De strijd tegen Engeland Amerika's steun aan Engeland Duitsch-Russisch handelsaccoord ZATERDAG 11 JANUARI 1941 No. 24784 81sfe Jaargang Britsche vliegtuigen neergeschoten De toestand te Londen Britsch vliegtuig moederschip getroffen Na 15 Januari alleen goedgekeurde lampjes Wetsontwerp ingediend Aanmerkelijke uitbreiding van de wederzijdsche leveranties Halifax ambassadeur te Washington EERSTE BLAD Vord IJ i steren 17.50 uur 9.45 uur VJ Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaajd worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per week0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Naar het D.N.B. verneemt, heeft gister middag een groote groep Britsche bommen werpers, vergezeld van een formatie jagers, in de buurt van Calais geprobeerd het vas teland te bereiken. De Duitsche afweer ver ijdelde de poging echter en dwong de Brit ten terug te keer en, zoodat zij geen bom men op de gezochte doelen konden laten vallen. Duitsche jagers, die terstond de achter volging inzetten, schoten een vijandelijke machine van het type Bristol-Blenheim neer, alsmede een Spitfire. Voorts slaagden zij er in een andere Spit fire zoo zwaar te beschadigen, dat kan wor den aangenomen, dat het toestel verloren is gegaan. Nader wordt vernomen, dat ook de Duitsche luchtafweer aan de kust bij Calais een belangrijk succes heeft behaald. De daar gestationeerde batterijen luchtdoel geschut slaagden er namelijk in, nog drie Engelsche bommenwerpers van het type Blenheim, alsmede een Hurricane-jager neer te halen. Als zeker kan voorts worden aangenomen, dat de Duitsche luchtdoel batterijen nog twee Hurricane-jagers heb ben neergeschoten. Derhalve kostte den Engelschen alleen deze aanvalspoging met zekerheid acht vliegtuigen, naar alle waar schijnlijkheid echter in totaal 9 toestellen. Het weekblad ..Life" publiceert van zijn correspondent te Londen, Graebner, die op het oogenblik in New York vertoeft, een uitvoerige beschrijving over de toestanden in Londen. Volgens dit bericht zijn alle straten in verband met een eventpeele in vasie zwaar verdedigd en ondermijnd. Spoorwegstations, regeeringsgebouwen, fabrieken en bruggen worden voortdurend bewaakt. Op belangrijke punten in de stad zijn barricades van zandzakken opgericht. De Noord Amerikaansche journalist geeft dan een beschrijving van de gevolgen van de Duitsche luchtaanvallen op Londen. Honderden vierkante mijlen rondom Picca dilly-circus vindt men slechts weinige blok ken huizen. In het gebied van de scheeps werven, Westham, waar 300.000 menschen wonen, is de helft der huizen onbewoonbaar Deze zijn ofwel vernield of zoo zwaar be schadigd, dat het herstel in oorlogstijd on mogelijk is. Een derde deel van de bevol king heeft geen onderdak, terwijl een an der deel van de bevolking de beschikking heeft over onderkomens, die voor de helft onder water staan. Het aantal slachtoffers als gevolg van de luchtaanvallen raamt de correspondent op ongeveer 18.000, en dat der zwaargewonden op rond 25.000. De ma- terieele schade bedraagt rond een milliard dollar. Een enkele bom heeft in Charing- cross-road voor de beroemde boekwinkels van Foyls bijv. een schade van 2.5 millioen dollar aangericht. Het heeft twee maanden geduurd, voordat pioniers een brug over den bomkrater hadden gebouwd en zoo doende de straat weer begaanbaar hadden gemaakt. Als een voorbeeld voor de merkbaar wor dende schaarschte aan levensmiddelen ver telt Graebner, dat de kleermakers wegens het gebrek aan naalden kinderen in dienst nemen om tusschen de naden van den vloer te zoeken naar gevallen naalden. Ook haar spelden, nagelvijlen en scharen zijn nau welijks te krijgen. De zaken begonnen ook den verkoop van zeep te beperken. Uien, citroenen, bananen en poe derchocolade zijn niet meer voorradig. Spoedig zullen ook de conserven opgebruikt zijn. Bepaalde levens middelen zijn weliswaar nog te krijgen, doch wegens den hoogen prijs voor de lage en