LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Vrijdag 3 Januari !94t Het biologisch station te Wijster 0FFIC6EELE KENNISGEVING PUROl Een onderhoud mét dr. W. Beijerinck Binnenland Brand in gasfabriek te Wormerveer Goede vangst van de Huizer politie Buitenland Dagbladreclame is niet te vervangen Uit de Rijnstreek Erica onder de loupe. Even bulten het dorp Wijster in de Drent- sche gemeente Beilen ligt aan den weg naar Spier het Biologisch Station, dat in Mei 1927 gebouwd werd, nadat de huidige directeur, dr. W. Beijerinck, daar reeds van 1922 af met zijn biologischen arbeid bezig was. In ons land is een biologisch station een zeldzaamheid. Naast dat te Wijster heeft men het zoölogisch station te Den Helder, het Hugo de Vries-station te Abcoude en verder nog een zeer gering aantal instellin gen welke zich op een speciaal gebied be wegen, zooals het entomologisch laborato rium van dr. Voute, op de Veluwe, waar de bestudeering van de ziekten der boomen het bijzonder studie-object Is. Het buiten land kent een veel grootere verspreiding van dergelijke stations. Rusland spant de kroon met over de honderd en de Vereenigde Sta ten zijn er een tachtig rijk. Wat is een biologisch station? Wat ge beurt er? Het beantwoorden van deze vragen is niet zoo eenvoudig voor een leek. Misschien zou men kunnen zeggen„Een biologisch station bestudeert het leven in zijn verschijnings vormen in een bepaalde streek". Dit omvat heel veel, maar zeker niet te veel, want, de rond vijftig publicaties van den heer Beije rinck bewijzen dit reeds door de verschei denheid en veelsoortigheid der onderwerpen. Een eenzame post. Kort geleden zijn wij enkele uren de gast geweest van den heer Beijerinck, die zoo vriendelijk was ons het een en ander van zijn werk te vertellen. Wij hebben dit als een voorrecht beschouwd, omdat het gebouw waarin de heer en mevrouw Beijerinck wonen en waarin de directeur der stichting een goed geoutilleerd laboratorium en een uitgebreide bibliotheek ter beschikking heeft, gewoonlijk uitsluitend door geleerden, afgestudeerden en studenten wordt bezocht. De heer Beijerinck heeft in het Drentsche land een eenzamen post betrokken, van waaruit hij evenwel een nauw contact on derhoudt met Universiteiten en andere wetenschappelijke instellingen. Dit contact, vertelde onze gastheer, was er natuurlijk van het begin in 1922 af. Maar het werd steviger in 1933, toen de stichting tot stand kwam, waaraan het laboratorium nu verbonden is. Wii hebben een Rijkssub: sidie en steun van Universiteiten en allerlei liehamen gekregen. Hiertegenover Staat de gelegenheid voor studenten en afgestudeer den om hier cursussen te volgen of speciale onderwerpen uit te werken. Ook lever ik onderzoekingsmateriaal aan Universiteiten en er zijn nog meer werkzaamheden, welke. Vicks VepoRub op de keel wrijven en met warm flanel bedekken. Pappleis ter-werking en ingeademde dampen zuiveren de aangedane luchtwegen. 5658 (Ingez. Med.) WINTERHULP NEDERLAND. De Burgemeester van Leiden wijst er "win keliers en handelaren op, dat die verstrekte waardebonnen Winterhulp Nederland slechts mogen worden aangewend voor den aankoop van die artikelen, welke vallen ibinnen het kader, zooals op de bonnen ver meld. 5686 De Burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Winterhanden Wintervoeten Winteiteenen Doos 30 cent. Bij Aipofh. en Drogist.] 5651 (Ingez Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen J. Dubbeldam, Tramstraat 6 a, Katwijk a. Zee. Broodbakker en winkelier in koek, banket en aanverw. art. Deze zaak heeft, door het oprichten van een naamlooze ven nootschap opgehouden te bestaan. Opge richt is: Jac. Dubbeldam N.V. Dir.: J. Dub beldam. Maatsch. kap.: f. 10,000.—, waarvan geplaatst en gestort f. 2.000.