LAATSTE BERICHTEN LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 4 Januari 1941 Binnenland Brand in een loods aan de Coenhaven te Amsterdam Buitenland Wijziging Fransche regeering Uil de Omstreken Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Berichten vorige oplage Binnenland Engelsche luchtaanvallen RECHTZAKEN Het ontslag van den burgemeester van Hoogland Buitenland BEURSOVERZICHT Door onbekende oorzaak is in den afge loopen naöht brand uitgebroken in een loods, toebehoorende aan de N.V. Anthra- clethandel Van Altena, gelegen aan de Coenhaven te Amsterdam, Omstreeks kiwart over twaalf bemerkte een .gent van politie, die nabij de Coen haven op post stond, een vuurgloed in een der loodsen. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer, die dadelijk uitrukte. De brand bleek te zijn ontstaan in een loods, waarin de firma Van Altena een hoe veelheid hout, dat bestemd is voor de gas- genratooren van voertuigen, opgeslagen heeft. De houtblokjes worden in deze loods, welke een oppervlakte beslaat van 8 h'j 18 meter, gedroogd met behulp van een groo- ■ten oven. Deze oven was even/wel, naar bij een eerste onderzoek kon worden vastge steld. gisteren niet in gebruik geweest, zoo dat de oorzaak van den brand in een an dere richting gezocht moet worden. Toen de brandweer arriveerde, woedde het vuur in de loods reeds hevig. Door het openbreken van een deel van den houten zijwand wist men echter spoedig den vuur haard te bereiken en met twee stralen wa ter was de brand spoedig bedwongen. Bin nen het tijdsverloop van een uur was de brandweer den toestand volkomen meester. Men begon toen met het verwijderen uit de loods van de groote hoeveelheid hout, wel ker aanwezigheid het gevaar van voorteet- Itlng van den brand met zich kon brengen. Ook dit werk vlotte uitstekend, zoodat na korten tijd een gedeelte van het brand weermateriaal kon inrukken. STIKSTOFMEST UIT NOORWEGEN. Naar wij vernemen zal binnenkort een zending van plm. 7000 ton kalk-stikstoffen uit Noorwegen in ons land verwacht kun nen worden, ten behoeve van den land en tuinbouw. Aan dit product is sinds het uitbreken van den oorlog nogal behoefte gekomen, doch door deze aanvulling, zal hierin voor een deel voorzien kunnen wor den. De eerste zendingen, kunnen reeds spoedig worden verwacht, en de geheele partij zal eind Februari aanwezig kunnen zijn. De meststoffen zullen verpakt zijn in papleren zakken en zullen ruim 20 zui vere stikstof bevatten. BELASTING OP AUTO-RADIO'S. Houders van auto-radio's zij er op gewe- zen, dat ook zij verplicht zijn de „luister bijdrage" voor het kalenderjaar 1941 (groot f.9.i voor deze ontvanginrichtingen te 1: voldoen in jaarlijksche, halfjaarlijksche, driemaandelijksche of maandelijksche ter- mijnen. Op grond van de gepubliceerde besluiten zal de radio-belasting ook moeten worden ■betaald voor radio's in opgelegde motorrij tuigen. Aangezien de houders van opgeleg de motorrijtuigen reeds zoovele kosten heb ben voor garageruimte, onderhoud, enz. en uiteraard toch van de auto-radio geen ge bruik kunnen maken, heeft de K.N.A.C. aan den Directeur-Generaal der P.T.T. verzocht ft; voorlooplg voor deze ontvanginrichtingen K ontheffing te verleenen. In afwachting van de beslissing hierop dient echter toch aangifte te geschieden, alsmede betaling der termijnen. CANTTNES IN ALLE WERKKAMPEN. Ten einde tegemoet te komen aan de bc- R hoeften van vele arbeiders in de werkver- schaiflngskampen, heeft het Nederlandschs Verbond van Vakvereenigingen zich ge richt tot de directie van den Rijksdienst voor de werkverruiming met het verzoek om in alle kampen, waar dit nog ontbreekt, binnen den kortst mogelijken tijd cantlnes i te doen plaatsen, waar de arbeiders zich, na afloop van hun zware dagtaak, geeste- r lijk