De krant voor de Jeugd 81 sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 Januari 1941 Derde Blad No. 24778 CORRESPONDENTIE Een dominee vindt het houtpapier uit ANEKDOTEN RAADSELS Beste raadselnichtjes en -neefjes, De jaarwisseling ligt achter ons en v/e zijn in 1941. De vorige maal heb ik jullie reeds alles goeds voor dit jaar toegewenst. En nu bereiken mij jullie Nieuwjaarswensen, som mige per ansicht, vele uit de brieven, waarvoor ik heel hartelijk dank. Wij wensen elkaar het zelfde toe en ik geloof, dat wij ook hetzelfde hopen. Ik dank hier voor alle gelukwensen uit de brieven tegelijk; ik doe dit dan niet meer bij elke brief afzonderlijk; dat kost te veel plaatsruimte. Dat gaat, juist deze keer, hele maal niet, daar verschillende kinderen een dubbel briefje krijgen. De vorige keer is er n.l., buiten jullie en buiten mijn schuld, een pak brieven blijven liggen. Voor de afzenders (sters) van die brieven was het Zaterdag een teleurstelling, hun naam niet 'in de 'krant te vinden. Maar, ter vergoeding, komen zij nu dan ook extra aan de beurt. Ik begin met de „achterstallige" briefjes te beantwoorden, en daarna die van deze week. Die arme teleurge- 6telden van verleden week vinden dus hun naam twee keer in de correspondentieeen keer aan het begin, en een keer verderop voor hun nieuwe briefje. Het zal dus een lange cor- resoondentie worden deze keer. Daarom: aan allen hartelijk dank voor de goede wensen! Tevens dank ik de Ouders, die mij hun wensen deden toekomen. Ook dit jaar word ik weer verwend met mooie kaarten. Op dat jullie weten, dat ik je kaart ontvangen heb. laat ik de namen volgen. Ik ontving nog Kerstkaarten van: Jan Bronsgeest en familie. Aukje v. d. Walle, Fini de Lange; Nieuwjaars kaarten van: Henk Stouten en Ouders. Flip, Gerard, Sjaantje en Nellie Stouten, oud-raad- selnichtje Bep Nieboer, Jannie, Rikie en Willie v. Kampenhout. Fam. Stikkelorum, Ali en Koos Stikkelorum. Marijtje v. Rijn (een trouw leze resje zeker?), Johanna v. d. Zwan, Maartje Stavleu, Heer en Mevr. De Vos—Geleynse. Fam, Lagerwij, Truusje v. Weizen, Pim v. Weizen, Lydla, Cobi en Beppie Botermrtns, Fini de Lange, Toni Neuteboom, Afke Neuteboom. Heer en Mevr. HarteveltSlootweg, Nico en Dickie Optendrees, Adri en Anny Schipper, Piet Beu gel, Annie, Joop en Cootje Schouten. Marietje en Bernard v. Vliet, Heer en Mevr. Bekooy— Schipper, Anny Bekooy (zie ook onderaan), Joke Drabbe ('bijzonder aardig!; ik heb gelezen, dat je in gymnastiek nog No. 1 blijft!). Wat ver wenden jullie me weer met mooië kaarten! Hebben jullie gezwoegd op het kruiswoord raadsel? Het was een heel werkje, maar de liefhebbers houden daarvan. Helaas was er één foutje ingeslopen: bij 27 vert. moest staan: tweemaal dezelfde medeklinker (niet klinker). Ik geloof, dat jullie het al hadden begrepen uit de horizontale woorden. Nu begin ik vlug aan de afzonderlijke brief jes. eerst dus die van verleden week. Coba v. d. Meys. Jij hebt pech met je laatste briefjes. Ja, het lekkers moet bij alle Decem- berfeesten wat minder zijn dit jaar. Maar de gezelligheid of de wijding van de feesten blij ven. Bedankt voor je raadsel en anekdote. Ria de Nie Is het nog gelukt op je schaat sen? Je had er de tijd voor. Marti Bakker De vacantie begon met ijs- pret. Je had veel mooie cijfers; in het Nieuws jaar weer goed je 'best doen! Hoc was het Kerstfeest? Niek Bakker Als