LESDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 3 Januari 1941 De Zweedsche wouden leveren hout voor duizenden auto's KERK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHFPIJ-BFPfCHTEN NAGEKOMEN BERICHTEN Het benzinevraagstuk opgelost door houtgas Stokers in rok en witte das FAILLISSEMENTEN VRAGENRUBRIEK BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland Engelsche luchtaanvallen Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Buitenland Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 RECHTZAKEN Het ontslag van den burgemeester van Hoogland BEURSOVERZICHT Onze Scandinavische correspondent schrijft ons d.d. 28 November uit Stockholm: Vannacht is de eerste sneeuw van dezen winter gevallen, plakkerig natte November- sneeuw, die tot bruine brij wordt in de straten, maar wL plekken blijft tegen de gevels en op de daken en een wintersch aanzien geeft aan de parken met hun ho peloos zwarte boomen en de kaden, waar een enkele schuit in winterslaap ligt, don ker tegen het kleurlooze fond van water en wolken. Licht wordt het niet vandaag onder de lage, jagende grauwe luchten; traag als het oude paard, dat sjokt voor een zwaren wagen, sleepen de uren zich voort naar den middag en vroeg gloeien de lichten op in de straten, de warm-gele lampen in de etalages, de vurige arabesken van de neon reclames, de gouden rechthoeken in don kere gevels van deftige departementen. Het trieste van den grauwen November dag verdwijnt, over de lichte gezelligheid van de avondlijke straten sluit de hemel, opglorend in den rossen schijn van de groo- te stad, zich als een wonderlijk, transparant purperen dag. Dezen vroegen winteravond krijgt dit Stockholm van den jaren negen- tienhonderd-en-veertig iets heel ouds en tijdeloos, je voelt, dat deze moderne stad vele, vele jaren geleden op een avond in November onder een lage sneeuw-lucht dezelfde sfeer gehad moet hebben, dezelfde sfeer vantja, van een oud provincie stadje in het verleden, zooals je dat nu, aan het eind van een spoorlijntje ergens in de bosschen of bij een wintersch-leeg haven tje, in het heden nog wel vinden kunt, een stadje dicht bij de natuur en de rust van vroeger eeuwen, afgelegen van de wereld en haar boos gerucht. Ik weet heel goed, dat dit erg romantisch lijkt en misschien ook wel erg gespeend is van werkelijkheidszin. Maar wie deze schoone stad heeft leeren liefhebben, moet haar zoo zien op een dag als vandaag. Het is misschien de rossige gloed als van vlam mende fakkels, die het roode neonlicht over de sneeuw doet waren, het zijn misschien ook de nu weer voor den dag gehaalde schaapspelzen van den vorigen winter, den „winter van Finland", welike die oude sfeer oproepen. Of de sjokkende sleeperspaarden met hun vaart van „komen we d'r vandaag niet, dan komen we dfr morrege". En de pleinen, die vreemd wijd en leeg zijn als op oude prenten, nu er de auto's niet meer in lange, glimmende rijen geparkeerd staan, zooals verleden najaar nog. En die sfeer wofcd versterkt door de rooberige lucht van brandend hout, die overal in de stad hangt, een scherpe geur, die associaties wekt aan rockende houtskoolmijten in de eenzaam heid van besneeuwde naaldbosschenaan wildernis en kolenbrandersbijgeloof en heidendom. Dat is de geur van de gasgeneratoren van auto's en bussen, van de houtskoolkachel tjes, die de leege benzinetanks moeben ver vangen in dezen tijd, dat de nauwelijks meer aan te vullen voorraad benzine in den lande gereserveerd blijft voor militaire be hoeften en voor brandweer, politie en zie kentransport, nu zelfs dokters en vroed vrouwen m uiterst dun bevolkte streken maar enkele tientallen liters benzine per maand kunnen krijgen voor spoedgevallen, en vrachtauto's, bussen, taxi's en particu liere auto's uitsluitend aangewezen zijn op „gas", op het gas, dat in smeulende ka cheltjes gestookt wordt uit hout en houts kool uit de eigen, eindelooze wouden. 