De aanvallen op Engeland De bommen op Zwitserland 8Isle Jaargang DINSDAG 24 DECEMBER 1940 No. 24771 Pijp van LAMAN! Bericht Verduisteren: Kerstmis 1940 Manchester zwaar getroffen De strijd om de Middellandsche Zee De benoeming van lord Halifax Uit Amerika Scherp protest te Londen Uit het Verre Oosten 17.30 uur 9.50 uur 17.30 uur 9.50 uur 17.31 uur 9.50 uur Steun van Winterhulp aan oorlogsweduwen EERSTE BLAD Feiten van den day LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Heden.** öjkI en morgen zullen de klok ken het jcerstfeest voor 1940 Inluiden het vredesfeest bij uitnemendheid! Vrede op aardevoor de tweedë maal zal de werkelijkheid in strijd zijn met de schoone Kerstgedachte. En kon in 1939 ons eigen kleine landje tenminste nog genieten van den vredestoestand, nu, in 1940 is ook dit anders geworden. Ook Nederland onder vindt momenteel aan den lijve, wat oorlog zeggen wil, hoe kort ook het wapengeweld over ons land heeft geraasd. Kerstmis, het feest van den vrede en van het licht! De vrede is zoek en het licht? Zie, dat behoeft niet te ontbreken. Duisternis hangt alom" zoowel letterlijk als figuurlijk. Door de verduistering zijn de „donkere dagen voor Kerstmis" met recht tot duisternis geworden en het lijkt ons onnoodig om nog eens te schilderen, hoe figuurlijk ook duisternis hangt over het oude Europa, waar het schrikkelijk pleit van strijd nog altijd aanhoudt, om met Tollens te spreken. En toch en toch: het licht behoeft niet afwezig te zijn Al zal er dan geen licht schijnen over ons land in den Kerstnacht, licht kan er zijn in onze harten, het licht van Bethlehem! Moge men dit begrijpen en verstaan. Juist Kerstmis 1940 kan een Kerstmis zijn van stille concentratie, meer nog dan in gewone jaren, en dat kan ons persoonlijk en in het algemeen ten goede komen. In de eerste plaats persoonlijk. Wanneer het Kerstlicht onze harten weet te verwar men, zal er over ons moeten komen de sfeer van het „Vrede op aarde", d.w.z., dat wij ontvankelijk zullen zijn voor de ver draagzaamheid, die steeds een sieraad was van het Nederlandsche volk, doch den laatsten tijd wel eens te wenschen overliet. Als de ware Kerstgeest vaardig over ons wordt, moet dit leiden tot verzachting van het gemoed, moet doorbreken het stralen de licht van de erkenning: menschen zijn wij allen, zelfs al moet daarachter volgen: niets menschelijks is ons vreemd Trots alle duisternis kan het Kerst-licht doordringen in enze harten en laat ons hopen, dat ieder zich ontvankelijk daar voor zal toonen, onverschillig zijn geeste lijke of politieke overtuiging. Dan komen wij elkaar nader als mensch, dan zal er ontstaan een beter begrip over en weer. Innerlijk rustiger en zuiverder zullen wij kunnen beschouwen en uitleggen het groote gebeuren, dat zich rondom ons af speelt. Zoo zal als het ware van zelf moeten groeien de erkenning van het licht der waarheid, zooals dat voor 1940 jaren is ont stoken En wanneer de Kerstgedachte werkelijk is doorgedrongen tot ons diepste innerlijk en daar haar invloed heeft doen gelden, voor ons ieder persoonlijk, dan kan het niet anders of dit moet een weerslag heb ben op het geheel, dat zich alle verschil van opinie ten spijt, toch noemt: het Ne derlandsche volk. Met meer begrip voor eikaars meening, eikaars houding, zullen wij elkaar kunnen benaderen en dat moet uiteindelijk voeren tot grooter eenheid, waarnaar thans terecht reeds werd ge streefd, zij het, helaas, nog met betrekke lijk weinig resultaat. Ons persoonlijk openstellend voor de blijde boodschap van Kerstmis, wordt het gansche volk gediend in al zijn gelederen. In tijden van nood als het Nederlandsche volk thans beleeft, heeft reeds meermalen herstel der eenheid wonderen gewrocht, waarom zou ook nu die mogelijkheid niet openstaan? Laat ons de hoop uitspreken, dat het Kerst-licht vele harten zal doen ont dooien en ons volk zal doen begrijpen, dat het eerst noodige is de erkenning