je voor gedrag en vlijt achten hebt, dan weet ik het wel. Bedankt voor je lieve wensen; jullie hadden het natuur lijk ook prettig'met elkaar. Elly Punt Wat een lange brief! Je ziekte ben je intussen al haast vergeten! In de laatste schooldagen kwam er niet veel van leren. Die „Bloeiende Bloemen" weten de- bloemetjes buiten te zetten! Heb je nog op je schaatsen gestaan? Bedankt voor je anek doten. Lvdia Botermans Jullie vierden alle drie volop Kerstfeest. Nu kunnen jullie lezen in mooie boeken. Koning Winter heeft ons weer gauw verlaten. Gerda Teljeur Veel was er toch van schaatsenrijden niet gekomen; troost je daar mee. Nu heb je weer wat prettigs te doen: in zo'n groot huis, voor jou nieuw, kun je heer lijke ontdekkingstochten maken. Josephine Brinks Dat huiswerk toch! Weer welkom. Ik hoop, dat er nog eens een uurtje overblijft. Mientje Uitdenbogaard Jij moet nog ge feliciteerd worden met je verjaardag. Een goed begin van het Nieuwe Jaar. Rudolf David Ik zie, dat ik het goed be grepen had. Jij wacht al met ongeduld op de toekomstige spelletjes met je kleinen broer. Wim Nieboer Dank voor je wensen. Groet je zusje alvast van mij terug. Coba Verlind Twee Kerstfeesten! Dat was een mooie week voor je. Elsje Verlind Jij had het naar je zin ver leden Donderdag. En je ging met een vrolijk boek naar huis. Willy Wiggers Wat een heerlijke vacantie! Eerst de feesten en nu gezellig met je zusje spelen. De rode inkt is ook best. Riekje Leemans De maand December Is bijzonder heerlijb bij jullie op school. Eerst hebben jullie de voorpret onder het maken van alles en daarna de prettige uurtjes van het feest zelf. Jullie vierden hét Kerstfeest plech tig. Je maakt het in alle opzichten goed daar op school. Groet H. hartelijk. Evert v. Dijk Heb je nog van het -ijs ge noten? Je hoefde daarvoor niet ver weg te gaan. Is Johan weer beter? Hij trof het slecht, juist ziek in deze weken. Een extra groetje voor hem. Elsje Verhoef Een pluimpje voor je leuke, zelfgemaakte postpapier. Als je dat er niet bij geschreven had. had ik het niet eens gemerkt; zo „echt" leek het. Het was een fijne week: Kerstmis vieren en schaatsen rijden. Dieneke v. Ewijk Drie oplossingen zijn voldoende, maar als je er meer weet, zou ik die er bij schrijven. Jullie hebben, ook mooi Kerst mis gevierd, thuis en op de Zondagsschool. Kora Key In je volgende brief hoop ik dan over jouw Kerstfeest te horen, Bea v. d. Kooi Je krijgt, langzamerhand een hele verzameling: Al wordt niet ie'dre wens vervuld, Blijf altijd hopen, met geduld. Atze v. d. Kool Jij hebt pret gehad, bin nenshuis en buitenshuis! Tweetal Rienstra Jullie zullen ook nog van het ijs genoten hebben. Ik merk wel, dat jullie volop selegenheid hebben in de buurt. Koos Flaman Zo'n prettige verjaardag is al te gauw voorbij! Nu volgen de nieuwe briefjes. Ali en Koos Stikkelorum Deze keer een briefje samen. Jullie hebben ook samen genoten van het Kerstfeest en van de mooie boeken, die jullie gekregen hebben. Die komen van pas in de vacantie. Niek en Marti Bakker Nu hebben jullie meer te lezen d?n verleden week! Je kon er niets aan doen. Niek. Mopder roved» voor opn plo»ht.ig bprrin vari rlo Eerste K»vcfdpe Met. O'Hejaav 7.""