kunnen ontspannen en verpoozen. De inrichting van deze ontspanningslo kalen werd tot dusverre opgehouden door de moeilijkheden, die zich voordoen bij het verkrijgen van het daarvoor benoodigde hout. De directie van den Rijksdienst heeft naar aanleiding van dit verzoek van het N.V.V. thans toegezegd, dat de cantines zullen worden gebouwd en wel uit zand- steen. Deze beslissing zal bij de betrokken werk en verschaffingsarbeiders zeer zeker van harte worden toegejuicht. Uit Vichy wordt vernomen, dat maar schalk Pétain, na het ontslag van Baudoin te hebben aanvaard, besloten heeft over te gaan tot een radicale reorganisatie van het regeeringssysteem, waarbij een triumviraat in het leven zou worden geroepen, dat zou zijn voorzien van uitgebreide volmachten en onder de bevelen van den chef van den staat zou staan. Het triumviraat zal worden samenge steld uit den minister van marine, admiraal Darlan, die president zal zijn, en zich zal belasten met de leiding van binnenlandschc zaken, generaal Hunt- ziger en minister Flandin. (Stefani) DE OORLOG TER ZEE. De generaal-kwartierm^^-" v>o^ Nieuw-Zeelandsche luchtwapen heeft mede gedeeld, dat zich op hel in den Srillen Oceaan opereerend vijandelijke kaperschip tien vliegers als gevangenen bevinden. Ver der zijn berichten ontvangen, volgens welke zich aan boord van een ander vijandelijk schip nog meer piloten bevinden. (D.N.B.) VOORSTEL VAN DEMOCRATISCHEN AFGEVAARDIGDE. De democratische afgevaardigde Ludlow heeft in het congres opnieuw een wetsvoor stel ingediend, waarbij het gebruiken van Amerikaansche troepen buiten de Veree- nigde Staten en de koloniën van Amerika afhankelijk moet worden gesteld van een volksstemming. Ludlow heeft hetzelfde voorstel reeds een jaar geleden bij het Huis van Afgevaardigden ingediend, dat het voorstel echter van de hand wees. (D.N.B.) GREW BINNENKORT NAAR DE VER. STATEN? In kringen te Washington wint de mee ning veld, dat de Amerikaansche ambassa deur te Tokio, Grew, binnenkort naar de Vereenigde Staten zal terugkeeren om een uiteenzetting te geven van de jongste ont wikkeling der Japansch-Amerikaansche problemen aan president Roosevelt, zoo meldt een speciale correspondent van de Nitsji Nitsji Sjimboen uit Washington. Raadsheer Dooman zou zich belasten met de leiding der ambassade tijdens de afwe zigheid van Grew. Men verwacht, dat Doo man, die thans in Washington vertoeft om een medösche behandeling te ondergaan, met dit doel snel naar Tokio zal vertrekken, zoo dra hij daartoe verlof heeft van zijn ge neesheer. (Domei.) DE SCHADE TE SOESJAK. De schade, die door het Engelsche bom bardement op het Joegoslavische grenssta tion Soesjak in den nacht van 21 op 22 December werd aangericht, is thans door een officieele commissie vastgesteld op een bedrag van 3.844.839 dinar. Bij dit bedrag zijn echter nog niet de vernielde waterlei dingen en electnsche geleidingen inbegre pen, evenmin als de schade aan de voor gevels der huizen. (DN.B.) DE BUITENLANDERS IN ENGELAND. De Engelsche minister voor de blnnen- landsche veiligheid, Morrison, heeft, naar uit Londen wordt gemeld, aangekondigd, dat alle „mogelijke Quislings", die <3e Duit- schers bij invasiepogingen zouden kunnen helpen, geïnterneerd zullen worden. Onge veer 19.000 buitenlanders, aldus deelde Mor rison verder mede, zijn reeds in lnternee- ringskampen ondergebracht. De minister voor de binnenlandsche vei ligheid wees in dit verband erop, dat tot dusver nog geen Engelschman wegens hoogverraad terechtgesteld is. (D.N.B.) DE KOUDEGOLF IN NOORD-ZWEDEN GEWEKEN. De koudegolf in Noord-Zweden is gewe ken. Op een plaats in Noord-Zweden is de thermometer boven het nulpunt gekomen. De stijging der temperatuur is met buiten gewone snelheid gekomen. Zoo werd b.v. in Tamaby een temperatuursstijging