Eind goed Al goed 81sie Jaargang MAANDAG 30 DECEMBER 1940 No. 24774 De aanvallen op Engeland DE WIJNKELDER De strijd rond de Middellandsche Zee Verduisteren: Duitsche W eer machtsberïchten Duitsch oorlogschip beschik' Australisch eiland Duitschlands komende koloniale politiek Italiaansche Weermachtsberichten Roosevelt's rede Nieuwe levensmiddelen- en grondsioffenregeling in Italië Fransche jeugddag 17.35 9.51 uur uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 12.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede Een duikboot, van welker jongste succes sen reeds, een deel is bekend gemaakt, meldt het tot zinken brengen van vier bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 24.340 br.r.t. in totaal. Een andere duikboot heeft het 12.823 b.r.t. groote gewapende Britsche koopvaardijschip Waiotira tot zinken ge bracht. Na de rust der Kerstdagen Is in den loop van den 27en December de luchtver- kenning en de gevechtsactiviteit der Duit sche luchtmacht weder begonnen. Een ver kenningsvliegtuig trof ten Oosten van den mond van de Theems een vijandelijk koop vaardijschip van ongeveer 8 tot 10.000 b.r.t. met twee bommen van zwaar kaliber. In den nacht van 27 op 28 December heb ben sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen Londen aangevallen met talrijke brisant- en brandbommen van elk kaliber. Hevige ontploffingen en groote branden in het centrum en aan den Oosteiijken rand der stad bewezen de groote uitwerking van den aanval. Verdragend geschut van het - leger en de marine heeft in denzeifden nacht vijandelijke schepen, die Duinkerken trachtten te naderen, beschoten en ge dwongen, zich in Noordelijke richting te verwijderen. De vijand vloog slechts met enkele vlieg tuigen het kustgebied binnen, zonder op Duitsch rijksgebied bommen te werpen. Patrouille- en beveiligingsvaartuigen wer den op de Noordzee door vijandelijke tor pedovliegtuigen zonder succes aangevallen. Zij schoten drie vliegtuigen neer, terwijl een ander vijandelijk vliegtuig door lucht doelgeschut werd neergehaald. Een eigen vlegtuig wordt vermist. En gisteren: Duitsche oppervlakteschepen melden een succesvollen aanval te hebben gedaan op een sterk beveiligd convooi in het- Noorderi van den Atlantischen Oceaan. Het gelukte een 6000 ton metend stoomschip met behulp van geschut en torpedo's in den grond te boren, een tweede stoomschip zwaar te be schadigen en in een kort gevecht een vij andelijken, zwaren kruiser van de sterke dekkingstrijdkrachten verscheidene zware geschuttreffers toe te dienen, zoodat de tegenstander het gevecht afbrak; de eigen strijdkrachten kregen geen schade. Een duikboot onder bevel van korvetten- kapitein von Stockhausen melde als totaal resultaat van een onderneming op groo- ten afstand het tot zinken brengen van 46.000 b.r.t. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij. In den loop van gewapende verkennings vluchten heeft een gevechtsvliegtuig giste ren bommen geworpen op de kade-instal laties van Southampton. In den afgeloopen nacht hebben vrij zwakke formaties gevechtsvliegers een ha venstad aan de Britsche Kanaalkust met bommen aangevallen. Boven Duitsch gebied werden in den af geloopen nacht geen bommen neergewor pen. In het bezette gebied richtten neer geworpen bommen geen noemenswaardige schade aan. Een vijandelijk vliegtuig is door lucht afweergeschut neergehaald. MAATREGELEN IN ENGELAND. In een eigen bericht uit Londen van „Goeteborgs Posten" wordt gemeld, dat ie ongeveer 20.000 man, die den laatsten tijd in de gebombardeerde wijken van Londer puin ruimen, nog versterking zullen krij gen. Men wil door toeneming van het aan tal punlruimers de sporen der verwoes tingen, welke het Duitsche luchtwapen heeft aangericht, zoo snel mogelijk wegne men. Er zouden ongeveer 15.000 nieuwe puinruimers bijkomen. Londen zou boven dien groote leveranties kranen, boormachi nes en vrachtauto's voor het opruimings- werk verkrijgen. Volgens een bericht van Goeteborgs Han dels och Sjoefartstidningen zal men in En geland van nu af aan in de openbare schuilkelders geen besmettelijke t.b.c.