— jnTH« tnrh ee^um hphVjoti! Nico en Dtek'» Bpid»n bedankt vnov de ingezonden raadsels. Olga Derksen Met dit kruiswoordraadsel was je een poosje zoet! J» bent een echte ijs- liefhebster en rijdt door. 7olang het kan. Marietje Lagerwij Jij hebt goed afscheid Kunnen nemen van het Oude Jaar. Het viel Een echt gebeurde geschiedenis uit de oude doos. in de tuin, denkende over zijn preek. Je weet natuurlijk allemaal direct uit je hoofd op te zeggen: 1423 Laurens Janszoon Coster vindt de boekdrukkunst uit. En dan denk je bij jezelf „d&t is toch prachtig. Vóór die uitvinding moesten de mensen, meest monniken, dagen en weken lang zitten pennen voor ze een boek klaar hadden en 11a die uitvinding werd de we reld overstroomd met gedrukte boeken". Nee, zó gemakkelijk is het toch niet ge gaan! Tegenwoordig koop je al een boek van een paar honderd bladzijden in de een voudigste uitvoering voor een kwartje, maar het heeft, na de uitvinding van den slimmen Haarlemmer, nog eeuwen geduurd vóór het zover was. Want voor het drukken van boeken is nóg iets heel belangrijks nodig, n.l. het pa pier. Waarvan wordt papier eigenlijk gemaakt? „Van lompen" zegt de een „van hout" zegt de ander. Jullie hebt allébei gelijk, Reeds in het jaar 105 n. Chr. gelukte het den Chinees Tsai Lun uit lompen papier te bereiden. Na tuurlijk hield de Chinees zijn methode ge heim, en dat kon heel gemakkelijk met die hoge Chinese muur, hè? Daar kon geen mens overheen kijken om te zien hoe Tsai Lun papier maakte. En tochwerd het geheim bekend. Een paar krijgsgevangenen keken de kunst af en brachten het geheim, nadat ze over de muur gevlucht waren, naar Arabië. En van daar ging het naar het Westen en werd in heel Europa bekend. Gelukkig maar, want nu konden al die boeken, die de geleerde mensen geschreven hadden, tenminste wor den gedrukt. In de 15e, 16e en 17e eeuw steeg dus de papierindustrie geweldig: overal werden papiermolens opgericht, ook in ons land. Je begrijpt dus ook wel, dat lompen in die tijd veel waarde hadden! Maarop een goede dag waren er helemaal geen lompen meer. Alles was op. Hoe kwam dat? Wel, je moet bedenken, dat de mensen in die oude tijden hun kle ren veel en veel langer droegen dan wij nu. Een gewone jurk ging zeker 4 jaar mee, een mantel vijf jaar, een jongensbroek als hij van een netten jongen was, die niet elke dag van de trapleuning gleed zeker drie jaar. Goed raad was duur. De lompen waren op en in sommige landen, stonden de pa piermolens gewoonweg stil. Het werd dus nodig tijd, dat er een nieuwe grondstof voor het maken van papier werd uitgevonden! En dit gebeurde ook. In het jaar 1765 woonde in Regensburg een geleerde predi kant, die Jacob Christian Schaffer heette. Hij was erg knap in de godgeleerdheid en bovendien had hij veel liefde en belang stelling voor de levende natuur. Steeds als hij met zijn werk klaar was, wandelde hij in bos en veld. Daar was altijd zooveel moois te zien, dat Schaffer er nooit ge noeg van kreeg. En hij bewonderde de na tuur niet alleen, maar schreef er ook over, en zijn geschriften over de wonderen der schepping werden druk gelezen. Eens op een dag toen de dominee thuis zat te werken, kwam een groepje papier molenaars hem bezoeken. Deze mannen klaagden steen en been, dat ze geen cent meer verdienden, omdat ze geen grondstof fen konden krijgen voor hét maken van papier. En ze zeiden: „Toe, dominee, ubent zo'n geleerd man, kunt u niet eens beden ken, hoe men papier kan maken zonder lompen?" Schaffer antwoordde, dat hij dit onmoge lijk kon, zodat de molenaars teleurgesteld