LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 3 Januari 1941 —Wat een meisje worden kan Welke bon is geldig? Door Hanna Schabo Huishoud kundige CONTACT Opgave van 4 Januari Boter en vet Brandstoffen Brood en bloem Eieren Grutterswaren Kaas Koffie en thee Petroleum Suiker Vleesch en vleeschwaren Zeep Als onderdeel van het huishoudelijk werk staat ook het mangelen van de wasch op het rooster van de huishoudschool. „Hink niet op één been" is een verstandige raad, hetgeen elk meisje kan afzien van de mannen, die in het zakenleven succes gehad hebben. „Houd twee pijlen op den boog" of „Sla twee vliegen in één klap" zijn spreekwoorden, die be wijzen, dat velen het gevaar inzien van een toe komst op één pijler op te bouwen, vooral in den huidigen tijd. Daarom wil ik vandaag een meisjes-beroep bespreken of liever een oplei ding, waarmee inderdaad twee vliegen in één klap geslagen worden. Ik bedoel hiermee, dat het geleerde niet tevergeefs zal zijn geweest en verloren moeite wordt wanneer een meisje ten laatste toch besluit het beoogde beroep niet te kiezen, maar haar natuurlijke bestemming volgt en moeder en huisvrouw wordt. Aan den eenen kant moet zij dus, als zij niet tot het huwelijk geroepen wordt, in staat zijn zich een volkomen onafhankelijk bestaan te verschaffen, waarbij het nog van groot be lang is, flat aan haar vrouwelijke eigenschap pen en wenschen geen geweld wordt aange daan, maar daarnaast moet zij van haar oplei ding het volle profijt kunnen hebben, als zij geen betrekking aan vaardt, doch in het huwelijk treedt. De opleidingen tot „Hulp in de huishouding" en het iets hoogere „Huishoudkundige" bezitten deze voordeelen, waaraan ik zelfs nog een derde kan toevoegen. Wanneer de leerling n.l. één deze diploma's veroverd heeft en de kennisma king met de studie den smaak naar meer op dit terrein in haar heeft opgeroepen, bestaat de mogelijkheid het verder te brengen dan zij eerst van plan was. Zij kan dan doorleeren voor tal van beroepen, waaronder zelfs zeer vooraan staander Eenige daarvan, waarnaar de meisjes wel opzien, doch waaraan zij niet durven te beginnen, zijn de opleidingen tot leerares in de voedingsleer en het koken, leerares in de naald vakken, leerares huishoudkunde, kinderverzor ging en opvoeding en nog veel meer. LEERLINGEN, DIE DE LAGERE SCHOOL DOORLOOPEN FEBBEN De opleiding tot Huishoudkundige ressorteert onder de Nijverheidsschoolen voor meisjes of zooals de volksmond deze instellingen meestal noemt, aan de huishoudscholen. Dit onderwijs omvat drie graden, waarvan de huishoudkun dige er slechts met twee te doen heeft. Tot ae beginopleiding dus tot den eersten graad, wor den leerlingen toegelaten, die de zes klassen van de lagere, school hebben u^orloopen en den leeftijd van twaalf jaar en acht maanden heb ben bereikt. Deze eerste graad is zeer breed en nog niet gespecialiseerd. In dien tijd wordt huls- houdonderwijs gegeven in den ruimsten zin, met inbegrip van koken, naaldvakken, tulnbouw-on- derwijs en nog veel meer, alles natuurlijk in min of meer elementairen vorm, doch toch zóó grondig, dat een huisvrouw later in haar huis houding er zeer veel nut van zal hebben. Wan neer u nagaat, dat deze eerste opleiding twee jaar duurt en per week vier en twintig uur les gegeven wordt, dan zult u begrijpen, dat de leerlingen een enorme hoeveelheid kennis en ervaring verzamelen, niet alleen van het huis houden in groote trekken, doch ook van de on- derdeelen afzonderlijk. Er wordt les gegeven in verstellen en stoppen, naaien met de hand en met de naaimachine, breien, haken