30.000 gas-auto's aan het van het jaar. Toen ongeveer een jaar geleden de ben zine op den bon gezet werd en de desbe treffende distributie-autoriteiten al spoedig heel zuinig werden met bonnen voor auto's, die niet voor transporten van vitaal belang werden gebruikt, kregen fietsers en voet- gangers den weg vrijwel voor zich alleen. In de week waren er in de stad nog wel wat vrachtauto's en er reden ook nog taxi's en dan particuliere auto's met een groot geel papier met „Vergunning" op de voor ruit, maar de verkeerslichten hoefden niet meea* bediend te worden, op de spitsuren kon je Stureplan en Gustaf Adolfstorg d>\vars oversteken zonder uit te kijken en zonder overreden te worden en als je des Zondags met een autobus naar buiten wou, moest je 's Vrijdags al probeeren of er nog een plaatsje te bespreken was. De restric- ties werden nog meer verscherpt, naarmate de kans om benzine tê importeeren kleiner werd, de eene buslijn na d>e andere werd opgeheven, een particuliere auto werd een zeldzaamheid, taxi-chauffeurs mochten niet langer schouwburg- en restaurantritten maken een weinig effectief verbod, om dat men moeilijk een verbod kon uitvaar digen voor ritten naar het departement van buitenlandsche zaken en naar de, Itadiaan- sche legatie, die respectievelijk tegenover de Opera en naast het meest in trek zijnde buitenrestaurant liggen en de autobe waarder van Grand Hotell kreeg, wat hij nooit van zijn leven voor mogelijk had ge houden, met fietsen te doen. Maar lntusschen waren ér achteraan de vuurroode autobussen van de gemeente tram groote vuurroode koffers van plaat ijzer gehangen, die houtskoolgas-genera to ren bleken te zijn en die de bus-chauffeurs in staat stelden om zonder al te veel benzine te gebruiken hun trajecten in een matig gangetje af te leggen. Benzine was er, ten minste in den beginne, altijd noodig om de bus tegen de ergste hoogtes op te trekken en om hem naar de garage te rijden als de generator heelemaal staakte. En de zuivere stroomlijnen van bestelauto's werden wree- delijk doorgezaagd om een zwarte cylinder met luikjes en deurtjes en buizenspiralen achter de cabine te kunnen monteeren, achter taxi's en andere luxe-wagens werden zilver-glanzende eivormige generatoren met een hobbelend wieltje gekoppeld, andere kregen hun gaskacheltje keurig ingebouwd in de ingebouwde bagageruimte, zoodat. je d'r niets van gemerkt zou hebben als de lak niet door de hitte was af gaan blad deren. en toen de herfst kwam. kon de als altijd actieve automobielclub onder groote 'belangstelling en over een traject van 1800 kilometer ..de eerste betrouwbaarheidswed strijd voor generator-auto's ter wereld" houden. Dat het stortregende stimuleerde de belangstelling zeer, want natte houts kool schijnt het ergste te zijn. wat een gas generator-automobilist kan overkomen en sommige deelnemers hadden dan ook meer dan een half uur werk voor ze. zwart als stokers, eindelijk de startlijn overreden. Tegenwoordig, dat wil dus zeggen drie maanden later, zijn er al groote garages met een zoo uitstekend ventilatie-systeem, dat men er binnenshuis en zonder gevaar voor kolendampvergiftiging of nat-worden van de houtskool het zaakje starten kan. Maar in deze maanden is het aantal met gasgeneratoren uitgeruste auto's oofc met vele honderden per week gestegen: van 15 October tot 15 November bedroeg de toeneming van het aantal gecontroleerde installaties 6.523 (van 11.602 tot 18.225) en op grond van de bestellingen kan men verwachten, dat het aantal gas-auto's aan het eind van het jaar de 30.000 gepasseerd zal zijn. Stockholm alleen had op 15 Novem ber 3200 op generatorgas rijdende voertui gen, namelijk 186 bussen. 