BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - ïwsede Blad Woensdag 15 Januari 1941 GEMENGD NIEUWS Twee Rotterdammers vermist Zuigelingen en oude lieden Jeugd van Agrarisch Front bijeen Uitslagen van ijswedstrijden AGENDA Winterhulp Nederland MISDRIJF IN HET SPEL? De commissaris van politie der 4e afdee- ling te Rotterdam bureau Oöstervantstraat (tel. 35888) verzoekt ieder die inlichtingen kan verstrekken omtrent Gerrit Bruggink, 38 jaar. constructiewerker, laatst wonende te Rotterdam aan de Schoonderloostraat 70, zich mondeling, telefonisch dan wel schrif telijk tot zijn bureel te wenden. Bruggink verliet Donderdag 26 December 1940 des vjn. te omstreeks half 9 zijn pen sion en keerde daarin tot heden niet terug en liet tevens sindsdien niets van zich hoo- ren. Een ongeluk kan zijn geschied doch misdrijf moet. aangezien Bruggink een be langrijk bedrag aan geld bij zich had, niet uitgesloten worden geacht. Het signalement luidt: ca. 1-75 M. lang, flink postuur, bol.gezicht, zwart haar. glad gelaat, donkerbruine oogen, laag voorhoofd, gaaf gebit, ronde kin. Hij. was gekleed m donkerbruin gestreept colbertcostuum, don kere overjas (ruit), blauw gestreept over hemd, rood gekleurde stropdas, bruine sok ken. lage bruine schoenen, blootshoofds. Eveneens worden inlichtingen verzocht ten aanzien van Cornells Gijsbertus Mooy- man, oud 56 jaar, makelaar in huizen, die op 19 Dec. zijn pension aan den Schie- damscheweg 34, te Rotterdam heeft verla ten en niet is teruggekeerd. Hij was even eens in het bezit van een portefeuille met een groot bedrag aan bankpapier. Signalement: lang 1-70. tamelijk gezet postuur bol gezicht, blond haar. blauwe oogen, litteeken op rechterwang, gekleed in donker colbertcostuum, donkerblauwe overjas, beige gleuf hoed, hooge zwarte schoenen. AUTO REED TEGEN EEN BOOM. Een doode en vijf gewonden. Teil gevolge van den gladden weg is een vee-auto van den expediteur Van der Weerd uit Doornspijk tusschen Wezep en Kampen tegen de boomen gereden. De auto werd vernield. Alle zes inzittenden liepen bij de botsing verwondingen op. Twee van hen, de gebrs. H. J. en J. van Driesten. zoo hevig, dat zij naar het ziekenhuis te Kampen moesten worden vervoerd. Daar is H. J. van Driesten overleden. SNOEK EN REIGER BEGEERDEN HETZELFDE VISCHJE. Gevolg: snoek, reiger en vischje gedood. Een merkwaardige ontdekking hebben eenige schaatsenrijders op het ijs van een der kreken in de omgeving van Axel ge daan. Ze vonden daar n.l. een dooden reiger die half door een gi^oten snoek was opge slokt in een dichtbevroren bijt. In den sna vel van den reiger vond men ook nog een klein vischje. Waarschijnlijk hebben èn het kleine vischje èn Üe reiger èn de snoek door een zonderlingen samenloop van omstan digheden den dood gevonden: De zonderlinge vondst wijst er n.l. op, dat jongens een gat in het ijs gemaakt hebben om vischjes te vangen. De reiger zal zich later ook bij het gat hebben opgehouden, om te trachten een vischje te bemachtigen, aldus de Tel. Op hetzelfde oogenbllk, dat de vogel 't vischje te pakken kreeg, zal ook de snoek zijn toegeschoten en gulzig kop en hals vain den reiger naar binnen hebben gewerkt. Dit is den roofvisch echter te machtig gebleken naar alle waarschijnlijk heid; zijn gulzigheid heeft hij met den dood moeten bekoopen. Ook de reiger heeft zich niet meer uit den kop van den snoek kunnen bevrijden en zoo vonden vogel en visch samen den dood. BEDWELMING DOOR KOLENDAMP TE NAALDWIJK. Een ernstig geval van kolendampvergifti ging heeft zich voorgedaan in de woning van de familie V. aan het Oranjeplein te Naaldwijk. Toen gistermorgen de heer V. ontwaakte, voelde hij zich onwel en bemerkte, dat zijn vrouw bewusteloos was. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest om zijn zoon te roepen, die op zoldjer sliep, doch viel toen eveneens bewusteloos neer. De zoon, die in- tussehen beneden was gekomen, nam aan stonds de noodige maatregelen, en een ge neesheer werd gewaarschuwd. Aan dezen gelukte het bij belde personen het bewust zijn te doen terugkeeren, zoodat het on geval nog goed is afgeloopen. ERGERLIJKE KWAJONGENSSTREEK. Brievenbus in brand gestoken. Eenige jongens hebben gistermiddag kans gezien een brandend voorwerp in de brie venbus der P.T.T. aan het Zulderdiep te Groningen te werpen. De inhoud van de bus is voor het grootste gedeelte verbrand, waardoor begrijpelijkerwijze verscheidene personen gedupeerd zijn. De baldadige jongens zijn door de recherche aangehouden en ter beschikking van den officier van justitiè gesteld. DE SCHEERMESJESFABRIKANT WAS EEN OPLICHTER. In 1939 werd het een berucht oplichter, de thans 29-jarige koopman D. N., te Am sterdam, waar hij verblijf hield, te warm. Hij besloot daarom zijn domicilie te verleg gen naar Den Haag. Hij had in het verle den reeds verschillende vrijheidsstraffen uitgezeten van te zamen 4Vs jaar voor op lichting, verduistering en valschheid in geschrifte. Een tijd geleden kwam N. te 's-Graven- hage in contact met een gewezen filiaal houder van een groote schoenenzaak. Deze was voor zichzelf begonnen en had een groote partij zomerschoeisel in zijn bezit. Daar de verkoop van dit artikel in den win ter niet vlotte, zocht hij echter een ande ren werkkring. N. had hem verteld een scheermesjesfabriek op den Rijswijksche- weg te hebben met veertien man personeel en om zich in de oogen van den gewezen filiaalhouder nog belangrijker te doen schijnen had hij er nog bij gezegd een eigen huis te bezitten. Thans zocht hij een administrateur voor zijn scheermesjesfa briek, doch deze moest in staat zijn f. 300 in te brengen. De schoenenhandelaar had wel zin in deze betrekking, doch verklaarde de f. 300 niet te kunnen fourneeren. N. be weerde desondanks wel met hem in zee te willen gaan en hij zou dan de f. 300 wel voorschieten. Bovendien sprak hij nog van zijn vennoot, dien hij hiervan maar niets zou vertellen. De adminlstrateur-in-spe vertelde aan N., dat hij nog 210 paar schoenen te koop had. N. had hier wel Interesse voor en wil de de partij wel overnemen voor f.525 con tant. De schoenen werden prompt bij den seheermesjesfabrikant afgeleverd, doch deze had alleen maar groot geld en de schoe nenhandelaar moest dus nog maar eens terugkomen. Hij kwam terug en meer dan eens, maar N. was steeds niet thuis. Nu kreeg de schoenenhandelaar toch argwaan en hij informeerde eens in de buurt van de scheermesjesfabriek naar de anteceden ten van zijn toekomstigen patroon. Men vertelde hem, dat N. weliswaar grossierde in scheermesjes en dat hij ook wel colpor teurs had gehad, maar deze waren niet altijd tevreden geweest over de betaling. Dat N. een eigen huis had, was natuurlijk ook verzonnen. Een en ander deed bij den schoenenhandelaar de maat overloopen en hij ging naar de politie. N. werd gearre steerd en al spoedig bleek, dat de partij schoenen reeds aan een derde was verkocht voor f. 290. De politie heeft de schoenen achterhaald en in beslag genomen. De scheermesjesfabriek zal het nu niet alleen zonder administrateur moeten stel len, maar ook zonder patroon. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPAANSCH SCHIP VERGAAN. Volgens berichten uit Casablanca heeft het te Vigo thuis behoorende Spaansche stoomschip Gabriel Garcia voor de Marok- kaansche kust schipbreuk geleden. Van de veertien leden der bemanning worden er tot dusver drie als vermist opgegeven. Het schip, dat bij het visschen door den storm verrast werd en zich niet meer in veiligheid kon brengen, is gezonken. EEN MIJNONGELUK IN DUITSCHLAND. Twintig dooden. In een mijn in de gouw Westfalen-Noord zijn twintig Italiaansche arbeiders, die daar te zamen met Duitsche mijnwerkers werk zaam waren, het slachtoffer geworden van een betreurenswaardig ongeluk. Gisteren is voor deze slachtoffers van den arbeid een rouwplechtigheid gehouden, waaraan rijksleider dr. Ley en gouwleider dr. Meyer te zamen met de vertegenwoordi gers van den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn hebben deelgenomen. ROOFOVERVAL OP DE FIFTH AVENUE. Op een groot winkelmagazijn op de Fifth Avenue, een der grootste winkelstraten van New-York, is gisteren een overval met roof gepleegd. Verscheidene mannen beroofden, de kassa en namen daarna de vlucht. De winkelchef en een verkeersagent, die een achtervolging inzetten, werden door de bandieten neergeschoten. De beide roofmoordenaars zijn echter na een opwindende achtervolging gearresteerd. Een hunner werd door een schot van een politieagent zwaar gewond, de tweede werd bij zijn arrestatie tegen den grond gesla gen. Behalve de beide doodelljk getroffen achtervolgers is nog een derde door de ban dieten met een schot zwaar gewond. Men twijfelt er aan, of de zwaargewonde bandiet het leven zal behouden. De roofoverval en de bandietenj acht speelden zich af in den druksten zakentijd. De jacht leidde door verscheidene warenhuizen nabij het waren huis, waar de overval* was gepleegd. SPOORWEGONGELUK IN JOEGO SLAVIË. In Oost-Servië is op de spoorlijn van Prahovo aan den Donau naar Nisj in de buurt van het station Rgosjta een volle wagon derde klasse ontspoord. Onder de reizigers ontstond een paniek. Terwijl de wagon overhelde, sprongen zij er uit. Vier passagiers werden op slag gedood, terwijl drie andere passagiers zwaar gewond wer den. Verscheidene personen worden ver mist. Het aantal licht gewonden is groot. BRAND IN AMERIKA. Bij een grooten brand in een pakhuis aan de Eastriver-te New-York zijn vier men- schen om het leven gekomen en verschei dene ernstig gewond. ONLUSTEN IN ECUADOR. Te Quito (Ecuador) hebben zich ongere geldheden voorgedaan. Demonstranten ver langden in een stormachtige betooging, dat elf vliegers, die zich wegens deelname aan de poging tot opstand ten gunste van oud president Ibarra sedert een jaar in hech tenis bevinden, zou worden vrijgelaten. Tot dusver werden twee personen gedood en 36 gewond. EEN TROUWE HERDERSHOND. Van roerende trouw getuigt het gedrag van een Duitschen herder, die den 34-jari gen Fritz Schuster toebehoorde te Erfurt. Deze werd sedert 3 Januari vermist en is thans doodgevroren gevonden. Twee jongens, die naar voerplaatsen voor het wild wilden gaan kijken, zagen aan den rand van het bosch een hond zitten, die bij hun nadering blafte. Daardoor werd hun aandacht gevestigd op het lijk van Schuster. Men veronderstelt, dat deze zich heeft neergezet om wat uit te rusten