— Naamlooze Vennootschap Dubbeldeman's Boekhandel, Brcestraat 7, Leiden. Nieuwe directeur: P. F. I. M. van Solt, 's-Graven- hagc. Nieuwe onder-directrice: C. E. Dub- beldemanTrago, Leiden. o Stokhuyzen's Vruchtensap en Jamfabriek N.V., Wilhelminastraat 34. Alphen a. d. Rijn. Bij de opgave van 9 Juni 1939, ver meldende dat de heer P. J. van Kesteren was uitgetreden als procuratiehouder, had tevens moeten worden vermeld dat deze heer ook was uitgetreden als liquidateur van de N.V. en dat het door de N.V. uitge oefende bedrijf had opgehouden te bestaan. De N.V. blijft bestaan, terwijl de heer W. L. Stokhuyzen optreedt als directeur en 'de heeren F. Stokhuyzen en J. B. Samsom als commissarissen. Naamlooze Vennootschap G. F. W. Hern- green's Fijnhouthandel, Steekterweg 39, Al phen a. d. Rijn. De procuratiehouder J. Vierbergen is benoemd tot directeur. Opheffing: ELBI (Eerste Brilmonturen Industrie), Aloëlaan 49, Leiden. hier geschieden ten bate van de natuur wetenschap, Verschillende monografieën en kortere publicaties zijn in den loop der jaren van het Station uitgegaan of er door gesteund. Een groote verscheidenheid. Hiervoor hebben wij al gewezen op het uitgestrekte gebied, dat het biologisch sta tion bestrijkt. De eerste omvangrijke publi catie van Dr. Beijerinck was diens, in 1927 verschenen, dissertatie over de verspreiding en periodiciteit (regelmatig afwisseling) der zoetwaterwieren in de Drentsche plassen. Gedurende ruim drie jaren daarna heeft hij in opdracht van het bestuur der Stichting Landbouw Export Bureau Fonds te Wage- ningen de subfossiele plantenresten in Friesche en Groninger terpen onderzocht. Voor hem zijn hydrobiologie (kennis van de in het water levende organismen) en botanie' (plantkunde) de hoofdzaak, maar daarnaast heeft hij gewerkt op het gebied der bodemkunde, entomologie (insecten- kunde), praehistorie, aardrijkskunde, ken nis van bloemen en dieren, natuurbescher ming, geologie en weerkunde. Niet ten on rechte maakte dr. Beijerinck in een artikel, dat hij in 1937 schreef voor het Vakblad voor Biologen de opmerking, dat het, in verband met de verscheidenheid van door hemzelf en anderen behandelde onderwer pen, misschien beter zou zijn, te spreken van een natuurwetenschappelijk station, zooals men een dergelijke inrichting, welke door de Zweedsche Akademie van Weten schappen in Lapland is gesticht, noemt. Dit gebied van heiden en veenvor- mingen, zei hij thans, leidt als vanzelf tot een behandeling en bestudeering van een ongemeen groote verscheidenheid van vraagstukken, welke zich voordoen, wan neer men als bioloog de levensverschijnse len van dier $n plant in hun omgeving ob serveert. Ik begon met het onderzoek van het waterleven, kwam later tot de mossen en de veenplanten en publiceerde onlangs een monografie over de struikheide (Cal- luna) waarvan op het terrein van het sta tion een negentig vormen zijn gekweekt. „Uw werk is dus zuiver wetenschappe lijk?", vroegen wij. In zijn opzet althans. Het Werk is voor een groot deel observeeren en statistisch materiaal verzamelen, .terwijl er ook op ex perimenteel gebied wat is en wordt gedaan. Maar mijn studie bracht mij, zooals eigenlijk wel vanzelf spreekt, met de wer kelijkheid van het dagelij ksch leven in nauw contact. Niet alleen door het geven van cursussen en het verzamelen van ma teriaal voor hortussen, en dergelijke, dat ik u reeds noemde. Met het Staatsboschbeheer heb ik op practisch gebied contact inzake bodem-samenstelling opvolging van plan tengroei en dergelijke. In de boschwachterij Dwingeloo hebben wij proefheuvels aange legd, waarin de lagen van den bodem in verschillende opeenvolging zijn aange bracht; nagegaan wordt nu .in hoeverre hier in den loop der jaren veranderingen optreden, Dank zij de medewerking van mijn vrouw heb ik nog andere werkzaamheden op mij kunnen nemen zooals het onder houd van den tuin, waarin ca. 700 planten soorten voorkomen, het driemaal per dag verrichten van waarnemingen voor het Nederlandsch Meteorologisch Instituut, het leiden van excursies enzoovoort. U zult be grijpen, dat dit nogal wat tijd van ons vergt. Er was juist sprake van eenige uit breiding en verbetering, toen de oorlog uit brak. We zullen nu eerst weer moeten af wachten. Een belangrijk werk. Zij, die den heer