370 particuliere autos', 475 taxi's en 2170 vrachtauto's. Dit be teekent, dat het vrachtau to-verkeer weer vrij normaal is, dat we opnieuw per taxi ter comedle mogen, dat er op dansavonden als van-ouds luxe-wagens voor Royal ge parkeerd plegen te staan/ en dat de vuur roode autobussen op de meeste lijnen en volgens de oude dienstregeling het verkeer hervat hebben. Dat er nog altijd een paar hellingen zijn, waar volle bussen een kans van 1 op 4 hebben, dat ze stranden, zoo- dat de passagiers er uit moeten en dat soms een heer in rok en witte das na een fees- telijiken avond bovenop zijn auto moet klau teren om in wolken van roet en stof zijn onwillige kacheltje door te steken en bij te vullen, dat neemt men gaarne op den koop toe. 130.008 H.L. hout en houts kool per dag noodig. Wanneer aan het begin van het nieuwe jaar dertig duizend auto's van een gas generator voorzien zijn, zal van het totale aantal auto's in Zweden nog slechts een zesde deel weer Hjden. Maar aangezien 'deze gas-auto's veel intensiever gebruikt wor den dan vroeger over het algemeen met auto's het geval was, zal de verkeerscapaci teit dan ongeveer gelijk zijn aan die in 1928 en bijna de helft van die in 1938, wat volgens de deskundigen maar een procent of 15 minder is dan de „nuttige behoefte" van het oogenbhk. Dat deze slechts twee-derde deel uit maakt van de totale verkeerscapaciteit van (motor voertuig en in 1938 is een gevolg van het feit, dat ér in de goede jaren heel veel aan nutteloos autorijden gedaan werd en van de omstandigheid, dat de behoefte aan transport langs den weg verminderd is. Wanneer tegen het voorjaar geheel in de nuttige behoefte voorzien zal zijn,, zal er ruw geschat per dag 85.090 hectoliter houts kool en 45.000 h.l. hout in de gasgenerato ren verbruikt worden. Er wordt van over heidswege in samenwerking met de organi saties van den boschbouw en met de groote benzinemaatschappijen - die aan hun tank stations nu hout en houtskool slijten In- plaats van benzine - hard gewerkt om aan die enorme behoefte te kunnen voldoen. Maar er kè.n aan voldaan worden, want er zijn de laatste maanden honderden instal laties voor het branden, van houtskool ge bouwd en de hoeveelheid hout, die voor het gas-auto-verkeer noodig is hoog gere kend 4.5 millioen kubieke meter hout per jaar is kleiner dan de hoeveelheid hout, die de cellulosefabrieken niet noodig heb ben, nu zij door beperking van hun export mogelijkheden tot productie-vermindering gedwongen zijn. Zelfs nu er vier a vijf maal zooveel brandhout geproduceerd moet worden als anders, zal, in verband met de gedeelde behoefte aan hout voor de in dustrie. de totale houtkap niet of nauwelijks grooter hoeven te zijn dan de andere jaren. Wat een gelukkige omstandigheid is, eenerzijds omdat nu de houtkap lager kan blijven dan de natuurlijke aanwas en men dus het kapitaal, dat de Zweedsche wou den voor het Zweedsche volk vormen, niet behoeft aan te tasten, en anderzijds, om dat de voor een groot deel van de platte landsbevolking zoo belangrijke werkgele genheid in de bosschen nu gehandhaafd blijft. En doordat Zweden zoo rijk aan bruikbaar hout is, doordat Zweden uit zijn eigen bosschen voldoende brandstof halën kan voor al de gasgeneratoren, die het kan gebruiken op bussen en vrachtauto's en op tractors en dorschmachines, is