LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - tee BSad Zaterdag 21 December 1940 OFFICIEELE KENNISGEVING Binnenland Uitreiking van nieuwe levensmiddelen-kaarten De Maastunnel Buitenland Uit de Omstreken Stadsnieuws SPORT Alle competitie- en bekerwedstrijden afgelast BEURSOVERZICHT Aangezien de bonnen van de thans gel dende distributiekaarten langzamerhand opraken, zal ter vervanging van deze kaar ten in den loop van de maand Januari wor den overgegaan tot uitreiking van nieuwe levensmiddelenkaarten. De juiste data hier voor zullen in iedere gemeente afzonderlijk worden bekendgemaakt. BOUW VORDERT SNEL. Op Maandag 25 November werd het laat ste tunnelstuk van de Maastunnel te Rot terdam naar beneden gebracht tusschen de reeds geplaatste stukken 5 en 7. Het was een bijzondere prestatie, aangezien voor 11 uur des morgens niet kon worden aange vangen, dank zij het mistige weer, terwijl de werkzaamheden voor donker beëindigd moesten zijn. Bovendien vereischte de plaatsing extra zorg, aangezien het aan beide zijde door reeds gezonken stukken werd begrensd. Na het plaatsen werd met groote voortvarendheid gewerkt aan het verbinden der zijwanden en der dekken. Dit werk moest van buitengewoon groote beteekenis worden geacht, omdat het on mogelijk zou zijn de dekken met behulp van de stalen duikerklok te verbinden, wanneer door invallenden vorst ijsgang op de rivier zou ontstaan. Het gevaar zou dan bestaan, dat ijsschotsen de instijgschachten zouden beschadigen of door trillingen de water dichte aansluiting van de klok op de tun nelstukken lek zou worden. Het werk is thans zoover gevorderd, dat de verbinding van het dek tusschen de stukken 6 en 7 gereed is gekomen, terwijl het zich laat aanzien, dat ook de verbin ding tusschen de stukken 6 en 5 voor Kerst mis gereed zal zijn. Dan kan alles, wat thans nog bij de tunnel in de rivier staat, worden verwijderd en zal op het water niets meer er aan herinneren,'dat hier een jaar lang hard gewerkt is om de tunnelstukken op hun plaats te krijgen. Intusschen heeft men op de andere on- derdeelen van het bouwterrein niet stilge zeten. In de gezonken tunnelstukken wordt met kracht gewerkt aan het verder afwer ken. In die, welke aansluiten aan den rech teroever, zijn de vloeren reeds gelegd. In de tunnelstukken, welke aansluiten aan den linkeroever werkt men aan de rij - vloeren en aan het afbreken van de tijde lijke betonnen eindschotten- tusschen de stukken 9, 8 en 7: Het werk in de voetgan gerstunnel houdt met dat van de,autotun nels gelijken tred. Groote bedrijvigheid heerscht daar in verband met het leggen der gas- en waterleidingbuizen. Een belangrijk onderdeel van het werk op den rechteroever vormt de kademuur, welke ten behoeve van het baggeren van de tun nelsleuf werd afgebroken. De houten paal- fundeeringen en de daarop liggende beton platen zijn gereed gekomen en bhans wor den de groote kaaimuurstukken, welke vooral op den wal zijn gemaakt, met de kraan op deze platen neergezet. Nadat de kademuur gereed is gekomen, kan,het ter rein rondom het ventilatiegebouw en de roltrappenschacht verder worden aange vuld. Daarna kan de verbinding van het venti latiegebouw met; de landtunnel en de rol trappenschacht tot stand worden gebracht. IR. BEUMKE VERONGELUKT. Bij Geldermalsen door trein gegrepen en gedood. Gistermiddag is ir. F. M. Beumke, hoofd ingenieur bij de Nederlandsche Spoorwegen door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. In de .omgeving van Geldermalsen fietste ir. Beumke tijdens een inspectie op een baanvak, toen hij door een electrischen trein van achteren werd gegrepen en een eind werd meegesleurd. Met den trein, welfce hem had aangereden, is de heer Beumke in hopeloozen- toestand naar de Roode Kruis-post te Utrecht overgebracht en aldaar, na enkele