naar hun stilstaande molens teruggingen. Maar de zaak liet hem toch niet met rust en hij piekerde er dag en nacht over, hoe hij de mensen zou kunnen helpen. Eerst probeerde hij papier te maken van wollegras, tevens van de zaadpluizen van verschillende planten. Maarhet bleef een papperige massa en het werd geen pa pier. Maar toen gebeurde er iets wonderlijks. Op een Zaterdagavond liep Schaffer in de tuin, denkende over zijn Zondagspreek. En daar zag hij opeens, hoe een wesp neer streek op een vermolmde boomstomp en met zijn sterke kaken de zachte houtvezels begon af te knagen. Het diertje kauwde het hout, vermengde het met speeksel tot een papje en vloog er mee weg. Maar telkens keerde het terug om nieuwe houtpap te halen. Stilletjes ging Schaffer de wesp ach terna en wat vond hij? Een kunstig nest onder de balken van het schuurdak, geheel bestaande uit dunne wandjes, die aanvoel den als knisterend papier, De predikant slaakte een kreet van vreugde. Onmiddel lijk trok hij zich in zijn studeerkamer te rug om dit wonder te overdenken! Een wesp had hem de weg gewezen om uit hout papier te maken! Dadelijk ging Schaffer aan het. werk. Uit houtkrullen, die. hij met water ver mengde, stampte hij een brij, maakte deze plat onder een wals en liet haar drogen. Het eerste houtpapier was ontstaan. Daarna nam hij een gezel in dienst, met wiens hulp hij zijn proeven net zolang voortzette, tot het papier glad en onberis pelijk was. In het jaar 1765, dus nu precies 175 jaar geleden, verscheen van zijn hand een boekje getiteld: „Proeven om zonder lom pen papier te maken". En daarin schreef hij: „ik moet beken nen, dat het de wespen zijn, aan wie ik bij mijn pogingen om papier te maken, het meeste te danken heb". moet? Mammie, heeft Pappie u daar ont- Henkie dus nog niet mee op de schaatsen. Het gaat ook niet ineens. Bedankt voor je inge zonden raadsels. Nellie Dorrepaal Jullie zullen het nieuwe spelletje menig keertje gedaan hebben in de vacantie. En je niet geërgerd? Een mooi rap port; dat mag ik horen. Plonie de Geus De ijspret duurde jou te kort. In ieder geval had je een paar fijne ijs dagen te pakken. Met jouw rapport is het puik in orde. Willy Roest Wat een heerlijkheid, zo te zwieren met je Vader! Ik had niet kunnen den ken, een Oom van jou als raadselneefje te krijgen. Rudie Bos Hartelijk welkom in onze kring. Ik denk. dat Oom en nichtje voorlopig wel veel met elkaar' zullen spelen. Tweetal v. Weizen Er mankeert weer niets aan jouw oplossingen. Corry. Jij bent voor geen kleintje vervaard. Jullie hebben het goed ge had met de Kerstdagen. Anny Everink Graag jullie leeftijd er bij voortaan. Rie v. d. Laan De le Kerstdag was een mooie dag voor jullie allen. En de 2de dag was ook naar jouw zin. Heeft Moeder zich laten verleiden op Oudejaarsdag? Zusjes Schipper Wat zijn er veel heerlijke dagen geweest de laatste weken! Op heel ver schillende manieren! Van alles hebben jullie volop genoten. Stientje de Ru Een afzonderlijk bedankje voor je mooie Nieuwjaarswens. Rudolf David Hartelijk dank aan je Ouders voor de goede wensen. Heerlijk, dat M. nu weer thuis is. Ans Voorma Echt mooi postpapier. Bij jullie begint het Nieuwe Jaar feestelijk. Felici teer je Ouders hartelijk van mij, en heel pret tige dagen met elkaar. Jacques en Suze de Geus Wij hopen allen hetzelfde, dat begrijp je wel. Alles opgelost, knap! Bedankt voor jullie