van: wij zijn allen van goeden wille, alle verschillen ten spijt. Dat zal de toekomst van ons aller dierbare vaderland niet dan ten goede kunnen komen. En ook voor de gansche wereld kan het Kerstfeest van beteekenis worden, mits alle landen zich ontvankelijk toonen en de oorlogspsychose wordt teruggedrongen om plaats te maken voor beter begrip over en weer, waardoor uitzicht zou komen op een vrede, op beteren grondslag gevestigd dan destijds de jammerlijke vrede van Versail les, een vrede, die leder land het recht geeft te leven Als Kerstmis 1941 dat eens als werke lijkheid mocht toonen Luie stoel - Goede roman Kopje thee - Hoogewoerd 93 - Tel. 23103 5081 (Ingez. Med.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mee: De bedrijvigheid van het luchtwapen heeft zich gisteren overdag in het alge meen beperkt tot gewapende verkenning. Een verkenningsvliegtuig heeft de grootste Britsche aluminiumfabriek Fort William, hi Noord-Schotland aangevallen ondanks krachtige luchtafweer, met een koen uit gevoerde scheervlucht. Door treffers op de belangrijkste installaties met daarop vol gende explosies is de fabriek ten zwaarste getroffen. In den nacht op 23 December vielen krachtige formaties zware gevechtsvlieg tuigen de belangrijke industrie-installaties te Manchester met groot succes aan. Reus achtige brandhaarden in de fabriekinstal- laties en opslagplaatsen waren het gevolg. Bovendien werden voor den oorlog belang rijke doelen in Londen, Bristol, Liverpool, Southampton, Portsmouth en andere ste den aangevallen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in het westelijke grensgebied een klein aantal brisant- en brandbommen neergeworpen. Er ontstond slechts geringe persoonlijke en onbeteekenende materieele schade aan woonhuizen. Jachtvliegers schoten gisteren een vijandelijk vliegtuig neer. Een eigen toestel is niet teruggekeerd. Bij den aanval op de aluminiumfabriek Fort William heeft zich de bemanning van het verkenningsvliegtuig, conmmandant eerste-luitenant Fidorra, bestuurder luite nant Mandel, telegrafist Oberfeldwebel Bothe, schutter onderofficier Lemberg, bij zonder onderscheiden. Het D.N.B. geeft hierbij nog volgende aanvulling: De bemanning, die dit zeer dankbare doel in Noord-Schotland tot aanvalsobject gekozen had, vloog over het reusachtige ge bied van het Britsche eiland ter lengte van 750 kilometer in vogelvlucht zonder eenig escorte, veelal gehinderd door slecht weer. De fabriek bevindt zich aan het Weste lijk uiteinde van het kanaal van Loch Ness dat de Firth Lornexa en de Moray Firth verbindt. In de nabijheid van het doel cir kelde het aanvallende vliegtuig meermalen op uiterst geringe hoogte bij uitstekend zicht op de aarde rond, om de installaties nauwkeurig te onderscheiden. Wijd uitge strekt lag de fabriek daar voor den berg keten. Nauwkeurig kon men de werkplaat sen en ovengebouwen herkennen, evenals de drukwaterleiding en de electrische cen trale, die de energie voor de aluminium- gieterij levert. In een verrassenden scheeraanval slaag de het toestel er in, den eersten treffer, een bom van het zwaarste kaliber, midden op de electrische centrale en de uitmon ding van de waterleiding te plaatsen. De tweede bomtreffer kwam op de werkplaat sen van de aluminiumfabriek terecht. Ter stond vielen hevige ontploffingen, gevolgd door brand en rookontwikkeling, waar te nemen en enkele minuten later nog een explosie, gepaard met veel vlammen. Door de geweldige explosieve werking stortten de werkplaatsen gedeeltelijk In en de com mandant van het vliegtuig kon bij zijn ver trek zien, hoe de geheele fabriek gehuld v/as in een reusachtige wolk, die bestond uit wit schuim, stoom en rook. De beteekenis van deze aluminiumfabriek voor Engeland blijkt uit de omstandigheid, dat zij omstreeks 70 a 80 procent van het Engelsche aluminiumverbruik produceert. ITALIAAN SCH WEERMACHTSBERICHT. Het 199ste Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica