BINNENLAND RENNIE Gewijzigde omzetbelasting toegelicht LEfDSCH DAGB'AD - Tweede B'acS Maandag 30 December 1940 Gep. luit.-generaal De Ridder overleden Hilversum I zendt langer uit Distributie vaste brandstoffen Opcenten op de grondbelasting OMZETBELASTING HOOGSTRATEN'! Boekhoudbureau Uit de Rijnstreek Toepassing met ingang van 1 Januari AGENDA Winterhulp Nederland KLAGENDE MAGEN r IN DEN OUDERDOM VAN 67 JAAR. Te 's-Gravenhage is Zaterdagavond, ter wijl hij zich op straat bevond, plotseling overleden de gep luitenant-generaal P. H. A. de Ridder, oud-inspecteur der luchtbe scherming. Lult-generaal De Ridder, die op 19 Fe bruari 1873 te Leerdam geboren werd, was een van de grondleggers van de organisatie tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Nadat hij in 1933 territo riaal bevelhebber van Gelderland en Over- ijsel was geweest, had hij zich speciaal be ziggehouden met het vraagstuk van de luchtbescherming. Toen de Luchtbescher- mingswet van 1936 was afgekondigd, werd luit.-generaal De Ridder benoemd tot in specteur van de luchtbescherming, welke functie hij tot 1 Mei jJ. heeft vervuld, waarna hij werd opgevolgd door den heer A. van Batenburg. Luit.-generaal De Ridder stond voor de moeilijke taak de organisatie van de lucht bescherming in ons land op te bouwen. Het is vooral aan zijn leiding te danken, dat deze organisatie met kracht is aangepakt. Ook na zijn aftreden als inspecteur bleef hij zich met de luchtbescherming bezig houden. Zoo' was hij nog voorzitter van de herclassificatie-commissie, welke te beoor- deelen heeft in welke gevarenklasse de ge meenten thuis behooren. Hij was verder nog voorzitter van tal van andere com missies inzake richtlijnen bij de luchtbe scherming voor spoorwegen, binnenscheep vaart. gas- en electriclteitswerken enz. De overledene was voorts redacteur van de MilitaireSpectator. ZEER VOORLOOPIGE REGELING. Naar het „Vad." verneemt zal voortaan Hilversum I (415 m.) weer tot kwart over tienen uitzenden; de zendtijd van Hilver sum n blijft ongewijzigd. Van bevoegde zijde wijst men er met nadruk op, dat deze nieuwe regeling van zeer voorloopigen aard is; het is zeer goed mogelijk dat binnen kort een verandering weer noodzakelijk zal zijn. Gedurende het tijdvak van 1 Januari a.s. tot en met 31 Januari as. geven de met „één eenheid brandstoffen derde periode" en de met „één eenheid cokes derde pe riode" .gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De verbruikers in de groepen C en D met een maandverbruik van 25 of meer eenheden vaste brandstoffen per maand dienen zich na 1 Januari tot de plaatselijke distributiediensten te wenden op de door deze diensten bekend te maken dagen, tot het in ontvangst nemen van de toewijzin gen voor de derde periode. ABONNEMENT RADIO -DISTRIBUTIE. Verlaging in verband met belasting. De aandacht van de aangeslotenen op de radio-distributie wordt er op gevestigd, dat in verband met de invoering van een verplichte luisterbijdrage ad f.9.per jaar met ingang van 1 Januari a.s. de abon nementstarieven op de radiocentrales, die tot nu toe in den regel f.2.per maand of f. 0.50 per week bedroegen, worden ver laagd tot f. 1.50 per maand of f. 0.35 per week. Het gevolg hiervan zal dus zijn, dat in totaal slechts een klein bedrag meer verschuldigd is dan tot dusver. Immers, tot nu toe w-rd, over een jaar berekend, door maandabonné's f.25.en door weekabon- né's f. 26 betaald. Ih de toekomst zal dit jaarbedrag zijn: voor maandabonné's: f.9.(radlobelas- tlngl f.18.(abonnement) f.27.. dat is dus slechts f. 0.25 per maand meer; voor weekabonné's: f. 9.(radiobelas ting) f. 18.20 (abonnement) f. 27.20, hetgeen dus neerkomt op nog geen 2Vz ct. per week meer. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WETENSCHAPPEN. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk voorzitter. In de te Haarlem gehouden vergadering van directeuren der Hollandsche maat schappij van Wetenschappen is als opvol ger van mr. dr. A. baron Röell tot voor zitter van de maatschappij benoemd dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, burge meester van Haarlem. ONGELUKKEN MET DUITSCHE MILITAIRE AUTO'S. Weermacht draagt in beginsel de schade niet. De waarn. secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft het volgende onder de aandacht van de ge meentebesturen gebracht: De Duitsche overheid neemt het stand punt in, dat de schade, veroorzaakt door ongelukken, waarbij Duitsche militaire auto's zijn betrokken, in beginsel niet door de Duitsche •.veermacht behoort te worden gedragen, doch als schade ten gevolge van oorlogshandelingen, waar noodig, ten laste van het bezette gebied dienen te komen. Op grond hiervan deel ik u mede, dat ik 1 sloten heb de slachtoffers van dergelijke ongelukken te rangschikken onder hen, die in beginsel voor hulp uit het Herstelfonds 1940 in aanmerking kunnen worden ge bracht. Zoo in uw gemeente derhalve dergelijke slachtoffers hulp noodig hebben, wordt u verzocht zulks ter kennis van het departe ment van sociale zaken te brengen, met omschrijving voor elk geval afzonderlijk van de schade en de hulp, welke naar uw col lege's meening, mede aan de hand van de bijzonderheden van het ongeluk, gerecht vaardigd worden geacht. KERSTFEEST VAN DE WINTERHULP. De winterhulp-organisatie heeft gister middag in de groote zaal van den Dieren tuin te Den Haag ruim 800 Haagsche kin deren uit gezinnen, die daarvoor naar het oordeel van het gemeentebestuur het meest in aanmerking kwamen, in gezellig samen zijn deel doen hebben aan Kerstvreugde en Kerstgeschenken. Den Haag had de pri meur van deze feestelijkheid, die in de toe komst mede in tal van andere plaatsen door de winterhulp zal worden bereid. Eigenlijk waren er niet meer dan 500 kin deren uitgenoodlgd, doch in de laatste da gen kwamen er nog zooveel verzoeken van ouders binnen, dat besloten werd de deel neming met een driehonderdtal kinderen uit te breiden. Daarmee was de zaal, waar in alle gasten aan lange gedekte tafels hadden plaats genomen, geheel gevuld. Versieringen van sparregroen en Kerstat tributen gaven aan de zaal een prettig aanzien. Eenige officieele personen, zooals de waarnemend burgemeester, prof. Van der Bilt, de wnd. secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, ir. Ver- wey, en de hoofdcommissaris van politie, mr. Hamer namen mede aan dit kinder feest deel. DR. J. P. WUITE. In den ouderdom van 59 jaar is te Am sterdam geheel onverwacht overleden dr. J. P. Wuite, leeraar in de scheikunde en de cosmografie en directeur aan de Tweede vijfjarige H.B.S. aldaar. Bezwaren van den Groninger landbouw. ELKE SOCIALE GEDACHTE IS HIER ZOEK. Het dagelij ksch bestuur van de Groninger Maatschappij van Landbouw heeft aan het Landbouw-Comité doen toekomen een adres met verzoek dit te willen richten tot den Secretaris-Generaal van financiën. In dit adres worden bezwaren ontwikkeld tegen het besluit tot heffing van 100 opcenten op de aanslagen wegens het bezit van onge bouwde eigendommen. In de eerste plaats wordt opgemerkt,-dat de bestaande grondbelasting op de onge bouwde eigendommen in ons land niet wordt geheven van wege de wenschelijkheid van een zakelijke belasting op het grond bezit. Zij vindt haar rechtvaardiging slechts in het feit, dat gedurende eeuwen een zeke re heffing op het bezit van grond heeft bestaan. In de tweede plaats wordt er aan herin nerd, dat men zich in ons land heeft ver- eenigd met de uitspraak van de Staatscom missie voor den landbouw, ingesteld in 1906 waar deze de grondbelasting beschouwt als een heffing, waarbij men zich heeft neer te leggen, maar waarschuwt tegen eiken wettigen