raadseltje. Jan Kooien Je hebt een heerlijke vacantie gehad tot nu toe. Met de regendagen heb jij iets heel moois te lezen. Nelly van Weeren Het was een korte ijs- vreugde, maar jullie hebben er toch nog allen van genoten. Jij was net op tijd beter! Je hebt ook flink kunnen lezen. Rietje Goutier Natuurlijk hoop ik hetzelfde als jij. van ganscher harte. Deze jaarswisseling stemt meer dan ooit tot nadenken. Gé de Jong Als ik geweten had, wat je mij nu schrijft, had ik beslist êen praatje met je gemaakt. Was jij soms een van die twee jon gens, aan wie ik een lied wees? Ik heb ook ge noten. evenals jij van wat ik zag en hoorde. Rudi Arkeveld Ik ben heel verbaasd, dat jij je aan het moeilijke raadsel gewaagd hebt. en het zelfs tot een goed einde hebt gebracht, al zal dat wel met een beetje hulp gebeurd zijn. Ik zou haast denken, dat je al bij de groten behoorde. Je hebt dus genoten van het Kerst feest. Nu weer een ander aardig plaatje. Tiny de Goederen De laatste week van het Oude Jaar geeft je weer een prettige herinne ring. En nu vol hoop het Nieuwe jaar in. Flip Stouten Jij viert elk jaar twee keer Oudejaar achter elkaar. Hartelijk gefeliciteerd met jouw jaar vermeerdering en ik wens je drie prettige dagen. Viertal Stouten Hartelijk dank voor de mooie Nieuwjaarskaart met wens. en voor alle kleins getekende kaartjes. Een uitstalling van Oude j aars-klokken Koos Flaman Deze weck vergoedt het ge mis van verleden week; nu twee keer je naam in de correspondentie! Erica Oosterhof Gelukkig voor mij. dat er ook nog eens weken zijn zonder huiswerk! Leni van Loef Jullie hadden heerlijke Kerstdagen, en hebben thuis en op Zondags school met dankbare hartjes om de Kerstboom mogen zitten. Het lekkers smaakte best. Ik hoop, dat je raadsel gauw aan de beurt is. Annie v d. Vos Je boek is me wel bekend. Het andere aandenken van de Zondagsschool zul je wel altijd blijven gebruiken. Je had het grote stuk van het raadsel best op mogen schrijven. Tini Rekers Even wil ik je zeggen hoe prettig ik het vind, weer iets van je te horen. Ria de Nie Ik magjjóü nog wel eens extra bedanken voor al het-móole postpapier, waar mee je mij in het afgelopen jaar verwend hebt. Geertje Linschoten Weer hartelijk welkom. Zorg zelf maar, dat ik je weer bij de vaste raadselnichtjes kan rekenen. Ik wil niets liever. Wim Nieboer Deze week bof Je, verleden week niet! Ik kreeg een mooie kaart van je Zuster. Wat is haar adres? Jannie van Kampenhout Ik vind, dat Je vaak gezellige briefjes schrijft. Ik ben er meer over tevreden, dan jijzelf, geloof ik! Het ijs was er net lang genoeg, om je weer met je schaatsen vertrouwd te maken. Anny Bekooy Van jou weer het mooiste kruiswoordraadselWat besteed je daaraan, buiten het oplossen, veel tijd en zorg! Je werkt met bijzondere toewijding. Ik hoop. (en twijfel daar niet aan), dat dit in het Nieuwe jaar zo mag blijven. De ijspret was kort. Maar juist in de vacantiedagen; dat trof! Paul Blangé Ik begrijp eigenlijk wel, dat je alleen maar oog had voor de bijzondere Kerstboom, en verder alles om je heen vergat. Kun je nu weer rustig slapen? Rietje Brandt Het verhaal, dat Je noemt, ken Ik; dat zal'heel mooi geweest zijn. Je had goede Kerstdagen. Gefeliciteerd met je Midza- prijs. en gefeliciteerd met je verjaardag. Jij bent weer midden in de feesttijd! Hannie de Wekker De Kerstvacantle is weer heerlijk. Kerstmis