De strijd rond de Middellandsche Zee LAMAN! 8Isle Jaargang MAANDAG 23 DECEMBER 1940 No. 24770 De aanvallen op Engeland Verduisteren: Speciaal Liverpool getroffen Lord Halifax benoemd tot ambassadeur te Washington De Gouwzee is dicht Weer Engelsche bommen op Zwitserland Rydz-Smigly ontvlucht 17.29 9.49 uur uur Kleine Advertenties EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel /oor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakena-dvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.36 per week0.18 Franco per post ƒ235 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Zaterdag meldde het Duitsche opperbevel: In den nacht van 19 op 20 December heb ben formaties gevechtsvliegtuigen met goed succes aanvallen ondernomen op belang rijke militaire doelen in Londen. Ook over dag lieten gevechtsvliegers bommen vallen op Londen, voorts werd een wapenfabriek in Chelmsford zwaar getroffen. De luchtver- kenning strekte zich over het geheele eiland uit tot aan de Shetiands-eilanden. In den nacht van 20 op 21 December de den sterke formaties gevechtsvliegers aan vallen op verscheidene belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland, als mede op de havenwerken en fabrieken van Liverpool. Duizenden brisant- en brand bommen werden hierbij gebruikt. Talrijke groote branden, vele kleine branden en ge weldige ontploffingen werden door de be manningen waargenomen, en bevestigen daarmede de uitwerking van den aanval. De tegenstander deed in den afgeloopen nacht een aanval op de rijkshoofdstad, wel ke uitsluitend gericht was op niet- militaire doelen. Een aantal huizen, .alsmede de Ber- lijnsche dom werden beschadigd. Zes bur gers werden gedood, zeventien gewond. Deels bevonden deze personen zich buiten de schuilgelegenheden. Luchtdoel-artillerie schoot twee vijandelijke toestellen neer. En Zondag: In den nacht van 20 op 21 December heb ben, naar reeds gemeld, sterke formaties gevechtsvliegers met groot succes Liverpool aangevallen. Bovendien heeft de lucht macht voor de oorlogvoering belangrijke doelen te Londen, Bristol en Southampton, alsmede een aantal vliegvelden, met bom- menmen bestookt. Het leggen van mijnen voor Engelsche havens werd voortgezet. Overdag beperkte de activiteit in de lucht zich -tot gewapende verkenning, waarbij wederom Londen het doel der bombarde menten was. Vèrdragend geschut van het leger en de marine heeft gisteravond met succes een dicht onder de Engelsche kust varend vij andelijk konvooi en de haven van Dover beschoten. In den nacht van 21 op 22 December werd Liverpool opnieuw door sterke forma ties zware gevechtsvliegtuigen aangevallen. In het als doel gekozen gebied, vooral in de havens, konden omvangrijke branden worden waargenomen. Gevechtsvliegers van het Italiaansche vliegercorps hebben met veel succes de havenwerken van Harwich aangevallen. In denzelfden nacht wierp de vijand in het Duitsche rijksgebied op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen. In twee steden in West-Duitschland ontstond ge ringe schade aan gebouwen. Er werden geen strategische doelen getroffen. De verliezen onder de burgerbevolking bedragen één doode en elf gewonden. Twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen zijn gisteren door jacht- vliegers neergehaald; één eigen vliegtuig wordt vermist. Naar nader gemeld wordt, zijn den 20sten December drie vijandelijke koopvaardij schepen van in totaal 15.000 br. r. t. aan de Engelsche Oostkust uit de lucht aangeval len. Het gelukte twee der in konvooi varen de schepen tot zinken te brengen. Aange nomen kan worden, dat ook het derde schip verloren is gegaan. LIVERPOOL OVERTREFT COVENTRY Dat. het beeld der verwoesting van Liver pool nog indrukwekkender is dan dat van Coventry, blijkt uit de ontvangen berichten der afzonderlijke viiegtu'gbemanningen over den aanval der Duitsche gevechts vliegtuigen op Liverpool en enkele andere steden in Zuid- en Midden-Engeland, al dus het