oogenblikken, aan zijn zware verwondingen overleden. Ir. Beumke, die een voortreffelijk hoofd ingenieur was, bereikte den leeftijd van zestig jaar. DE HEER L. MUS Op 52-jarigen leeftijd is te Aalsmeer over leden de heer L. Mus, hoofd van de O. L. School in Aalsmeer Oost. De heer Mus heeft zich als onderwijzer steeds als een hoog staand vakman doen kennen. Maar ook in het vereenigingsleven nam hij een voor aanstaande plaats in. Vooral voor „Aals- meer's Harmonie" zal zijn heengaan een groot verlies beteekenen. Bijna 20 jaren heeft de heer Mus in Aalsmeer gewerkt. Zijn heengaan zal in breeden kring be treurd worden. OPLICHTER AANGEHOUDEN TE SOEST De gemeentepolitie te Soest arresteerde een zekeren 'tJ. onder verdenking van op lichting en verduistering van een of meer vrachtauto's. EJenige maanden geleden ver huurde H. een viertal vrachtauto's aan den heer v d B Deze wagens werden op 11 Oc tober door v. d. B gekocht voor 8000 gulden Eenigen tijd later huurde v. d. B. nog een vrachtwagen van H., welke wagen, naar hef later tijdens een gesprek met een broer van osn z'Jnpv liaulieu s in Frankrijk, een van de vier gekochte vrachtauto's bleek te zijn, die H voor 11 October uit Frankrijk, zonder medeweten van v. d. B., had terug gehaald. H. werd in Kiel gearresteerd en naar Soest overgebracht. Het onderzoek in deze zaak, waarbij vermoedelijk nog een compagnon van H. is betrokken, wordt voortgezet. HET ITALIAANSCH-GRIEKSCHE CONFLICT, Politika meldt uit Saloniki, dat in de afgeloopen dagen heele transporten solda ten met bevroren ledematen alhier zijn aangekomen. De grimmige koude aan het Noordelijke front rondom Pogradetsj vormt niet alleen voor de artillerie, doch ook voor het luchtwapen een beletsel voor het ont plooien van zijn bedrijvigheid (D.N.B.) DE POSITIE VAN ENGELAND. De Britsche consul-generaal te New York heeft, naar New York World Telegram meldt, voor de universiteitsclub verklaard, dat Engeland wat betreft de productie van wapennateriaal Duitschland niet kan in halen. Het geheele bestaan van Engeland is derhalve van de Vereenigde Staten en hun hulp afhankelijk. Engeland, heeft vooral meer schepen noodig. (D.N.B.) MINISTER CROSS DOET EEN BEROEP OP AMERIKA. De Engelsche minister van scheepvaart Cross, heeft in een rede verklaard, dat hij het oog heeft laten vallen op „zekere vij andelijke schepen in Amerikaansche ha vens." De voorraden oude schepen, aldus verklaarde Cross, zijn nagenoeg uitgeput. Het zou jaren duren aleer het Amerikaan sche programma voor het bouwen van schepen een zekeren omvang zou hebben bereikt. Misschien kunnen de Vereenigde Staten eenige van de in haar dienst va rende schepen afstaan. Bovendien ligt er een aantal vijandelijke schepen in de Amerikaansche havens. De duikbootoorlog, aldus zeide Cross verder, die voor Ameri kaansche journalisten sprak, vormt de rootste bedreiging voor de levensaderen van Engeland. Aan dit gevaar kan men slechts met een toenemend aantal torpedo jagers en nieuwe .schepen het hoofd bieden. Hiertoe is echter een reusachtig aantal nieuwe schepen noodzakelijk. Alleen de Vereenigde Staten zijn in staat een zoo groot bouwprogramma ten uitvoer te leg gen. De reusachtige scheepsverliezen van Engeland in den wereldoorlog, die tot aan het einde van den oorlog aanhielden, heeft men slechts door een gigantisch bouwpro gramma in de Vereenigde Staten kunnen compenseeren. Engeland moet derhalve ook thans zijn hoop vestigen op de mogelijk heid, dat de Vereenigde Staten een gewel dig bouwprogramma met een omvang zoo- als in den wereldoorlog ten uitvoer zullen leggen. (D.N.B.) AMERIKA IN DEN STILLEN OCEAAN. Naar aanleiding van de jongste verkla ringen van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, zeide mi nister Huil op de persconferentie dat de politiek van de Vereenigde Staten