gemiddelde volksklasse niet te betalen. (D.N.B.) DOOR EEN ITALIAANSCH TORPEDO- VLIEGTUIG IN DE STRAAT VAN SICILIË. Een bijzondere correspondent van Stefani meldt: Een Italiaansch torpedovliegtuig heeft gistermiddag in de Straat van Sicilië een vijandelijke vlootformatie ontdekt. On danks het hevige afweergeschut en de aan vallen der vliegtuigen, die van het moeder schip waren opgestegen, dat van de formatie deel uitmaakte, slaagde onze bemanning erin, zich in een gunstige positie te plaatsen en een torpedo op het vliegtuigmoederschip te laten neerkomen, dat midscheeps getrof fen werd. Een dikke wolk rook en stoom legde getuigenis af van het succes van den aanval. Eén kort daarop ondernomen ver kenning deed uitkomen, dat het vliegtuig- moedqrschip zwaar beschadigd was. Nog steeds steeg er een rookwolk uit het schip op, dat langzaam vooruit kwam, alleen ge laten door de andere eenheden van het eskader. ZIJ KUNNEN IN ALLE ZAKLANTAARNS GEBRUIKT WORDEN. De Nederlandsche gloeilampenindu strie heeft deze week een zeer groot aantal door de rijksinspectie luchtbe schermingsdienst goedgekeurde blauwe gloeilampjes voor zaklantaarns in den handel gebracht. Deze blauwe gloei lampjes, welke van het goedkeurings- teeken I. L. B. zijn voorzien en voor de gebruikelijke spanningen worden ver vaardigd. mogen in iedere beschikbare passende zaklantaarn in de open lucht worden toegepast, mits wordt zorg ge dragen, dat het licht daarvan niet naar boven schijnt en andere deelnemers van het verkeer er niet door worden verblind, aldus deelt de rijksinspecteur voor de bevolking tegen luchtaanvallen mede. In verband hiermede kan na 15 Januari slechts het gebruiken van door de rijksin spectie luchtbescherming goedgekeurde en als zoodanig met het I.L.B.-teeken gewaar merkte voetgangerslantaarris van bijzon dere constructie, dan wel het gebruik van door de rijksinspectie goedgekeurde en als zoodanig met het I.L.B.-teeken gewaar merkte blauwe gloeilampjes in beschikbare zaklantaarns in de open lucht worden toe gelaten. Met nadruk wordt men er op gewezen, dat voetgangerslantaams welke niet in overeenstemming zijn met de voorschriften der verordening of welke in strijd daar mee worden gebruikt, in beslag genomen en verbeurd verklaard kunnen worden. ITALIAANS CHE VERLIEZEN AAN HET GRIEKSCHE FRONT. Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger maakt de nafnen bekend van de offi cieren, onderofficieren en manschappen van Italië en Albanië, die aan het Grieksch- Albaneesche front in de maand December jj. gevallen zijn. Het aantal dooden be draagt 1301, van wie 97 officieren, 65 onder officieren en 19 Albaneezen. Het aantal ge wonden bedraagt 4598, onder wie tien Alba neezen. Het aantal vermisten bedraagt 3058, onder wie 88 Albaneezen. Onder de gevallen Italiaansche officieren bèvinden zich een kolonel, twee luitenants-kolonel en drie majoors. De wet tot hulpvereening aan Engeland, welke afkomstig is van president Roosevelt, is gisteren aan het congres voorgelegd. In deze wet wordt voorgesteld den presi dent tot de volgende punten machtiging te verleenen: 1. Elk soort oorlogsmateriaal te laten maken voor die regeeringen en landen, welker ondersteuning de president nood zakelijk acht voor de verdediging van de Vereenigde Staten. 2. Aan zulk een regeering oorlogsmateriaal te verkoopen, te leveren, uit te ruilen, te leenen, te verpachten of op andere wijze af te staan. 3. Elk soort oorlogsmateriaal voor zulk een regeering te beproeven, te herstellen of te maken. 4. Aan zulk een regeering bewapenings inlichtingen te verstrekken, welke met be wapeningsmateriaal in verband staan, dat aan de betrokken regeering gegeven wordt. 