit de gegeven toelichting bleek, dat de N. H. en R. V. den weg daartoe heeft voor bereid en waarvoor allereerst wijziging van haar statuten en reglementen wenschelijk en noodig is geweest. Een en ander is nu op een zoodanige breedere basis geschoeid, dat als het ware de belangen van alle groe pen, betrokken bij de draf- en rensport, kunnen worden behartigd. Het ligt name lijk in de bedoeling dat de N. H. en R. V. regelend zal optreden voor. alle snelheids wedstrijden op paardensporfcgebied. Alle betreffende organiseerende vereenigingen zulen derhalve moeten doen rijden onder haar reglementen. Bedoelde reglementen zijn gemaakt voor wedstrijden op de lange baan. voor die op de korte baan en voor de rennen. Zij zijn ieder onderverdeeld in drie hoofdstukken, waarvan het laatste het eigenlijke wed- strljdgedeelte bevat. De coursegevende vereenigingen blijven geheel vrij in de samenstelling van haar organisatie-commissies, doch de N. H. en R. V. wijst het eigenlijke draverij-comité aan, waarvoor zij een lijst samenstelt van haar Inziens competente leden. Hierbij zal rekening worden gehouden dat steeds de dlchtetWj'woneride leden kunnen function- neeren. Er wordt verder voor de deelnemers aan de wedstrijden een verplichte verzekering ingesteld, alsmede een ondersteuningsfonds. Omtrent de al of niet weder toelating fan den totailisator op de course terreinen kon nog geen positieve verklaring worden afgelegd. Weder toelating wordt voor de draf- en rensport van groote beteekenis geacht en aller hoop is daarop dan ook in coursekringen gevestigd. De N. H. en R. V. heeft zich veel moeite gegeven de weder instelling van den totalisator te bewerken en die pogingen schijnen inderdaad ook met gunstig resultaat te zullen worden bekroond. Op een desbetreffende vraag of de book makers ook weder zouden worden ingescha keld, kon alleen worden geantwoord, dat om de toelating van bijvoorbeeld een 8-tal ter a fide bookmakers per meêting was ver zocht. De leider der bijeenkomst vestigde er de aandacht op, dat bij een toekomstige gun stige ontwikkeling van het coursewezen, waardoor ruimer middelen beschikbaar zou den komen, het in het voornemen ligt het daarheen te leiden, dat niet alleen de uit te loven prijzen worden verhoogd, doch dat daaraan dan tevens fokpremies dienen te worden verbonden .evenals zulks in andere landen het geval is. Dit zal stimuleerend wenken op de fokkerij en het is een eerste zaak om de sport dienstbaar te maken aan die fokkerij. OEGSTGEEST. DB BEVOLKING IN 1940. De bevolking dezer gemeente, die op 1 Jan. 1940 bestond uit 9053 personen (4148 m. en 4905 vr.), nam in het jaar 1940 toe met 153 personen (116 m. en 37 vr.). zoodat het aantal inwoners op 1 Januari 1941 bedroeg 9206 (4264 m. en 5042 vr.). Er vestigden zich ln de gemeente 1151 per sonen (463 m. en 688 vr.). terwijl 1035 per sonen (420 m. en 615 vr.) uit de gemeente ver trokken, derhalve 116 personen meer gevestigd dan vertrokken (43 m. en 73 vr.). Door geboorte nam de bevolking toe met 122 personen (60 jongens en 62 meisjes). Van de geboorten vonden er 91 plaats in deze ge meente (47 J. en 44 m.) en 31 (13 j. en 18 m.) elders. Door overlijden nam de bevolking af met 85 personen (43 m. en 42 vr.). Alhier overleden 62 personen (31 m. en 31 vr.). terwijl 23 personen (12 m. en 11 vr.) elders overleden. Het geboorte-overschot bedroeg derhalve 37 (17 m. en 20 vr.). In deze gemeente werden 5 personen (3 j. en 2 m.) geboren, die tot de be- volk'ng van een andere gemeente behoorden. Hier overleden 43 personen (31 m. en 12 vr.), die elders woonplaats hadden. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg: 52. 4 vonnissen van echtscheiding werden inge schreven. (De bevolking nam in 1939 toe met 250 per sonen (180 meer gevestigd dan vertrokken; 1332 vestigingen en 1152 vertrokkenen); geboorte overschot 70 (174 geboorten en 104overledenen). Het aantal huwelijken bedroeg 66). Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik Casper, Z. van S. de Mooy en C. J. Glasbergen Jannetje Hendrika Neeltje, D. van P. J. Maas en J. M. de Vos Marinus Hendrik, Z. van M. H. van der Zwart en C. van Velsen. Overleden: Johannes Overduin 65 j. BIJEENKOMST „GEMEENTEBELANG". Gisteravond sprak prof. Huib Luns uit Delft ln „Het Witte Huis" voor de vereen. „Gemeentebelang" over: „Het venster en de belichting in het Hollandsche interieur, zooals die blijken uit de schilderijen van de 17e eeuw. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter den heer C. Rühl. Prof. Luns bepaalde zijn gehoor eerst bij het leven van de Zuidelijke volken, die in den Romeinschen tijd hun leven buitens huis doorbrachten, in tegenstelling met de Noordelijke volken, die juist meestentijds binnenshuis hun leven doorbrengen. Aan de hand van een serie lichtbeelden uit Italië gaf spr. diverse belangwekkende uiteenzet tingen. Na de pauze heeft spr. een prachtige serie interieurs uit de 17de eeuw en eenige van de mooie schilderstukken van Vermeed 2en Pieter de Hoog op het doek gebracht. De voorzitter dankte den spreker voor dezen mooien avond. RIJNSBURG. Jaarvergadering Chr. Ger. Jeugdvereenigingen. De Chr. Ger. J.V., Jongedochters-V., Knapen- Vereeniging en Meisjes-Vereeniging hielden haar gecombineerde jaarvergadering in de con sistorie der Chr. Ger. Kerk. Na opening met gezang en Schriftlezing, ging de leider van den avond, de heer C. Vianen. voor in gebed en sprak een welkomstwoord. Daarop werd een zeer uitgebreid programma aangeboden, waarvan leden van elk der Vereeniging hun aandeel leverden. Inleidingen over bijbelsche en maat schappelijke onderwerpen, gedichten, Jaarver slagen en gelukwenschen van afgevaardigden wisselden elkaar af. terwijl tevens een reciteer- wedstrijd om fraaie prijzen werd gehouden. Uit de verschillende verslagen bleek, dat er onderling een opgewekt en vruchtbaar vereeni- gingsleven heerscht. Na een* dankwoord aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, door den voorzitter van de J.-V., den heer Van der Haak, sloot de heer D. den Haan de bijeenkomst met dankgebed. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal van winkelgoederen te Leiden. Wegens diefstal van manufacturen, o.a. damesondergoederen, kousen enz., ten na- deele van de firma's Iserief en Pieck te Leiden hadden de gebroeders P. en W. S. zich heden voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden. Beiden bekenden op 19 November J .1. door inklimming over een muur zich tot den winkel van Iserief toegang te hebben ver schaft en in den nacht van 28 op 29 Nov. opdergelijke wijze tot den winkel van de firma Pieck, in welke beide magazijnen zij hun slag-hadden geslagen. P. S. was reeds zevenmaal, W. S. driemaal veroordeeld. De officier van justit'e eischte tegen beiden een jaar en zes maanden gevange nisstraf. Mej. mr. Timmers pleitte voor beiden clementie wegens gezinsomstandigheden. Uitspraak 30 Januari. GEBOREN: Jan, z. v. J. Houwer en S. Pardon Sidokus, z. van P. C. Koster en A. van Tongeren Ma ria Petronella Elisabeth, d. van A. Flaman en E. D. M. D. Kühn - Tineke, d. van P. C. Boon en A. Schlingmann Johannes, z van A. J. van Biemen en C. Kaxreman. ONDERTROUWD: J. v. Schoonderwoerd den Bezemer jm. 25 j. en P. H. Broers jd. 18 j. GETROUWD: C. v. Es jm. en P. A. Schuiling jd. S. H. v. Schoot jm. en M. A. A. Goddon Jd. L. v. d. Berg jm. en C. Ie Maitre gesch. J. Blok wedn. en F. v. d Mcrwe Jd. J. Cclpa jm. cn J. L^t- voet gesch. C. Cornet jm. en J. C. Lardé jd. J. Hakker jm. en W. M. v. Egmond jd. C. v. d. Vlist jm. en P. J. Redel jd. OVERLEDEN: Goen Nio Go, d 2 m. J. v. Leeuwen, m. 57 J. AMSTERDAM, 16 Januari. De belangstelling voor de effectenbeurs te Amsterdam is den laatsten tijd sterk in gekrompen en de handel is doorgaans dan ook van bescheiden afmetingen. Dikwijls doet zich het verschijnsel voor, dat bij ge brek aan affaire, de koersen een neiging tot afbrokkelen aan den dag leggen. Maar thans is dit geenszins het geval, integen deel legt de beurs een opmerkelijk weer standsvermogen aan den dag. Wanneer zich nu en dan een inzinking openbaart, wordt die meestentijds vrijwel onmiddellijk gevolgd door een overeenkomstig herstel. Hieruit kan de gevolgtrekking worden ge maakt, dat de krachten, welke de koersen op de locale aandeelenmarkt tot het tegen woordige peil naar boven hebben gedrukt, niet in hoofdzaak moeten worden toege schreven aan speculatiezin, doch grooten- deels hebben verband gehouden met over wegingen van degelijker aard. Het vertrou- wen in het Nederlandsche bedrijfsleven wordt door de veerkracht van de beurs tot op zekere hoogte wel goed weerspiegeld. Hiervoor is trouwens wel aanleiding. Het jaar 1940 is eerst onlangs beëindigd en er zal nog wel eenige tijd verloopen voor op groote schaal tot publicatie van cijfers kan worden overgegaan. De verklaring door de leiders van verscheidene binnenlandsche maatschappijen afgelegd, hebben desniette min den indruk gevestigd, dat de toestand van het Nederlandsche bedrijfsleven, naar