LESDSCH DAGBLAD - Eerste Btad Dinsdag 24 December 1940 KERK- EN SCHOOLNIEUWS De distributie van gas en electriciteit Wees zuinig Binnenland Kerstnacht NIET op straat Kerst- en N ieuwjaarsgesprekken met Indië! Italiaansch Weermachtsbericht Kerstrede van den Paus Stadsnieuws Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSOVERZICHT PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 25 EN DONDERDAG 26 DECEMBER Leiden Ohr. Geref. Kerk: le Kd. voorm. 10 uur ds. Joh. Jansen; 2de Kd voorm. 10 uur leesdlenst. Doopgez. Gem.: le Kd. voorm. 10% uur ds. Ten Cate. Eglise Wallone: Jeudi dix heures et demie, mr. E. Mahleu, pasteur Delft. Evang, Luth. Gem.: le Kd. voorm. 10% urn* ds. Bieger; 2de Kd. voorm. 10% uur (koor) ds. Makkink. Rem. Geref. Gem.: le Kd. Voorm. 10% uur ds. Mispelblom Beyer. Ver. van Vrfjz. Herv. ''(Volkshuis)le Kd, voorm. 10% uur ds. A. v, d. Heide van Voorburg. Geref. Kerk (Zuiderkerk)le Kd. voorm. 10 uur dr. Westerink. nam. 4 uur ds. Wlersinga. Geref. Kerk (Heerengracht)le Kd. voorm 10 uur ds. Harder; nam. 4 uur Bed. HD.) 'dr. Westerink. Geref. Kerk (Oude Vest)le Kd. voorm. 10 u. ds. Weggemans. Geref. Kerk (Morschweg): le Kd. voorm. 10 uur ds. Wlersinga; nam. 4 uur ds. Weggemans. Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium)le Kd. nam. 3% uur, dr. Kroon. Vrfje Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19)Heden- nam. 8 uur, vespers en lof; le Kd. voorm. 10% uur gez. mis. Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. 10 uur ds. Warmoltz; nam. 3 uur de heer J. de Groot van Leiden; 2de Kd. voorm. 10 uur ds. Van Nifterik van Rijnsburg: nam. 2% u. Kerstfeest Geref. Kerk: le Kd. voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Aalders; 2de Kd. voorm. 10 uur prof. Aalders van Hilversum. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk: le Kd. vm. 10 uur ds. Pras; nam. 4 uur ds. Rutgers. Oude Kerk: le Kd. voorm. 10 uur ds. Broeyer nam. 4 uur ds. Pras. Geref. Kerk: le Kd. voorm. 10 uur ds. Gilhuis nam. 4 uur ds. Bouma van Noordwijk aan Zee; 2de Kd. voorm'. 10 uur ds. Gilhuis. Geref. Gem. (Remisestr.)le Kd. voorm. 10 en nam .4 uur en 2de Kd. voorm. 10 uur lees dlenst. Zaal van Prot. Bel.: 2de Kd. voorm. 10 uur ds. Rutgers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. 10 uur dr. G. Ph. Scheers van Alphen; nam. 2% uur ds. A. J. Eljkman van Zoeterwoude; 2de Kd. voorm. 10 uur ds. J. Stehouwer van Alphen. Kinderkerk: le Kd. voorm. 10% uur de heeren Sleeboom en Reverse. Geref. Kerk: le Kd. voorm. 10 uur ds. Dijk; 2de Kd. voorm. 10 uur ds. Haspers van Koude kerk; nam. 2% uur prof. dr. K. Schilder van Kampen. Ver. van Vrfjz. Herv. (Lindelaan 12a): Dins- dagnam, 10 uur wljdingsdienst; le Kd. voorm. 10% uur dienst. OcgstgeeSt Groene Kerkje: le Kd. voorm. 10 1/4 uur, de heer A. P. v. d. Haas. Pauluskerk: le Kd. voorm, 10% uur, ds. Jan sen Schoonhoven; nam. 3 uur, dr. J. Koopmans van Leiderdorp; 2e Kd. voorm. 10% uur, ds. Jan sen Schoonhoven; nam. 2% uur (Kerstdienst v. jongeren), prof. dr. P. A. H. de Boer. Ver. van Vrijz. Herv. (W. de Zwfjgerkerk)le Kd. voorm. 10% uur, dr. Boersema. Geref. Kerk Mauritslaan)le Kd. voorm. 10 uur, 2de Kd. voorm. 10 uur ds. Eringa. Geref. (Morschweg): le Kd, voorm. 10 uur dr. Van Katwijk; 2de Kdr voorm. 10 uur ds Broekstra. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: le Kd. v.m. 10 uur, ds. D. Veldkamp; nam. 3 uur, ds. J. Th. v. Veenen van Lisse; 2de Kd. Yoorm. 10 uur, ds. D. Veldkamp. Geref. Kerk: le Kd. voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, prof. Aalders van Hilversum; 2de Kd. voorm. 10 uur. ds. Aalders Yan Katwijk a. d. Rijn. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: le Kd. v.m. 10 en nam. 4 uur en 2e Kd. nam. 2 uur (Kerst feest), ds. Fortgens. Geref. Kerk: le Kd. voorm. 10 en nam. 3% uur en 2e Kd. voorm. 10% uur (Kerstfeest), ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Leidscheweg 41)le Kd. nam. 4 uur, leesdienst. Ver. van VriJz. Hervormden (Leidscheweg 66) 2e Kd. voorm. 10% uur, ds. R. H. Oldeman van Santpoort. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: le Kd. v.m. 10% uur, ds. J. H. Eykman van Wassenaar; 2de Kd. voorm. 10% uur, ds. A. J. Eykman. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Ee (Fr) ds. C. Aalders te Oudega; voor Stavenisse (toez.) ds. A. W. Son- nenberg te Molenaarsgraaf; voor Zwolle dr. 3 H. Stelma te Rotterdam. Beroepen: Te Vlaardingen, ds. G. Lans Jr. te Meerkerk. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Waardhuizen, cand. L. Selles te Kampen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te 's-Gravenhage-Oost: ds. W. Kra mer te Leeuwarden en ds. A. Ponstein te Lisse. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Dordrecht: ds. M. Heikoop te Utrecht en ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. Beroepen: te Hoogeveen mej, da. F. A. G. de REM. BROEDERSCHAP. Klark te Doesburg. OUD GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Alblasserdam. ds. J. Toes te IJsselmonde. -e- Men zegt, dat aLs je je op Oudejaars avond drie keer voor den spiegel omdraait, Je het beeld van den man te zien krijgt, met wlen je In den loop van het volgend jaar gaat trouwen, Niets dan bijgeloof, Ik heb het het vorig jaar geprobeerd, maar niets gezien. Van bevocgue zijde schrijft men ons: Zooals bekend, is het gas- en electriciteits- verbruik met ingang van 15 December j.l. gerantsoeneerd op den grondslag van 100n/o van het verbruik in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Hoewel deze verbruiksbeperking een lo gisch gevolg is van de distributie van vaste brandstoffen, is het mogelijk van nut dit oorzakelijk verband nader te beschouwen. Natuurlijk weet ieder wel, dat voor de fa bricage van gas en de opwekking van elec triciteit dezelfde grondstoffen worden ver- eischt, die gerantsoeneerd worden bij de distributie van vaste brandstoffen. De gas- en electriciteitsproducenten ver bruiken jaarlijks enkele millioene'n tonnen brandstoffen, gedeeltelijk om den verbruiker het gas en de electriciteit te leveren voor zijn woning, gedeeltelijk (en dit is wel het grootste part) voor industrieele doeleinden. Gas- en electriciteitsproducenten zijn dus wel zeer groote verbruikers van vaste brand stoffen, die uit den aard der zaak moeilijk aan den greep der distributie konden ont komen. Toch waren er voor de Invoering van de distributie van gas en electriciteit nog an dere oorzaken. Na de invoering van de distributie van vaste brandstoffen is het gebruik van gas en electriciteit bij vele afnemers zeer aanmer kelijk gestegen, daar zij de hun ten opzichte van de verwarmingsdoeleinden opgelegde beperkingen compenseerden door middel van gas en electriciteit. Daarenboven is door het wegvallen van petroleum en vaste brandstoffen voor kook- doeleinden het gas- en electriciteitsverbruik eveneens in sterke mate toegenomen. Kan dit laatste toelaatbaar geacht worden, on toelaatbaar en een sociale onbillijkheid is het te noemen, indien de meer gegoeden in de gelegenheid zouden zijn het betrekke lijk ongerief van de beperking van het ver bruik van vaste brandstoffen op te heffen door een overmatig gebruik van gas en elec triciteit als warmtebronnen. Aan de gas- en electriciteitsbedrijven is