maatregel, waardoor haar werking wordt uitgebreid. Een dergelijke uitbreiding geschiedt, als men opcenten op de bestaan de grondbelasting heft. De iheffing van deze 100 opcenten moet worden beschouwd als een nieuwe zakelijke belasting. Er wordt geen rekening gehou den met den vermogenstoestand van den bezitter, maar de zaak zelve, in dezen de grond, wordt belast. De rijke boer of grond bezitter betaalt hetzelfde aandeel in deze zakelijke belastiiig als de arme boer, wiens bezit met hypotheek is belast. Dit is een schaduwzijde van alle zakelijke belastingen en deze schaduwzijde komt, in verband met den vermogenstoestand van vele eigenerfde boeren wel sterk naar voren Het bestuur wijst er verder op, dat deze nieuwe belasting dan ook geen rekening houdt met de sociale zijde van het vraag stuk van de belastingheffing. Integendeel, elke sociale gedachte is hier zoek. Hier heeft geen heffing plaats naar draagkracht. Er wordt een zware last gelegd op een cate gorie van menschen in onze samenleving, nl. de hypotheekboeren, die allerminst in staat zijn, dezen last te dragen. Voorts merkt het bestuur op, dat een der éérste'eischen, die men aan een nieuwe zakelijke belasting moet stellen is, dat ge lijkwaardige zaken op gelijke wijze worden belast. Dit is echter met de heffing van 100 opcenten op den aanslag wegens het bezit van ongebouwde eigendommen, niet het geval. EEN GEDENKTEEKEN VOOR CATH. VAN RENNES. Te Utrecht is een comité opgerichtv dat door het aanbrengen van een gedenksteen in een der hulzen, waar de componiste heeft gewoond of gewerkt, de nagedachte nis aan haar levendig wil houden. Voor zitter is de heer Fockema Andreae, oud- burgemeester van Utrecht. Laat nu Uw boekhouding door ons inrichten en controleeren. CRONES TE INKADE 20 5292 TEMPERATUREN EN HOOGWATERTIJDEN HUiHTTKMKKHA I I "R- 9 uur voorm.: 6 gr. C. (41 gr. F.). BUI' KAI'W IJK -A.-/-EI Voor Dinsdag yoorm. te 4 u. 50 min.; nam. te 5 u. 14 min. TBLEF. 25754 (Ingez. Med.) DE .DELFTSCHE COURANT" HONDERD JAAR. Op 2 Januari a.s. zal de „Delftsche Cou rant", uitgave van de drukkerij fa. W. Gaade te Delft, honderd jaar bestaan. VERSPREIDE BERICHTEN. De Winterhulp-collecte te Amsterdam heeft f. 13.000.opgebracht. 4524 (Ingez Med.) ALPHEN. Botsing op Rijksstraatweg. Langs den Rijksstraaweg, nabij de Bonte Paal, is een vrachtauto met aanhangwagen van P. uit Hillegom in aanrijding gekomen met het gespan paard en wagen en even eens een aanhangwagen van M. uit Leiden. Laatstgenoemd vaartuig kantelde en kwam dwars op den weg te liggen, terwijl de auto in de naast den weg gelegen sloot te recht kwam. De bestuurders kwamen er goed af. Door een kraanwagen der firma Boot werd de zwaar beschadigde auto ge licht. Diefstallen uit rijwieltaschjes. Het komt thans herhaaldelijk voor, dat pakjes e.a. des avonds ontvreemd worden uit taschjes van rijwielen, die 's avonds op straat geparkeerd staan. Dit was ook Za terdagavond weer het geval. Men zij ge waarschuwd ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Robert Nol. Z. van W. J. C. Versteege en G. H. Seders Alida Maria, D. van A. v. d. Salm en M. A. Snel Catherina Maria, D. van M. Wesselman en A. M. de Jong Hubert us Cor nells, Z. van J. E. v. d. Meer en C. Bouw meester Jacoba Maria, D. van J. W. M. Jan-, sen en J. A. M. Verhaar. Overleden: J. S. A. van Ruiten 11 j. J. B. Locman 64 j, BOSKOOP. BEVEILIGING VAN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Met ingang van heden zijn bij den be- ruchten onbewaakten overweg aan den spoorweg LeidenGoudaDen Haag, waar de Veenweg dezen spoorweg kruist, nieuwe zelfwerkende seinen tot waarschuwing van de weggebruikers in gebruik genomen. Rechts van den onbewaakten ovepweg zijn bijzondere waarschuwingsborden geplaatst, die wanneer geen trein in aantocht is, een wit flikkerlicht met 45 