en merken, teekenen van patronen en het knippen en naaien zoowel van onder- als bovenkleeding en costume-naaien; koken van alles wat tot de eenvoudige burgerpot behoort, maar ook van een aantal gerechten, welke reeds tot de fijne keuken vorden gerekend, bakken en braden, terwijl ook het wecken en inmaken niet worden vergeten. Van het huishoudelijk werk noem ik slechts wasschen en opmaken van lijf- en huis- houdgoed, onderhoud van meubilair en de huis- houdstoffeering, handenarbeid zoowel voor eigen gebruik als om den kinderen bezigheid te ver schaffen, terwijl zelfs aan verwarming en ven tilatie van het huis aandacht wordt geschon den. Buitendien staan de gezondheidsleer, de beginselen der ziekenverzorging, de voedings leer en eenvoudige administratie op het pro gramma. Ook het teekenen en de stofversiering worden onderwezen, terwijl het voortgezet lager onder wijs niet vergeten wordt. Het beste bewijs voor de grondigheid en het practische nut der lessen aan een huishoud school is te vinden in het herhaaldelijk gecon stateerde feit, dat in tal van huizen, waar de leerlingen haar moeder vertellen van hetgeen zij op de huishoudschool geleerd hebben, de huis vrouw met grooter belangstelling luistert dan zij eigenlijk wil toonen en menige les voor het kind bestemd, door de moeder ter harte wordt genomen. Dit feit is van zoo grooten invloed geweest, dat verschillende inspecteurs der Volksgezondheid hebben kunnen verklaren, dat de algemeene gezondheidstoestand in hun ambts gebied, belangrijk verbeterd was sinds daar het nijverheids-onderwijs voor meisjes werd inge voerd, terwijl toch deze meisjes zelf in de -^rac- tijk heel weinig ter verbetering van dien toe stand konden doen. De g-ede gevolgen werden veroorzaakt doordat de moeder en de vaders niet te vergeten zich de lessen, welke het meisje op de school leerde, ter harte namen. Het succes der naai- en kook-avondcursussen, welk speciaal ten behoeve voor huisvrouwen, die den schoolleeftijd reeds lange jaren achter den rug hebben, worden georganiseerd, is dan ook in niet geringe mate te danken aan den goeden roep. welken de leerlingen der dagnij verheidsschool omtrent hun opleiding versprei den. Waardoor bij velen, die anders niet meer aan schoolgaan zouden denken, de wensch op kwam toch nog persoonlijk kennis te maken I met het vele, dat op het terrein der huishoude lijke bekwaamheden geleerd kan worden. Wanneer de leerling der dagnijverheidsschool het getuigschrift voor de eerste opleiding ver overd heeft, kan zij voortgaan met de tweede ooleiding. MEISJES, DIE HET M.U.L.O.- DEPLOMA BEZITTEN. Onder dezen tweeden graad ressorteeren de lessen voor huishoudkundige en voor hulp in de huishouding. Behalve meisjes, die twee jaar huishoudschool, dus de eerste opleiding, achter den rug hebben, worden voor den cursus voor huishoudkundige ook toegelaten, zy, die in het bezit zijn van een Mulo-A-diploma of bewijzen kunnen drie klassen in een Middelbare school met goed gevolg te hebben doorloopen. Leerlin gen, die de opleiding tot huishoudkundige wil len volgen als een voorbereiding voor den cursus voor leerares in de verschillende huis houdelijke vakken dienen echter in het bezit te zyn van een Mulo-B-diploma. De bedoeling hiervan is; dat de leerling behalve hetgeen haar op den cursus onderwezen wordt, beschikt over een goede, breede, algemeene ontwikkeling, zoo als noodig is om straks met succes als leerares te kunnen optreden. Voor haar. die niet het Mulo-diploma behaalden is de gelegenheid opengesteld door een toelatlngs-examen te be wezen. dat zy toch over