thans de taak opgedragen nauwgezet de rantsoenen te bepalen ente handhaven, omtevoorkomen.dat de brandstoffenpositie van deze bedrijven in gevaar zou komen en dus een strengere rantsoeneering zou moeten worden toegepast. Teneinde een stijging boven dit genor- Wij meenen er goed aan te doen het publiek erop te wijzen, dat geen dispen satie is verleend van het verbod om tus- schen middernacht en 4 uur op den openbaren weg te vertoeven, zoodat het ook in den Kerstnacht verboden zal zijn na 12 uur de straat te betreden, terwijl de café's om 11 uur moeten sluiten. De politie heeft derhalve tot taak eventueele overtreders tot 4 uur in het politiebureau vast te houden. Men zij dus gewaarschuwd. Voor Oudejaarsavond is hieromtrent nog geen definitieve beslissing ge nomen. Het was in vorige jaren gewoonte, dat tusschen Nederland en zijn koloniën, in het bijzonder Nederlandsch-Indië, z.g. Kerstge- sprekken (draadlooze telefoongesprekken) konden worden gevoerd. De Duitsóhe instanties hebben ook dit jaar deze gesprekken mogelijk willen ma ken en in overleg met de Nederlandsche post autoriteiten zijn alle maatregelen ge troffen om de familieleden over en weer tusschen Kerstmis en Nieuwjaar in de ge legenheid te stellen enkele woorden met elkaar te wisselen. Het wachten is echter nog op de mede werking van de Indische autoriteiten en zoodra deze wordt verleend, zullen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. PROEVEN MET SOJABOONENCULTUUR. In den proeftuin van het Zuid-Hollandsch glasdistrict te Naaldwijk zijn belangrijke proeven genomen met de sojaboonencultuur Deze proeven zijn vooral belangrijk, gezien de hooge voedingswaarde van de sojaboon en haar groote geschiktheid als volksvoe dingsmiddel. Op genoemden proeftuin zijn experimenten genomen met de teelt van sojaboonen in de stookkassen, in koude kas sen en op den vollen grond. In de stookkas bleek de oogst ongeveer vier maal zoo groot te zijn als van de planton op den kouden grond. De deskundigen zien groote moge lijkheden in deze cultuur, al staat zij nog in het beginstadium en al zijn er nog vele moeilijkheden te overwinnen. In den proef tuin te Naaldwijk zijn ook bemestingsproe- ven genomen, die de opbrengst aan soja boonen zeer uiteen deden loopen. WEINIG BOMMEN OP NEDERLAND. Hedennach- hebben de Engelsche vlie gers slechts weinig bommen op Neder- landsch grondgebied laten vallen en slechts in de nabijheid van twee dorpen. Deze bommen kwamen alle in het vrije veld te recht en hebben geen schade aangerichtr terwijl evenmin personen werden getroffen. maliseerde verbruik van gas en electriciteit te voorkc en, heeft de overheid in het z.g. „gas- en electrlclteits-rantsoeneerlngsregle- ment 1940 No. 1" een overschrijding van het rantsoen terecht strafbaar gesteld. Voorshands zal deze distributie wel geen bijzondere moeilijkheden opleveren, omdat het niet in de'bedoeling ligt het genoemde percentage van 100% te verlagen. Wel moet er rekening mede gehouden worden, dat zich vervoersmoeilljkheden kunnen voor doen, die een regelmatigen toevoer van steenkool naar de gas- en electriciteitsfa- brieken zouden storen en aanleiding zou kunnen zijn, dat de overheid tot rantsoens verlaging zou moeten besluiten. Toch kan ieder er toe bijdragen om deze rantsoenverïaging te voorkomen, althans zoolang mogelijk uit te stellen, "et eenvou dige recept hiervoor is: zuinigheid. Het wil ons voorkomen, dat nog niet ieder duidelijk voor oogen staat, dat, als men dit ter simpele illustratie bij het koken de.vlam niet 2 c.M. binnen den panbodem houdt, men een ketel vol water opzet, wan neer slechts een