verhouding, van de buitengewone omstan digheden, het er vrij goed heeft afgebracht en op een stevige basis rust. Wat de aandeelen der Indische cultuur ondernemingen betreft, zoo geven die even eens blijk over een flinke innerlijke kracht te beschikken. Dit zal hieraan moeten wor den toegeschreven, dat ter beurze de op vatting bestaat, dat het hooge prijspeil, waarop tal van Indische cultuurproducten zijn aangekomen, tot gevolg moet hebben, dat ook de ondernemingen welke deze pro ducten voortbrengen, daarvan den gunsti- gen weeromslag moeten ondervinden. Na tuurlijk gaat het hier om veronderstellin gen, want concrete gegevens zijn niet ter beschikking, maar de motieven welke aan leiding geven tot het weerstandsvermogen der cultuuraandeelen kunnen wel worden gerechtvaardgd. Het is niet doenlijk alle beweegredenen op te sporen, welke aan de innerlijke vaste stemming van de locale aandeelenmarkt ten grondslag liggen, maar in ieder geval mag worden geconcludeerd dat ondanks, op het oogenblik averechte werkende factoren, het vertrouwen in de toekomst nog niet is verdwenen. De middag beurs. In de beurssituatie komt hoegenaamd geen teekening. Er zijn geen factoren welke een geprononceerde 'koersbeweging te voor schijn kunnen roepen en klaarblijkelijk in verband hiermede onthoudt men zich van het aangaan van nieuwe engagementen of het afwikkelen van loopende vertrintenis- sen. De handel was wederom vandaag van geringen omvang en wegens gebrek aan affaire legden de koersen wederom een nei ging tot afbrokkelen, aan den dag, maar later op den middag kon een verbetering worden waargenomen en aan het einde van de rekening werd in de meeste gevallen ge handeld op ongeveer het peil van de ope- niingsprijzen. De koersen op de verschil lende afdeeüingen gedroegen zich echter niet geheel in overeenstemming met ei kander. De markt had dan ook een onregel matig verloop, waarbij zich echter geen groote koersverschillen voordeden. Wel kon kon worden geconstateerd, dat de beurs ook thans weer over een behoorlijk weer- stansvermogen beschikte. De affaire in Petroleumfondsen was gering. Olies open den een paar punten beneden het vorige slot, konden zich daarna wat herstellen, maar de beste prijzen bleven toch niet gehandhaafd. H.V.A.'s werden eenige pro centen lager ingezet, liepen daarna vrij snel achteruit, terwijl vervolgens weer een flinke verbetering intrad. Tegen het slot kon echter opnieuw een verzwakking wor den waargenomen; de minder gangbare soorten Suikeraandeelen waren ongeani meerd. De Tabaksmarkt lag geheel verla ten, de koersen waren weinig veranderd. Oude Deli's echter zagen zich een goede viertal punten ontglippen. Voor Rubber waarden was de stemming ongeanimeerd. Amsterdam Rubbers openden iets lager en maakten onder beurstijd slechts weinig schommelingen mee. De Scheepvaartrubriek was kalm, niet veel veranderd, de koers beweging was hier onsystematisch. In In- dustrieelen was weinig te doen, de bekende hoofdsoorten werden tegen ongeveer de prijzen van gisteren verhandeld, de minder gangbare Industrie-aandeelen waren over het geheel genomen eerder iets lager we gens gebrek aan kooplust. Voor de Amerikaansche markt bestond niet veel belangstelling. De stemming was gced prijshoudend, vooral wanneer reke ning werd gehouden met het ongeanimeer de verloop van Wallstreet. De Staalaan- deelen gaven slechts geringe omzetten te zien. Oo de beleggingsafdeling bestond voor de Ned. staatsfondsen een gedrukte tendens en vooral kwam dit tot uiting in het koers verloop van de gestaffelde leening, die na prijshoudende opening Inzakte tot 87 13/16 pCt.; de overige jongere emissies werden hierdoor op nadeelige wijze beïnvloed. Oude Schuld was eveneens iets lager. De 3 °/o Indische leeningen waren gedrukt. Provin ciale en gemeentelijke obligatlën prijshou dend. Prolongatie 2 3/4 GOUDA, 16 Jan. - Aangevoerd totaal 1041 stuks, waarvan 119 magere varkens. Prijs f. 28 tot f.42 par stuk; 243 biggen, f.1622; 641 - underen en 27 nuchtere kalveren, overgeno men door V.C.; 4 schapen f.2540; 7 bokken en geiten, f.1145; handel matig. - Algemeene markt. Aang?voerd 10 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rfjksmerk tot f. 41,50; handel vlug. Aangevoerd 1500 eieren. Prijs kipeieren 5%6& ct. per stuk; eendeieren voor regeeringsprbzen; handel vlug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveüing. Aangevoerd 82.000 kipeleren voor regeeringsprijzen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3