nieuwe werk gelegenheid geschapen in plaats van die welke verloren ging, toen het benzinever bruik steéds sterker ingekrompen moest worden. Chauffeurs zijn weer in dienst ge nomen kunnen worden, onder de luifels van tankstations liggen de zakken houtskool hoog opgestapeld, répara tiewerkplaatsen zijn „geni-gos-service stations" geworden, duizenden menschen werken aan aan de fabricage van gasgeneratoren, waken over ouderwetsche kolenmijten en moderne houtskool-ovens, staan aan de cirkelzagen, dié beuken- en berkenhout tot kleine blok jes zagen voor de houtgasgeneratoren. En men kan den Zweed begrijpen, die dezer dagen op een plein in de groote stad stond toe te kijken, hoe zwarte stokers de gene ratoren van de vuurroode bussen vulden met houtskool, hoe er telkens als er zoo'n generatoraeksel geopend werd, hooge rosse vlammen opsloegen als van fakkels, en die toen, de prikkelïge, rookerige geur opsnui vend, die in plaats van de benzinedampen van vroeger gekomen is, verzuchtte, -dat het zoo Zweedsch, zoo „eigen" rook. C. G. 3. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Kolham, cand. mr. J. Schoenmaker te Hilversum, die bedankt heeft voor Asten. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Lekkerkerk (vaacature wijlen ds. P. Roos) cand. C. van Breugel, hulppredi ker te Papendrecht. Tweetaai te Oosthem (Fr,), cand. G. van Doornik, hulpprediker te Winschoten en cand. P van dor Schaaf, hulpprediker te Leiden. CHR GEFEf KERK Beroepen: Te Vlaardingen. ds. E. du Marchie van Voorthuijzen te Urk; te Drachten, ds. J. C. Maris te Sneek Uitgesproken: A. W. Turnhout, bloembollenkweeker, Lisse, Prins Hendrikstraat 36. R.c. mr. E. K F. W. van Schaeck Mathon, cu. mr. IC. A. F. J. Pliester, Haarlem. H. A. Turnhout, bloembollenhandelaar, Lisse. Prins Hendrikstraat 3. R.c. mr. E.' H. F. W. van Schaeck Mathon, cuï\ mr K. a. F. j Pliester, Haarlem. De Handelsvennootschap onder de Firma Ge broeders Turnhout, bloembollenkweekerij en -handel, gevestigd te Lisse, Prins Hendrik straat 3. R.c, mr. E. H. F. W. van Schaeck Ma thon, cur. mr. K. A. F. J. Pliester, Haarlem. W. J. O. te L. - Secretaris der Konijnen- ffokkersvereeniging „Leiden en omstreken" is de heer C. J. van der Aar, Dorpsstraat 66. Oegstgeest. BESOMMINGEN SCHEVENINGEN. Aan de markt te Scheveningen waren gister ochtend de motorlogger KW 151, T. van dei- Plas, met. f. 181, en de kotter KW 116, D. Kaas- noot. met f. 113 besomming. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 3 Januari. Schar f. 17—13,50 per 50 KG.; bot f. 115—105 per 50 KG.; spiering 8580 ct. per KG. Kustvisschers, open booten: KW 160 f.34; IJM. 373 f.27. IJM. 359 f.25; UM. 30 f.17. GEBOREN: Louise Elisabeth. D. van J. Favier en J. van Leeuwen Hendrikus Johannes, D. van Et. Stoof en J. C. Amoldus Hendrikus Johannes, Z. van J. v. Schoonderwoerd den Bezemer en B. Pot Johanna Elisabeth Nicolette Antoi nette Maria, D. van N. P. M. Dieben en A, R. M. Hamers Agatha Godefrida Johanna, Dr. van T, A. Conradi en E. M. de Steur Her- manus Albertus, Z. van T. A. Conradi en E. M. de Steur Willy, D. van W. Opdam en J. Loois Annie, D. van J. v. d. Haven ert P. van Roijen Cornelia Jacoba, D. van F. Ver- couteren en M. van Tol. OVERLEDEN: x Overleden: M. Homminga, Wed. van J. van Duuren 74 j. P. van Leeuwen, Wedn. 71 j. J. P. Timmermans, M. 76 j. A. A. Was senaar, Wed. van J. Zwaan 71 j. J. Jongtlen hsvr, van A. Overbosch 56 j. R. Kamper, M. 32 j. H. v. Maürik, hsvr. van L. Hooge- veen 56 J. PLAATS IN HET NOORDEN DES LANDS GEBOMBARDEERD In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben Engelsche vliegtuigen op verschil lende