WINTERHULP NEDERLAND LOONSTATEN voor LOONBELASTING L DEMMENIE Zn. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BIsJ Viijdag 27 December f940 VOOR HET VOLK DOOR HET VOLK Leiderdorp OPENBAAR SLACHTHUIS Uit de Rijnstreek De gemeentebegrooting 1941 Llüi 1 &ece»rfiek aM+ufé ©FFICIEELE PUBLICATIE ©FFICIEELE PUBLICATIE Hygiënisch verpakt keükenzout van groote zuiverheid en fijnheid. 13 cent per Kilopak. ©FFICIEELE PUBLICATIE ZEVENHOVEN. GEMEENTERAAD. Vaststelling der Gemeentebegrooting. Tekort van f. 7800. De Raad kwam in voltallige zitting bij een onder voorzitterschap van den burge meester. De notulen werden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van het R. K. Bestuur betreffende gratis-beschikbaar stelling van het Bondsgebouw, voor licha melijke oefeningen, voor de Kath. school met ingang van 1 Januari a.s. De voorzitter heeft zich in verbinding gesteld met den inspecteur van L. O., deze aangelegenheid wordt thans besproken. Men weet nog niet of het Bondsgebouw voldoet aan de eischen of de Christelijke school er ook gebruik van kan maken, enz. Misschien komt de voor malige openbare school aan de Dorps straat hiervoor ook nog in aanmerking, hoewel deze waarschijnlijk te klein zal zijn. Aan dè Ver. tot IJsbestrijding te Leiden zal de gevraagde garantie van f. 27.50 ge geven worden; men achtte het een groot belang, dat het vaarwater ijsvrij wordt ge houden. Het gemeentebestuur van Nieuwveen vroeg wijziging der Vleeschkeuringsveror- dening: o.a. dat alleen in de slachtplaat sen geslacht zal mogen worden. Waarom deze bepaling noodig geacht wordt, lichtte de voorzitter nader toe; dit is vooral ter- wille van het keuringspersoneel, in verband met de gewijzigde omstandigheden. De heer G. Kool voelde er weinig voor wijzigingen aan te brengen, waarvan men niet gemak kelijk meer kan afkomen. Daarom werd met alg. st. besloten, de bestaande veror dening ongewijzigd te laten. De gemeenterekening 1939 werd voorloo- pig vastgesteld met een nadeelig slot van f. 1200 en die van het G.EJ3. met een winst van f336. De gemeentebegrooting 1941 werd hierna behandeld. Deze sluit met een tekort van f.7800. De oorzaken zijn: geen extra-bij drage in de steunverleening en werkver schaffing; minder Rijksuitkeering finan- cieele verhouding tusschen Rijk en Ge meente; geen belastingbijdrage en een on gedekt tekort van f. 1200 over het dienst jaar 1939. Geraamd zijn de hoogst noodzakelijke uitgaven en onderhoudskosten. De belas tingen zijn op dezelfde bedragen geraamd. Het bedrag per leerling uit te keeren aan de bijzondere scholen werd bepaald op f. 11.60. De belooning der .schoonmaakster van het Raadhuis werd gesteld op f.200 p. j. De begrooting werd hierna algemeen vastgesteld. De huur der arbeiderswonin gen blijft ongewijzigd vastgesteld voor 1941. Hierna sluiting. ZOETERWOUDE. LIJK OP SPOORBAAN GEVONDEN. Bij de binnenkomst van den electrischen trein, die Dinsdagavond om vijf over half acht te Pijncaker aankomt, ontdekte de bestuurder bij het passeeren van den uit Den Haag komenden trein iets afwijkends op de spoorbaan. Hij stelde den chef er van in kennis, die de zaak onmiddellijk onder zocht en tot zijn onsteltenis het lichaam van onzen plaatsgenoot den 35-jarigen J. Lamboo vond. 0 Meende de chef aanvankelijk nog eenig teeken van leven waar te nemen, de onmid dellijk ontboden dokter K. Bolle kon slechts den dood constateeren. Vermoedelijk heeft het slachtoffer aan den verkeerden kant van den trein willen uitstappen en is daarbij gevallen, zoodat ALPHEN. NADEELIG SALDI f. 64490,75. Verhooging personeele belasting Invoering straatbelasting. Uit de toelichting op de