Beijerinck kennen, we ten dat dit afwachten voor hem niet be- teekent rusten. Ook al maakt het ontbre ken van normale reisgelegenheid het hem moeilijk geregeld ver van huis te werken, in en bij huis heeft hij meer. dan genoeg te doen. Hij heeft thans een zeer groot en be langrijk werk onderhanden, namelijk het samenstellen van een zadenatlas, in hoofd zaak van de Nederlandsche planten, daar naast van de belangrijkste cultuurgewassen en enkele 'geïmporteerde planten. Toen hij hiertoe van de Ned. Academie van Wetenschappen de opdracht had ge kregen, is hij dadelijk begonnen de reeds aanwezige zadencollectie te completeeren. Dit is geen gering werk. Het gaat hier na melijk om een 1400 soorten, waaronder er zijn van zeer zeldzaam geworden planten en van planten, waarvan heel moeilijk zaad gewonnen kan worden. Veel hebben de heer en mevrouw Beyerinek zeif verzameld en bovendien zijn er over het geheele land medewerkers, zoodat er nu reeds een 1200 soorten bijeen zijn gebracht. Dr. Beijerinck is al begonnen deze zaden te teekenen, wat een uiterst nauwkeurige en tijdroovende arbeid is. In een paar jaar hoopt hij den zadenatlas gereed te hebben en dan zal er een uniek standaardwerk zijn ontstaan. Want wel bestaan er enkele kleine zaden- atlassen voor practisch gebruik op een speciaal gebied, maar een werk van dezen omvang is ook in het buitenland niet ver schenen. Evenals men met behulp van een flora een plant kan thuisbrengen, zoo zal dit ook met den zadenatlas het geval zijn. Hiertoe was het echter noodig systematisch de ken merken vast te leggen, wat'tot dusver even min was geschied. Deze atlas zal ongetwijfeld van practisch nut zijn voor plantkundigen, landbouwkun digen, keuringsdiensten e.d. Hij zal ook zijn nut kunnen hebben bij politioneele onder zoekingen. Er zou heel wat meer te schrijven zijn over het Biologisch Station te Wijster. Al leen al over de zeldzame verzameling van planten, welke daar bije'en is gebracht. Of over de uitgebreide verzameling van vlin ders, kevers en andere insecten. Het doel van ons bezoek bepaalde zich er toe, onzen lezers iets van de beteekenis van dit sta tion op wetenschappelijk en practisch ge bied te kunnen vertellen. De schets, welke wij hiervan hebben gegeven, is in elk op- zich onvolledig, maar zij toont toch, naar onze meening, voldoende aan, dat de stich ting te Wijster voor wetenschap en samen leving van groot nut is, zoodat een uitbouw van het door één man met zooveel toewij ding en doorzettingsvermogen begonnene, alleszins gerechtvaardigd is. Hedenmorgen om zes uur brak brand uit in de gasfabriek te Wormerveer. Door het weigeren van de voedingspomp der verwar mingsinstallatie voor de gashouders liep deze installatie droog, met het gevolg dat brand ontstond in het boven gelegen kan toor van den bedrijfsleider. De bedrijfsleider die naast het kantoor woont, werd gewaar schuwd door een veiligheidssysteem. Hij trachtte het vuur met behulp van een bluschapparaat te dooven doch slaagde hier niet in. De brandweer, die op het terrein van het gasbedrijf is gestationneerd, kon direct in grijpen, zoodat erger werd voorkomen. Het kantoor met archief en bescheiden is echter geheel uitgebrand. In de fabriek is veel waterschade aangericht. Men Ijoopt de ver warmingsinstallatie weer spoedig in orde te hebben. Een beurtschipper te Huizen deed aan gifte van de vermissing van elf vaten stook olie inhoudende 200 liter elk. De politie stelde een onderzoek in en zij ontdekte een spoor, dat leidde naar Laren, Blaricum en Huizen. Zekere M,, die naast het pakhuis woont van den gedupeerden beurtschipper, had met een anderen beurtschipper P. uit Laren een afspraak gemaakt, waarbij de olie van zijn buurman aan een ander zou worden verkocht. Met zekeren B. uit Blaricum kwamen zij voorts overeen, dat deze een kooper zou zoe ken en dan een deel van de winst zou krij gen. B. vond. een kooper n.l. zekeren D. in Laren, die wel zin had in de vaten met in houd, temeer daar men hem vertelde, dat er benzine in zat. Een deel van