flikkeringen per mi nuut vertoonen; is er een trein in aan tocht, dan wordt het flikkerlicht rood met 90 flikkeringen per minuut; gelijktijdig gaat een bel luiden, die op grooten afstand hoorbaar is. Bij storing wordt een oranje flikkerlicht getoond zonder flikkerend licht, wat dus~een teeken is dat de weggebruikers voor den onbewaakten overweg moeten stoppen. Zondagsdienst voor doktoren. Op Nieuwjaarsdag zal de Zondagsdienst wor den waargenomen door dr. J. Hamburger, telef 136. Burgerlijke Stand. Geboren: Johan, z. van Chr. de Bruin en A. Verhoek Jacoba Klazina d. van P. D. Spijker en K. C. Vermeul Wilhelmina Johannes Maria z. van W. G. Mathot en M. A. L. Ma- rljssen Gerda. d. van KI. Bouter en'G. Riet veld. Overleden: Dirk Boere, 60 jr. Opeenvolgende leveringen door handelaren voortaan belast. Wij ontvangen van bevoegde zijde de vol gende toelichting op de nieuwe omzetbe lasting: In het verordeningenblad voor het be zette Nederlandsche gebied is dezer dagen onder nummer 242 een besluit van den se cretaris-generaal van het Departement van Financiën verschenen betreffende een nieuwe regeling van de heffing van omzet belasting, welke met 1 Januari a.s. in wer king treedt. De uit de tijdsomstandigheden voort vloeiende nood van de schatkist heeft het noodzakelijk gemaakt uit te zien naar mid delen om de opbrengst van de omzetbelas ting te verhoogen. Dit is, blijkens bovenge noemd besluit, geschied door aanpassing, voor een belangrijk deel, aan het in Duitsch- land geldende stelsel van heffing van om zetbelasting. Dit heeft in de eerste plaats medege bracht, dat voortaan niet alleen de leverin gen van goederen door fabrikanten, maar ook de leveringen door groothandelaren en kleinhandelaren in de belasting zullen wor den betrokken. De winkeliers zullen dus voortaan omzetbelasting moeten voldoen over hun verkoopen. Het tarief van de belasting bedraagt voor kleinhandelaren in het algemeen 2V2%, te berekenen over de ontvangen verkoopprij zen. Voor groothandelaren bedraagt het ta rief een half procent. Verder zal thans ook belasting geheven worden van het verrichten door onderne mers van diensten van allerlei aard. Ter zake van het vervoeren van personen en goederen, het verhuren van goederen, het uitoefenen van vrije bereopen artsen, advocaten, accountants enz. het verlee- nen van bemiddeling in allerlei zaken expediteurs, commissionnairs, makelaars, reisbureaux, woningbureaux, advertentie- bureaux, e.d. het verrichten van repara ties. het exploiteeren van schoonmaak-in- rlchtingen, van bioscopen, schouwburgen, e.d., wordt thans omzetbelasting verschul digd. Het percentage van de belasting is 2%%, berekend over de wegens het ver richten van de diensten ontvangen vergoe dingen. Nu niet alleen van de leveringen van goe deren door fabrikanten maar ook van de opvolgende leveringen door de handelaren omzetbelasting moet worden betaald, is het percentage van de omzetbelasting, welke ter zake van de leveringen door fabrikanten verschuldigd is welk percentage thans in het algemeen zes bedraagt verlaagd en wel in het algemeen tot 2y2. Van goederen, welke door een fabrikant worden vervaardigd, door dezen aan een winkelier worden geleverd en door den win kelier aan het publiek worden verkocht, wordt derhalve aan omzetbelasting voldaan 2V2% over den prijs, welken de fabrikant van den winkelier verkrijgt, benevens 2yz% over den prijs, welken de winkelier van het publiek ontvangt. Levert de fabrikant de ■goederen aan een groothandelaar, die ze doorlevert aan een winkelier, dan betaalt de groothandelaar iiog een half procent over zijn verkoopprijs. Voor de gevallen, waarin de fabrikant zelf de goederen rechtstreeks aan den consu ment levert en dus de handelsschakel over slaat, moet hij 5% betalen over de doorhem 'bedongen verkoopprijzen. Zoo zal, om een