gemeentebe grooting 1941 blijkt, dat noch de raad noch B. en W. kunnen zeggen, welke consequen ties de oorlogstoestand voor de gemeente in 1941 met zich brengen zal. Vastgesteld wordt, dat de financieele toestand onzer gemeente, welke een reeks van jaren tot op zekere hoogte reden tot tevredenheid gaf, voor de gebeurtenissen van 1940 minder gunstig is geworden. Dat het eindcijfer der begrooting lager is dan vorige jaar, nl. f. 1133597,49 tegen f. 1192765,01, doet aan dit feit niets af. Van overwegende beteekenis is, dat er een nadeelig verschil van f. 64.490,75 blijkt te zijn. Tot de nadeelige verschillen behoort o.m. uitbreiding personeel, politie, bijzondere politiediensten, uitbreiding brandweer, meerdere subsidie burgerlijk armbestuur; mindere winstuitkeering water- en lichtbe- drijven etc., terwijl als voordeelige posten kunnen worden genoemd vermindering kosten straatverlichting, meerdere op brengst div. belastingen etc. Tal van genoemde nadeelige verschillen vinden hun oorzaak in de bijzondere tijds omstandigheden, waarbij zoowel de onver mijdelijke uitzetting van den dienst als de prijsstijging van onderscheidene materialen belangrijke factoren zijn. Het aspect der begrooting zou nog ongunstiger zijn ge weest indien het totaalder verhoogingen niet voor een deel werd gecompenseerd door enkele voordeelposten, waarbij zij opge merkt, dat de meerdere belastingopbrengst ad f. 13000 slechts het gevolg is van het feit dat een deel van de ruimer vloeiende mid delen van het loopende jaar ten voordeele van 1941 moest worden gebracht. Dit houdt echter tegelijkertijd een waarschuwing in, dat B. en W. bij het opmaken der begrooting 1942 voor nieuwe moeilijkheden kunnen komen te staan. Het aantal agenten zal met 2 worden uit gebreid. Een aanschrijving om daartoe ten spoedigste over te gaan, is reeds door den burgemeester ontvangen. Een andere be langrijke verhooging is de subsidie aan het burgerlijk armbestuur n.l. van f. 72.500 op f. 85.000. Onder de lager geraamde ontvangsten trekken allereerst de aandacht de keur- en slachtloonen. Deze daling is gevolg van het feit, dat de normale slachtingen sterk ver minderd zijn en op verschillende tijdstip pen niet in eigen gemeente, doch in Bode graven plaats vinden. Een zeer belangrijke vermindering der ontvangsten vindt haar hij een ernstige schedelbasisfractuur en een schouderwond kreeg. De overledene laat een vrouw en twee jonge kinderen achter. oorzaak in de lager geraamde winstuitkee ring uit de gemeentebedrijven. B. en W. zijn vpornemens voorstellen aanhangig te maken tot verruiming van het waterverbruik voor groote ge zinnen. Ook bij hen, die zich op het standpunt stellen dat belangrijke win sten uit de bedrijven niet aan de ge- meente behooren ten goede te komen, zal de voldoning over een daling met f. 32.500 wellicht getemperd worden, al dus B. en W., nu blijkt, dat voor deze derving slechts een equivalent kan wor den gevonden in opvoering tot den top van de bestaande- en invoering eener nieuwe belasting. Voor dit laatste kwam feitelijk alleen in aanmerking een straatbelasting. De heffing is gebaseerd op de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting, zoo wel voor gebouwd als ongebouwd, met een heTfmgspercentage van 3 respectievelijk 1 y2 Hiervan is een opbrengst te ver wachten van f. 23.000. Verhooging van de opcenten der personeele belasting tot 200 zal rond f6000 aan meerdere ontvangsten gev .1. Er bleef nog een verschil van f. 64.500 min f. 29.000 of f. 35.500 te overbruggen, een bedrag dat verminderd kan worden met een lagere bijdrage in het stratenfonds ad f.5000, welke geoorloofd wordt