van 32 graden onder nul tot 1 graad boven nul geconstateerd. In Stockholm is de tempera tuur eveneens gestegen en wel van 23 gra den onder nul tot 13 graden onder nul. KOUDE IN JOEGO-SLAVIË. Uit verschillende deelen van Joego-Slavië wordt melding gemaakt van overstroomin gen, stormen en vorst. Door het smelten der sneeuw in de afgeloopen dagen zijn tal rijke rivieren in West-Bonië, Kroatië als mede in Zuid-Servië buiten haar oevers getreden. In Servië en vooral in Belgrado waait sedert Vrijdagmiddag de beruchte Kosjowa, waardoor tot dusverre talrijke schoorsteenen en electrische geleidingen zijn vernield en andere schade is aange richt. In het Noorden en Westen des lands is de vorst opnieuw ingetreden. DE AANVALLEN OP ENGELAND. Volgens berichten uit Londen heeft een stad in het Westen van Engeland, waarvan de naam van Engelsche zijde tot dusverre nog niet is gepubliceerd vermoedelijk echter Birmingham in den afgeloopen nacht een zwaren en zeer langdurigen aan val te verduren gehad. Te Londen verklaart mep, dat de aanval niet alleen zeer lang heeft geduurd, doch dat hij ook óp de „ge bruikelijke wijze" is uitgevoerd. Allereerst hebben de afdeelingen Duitsche bommen- werpjers met golven tegelijk de stad met duizenden brandbommen bestookt, waarbij talrijke vuurhaarden in de stad ontston den. Toen de aan te vallen doelen hel ver licht waren, werden groote hoeveelheden brisantbommen van alle kalibers op de voor den oorlog belangrijke doelen in de stad neergeworpen. De materieele schade wordt aanzienlijk genoemd. Naar verder gemeld wordt, deden andere iolven bommenwerpers tegelijkertijd aan vallen op de meest verschillende deelen van het land, zoo o.a. wederom op de Britsche hoofdstad, waar verscheidene uren lang ln den afgeloopen nacht luchtalarm moest worden gegeven. (D.N.B.) RIJNSBURG. GEMEENTERAAD. Vaststelling der Gemeentebegrooting. De Raad vergaderde. Afwezig was de heer J. v. d. Eykel. Na opening met gebed hield de voorzitter de gebruikelijke Nieuwjaarsrede en bood zijn beste wenschen aan voor 1941. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Ged. Staten berichtten, dat, om een bijdrage in het Begrootingstekort te kunnen ontvangen, een straatbelasting ingevoerd moet worden. B. en W. zullen met nadere voorstellen komen. Het Uitbreidingsplan der gemeente Is gereedgeko men en zal verzonden worden aan de Prov. Commissie. Een strook gemeentegrond aan de Kanaalstraat groot 600 R.R zal verhuurd wor den. Aan de Ver. tot IJsbestrijding werd op voorstel van B. en W. een bijdrage van f. 117,50 verleend. De subsidie aan den Tuinbouwcursus werd ver hoogd van f75 tot f. 105. Ook Flora en de Groentenveilingvereeniging zullen meer bijdra gen. Goedgekeurd werd te beslissen, dat inge volge art 19 der L.O. wet 1920 de instandhou ding van de O.L. School wordt gevorderd. De heer P. van Nieuwkoop, sinds 15 Mei 1940 tijdelijk gemeente-opzichter, werd vast benoemd op een jaarwedde van f. 1200. Naar aanleiding van een verzoek van het Be stuur der Ver. tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel tot betegeling van de speelterreinen der scholen, stellen B. en W. voor, deze zaak aan te houden en eerst in over leg te treden met het Schoolbestuur. Goedge- keur, nadat de heeren Van der Gugten en Zandbergen vragen hebben gesteld, betreffende de invoering van het leervak Lichamelijke oefe ning. Dan kwam de Gemeentebegrooting 1941 ln behandeling. De Voorzitter deelde mede, dat deze begroo ting sluit met een nadeelig saldo van plm. f20.000, omdat van het Rijk verschillende belas- tingbijdragen niet meer ontvangen zullen wor den. De heer Van der Gugten wil het buiten- verfwerk voortaan niet meer bij inschrijving laten verrichten, omdat de deugdelijkheid er dan wel eens onder te lijden heeft. B. en