deze „ben zine" verkocht P. weer aan zijn buren v. D. en T. en zoodra dit zaakje beklonken was zou de „benzine" geleverd worden. De buurman van den beurtschipper wilde echter eerst geld hebben en de Laarder L. gaf als voorschot f. 1000. Des avonds in het donker werden de vaten afgeleverd. Toen D. Maandag de vaten per auto wilde gaan vervoeren, ontdekte hij dat er geen benzine in zat. Hij had inmiddels nog f. 500 •betaald en voelde zich derhalve „opgelicht" voor f1500. Een korporaal van den opbouwdienst was bereid, te zamen met D., den leverancier hierover onderhanden te nemen. Uit angst voor de politie gaf M. f500 terug. De kor poraal en de tusschenpersoon B. kregen elk f. 100, terwijl P. f. 200 kreeg voor zijn be moeiingen. De politie was inmiddels op het spoor van dieven en helers gekomen en gisteren ging zij over tot arrestatie van het viertal, ter wijl ook de vrouw van M. en haar zoon wer den aangehouden, die ervan werden ver dacht, het geld te hebben verstopt. Bij een onderzoek in de woning van M. werd het ontbrekende geld onder een vloerzeil aan getroffen, waarop de vrouw en haar zoon in vrijheid werden gesteld. Na de arrestatie van het viertal lekte nog meer uit. De korporaal bleek n.l. van het gekregen geld een half varken te hebben gekocht, welk varken clandestien geleverd was door een veehouder uit den omtrek van Amsterdam. De Huizer politie had echter nog meer geluk. Want toen zij na het onderzoek naar huis ging trof zij op den weg een Hilver summer aan met een varken, dat uit Loos- drecht afkomstig was en in Huizen moest •worden afgeleverd. De man werd aange houden en tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt wegens clandestien vervoer van vee. KIND DOOR ELECTRISCHÊN STROOM GEDOOD. Gistermiddag is te Groningen het zes jarige zoontje van de familie P. door elec- trischen stroom gedood. Het kind schakelde in de huiskamer een electrisch kacheltje in. Tengevolge van een kleine fout bij den aanleg van den kabel kreeg het kind den stroom door het lichaam en was op slag dood. NIEUWE ENGELSCHE VLIEGTUIGEN. Lord Beaverbrook verklaarde, dat Enge land thans 2 nieuwe types bommenwer pers en 1 nieuw type jaachtvliegtuigen be zit, n.l. de Manchester, een 4-motorige bommenwerper en de Stinling. De Wirkwind is een 2-motorige jaager. Engeland heeft thans meer vliegtuigen dan ooit te voren en een reserve als nooit tevoren. Voorts zullen de in Amerika voor 1941 betaalde vliegtuigen ook dit jaar wor den afgeleverd. De nieuwe jaager Tarnedo is een groot succes gebleken, aldus lord Beaverbrook. (United Press). ZWEDEN BREIDT VLIEGTUIG INDUSTRIE UIT. i De Zweedsche rijksdag heeft kortgeleden een regeeringsplan goedgekeurd betreffende een verdere uitbreiding van de Zweedsche vliegtuigproductie. Doel van het plan is Zweden onafhankelijk te maken van buiten- landsche industrieën voor de behoefte aan vliegtuigen van allerlei aard. Deze behoeften zijn door de aanzienlijke uitbreiding van het Zweedsche luchtwapen sterk gestegen. De vliegtuigindustrie van Zweden is de laatste jaren aanzienlijk uitgebreid en bouwt thans vliegtuigen van verschillende types. Er bestond echter nog een zekere import van machines, aangezien deze ech ter door den oorlog moeilijk is geworden, heeft Zweden besloten zijn eigen productie uit te breiden om zeker te zijn van de leveranties. (A.N.P.). AANVAL OP WALES. In den afgeloopen nacht heeft de nach telijke Duitsche luchtaanval, naar uit En geland gemeld wordte zich hoofdzakelijk op Zuid-Wales gericht, het grootste Engel- sche mijnbouwgebied. Naar de Engelsche radio vanmorgen me dedeelde, stond een ongenoemde stad in Zuid-Wales in het middelpunt van dezen aanval. Naar alle waarschijnlijkheid is dit de grootste stad van dit gebied, Cardiff. Urenlang heeft boven deze stad een hevige aanval gewoed. Duizenden brandbommen zijn uitgeworpen. Nadat een geheele reeks branden ontstaan was, begon een even he vige, zoo niet heviger aanval met brisant bommen van elk kaliber. Talrijke huizen en gebouwen zijn verwoest of een