Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBf AD: Dlirfrr V December 1940 Derde Blad No. 24775 Wat een meisje worden kan Jupiter en Saturnus aan den hemel van 1940/41 81ste Jaargang Door Hanna Schabo RECHTZAKEN Een verschijnsel, dat zich eerst over eeuwen herhaalt Zeventien en dertig Kinderzaal in een groot ziekenhuis VERPLEEGSTER. Natuurlijk is het eerste artikel der reeks „Meisjesopleidingen en Vrouwenberoepen", wel ke vandaag begonnen wordt, gewijd aan het vak van verpleegster, want weinige beroepen zijn er onder de talrijke, die door meisjes uit geoefend kunnen worden, welke zóó speciaal vrouwelijk zijn als het verplegen van zieken, van kinderen, van allen, die hulp en zorg behoeven. Er is bijna geen beroep, waarin een vrouw of meisje het ideaal der dienende liefde beter er meer benaderen kan, dan in dat van verpleeg ster. Wat wordt er van haar geëischt. ..Wat meent U, dat vereischt is om van een meisje een goede verpleegster te maken?" vroeg ik den geneesheer-directeur van een groot zie kenhuis? Deze dacht even na. de slanke goedverzorgde hand op het voorhoofd gedrukt en antwoordde toen: „Een meisje, dat als verpleegster een succes wil zijn. moet het beroep zien als een levens ideaal. Zij moet er zich rekenschap van geven, dat zfj alleen bij algeheele wegcijfering van zichzelf een onvermengde vreugde en geluk in haar arbeid vinden en geluk verspreiden kan. Verpleegster-zijn wil niet alleen zeggen de techniek en de handigheid van het verzorgen van zieke kinderen en volwassenen te bezitten. Dikwijls heeft een verpleegster moreel en geeste lijk een grootere taak te vervullen dan met haar handen. Zij moet betrouwbaar zijn en mensche- lijk, zij moet een hoog begrip hebben van het beroepsgeheim en één der moeilijkste zaken is. dat zij precies haar plaats moet weten. Tegen over patiënten moet zij gereserveerd kunnen zijn zonder koel of hooghartig te worden, maar ook zonder haar prestige te verliezen. Hoe vertrouwelijk zij ook met de verpleegden is hoe hulpvaardig zij zich ook betoont, steeds moet zij de doktershulp blijven, die als het er op aan komt beslissingen te nemen heeft en orders geven kan. waaraan elke ziek hoog of laag in het maatschappelijk leven geplaatst, zich heeft te onderwerpen. Zij moet werkelijke be langstelling hebben met veinzen komt zij er niet, want-dat voelt een zieke dadelijk voor het leed van anderen, ook wanneer deze haar volkomen onbekend zijn. En toch mag zij met tot sentimentaliteit of slapheid afdalen. Haar zenuwen moet zij volkomen in bedwang hebben, hetgeen alleen mogelijk is. wanneer haar ge zondheid niets te wenschen overlaat, zoodat van haar een rustige vertrouwenwekkende kracht uitstraalt. Maar aan den anderen kant moet zij vlot en volledig kunnen gehoorzamen aan hem. die boven haar staat. Zij moet punctueel zijn tot in het uiterste, hetgeen echter weer niet tot slaafschheid mag ontaarden. Voorschriften en orders moet zij stipt en precies uitvoeren, zonder aanziens des persoons. maar niet blin delings of als een machine, want als de nood aan den man komt moet zij zelfstandig en op eigen verantwoordelijkheid het strengste bevel durven negeeren, óók wanneer zij weet, dat als zij deze afwijking niet verdedigen of motiveeren, dus rechtvaardigen kan, niet zoo'n beetje maar voor de volle honderd procent, deze enkele eigenwijze" daad haar ontslag ten gevolge kan hebben terwijl een verkeerde beoordeeling der feiten door haar, misschien het leven van een patiënt op het spel kan zetten. Als een meisje weet, dat deze eigenschappen in de kiem bij haar aanwezig zijn en zij voelt, dat zij in staat kan zijn deze te ontwikkelen tot de bezieling, die noodig is ze tot de hoogte eener roeping te verheffen dan mag zij verwachten voor verpleegster geschikt te