plaatsen van het land bommen ge- wpipen. In (het .bijzonder waren twee plaatsen van deze aanvallen het mikpunt. In een dezer plaatsen was de schade aan burgereigendommen niet aanzienlijk, daar de bommen buiten de bebouwde kom in het open veld vielen Een koe werd daar gedood. De andere plaats, gelegen in het Noorden des lands, kreeg aanzienlijke schade. Verschillende groote branden braken uit en verschillende woonhuizen werden vernield. Onder de burgerbevol king vielen vier dooden, een zwaar ge wonde en verschillende licht gewonden. Gevreesd wordt, dat onder het puin nog meer personen zijn bedolven. Door de plaatselijke Nederlandsche autoriteiten en van Duitsche zijde zijn alle maatregelen genomen tot blus- sching van de branden, hetgeen met snel succes werd bekroond, en tot na sporing naar vermisten. DISTRIBUTIE VAN TERPENTIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distribu tiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen worden .betrokken, voor de periode van 1 Januari tot 1 Februari 1941 zijn als volgt vastgesteld: Twee liter kunstterpentijn per bon voor cerpijntijn en twee liter rauwe lijnolie of gekookte olie of standolie per bon voor lijnolie. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den afgeloopen nacht hebben vrij wapen aanvallen op doelen aan de Oost kust van Engelanad gedaan. Een patrouil leboot werd in duikvlucht met bommen be stookt en tot zinken gebracht. In den aafgeloopen nacht hebben vrij sterke formaties gevechtsvliegers als ver gelding voor de op Bremen gerichte En gelsche aanvallen boven de haven en de stad Cardiff bommen van elk kaliber la ten vallen. Talrijke branden konden la- deele tot op een afstand vaan 100 K.M. waargenomen worden. Britse he vliegtuigen hebben op twee N.- Dultsehe plaatsen bommen laten val,len, waarbij weer een ziekenhuis en verschei dene huizen voornamelijk in onmiskenbare woonwijken. ?etroffen werden. Branden, die In enkele pakhuisruimten en fabrieksinstar- laties ontstaan waren, konden evenwel door de luchtbescherming van het bedrijf gebluscht worden, zonder dat noemens waardige pchade op militair gebied of op dat van de oorlogseconomie werd aange richt. In totaal vallen acht dooden en twintig gewonden te betieuren. Twee Britsche vliegtuigen zijn neerge schoten Eén Duitsch vliegtuig wordt ver mist. Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 214. Het luidt, als volgt In het grensgebied van Cyrenaica heeft onze artillerie haar afweervuur gericht op vijandelijke gemechaniseerde formaties en vlootstrijdkrachten. Bombardementsvlieg tuigen hebben vele malen een der vooruit geschoven bases van den vijand aangeval len. alsmede schepen nabij de kust, waarbij een kruiser werd geraakt. Andere lucht strijdkrachten richtten bommen en mitrail- vuur op gemechaniseerde formaties aan het. front van Bardia en in de woestijn. Onze vliegtuigen keerden alle terug. Aan het Grieksche front werden aanval len in eenige sectoren, welke een plaatse lijk karakter hadden beslist afgeslagen. Onze koene overval bracht de vijandelijke elementen op de vlucht en leverde krijgs gevangenen op. Vijandelijke vliegtuigen hebben Elbassan gebombardeerd, waar zij eenige verliezen veroorzaakten onder de burgerbevolking. Uit Oost-Afrika niets van belang te mel den. DE HEER H. C. DAVEGOS OVERLEDEN. Te Maastricht is in den ouderdom van 65 jaar in het ziekenhuis „Calvariënberg" te Maastricht overleden de heer H. C. Da- vegos, die gedurende 23 jaar directeur van het huis van bewaring te Maastricht is ge weest. De overledene was sedert 1 Januari gepensionneerd. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. Gisteravond Ls te Woerden de 58-jarige heer K. Pels door de duisternis misleid van de Emmakade ln de Singelgracht geloopen en verdronken. DE NIEUWE DIENSTREGELING DER SPOORWEGEN. Zooals bekend, zal Zondag aa. de nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen ingaan. Thans vernemen wij van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen, dat de nieuwe spoorboekjes morgen op alle stations en, voor zoover mogelijk, ook in den boekhan del verkrijgbaar zullen zijn. DE WINTER IN RUSLAND. In het Europeesche deel van sovjet- Rusland is volgens de Prawda de laatste dagen een sterke daling in de temperatuur ontstaan. In den Oudejaarsnacht vroor het in Moskou 27 graden. In den nacht van 2 op 3 Januari daalde hét kwik tot 32 graden onder nul. In de Noordelijke omgeving van Moskou vroor het tot 44 graden toe. Als oorzaak van de zware koude worden cyclo nen genoemd, die de laatste dagen van De cember boven het Noorden van het Euro peesche deel van de sovjet-unie gewoed hebben en die een ophooping van koude hebben doen ontstaan. Een uitzondering vormt de Krim en de Kaukasus. Aan de zuidelijke kust van de Krim en aan de kust van de Zwarte Zee stond het kwik op 9 tot 10 graden boven nul. SKISPORT EISCHT SLACHTOFFERS. Zeven skiloopers, die gisteren van de Ul- mer Huette bij St. Anton am Arleberg (Ti rol) naar de Valluga klommen, zijn door een sneeuwstortlng meegesleurd. Men had het ongeluk zien gebeuren, zoo dat terstond een reddingsexpeditie naar de plek des onheils kon vertrekken. Drie der genen, die bedolven waren, hadden zichzelf bij aankomst van de redders al ongedeerd uit -'de sneeuwmassa's kunnen bevrijden. Twee anderen daarentegen, afkomstig uit Augsburg, konden na moeizamen arbeid als lijken geborgen worden. De beide laat- sten werden levend, maar zwaar gekwetst, in veiligheid gebracht. Het ongeluk zou een gevolg -zijif van ondeskundige keuze van de route. Oil z e telefoonnuramers (2 lijnen) Beroep niet ontvankelijk verklaard. BESLISSING VAN HET AMBTENAREN GERECHT. Hedenmorgen heeft het ambtenarenge recht te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak van den heer L. O. U, I. S. Grippehng. die eenige maanden geleden eervol is ont slagen als burgemeester der gemeente Hoogland bij Amersfoort. De heer Grippeling kreeg op 13 Augustus van dit jaar zijn ontslagbrief zonder eenige nadere motiveering. Ih de weinige zinnen van den ontslagbrief stond alleen, dat de burgemeester zich schuldig gemaakt had aan ambtsovertredingen en dat met name de gebeurtenissen uit de dagen van den. evacuatietijd in Mei J.I., toen de bewoners van Hoogland tijdelijk in de gemeente Bdam werden ondergebracht, den doorslag hadden gegeven en dat hij mede hierdoor niet langer in zijn functie van burgemees ter was te handhaven. De verdediger van den burgemeester had betoogd, dat zijn cliënt het slachtoffer was geworden van ondergrondsch gewroet en dat met name daardoor de verhouding van burgemeester tot gemeentesecretaris en die van burgemeester tot den pastoor uiterst slecht was geworden. Invloeden van buiten, die tegen den heer Grippehng persoonlijk waren gericht, hebben het ontslag bewerkt. Het ambtenarengerecht heeft thans het beroep niet ontvankelijk verklaard. Het overwoog in de motiveering van dit vonnis o.a„ dat klager verzuimd heeft binnen den in de ambtenarenwet gestelden termijn van dertig dogen in beroep ie komen. AMSTERDAM, 3 Januari. Hoewel het zakenverkeer op de Amster- damsche effectenbeurs heden van beschei den afmetingen bleef, ging er toch iets meer om dan gisteren het geval was, al thans ontwikkelde zich in enkele rubrie ken nogal wat affaire. De