voorbeeld te noemen, een fabrikant, die in eigen winkel zijn producten verkoopt, 5% over zijn verkoopen moeten betalen. WEELDE-ARTIKELEN NIET MEER EXTRA BELAST. De z.g. Weeldetabel, vermeldende goede ren, welke voorheen met 12 waren be last, is vervallen. Ook de meeste vrijstellin gen zijn ingetrokken. Voor brood bestaat echter een van den algemeenen regel af wijkend percentage en wel van twee per cent voor levering door den bakker aan het publiek. Van aardappelen, groenten, fruit, melk en eieren bedraagt de omzetbe lasting bij levering door den producent aan den handel 1 WIJZE VAN BETALING EN IN REKENING BRENGEN. De bepalingen over de wijze van betaling zijn in zooverre gewijzigd, dat omzetbelas tingzegels thans niet meer worden gebruikt. Alle omzetbelasting moet worden voldaan bij de ontvangers der accijnzen of op de postkantoren, terwijl voorts aangifteformu lieren moeten worden ingeleverd volgons vastgestelde modellen. Nog in voorraad zijnde zegels mogen worden opgebruikt door hechting aan de in te leveren aangif tebiljetten. Het als afzonderlijk bedrag in rekening brengen van de omzetbelasting is voortaan niet meer toegestaan. Deze bepaling blijft intusschen tot 1 Februari 1941 buiten toe passing voor ondernemers, die tot 1 Jan. 1941 de omzetbelasting afzonderlijk in re kening hebben gebracht. Omtrent de wijze waarop na 1 Januri 1941 de prijzen kun nen worden bepaald, kunnen spoedig na dere aanwijzingen worden tegemoet gezien. De z.g. bijzondere regelingen voor apothekers, bakkers, consumptie-ijsbe- reiders, restaurants, slagers en tand artsen blijven zij het in eenigszins ge- wijzigden vorm, bestaan. Aan fabrikanten ingevolge art. 4 der om- ze tbelastingwet 1933 verleende vergunnin gen tot splitsingvan het bedrijf in een fabrieksafdeeling en een handelsafdeeling zijn met ingang van 1 Januari a.s. verval len. De ingevolge artikel 19 verleende ver gunningen tot inslag met vrijstelling van belasting blijven vooralsnog van kracht. Behalve voor zooveel betreft de hulpstoffen. De belasting verschuldigd over het jaar 1940 zal nog op den ouden voet moeten worden voldaan. In voorkomende gevallen dienen voor die belasting ook na 1 Januari 1941 nog gezegelde facturen te worden af gegeven. In verband met de verlaging van het percentage voor de leveringen door fa brikanten aan handelaren is van de bij handelaren aanwezige voorraden te veel omzetbelasting voldaan. De hande laren worden in de gelegenheid gesteld vóór 20 Januari a.s. bij den Jnspecteur der invoerrechten en accijnzen aan gifte te doen van hun voorraden. Voor die aangiften zijn formulieren bij den inspecteur te verkrijgen. De inspecteur stelt het bedrag van de belasting vast, dat van die bij handelaren in voorraad zijnde goederen geacht'wordt te veel te zijn voldaan. De handelaar krijgt dat bedrag niet terug, doch kan het op zijn aangiften van verschuldigde belasting in den loop van het komende jaar in mindering brengen. Dinsdag. Jeruël (1ste Groenesteeg 16): Spr. de heer J. v. Essen. 7 Uur nam. Woensdag. Jeruël (1ste Groenesteeg 16): Nieuwjaars samenkomst. 5 uur nam. DIVERSEN, s Dinsdag lste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot Inenting tegeD typhus 11—3 uur. 's Dinsdag. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9V613 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgeD 7—8 uur nam. s Donderdags Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Donderdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde (lste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterie 3% uur 's middags precies (tot 7 Januari gesloten). s Vrijdags, Inst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 45. 