zijn. Dan zal zij. als zij dit beroep kiest haar medemensch tot zegen kunnen worden, een sieraad zijn der maat schappij een vreugde voor ieder, die met haar omgaat en een geluk en hulp voor elk. die aan haar zorgen wordt toevertrouwd. VROEGER EN NU. Vroeger werd het verpleegstervak met den nek aangekeken. Een verpleegster werd be: schouwd als een soort werkster in een mooi pakje, als één, die alle baantjes moest opknap pen. waarin de doctoren geen zin hadden en het beroep als een minderwaardig vak, dat eigenlijk alleen geschikt was voor haar, die uit religieuze overwegingen bereid waren zichzelf geheel weg te cijferen, ja op te offeren en de voorkeur gaven aan beroepen of werkzaamhe den waarvoor anderen den neus ophaalden. Daarom vonden slechts weinigen den moed ver pleegster te worden. Hiervan was weer het ge volg. dat de enkele candidate, die zich beschik baar' stelde, met open armen werd ontvangen, waardoor weinig aandacht aan ontwikkeling en verleden werd besteed. Het is te begrijpen, dat er zoodoende veel kaf onder het koren was en er dikwijls meer. kaf dan koren aanwezig was. Zelfs voor haar, die over deze bezwaren heen stapten. was het verpleegstervak toch niet aan lokkelijk. De angst voor besmetting, de vrees voor een nadeëligen invloed op het geestelijk leven en de gedachte, dat een verpleegster toch niet in de gelegenheid was in haar eigen onder houd te voorzien, waren de redenen waarom iemand alleen verpleegster werd, wanneer zij letterlijk geen enkelen anderen uitweg meer zag. Deze bezwaren en valsche motieven zijn de wereld uit. De opleiding tot verpleegster is ge liefd en sinds de regeering deze opleiding gere geld heeft neemt de verpleegster in onze sa menleving een eerste plaats in en vele en nut tige diensten, welke zij verricht, worden in tal van klingen tegenwoordig op hun volle waarde geschat. Veel heeft daartoe de wetenschap bijgedragen dat het niet gemakkelijk is verpleegster te wor den en dat de leertijd werkelijk zwaar moet worden genoemd Het lijkt er dikwijls op alsof alle moeite wordt gedaan om een candidate af te schrikken. Het resultaat echter dat door deze Hier is de zuster een onmisbare kracht. Foto Schabo. methode bereikt wordt is dan ook. dat alleen de besten, de uitverkorenen het diploma beha len. zoodat wij wat de verpleegsters betreft werkelijk kunnen spreken van een keurcorps. DE OPLEIDING. Het eerste jaar vooral is zwaar. Dit ls een proefjaar, waarin de leerlingen erop moeten rekenen tal van moeilijke en vervelende baan tjes te moeten verrichten, die voor die van een werkvrouw dikwijls niet onderdoen. Voor vele meisjes wordt deze periode en zware dobber. Vooral voor haar, die nooit in het ouderlijk huis de handen uit de mouwen staken en de gedach ten huldigen, dat een verpleegster niet meer be hoeft te doen dan patiënten te varzorgen, drankjes toereiken, kussens opschudden, mop peren wanneer een zieke zich niet aan de regelen van het huis of de voorschriften van den dokter gedraagt en op straat collecteeren in het altijd flatteerend en gerespecteerd verpleegstersuni form. Hebben echter de toewijding en het eer lijke enthousiasme van de candidate de eerste krachtproef doorstaan en gaf het meisje blijk de kracht en den lust te bezitten zich aan te passen aan alle eischen, die de omgang met dik wijls lastige zieken stelt en heeft zij buitendien getoond in staat te zijn tot absolute gehoor zaamheid aan degenen, die boven haar gesteld zijn, dan staat de weg naar een der mooiste beroepen voor haar open. Wanneer zij dan na drie jaar studie van zwaren arbeid en ernstige studie „het kruisje" het wettige insigne, dragen mag. dan heeft zij bewezen deze onderscheiding in alle opzichten waard te zijn en mag zij over tuigd zijn. dat alle menschen die tot oordeelen