geacht, ge zien het aanwezig saldo jn dit fonds. B. en W. meen en gezien de omstandigheden, te moeten afzien van de storting, van f. 1000 in de reserve van elk der drie bedrijven, gevende een besparing van f. 3000. Door deze maatregelen wérd het tekort terugge bracht tot f. 27.500. B. en W. zijn van oordeel dat de tijd thans aangebroken is, te putten uit de ge kweekte algemeene reserve, welke f. 48.000 bedraagt. B. en W. meenen niet onvoor zichtig te handelen indien zij het 1/4 ge deelte daarvan of f. 12.000 bestemmen tot vermindering van het tekort, waarvan dan nog f. 15.500 te dekken overblijft. Tot dit laatste zien zij alleen kans indien de af schrijvingspercentages van de gemeentebe drijven voor 1941 worden teruggebracht tot 75 van het in de verordening bepaalde. Hierdoor zou het bedrag, dat in de gemeen tekas vloeit met f. 14.900 stijgen, waarmede een sluitende begrooting is verkregen. Het vertrouwen in de toekomst deed B. en W. niet onbelangrijke bedragen op den kapitaaldienst brengen. Voor de gemeente bedrijven geldt dit verbeteringen aan ge bouwen, kantoren etc. De zorg voor de werkloozen staat in het teeken van werk verruiming. Hiervoor werd uitgetrokken f. 200.500 tegen f. 50.000 steunuitkeering. BURGEMEESTER P. A. COLIJN ONGESTELD. De burgemeester de heer P. A. Colijn, die reeds eenigen tijd ongesteld was, is Dinsdag in het diaconessenhüis te Leiden opgeno men voor het ondergaan van een operatie, die goed geslaagd is. Naar wij vernemen, is zijn toestand thans zeer bevredigend. PAARD VERDRONKEN. Vermoedelijk door het schrikken voor een motorrijwiel, is het gespan wagen met twee daarvoor gespannen paarden van de fa. B. op hol geslagen, waarbij de paarden door het ijs in de Aar terecht kwamen en de wagen tegen de walmuur bleef hangen. Eén der paarden is hierbij verdronken, terwijl het andere paard eerst nadat een kraan wagen was gerequireerd, na veel moeite op het droge kon worden gebracht. De bestuur der die zich niet op den wagen bevond, kwam er goed af. RAADSAGENDA. De e.v. Raadsvergadering is vastgesteld op Maandag 30 December as. des v.m. 10 u. De agenda bevat de volgende punten: 1. Opening; 2. notulen; 3. mededeelingen; 4. ingekomen stukken; 5. voorstel van B. en W. i.z. verhuring van schoollocaliteit aan de verg. tot bevordering van het landbouw onderwijs voor Alphen a. d. Rijn en omstre ken op chr. grondslag; 6. idem i.z. verkoop en uitgifte in erfpacht van grond aan den heer A. L. Oudenes q.q.; 7. idem i.z. ver pachting van weiland aan de heeren P. N. de kwaasteniet, G. Haze, W. Kwakernaak en C. Gentenaar; 8. idem i.z. aankoop van idem i.z. wijziging der gemeenschappelijke regeling voor onderlinge hulpverleening bij brand; 10. idem i.z. onderhandsche gunning van de schoolschoonmaak; II. idem i.z. onderhandsche gunning van de gemeente reiniging; 12. idem i.z. het afsluiten van kasgeldleeningen gedurende het jaar 1941; 13. idem i.z. het aangaan eener geldleening ad f. 50.000; 14. idem i.z. het verstrekken van een geldleening aan een in het leven te roepen stichting voor de oprichting en exploitatie van een persgasstation; 15. idem i.z. verhooging van het subsidie aan het burgerlijk armbestuur over 1940; 16. idem i.z. wijziging der gemeentebegrooting dienst 1940; 17. idem i.z. het verleenen van mede werking voor de aanschaffing van nieuwe banken ten behoeve van de R. K. School voor g.l.o. aan de Paradijslaan alhier; 18. idem i.z. het verleenen van medewerking voor de aanschaffing van schoolmeubelen voor onderwijs in lichamelijke oefening voor de bijzondere scholen aan de Juliana- straat, de Hoorn, den Steekterweg en Jan Nieuwenhulzenstraat; 