prooi der vlammen geworden. Tevens hebben andere formaties van het Duitsche luchtwapen de Britsche hoofdstad opnieuw aangevallen en op deelen van Londen talrijke brand- en brisantbommen laten vallen. Weer zijn branden uitgebro ken, en een heele reeks huizen en gebou wen is met den aardbodem gelijkgemaakt. Volgens de berichten zijn tegelijkertijd ver schillende andere streken in Engeland, waarvan de namen evenwel niet genoemd werden, in den loop van den nacht aange vallen. (D.N.B.) DE DUITSCHE ACTIE IN DE STILLE ZUIDZEE. Uit Melbourne wordt aan de United Press gemeld, dat manschappen van de tot zin ken gebrachte Engelsche schepen verklaren dat meerdere Duitsche oorlogsschepen ge zamenlijk opereerden, begeleid door een lichter bewapend voorraadschip. Van de eensgezinde leiding getuigt het feit, dat zij, soms uit verschillende rich ting komend, gelijktijdig verschenen. Het Engelsche schip „Turakina", dat slechts met 1 stuk geschut was gewapend, leverde een gevecht van 2Va uur voor het tot zinken werd gebracht, waarbij 2/3 der bemaniïing verloren ging. 58 man zijn nog aan boord der Duitsche schepen. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. In New Yorksche scheepvaartkringen wordt het Engelsche voorstel, volgens het welk Amerikaansche schepen op de Engel sche verkeersroutes op den Stillen Oceaan zouden varen, fel becritiseerd. De United Press meldt uit Washington, dat het Engel sche plan ook in de politieke kringen van de hoofdstad slechts een „lauwe" ontvangst heeft gevonden. In regeeringskringen aldaar wijst men er op, dat de Ver. Staten hun buitenlandschen handel niet door arrange menten op het spel kunnen zetten, welke zouden ophouden aan het einde van den oorlog. Men verklaart in Washington, dat de Amerikaansche schepen reeds thans slechts 40% van den buitenlandschen handel der Ver. Staten kunnen vervoeren. Daarom kan niet verwacht worden, dat de Ver. Staten overeenkomsten aangaan, die hun normalen handel in gevaar brengen (D.N.B.). BOTSINGEN IN MEXICO. Bij de installatie van de nieuwe gemeente besturen is het in talrijke Mexicaansche plaatsen tot min of meer bloedig verloopen botsingen gekomen. De gouverneur van den staat Tamaulipas moest, naar uit Matamo- ros gemeld wordt, zelfs den staat van beleg afkondigen om onlusten te verhinderen. In talrijke Mexicaansche plaatsen zijn thans twee gemeentebesturen aanwezig, die in min of meer vormen tegen elkaar in werken. Tot bijzonder bloedige0 botsingen, waarbij ver scheidene dooden en gewonden vielen, is het in Valladolid en andere plaatsen in den staat Yucatan gekomen. Ook uit Torreon en andere steden in den staat Coahuila komen berichten over felle vechtpartijen. (D.N.B.). DE OORLOG TEGEN ENGELAND. De oorlog tegen Engeland is geen kinder spel, aldus de Lokal Anzeig^r. Dit grootste wereldrijk der historie is een reus en de Britten zijn geen lafaards. Het is treurig genoeg, maar een feit, dat zich bij den drang naar het soldatendom, die ook in Engeland ontwaakt, wanneer het oorlog is, dé besten van hun ras voor de plutocrati sche oplichters en de snobistische zaken- politici strijden. De Duitsche soldaten heb ben dus niet te doen met het gespuis van de beurzen, banken en clubs, die dezen oor log ontketend hebben, maar met het Engel sche element, dat hard is in geven en nemen. Desondanks zal de Duitsche soldaat de Britten overwinnen, want hij is beter en zijn taak is beter. (D.N.B.). ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Elizabeth Hendrika, D. van Cornells Adrianus Klever en Jacoba Maria van der Hulst. Opbrengst Collecte Winterhulp. De tweede openbare collecte voor Winterhulp heeft hier ruim f.38 opgebracht. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina, d. v. D. Kühlman en G. Veweij: Jacoobus Leonardus, z. v. C. J. Moers en E, A. WestermanCelia Arida, d. v. L. Pol derman en A. van Veen. Gedurende December werd op het postkantoor alhier op de Spaarbank inge* legd £.336 en terugbetaald f. 14250.34.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2