en daarbij ingeslapen en doodgevroren is. Het brave dier had zeven dagen en zeven nach ten zonder voedsel de wacht gehouden bij zijn gestorven baas. KOUDE IN ROEMENIË. Sedert Maandag heerscht in geheel Roe menië en in het bijzonder in Moldavië strenge koude. Te Jassy daalde de tempera tuur tot 36 graden onder nul. Het verkeer is bijna geheel gestaakt. Herhaaldelijk dringen troepen wolven de dorpen binnen. De bestrijding van de wolvenpladg wordt door mist bemoeilijkt. Het is nog niet be kend, hoeveel menschen aan koude en wol ven ten offer gevallen zijn. Te Boekarest vroor het 22 graden. DIERENTUIN TE POSEN. De gouwhoofdstad Posen zal over zes of acht jaar een uiterst modernen dierentuin bezitten van 26 h.a., dus even groot als die te Berlijn of te Hamburg-Stellingen. 6117 (Ingez bied.) VERHOOGD STERFTECIJFER BIJ HEVIGE KOUDE. De lage temperaturen van de winter maanden 19391940 deden haar in vloed gelden op het sterftecijfer. In de beide koude wintermaanden van 1940 stierven in, totaal 19.413 personen in Nederland, d.w.z. dat de sterfte in deze maanden 36 pCt. grooter was dan in de overeenkomstige maanden van 1939, toen 14.342 personen stierven. In een beschouwing in het „Ned. T. v. Geneeskunde" wijst prof. dr. J. J. v. Loghem er op, dat de verhooging van het sterftecijfer in het bijzonder die groepen der bevolking betreft, zooals de zuigelingen en de personen boven 80 jaar, die in het algemeen gedurende de koude niet aan de lage temperatuur buitenshuis zijn blootgesteld- Volgens prof. Van Loghem is dan ook niet in de eerste plaats de koude buitenshuis de oorzaak van het verhoogde sterftecijfer, maar een voor de gezondheid nadeelig binnenhuisklimaat, zooals in vele hui zen door ondoelmatige verwarming en slechte ventilatie gedurende de winter maanden vaak voorkomt. Bij personen, die in de koude buitenlucht vertoeven, werkt de koude als een prikkel, die tot gevolg heeft, dat de stofwisseling, en daarmee de warmteproductie in het lichaam grooter wordt. Ook regelt men buitenshuis zijn lichaamswarmte door ver hoogde spierfunctie; men denke slechts aan het trappelen met de voeten, als men koude voeten heeft. Terwijl men buitens huis dus actief zijn warmteproductie, en daarmee de lichaamstemperatuur, kan ver- grooten, beschikt het lichaam binnenshuis niet over middelen tot verhooging der li I cbaamstemperatuur. I Uit een vergelijkend onderzoek naar de I sterfte in de koude maand December 1933 en de meer warme maand December 1934, dat eenige jaren geleden door prof. Van I Loghem is ingesteld, bleek, dat de sterfte in de koude Decembermaand grooter was dan in de minder koude. Het bleek tevens, dat naar verhouding het sterftecijfer der vrou wen meer gestegen was dan dat der man nen. Vrouwen verkeeren door haar werk zaamheden binnenshuis minder in de kou de buitenlucht i dan de mannen, waardoor zij, meer dan de mannen, in de gelegenheid zijn, binnenshuis kou te vatten. TOESPRAAK VAN DEN HEER THIEL. Het ANP meldt: De gevolmachtigde van den Rijkscommis saris in de provincie Drente, de heer Thiel, heeft te Emmen tijdens een bijeenkomst der jeugd van het agrarisch front een rede uit gesproken, waarin hij o.a. zeide, de ideëele waarden, die in het Noorden van het land aanwezig zijn, tastbaar aanwezig zien. Idealist achtte hij niet den van de wereld vervreemden fantast, maar den mensch, die de realiteit en de noodzakelijkheid helder ziet en zich met zijn geheele persoon daar voor inzet. Werkelijk