de vereischte school- sche kennis beschikken. Dit biedt haar weer gelegenheid de ontbrekende kennis in den een of anderen vorm van byzonder onderwys aan te vullen. Samenvattend krygen wy dus dit. Leerlingen, die de Lagere school hebben door loopen worden toegelaten tot de huishoud school, wie voor hulp in de huishouding of huis houdkundige wil leeren moet een Mulo-A- diploma bezitten, wie opgeleid wil worden tot leerares moet in het bezit zijn van het Mulo- B-diploma of drie jaar middelbaar onderwijs hebben genoten, of althans door een examen kunnen bewijzen zich na het verlaten der schoolbanken de noodige kennis te hebben by. gebracht. Dagblad-reclame bereikt het groot ste aantal afnemers. Immers, prac- tisch gesproken, leest ieder de krant, waardoor de reclamebood schap inderdaad iedereen bereikt. CEBUCO - HecrengTacht no. 258 Amsterdam C. DE OPLEIDINGSDUUR EN HET SCHOOLGELD. De opleiding tot huishoudkundige duurt twee jaar, in welken tyd ongeveer 25 uur per week les gegeven wordt. Als u weet, dat dc leerling dan reeds twee jaar huishoudschool achter den rug heeft, kunt u beseffen, welk een schat van kennis en ervaring het meisje opdoet, dat een opleiding voor huishoudkundige volgt. Dé toe- latingselsch voor opleiding tot hulp in de huis houding is lager gesteld. Daarvoor is het niet noodig een Mulo-diploma te bezitten, doch is het voldoende, wanneer enkele klassen van een Mulo-school doorloopen zyn. De leerlinge, die hulp in dehuishouding wil worden, dient ongeveer 15 jaar oud te zijn om tot de opleiding te worden toegelaten. Wie het diploma Hulp in de huishouding heeft veroverd, kan geplaatst worden in de opleiding voor kinderverzorgster, hetgeen tevens een erkende opleiding is voor leidster van een vacantiekolonie. Wie met de mogelykheid reke ning wil houden later de opleiding tot leerares in het koken en de voedingsleer, in het costuumnaaien of kinderverzorging te volgen, moet eraan denken, dat voor deze opleiding het bezit van een diploma Huishoudkundige noodzakelyk is. Het schoolgeld voor alle opleidingen wordt naar draagkracht der ouders berekend en mag doorgaans in gedeelten worden voldaan. Ons land telt meer dan 200 nijverheidsscholen voor meisjes, hoewel een aantal daaarvan gespecia liseerd is, zoodat elk meisje, dat lust gevoelt om het huishoudonderwys te volgen, daartoe steeds in de gelegenheid is, hoe afgelegen zy ook woont. Laat my vandaag mogen besluiten met dit woord tot vele ouders en hun dochters te richten: Wanneer een meisje, dat de lagere school heeft doorloopen geen lust heeft voor ae studie voor een intellectueel vak en het niet noodzakelijk is, letterlijk uit broodnood, dat zy gaat verdienen om in de kosten der hulshou ding by te dragen, laat haar dan een paar jaar de huishoudschool bezoeken. Het geleerde vormt een basis voor by na elk meisjesberoep, en welke toekomst voor het meisje ook wegge legd is, hetgeen zy op de huishoudschool leert, zaal onder alle omstandigheden en in alle op zichten gedurende geheel haar verder leven van groot nut en voordeel voor haar zyn. Om van de vreugde en het zelfbewustzijn, dat uit deze kennis voortspruit, niet te spreken. Meen niet. dat het steeds In het belang van een meisje is. wanneer zy dadelijk in betrek king gaat. Onverschillig of dit een huishou- delyke betrekking, kantoor, winkel, atelier of fabriek is. Hoe welwillend de werkgevers daar ook mogen zijn. de theorie, de werkeiyke ken nis van het vak wordt alleen op een onderwys- inrlchting geleerd. Wanneer dit niet het geval was. meent u. dan dat in ons land meer dan 200 huishoudscholen