zijn bevoegd, deze overtuiging ten volle deelen. Nu de ruimte, die mij rest tóch te klein is om de eigenlijke studie te behandelen, wil ik van daag besluiten met ernstig te waarschuwen to gen de opleiding tot verpleegster, welke dikwijls aangeboden wordt in zoogenaamde tehuizen, rusthuizen voor ouden van dagen, e.d. Ik laat de vraag of de leider of leidster van zoo'n in richting zelf deskundig is. volkomen buiten, be schouwing. doch de practijk heeft geleerd, dat de handig opgestelde advertenties, waarin meis jes tegen geen of een uiterst klein salaris een opleiding tot verpleegster wordt aangeboden, als regel geen ander doel hebben dan het verkrijgen van goedkoope hulpkrachten. Deze brengen' het KANTONGERECHT TE LEIDEN. Zonder vergunning varkens gehouden. Gistermorgen moest voor het kantongerecht alhier een handelaar uit Katwijk a. d Rijn te recht staan, omdat hij in strijd met 'de desbe treffende verordening 2 varkens boven de 40 k.g. had gehouden. Verdachte erkende geen toewijzing voor het houden dezer varkens gehad te hebben, maar dit was op order van den commandant ge weest! Het O.M. vond deze overtreding zeer ernstig, daar zulke varkens aan de gemeen schap onttrokken worden, om later frauduleus geslacht te worden en eischte in dit verband f.15 boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeeld verdachte tot f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. Met onafgeschermd licht gereden. Een loswerkman uit Katwijk aan Zee moest terecht staan, omdat hij op den Zeeweg aldaar, met een rijwiel had gereden, waarvan de lich ten niet goed afgeschermd waren geweest. Ook had hij in plaats van op het rijwftload op den openbaren weg gereden. Het O.M. wees er op dat de bepalingen van de Duitsche overheid stipt opgevolgd moeten worden en eischte 2 maal f. 3 boete of 2 d h. Uitspraak omdat verdachte werkloos is 2 maal f. 2 boete of 2 x 1 d.h. Verboden wapens gedragen. Een winkelier uit Voorschoten moest terecht staan, omdat hij op het Rapenburg alhier dooi de politie was aangetroffen met een wapen stok. Verdachte erkende dat de in beslag geno men wapenstok, die de kantonrechter hem nu toonde, zijn eigendom was geweest Hij had dit wapen gedragen om dit in geval van nood te kunnen gebruiken, vooral omdat zijn kameraden ook reeds bij een overval het slachtoffer waren geworden. Het O.M. vond deze wapenstok, gemaakt uit een soort gasbuis, met een lus om vast te hou den bijzonder gevaarlijk en eischte f.5 boete of 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring en vernietiging van den in beslag genomen wapen stok. Verdachte verklaarde niet de bedoeling gehad te hebben om dit wapen te gebruiken, maar dit meer uit voorzorg bij zich gehad te hebben. Uitspraak conform. Zonder identiteitsbewijs. Een arbeider uit Rijnsburg moest terecht staan, omdat hij op een Zeeweg te Katwijk aan Zee was aangetroffen zonder identiteitsbewijs. Dit was uitgekomen toen hij door de politie werd aangehouden omdat hij zonder afge schermd achterlicht reed. Het O.M. meende dat nu iedereen wel wist, dat men het vereischte identiteitsbewijs altijd bij zich moest hebben en eischte hiervoor f. 3 boete of 2 dagen hechtenis. Voor het rijden met een rijwiel zonder afge schermd achterlicht eischte het OJVf. f.2 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak 2 x f2 boete of 2x2 dagen hechtenis. tenslotte nooit verder dan tot dienstbode, met eenig bijwerk in de verpleging als toegift, waar bij dit laatste op zichzelf zeer weinig om het lijf heeft, omdat in zulke tehuizen doorgaans geen zieken althans geen ernstige zieken worden op genomen. De kleeding, welke deze meisjes dra gen en die op de gebruikelijke verpleegstersuni form lijkt, heeft niets uitstaande met het wette lijk beschermde recht zich