vieren thuis en op Zon dagschool, schaatsen rijden, Oud en Nieuwjaar, en deze Zondag nog weer een hele dag bezoek' Suusje de Wekker De kalender krijgt na tuurlijk een mooi plaatsje. H. heeft er ook een gekregen. Nu weet je meteen het antwoord op je vraag. Droom je niet van de rolschaatsen? Eveline Doorn Hartelijk welkom. Je bent al goed begonnen, en verwent me dadelijk met mooi postpapier. Jopie en Freddy Susan Dat begrijp ik wel van verleden week. Ik woonde ook een Kerst feest bij; het was heel mooi. Bedank V. en M. voor hun goede wensen. Maartje Stavleu Hartelijk dank aan Je Ouders voor hun goede wensen. Wat los Jij je raadsels steeds keurig op! Maartje Schaart Welkom in onze raadsel kring. Wat gezellig dat er een heel clubje vriendinnen uit de brief kwam vallen' Marijtje van Rijn Jij ook hartelijk welkom. Nu. begrijp ik. wie die Marijtje is. die mij met zo n ansicht verwent. Jij wacht vol ongeduld op dc 13de.' Johanna v. d. Zwan Ik vind het w&t prettig dat jij je vriendinnen meebrengt. Maken jullie er elke week maar een vrolijk raadseluurtje van Evert van Dijk Op de teleurstelling van verleden week volgt nu een dubbele brief! Truusje van Weizen Het zal een vrolijke avond geworden zijn, met zoveel familie bij elkaar. Bleef jij de baas over je slaap? Pim van Weizen Wat een ongewoon lo geetje hadden jullie! Jij had hem wel langer willen houden. Bedank ook M. hartelijk voor haar wensen. Hannie Both Jij begint het Nieuwe Jaar feestelijk. Moeder maakte wat lekkers; je doet me watertanden! Jij verlangt naar meer ijs! Nu ook weer raadsels? Corry de Roon Hertoge jy hebt goed ge profiteerd van het ys. Voor jullie jammer, dat het er niet de hele vacantie was. Jo Harteveld jy bent dus al een flinke steun voor je Moeder. Bedankt voor je raadsels. Maar je moet je beurt afwachten; ik heb er vele. Bernard van Vliet Ook zonder Kerstboom kan een mooi Kerstfeest gevierd worden. Liefde volle handen zorgden voor een mooi begin van de dag. Lenie Brocaar Kindlief, wat heb jij my verrast! Is dat eigen werk? Ik zal met een mooi plaatsje geven. Heel hartelijk bedankt. Dit was wel een heel bijzondere Nieuwjaarswens! Annie v. d. Hart De fyne vacantie zal nog veel te gauw om gaan naar je zin. Beppie v. d. Hart Mét zo'n gezellig clubje amuseren jullie je best. Joke de Groot Jy hebt je best gedaan voor de krant. Bedankt voor het raadsel. Reino van Leeuwen Je raadsels waren goed maar zy zyn nog niet dadelyk aan de beurt. Geduld dus! Beppie van Leeuwen Bedankt voor je in gezonden raadsel. Je weet het zelf al: nu rustig je beurt afwachten. Gonny de Groot Wat fyn blauw postpapier! Zo mooi hoeft het heus elke week niet! Beter schap met die lastige verkoudheid. Ineke Kriek Een bekende hand bij een bekende naam en toch pasten die twee niet by elkaar.' Nu ik het eind van je brief lees, begryp lk hetl Is het goed gelukt met jullie bakkerij Simon van Meygaarden Je nam op een prettige manier afscheid van het Oude Jaar. Drietal v. d. Pluym Wat veel pretjes deze vacantie! Nee, nu was er geen tijd voor zo'n groot kruiswoordraadsel. Jannie, jy bent inge spannen. Toni Neuteboom By jullie was het dubbel feest op Kerstmis. Knap, dat je het kruiswoord raadsel hebt opgelost. Rie en Toos de Vos Dat vind ik aardig: zo'n aparte gelukwens van jullie. Voorlopig wordt het weer een tyd van flink werken. Met mooie rapporten als Tesultaat. dat weet ik al! Joke