's Zaterdags: Oude RUn 44a, Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 23 uur nam Lakenhal: Tentoonstelling L. K. V. met wer ken van M. Bauer (10—4 uur, 's Zondags 14 uur). Tot 12 Januari. BIOSCOPEN, t 18 jaar; 14 jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Gier Wally" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. Oudejaarsavond ge sloten. 's Zondags en Nieuwjaarsdag 27 uur doorl. voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: „Het'model" Dagelijks 7% uur nam.; s Zondags te 2, 4,30 en 7% u. Woensd en Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Br eestraat: „De roman van een dokter" Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags en Nieuw jaarsdag van 26.30 uur doorl. voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Watt en Vz Watt op manoeuvre" Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook IVz uur. Zon dags en Nieuwjaarsdag te 2, 4& en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „De blinde passagier" Dagelijks 2 en 8 uur nam.: 's Zondags en Nieuwjaarsdag van 26.30 uur doorl. voorst. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „Manege" (t. m. Dinsdag; 's Zondags gesloten te 7% uur nam. Nieuwjaarsdag te 2, 41/4 en 7Vi uur „De verdwenen bruid". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 28 Dec. 20 uur tot Dinsdag 31 December 8 uur waarge nomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. Tel. 20552^ en de Haven-Apotheek, Haven 18. Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Gironummer ran de W. H. N. 5553. De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. met brandende pijnen van overtollig maag zuur na lederen maaltijd, hebben aan Rennie een weldadig en dadelijk verzachtend middel. Rennies zijn smakelijk, gemakkelijk in t» nemen en ze helpen dadelijk. 1.27 en 0.41, inel. verh. O.B., bi] alle Apoth. an Drog. 2636 (Ingez. Med.)' DINSDAG 31 DECEMBER. Hilversum I, 415 M. Nederlandsch Programma. KRO: 8.00 Nieuwsberichten ANP 8 15 Wij be ginnen den dag 8 30 Gram.muziek 0.30 Hollandsche muziek (opn.) 10.00 Gram .mu ziek 10.30 Nederlandsch orkestconcert (opn;) -«-4-1.30 Godsdienstig Halfuurtje 12.00 Gram. muziek 12.15 Musiquette 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gram.mu- ziek 1.15 KRO-orkest 1.45 Gram.muziek 2.00 Voor. de vrouw 3.00 Gram.muziek 4.00 Viool en piano (4.204.45 gram.muziek) 5.05 Gram.muziek 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 RVU: Cyclus ,,In vier Nederlandsche Musea op bezoek" 6V00 KRO-Symphonie-orkest en solist 6.30 Cyclus „De betrekkingen met het Nederlandsche mu ziekleven van groote figuren uit de muziekge schiedenis" 6.45 „Balans 1940", causerie 7.00 Vragen van den dag ANP 7.15 KRO- Symphonie-orkest (7.307.45 Berichten En- gelsch) 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Vroolijk oude jaarsprogramma (8.308.45 Be richten Engelsch) 9.00 Gram.muziek 10.00 10.15 Nieuwsberichten ANP. Hilversum II, 301.5 M. AVRO 8.00 Nieuws berichten ANP, gramofoonmuziek 10.00 Mor genwijding 10.15 Gram.muziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Orgelspel 11.00 Huishoude lijke wenken 11.20 Philharmonisch kwartet 12.00 Berichten. Hierna: AVRO-Amusements orkest en gram.muziek. 2.00 Cyclus „In den schijnwerper" 2.15 Omroeporkest en soliste 3.00 Reportage 3.20 Cabaretprogramma 4.00 VPRO: Oude jaarsavonddienst 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 AVRO-Aeolianorkest en solist 6.15 AVRO- Musette-Ensemble 6.45 „Balans 1940". causerie 7.00 Vragen van den dag ANP. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Dinsdag 31 December. lste Programma: 8.0017.30 KRO 17.30 18.00 RVU 18.00—19.15 KRO 19.15—24.00 Duitsch Programma. 2de Programma: 8.001—10.00 AVRO 10.00 10.20 VPRO 10.20—16.00 AVRO 16.00—17.15 VPRO 17.15—19.00 AVRO 19.00—22.45 AVRO (Programma uitsluitend voor Radio Cen trales) 22.45—23.00 VPRO (Avondwijding) 23.00—24.00 Duitsch Programma. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6