is de situatie ongewijzigd. De luchtaanvallen op een vooruitgeschoven basis van den vijand en de aanvallen op zijn gepantserde strijd middelen zijn vernieuwd. Een torpedovlieg tuig heeft een Engelschen hulpkruiser aan gevallen en tot zinken gebracht. Aan het Grieksche front zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen door onze tegenaan vallen. Wij hebben den vijand gevoelige verliezen toegebracht en automatische wa pens vermeesterd. Formaties jagers hebben strijd geleverd aan een formatie van 9 vliegtuigen van het type Blenheim, waar van er drie zijn neergeschoten. In Oost-Afrika zijn gemotoriseerde ver voermiddelen en installaties van den vijand in plaatsen van den boven-Soedan gebom bardeerd. Tijdens een vijandelijken inval op vader- landsch gebied in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ook bommen uitgeworpen in de lagune van Venetie, zonder schade aan te richten of personen letsel toe te brengen. De „Popoio di Roma" schrijft, dat het rapport van maarschalk Graziani beves tigt, dat in dezen sector Italië het hoofd moet bieden aan de zwaarste militaire in spanning, die ooit door Engeland is onder nomen met uitsluitende gebruikmaking van Tijdens de Kerstdagen zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux gesloten zijn. DE DIRECTIE. zijn eigen krachten, waarbij de indrukwek kende gemechaniseerde middelen en de beste troepen uit alle deelen van het im perium in den strijd zijn geworpen. Deze bevestiging wekt den trots van het Ita liaansche volk, dat met ontroerende vol doening kennis neemt van de bewijzen van moed en heldhaftigheid, welke worden af gelegd door het leger. De „Piccolo" schrijft, dat het rapport van Graziani een uiterst doeltreffend antwoord vormt op de ieugenachtige Engelsche pro paganda, omdat het met zijn voorbeeldige oprechtheid en zijn karakter van officieel, document de wereld verhaalt, hoe de Ita liaansche soldaten hebben gestreden en strijden in Afrika tegen een superieuren vijand en daarbij een bevestiging geven van hcoge tradities van moed en heldhaf tigheid. Volgens een bericht tan U P staat het Italiaansche garnizoen te Baróia, dat van de andere strijdkrachten afgesneden is, met deze, klaarblijkelijk door postduiven, in verbinding. EDEN AAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Volgens een bericht uit Londen, zal Lord Halifax zijn ambt van Britsch ambassa deur te Washington begin volgend jaar aan vaarden. De nieuwe minister van buiten- landsche zaken, Eden, heeft reeds het de partement overgenomen. De correspondent van United Press te Londen meldt: Het is voor de eerste maal, dat een Brit sche minister van buitenlandsche zaken tot ambassadeur benoemd wordt. Men ver wacht hier in politieke kringen met span ning op de houding die de Vereenigde Sta ten ten opzichte van Halifax' benoeming zullen aannemen. Cranborne is als onderstaatssecretaris bij het Foreign Office in de fegeering terug gekeerd en heeft den titel van baron ge kregen, hetgeen het hem mogelijk maakt het ministerie van buitenlandsche zaken in plaats van lord Halifax in het Hoogerhuis te vertegenwoordigen. De Duitsche pers wijst er op, dat met de benoeming van Eden, Margesson en Lord Halifax op hun nieuwe posten de oorlogs zuchtige tendentie der Engelsche kringen, die op het oogenblik de politiek leiden, nog duidelijker tot uiting komt dan tot dus verre reeds het geval was. Als de benoeming van het meeste belang beschouwen de bla den die van Eden tot minister van buiten landsche zaken. Met de plaatsing van Eden aan het hoofd van het Foreign Office, al dus de bladen, zijn thans de beide hoofd schuldigen aan de Engelsche oorlogspoli tiek, Churchill en Eden, tevens de hoofd verantwoordelijken voor de toekomstige Britsche plannen geworden. De Börsenzeitung wijst er op, dat men van de benoeming van Eden te Londen een verbetering der BritschRussische betrek kingen en een „straffere