stemming was lusteloos en de koersen meerendeels lager en naar het scheen, moest dit op rekening worden gesteld van het koersverloop van New-York. Dit is niet in overeenstmmdng geweest met de daaraan gestelde verwachtingen. De aandacht werd in de eerste plaats getrok ken door Atou's, die in tegenstelling met het algeheele beurs sentiment, vast gestemd wa ren en daarbij vrij druk verhandeld wer den. Bij de opening werd reeds dadelijk iets boven het vorige slot gehandeld en onder beurstijd liep de koers geleidelijk aan nog een viertal punten naar boven. Deze vaste tendens hield verband met het feit. dat het conversierecht van de 5J/2% obligatlën Aku is afgeloopen. Uit hoofde van dit conversierecht kan geen nieuw materiaal meer worden aange voerd. Unilevers waren stil en een kleinig heid lager. De Philips-aandeelen, die eenige punten beneden het vorige slot werden in gezet, konden zich later een kleinigheid ver beteren. De minder courante Nederland sche indfustrieelen waren over het algemeen genomen goed van toon; er was ln deze stukken weliswaar weinig te doen, maar voor zoover er opdrachten waren, hadden deze toch meerendeels betrekking op koop orders en in verscheidene gevallen kwamen dan ook iets hooger noteeringen tot stand. Voor het oveajige was de locale markt on geanimeerd. Op de Suikerafdeeling zakten HVA's, na reeds lager te zijn ingezet, langzaam nog een kleine tiental punten naar beneden. Ook Vorstenlanden waren lager, terwijl ook eenige minder courante soorten zich niet geheel konden handhaven. Met de Rubber- afdeellng was het niet veel beter gesteld, Amsterdam Rubbers zagen eenige procen ten verloren gaan, de incourante soorten werden slechts op peer kleine schaal ver handeld. De tabaksrubriek was zeer stil en iets lager voor Oude Deli's en Senembah's. De affaire in Scheepvaartaandeelen was van kalmen aard; Scheepvaart Unies en Oude Vaarten gaven echter vrijwel aanhou dend affaire te zien, waarbij de koersen geleidelijk aan iets naar beneden gingen zonder dat groote verliezen werden geleden. De handel in Petroleumaandeelen beperkte zich hoofdzakelijk tot Olies, die, na eenige procenten lager te zijn ingezet, onder beurs tijd slechts weinig schommelingen mee maakten. In navolging van Wallstreet waren de Amerikaansche fondsen meerendeels lager. Daarbij hadden zij zelfs een gedrukter voorkomen dan naar verhouding van het koersverloop in Amerika gewettigd was. De omzetten waren niet groot, hoewel de Staalaandeelen en de Spoorwegshares toch nog eenige beweging veroorzaakten. Voor de Nederlandsche beleggingswaar den in het bijzonder het eerste klasse ma teriaal bestond vaste stemming. In het bijzonder kwam dit tot uiting in het koersverloop van de gestaffelde leening, die zich wederom iets kon verheffen. De Oude Schuld was goed prijshoudend, terwijl ook de gemeentelijke en provinciale obliga- tiën goed van toon waren. In pandbrieven giug weinig om. Voor deze papieren was de steming minder geanimeerd, daar de vraag die zich dikwijls na de jaarwisseling voor de£e effecten oosnbaart, tot dusverre nog achterwege blijft. Terwijl er wel, zij het dan ook op zeer kleine schaal, nog eenig materiaal beschik baar blijkt te zijn. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schrifteiykc en tet transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16, Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82, Stockholm 44.81—44.90, Zürich 43.63—43.71 Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34, New-York I.86V2— I.901/4, Brussel 30.0830.20, Stockholm 44.76—44.75, Zürióh 43.59-^43.75. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3