klein theepotje gevuld moet worden, men het licht laat branden als men een kamer verlaat, men onnoodig de radio laat spelen, kortom gas en electriciteit verspilt, men er mede de oorzaak van zou kunnen zijn, dat de thans geldende rant soenen voor gas en electriciteit niet zouden kunnen worden gehandhaafd. En tochwe willen een poging wagen om te doen zien, hoe door de macht van het kleine het algemeen belang gediend wordt. Hoe gemakkelijk kan met behulp van eenpansgerechten en kookkist, met spaar lampen en met het devies „strijk alles zoo veel mogelijk in één keer" b.v. 20% ge spaard v/orden op het gebruik van gas en electriciteit. Hoeveel dat wel is? Dit is 285.000.000 K.G. of 285.000 ton. Een lange kolentrein van 50 a 60 wagons kan zoo ongeveer één dui zend ton steenkool vervoeren. Een beetje zuinigheid beteekent voor ons land dus 285 van die lange, lange treinen. Een beetje zuinigheid beteekent zoo on geveer 17.000 wagons met kolen, een beetje zuinigheid en dit wilden wij vooral naar voren laten komen beteekent, dat de kans op een straffe distributie van gas en electriciteit aanzienlijk kleiner wordt en dat meer transportmateriaal vrij komt voor huisbrand vervoer. PROVINCIALE FEDERATIE VAN VREEM DELINGENVERKEER IN OVERIJSEL. In het Provinciehuis, te Zwolle is gister middag de stichtingsacte gepasseerd van een Provinciale Federatie van Vreemde lingenverkeer in Overijssel;* De stichting tracht-de belangen van het •vreemdelingenverkeer te bevorderen door behartiging en coördinatie van de gemeen schappelijke belangen' der districtsorgani saties bij het verwerven van financieelen steun, ten behoeve van haarzelve of d§ districtsorganisaties, het bevorderen van maatregelen door overheids- en andere in stanties, welke strekken tot stimuleering van het vreemdelingenverkeer. Iedere districtsorganisatie behoudt volle dige zelfstandigheid en vrijheid tot het ne men van die maatregelen, welke zij in het belang van het vreemdelingenverkeer in haar district noodig acht, met dien ver stande, dat, zoodra het bestuur der stich ting een vraagstuk tot algemeen belang heeft verklaard, zij zich moet onthoud van iedere zelfstandigheid. Het bestuur, bestaande uit vertegenwoor digers der verschillende districtsorganisa ties, werd samengesteld uit de heeren prof. J. van Loon, Deventer, voorzitter; A. F. A. Oostermeijer, Almelo, vice-r voorzitter; K. Jassies, Enschedé, secretaris-penningmees ter; mr. J. A. Willinge Gratam, Zwolle e W. A. N. van Liefland, Deventer. De pro vincie zal nog nader een vertegenwoordiger aanwijzen. FRAUDULEUS GESLACHT VEE. De politie te Barneveld heeft een groote partij vleesch en spek, afkomstig van frau duleus geslacht vee, in beslag genomen. In totaal was het 713 K.G., w.o. 17 hammen. Het vleesch werd voor f. 1.60 per pond ver kocht. Tegen de daders is oroces-verbaal opgemaakt. Buitenland In zijn weermachtsbericht no. 200 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In de grenszone van Cyrenaica heeft on ze artillerie met haar vuur de pantserwa gens en tanks van den vijand getroffen die onze stellingen genaderd waren. Onze luchtmacht ondernam een zeer geslaagde actie tegen de gemechaniseerde strijdmld delen en tegen een vooruitgeschoven vij andelijke basis. Tijdens een luchtgevecht hebben onze jagers twee vliegtuigen van het type Hurricane neergeschoten. Een van onze toestellen is van een verkennings vlucht niet teruggekeerd. Het torpedovlleg- tuig, dat een Engelschen hulpkruiser tot zinken heeft gebracht, waarvan melding ls gemaakt ln het weermachtsbericht no. 199, had als waarnemer aan boord den luite nant ter zee