houding" tegen over Japan, Spanje en andere vrienden van de spil verwacht Het antwoord op deze il lusies, aldus het blad. kan slechts rerplet- terend zijn. Al deze volken, en het Russi sche volk daarbij, zien met Eden als mi nister van buitenlandsche zaken slechts te scherper het ware gezicht van een Enge land, dat thans reeds tot een verleden tijd behoort en in een nieuwe wereld van sa menwerking en vreedzame opbouw als ken nelijk negatieve kracht niets meer te zoe ken zal hebben. De Deutsche Allgemeine Zeitung noemt het een teeken des tijds, dat Churchill Margesson, die tot dusver chief whip der regeering was, tot minister van oorlog heeft gemaakt. Drie aanstichters van den Engel schen oorlog, Churchill, Eden en Marges son, zoo schrijft dit blad, zitten thans op de plaats, die zij verdienen, alle drie met de schuld aan den oorlog belast en thans ook door het ambt met de verantwoorde lijkheid voor den door hun politiek ver oorzaakten ondergang gebrandmerkt. ROOSEVELT ZONDAG VOOR DE RADIO. De voorzitter van het Comité tot verde diging van Amerika door steun aan de ge allieerden, White, heeft tegenover een ver tegenwoordiger van het Scripps-Howard- concern verklaard, dat zijn medewerking aan het comité ten doel heeft, Amerika bui ten den oorlog te houden. White verklaarde tegen de opheffing van de Johnsonwet te zijn. Ook was het r;enszins juist, dat hij opheffing wenschte van dat deel van de neutraliteitswet, d.t Amerikaanschen sche pen verbiedt, contrabandegoederen naar de oorlogszones te vervoeren. Zulk een maat regel zou naar zijn meening Amerika in den oorlog kurmen verwikkelen. Daarom waren zoowel het comité als hij zelf er tegen. Ais dwaas bestempelde White elk voorstel, dat ten doel heeft konvooien met Het DNB meldt uit Bern: Het Zwitsersche politieke departement deelt mede: Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het bij het passeeren van Zwitserland op 21 en 22 December Engelsche vliegtuigen heeft betroffen en dat ook de op 22 December op Zürich geworpen bommen van Engelsche herkomst zijn. Het Zwitsersche gezantschap te Londen heeft opdracht gekregen een energiek protest tegen deze ernstige schen dingen van de Zwitsersche neutraliteit in te dienen en volledig herstel van de aan gerichte materieele en overige schade, waardoor de slachtoffers in Zürich getrof fen zijn, te eischen. In een artikel in de National Zeitung wordt onder meer gezegd: men vormt zich onder de Zwitsersche bevolking allerlei denkbeelden over de voortdurende neutra- liteitsschendingen, die geen oorlogspartij noer-mswaardig -oordeel of nadeël, Zwit serland zelf op den duur aanzienlijke schade toebrengen. Zoo ongeveer algemeen komt men tot de overtuiging, dat hier geen sprake is van een vergissing, doch van be wuste miskenning der Zwitsersche rechten. Hoe kan Engeland zulk een gedrag in overeenstemming brengen met zijn plech tige verzekeringen, onze neutraliteit te zullen eerbiedigen en met zijn aanspraak, hoeder van de vrijheid en het recht, een beschermer tevens van de kleine naties te zijn? Wat moet men van deze verzekerin gen gelooven, gezien de verwoestingen, die Engelsche vliegtuigbommen te Geneve, Bazei en Zurich aangericht hebben? Wan neer onze bevolking eiken nacht voor de Royal Air Force moet sidderen, vormt zich bij ons een voorstelling van Engeland, die niet zonder verstrekkende consequenties kan blijven. De gemeentepolitie van Zuerich maakt omtrent het bombardement nadere bijzon derheden bekend. Op de Orionfabrieken werd een brandbom geworpen, die door het dak ln het gebouw drong zonder te ont branden. Een woonhuis in de Limmatal- straat werd door een inslaanden bom vol komen vernield. De bewoners werden be dolven. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld zijn vier personen deels zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Een brandbom sloeg door het pand Hein- richstrasse 177, aan de achterzijde, dat on bewoond is en waar een autoherstelwerk- plaats gevestigd was, Er ontstond vrij ent. stige schade. De brand, die ontstond, kon gebluscht worden. De vensterruiten in de geheele om geving werden vernield. Verder heeft de inspecteur van politie en luchtbescherming, dr. Wiesendanger, aan de pers medegedeeld dat zoowel brisant- ais brandbommen, de laatste in zeer grooten getale, zijn neergeworpen. In de Heinrich- strasse sloeg een brisantbom in het achter huis van een garagegebouw, dat instortte en 10 auto's vernielde. Op het spoorwegvia duct werd de electrische leiding kapotgesla gen en braken in grooten omtrek alle ven sterruiten, terwijl voor een deel de huis deuren werden weggerukt. Later brak in de garage brand uit. Een vrouw kreeg verwon dingen aan het hoofd en zal doof blijven. Bij de tandraderenfabriek Maag viel een brandbom in het kantoorlokaal, waar een kleine brand uitbrak. Achter de fabriek werd een garage in brand gestoken. Dicht daarbij deed een brandbom den voorraad planken van een houthandel ln brand vlie- gen.VoorteTnaakte dr. Wiesendanger bekend dat op de Orion-automobielherstelwerk- plaatsen een heele reeks brandbommen is geworpen. Een aantal brandbommen kwam ook neer in de Ackerstrasse. Een tweede reeks kwam terecht op de Hard-brug, waar de rails werden getroffen en beschadigd. Te middernacht werd gemeld, dat in de nabijheid van het goederenstation later nog een brisantbom is ontploft, waarbij ver scheidene personen gewond werden. Men vermoedt, dat het een bom met tijdont- steking betreft, of een niet ontplofte bom, die toch later explodeerde. Naderhand is bericht ontvangen, dat op het spoorwegviaduct bij Wirkingen, waar de arbeiders bezig waren met herstel van de electrische leidingen, een brisantbom tot ontploffing is gekomen, waarbij, volgens hetgeen tot dusver kon worden vastgesteld, acht personen gewond werden. De spoor wegautoriteiten zonden terstond een ber- gingstrein. Van andere zijde is vastgesteld, dat ook in de streek van Schliereu bom men zijn geworpen. De directie van het district Zuerich der Zwitsersche bondsspoorwegen deelt mede, dat het spoorwegverkeer naar en van Oost- Zwitserland via Oerlikon gedurende 24 uur beperkt moet worden als gevolg van de schade, die door bommen aan de spoorbaan veroorzaakt is, (DU.B.) Engelsche of Amerikaansche schepen naar het Britsche eiland te zenden. De secretaris van Roosevelt, Early, heeft medegedeeld, dat de president a.s. Zondag voor het Amerikaansche volk een radiorede zal houden over den huidigen noodtoestand (DJ.B.I BLOKKADE VAN CHINA WORDT UITGEBREID. Admiraal Sjlgetaro Sjimada, de opper bevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, heeft bekend gemaakt, dat de „vreedzame blokkade" wordt uitge breid tot Sjoei-koeng, Tinpak en Pakhoi met omgeving langs de zuid-westelijke kust van (Men zie voor het vervolg pag. 2 van het Eerste Blad). van hedenavond tot morgenochtend van Woensdagavond tot Donderdagochtend van Donderdagavond tot Vrijdagochtend op De maan komt heden 4.10 uur en gaat onder te 14.43 uur. Woensdag maan op te 5.27 uur; onder te 15.19 uur. Donderdag maan op te 6.41 uur; onder te 16.01 uur. De directeur-generaal van de Stichting Winterhulp Nederland heeft bepaald, dat in verband met de aanstaande jaarswisseling een bedrag van f. 50.000 ten behoeve van de oorlogsweduwen ter be schikking zal worden gesteld. In zake de verdeeling van deze gel den zal met de bevoegde instan ties overleg worden gepleegd. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Vele slachtoffers van het ijs (2e Blad). Dit jaar geen elfstedentocht (Sport, 3e Blad). Twee nieuwe fabrieken (Laatste Berichten, le Blad). Ijstochten absoluut onmogelijk (3e Blad). Buitenland Duitsche aanvallen op Manchester (le Blad) Weer een scherp Zwitsersch protest te Londen (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 1 VAN HET DERDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1