verpleegster te noe men. Zelfs ls de kans groot, dat het meisje, dat eenige jaren in zoo'n tehuis doorbracht later niet meer tot de officieele opleiding voor zieken verpleegster wordt toegelaten. Verpleegster is een heerlijk vak, maar U moet het kiezen met open oogen en wetend, wat U doet. Vergeet niet. dat het drie jaar duurt voor U verpleegster kunt zijn eti misschien vijf of zes jaar voor U alle aanteèkeningen op uw di ploma heeft veroverd. Maar is U zoover, dan kan wex-kelijk gezegd worden, dat U een eervolle plaats in de maatschappij inneemt, een plaats, waarin U geluk verspreiden kunt en daardoor zelf gelukkig, innig-gelukkig kunt worden. Dr. C. H. Hins, observator aan de Leid- sche Sterrewacht schrijft ons: Gedurende de laatste maanden trekken, blijkens- mij gedane vragen, twee heldere hemellichamen aan den Zuidelijken hemel sterk de aandacht van velen. De eene doet zich aan ons voor als de helderste ster van den hemel, de andere er nu Z.O. onderstaan de, is kenbaar aan zijn veel roodere tint. Het zijn de twee groote planeten (dus geen sterren, maar leden van ons zonne stelsel) Jupiter en Saturnus. Onderling en ten opzichte van de er rond liggende vaste sterren, vertoonen beide de laatste maan den vreemde capriolen wat betreft- hun plaats aan den hemel. Hij, die zich de moei te geeft eiken helderen avond hun plaatsen met die der vaste sterren te vergelijken, zal een goeden indruk krijgen van de ingewik keldheid der hemelverschijnselen en meer eerbied krijgen voor het feit, dat reeds de ouden van vóór tweeduizend jaar er in ge slaagd zijn een meetkundig juiste 'al was het dan natuurkundig onjuiste) verklaring ervoor te vinden. Om de beweging van een buitenplaneet, dus één, waarvan de baan rond de zon ge heel buiten de aardbaan ligt, te begrijpen, doet men goed zich de volgende teekening te maken. Neem links op het papier een punt Z. (de Zon) en trek met Z. als mid delpunt een cirkel met een straal van b.v. 1 cM. Deze cirkel is dan de aardbaan rond de zon in één jaar. Trek nu een tweeden cir kel, of althans een sector ervan, met het zelfde middelpunt maar met een straal van 52 m.m., en idem een derde met een straal van 96 m.M Men heeft dan geteekend de banen of gedeelten der banen van resp. Jupiter en Saturnus. Jupiter legt de geheele baan af in iets minder dan 12 van onze ja ren, Saturnus in 29 en een half jaar en de draaiingsrichting in alle drie der cirkels is dezelfde dus b.v. van uit Z. gezien linksom. Op een heel verweg gelegen cirkel om Z. denke men zich de niet bewegende vaste sterren. We trekken nu door Z. een horizontale lijn, die alle cirkels naar rechts snijdt en zetten baarbij 3 Nov. 1940, de uitgangsda tum voor v/at nu volgt. In dien dag, vroeg in den morgen, ston den, Zon, aarde en Jupiter in deze volgorde juist op de rechte horizontale lijn; men noemt dit: Jupiter stond in oppositie t.o. van de zon. Als we nu de draaiing van aarde en Ju piter rond de zon volgen, dan is het duide lijk, dat de hoeksnelheid der aarde veel grooter is dan die van Jupiter; immers op b.v. 3 Dec., dus na één maand, zal de lijn Z-aarde 30 gr zijn gedraaid (1/12 van 360 gr.), de lijn Z-Jupiter slechts 2,5 gr. C/jx '/a x 360 gr.) Trekken we voor dien datum de lijn aarde-Jupiter. dan zal deze naar een ander punt van den vaste sterrenhemel wij zen, als de lijn op 3 Nov. deed. D.w.z. voor ons op aarde heeft Jupiter zich van 3 Nov. tot 3 Dec. bewogen tusschen de vaste ster ren en wel naar rechts dus Westwaarts. Dit gaat door tot 1 Jan. Uit de gemaakte teekening kan men dan zien, dat de lijn Jupiter-aarde een raaklijn wordt aan de door J. P. BALJË. Gisteren was ze vertrokken! Voorgoed. Ze hadden afscheid moeten nemen en het was hun heel zwaar gevallen. Zooiets is ook heel verschrikkelijk als je zeventien