algemeen bekend en dikwijls duidelijk uiteen gezet is. Huil zeide voorts, dat de Amerikaansche re geering niet het plan heeft in deze politiek op de een of andere wijze een verandering te brengen. Ten slotte deelde minister Huil op de persconferentie nog mede, dat de verhef fing van de gezantschappen der Vereenigde Staten in Montevideo en Uruguay tot am bassades in voorbereiding is. (D.N.B.) ROOSEVELT VOERT BESPREKINGEN. Roosevelt heeft gisteren een onderhoud gehad met den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Rayburn, alsmede met den leider der regeeringsmeerderheid McCor- mack en met den democratischen afgevaar digde Johnson. Rayburn verklaarde later, dat men geheel in het algemeen gesproken had over bewa peningsvraagstukken. Roosevelt had voorts nog een onderhoud met den minister van oorlog, Stimson, den minister van marine, Knox en met de on derstaatssecretarissen van beide ministe ries. (D.N.B.) KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Anna d. van C. J. Kooijman en A. T. v. d. Rotten, Duinstraat 80 Alida Johanna Petronella Maartje d. van Th. Koeke- bakker cn C. Snijder. Sluisweg 9 Jan. z. van J. Vlan^n en N. Ouwersloot, Overrijn io Willy d. van G de Mol en G. Jonker te Britten- straat 11 Wilhelmina d. van M. v. d. Zwan en A. Jonker. Hessenstraat. 8 Agada d. van G. Meijvogel en A. de Vreugd. Duinpad 10 Reindert z. van J. van Rijn en B. van Rijn, Stengelinstrtfat 19 Wilhelmina d. van G. H. van Galen en M. E. Kolderman, Buitensluisstr. 14 Arendje d. van J. van Schle en A. van Rijn, le Vuurbaakspad 10 Ariaantje d. van D. Hartevelt en J. Kuijt, Drieplassenweg 4 Bastiaan z. van A. Voojjs en M. Haasnoot. Oost pad 3 Wilhelmina Elizabeth d. van J. van Duijn en D. v. d. Boon. J. Tooropstraat 14 Willy Cornelia d. van J. H. v. d. Oever en A. Sloof, Zuidstraat 7 Geertruida Maria Josina d. van M. J. van Tol en -G. M. Verschuren. Val- kenburgerweg 16f. Overlijden: Gijsbert Guijt echtgen. van E. v. Duijn 53 jr. Reijn Ouwehand, wedn. van J. F. Bakker. 78 jr Jan de Jong, echtgen. van N. v. d. Plas 85 jr. Getrouwd: W. Krijgsman en A. Zuijderduijn te Brittenstraat 8boven C. Kuijt en E. Dijk huizen. Schevqningerstraat 3 J. J. Knetsch en H. Klok, Voorstraat 5Rijn J. Kromhout en D. Verhoef. Rijnsburg, Voorhouterweg 10a J. van Duijn én K. Olland. Louwestr. 32. Ondertrouwd: J. van Dijk. Zeesteeg 9f en J. van Duijn, Oostpad 12. RAADSAGENDA. De Raad komt Maandagmiddag a.s. te 2 uur in openbare vergadering bijeen, ter be handeling van de navolgende punten: 1. Vaststelling van de notulen No. 388 der vergadering van 20 Nov. 1940, zoomede der geheime notulen van dié vergadering; 2. Mededeeling van ingekomen stukken; 3. Be noeming leden van de Commissie van plaat selijk toezicht op het lager onderwijs; 4. Benoeming lid van de Belastingcommissie; 5. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van een verordening op de heffing en invorde ring van precario-rechten en tot het vast stellen van een verordening op de heffing en invordering van kadegelden: 6. Voorstel tot het verleenen van medewerking krach tens artikel 72 der L. O.-wet 1920 ten be hoeve van de Chr. Opleidingsschool; 7. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van keurloonen; 8. Voorstel tot het verleenen van crediet aan de Vereeni- glng „Kleine Zelfstandige Tuinders"; 9. Voorstel tot het verstrekken van geldlee- ning aan de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer; 10. Voorstel tot het verleenen van machtiging tot het aangaan van Kas- geldleenlngen; 11. Voorstel tot het wijzigen van de gemeenschappelijke regeling inzake hulpverleening ingeval van brand; 12. Voor stel tot het "it het Grondbedrijf nemen van gronden; 13. Voorstel tot het opnieuw vastst.llen van het besluit inzake het dele- geeren van bevoegdheid met betrekking tot het