W. beamen dit en zullen er rekening mee houden. Met het oog op de onderhandelingen met Rijn land over de rioleering stellen B. en W. voor. de commissie voor het uitbreidingsplan te ver zoeken een voorlooplg rioleeringsplan te willen ontwerpen. Goedgekeurd. De heer De Hoog bepleitte verbetering van den Vinkenweg. voorzoover de gemeente voor het onderhoud aansprakelijk is. Meerdere leden stemden daarmee in. zoodat B. en W. een on derzoek zullen instellen. Ook wenschte de heer De Hoog, dat de boomen voortaan door een des kundige gesnoeid zullen worden. De heer Van Gugten vond het onderhoud van de wallen langs de Vliet niet voldoende. Daarin zal verbetering gebracht worden. De heer Zand bergen informeerde, hoe het staat met de dem ping van de Langevaart, De Voorzitter deelde mede. dat het overleg met Oegstgeest nog niet beëindigd is. De heer Leenheer vroeg o.a. naar den School- artsendienst. B. en W. deelden mede. warme voorstanders van dit instituut te zijn. Het wachten is nog op het antwoord van één School bestuur. De heer Zandbergen bepleitte verbetering van den hoek Korte Brouwerstraat en de heer Leen heer van de Smidstraat. B. en W. zullen hun aandacht«daaraan wijden. De begrooting voor den gewonen dienst werd dan als volgt vastgesteld: Uitg. f. 223.730,28 en Inkomsten f. 203.730.28 De kapitaaldienst: Uitgaven f. 165.643,27en inkomsten f. 165.643,27. Wethouder v. d. Vijver en de Voorzitter bren gen hulde en dank aan den Gemeente-Secre taris voor de uitnemende samenstelling van de begrooting. De begrooting voor het Waterleiding bedrijf werd zonder discussie eveneens vastge steld: Inkomsten f. 12.273,90, waarin een winst van plm. f. 1700 is begrepen. Dit bedrag zal aan gewend worden ten behoeve van den gewonen dienst. Het uit te geven bedrag per leerling voor de OU. School werd bepaald op f11,50. Na een korte rondvraag volgde sluiting met dankgebed. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: In den afgeloopen nacht hebben vrij wapen aanvallen op doelen aan de Oost kust van Engelanad gedaan. Een patrouil leboot werd ln duikvlucht met bommen be stookt en tot zinken gebracht. In den aafgeloopen nacht hebben vrij sterke formaties gevechtsvliegers als ver gelding voor de op Bremen gerichte En gelsche aanvallen boven de haven en de stad Cardiff bommen van elk kaliber la ten vallen, Talrijke branden konden la- deele tot op een afstand vaan 100 K.M. waargenomen worden, Britsche vliegtuigen hebben op twee N.- Duitsche plaatsen bommen laten val.len, waarbij weer een ziekenhuis en verschei dene huizen voornamelijk ln onmiskenbare woonwijken. Betroffen werden. Branden, die in enkele pakhuisruimten en fabriekslnstal- laties ontstaan waren, konden evenwel door de luchtbescherming van het bedrijf gebluscht worden, zonder dat noemens waardige schade op militair gebied of op dat van de oorlogseconomie werd aange richt. In totaal vallen acht dooden en twintig gewonden te betreuren. Twee Britsche vliegtuigen zijn neerge schoten. Eén Duitsch vliegtuig wordt ver mist. Het Italiaansche hoofdkwartier publiceerde gisteren weermachtsbericht no. 214. Het luidt als volgt'. In het grensgebied van Cyrenaica heeft onze artillerie haar afweervuur gericht op vijandelijke gemechaniseerde lormaties en vlootstrljdkrachten. Bombardementsvlieg tuigen hebben vele malen een der vooruit geschoven bases van den vijand aangeval len, alsmede schepen nabij de kust, waarbij een kruiser werd geraakt. Andere lucht strijdkrachten richtten bommen en mitrail- vuur op gemechaniseerde formaties aan het front van Bardia en in de woestijn. Onze vliegtuigen keerden alle terug. Aan het Grieksche front werden aanval len in eenlge sectoren, welke een plaatse lijk karakter hadden beslist afgeslagen. Onze koene overval bracht de vijandelijke elementen op de vlucht en leverde krijgs gevangenen op. Vijandelijke vliegtuigen hebben Elbassan gebombardeerd, waar zij eenige verliezen veroorzaakten onder de burgerbevolking. Uit Oost-Afrika niets van belang te mel den. Onderstaande berichten werden reeds geplaatst ln een deel onzer vorige oplaag. PLAATS IN HET NOORDEN DES LANDS GEBOMBARDEERD. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben Engelsche vliegtuigen op verschil lende plaatsen van het land bommen ge worpen. In het bijzonder waren twee plaatsen Beroep niet ontvankelijk verklaard. BESLISSING VAN HET AMBTENAREN GERECHT. Gistermorgen heeft het ambtenarenge recht te Utrecht uitspraak gedaan ln de zaak van den heer L. O. U. I. S. Grippeling. die eenige maanden geleden eervol is ont slagen als burgemeester der gemeente Hoogland bij Amersfoort. De heer Grippeling kreeg op 13 Augustus van dit jaar zijn ontslagbrief zonder eenige nadere motiveering. In de weinige zinnen van den ontslagbrief stond alleen, dat de burgemeester zich schuldig gemaakt had aan ambtsovertredingen en dat met name de gebeurtenissen uit de dagen van den evacuatietijd in Mei j.l., toen de bewoners van Hoogland tijdelijk in de gemeente Edam werden ondergebracht, den doorslag hadden gegeven en dat hij mede hierdoor niet langer ln zijn functie van burgemees ter was te handhaven. De verdediger van den burgemeester had betoogd, dat zijn cliënt het slachtoffer was geworden van ondergiondsch gewroet en dat met name daardoor de verhouding van burgemeester tot gemeentesecretaris en die van burgemeester tot den pastoor uiterst slecht was geworden. Invloeden van buiten, die tegen den heer Grippeling persoonlijk waren gericht, hebben het ontslag bewerkt Het ambtenarengerecht heeft thans het beroep niet ontvankelijk verklaard. Het overwoog ln de motiveering van dit vonnis o.a., dat klager verzuimd heeft binnen den in de ambtenarenwet gestelden termijn van dertig dagen in beroep te komen van deze aanvallen het mikpunt. In een dezer plaatsen was de schade aan burgereigendommen niet aanzienlijk, daar de bommen buiten de bebouwde kom ln het open veld vielen. Een koe werd daar gedood. De andere plaats, gelegen in het Noorden des lands, kreeg aanzienlijke schade. Verschillende groote branden braken uit en verschillende woonhuizen werden vernield. Onder de burgerbevol king vielen vier dooden, een zwaar ge wonde en verschillende licht gewonden. Gevreesd wordt, dat onder het puin nog meer personen zijn bedolven. Door de plaatselijke Nederlandsche autoriteiten en van Duitsche zijde zijn alle maatregelen genomen tot blus- sehing van de branden, betgeen met snel succes werd bekroond, en tot na sporing naar vermisten. DISTRIBUTIE VAN TERPENTIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distribu tiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 Januari tot 1 Februari 1941 zijn als volgt vastgesteld: Twee liter kunstterpentijn per bon voor terpijntljn en twee liter rauwe lijnolie of gekookte olie of standolie per bon voor lijnolie. DE HEER H. C. DAVEGOS OVERLEDEN. Te Maastricht is ln den ouderdom van 65 jaar in het ziekenhuis „Calvarlënberg" te Maastricht overleden de heer H. C. Da- vegos, die gedurende 23 jaar directeur van het buts van bewaring te Miaastricht is ge weest. De overledene was sedert 1 Januari gepenslonneerd. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. Eergisteravond la te Woerden de 58-jarige heer K. Pels door de duisternis misleid van de Emmakade ln de Singelgracht geloopen en verdronken. DE NIEUWE DIENSTREGELING DER SPOORWEGEN. Zooals bekend, zal Zondag as. de nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen Ingaan. Thans vernemen wij van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen, dat de nieuwe spoorboekjes morger op alle stations en, voor zoover mogelijk, ook In den boekhan del verkrijgbaar zullen zijn. DE WINTER IN RUSLAND. In het Europeesche deel van sovjet- Rusland is volgens de Prawda de laatste dagen een sterke daling in de temperatuur ontstaan. In den Oudejaarsnacht vroor het in Moskou 27 graden. In den nacht van 2 op 3 Januari daalde het kwik tot 32 graden onder nul. In de Noordelijke omgeving van Moskou vroor het tot 44 graden toe. Ais oorzaak van de zware koude worden cyclo nen genoemd, die de laatste dagen van De cember boven het Noorden van het Euro peesche deel van de sovjet-unie gewoed hebben en die een ophooping van koude hebben doen ontstaan. Een uitzondering vormt de Krim en de Kaukasus. Aan de zuidelijke kust van de Krim en aan de kust van de Zwarte Zee stond het kwik op 9 tot 10 graden boven nul. SKISPORT EISCHT SLACHTOFFERS. Zeven sklloopers, die van de Ulmer Huette bij St. Anton am Arleberg (Tirol) naar de Valhiga klommen, zijn door een sneeuw- storthig meegeeleurd. Men had het ongeluk zien gebeuren, zoo dat terstond een reddingsexpeditie naar de plek des onheils kon vertrekken. Drie der genen, die bedolven waren, hadden zichzelf bij aankomst van de redders al ongedeerd uit de sneeuwmassa's kunnen bevrdien. Tw; anderen daarentsven. afkomstig uit Augsburg, konden na moeizamen arbeid als Wken geborgen worden. De beide laat- sten werden levend, maar zwaar gekwetst, ln veiligheid gebracht. Het ongeluk zou een gevolg zijn van ondeskundige keuze van de route. AMSTERDAM, 4 Januari. De handel op de effectenbeurs te Amster dam was heden weliswaar wederom van bescheiden afmetingen, doch rekening hou dende met de gebruikelijke Zaterdagsche verhoudingen vielen de omzetten toch mee. Daarbij bestond een vaste stemming n klaarblijkelijk moest dit worden toege schreven aan de stijging in Wallstreet. De beurs te New-York is wel niet meer zoo toonaangevend voor Amsterdam als voor heen meestentijds het geval was, maar in dien er geen factoren zijn welke houvast geven bij een beoordeeling van het koers verloop. richt men zich ook tegenwoordig nog veelvuldig naar de prijsbeweging van de fondsenrnarkten in de Ver. Staten. De verbetering, die in Wallstreet viel waar te nemen, resulteerde ln de eerste plaats in een koersstijging der Amerikaan sche waarden, maar naar verhouding van de rijzing aldaar was de opwaartsche bewe ging hier toch minder geaccentueerd. De affaire was niet groot en er was niet veel ruimte voor groote schommelingen. In Staalaandeelen ging echteT geregeld wat om en ook Anaconda's alsmede enkele goedkoope Spoorwegshares gaven een kleine affaire te aanschouwen. Het zakenverkeer op de inheemsche aan- deelenmarkt was vdn beperkten omvang. In A'ku's evenwel werd nog flink zaken ge daan en daabbij vond de stijging verderen voortgang, zoodat opnieuw een avance van een paar punten kon worden geboekt. De beste prijzen van den dag bleven echter niet gehandhaafd. Unilevers en de Philips- aandeelen waren bij geringe affaire prijs houdend. Voor de minder gangbare Nederlandsche industrleeelen bestond meerendeels vraag voor enkele stukjes en de stemming was dan ook goed prijshoudend. Op de Scheepvaartafdeeling werd nogal zaken gedaan in Scheepvaartunies en Oude Vaarten, die zich in hoofdzaak bewogen op of iets boven het peil van de vorige top- prijzen. Oude Booten werden mede hooger genoteerd. Voor Cultuurwaarden bestond niet veel animo. HVA's haalden het verlies, dat gisteren onder beurstijd werd geleden vandaag weer bijna geheel in. Na vaste opening trok de koers nog Iets aan; ook eenige minder courante sulkenvaarden wa ren hooger. De Tabaksafdeeling was stil. Goed prijshoudend voor de Sumatra aan- deelen zonder groote variatie. De Rubbermarkt had een kalm verloop. Amsterdam Rubbers kwamen wat hooger