idealisme is ten slotte werkelijk realisme. Men moet aldus spr. één'realiteit voor oogen houden. De Oostelijke buur van Nederland is het sterkste en machtigste volk van Europa, dat, hoe zwaar de "'rijd zijn moge, de eindoverwinning zal behalen. Daaraan kan niet getwijfeld worden. De woorden van den Rijkscommissaris: Wie niet voor ons is, is tegen ons, langs zich heen te laten gaan, zou onverstandige lichtzinnigheid zijn met onvermijdelijke gevolgen Ik weet, dat u mij begrijpt want ik weet, dat de weg, dien u..ingeslagen hebt, juist is. Dat bewijzen de woorden onlangs op uw groote bijeenkomst te Assen gespro ken. Zooals bij ons In Duitschland, zoo zal ook bij u de jeugd met een helderen blik en een sterk hart de toekomst moeten vor men. De niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk gezonde jeugd is de sterkste waarborg voor het wederzij dsche begrip van onze beide volken. Verder spraken nog de burgemeester van Emmen, de heer Bouma, ds. Eggink uit Friesland en de heer Kok uit Overijssel, lei ders van de jeugd van het agrarisch front en de heer Weyer, van de landbouwkundige winterschool in Meppel. IN ONZE OMGEVING. BENTHUIZEN. De uitslag van de gehouden korte-baan- wedstrijden, georganiseerd door de IJsclub ,,de Eendracht", lengte 100 M. luidt als volgt: le pr. A. Bregman Amz„ 2e J. Bregman Amz., 3e A. Voorwinden Cz., 4e P. de Vrij, 5e A. Leune. BOSKOOP. Uitgeschreven door de IJsclub „Nieuw- dorp" had een wedstrijd in het hardprikken om geldprijzen plaats. Er waren 24 deelnemers, le pr. Herm. Ramp en A. Ramp Pzn„ 2e pr. J. Ramp Pz„ 3e pr. en 4e pr. Chr. van Leeuwen. Voor dezen wedstrijd die een geanimeerd verloop had bestond groote belangstelling. HAZERSWOUDE. Niettegenstaande het ijs niet zoo mooi meer was, tengevolge van den ingevallen dooi, heeft de Hazerswoudsche IJsclub gis termiddag een wedstrijd gehouden ten voor- deele der armen, en wel een hardrijderij met de prikslede. Hiervoor was weer veel animo, want aan 30 gezinnen werden le vensmiddelen verstrekt. Bovendien werd nog een viertal prijzen uitgereikt. De eerste prijs behaalde W. van Velde, de tweede L. Luit, de derde A. van Velde en de vierde P. van Elswijk. HAARLEMMERMEER. De ijsclub „De Blauwe Beugel" te Hoofd dorp organiseerde voor schoolkinderen ijs- wedstrijden. De kinderen ontvingen prijzen en werden bovendien nog getracteerd op chocolade. De uitslagen luiden: Jongens van 13 en 14 j.: 1 Gerrit Vree- ker.; 2. Sjaak v. d. Werve, 3. Piet Eveleens, 4, Jan Visser. Jongens van 11 en 12 j.: 1. Kees Barendregt, 2. Jan Spaargaren, 3. Gert Vreeken, 4. Piet Spaargaren. Jongens van 9 en 10 j.: 1. Appie Offerman, 2. Bar- ten Daalman, 3. Ewoud v. Elderen, 4. Jelle Honk. Jongens van 6, 7 en 8 j.: 1. Jan Eve leens, 2. Kok v. Vuren, 3. Kees Ravesteln, 4. Dikkie Keessen. Jongens van 6, 7 en 8 j. (hardloopen)1. Joop Spaargaren, 2. Willie Maarse, 3. Nico Daalman, 4. Piet Tuck. Meisjes van 13 en 14 j.: 1. Willie Maarse, 2. Lena v. d. Anker. Meisjes van 11 en 12 j.: 1. Corrie Joore. 