verhuren en verpachten van gemeen te-eigendommen; 14. Voorstel tot voorloo- pige vaststelling van de rekeningen 1939 van de licht- en waterbedrijven, van het Grondbedrijf alsmede H'bn den schoolart- sendienst; 15. Voorstel tot voorloopige vast stelling van de gemeenterekening over 1939; 16. Aanbieding gemeentebegrooting en be grootingen van de bedrijven voor 1941; 17. Rondvraag. men en het aantal arbeiders dat dan te werk zal kunnen worden gesteld. De ver gadering. die bezocht was door vele tuin ders uit Katwijk a. d. Rijn, Katwijk aan Zee en Valkenburg werd hierna gesloten. KATWIJK AAN ZEE. DE HEER J. PARLEVLIET f. Bekend reeder. In den hoogen ouderdom van ruim 87 jaar is gisteren na een zeer korte ongesteld heid overleden onze plaatsgenoot de heer J. Parlevliet, geboren 1 Juni 1853. Jarenlang tot in den wereldoorlog heeft hij met zijn zwager den heer R. Ouwehand. die een week geleden gestorven is, een ree- derij gedreven onder den naam firma Par levliet en Ouwehand. De overledene is gedurende vele jaren diaken geweest der Geref. Kerk en was een der medeoprichters der Chr. School ln de Burgersdijkstraat, waar hij in het school bestuur zitting had. De begrafenis zal plaats hebben Maan dagmiddag a.s. om half drie uur. Ouderavond Chr. KatwQksche Huishoud en Industrieschool. In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd eerst een Kerstwij dingsfeest gehouden ge leid door de directrice der school mej. H. Z. v. d. Weerd, waarbij de jongere leerlingen aanwezig .waren. 's Avonds had daar de ouderavond plaats. Met de oudste meisjes waren tegenwoordig vele ouders der leerlingen en eenige dames bestuursleden. De presidente mej. A. N. de Voogd opende waarna gezongen werd Gez. 270 1. 4 en 5. Vervolgens sprak de presidente naar aan leiding van Jesaja 9 5. Nadat gezongen was Gez. 229 7 hield de heer B. J. Thijsscn een referaat over: „Onze school". Mej. Dubbelman bracht zangnummers ten gehoore. Mej. H. Z. v. d. Weerd en mej. Cl. van Leeuwen spraken* over „Het onderwijs vroe ger en thans. Mej. K. de Kraa sprak over haar „Schoolervaringen". Tenslotte volgde een samenspraak en declamaties. Eergisteravond gaf de heer W. Bodrij in zijn oefenlokaal alhier een geslaagde demonstratie in super Jlu-Jitsu. Er was veel belangstelling. De oud-oursis- ten, de heeren Kapaan, v. Klaveren en de Groot, lieten met hun leeraar de verschil lende grepen zien, die uitvoerig werden toe gelicht. Er werden tal van nieuwe afweer- grepen gedemonstreerd, die, hoewel zij een voudig waren, toch afdoende bleken, om den sterksten aanvaller onschadelijk te maken. OVERSCHRIJDING PRIJZEN VLEESCH EN VLEESCHWAREN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van het publiek, dat het den slagers en winkeliers ten strengste verboden is voor vleesch en vleeschwaren hoogere prij- i zen te berekenen dan die, welke vermeld zijn op de van gemeentewege goedgekeurde winkel-prijslijsten. Gevallen van prijsopdrijving, als boven bedoeld, dienen onverwijld ter kennis te worden gebracht van den Directeur van het Openbaar Slachthuis of van de Politie, op dat tegen de overtreders een strafvervolging kan worden ingesteld. 5004 De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 21 December 1940. Wegens den verhoogden inkoopsprijs van de melk heeft de melkhandel te Katwijk besloten om met ingang van MAANDAG a.s. den prijs per liter te brengen op 15 cent. 5002 (Ingez. Med.) KATWIJK AAN DEN RIJN. DE PRIJZEN IN DEN TUINBOUW. Deze week gaf niet veel bijzonders te zien in den handel der land- en tuinbouwpro ducten. Eenige vorst kwam het werk wat verstoren, doch hopelijk ia dat weer voorbij. Vorst komt in den tuinbouw altijd ongele gen. Er komt nog wat bloemkool van de soort reuzenkool, welke eenigszins tegen de vorst kan, doch waarvan niet veel goeds zal overblijven. Zij brachten deze week nog van f8.