D.N.B. Reusachtige branden van tot dusver, onbekende afmetingen zijn waargenomen. De nacht was helder en zoo wel van geringe als van de grootste hoogte waren de afzonderlijke branden, die zich van uur tot uur uitbreidden tot een vlam menzee, duidelijk te onderschelden. In het water van de Mersey weerspiegelen zich spookachtig de kleuren en schijnsels van de steekvlammen, die achtereenvolgens door ontploffingen ontstonden, en de vlammen- bundels van de brandende tanks van Bir kenhead. Het schijnsel van de vlammende gebieden, waar de doelen gelegen waren,' was voor de Duitsche bemanningen op de terugvlucht nog zichtbaar tot op een af stand van 250 K.M., d. w. z. bijna tot de Engelsche zuidkust. Bijzonder zwaar werden de Vandon-Wel lington en de Bramiey-Moorehavens ge troffen, met de talrijke pakhuizen te mid den van de totale dockinstallaties. Ook de verder naar het Zuiden gelegen Waterloo- docks kregen zeer zware treffers. Door de buitengewone brandbaarheid van de tabak en wolopslagplaatsen, die in de nabijheid van de Stanley-haven liggen, benevens van de drie graannpslagplaatsen breidden de In Londen is officieel medegedeeld, dat de koning de benoeming van lord Halifax tot Britsch Ambassadeur te Washington heeft goedgekeurd. Anthony Eden volgt Halifax als minister van buitenlandsche zaken op. Kapitein David Margesson, de parlementaire secretaris van het ministerie van financiën wordt minister van oorlog. (D.N.B.) Weet je wat je vader geven kan 'n Prima pijp. een van Hoogewoerd 93 - Tel. 23103 5005 (Ingez. Med.) branden, die door brisant- en brandbom men aangesticht waren, zich daar met ra zende snelheid uit, zoodat het wel leek, of het geheele doel in vlammen stond. Hetzelfde beeld bood het stadsdeel Bir kenhead aan de monding van de Mersey, waar behalve de groote droogdokken vooral de waardevolle olietanks liggen. Dikke, zwarte rookwolken, telkens weer verlicht door roode vlammentongen, bedekten het geheele stadsdeel en strekten zich naar de zeezijde uit. Enkele bemanningen, die hun doel laat in den nacht bereikten, konden bij hun na dering acht groote branden, ten deele naar schatting vierhonderd meter lang, en tal- lcoze kleinere branden waarnemen. Bij hun vertrek was hetzelfde gebied nog slechts één felstralende vuurzee, zoodat men zich nauwelijks een voorstelling kan maken van de snelheid der uitbreiding. Ondanks dezen geweldigen, grootscheep- schen aanval met vele honderden vliegtui gen en ondanks de vertwijfelde luchtafweer van de Engelschen, die telkens weer de Duitsche vliegtuigen nerveus met hun zoek lichten trachten te betrappen en hevig vuurden, zijn alle Duitsche vliegtuigen op één na teruggekeerd. Gisteravond en hedennacht is Liverpool opnieuw aangevallen. DE AANVALLEN OP DUITSCH GEBIED. Het Duitsche ministerie voor den eere- dienst deel mede: De door Engelsche bommen aan den Ber- Zaterdag meldde het Italiaansche hoofd kwartier: In de grens-zone van Cyrenaie viel be drijvigheid op te merken van de artillerie. Op 19 December heeft de vijand, behalve de vliegtuigen waarvan het verlies gemeld is in het weermachtsbericht No. 196, nog twee andere jachtmachines verloren. Een speciale vermelding verdienen alle formaties in Cyrenaica van het vijfde lucht eskader, welke onvermoeid en met de grootste offers hebben deelgenomen aan den strijd tot vernietiging van de gepant serde vijandelijke afdeelingenj terwijl zij tevens een feilen strijd aangingen met de vij andelij ke luchtstrijdkrachten. Aan het Grieksche front zijn de aanvals- pogingen van den vijand overal afgesla gen. Een door ons ondernomen overval verschafte ons het bezit van een belang rijke stelling. De luchtstrijdkrachten hebben in recht- streeksche samenwerking met de troepen een doeltreffende actie ondernomen. For maties bommenwerpers „Picchiatelli" en jachtvliegtuigen hebben troepenconcentra ties, knooppunten van wegen en militaire werken getroffen in den geheelen sector, waar de vijandelijke actie gaande is. In de Straat van Korfoe zijn twee groote treilers tot zinken gebracht. Tijdens ver scheidene hevige gevechten zijn twee Glos- tervliegtuigen neergehaald. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Onze vlooteenheden hebben de vijande lijke stellingen gebombardeerd langs de Ionische kust, waarbij vooruitgeschoven posten op doeltreffende- wijze bestookt werden. In Oost-Afrika was bedrijvigheid van de artillerie. Een van onze luchtformaties heeft een vijandeJijken aanval ondernomen op Aden en van geringe hoogte het. vlieg veld gebombardeerd. Een andere formatie bombardeerde vijandelijke installaties inde zone van Metemma, waarbij groote bran den uitbraken. En Zondag: In het gebied aan de grens van Cyre naica heerschte wederzij dsche artillerie actie. Een onzer vlooteenheden heeft ge motoriseerde af deelingen van den vijand in de nabijheid van de kust gebombar deerd. Een torpedoboot jager heeft een vij andelijk torpedo-vliegtuig neergehaald. Onze vliegerafdeelingen hebben een hevig bombardement op troepenconcentraties en gemechaniseerde middelen uitgevoerd. Bo vendien hebben zij, hoewel gehinderd door het slechte weer, den geheelen nacht voortdurend de docks en havenwerken van een vooruitgeschoven vijandelijke basis ge bombardeerd en daar branden veroorzaakt. De vijand heeft een onzer vliegtuigbasis in Tripoli gebombardeerd. Aan het Grieksche front is een vijan delijke aanval afgeslagen, dank zij het op treden van onze artillerie en door een tegenaanval, die den vijand aanzienlijke verliezen toebracht. In den nacht van 20 op 21 December en gisteren den geheelen dag hebben talrijke formaties bommenwerpers en „Picchia telli" (duikbommenwerpers) troepen, we gen, spoorwegen, batterijen en bases, die voor de operaties in Albanië van belang zijn doeltreffend gebömbardr d. Bij verschei den luchtgevechten zijn elf vijandelijke vliegtuigen van het type Gloster brandend neergehaald. In Oost-Afrika bestond de gebruikelijke activiteit van de artillerie aan de Soeda- neesche grens. Een onzer luchtformaties heeft verscheiden malen vijandelijke troe pen gebombardeerd in een plaatsje in den Boven-Soedan. "*i den nacht van 21 op 22 December hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bom men op de stad Fiume laten vallen, als ge volg waarvan een particuliere woning ge troffen werd :n acht personen gewond werden. Naar aanleiding van het artikel door het agentschap Aroi gepubliceerd, merkt de „Giornale dTtalia" op, dat bij de door Aroi genoemde Britsche effectieven nog moeten worden opgeteld minstens 100.000 man in Kenya. Bij de vlootstrij dkrachten in de Middellandsche Zee waarvoor Aroi een cij fer van een half millioen ton gaf, komen nog zeven kruisers en 20 kleinere schepen in de Roode Zee en de Golf van Aden. Bij de 1500 vliegtuigen in het Middellandsche Zeegebied nog ruim 300 toestellen in Oost- Afrika. Uit deze enorme cijf rs blijkt, welk een belang Engeland hecht aan het oorlogs- tooneel in de Middellandsche Zee, het hart van het Britsche rijk. Het offensief in Noord-Afrika vindt den geest en de strijdkrachten van Italië voor bereid. Reeds over eenige weken of eenige maanden zal men de resultaten kunnen zien. De krachtige Italiaansche tegenstand put de Engelsche effectieven en strijdmid delen uit en dwingt het Engelsche opperbe vel steeds nieuwe strijdkrachten in het vuur te brengen. Eenige dagen geleden waren te Caïro alleen al twaalf treinen met gewon den aangekomen. 