bent en zooveel van elkaar houdt, dat je zeker weet, nooit meer ook maar iets voor een ander te zullen voelen. Stilletjes had ze het hem gezegd, een week geleden. Dat haar vader overgeplaatst was naar een ander garnizoen en ze over een week al zouden vertrekken. Ze had het al dien tijd al geweten, maar het hem niet durven zeggen. Tot het móést. Frits was er hevig van ontdaan geweest. Hóe dat dan moest met hen? Dat.was toch afschuwelijk? En moedeloos had Hannie haar smalle schouders opgehaald en eens even haar mond vertrokken. Ze wist het ook niet. Ze konden elkaar niet schrijven, dat zouden haar ouders nooit goedvinden. Ze was im mers nog maar zeventien, net als Frits. Er was geen dag meer geweest in de af- geloopen week, dat ze werkelijk heelemaal gelukkig waren. Dat zonnige, zorgelooze ge luk, dat ze gekend hadden met de gedachte aan later, als ze samen door het leven zou den gaan voor altijd. lederen avond was Frits naar bed gegaan met de ellendige gedachte, dat. het afscheid alweer een dag nader gekomen was, op de H.B.S. kon hij zijn gedachten niet meer bij het werk houden, ieder oogenblik keek hij naar het blonde kopje van Hannie, die schuin voor hem zat en hij had het kunnen uitgillen van narigheid, als hij realiseerde, dat hij over een paar dagen die plaats leeg zon zijn. Hannie weg.voorgoed. Gisteren was het de laatste dag. De schooltijd was één pijnigende kwelling. Daarna zouden ze elkaar voor het laatst ontmoeten. Zwijgend, met een brok in hun keel, waren ze het park ingegaan Er waren zoo goed als geen wandelaars. Het buiïge, herf stige weer hield de mensohen binnen. Samen waren ze op een bank gaan zitten, mist hing tusschen de ijle boomtakken, een laat blad dwarrelde naar beneden, nu en dan vïol eed droppel van een natglimmen- den tak. Heel dicht had ze tegen hem gezeten en haar oogen hadden dof gestaan. „Hanniekindje.... ik kan het-niet gelooven, dat dit voor het laatst zou zijn. We móéten van elkaar blijven houden. Han nie, we kunnen niet anders. Later zullen we elkaar terug-zien, nog een paar jao.r, dan ga ik geld verdienen, dan zien we elkaar weer." Er was iets wanhopigs in zijn stem ge weest en Hannie had met een bevend lipje geprobeerd een glimlach te forceeren. „Natuurlijk jongen!" had ze gezegd, maar er was iets in haar geweest, dat haar zei, dat het niet waar was. Dat dit het einde van hun jonge, idealistische liefde was. Met haar zakdoekje had ze even langs haar oogen geveegd en achter een zenuw achtig lachje had ze haar verdriet trachten te verbergen. „Ikikmoet nu weghad ze gezegd. Heel wit en heel koud was Frits toen ge worden. Met heel veel moeite had hij een „Dag lieve Hannie". door zijn keel gewurgd, en met blinde oogen had hij een onhan- digen kus op haar wang gegeven, voor ze het park verlieten. Het laatst had hij haar slanke, jonge figuurtje in de straat gezien, waar ze woonde, en dien heelen avond zag hij haar wuivend handje voor zich, waar hij naar gestaard had, tot ze om een hoek ver dween. Zijn avondeten was onaangeroerd ge bleven. Zijn leerboeken waren een chaos van zwarte, door elkaar dansende lettertjes. Er leek. iets oneindig zwaars in zijn borst te liggen, iets dat drukte Nu, een dag later, was hij teruggegaan naar het park. En naar de bank, waar ze het laatst gezeten hadden. Frits voelde zich nog ellendiger. Hier had ze gezeten, zijn Hannie, dat was waarschijnlijk nog de in druk van haar hakje, en ginds, onder de bankdat verknepen zakdoekje.dat. móést van haar zijn. Snel raapte hij het op. in een hoekje stond een H. Hij bracht het aan zijn lippen. Hannie's zakdoekje! De regen drupte gestadig en doorweekte ziin kleeren. maar hij merkte het niet. In zijn hoofd was maar één ge dachte: Hannie Zooiets nóémt men kalverliefde In een mondaine bar zat Frits op een hoogen kruk. Verveeld zoog hij aan een sigaret, dronk een klare en luisterde naar de swingmuziek van de band. Een hand op zijn schouder. „Hallo. Frits!" „Hallo Bob, kerel, leuk je te zien. 