19. idem i.z. vaststel ling van een verordening tot regeling van de kindertoelage; 20. idem i.z. vaststelling van een verordening betreffende sluiting van kapperszaken des Maandagnamiddags 21. Voorloopige vaststelling van de reke ningen dienst* 1939 van: a. de water- en lichtbedrijven; b. het grondbedrijf; c. de gemeente eji goedkeuring van de rekening van het burgerlijk armbestuur, dienst 1939. BRAND. Woensdagmorgen omstreeks zeven uur werd door voorbijgangers brand ontdekt in de opslagplaatsen der firma van Bonda aan den Gouwshiische weg. De brandweer kon onder leiding van den commandant, Ir. J. D. J. Waardenburg, spoedig met de nieuwe groote motorspuit, alsmede met twee auto-motorspuiten, ingrijpen. Met een groot aantal stralen werd het vuur, dat inmiddels reeds door het dak van een der gebouwen naar buiten drong, be streden en dank zij dit krachtdadig optre den kon de brand tot dit gebouw worden beperkt. Helaas werden eenige voorraden voedingsmiddelen een prooi der vlammen, dan wel door het bluschwater zoodanig aangetast, dat zij vrijwel als verloren kun nen worden beschouwd- Verzekering dekt de schade. BOUW VAN EEN BADHUIS IN 1941? Bedrag van f30.000.— uitgetrokken. Zooals men weet, is in de raadsvergade ring reeds herhaaldelijk de wenschelijkheid bepleit van den bouw van een badhuis. In dit verband ligt het nu, blijkens de begroo-. ting, in het voornemen van B. en W. om in 1941 plannen voor een Badhuis te ontwer pen en deze tot uitvoering te brengen, waarvoor onder de uitgaven van hoofdstuk 4 der Volksgezondheid van den kapitaal- dienst een bedrag is uitgetrokken van f. 30.000.—. Verhooging subsidie armbestuur. Voor 1940 was voor subsidie aan het al gemeen armbestuur uitgetrokken f72.500. Thans blijkt dat rond f. 13.000.meer noo dig zal zijn, dan is toegestaan, weshalve B. en W. den raad voorstellen dit bedrag aldus te verhoogen en tot dekking van dit be drag de uitkeeringen van de water- en lichtbedrijven te verhoogen door de af schrijvingspercentages dier bedrijven te verlagen met 25%. Geldleening van f. 50.000. In verband met den aankoop van lande rijen nabij de van Boetselaerstraat door de gemeente, stellen B. en W. den raad voor een geldleening aan te gaan bij de N.V. Mij. voor Gemeentecrediet te' Amsterdam ad f. 50.000.tegen een rente bij parikoers van 4 3/4%. De aflossing is gesteld op 40 jaar. De heer A J. Th. M. Korver, werkzaam op arbeidscontract als opzichter bij ge meentewerken. zal met ingang van 1 Jan. a.s. als opzichter 2e kl. vast aangesteld worden. BOSKOOP. Mooie Kerstfeestvieringen. In onderscheiden gebouwen, n.l. in de Ned. Herv. Kerk „Salvatori" alsmede in „Ons Jeugdhuis" hebben gedurende de Kerstdagen de gebruikelijke Kerstfeestvie ringen weder plaats gehad. Overal was een blijde kinderschare rond den Kerstboom met mooie geschenken. Ook de tractatie heeft niet ontbroken, terwijl elk kind met een fraai geschenk hoogst vol daan huiswaarts keerde. „Zondagdienst voor doktoren". Deze wordt Zondag a.s. waargenomen door dr. C. H. Flim, telef. 38 Gevonden voorwerpen: Zilveren pot lood en damesportemonnaie. Inlichtingen op het politebureau. DE KAAG. Kerstavond der Chr. Jeugdvereenigingen. In het eenvoudig doch smaakvol versier de vereenigingsgebouw „Waakt en Bidt", hielden de gezamenlijke Chr. Jeugdvereeni gingen een Kerstavond. De opkomst was bijzonder groot. Ds. W. Th. v. d. Windt opende dezen avond, die gehouden werd volgens een Kerstli^turgie van het Ned. Jon- gel. Verbond. Elke vereeniging las een ge deelte van de Kerstliturgie voor, afgewis seld door het gemeenschappelijk zingen van Kerstliederen en een prachtig Kerstverhaal