-pa tiënten meer toelaten. De gemeentelijke autoriteiten hebben volgens dit bericht het recht gekregen t.b.c.-lijders in ziekenhui zen onder te brengen. Tuberculeuze gezin nen zullen van nu af speciale afdeelingen in schuilkelders krijgen of een voorkeurs recht bij het aankoopen van Anderson- schuilgelegenheden. De „Evening Standard" meldt uit New- York, dat met een Clippertoestei een zen ding anti-toxine naar Groot-Brittannlë is gestuurd, teneinde onmiddellijk zevendui zend kinderen tegen diotherle te kunnen inenten. Er zullen waarschijnlijk nog meer zendingen worden verstuurd, zoodat een millioen menschen ingeënt kan worden. (D.N.B.) De Australische premier, Menzies, heeft verklaard, dat het eiland Naoeroe, ten Noordoosten van Nieuw Guinee in den Stillen Oceaan gelegen, Vrijdag kort na het aanbreken van den dag door een vij andelijk schip aangevallen en hevig be schoten is. Op het eiland, dat sedert 1888 aan Duitschland behoorde, doch in 1920 Britsch mandaatsgebled werd, is aanmerkelijke ma- terieele schade ontstaan, evenwel zonder verliezen aan menschenlevens. Ter aan vulling heeft de Australische minister van marine, Hughes, medegedeeld dat het schip voor de beschieting van Naoeroe de Duit sche vlag heesch. Alvorens het vuur te openen, waarschuwde het draadloos, dat het radiostation van het eiland niet ge bruikt mocht worden. Daarna schoot het Duitsche oorlogsschip op vliegtuigen, die voor overlading bestemd waren, benevens op opslagplaatsen van fosfaat en olie, doch niet op particuliere huizen. Na deze doel treffende beschieting verwijderde het Duit sche oorlogsschip zich onverlet en zonder achtervolgd te worden. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai; Reizigers uit Hongkong maken melding van zware verliezen der in Engelschen drenst staande Noorsche koopvaardijvloot en der Engelsche koopvaardij in den Ih- dischen Oceaan. Reeds meer dan twintig schepen zouden daar tot zinken zijn ge bracht. De verliezen hebben de Engelsche scheepvaartondernemingen ertoe genoopt den bemanningen van de tusschen Hong kong en Indië varende schepen een oorlogs bijslag te verleenen. ARTIKEL VAN GOUWLEIDER BOHLE. In het tijdschrift van de buitenland- sche organisatie van de nationaal-socia- listische partij „Deutsches Wollen", publi ceert gouwleider Bohle een artikel over de komende koloniale politiek van Duitsch- land. Gouwleider Bohle gaat ervan uit, dat de overwinning van Duitschland het in Ver sailles begane onrecht zal herstellen en Duitschland weer koloniën zal brengen. Met deze zekerheid voor oogen zijn de aangewe zen instanties in Duitschland verplicht de grondslagen te leggen voor een toekomstige koloniale politiek van het rijk. Tallooze kwesties en problemen op politiek, econo misch en cultureel gebied zullen daarbij Besluit 't Oude jaar met een heildronk op 't Nieuwe. Maar neem hiervoor iets goeds! Daarvoor moet U zijn in: PRINSESSEKADE 5 - TEL. 23538 - LEIDEN 't Huis van Vertrouwen voor Uw yvijnen en gedistilleerd. PIT" In verband met de verduistering ver zoeken wij U Uw bestellingen vroegtijdig te willen opgeven. 