'k zat me juist stierlijk te vervelen, zeg" „Hoe gaat het? En met Rietje?1' „Met mij best. En met Rietje ook, denk ik. Reuze leuke mop zeg, laat ik je vertellen, dat we het gisteren, precies op deze plaats net uitgemaakt hebben!" „Jonge, Frits, wat vertel je me nu? Daar sta ik van te kijken. Je ging toch al een heelen tijd met haar, niet?" „Ja. 's kijken, een jaar of zes, denk ik. Och, Ria is een best kind en we mogen elkaar graag, maar het begon e,en tikje te vervelen, zeg. En we kibbelden nogal eens, zie je. Och ja, Rietje is een meisje met een wil, hè. Tenslotte moet je nuchter kunnen denken, en dat deden we gisteravond onder het genot van een borrel of vier, vijf. Toen kwamen we tot de conclusie, dat we eigen lijk niet bij elkaar pasten, dat we hoogst waarschijnlijk als we een week getrouwd waren, hevige ruzie zouden hebben en elkaar na een half jaar niet meer zouden kunnen uitstaan. Nou, wat wil je, Ria is geen bakvisch meer van zeventien en ik ben geen sentimenteele H.B.S.-knaap met ver heven illusies, maar een nuchter, dènkend mensch. Zoodat we besloten, onze verloving maar als verbroken te beschouwen. En daar hebben we toen samen een cocktail op ge dronken. Moet je ook eens orobeeren, zeg, een verrukkelijke mixture. Hé. barkeeper, maak eens snel die cocktail van gister avond. hoe noemde je die ook weer. was het niet .„Kiss of the summer?" Bob stak nadenkend een sigaret op. ..Wel, wel!" peinsde hij nog na, „tóch kan ik het. nog niet heelemaal verwerken. Zes jaar is een heele tijd, Frits." „Kerel, wat doe je achterlijk! Wij zijn denkende menschen. Bob, en voor senti mentaliteit is geen plaats. Je moet het ont leedmes in je gevoelens durven zetten! Der tig jaar ben ik, en de tijd van dweperige, romantische kalverliefde is voorbii. Daar voor is de ernst van het leven in de plaats gekomen Die moet je onder het oo» kunnen zien! Dat hebben we gedaan, Ria en ik Ei' zijn immers nov zooveel mannen en nog zooveel meisjes! Of geloof je nog aan de „eenige ware"? Zooa.ls een kleuter aan Sinterklaas? Nee toch0 Nou. ho° vind je die ..Kiss of the summer"? Ria vond hem voor treffelijk." ..De eenige ware?" mediteerde Bob, „Nee.... nee.... daar geloof ik ook niet meer aan Maar dat vind ik even in mm er als ik het destijds vond. niet m^er ann Sinterklaas te kunnen gelooven. Frits. Jij en ik, we zijn heucoh niet rnker rr°worden door onze wereldwijsheid, we hebben wat verloren, toen de illusies van onze ..kalver liefde" vervlogen." Hij dronk ziin glas teeg Fn die oprfcteN?»» Hii proefde intens. .In ziin venr® net. ^oo goed als dp moo. d'e de band juist crv»ote! Maar ik prefereer een onversneden More en een Wiener wals, amice." (Auteursrecht voorbehouden) (Nadruk verboden) aardbaan en op dat moment schijnt Jupi ter stil te staan t.o. der achtergrond sterren Vervolgen we de lijn aarde-Jupiter na 1 Jan., dat blijkt dat na dien stilstand (men noemt dit Jupiter stationair) de beweging omkeert en hij t.o. der vaste sterren zich naar links dus Oostwaarts gaat verplaatsen dit zal doorgaan tot Oct. 1941, wanneer de aarde zich in het 4e kwadraat van haar hier geteekende baan bevindt, Jupiter in- tusschen bijna 30 gr. In zijn baan is voort geschreden en de lijn Jupiter-aarde weer een raak-lijn aan de aardbaan is. Jupiter's beweging keert dan weer om en wordt weer Westwaarts. Intusschen is Jupiter voor ons een tijd onzichtbaar geweest, omdat hij in het zonlicht verloren ging. Omdat de Jupi- terbaan een kleinen hoek maakt met het aardbaan vlak (de ecliptica) speelt de ge heele beweging zich af rond de ecliptica aan