zouden kunnen floreeren, ter wijl elk jaar, vele jaren achtereen, zich meer leerlingen aanmelden dan er plaatsen beschik baar zyn? (Foto Schabo) (Nadruk verboden). BOTERBON nr. 22 (t.m 3 Januari): 250 gram boter of margarine. VETBON nr. 22 (t.m. 3 Januari): 250 gram boter of margarine. BOTERBON nr. 21 en VETBON nr. 21 (tot en met 31 Januari): s flesch slaolie. BOTERBON nr. 23 en VETBON nr. 23 (tot en met 10 Januari): BOTERBON nr. 24 en VETBON nr. 24 (4 tot en met 17 Januari) 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet (oude verpakking 250 gram). BONNEN nr. 8, 9 en 10 (haarden en kachels). BONNEN 15 t.m. 24 (centrale verwarming) t.m. 31 Januari, één eenheid vaste brandstoffen Brandstoffen 3de periode en cokes 3de periode: t.m. 31 Januari; één eenheid vaste brandstoffen. BROODBON nr. 20 (t.m. 5 Januari; 30 Dec.6 Januari niet in restaurants e.d.) BROODBON nr. 21 (tot en met 12 Januari; 6113 Januari niet ln restaurants, e.d.) BROODBON nr. 22 (6 t.m. 19 Jan.; 13— 20 Jan. niet in restaurants e.d.) 100 gram rogge of ander brood of 1 rantsoen gebak. BLOEMKAARTBON nr. 3 (t.m. 26 Jan.): 50 gram brood of 'It rantsoen gebak of 35 gr. tarwemeel, tarwebloem, rogge meel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. Practische arbeid voor de opleiding tot huishoudkundige. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 5 JANUARI. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur leesdienst, nam. 3 uur ds. Bierhaar. Geref. Gem.: Voorm. 10.30 uur en nam. 2.30 uur leesdienst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. M. J. Punselie van Leiden; nam. 2.45 uur ds. W. Bierhaar van Benthuizen. Geref. Kerk: Voorm. 11 uur en nam. 3 uur ds. M. Heuzenveldt Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Chr. Eerhardt. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur (Bed. H. Avondmaal) ds. A. K. Krabbe. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Laman van Haarlem. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10u. de heer J. M. Martens, zendeling te A'dam. Katwyk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Van Harten van Zeven hoven. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, dr. B. Wielenga van Wassenaar. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. de heer Smit van Heemstede: nam. 2% uur (Voorb. H.A.) dr. D. Jacobs. Kinderkerk: Voorm. 10uur de heer R. v. d. Hoek. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. Dyk. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur ds. W. de Lange van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3 uur lees dienst. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 u. ds. M. G. Blauw van Overveen. Pauluskerk: Voorm. 10.30 uur ds. E. Jansen Schoonhoven van Eerbeek; nam. 3 uur ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Ver. v.'Vryz. Herv. (Willem de Zwygerkerk) Voorm. 10% uur mevr. dr A. Mankes—Lernike van Rotterdam. Remonstr. Kerk: Voorm. 10% uur ds. Heyn. Oude Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur en nam. 3% uur ds. v. d. Bos. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur, de heer Attema. cand. te Hilversum. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 en nam. vier uur ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (voorber. H.A.), nam. 3.30 uur ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gem. (Leischewdeg 41)Nam. 4 uur leesdienst. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Vrbegindewey. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Voorb. H.A.) en nam. 3 uur ds. Smidt. Oud-Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 3.30 uur ds. Van der Kraats. ,Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. De Bel. Wassenaar Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 ds. H. W. Meihuizen van Den Haag. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur de heer Lekkerkerker. cand. te Alphen. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3 uur, ds. de Ring. Zoetermecr Voorm. 10 uur dr. J. J. Wol- dendorp; nam. 2.30 uur ds." T. Stigter te Berkel. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2 uur ds. H. Versluys. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 2 uur lees dienst. Ver. tot Verbr. der Ger. Waarh.: Voorm. 10 en nam. 2 uur de heer Wildschut van Rotter dam. Ver. van Vryz. Herv.: geen dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur ds. Eykman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. Pop. Geref.: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: Voorm. 10.30 uur ds. W. F. Zuurdeeg. BON nr. 21 (t.m. 5 Januari; 30 December —6 Januari niet ln restaurants, e.d.); BON nr. 34 (t.m. 12 Januari; 6—13 Jan. niet ln restaurants e.d.): BON nr. 33 (6 t.m. 19 Januari; 13—20 Jan. niet in restaurants, e.d.) 1 ei. BON nr. 31 (t.m. 21 Februari): 100 gr vermicelli, macaroni of spaghetti. BON nr. 44 (t.m: 21 Februari) 250 gT gort gortmout of grutten. BON nr. 57 (t.m. 21 Februari) 250 gr havermout, havervlokken, haver- bloem aardappehneelvlokken gort gort- mout of grutten BON nr. 87 (t.m. 21 Februari): 100 gr maïzena, grlesmeel. sago, aard appelmeel of een hoeveelheid pudding poeder welke 100 gT zetmeel bevat. BON nr. 103 (t.m. 12 Januari) 500 gram peulvruchten. BON nr. 108 (t.m. 24 Januari): 250 gr. rilst. rllstemeel. rllstgries, rijstebloem of gruttenmeel. Rantsoenbonnen rijst en havermout zijn doorloopend geldig. BON nr. 20 (t.m. 12 Januari): 100 gr. kaas of 125 gr. smeerkaas. BONNEN nr. 47, 48 (niet 38, gelijk gisteren abusievelijk werd gemeld), 60 en 61 (t.m. 26 Jan.): elke bon 100 gram kaas. BON nr. 18 (t.m. 31 Januari) 250 gram koffie of 75 graim the«. BON nr. 8 (t.m. 23 Februari) en ZEGEL C (t.m. 19 Januari; uitsluitend voor huisverlichting) 2 liter petroleum. BON nr. 86 (t.m. 17 Januari): 1000 gram suiker. VLEESCHBON nr. 13 (t.m. 8 Jan) VLEESCHBON nr. 14 (8 t.m. 19 Januari) 100 gram vleesch Inclusief been of vleeschwaren. VLEESCHWARENBON nr. 13 (t.m. 8 Jan.) VLEESCHWARENBON nr. 14 (8 tm. 19 Januari) 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch of gerookte worst. 100 gr gekookte worst, 125 gr. lever worst of 150 gr. bloedworst. BON nr. 113 (t.m. 31 Januari) 150 gr. toiletzeep, 120 gr. huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstel ling) of 200 gram (oude samenstel ling), 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoeder, 125 gr. zeepvlokken, 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Goed voor het wasschen van 20 K.G. droog waschgoed. BON nr. 117 (t.m. 30 April) 50 gram scheerzeep, l tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. UNIE VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS. De algemeene vergadering. Onder presidium van den heer T. C. Bos uit Utrecht is de Unie van Chr. onderwij zers en onderwijzeressen ln Nederland al daar dezer dagen in jaarüjksche algemeene vergadering bijeengekomen. De vergadering was zeer druk bezocht. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. P. Jungcurt uit den Haag, dat be reids in de Chr. Onderwijzer werd opgeno men, gaf aanleiding tot enkele vragen. Na beantwoording werd het verslag onder dank aan den samensteller goedgekeurd. De penningmeester, de heer J. M. v. d. Repe uit Delft, werd na uitgebracht rapport over het nazien der boeken door de afd. Utrecht, van zijn beheer gedéchargeerd. Na toelichting van enkele posten werd de be- grooting met een eindcijfer van f. 12.284 vastgesteld. Bij monde van den voorzitter nam de vergadering op hartelijke wijze afscheid van den heer H. A. Homan, die gedurende 20 jaar deel uitmaakte van het hoofdbe stuur. Hij wordt in het hoofdbestuur opge volgd door den heer J. Visser Jr. te Rot terdam, aldus de N. R. Crt. In de middagvergadering hield de voor zitter een rede over: „Organisatorisch ideaal en ideale organisatie", waarin hij een uitvoerige uiteenzetting gaf van de po gingen om op onderwijsterrein tot grooter concentratie te komen en van hetgeen het hoofdbestuur ir. de verloopen maanden met betrekking daartoe gedaan heeft. Op deze rede volgde gedachtenwisseling. Men bleek algemeen de voordeelen en bezwaren wel in te zien, maar de algemeene geest in de af- deelingen was toch dat men de bezwaren grooter achtte. Toch wilde men, mits er waarborg bestaat, dat in een hieuwen orga nisatievorm het eigene van de Unie tot zijn recht kan komen, daarvoor wel een offer brengen. Echter, men vrage dit offer niet van de Unie alleen. Bij samensmelting van verschillende vereenigingen tot een groote en nieuwe organisatie zullen van verschil lende kanten concessies gedaan moeten worden. Er moet zekerheid bestaan, dat bij allen een nieuwe gezindheid aanwezig is en dat voor de toekomst in anderen orga nisatievorm meer bereikt kan worden dan tot dusver het geval was. Door het hoofdbestuur werd een motie voorgesteld van den volgenden inhoud: .De Unie enz., gehoord de uiteenzetting van het hoofdbestuur inzake het streven naar een heid en samenwerking en de besprekuig daarvan, draagt het hoofdbestuur op ten deze zijn werkzaamheden voort te zetten in ren geest dit de verwezenlijking van het Unie-streven voor de toekomst zoo goed mogelijk waarborgt en die bevorderlijk is aan den bloei en innerlijke kracht van het Christelijk onderwijs." De motie, die tegelijkertijd met de rede van den voorzitter in bespreking werd ge bracht, werd aan het slot der debatten met meerderheid van stemmen aangenomen. CHR. NATIONAAL SCHOOLONDERWIJS. De algemeene vergadering. Onder presidium van ds. M. v. Grieken, em. predikant te Arnhem, is de Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Utrecht in algemeene vergadering bijeengekomen. De voorzitter wees erop, dat de gewoonte van de vorige jaren, in de Pinksterweek bij een te komen, ditmaal niet kon worden ge handhaafd. Deze vergadering is bedoeld om de noodzakelijke huishoudelijke aangele genheden af te doen. De verslagen van secretaris en penning meester, de heeren R. Venema te Wasse naar cn mr. D. W, O. A. Schut te Amster dam, die reeds in druk verschenen, werden goedgekeurd. De aftredende leden der hoofdcommissie, de heeren ds. J. Goslinga, dr. J. J. de Waal Malefijt en ds. M. v. Grieken werden her kozen en gekozen in de vacature van ds. Klinkenberg, mr. dr. E. P. Verkerk. De voorzitter deelde nog mede, dat de vereeniging ook in het afgeloopen jaar voortgegaan is met aan scholen financiee- len steun te verleenen. De inspecteurs deden belangrijk werk en zijn steeds meer de ver trouwensmannen van de besturen en on derwijzers der vereeniging. DS. H. C. VALETOpï. Naar de „Arnh. Crt." verneemt, heeft het classicaal bestuur van Arnhem der Ned. Herv. Kerk ds. H. C. Valeton, predikant te Velp, in zijn bediening geschorst. Luchtalarm! 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7