te liggen, voor diverse outsiders bestond eenige kooplust. Op de Petroleumafdeeling werden Olies eenige punten hooger Ingezet, waarna een kleine verzwakking Intrad. Evenals de laatste dagen bestond voor de Nederlandsche eerste rangs beleggings waarden een vaste tendenz, en ook thans' bleek dit het duidelijkst uit de gedragingen van de Nederlandsche staatspapieren, waar van vooral de gestaffelde leening gefavo riseerd was. Daarbij steeg de koers geleide lijk aan van 891/16 tot 89 7/15 De Oude Schuld lag iets trager ln de markt, maar de obllgatiën Nederlandsch Indlë waren daarentegen zeer vast. Ook de gemeentelijke en provinciale obligatiën wa ren goed van toon, terwijl pandbrieven Iets beter ln de markt lagen dan den laats ten tijd doorgaans het geval was. Prolongatie 2 3/4 °/o. Markcnnoteeringcn. Handelsmarken 8414—3614; Registermarken 6063; Reismarken 73; Ondersteuningsmarken OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties), New York 1.88 3/16. 1.88 9/16; Berlijn 75.28, 75.43: Brussel 30.11. 30.17; Helsinki 3.81 3.82; Stockholm 44.81. 44.90; ZUriCh 43.63, 43.71.' Bankpapier. Berlijn 75.19, 75.34: New York 1.8614, 1.90 1/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76 44.75; ZUrich 43.59, 43.75. HOOFDDORP, 2 Jan. B. Witte tarwe f. 11,95; rogge f. 10,95; Brouw 1.11,35;; Chevalier gerst f. 10,85; wlntergerst f. 10,45; haver f. 8,95; dui- veboonen f. 14,45; paardeboonen f. 12,70. bruine boonen f. 22,95; schokken f. 15,45; groene erw ten f. 12,95; Wljker vale f,1545; halve erwten f. 19.45; gele mosterd f. 18,45; kanariezad f 12,45; karwijzaad f.31,45; blauwmaanzaad f.4344; koolzaad f. 16,95, alles per 100 KG. Alles zon der baal. HONSELERDIJK, 3 Januari. Groentenveillng Andijvie 70—1,04; boerenkool 3260 per bak: rapen 3,00; spruiten 15—43; witlof 20—36; to maten 45, 2de 41—43, 3de 29 per KG.; rootie kool 3,60; savoye 3,60; prei 7,60—11,90 per 100 KG.; peterselie 2.70; selderie 11,90. HONSELERSDIJK, 3 Jan. Centr. Westland- sche Bloemenveiling. Spectrum 6,508,60; Sal mon 4,10—9,60; rose 5,9011,90; geel 5,50—6,70, wit 6.207,30; gemengd 7.7010,10; Virginia 10,30; Calla 15—25; Amerilly 1113 per 100; Plumosa 2445; Sprengerie 15—28; Freesia 11 —36, geel 25—40; Copland 3844; roose 3353; Pierson 2537; Albino 6192; Krelage 3644; Gele Prins 3236; Moorc 26—28; Tres Germ 11—17; Pres. de Lange 11—20 p. bos. RIJNSBURG, 3 Jan. Bloemenveiling. Hya cinthen wit f 5G, blauw f. 56, Pink pearl f.4—7. Tulpen: Krelage 27—34, King of the Yellow 2430, Copland rose 4050, id. paars*35—45, La reine 1824; Narcissen: Helios 1518. Alfred 2428, Golden Spur 1417. Hyacinthen per bos 1418; Eliborls wit 1416, paars 1416 Crocussen geel 80 1.10, wit 6070 paars 801.00. Groentenveillng. Groene kool f 2.803.80, gele kool f 2.503.80 roode kool f 4.50, kool rapen f 2.603, knolselderij A f 10, idem B f,7—9, Andijvie f.8—12 per 100 K.G. Kro ten f 0.50, uien f 0.80, waschpeen f 1.60 2.30. UTRECHT, 4 Januari. - Totaal aangevoerd 1070 stuks vee, waarvan 160 stuks runderen. Vaarzen f.240—450: pinken f.200—370; melk koeien f.310—540; kalfkoeien f.330—550: vare koeien f.200—370; handel door weersomstandig heden kalm, prijshoudend 50 magere kalveren, f. 100210; hendel kalm met gelijke prijzen. 100 nuchtere kalveren; 360 magere varkens en schrammen,- prijs magere varkens f.30—41; schrammen f.20—31; 400 biggen f.16—20; han del matig gelijke prilzon. Kleinhandel; boter 100 KG r 2.40 per KG.; kaas 250 KG. f.1—1.30 De- KG VOORHOUT 2 Januari. SlachtkonMr»pn "*n f g jjong" koniinen 45—120 ct.; kipn-n f 1 101 60; han°n f. 1 20—1.75; duiven tot 2p ct. Alles ner stuk. WOERDEN. 3 Januari. Aangevoerd 8 par tijen kaas. Prijs met rijksmerk 1ste kw. f. 41,50, 2de kw. f. 40,50. Handel vlug, 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3