2. Corrie v. Elderen, 3. Maartje v. Vuren, 4. Geertje Spaargaren. Meisjes 9 en 10 j.: 1. Jopie Barendregt, 2. Rietje Spaargaren, 3. Stientje Willemen, 4. Aiie v. d. Velden. Meisjes van 6, 7 en 8 j.: 1. Aagje Onos. 2. Trijntje Spaargaren, 3. Nellie Joore, 4. Annie v. d. Velden. Meisjes van 6, 7 en 8 j.: 1. Aaltje Spaargaren, 2. Jopie Daalman. HILLEGOM. De voetbalvereeniging Sizo heeft voor haar leden een geslaagd ijsfeest georgani seerd. Er heerschte een vroolijke stemming onder de deelnemers en deelneemsters. Al lereerst waren er wedstrijden met hinder nissen. De uitslagen waren: 1. Jac. Kei zer, 2. D. Bruynenberg. alsmede de dames A. Burgerhout (1) en J. Vernoorn (2). Ver volgens werden knappe staaltjes in schoon- rljden te zien gegeven. Het was een gezel lige avondI KOUDEKERK A. D. RIJN. Door de IJsvereeniging alhier, die 270 leden telt was een wedstrijd uitgeschreven om het kampioenschap van Koudekerk a. d. Rijn, op de banen van de IJsclub „Meer wijk". Een wisselbeker was hiervoor be schikbaar gesteld. De wedstrijd had het volgende resultaat: 1. M. van Harskamp Lzn. (winnaar van den wisselbeker), 2. N. v. Vegten, 3. R. Dor- repaal Wzn. en 4. J. Bijleveld. De burgemees'ter die met zijn echtgenoote aanwezig was, heeft na afloop met een har telijke toespraak den beker aan den win naar overhandigd. Ondanks den ingevallen dooi hield de IJsvereeniging op het Torentje nog een wedstrijd in het hardpriksleden voor heeren om geldprijzen. De uitslag was: 1. F. Molema Gz„ 2. W. van Dam Az., 3. B. v. d. Voorst, 4. P. van Dam Pz. NIEUWKOOP. Schaatswedstrijd. De Nieuwkoopsche IJsclub had uitge schreven een hardrijderij voor behoeftigen om spek. De uitslag was: 1. N. Zwart Johzn., 2. P. Sanders, 3. A. Klapwijk en 4. C. Sanders. RIJNZATERWOUDE. De uitslag van den wedstrijd in hardrij den (25 KJVI.) n.l. 4 maal het Brasemer- meer rond, uitgeschreven door de ijsclub „Eendracht", alhier, luidde als volgt: Aan dezen wedstijd namen 12 rijders en HEDEN. Evang. Chr. Gem.: Spr. de heer Lucardie van Zeist. 3 en 7 uur nam. Rapenburg 22: Spr. P. Olivier over dansen in het buitenland. 7^4 uur nam. DIVERSEN s Dinsdag 1ste Blnnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur. s Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 7—8 uur nam s Donderdags WIJkgebouv? „Bethesda" (Hoef- straat 4446) Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Donderdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde (1ste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterie 3^4 uur 's middags precies. s Vrijdags, Inst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 45. 's Zaterdags: Oude R\]n 44a, Prot Bureau voor Sociale Adviezen. 2—3 uur nam. BIOSCOPEN. t 18 Jaar; 14 Jaar; 6 alle leeftijden. L uxor-Theater, Stationsweg: „Model-echtge noot" t Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2—7 uur doorl, voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: „Sterker dan de wet" Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 en 7% a Woensd en Zaterd matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestraat. „Gescheiden op stap" t Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48„Moeder lied" Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur. Zon dags te 2. 4% en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „De 3 Codo- na's" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee). 7% uur nam. 's Zondags gesloten. „De familie van mijn vrouw" t De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 Jan. 20 uur tot Zaterdag 18 Jan. 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Drlesum, Mare 110, Tel. 20406, de Zuider Apotheek, Lammensehansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp.: 0 gr. C. (32 gr. F.). 