5271 (Ingez. Med.) moeten worden overwogen en opgelost. Uit de reeks van deze problemen wijst gouw leider Bohle vooral op de vraag, hoe het Duitsche nationaal-socialisme de in de ko loniën wonende inlanders denkt te behan delen. Deze vraag, zoo meent hij, zal onge twijfeld in de wereld een sensationeele be langstelling vinden. Hij beantwoordt de vraag vooruit met vast te stellen, dat de nationaal-socialist daarom vreemde volks gezindheid eert, omdat hij zijn eigen volks karakter liefheeft. Ook op dit gebied zal het nationaal-socialisme nieuwe wegen aange ven, die uit de principieele beschouwingen over een moderne koloniale- politiek voort vloeien. Als politieke doelstelling in de koloniën noemt gouwleider Bohle, dat de Duitsche koloniale ambtenaren al hun kracht eraan moeten wijden, om de koloniën economisch in de hoogste mate te ontsluiten, en dat zij tevens in elk opzicht ernaar moeten stre ven, voor de inboorlingen een rechtvaardige meester in het land te zijn. Onder Duitsche bescherming zal de inlander zijn vaderland en zijn volksgezindheid trouw blijven en geen gevaar loopen te ontsporen. Voor de Duitsche kolonisten wordt als beginsel vastgelegd, dat zij zich als voorpos ten van het Groot- Duitsche rijk gevoelen en derhalve zullen voorkomen, een eigen z.g. kolonialen Duitscher te kweeken, die in den loop der eeuwen aan het Duitsche rijk vreemd wordt. Deze uiteenzettingen toonen aan, op hoe uitgebreide schaal de bevoegde Duitsche kringen zich met voorbereidingen, overwe gingen en plannen voor een nieuwe kolo niale politieke actie van Duitschland bezig houden en met welk een zekerheid men van de Duitsche overwinning ook op dit gebied de herziening van het verdrag van Versail les verwacht. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde Zaterdag mede: In het gebied aan de grens van Cyrenaica aan het front van Bardia artillerie-vuur. Tijdens een actie in samenwerking met de luchtmacht heeft een onzer snelle colonnes een gemechaniseerde afdeeling van den vijand vernietigd en het materiaal buitge maakt. Een onzer vlooteenheden heeft voor de kust een artillerie-actie ondernomen te gen gepantserde afdeelingen en de vijande lijke contingenten uiteen gedreven en de gemotoriseerde artillerie tot zwijgen ge bracht. Onze bommenwerpers hebben giste ren en in den voorafgaanden nacht een vooruitgeschoven basis en gemechaniseerde middelen van den vijand voortdurend doel treffend bestookt. Onze jachtvliegtuigen hebben /erwoede gevechten geleverd met die van den vijand. Een onzer vliegtuigen heeft in de Middellandsche Zee een schip van 5000 ton met een torpedo getroffen en tot zinken gebracht. In totaal werden drie vijandelijke jachtvliegtuigen neergeschoten. Een onzer vijandelijke bommenwerpers is niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front werden door krachtige reactie onzerzijds vijandelijke aanvallen afgeslagen. Er werden krijgsge vangenen gemaakt en automatische wa pens veroverd. Bombardements- en jacht- formaties hebben troepen, installaties en knooppunten van wegen aangevallen. Op de vijandelijke vlootbasis Preveza is een aan val ondernomen en op voor ankér liggende schepen werden voltreffers geplaatst. Een onzer duikbooten is van een kruis tocht van den Atlantischen Oceaan niet teruggekeerd. In Oost-Afrika niets belang rijks te melden. En gisteren: In de grenszone van Cyrenaica verhevig de bedrijvigheid van artillerie en patrouil les aan het front van Bardia. Optreden van onze snelle colonnes, die in samenwerking met dö luchtmacht in het woestijngebied eenige vij andelij ke pantserwagens hebben vermeld. Twee onzer torpedovliegtuigen hebben een „moniteur" en een torpedojager aangeval len en getroffen. Een van onze jachttoe- stellen is niet teruggekeerd. Op het Grieksche front acties van plaatse lijk karakter vijandelijke strijdkrachten zijn uiteengedreven door onze artillerie. Afdeelingen van het luchtwapen hebben belangrijke vijandelijke ravitailleeringsba- ses aan de Middellandsche Zee getroffen. In Oost-Afrika optreden der artillerie en van cavalleriepatrouilles van beide kanten aan de Soedaneesche grens. Een jachtfor- matie heeft met succes een aanval op ge ringe hoogte ondernomen en optrekkende gemotoriseerde troepen met mitrailleurvuur bestookt en eenige strijdmiddelen in brand gestoken. In een gevecht met vijf jachttoe- stellen van het type Gloster gelukte het er vier neer te schieten. Vijandelijke vliegtui gen hebben plaatsjes in Abessinië gebom bardeerd zonder schade aan te richten. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. MAATREGELEN IN GRIEKENLAND. De „Vreme" meldt, dat het Grieksche ministerie van oorlog alle reservisten van den jaargang 1927 uit den Peloponnesus en Schtereales heeft opgeroepen. Het ministerie van veiligheid publiceert een bekendmaking, op grond waarvan alle bruikbare oude geweren uit de vroegere oorlogen (Balkanoorlog en wereldoorlog), die in vele families als tropheeën bewaard of aan den wand gehangen werden, ten behoeve van de landsverdediging moeten worden ingeleverd. (D.N.B.) VERLIESCIJFERS. De Messagero publiceert het volgend staatje van de totale verliezen van de vij andelijke en de Italiaansche luchtmacht tot en met 26 December. Met zekerheid neergeschoten of op den beganen grond vernielde vijandelijke vliegtuigen, 577, door het luchtafweergeschut of de marine neer geschoten 128, te zamen 705. Daarbij ko men er nog 189, die waarschijnlijk zijn neergeschoten. Eigen verliezen in luchtge vechten, door luchtafweer of op den bega nen grond vernietigd: te zamen 291 toe stellen. Daar men van de met waarschijnlijkheid neergeschoten vliegtuigen een vierde air verloren kan beschouwen, kan een totaal verlies van den vijand aangenomen worden van 752 toestellen, hetgeen een dagelijksch gemiddelde sedert 11 Juni van rond 4 ma chines beteekent. (Stefani). Roosevelt heeft gisteravond een door alle binnenlandsche en kortegolfzenders der Veree- nigde Staten uitgezonden rede voering gehouden binnen het kader van zijn „niet-formeele praatjes met het Amerikaan- sche volk." In deze redevoering gaf Roo sevelt wederom, verwijzende naar het driemogendheden- pact van Berlijn, uitdrukking aan zijn bekende opvatting, dat uit de houding van Duitschland en Japan gevaren voortvloeien voor de Vereenigde Staten en dat Engeland deze gevaren kan afwenden. Engeland moet der halve door de Vereenigde Sta ten materieel gesteund worden en deze ondersteuning moet thans in iedere denkbare mate worden opgevoerd. Terwijl hij een dienovereen- komstigen oproep richtte tot de industrieelen legde de president er tegelijkertijd den nadruk op, dat hij de rechten der werkne mers niet wilde aantasten, want het zijn immers de werknemers die den eigenlijken arbeid moe- ton verrichten. Voorts verklaarde Roosevelt opnieuw, dat hij noch een ex peditiecorps naar Europa wilde zenden, noch plannen heeft voor een deelneming der Ver eenigde Staten aan den Euro- peeschen oorlog. Wanneer Engeland ondergaat,' zoo verklaarde Roosevelt verder worden de Vereenigde Staten voortdurend bedreigd. Wanneer de Vereenigde Staten echter Engeland helpen, zal het ge vaar, dat de Vereenigde Staten in den oorlog worden verwik keld, belangrijk verkleind wor den. „Wij willen geen oorlog en hebben geen plannen daartoe", zeide Roosevelt, „maar," zoo voegde hij hieraan toe, „wij al len moeten meer arbeiden, meer produceeren, opdat Engeland behouden zal blijven." Aangezien ons Blad Woensdag a.s., Nieuwjaarsdag, niet ver schijnt, geven wij gelegenheid tot het plaatsen van „Kleine Advertenties" in ons Blad van morgen. Dinsdag 31 December. Tot uiterlijk Dinsdagochtend hall tien kunnen „Kleine Adver tenties" aan ons loket worden aangeboden. Gewone advertenties voor ons Blad van morgen, 31 December, moeten uiterlijk Dinsdagoch tend 10 uur in ons bezit zijn. DE DIRECTIE. op het land wacht en die bijna het geheele volk wenacht, helpen. Indien dit nationale en sociale werk buiten het kader der oude politieke partijen In een geest van ruim heid wordt ondernomen en indien het ver leden wordt vergeten, zal zich zeker meer dan driekwart van alle Franschen van gan- scher harte aan dezen arbeid wijden. Slechts uit