Slever en als bestuurder den luitenant Gallmbertl. Aan het Grieksche front werden eenige aanvallen van den vijand wien zware ver liezen werden toegebracht, afgeslagen. Tij dens patrouilles werden krijgsgevangenen gemaakt en werden machinegeweren en talrijke geweren buitgemaakt. De afdee- llng Alpenjagers „Julis" heeft zich weer bijzonder onderscheiden. In Öost-Afrlka, aan de grens van de Soedan, is de aanval van een vijandelijke afdeellng, die onze vooruitgeschoven stel lingen probeerde te naderen, afgeslagen. In het college van kardinalen heeft de Paus een Kerstrede gehouden. Geen enkele gebeurtenis in het menschelijk leven, zoo betoogde hij, kan het Goddelijk geheim vertroebelen der geboorte van Jezus Chris tus, aangezien aan zijn- kribbe troost ge vonden wordt voor al het menschelijk leed. Met nadruk wees de Paus op de bezorgd heid, waarmede hij het onheil gadeslaat van het groote conflict, waaronder de we reld gebukt gaat, en hij onderstreepte dat thans, maar vooral ook wanneer het con flict voorbij zal zijn, het werk der geeste lijke opbeuring in het bijzonder gewijd zal moeten zijn aan de taak om de diepe won den te helen welke door dit conflict gesla gen worden. Vervolgens verklaarde de Paus, da.t zijn vaderlijke zorgen thans heel bij zonder uitgaan naar. de krijgsgevangenen en hij zeide zich gelukkig te achten, dat hij hun bijna cveral door middel van zijn ver tegenwoordigers, een woord van troost en opbeuring had kunnen doen toekomen. In dit verband maakte de Paus gewag van de genomen initiatieven voor de krijgsgevan genen en vluchtelingen, alsmede voor hun familieleden, in de verschillende landen. Daarna herinnerde de Paus aan de prin- cipieele verklaringen welke hij een jaar ge leden heeft afgelegd over he essentieele vredeswaarden, welke gebaseerd moeten zijn op gerechtigheid, waarna hij er den nadruk op legde, dat die verklaringen ook heden ten dage nog haar actueele karakter bezitten. i „De kerk, zoo betoogde hij, is niet geroe pen om partij te kiezen ln de elkaar soms contrasteerende stelsels betreffende de mid delen, waarmede de ommekeer ln Europa naar een betere toekomst zal moeten wor den tot stand gebracht. Wij hopen, dat alle volkeren uit dit conflict te voorschijn tre den, bezield met een nieuwen en beteren geest." De essentieele voorwaarden, zoo vervolgde de Paus. voor elke nieuwe orde zijn evenwel de volgende: 1. Een overwinning op den haat, welke thans de volkeren gescheiden houdt; 2. Een overwinning op het wederzijdsche wantrouwen; 3. Een overwinning op het beginsel, dat hetgeen men nuttig acht de grondslag vormt van het recht; 4. Een overwinning op de al te scherpe verschillen op het gebied van de wereld economie, opdat aan alle landen de midde len verschaft worden om een behoorlijk leven te lelden; 5. Een overwinning op het egoïsme, dat vervangen moet worden door een oprechte solidariteit en broederlijke samenwerking. „Wanneer dit conflict voorbij is, dan ho pen wij, dat de verantwoordelijke mannen een rechtvaardige oplossing zullen weten te vinden, teneinde een werkelijke nieuwe orde te vestigen, welke een bron van geluk getioemd kan worden voor alle volkeren". HET POSTVERKEER IN BELGIË. Dank zij de goede samenwerking tusschen d: Duitsche bestuursautoritelten en de Bel gische postellen kan thans het postver keer in België weer in normalen omvang worden uitgevoerd. Het postchèque- en giroverkeer alsmede de postspaarbanken zijn reed„ sedert vrij langen tijd weer vr' ledig in bedrijf. De buitenlandsche post dienst is eveneens hersteld en wel tusschen België en Duits^hland, met het neutrale buitenland, alsmede