9 uur voorm.: 0 gr. C. (32 gr. F.). Gironummer van de W. H. N. 55 5 3. De Bank van de W. H. N. Is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877* Ge brengt geluk in veler leven. PROF. DR. M. TH. HOUTSMA 90 JAAR. Heden is prof. dr. M. Houtsma, oud-hoog leeraar aan de Utrechtsche universiteit 90 jaar geworden. Geboren 15 Januari 1851 te Inrnsum in Friesland, bezocht de heer Houtsma van 1863 tot 1868 de Latijnsche school'te Dok- kum, om vervolgens theologie te gaan stu- deeren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Nadat hij in 1873 op een prijsvraag van de Leidsche Academie een met goud bekroond antwoord had gegeven, promoveerde hij in 1875 tot doctor in de theologie op een proef schrift over: „De strijd over het dogma in den Islam". Van 1874 tot 1890 vervulde hij de functie van tijdelijk adjutor voor de Oostersche handschriftenverzameling te Leiden en was hij gedurende een reeks van jaren tevens werkzaam als lector in het Perzisch en Turks^h de instellingen van den Islam. Van 1890 tot 1917 bekleedde hij het ambt van hoogleeraar in het Hebreeuwsch aan dc Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1890 werd hij benoemd tot lid van de Koninklijke Academie voor Wetenschapoen. Zeer groote bekendheid verwierf hh zich als hoofnr^- dacteur van de Encvrlooaedip over der Islam. Verder vermei'vbn-o ties nog het in 1925 verschenen „Aanteeke- ningen op het Boek der Spreuken en het Boek Job." Vad. rijderessen deel, n.l. twee dames. Jammer dat vóór dezen wedstrijd de dooi was inge vallen. Op verschillende plekken stond door vrij wat water op de banen. De uitslag was: le pr. L. de Koker, Haarlemmermeer; 2e H. v. Velzen, Roelof arendsveen; 3e Bas v. d. Meer, id.; 4e J. de Koker, Haarlem mermeer. Bestuursprijs No. 5, P. Reumer- man, Rijnzaterwoude. De 25 KM. werd gereden door deze 5 rij ders met een klein verschil in 1 uur 10 m. UTRECHTSCHE BIOSCOPEN WEER VOOR ALLE LEEFTIJDEN TOEGANKELIJK. Het besluit van de secretarissen-generaal van binnenlandsche zaken en van justitie met betrekking tot de bevoegdheid van de gemeenteraden ex. art. 4 van de bioscoop wet maakt een einde aan het bioscoopver bod voor personen beneden den leeftijd van veertien jaar te Utrecht, waarmee deze ge meente zich in de bioscoopwereld een ze kere bekendheid had verworven. Het ver- bor' dateert van 21 Juni 1928. DIERENBESCHERMERS BIJEEN. Centrale contactcommissie ingesteld. Op initiatief van het Nederlandsoh Jack- London-Verbond, zijn ten kantore van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren te 's-Gravenhage de afgevaar digden van alle organisaties op het gebied van dierenbescherming in tweede vergade ring bijeengekomen. Besloten werd een centrale contactcom missie voor dierenbescherming in te stellen, welke tot taak zal hebben de bestaande vereenigifigen nader tot elkander te bren gen en de samenwerking, welke in het ver leden slechts gevalsgewijze tot stand kwam in vaste banen te leiden. De dagelijksche leiding werd opgedragen aan een zevental personen, die te zamen het uitgestrekte terrein van de dierenbescherming beheer- schen. UITBREIDING VAN BREDA. In de gistermiddag gehouden raadsverga dering heeft de burgemeester van Breda medegedeeld, dat de uitbreiding van Breda met Ginneken, Princenhage en Te teringen vóór 1 Mei a s. tegemoet kan worden gezien. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van gisteren is tusschen Nederland en België, alsmede tusschen Ne derland en het neutrale buitenland, bij gewone en aangeteekende briefzendingen van eiken aard, behalve postpakketten ook de expressebestelling toegelaten. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6