— tot f. 13.50 op in de groote en 5 tot f7 in de volgende maat. Knol- selderie was goed gevraagd en ging voor f. 8.— tot f. 9.— per 100 K.G. Ook gele An dijvie werd duur betaald, n.l. van 32 tot 58 ct. per kist van 6 K.G. Groene Andijvie be stemd voor export moest het met 21 ct. per kist stellen. Waschpeen bleef in prijs sta- tionnair van f. 1.10 tot f. 1.90 per kist van 20 K.G. Geen slechte prijs, vooral voor de goede kwaliteit. Ook Breekpeen ging goed weg f2.50 tot f. 3.per 100 K.G. Kroten bleven op hoogstens f. 2.50 per 100 K.G., wat te weinig is, evenzoo me', uien die niet hooger stonden dan f.4 per 100 K.G. Boe renkool was niet duur f. 0.14 tot 0.20 per kist. De vetschaarschte is op den prijs van dit product van invloed. Sluitkoolsoorten gingen als vorige week. Roode kool tot hoogstens f.4.—. Gele kool en Groene tot maximum f. 3.50 per 100 K.G. Doch of dit alles met 1ste kwaliteit bestempeld kan worden, is zeer twijfelachtig. Gevonden voorwerpen. Kettinkje met 3 sleutels; portemonnaie met f. 1.80; rijwielbelastingmerk; zwarte kinderwant. Inlichtingen bij de politie. BESPREKING INZAKE WERKVERRUIMING. In de zaal der Chr. Jongelingsvereeni- ging aan de Voorstraat had op initiatief van den Chr. Arbeidersbond de bespreking plaats over het te werk stellen van land en tuinbouwarbeiders door middel van del ven, z.g. driesteken, baggeren enz. Het bleek, dat er vrij veel animo was om deze werken die dan zullen kunnen geschie den onder leiding van de Heide-maatschap- pij en met steun van het Rijk. te laten ver richten Over de voorwaarden was men het echter niet algemeen eens. vooral niet voor wat betreft het delven (tweesteken) waar voor naar veler meening. de steun te laag werd geacht. Een definitieve opgave kon dientengevolge nog niet plaats hebben doch volgende week zullen de belanghebbenden opnieuw ter. vergadering worden opgeroe pen om tot een definitief besluit te komen en opgave te doen van de perceelen, die voor genoemde werken in aanmerking ko OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. Bespreking der Gemeentebegrooting 1941. De Raad vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester, die o.a. mededeelde, dat in opdracht van den commissaris-ge neraal voor Bestuur en Justitie, de heer mr. C. J. Goudsmit, ontheven is van het raadslidmaatschap. Door deze ontheffing ontstaat geen vacature ln den Raad. Voorts heeft de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Dep. van Bin- nenlandsche Zaken de verordening tot heffing van besmettelijke ziektegelden goedgekeurd. Ingekomen waren voorts goedkeuring van diverse andere Raadsbesluiten. Een voorstel van B. en W. om het Raads besluit tot verpachting van land in Oud- Poelgeest aan A. v. d. Luit zoodanig te wijzigen, dat een oppervlakte van minder dan 2500 M2. wordt verpacht, waardoor de verpachting niet onder de pachtwet valt, werd goedgekeurd, evenals een voorstel van B. en W. om, overeenkomstig een verzoek van den secretaris-generaal van het Dep. v. Sociale Zaken in voorkomende gevallen een verhoogd subsidie voor het Voorzie- ningsfonds voor kunstenaars over 1941 toe te kennen. Goedgekeurd werd aan W. Mulder te ver- koopen een perceel bouwterrein aan de Laan van Areiistein ter grootte van 886 M2. tegen f. 6 de M2. Tot hd van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer A. J. van der Voet. Tot lid van het Heilige Geest Armbestuur werd herkozen de heer A. Hoogstraten. Het voorstel van B. en W. tot het sluiten van een geldleening waarover in vorige vergaderingen reeds gesproken is, werd aangenomen. Hierop werd aangenomen een voorstel van B. en W., de gemeente voor f. 215 ga rant te doen zijn in het fonds ad f. 10.000 voor de Ver. v. IJsbestrijding. De vergoeding ingevolge art. 103, lid 2 der L.O. wet voor de bijzondere