de Vos Ik hoop natuuriyk hetzelfde als jij: veel briefjes heen en weer tussen ons. Het kruiswoordraadsel stond je wel aan, al was het een hele kluif! Aukje v. d. Walle We hebben allerlei soor ten weer gehad in de vacantie. De eerste school dag is voor Jullie een feestdag. Feliciteer M. harteiyk van my. Peter Westerbeek jy weet al, dat je wer ken moet om iets te bereiken. Gelukkig schie ten er by Jou nog altyd genoeg goede raadsels over. Kora Key Je hebt natuuriyk heerlijk om de mooie Kerstboom gezeten by Oma. Leuk, zo'n eigen vijvertje. Van het ys heb je ook nog ge noten. Riekje Leemans Nu nog een kort woordje. Ik had ook prettige Kerstdagen. Echt gezellig, in de vacantie's met H. samen te zyn. Annie Schouten Gelukkig kunnen je oplos singen nog mee. Jettie Goudsmit Je onverwachte briefje verrast me. Ik ben al een beetje nieuwsgierig, wanneer ik er weer een zal ontvangen. Bedankt voor je raadsel. Zusjes Verlind Het was vreemd, en jam mer, voor jullie, zulke trouwe inzendsters, je naam verleden week te missen. Nu is dit raad seltje opgelost! Mientje Uitdenboogaard Vertel me maar. hoe jij het gehad hebt op je feestdag. Tweetal v. d. Kooi Jullie hadden toch niet alles gelijk kunnen hebben op 2e Kerst-dag. Wat dat betreft, was het maar goed, dat het dooide. Tweetal Rienstra Deze dubbele brief ver goedt het gemis van verleden week. Jullie had den meteen genoeg te lezen, in al die nieuwe boeken. Dat kwam net goed, toen het ging dooien. Elsje Verhoef Het versieren van de boom gaf jullie al heeriyke uurtjes, vóór Kerstmis er was. Geef de oplossing bij je ingezonden raadsel. Coba v. d. Meys De vacantie is hier even lang als by jullie. Of even kort, als je het zo noemen wilt! Goed geraden, hoor. Toch ijspret gehad, ondanks de gewone krulschaatsen! Rietje Blonk Weer hartelyk welkom; ik zie je graag terug. Lydia Botermans Boven las je reeds het antwoord op jc vraag. Nu is er meer voor jou te vinden in de krant dan verleden week! Nel van Hoeven Vraag volgende keer om een versje; er is nu geen plaats. Wat een lekker maaltje heb jy klaar gemaakt! Dieneke van Ewyk Op gewoon papier zul len je briefjes me even lief zyn. Ben je nog klaar gekomen met het grote raadsel? Elly Punt Je begreep er verleden week na tuuriyk niets van. Maar nu wel! Wat bedoel je met die plaatjes? Anny Bekooy Een afzonderiyk bedankje voor de mooie Nieuwjaarswens, die je my doet toekomen. Daar heeft Vader ook weer mee te maken gehad! Je groeit op de foto's dus in werkeiykheid Jullie begrypen. dat ik nu als een haa* ver- dwyn, na zo'n lange correspondentie. Tot de volgende week. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel tante, MEVR. M. J. BOTERENBROOD. Prettig baantje! „Ik kom van de arbeidsbeurs, mevrouw," zegt het dienstmeisje,,, ze zeiden me daar, dat u een dienstbode nodig had." „Ik?" vroeg mevrouw, „maar ik doe het werk zélf!'' Het dienstmeispe„Nu mevrouw, dan denk ik dat ik deze betrekking maar zal aannemen." Altijd zuinig! Een Schot moest een nieuwe hoed heb ben en kwam thuis met een, die hem finaal over zyn oren zakte. „Wat heb je nu voor een hoed gekocht?" vroeg zijn vrouw, „hadden ze geen kleinere maat?" „Jawel, maar die waren net even duur als de grotere. Ingezonden door Ali Stikkelorum. Jongetje: ..Mag ik een doosje tandpasta?" Drogist: „Groot of klein? Zo iets?" Jongetje: „Zou dat genoeg zyn voor een week?" Drogist: „Dat