66 pantserwagens en 38 vrachtauto's zijn vernield. De „Giornale dTtalia" meldt voorts, dat de Engelschen, toen zij trachtten de eerste Italiaansche linie bij Bardia te naderen, ge bruik hebben gemaakt van ee schandelijk middel, door onder bescherming van de wit te vlag op te rukken. Het bericht van een bijzondere correspon dent van Stefani over het tot zinken bren gen van een Engelschen kruiser der klasse B, waarschijnlijk van de „Arethusa"- of „Leander'-klasse, door twee Italiaansche torpedovliegtuigen, vóór Bardia, moet, naar in bevoegde Italiaansche kringen verklaard wordt, als officieel beschouwd worden. Het wrak van den Engelschen kruiser Is van de lucht uit duidelijk te herkennen. (De lichte kruisers van de Arethusa- klasse meten 5220 of 5270, de Leander 7270 ton.) BOMMEN IN ZUID-SLAVIË. Vermoedelijk Engelschè vliegtuigen heb ben gisternacht bommen geworpen op de Joego-Slavische grensstad Soejak. Een offi cieel communiqué luidt als volgt: In den nacht van 21 op 22 December om 1.30 uur 's morgens heeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit op Soesjak twee bommen laten vallen, die een ontploffing veroorzaakten, waardoor eenige materieele schade aangericht en zeven personen licht gewond werden. Een onderzoek wordt in gesteld. (D.N.B.) MAATRr .LEN IN GRIEKENLAND. De „Vreme" meldt, dat het Grieksche ministerie van openbare veiligheid voorloo- pig alle feestelijkheden, danspartijen en massabetoogingen verboden heeft. Voorts heeft het ministerie voor sociale zaken be sloten, den gezinnen van officieren, onder officieren en soldaten een vacantie op staatskosten te verleenen. (D.N.B.) STAMHOOFDEN UIT HET VROEGERE BRITSCHE SOMALILAND TE ADDIS ABEBA. De onderkoning van Ethiopië heeft te Addis Abeba in tegenwoordigheid van den chef van den generalen staf en den plaats vervangende]! gouverneur-generaal de voor naamste stamhoofden van het vroegere Britsche Somaliland ontvangen, die hun trouw en toewijding aan Italië betuigden. De onderkoning antwoordde dat de Itali aansche regeering in de gebieden op de En gelschen veroverd, een nieuw tijdperk van vrede en welzijn zal inluiden. (Stefani) Met Kerstmis naar Marken? HET IJS IS MOOI. Verrassend snel heeft de vorst ditmaal de wateren met een ijslaag bedekt. Pas Vrijdag viel de vorst in en reeds nu zijn niet alleen de meeste ijsbanen in den lande geopend, maar is zelfs ook de Gouwzee al toegevroren. Het ijs is vol gens de berichten van menschen, die den eersten tocht over de Gouwzee maakten, fji uitstekenden toestand. Het dichtvriezen geschiedde bij kalmen wind zoodat de hinderlijke hobbels van schol len en windijs niet aanwezig zijn. Het is mooi hard en zwart ijs en in dien de wind uit denzelfden hoek blijft waaien, zal met Kerstmis den tocht naar Marken vanuit Volendam en Mon nikendam worden gemaakt. Maar op gepast voor de wakken, want gisteren zaten er nog verscheidene trekgaten in het ijs, welke dengenen, die buiten be kende routes gaan, noodlottig kunnen worden. Vrijdagmorgen maakte een boot van de N.Z.H.T.M. den laatsten tocht van Marken naar het vasteland en Zaterdag achtte men het reeds raadzaam de boot binnen te hou den, daar het ijs te dik was. Het was echter nog niet betrouwbaar genoeg om per slede of met een ijsschuitje den tocht te maken. Een aantal bewoners van Marken was der halve gedwongen des Vrijdagnachts en des Zaterdags in Monnikendam te blijven. Gistermorgen werd de eerste poging ge waagd, om over het ijs de verbinding tus- schen Monnikendam en Marken tot stand te brengen, welke poging met succes is be kroond. Nabij het eiland moest het gezel schap dat uit ongeveer twintig personen bestond, eenige moeilijkheden overwinnen daar dicht onder de wal eenige trekgaten zaten, doch de tocht verliep met het windje in den rug voorspoedig. Bij het z.g. Hem- melland kwam men aan den vasten wal. Zooals haast vanzelf spreekt bevonden zich onder de twintig ook eenige menschen van de P.T.T., die onmiddellijk met post naar het eiland terugkeerden. Behalve onder Marken zitten in de haven van Monnikendam nog eenige trekgaten, doch men verwacht, dat deze spoedig dicht zullen gaan. 4421 (Ingez. Med.) lijnschen dom aangerichte schade wordt voorloopig geraamd op een bedrag van l'/t mill, rijksmark. Bovendien is duidelijk ge constateerd, dat te voren een lichtfakkel was uitgeworpen, zoodat het stellige voor nemen van de Engelsche vliegers om den dom te bombardeeren, volkomen vast staat. In den nacht