met Nederland en Frankrijk. Het hervatten van den lucht postdienst en het postale geldverkeer met Duitschland is in voorbereiding. (DNB). VIER DOODEN BIJ ONTPLOFFING TE MILAAN. In een opslagplaats voor brandstoffen en gaskachels te Milaan is waarschijnlijk door uitstroomend gas een ontploffing ontstaan, als gevolg waarvan het uit twee verdiepin gen bestaande gebouw, waarin zich labo ratoria bevonden en waarin personeel wconde, volkomen verwoest is. Vier bewo ners zijn om het leven gekomen en zes anderen werden gewond. ITALIË EN DE BENOEMING VAN EDEN. Naa. aanleiding van de benoeming van Eden tot Engelsch minister van buiten landsche zaken schrijft de Popola di Roma: Eden is de voornaamste verantwoordelijke voor de sancties en een van de grootste oorlogsophitsers. Zijn loopbaan tot dusver bir geen goed omen voor het Engeland, dat thans in een zoo wanhopige positie verkeert, want zijn politieke opgang is één re' van fiasco... Men kan derhalve zijn heroptreden als ministe? van buitenland sche zaken in het kamp der spil met kalmte tegemoet zien. De Messaggero ziet in Eden den gezworen vijand van Italië zoowel in vredes- als in jorloestijd. Het opnieuw ln functie treden van Eden als minister van buitenlandsche zaken kan in Italië op grond van de erva ringen in het verleden slechte de grootste ver pachtingen wekten. (D.N.B.) NIEUWE AANVALLEN OP ENGELAND. „Een stad in Noordwest-Engeland" stond volgens de berichten uit Londen wederom in het middelpunt van zeer hevige aanval len van het Duitsche luchtwapen tijdens den afgeloopen nacht. De aanvalsactiviteit van het Duitsche luchtwapen was zeer uit gebreid. Aanvallen en neergeworpen bom men zijn tofcdusverre gemeld uit Zuid- Engeland en Wales. Ook Londen is met bommen bestookt. Zelfs boven Noordoost- Engeland zijn afdeelingen Duitsche vliegers geweest. Ook de Midlands zijn opnieuw aangevallen, ja zelfs ongenoemde plaatsjes in Noord-Ierland hebben bezoek van Duit sche vliegers gehad. Over de uitwerking van dezen zwaarsten nachtelijken Duit- schen aanval is totdusverre alleen bekend, dat „aanzienlijke schade aan gebouwen" is aangericht. Naar alle waarschijnlijkheid heeft Man chester een tweede zware luchtaanval te verduren gehad. (D.N.B.) 39 DOODEN TE BERLIJN. Het aantal personen dat door den Engel schen luchtaanval op Berlijn in den nacht van 20 op 21 December den dood heeft ge vonden, is thans tot 39 gestegen. (D.NJB.) DE BRANDSTOFFENPOSITIE VA* ZWEDEN. Het Zv/eedsche telegraafagentschap Tete meldt, dat de brandstoffenvoorziening van Zweden tot nieuwe bezuinigingsmaatrege len aanleiding geeft. In de woonhuizen zal in het geheel geen warm water meer worden geleverd. Dit gebeurde tot dusverre nog tweemaal per week. Alleen voor leden van het Koninklijk huis en het diplomatieke corps wordt een uitzondering gemaakt. 40 JAAR BIJ T. EN D. De heer A. Vijlbrief. Heden was het 40 jaar geleden, dat de heer A. Vijlbrief als timmerman in dienst trad bij de firma Tieleman en Dros alhier. Hedenmorgen werd hij op de technische afdeeling der fabrieken door den heer Brietz, chef dezer afdeellung, ontvangen en op zeer hartelijke wijze toegesproken en met zijn 40-jarlg jubileum gel'ukge- wenscht, waarna de heer Brietz hem een stoffelijk blijk in den vorm van sigaren aanbood. Daarna had in de Directiekamer de hul diging plaats. In het hijzijn van het per soneel werd hij op zeer hartelijke wijze toegesproken door den heer A. H. Dros Jr., die hem gelukwenschte en wees op zijn groote nauwgezetheid bij de vervulling van zijn werkzaamheden en zijn trouwe plichts betrachting. waarop hij hem namens de directie