hangt er van af, hoe dikwyis je je tanden poetst." Jongetje: „Eén keer per dag. Mynheer." Drogist: „Nu, dan is het groot genoeg." Jongetje: „Ja, msar we moeten er met ons achten mee doen!" Ingezonden door Jan Kooien. Eerlijkheidshalve „Handen op! Twintig gulden, of Je leven!" „Laten we zeggen een tientje Dat is ook eer- ïyker, want ik ben al half dood van de schrik." Ingezonden door Lenie Brocaar. De kleine Frits bekykt diepzinnig een onopen- gespeden boek. Mama: „Wat zoek je, Frits?" Frits: „Zie Mama, hoe hebben ze dat tussen de bladen kunnen drukken?" Ingezonden door Corry de Roon Hertoge. Jongen: „Pappie, groot nieuws." Vader: „Nu wat dan?" Joongen: „U hoeft van het jaar geen boeken voor me te kopen, want ik biyf nog een jaartje in dezelfde klas." Ingezonden door Cora Hensen. Logica. Zoontje: „Vader, zou de Meester me ook straf geven voor iets, dat ik niet gedaan heb?" Vader: „Weineen jongen, wees daar maar ge rust op." Zoontje: „Nou, dan maak ik myn huiswerk niet." Ingezonden door Jetty Hooghuis. Om het roken af te leren. „Ik heb gehoord, dat Derksen niet meer rookt." „Dat klopt; zyn vrienden hebben het hem af geleerd." „Hoe zoo?" „Ze geven hem geen sigaren meer." Ingezonden door Annie Verloop. Juffrouw tot Keesje: „Waarom ben Je zo laat, myn jongeman?" Keesje: „Ik ben niet te laat, maar de bel ging te vroeg". Ingezonden door Bep Crama. Bob: „Mama, ik zou een aap willen we zen". Mama: „Een aap? Waarom?" Bob: „Wel, dan noemden ze mij op school niet langer een ezel". voor allen om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren Ingezonden door Drietal v. d. Akker. Op de kruisjes komt zowel van links naar rechts als van boven naar beneden de naam van een stad ln Noord-Europa te staan. x 1. een medeklinker x 2. een boom x x x x x 3. het gevraagde woord x 4. een rivier in Zuid-Holland x 5. een medeklinker n. Ingezonden door Annle Klos en Wim de Wolf. Welke zegswyze staat hier? W.. a.s v d h..r b n g..t, k..t n...t t. v...g, m..r s s t. l..t. m. Ingezonden door Ansje Hermans. Ik ben een bybelse naam; keer my om en ik ben ook een bybelse naam. IV. Ingezonden door Lydia Botermans. Van alles onder de zon maak lk een afbeel ding. Hoewel myn portretten niet werkelijk le ven. bewegen vele zich toch heel natuurlijk. Welke artist ben ik? V. Ingezonden door Nico v. d. Pluym. Ik noem een plaats van 9 letters, bekend uit de vroegere tyd, die lag in het ryk Judea. 1, 2, 3, is een verkorte meisjesnaam, 7, 6, 5, 9 is iets, wat elke soldaat draagt. 3, 4, 2, 2 kan men in deze tijd niet vrij kopen, 5, 8, 2, 9 is een grondsoort. VI. Ingezonden door Piet Martijn. Myn geheel is een plaats in Noord-Holland. Eerst noem ik een vis, daarna iets, waarmee Je je schoenen poetst. VII. Ingezonden door Kora Key. Ik besta uit 12 letters. Men spreekt er iedere avond over. 1, 2, 12, 7, 8, 9, 10 zit in ieder huis, 5, 6, 11, 12 wordt 's winters veel gegeten, 4, 2, 12 is een boom, 3, 2, 12, 4, 6,11, 10 eeu hertsoort in Noord- Europa. VIII. Ingezonden door Zusjes Schipper. Ik ben een vrucht, die nimmer groeit, Waar 't Noordzeezout de kust besproeit. Wel tier "k in warmer landen; Soms zeer nabij de stranden. Weest nu zo goed, en telt mijn naam, Uit deze letters maai te zaam. Met viermaal o en tweemaal k, met eenmaal sent Daarna eén letter nog. dat is een n. Zeg nu eens, wie ik ben.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9