van 20 op 21 December heeft een Engelsche vlieger op historische en uit stedebouwkundig oogpunt waarde volle wijken van Potsdam brisant- en brandbommen geworpen, die schade aan richtten in de Hollandsche wijk, dateerend uit den tijd van Frederik Wilhelm I (gebo ren 1688, gestorven 1740), in straten van de oude stad en aan den eveneens histo- rischen schouwburg. De branden, welke uitbraken, konden snel gebluscht worden. Voor zoover men tot dusver heeft kunnen nagaan, zijn drie menschen het slachtoffer van dezen zinloozen luchtaanval gewor den. Hedennacht hebben Engelsche vliegtui gen opnieuw veelvuldig het Zwitsersche souvereine grondgebied geschonden en op verscheidene plaatsen bommen neergewor pen. Naar aanleiding hiervan deelt de staf van het Zwitsersche leger het volgende mede: In den nacht van 22 op 23 December werd ons souverein gebied door vreemde vliegtuigen veelvuldig geschonden. Zij vlo gen, komende uit het Noorden, o.a. over Zuerich, waar zij om 20.45 uur brand- en brisantbommen neerwierpen. Verscheidene gebouwen en een electrlsche geleiding van de bondsspoorwegen werden beschadigd. Elf personen werden gewond. Naar het Zwitsersche telegraafagent- schap nog over de schending der neutra liteit door Engelsche vliegtuigen verneemt, werd gisteravond in Bazel, Bern en Zue rich luchtalarm gegeven. Er werden bri santbommen neergeworpen en een woon blok in de stadswijk Hoeng te Zuerich werd totaal vernield. Vier personen werden ge wond en naar het ziekenhuis overgebracht. Ook zijn bommen geworpen langs den spoorweg ZuerichAltstetten, waarbij ver schillende werkplaatsen werden bescha digd. De electrische leidingen van de spoor wegen werden vernield en een aantal ar beiders gewond. (D.N.B.) MET BEHULP VAN HANDLANGERS. Maarschalk Rydz-Smtgly, die in Septem ber 1939 uit Polen naar Roemenië gevlucht was en eenige maanden geleden door de Roemeensche regeering is geïnterneerd op het slot Dragoslavele bij Campulung, is, naar van ofllcieele zijde bevestigd wordt, ontvlucht. Hij had het recht, dagelijks een ochtend wandeling te maken, waarbij hij door po- van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 2.52 uur en gaat onder te 14.13 uur. Met het oog op het feit, dat Eerste Kerstdag opWoensdag valt, zullen wij morgen gele genheid geven tot het plaat sen van Kleine Advertenties. litie-beambten bewaakt werd. Woensdag morgen kon een auto hem naderen. Vóór de agenten konden ingrijpen, was Rydz- Smigly Ingestapt waarna de auto in razen de vaart wegreed. Onmiddellijk werden de omliggende politie-posten gealarmeerd. De achtervolging werd ingezet, maar men heeft den auto niet meer gezien. Men vermoedt, dat Rydz-Smigly getracht heeft het land te verlaten, of te Boekarest" een .schuilplaats heeft gevonden. Naar de meening van politieke kringen te Boeka rest kunnen er Engelsche kringen, al of niet voorzien van Amerikaansche passen, in het spel zijn. De regeering heeft een streng onderzoek bevolen. De met de bewaking belaste poli- tie-beambten, die van nalatigheid beschul digd worden, zijn gearresteerd. De grens posten zijn op de hoogte gebracht, terwijl men een waakzaam oog houdt op zekere kringen in Boekarest. De regeering hoopt Dit Nummer bevat DRIE Bladen Buitenland Vier arrestaties in verband met clandestie- nen handel in distributiebescheiden (Stadsnieuws, le Blad). Onthulling van een oorlogsmonument te Delft (Binnenland, 3e Blad). Artikel van den Voedingsraad (2e Blad). Wedstrijd-data voor zeilen en roeien vast gesteld (Sport, 2e Blad). Het ijs in de omgeving; voor tochten nog onbetrouwbaar (le Blad). Buitenland Rapport van maarschalk Graziani over den strijd in Afrika. (3e Blad). Duitsche waarschuwing aan Amerika (3e Blad). Lord Halifax wordt gezant te Washington, Eden volgt hem op (le Blad). Nieuwe Duitsche aanvallen op Engeland. Speciaal Liverpool doelwit (le Blad). Maarschalk Smigly-Rydz in Roemenië ont vlucht (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1