lagere scholen, werd vastgesteld op f. 13.20 per leerling. Vervolgens werden goedgekeurd de be grootingen van het grondbedrijf 1941, van het Burgerlijk Armbestuur 1941 en van het Heilige Geest Armbestuur 1941. Overgegaan werd dan tot behandeling der- Gemeentebegrooting 1941, waarvan wij de cijfers reeds vermeldden. De voorzitter merkte op, dat in verband met de huidige onzekerheid, waardoor elk vast steunpunt ontbreekt, o.a. in verband met de belastingen, besprékin- gen over deze begrooting in het geheel geen zin hebben, Spr. gaf daarom den Raad in overweging de begrooting goed te keuren, zooals deze is aangeboden. De heer Kattenbusch gaf namens de commissie een korte toelichting omtrent het uitgebrachte rapport en adviseerde tot het doen van zoo sober mogelijke uitga ven. Vervolgens werden diverse opmerkingen der commissie, belast met het onderzoek der gemeentebegrooting, besproken. Een voorstel der commissie om de wed de van de kweekelinge der openbare school te verhoogen tot een bedrag dat een netto inkomen van f. 600 per jaar garandeert, mitsdien met ingang van 1 Januari 1941 op f. 600, werd door B. en W. overgenomen en door den Raad goedgekeurd. De heeren v. d. Post en Smit stelden voor, om de post belastingen onder inkom sten met f. 10.000 te verlagen en deze f. 10.000 af te nemen van de voor de jaren 1941 en 1942 op den kapitaaldienst gereser veerde gelden. Nadat de heer v. d. Post een korte toe lichting had gegeven, merkte de heer Kam penhout op. dat het beter zou zijn, deze gelden te besteden ter verbetering en ver fraaiing' van de gemeente. De heer Bakker achtte het voorstei geenszins vreemd en wenschte het dan ook te ondersteunen. Het voorstel werd verwor pen met 47 stemmen. Hierop werd de Begrooting aangenomen, sooals deze is aangeboden, in afwachting van nadere besluiten van hoogerhand. De heer Sanders verzocht inlichtingen omtrent het eventueel verstrekken van een Kerstgave. De voorzitter merkte op, dat reeds 25% van den weeksteun wordt uitgekeerd, ter wijl namens de „Winterhulp Nederland® f.400 voor de gemeente Oegstgeest is toe gezegd. Spr. sprak hierbij den wensch uit, dat alle groepen uit de bevolking de in stelling „Winterhulp" zullen steunen. De heer Bakker deed nog een beroep op B. en W., om iets te doen voor degenen, die in verband met de moeilijkheden van de zen tijd, gebrek aan electrisdh licht heb ben. Na nog enkele besprekingen van minder belang, ging de Raad in geheime zitting over. HOCKEY. Naar wij vernemen zijn alle voor morgen vastgestelde competitie- en bekerwedstrijden van den Nederlandschen Hockey bond, in ver band met de ongunstige weersomstandigheden afgelast. Ook de wedstrijd te Deventer tusschen het Oostelijk elftal en dat van Noord-Holland zal niet doorgaan. Van den wedstrijd te Breda tusschen het Zuidelijke elftal en dat van Zuid- Holland kon men nog niet mededeelen of deze toch zou worden gespeeld. Het doorgaan van dezen wedstrijd hangt af van de weersomstan digheden ter plaatse en de gesteldheid van het terrein te Breda. AMSTERDAM, 21 December. Weliswaar werd de week op de Amster- damsche effectenbeurs op kalme wijze ge sloten en waren de omzetten niet bepaald omvangrijk, maar desniettemin ging er op verscheidene afdeelingen toch nog aardig wat om. en naar verhouding van het ge bruikelijke Zaterdagsche verloop kon de markt zelfs vrij opgewekt worden genoemd. Dit klemde temeer omdat zich een bepaald vaste stemming openbaarde. Voor de meeste fondsensoorten openbaarde zich vraag. Wel wa~ de kooplust niet dringend, maar er was vrijwel geen materiaal aan de markt, met het gevolg dat de koersen onder beurstijd vrijwel over alle linies naar boven gingen, waarbij in meerdere gevallen flinke koers winsten konden worden gemaakt. Een bij zondere aanleiding was hiervoor niet aan wezig. Wallstreet