een geschenk onder couvert aan bood. De jubilaris dankte geroerd voor de ge sproken woorden en geschenken. In zijn woning Magd. Moonsstraat ont ving de jubilaris nog vele blijken van be langstelling in den vorm van geschenken en bloemstukken. AMSTERDAM, 24 December. De ondernemingslust ten opzichte van de effectenbeurs, die de laatste dagen reeds deerlijk aan het kwijnen was geraakt, was aan den vooravond van het Kerstfeest tot een minimum ingekrompen. Er was een groot gebrek aan affaire. In weerwil hiervan bestond een vaste stemming. Voor zoover er nog orders waren, hadden deze meerendeels betrekking op aankoopen en waar vrijwel geen materiaal voor handen was resulteer de dit in hooger koersen. Bij de opening werd in de meeste gevallen dan ook boven de vorige prijzen gehandeld. Onder beurs- tijd was de affaire te gering, dan dat er veel ruimte was voor groote variaties. Van de Indische cultuuraandeelen wa ren de Suikerfondsen goed gedisponeerd en voornamelijk kwam dit tot uiting in de ge dragingen van HVA.'s die zich een zeven tal punten konden verbeteren, terwijl ook Vorstenlanden en enkele minder gangbare soorten hooger werden afgelegd. In de Rubberrubriek traden Amsterdam Rubbers op den voorgrond. Na vasten inzet trad een kleine reactie in, die echter later op den middag geheel werd achterhaald, waarbij tenslotte een avance van een vijftal pun ten kon worden geboekt. Verscheidene minder courante soorten werden hooger genoteerd, zij het dan ook, dat hierop enkele uitzonderingen waren. De Tabaksafdeeling was zeer stil en vrijwel on veranderd. Oude Deli's zakten een paar punten in, na de vrij scherpe verbetering van gisteren. In Industrieelen ging weinig om. Fhilips-aandeelen waren wat hooger. Unilevers vrijwel onveranderd. Aku's liepen aanvankelijk op tot 106'/?%, maar konden zich op dit peil niet geheel handhaven. Voor verscheidene minder druk verhan delde Industrieelen bestond eenige vraag. Voor Scheepvaartpapieren bestond een aangename tendenz en zooals gebruikelijk werd dit het duidelijkst weerspiegeld door Scheepvaartunie's, die boven 180 waren en door Oude Vaarten. Ook diverse andere soorten waren hooger. De Petroleummarkt was stil. Olies hadden geen deel a£n de vaste stemming en waren zoo goed als onveranderd, waarbij onder beurstijd slechts geringe fluctuaties wer den meegemaakt. De handel in Amerikanen was van kal- men aard. De stemming was goed prijshou dend, hoewel de koersen niet veel veran derd waren. Onder beurstijd kon desniet temin in de meeste gevallen een opgaande lijn worden gevolgd. Op de beleggingsafdeeling waren de Ne derlandsche staatsfondsen goed gedispo neerd. In de 3 tot 3V2% obligatlën 1938, vonden vrij groote omzetten plaats. Bij de opening werd onmiddellijk boven de vorige topprijzen gehandeld en geleide lijk aan liep de koers naar boven tot om streeks 87 5/8 Ook diverse andere obllgatiën uit de Young leening waren goed van toon. De Oude Schuld was nagenoeg onveranderd. Ge meentelijke en provinciale obligatlën goed prijshoudend. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel transacties) New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28— 75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81-3,82; Stockholm 44,81—44 90; Zürlch 43,63—43,71. Bankpapier: Berlijn 75,19—75.34; -New-York 1,861/2 —1.90 1/4; Brussel 30,08—30,20; Stockholm 44.76 44.75; Zürich 43 59—43,75. BODEGRAVEN, 24 Dec. Aangevoerd 104 par tijen Goudsche kaas, totaal 4680 stuks, wegende 42.120 KG. Prfjs met R.M, 1ste soort f. 41,50; 2de soort f. 41. Handel vlug.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3