van ds. v. d. Windt. Ds. v. d. Windt sloot dezen stemmigen Kerstavond met dankgebed. OUDE-WETERING. Het nieuwe kantoorgebouw der Coöp. Boerenleenbank is in gebruik genomen. De bank beschikt thans over een ruim en mo dern ingericht kantoor, zooals men er in den omtrek slechts weinige zal aantreffen. ZOETERMEER. De collecte in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de geteisterde Herv. Gemeenten te Kralingen en Wageningen heeft f. 80.10 opgebracht. I EEN VAN DEZEVEN N SPROOKJESFIGUREN van het Departement van Landbouw en Visscherij. DISTRIBUTIEMAATREGELEN. Inlevering van bonnen door houders van hotels, restaurants e.d. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt het volgende bekend. Zooals bekend dienen de houders van hotels, restaurants, café's e.d. de door den van hun gasten ontvangen bonnen, welke recht geven op kaas, op opplakvellen in te leveren bij den plaatselijken distributdedienst, ter verkrijging van toewij zingen. De 'aandacht wordt er op gevestigd, dat dit echter niet geldt voor de bonnen, welke recht geven-op een extra rantsoen kaas van 125 gram, dat zijn dus bon 35 voor het tijdvak van 16 tot en met 29 December èn een nader aan te wijzen voor het tijdvak van 30 December tot en met 12 Januari as. De hotelhouders e.d. dienen dus laatstbedoelde bonnen, niet in te leveren bij de distributiediensten, doch behooren deze, ter verkrijging van kaas, rechtstreeks door te geven'aan hun leverancier. 5140 van het Departement van Landbouw en Visscherij. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR DER TOEWIJZINGEN VOOR VLEESCHWAREN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de toewijzingen voor vleeschwaren, welke geldig zijn verklaard tot 20 December 1940 of tot een daarna gelegen datum, wordt verlengd tot en met 31 Januari 1941. 5141 N.V. KON. NEDERL. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO - HENGELO Te koop gevraagd voor geld belegging één of twee nette burgerwoonhuizen, in nieuwe gedeelte. Brieven met prijsopg. Bur. v. d. Blad no. 1818a. Zaterdagmorgen van 10half 12 uur verkoop van een groote partij RUNDVLEESCH, voorwaardelijk goedgekeurd. - Lappen 65 ct., Rosbief 70 ct., Rib 70 et., Biefstuk 80 ct. en Beenderen, alles p. p., met bon. - Bestellingen worden niet aangenomen. 5163 Verkoqpers: J. v. TONGEREN en DUIBBELDEMAN HAARLEMMERSTRAAT 189 - TELEF. 21490. 5178 van het Departement van Landbouw en Visscherij. DISTRIBUTIE VAN KAAS. De Secretaris-Generaal van het Departement van'Land1- bouw en Visscherij maakt bekend, dat in verband met het aangewezen extra rantsoen kaas, de detaillisten bon „20" op afzonderlijke opplakvellen dienen te plakken, dps niet te zamen niet de andere bonnen, welke ter verkrijging yam kaas zijn aangewezen. Op d-e met bon „20" beplakte opplakvellen mogen dus in geen geval bonnen van een ander nummer voorkomen. Aangezien acht bonnen „20" een hoeveelheid kaas ver tegenwoordigen, welke overeenkomt met tien normale rantsoe nen kaas, moeten van de met bon „20" beplakte opplakvellen de met 9 en 10, 19 en 20, 29 en 30 enz. genummerde vakjes on- beplakt blijven. Deze opplakvellen kunnen reeds gedurende de week van 30 December tot en met 5 Januari bij de plaatselijke distributiediensten ingeleverd worden. 5168 Houders van hotels, café's. restaurants e.d.. die met „20" genummerde bonnen van hun gasten hebben ontvangen, die nen deze niet, zooals in het algemeen is voorgeschreven, op opplakvellen in te leveren bij de plaatselijke distributiedien sten, doch behooren deze bonnen rechtstreeks door te geven aan hun kaasleveranciers. v 4—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 8