had iets hooger koersen afgezonden en hierdoor was een aange name impressie verwekt, maar overigens lagen de motieven, welke voor de vaste beurs hun uitwerking deden gevoelen, niet voor het grijpen. Hierbij dient echter niet over het hoofd te worden gezien, dat de fondsenmarkt tegenwoordig dikwijls een zijdig is georiënteerd, zoodra zich vraag voordoet, is er bijna geeh materiaal voor handen, terwijl indien er aanbod is, het ab sorptievermogen zoo goed als verdwenen is. Gemakkelijk kan dit aanleiding geven tot vrij groote koersverschuivingen, zonder dat zich een groote affaire ontwikkelt. Op de locale markt waren de Suikerfond sen goed van toon en speciaal kwam dit tot uitdrukking in de gedragingen van H.V.A.'s. Bij de opening werd afgedaan op ongeveer 't peil van den vorigen slotkoers, maar onder beurstijd kon een verbetering van een klei ne tiental punten worden waargenomen. Klaarblijkelijk waren dezer dagen enkele stukjes in blanco afgegeven en het indek ken daarvan verleende de markt vandaag nog een bijzondere stimulans. Vorstenlan den kwamen eenige punten hooger te lig gen, terwijl diverse minder courante soor ten hooger werden genoteerd. In Scheep- vaartaandeelen werd op kalme wijze gere geld zaken gedaan, speciaal ln Scheep vaartunies en Oude Vaarten; Scheepvaart unies liepen eenige procenten naar boven en haalden het verlies, dat ln den loop de zer week was geleden, weer volkomen in. Hetzelfde was het geval met Japanlijnen, Oude Vaarten en Oude Booten. Eenige min der gangbare Scheepvaartaandeelen kwa men hooger te liggen. De affaire in Olies was van kalmen aard; het toonaangevende petroleumaandeel werd onder beurstijd overigens geregeld ln een open hoek verhandeld, waarbij verge leken met het vorige slot een koersavance van een kleine tiental procenten kon wor den gemaakt. In Industrleelen ging het kalm toe. Aku's veroorzaakten nog eenige beweging, maar trokken toch geen profijt van het algemeene verbeterde beurssenti- ment. De koers was weinig veranderd, maar in doorsnee zelfs eerder iets lager. Unilevers waren wat hooger. De Philipsaandeelen kwamen voor de afwisseling wederom eens boven de 200% grens. Voor verscheidene minder druk verhandelde industrieelen kwamen hoogere noteeringen tot stand. Ook hier was bijna geen materiaal aan de markt terwijl zich op kleine schaal vraag voordeed Op de Rubbermarkt waren Amsterdam Rubbers goed gedisponeerd en per saldo een goede 8-tal punten hooger; verscheidene andere soorten konden zich eveneens ver beteren. De handel op de Tabaksafdeeling was van kalmen aard: de Sumatra aandee- len liepen zonder uitzondering tijdens het ochtendbeursuur langzaam iets naar boven. De affaire in Amerikanen was van kal men aard, in de staalaandeelen werd an ders nogal wat gedaan, in het bijzonder in Republic Steels. In overeenstemming met New York was de stemming goed prijshou dend en de koersen vertoonden een uitge sproken neiging tot oploopen. voor de Nederlandsche beleggingswaar den bestond eveneens een aangename stem ming, de obligatiën uit de jongere Neder landsche staatsleeningen en de obligatiën Nederlandsch-Indië waren aan den vasten kant en meerendeels hooger. Ook de ge meentelijke en provinciale obligatiën lagen stevig in ma~kt. Pandbrieven slechts met geringe affai en onbeteekenende koers afwijkingen. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN PFR .VFnER. HF BANK. Valutas (schriftelijke en tel. transacties). 21 December. New York 1.88 3/16. 1.88 9/16: Berlijn 75.28. 75.43; Brusse. 30.11, 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 14.81, 44.90; Zurich 43.63, 43.71. Bankpapier: Berlijn 75,19—75.34; N-York 1.86 1/21.901/4: Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44,76—44 94: Zürlch 43,59—43,75.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3