5. Elk soort oorlogsmateriaal voor zulk een regeering voor den uitvoer beschikbaar te stellen. De wet verbiedt voorts aan elke buiten- landsche regeeripg oorlogsmateriaal en in lichtingen der Vereenigde Staten zonder toe stemming van den president aan eenige andere regeering te verstrekken. De regee ring der Vereenigde Staten pioet gemach tigd worden, om oorlogsmateriaal in Ameri kaansche republieken, in Canada of in an dere landen' te koopen, wanneer dit mate riaal voor de verdediging der Vereenigde Staten belangrijk en in de Vereenigde Sta ten niet verkrijgbaar is. Het wetsontwerp wordt tegelijkertijd bestudeerd door het Huis van Afgevaardigden en door den Senaat. (D.N.B. VERKLARING VAN ROOSEVELT. Roosevelt heeft op de persconferentie medegedeeld, dat hij ten einde voor de nationale bewapening belangrijke materia len in voorraad te houden, voor den uitvoer van koper, messing, brons, zink, nikkel en kali een vergunningsstelsel heeft ingevoerd dat op-3 Februari van kracht zal worden. Met betrekking tot het wetsontwerp, dat Roosevelt uitgebreide volmachten en geld middelen zal verleenen om Engeland met oorlogsmateriaal te kunnen steunen, ver klaarde de president, dat het geenszins zijn voornemen was, alle daarin vervatte vol machten te gebruiken. Hij had deze mach tiging evenwel noodig om in geval van nood terstond beslissingen te kunnen nemen. Na tuurlijk konden niet alle orders direct wor den uitgevoerd en in het gunstigste geval zouden in Juli gedeeltelijke leveringen kun nen beginnen. Roosevelt zeide verder, dat het plan in zake de hulpverleening voor 99 procent op toekomstige orders betrekking heeft, d.w.z. op oorlogsmateriaal, dat eerst besteld en vervaardigd moet worden. Omtrent de kwes tie van waarborgen voor het uit te leenen oorlogsmateriaal alsmede omtrent de te boek stelling er van gaf Roosevelt ontwij kende antwoorden.. Hij ontkende opnieuw, dat het afstaan van torpedojagers in het voornemen ligt. (D.N.B.). ONTVANGST IN HET CONGRES. Het bij het congres ingediende wetsont- werp beteekent naar het oordeel van Ame rikaansche politici een verandering van de neutraliteitswet. welke inhoudt, dat door oorlogvoerende Janden gekocht wapenma teriaal contant moet worden betaald. In regeeringskringen beweert men echter, dat de neutraliteitswet gericht is tegen ver koop op crediet door Amerikaansche par ticulieren of ondernemingen, niet tegen een dergelijken verkoop door de regeering. In de tweede plaats, aldus zegt men daar. is hier geen kwestie van verkoop, maar van uitleening van oorlogsmateriaal. Naar de meening der „kroonjuristen" zou de Amerikaansche regeering dus het recht hebben zonder meer oorlogsmateriaal aan Engeland af te staan. Men heeft er echter van afgezien, dit te doen zonder speciale machtiging door het congres, om zich niet bloot te stellen aan het verwijt, dat men eigenmachtig optreedt. In politieke kringen legt men er den nadruk op, dat bij deze motiveering de belangrijke factor wordt vergeten, dat de regeering zich in ieder geval tot het con gres moet wenden, omdat zij de middelen en financiën voor de leverantie', aan En geland noodig heeft. Men wil echter gaar ne het netelige debat vermijden. in pers en congres zou ontstaan als de re geering wijziging der neutraliteitswet zou voorstellen. Men heeft daarom den uitweg gekozen in de nieuwe wet een zinsnede in te voegen, waarin wordt gezegd, dat „alle bepalingen van vroegere wetten, die met de nieuwe in strijd mochten zijn, geen be lemmering opleveren woor de uitvoering der nieuwe wet." Toen naar aanleiding hiervan op de persconferentie in het Witte Huis een vraag werd gesteld, deed Roosevelt haar af met de opmerking, dat het gebruikelijk is, dat een nieuwe wet tegenovergestelde bepa lingen van oudere wetten teniet doet. Na de indiening hebben in het Huis van Afgevaardigden twaalf leden der repubti- keinsche oppositie het woord verlangd. De fractieleider. Martin, sprak voor hen I Hij laakte het. dat de republikeinen niet 1 gekend zijn bij de voorbereiding van het ontwerp. Deze procedure, zoo zeide hij, is partijdig. In den Senaat verlangde de democraat i McKellar de opheffing van alle wetten, i welke de steunverleening aan Engeland I