den hemel en door den grooten hoek van ecliptica en onze aardsche poolas beweegt Jupiter zich tevens Zuidwaarts of Noordwaarts tusschen de vaste sterren. Het geheel heeft den vorm van een langgerekte lus. Kijken we nu naar de beweging van Sa turnus. Ook deze bevond zich op 3 Nov. maar in den avond, in oppositie met de zon. Dat beide planeten bijna gelijktijdig in oppositie staan is een weinig voorkomend geval. De bewegingen van Saturnus zijn identiek met die van Jupiter; door den grooteren af stand worden alle bewegingen echter ver kleind. De lijn aarde-Saturnus zal zich na 3 Nov. dus ook Westwaarts verplaatsen, maar minder dan in het vorige geval, de afstand Jupiter-Saturnus wordt dus grooter Op 9 Jan. a.s. zal de lijn Saturnus-aarde een raaklijn aan de aardbaan zijn en de Saturnus beweging zal omkeeren, maar daar Jupiter dan sneller Oostwaarts loopt zal hij Saturnus inhalen, welk inhalen geschiedt op 20 Febr. a.s Zouden de vlakken van bei de planeten precies dezelfde zijn als het aardbaan vlak, dan zou op dat oogenblik Ju piter practisch Saturnus bedekken. Dit nu is niet het geval. Jupiter staat bij het pas- seeren één graad en 20 minuten d.w.z. 2 en een half volle maansmiddellijnen ten Noor den van dus boven Saturnus. Men noemt dit oogenblik van passeeren der beide pla neten. In de afgeloopen maanden heeft zich en in de komende weken zal zich, samen vattend het volgende afspelen: 15 Aug. 1940 Jupiter en SaturnLs in con junctie beide zich N.O.-waarts bewegend; 27 Aug., Saturnus keert zijn beweging om, ging dus Z.W. van Jupiter staan. 4 Sept., Jupiter keert zijn beweging om ging door zijn grootere snelheid Saturnus inhalen 11 Oct., het inhalen is geschied; voor de tweede maal vindt er conjunctie plaats; vanat dien datum stond Saturnus Z.O. van Jupiter en hun afstand wordt steeds grooter 3 Nov., kort na elkaar bereiken beide pla neten de oppositie met de zon d.w.z. te mid dernacht (in onzen tijd dus te 1 uur 40 mi nuten 's nachts) gingen beide door het Zuiden. 1 Jan. 1941, Jupiter keert zijn beweging om, de planeten gaan elkaar weer naderen. 9 Jan., ook Saturnus keert zijn beweging om, maar de grootere snelheid van Jupiter blijft overheerschen en de nadering houdt aan. 20 Febr., Jupiter heeft Saturnus inge haald en voor de derde maal heeft conjunc tie plaats; na dezen datum blijven beide planeten zich voorloopig N.O.-waarts be wegen; Saturnus blijft Z.W. van Jupiter en hun afstand wordt steeds grooter. Beiden hebben hun lus beschreven en voor langeren tijd is er niets bijzonders. Dat Jupiter en Saturnus zoo dicht bij el kaar staan duurt zelfs vele jaren; immers pas na bijna 12 jaar is Jupiter weer op zijn zelfde baanplaats terug, maar dan is Sa turnus 144 gr in zijn baan voortgetrokken en staat dus heel ergens anders. Na ruim 20 jaar zullen Jupiter en Saturnus wederom in één lijn met. de zon staan, maar dat is niet dezelfde lijn als waarin ze nu stonden en er heeft geen gelijktijdige oppositie plaats t.o. van de aarde, waarvan al de boven ge schreven merkwaardige capriolen het ge volg waren. Was de duur van Jupiter's om loop precies 12 van onze jaren en die van Saturnus precies 30, dan zou na 60 jaren zich weer zoo'n samenloop voordoen n.l. het gemeene veelvoud van 12 en 30. Nu zouden we diezelfde grootheid moeten zoeken van 11 5/6 en 291/- uitgedrukt in een geheel aan tal jaren: wie dat narekent zal tot de con clusie komen, dat er honderden jaren ver- loopen zullen voor zich weer dit geval voor doet De oude Babyloniërs en Egyptenaren hebben er dan ook eeuwen over gedaan, eer ze een sluitend geheel wisten op te maken van al onze ingewikkelde planetenbewe- gingen. Goeden morgen, meneer de Wit. Kijk ik heb hier nog een pakje voor uü

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9