een krachtige sociale actie kan een Fransche eensgezindheid ontstaan. Het programma van Frankrijk heet „links noch rechts" maar, revolutie. Baudoin riep de jeugd op zich aaneen te sluiten ln de liefde voor het vaderland en zich aan Frankrijk te wijden zooals maarschalk Pétaln dat doet. De geheele regeling der levensmiddelen en grohdstoffenvoorziening ln Italië is bij wetsdecreet overgedragen aan het ministe rie van landbouw. De verdeeling van alle levensmiddelen staat, vanaf de productie tot het verbruik, voor weermacht zoowel als burgerbevolking onder dit ministerie, dat ook controle uitoefent op uitvoer en prijs peil. De Voce d'Italia schrijft, dat het mecha nisme der levensmiddc'mvoorziening, van af de productie tot de verdeeling en het verbruik, ln Italië over verschillende in stanties was verdeeld, die elk volgens eigen richtlijnen werkten en met ongelijke be voegdheden en capaciteiten. Daardoor had de autarkie, die nu bijna volledig verwezen lijkt is in Italië, niet al haar vruchten af geworpen. Men is toen gekomen tot deze Maarschalk Pétain heeft naar uit Vichy aan het D.N.B. wordt gemeld, een radio toespraak tot de Fransche jeugd gehouden. Hij zeide onder meer: „Het individualisme, waarop wij ons eens beroemd hebben als op een privilege, staat aan het begin van het kwaad, waaraan wij bijna te gronde zijn gegaan. Wij willen op bouwen en de eerste daad bij iederen her bouw is de uitschakeling van het vernie lende individualisme. Slechts de persoon lijke toewijding van het geheel verleent het individueele leven zijn beteekenis. Wie niet in staat is zich bij een groep aan te sluiten, wie niet den vitalen geest van de groep heeft beleefd, kan niet bewe ren dat hij wil dienen, d.w.z. zijn plicht als man en burger vervullen. Er is geen maat schappij zonder vriendschap, zonder ver trouwen en toewijding. Onafhankelijkheid is zeer zeker met tucht te vereenigen. Daar entegen ontwikkelt zich het individualisme onwillekeurig tot eén anarchie, die op haar beurt geen ander correctief kent dan de tyrannie. Het veiligste middel om aan anarchie en tyrannie te ontkomen, is de gemeenschapszin op maatschappelijk zoo wel als op nationaal gebied. Leert dus gemeenschappelijk te werker gemeenschappelijk te overleggen, gemeen schappelijk te gehoorzamen, gemeenschap pelijk uw spel te spelen, kortom: voedt on der elkaar den geest der gemeenschap. Zoo bereidt ge een hechten grondslag voor de nieuwe Fransche orde voor. Tusschen het harde jaargetij, dat ons ontberingen en lil den oplegt, en den smartelijken tijd, dien ons land doormaaktbestaat 4éu overeen stemming die een symbool is. Dok in den strengsten winter bewaren wij ons geloof aan den terugkeer van de lente. Frankrijk is nog niet geheel ontbladerd. Weldra zal het weer groen worden en bloeien. Moge de lente van uw jeugd spoedig terugkeeren in de lente van het herrezen Frankrijk". Minister Baudoin hield te Lyon een rede, waarin hij zeide, dat er een sociaal regime tot stand moet komen, waarbij de mensch niet meer als kooDwaar behandeld wordt. Kapitalisme en marxisme ^unnen dit pro bleem van het proletariaat niet oplossen. De nationale revolutie daarentegen zal de vraagstukken van proletariaat en gezag op lossen of eveneens stranden. De Fransche jeugd moet bij de nationale revolutie, waar- van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 10.29 uur en gaat onder te 19.57 uur. V. J Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland De omzetbelasting toegelicht. (2e Blad). Gep. luitenant-generaal De Ridder te Den Haag in den ouderdom van 67 jaar overleden. (Binnenland, 2e Blad). Ongeluk met een vliegtuigbom; twee doo- den. (Gemengd, 2e Blad). Buitenland President Roosevelt voor de radio. (Ie Blad). Duitsche zee-actie in Stille Zuidzee en In- dischen Oceaan. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1