zouden kunnen bemoeilijken. De republi- I kéinsche Senator Danaher las als antwoord I op het ontwerp een boodschap van Millard i Fillmore, president der Vereenigde Staten van 1850 tot 1853. voor. waarin de Veree- i nigde Staten werden aangemaand zich te onthouden van inmenging in de interne aangelegenheden van andere landen. (DJN.B.) SCHEEPSBOUW EN SCHEPENVERKOOP. De Federal Shipping Board heeft toe stemming geweigerd voor de overdracht van zes Amerikaansche vrachtschepen aan het buitenland, waaronder vier schepen, die de Black Diamond Steamship Co. aan En geland wilde verkoopen. Volgens de „New York Times" kunnen moeilijkheden verwacht worden bij de af levering van schepen naar Engeland. Tot dusver, zoo zegt het blad, hebben de En gelschen in de Vereenigde Staten zestig koopvaardijschepen besteld en de regeering der Vereenigde Staten zelf tweehonderd. Men schat evenwel, dat twee jaren noodig zullen zijn. om werven te bouwen, die deze 260 schepen op stapel kunnen zetten. In dien de duikbootoorlog niet ophoudt, gaan er in dezen tijd, naar de meening van het blad. tien millioen ton scheepsruimte ver loren. De „New York Herald Tribune" maakt melding van moeilijkheden, welke zich voordoen bij een uitbreiding van den vlieg tuigbouw. In de eerste 18 maanden kan de Amerikaansche automobielindustrie slechts een betrekkelijk kleine bijdrage aan het i programma van den vliegtuigbouw leveren. I (D2J.B.) Gisteren zijn de sedert eind October van het vorig jaar te Moskou gevoerde Duitsch- Russische economische besprekingen ge ëindigd met de onderteekening van een aanvullend economisch acoord. Van Duitsche zijde werd het accoord on derteekend door den gezant in het ministe rie van buitenlandsche zaken, dr. Schnurre van Sovjet-Russische zijde door den volks commissaris van buitenlandschen handel der Sovjet-Unie, Mikojan. Het nieuwe accoord sluit aan bij het Duitsch-Russische verdrag van 11 Februari 1940 en vormt een nieuwe etappe in de uitvoering van het in 1939 tusschen de beide regeeringen ontworpen economisch program Het accoord regelt het goederen verkeer tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie tot 1 Augustus 1942. De grootte der in het voornemen liggende wederzijdsche leveranties gaat het kader van het eerste jaar van het verdrag aan merkelijk te boven. Duitschland levert aan de Sovjet-Unie industrieele uitrustingen, de Sovjet-Unie levert aan Duitschland indu strieele grondstoffen, naphtaproducten en levensmiddelen, in het bijzonder graan. De onderhandelingen werden overeen komstig de tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie bestaande vriendschappelijke betrekkingen in een geest van wederzijdsch begrip en vertrouwen gevoerd. Alle econo mische vraagstukken, met inbegrip van die, welke door de inlijving van nieuwe gebie den bij de Sovjet-Unie zijn ontstaan, zijn opgelost op een wijze, die met het weder- zljdsch belang in overeenstemming is. (D.N.B.) Nader meldt het D.N.B.: Tot de voornaamste artikelen, die Sovjet- Rusland zal leveren, behoort ook graan, dat in grootere hoeveelheden aan Duitschland zal worden geleverd, dan ooit in de geschie denis van den handel tusschen twee staten is voorgekomen. De Sovjet-regeering kon daartoe besluiten, aangezien 1940 een goed oogstjaar is geweest in de belangrijkste graangebieden van de Sovjet-Unie. Volgens de tot nu toe ontvangen gegevens bedroeg de oogst naar raming 7 milliard poed (een poed is zestien kg.) Ook de minerale oliën nemen een zeer belangrijke plaats in onder de Sovjet-Rus sische leveringen. Zij omvat voornamelijk smeerolie, stookolie, petroleum enz. Verder nemen de leveringen van katoen regelmatig in beteekenis toe, aangezien de Sovjet-Unie de laatste jaren naar kwaliteit en naar hoeveelheid tot een van de belang rijkste producenten werd. Volgens het nieu we verdrag zal katoen worden geleverd in tot nu toe ongekende hoeveelheden. Daar naast zal de invoer van vlas uit de'Sovjet- Unie een groote rol spelen. Het D.NB. vervolgt de opsomming van goederen, die volgens het nieuwe verdrag zullen worden geleverd en noemt daarbij metalen en ertsen, waarbij mangaan erts door de meer aanmerkelijke hoeveelheden in het kader van het nieuwe verdrag de be langrijkste plaats inneemt. Alles bijeengenomen, beteekent het ver drag voor het Duitsche rijk een belangrijke versterking van het Duitsche oorlogspoten tieel. DUITSCHE INDUSTRIEELE MACHINES E. D. IN RUIL. Wat de leveringen van Duitsche goederen betreft, daarbij spelen industrieele outilla ges de groote rol. Het is gelukt, voor de Duitsche tegenleveringen een ruimere basis dan tot nu te bereiken. Ook hier heeft het met het woord „Wirt- schaftsplanung" gekenmerkte overeenstem ming brengen tusschen de wederkeerige behoefte aan goederen, vruchten afgewor pen. Het verdrag kan aldus naar omvang en beteekenis het grootste oeconomische ver drag worden genoemd, dat ooit tusschen twee staten is gesloten. De daarin voor ziene omzetten beloopen milliarden rijks- mark. Het reeds veelomvattende verdrag van Februari 1940. dat als de eerste etappe van de Duitsch-Sovjetrussische samenwerking moet worden beschouwd, is thans dus aan merkelijk uitgebreid. VERDERE ACCOORDEN. De laatste weken zijn te Riga en Kowno tussohen Duitsche en Russische delegaties onderhandelingen gevoerd over de verhui zing van Rijks- en Volksduitschers uit de Lithausche, Letsche en Estlandsohe Sovjet republieken naar Duitschland en over de verhuizing van Lithausche staatsburgers alsmede personen, die tot het Lithausche Russische en Belo-Russische volk behooren, uit Duitschland en wel uit het vroegere Memel en Soewalkigebied, naar de Sovjet- Unie. Deze onderhandelingen zijn gisteren ge ëindigd met de onderteekening van accoor- den in Riga en Kowno, die alle met deze verhuizing verbonden kwesties regelen. Op grond van deze accoorden kunnen de hier voor bedoelde personen, voor zoover zij den wensch geuit hebben te verhuizen, binnen 2V* maand na onderteekening der accoor den op de door de accoorden bepaalde wij ze overgebracht worden. Tegelijkertijd is te Moskou tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie een accoord onderteekend tot regeling van de met deze verhuizing verbonden wederzijdsche ver mogensaanspraken Gisteren is verder te Moskou een verdrag onderteekend tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie over de Duitsch-Russische grens van de rivier de Igorka tot de Oostzee De Berliner Boersenzeitung wijdt een uit- voerigen commentaar aan een door de En- gelschAmerikaansche Pilgrims Association in het Londensche Savoy-hotel gehouden noenmaal, dat bedoeld was als afscheid aan lord Halifax den „ambassadeur der Britsche nooddruft in de Vereenigde Staten". Welk een beteekenis, zoo schrijft het blad, van Engelsche zijde aan deze bijeenkomst gehecht werd. bleek uit de aanwezigheid van bijna alle leden van het kabinet. Churchill persoonlijk had zich tot taak gesteld lord Halifax als den besten man te schilderen, dien men voor deze taak heeft kunnen vinden. Alleen daarom, verklaarde de premier, ver wisselt lord Halifax de functie van minister van buitenlandsche zaken voor die van am bassadeur, een bewering, die door de aan de DU nummei bevat VIER Bladen vcm heden- en Zondagavond tot resp. Zondag- en Maandagochtend De maan ging heden onder te 7.35 uur en kwam weer op te 16.28 uur; voor morgen zijn deze tijdstippen: onder te 8.26 uur; op te 17.25 uur. Binnenland Warm voedsel voor treinpersoneel. {Bin nenland, 3e Blad). Buitenland Nieuw Duitsch—Russisch handelsverdrag en eenige andere verdragen afgesloten. tie Blad). Roosevelt heeft zijn wet betreffende steun aan Engeland ingediend. (Ie Blad). «IE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET 4e BLAD. Bel ?dt>44 De Radiotechnische Dienst IEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 6798 (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1