De krant voor de Jeugd LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bfsd Zaterdag 21 December 1940 Het Kerstfeest van Joke en Doke CORRESPONDENTIE Wat de Kerstengel vertelt gn waarom de kaarsjes zo helder branden. Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS GRAPJES Beste raadselnichtjes en -neefjes, Wat zeggen jullie wel van zo'n eigen gemaakt kruiswoordraadsel? Hebben die twee jongens dat niet keurig voor elkaar gekregen? Wie doet het hun na? Jullie hebben het weer met graagte opgelost. Er was één woord weggevallen, n.l. no. 33 horizontaal: een jongensnaam. Dat heeft jullie niet gehinderd oij het oplossen gelukkig. Voor raadsel II heb ik de oplossing gegeven van de inzendster. Er waren echter meer oplos singen mogelijk, als: Wolga, Olga, Waal. Aal. Kaag, Aag, die natuurlijk ook goed waren Nu hebben jullie alweer vacantiel Wat zijn die schoolweken omgevlogen! Het zag er naar uit, of jullie op je schaatsen konden staan in je vrije dagen. Maar nu ik dit schrijf weer niet. En misschien is het alwéér veranderd, als jullie dit lezen. Voor jullie zou ik dit heerlijk vinden, dat weten jullie wel. Overigens niet. II: gun jullie de ijspret van harte; toch hoop ik. dat deze winter de vorst niet lang aanhoudt; er zijn nu iri andere opzichten te veel ernstige moeilijk heden aan verbonden. Daarom schrijf ik nu niet: ik hoop, dat het nog een beetje door blijft r vriezen. Maar wèl: als er nu tóch ijs is, haal er dan Je hart aan op! Verder brengt deze week de Kerstdagen, twee dagen van ernst en vreugde. Ik hoop. dat het voor jullie allen mooie dagen zullen worden. De tijden zijn donker, maar de Kerstviering moet tot ons allen spreken, juist nu. Ik geloof, dat jullie dat ook wel begrijpen. En dan kom ik in dit veelbewogen jaar nog maar één keer met jullie praten. Nu de brieven. Ploenie de Geus Om te beginnen, is Je postpapier snoezig. En je andere cadeaus zijn, ook zeer de moeite waard. Wat prettig, dat je Oom en Tante zo lang over waren! Hoé gezellig het was, begrifp ik uit je afwezigheid van ver leden week. Corry de Röon Hertoge Je Moeder zal het wel met mij eens zijn over het vriezen. Kun je al goed schaatsen rijden? Annie v. d. Vos Het is toch een hele vol doening, dat je het raadsel nu alleen gevonden hebt. Vier dit laatste Kerstfeest van de Zon dagsschool mee met bijzondere aandacht. Bep van Woudenberg Je vorige brief ls een heel andere weg gegaan, dan jij en ik wilden! Nanny Nauta Ik vind het knap. dat je het grote raadsel zover gevonden had, en jammer, dat je het niet hebt opgeschreven. Niek en Marti Bakker Ik krijg dus rappor ten-nieuws. En natuurlijk goed nieuws! Geniet maar van alle fijne dingen in deze vacantie. Paul Blangë Ik begrijp dat jij heel erg naar schaatsenrijden verlangt. Ansje Eichhoorn Jij kreeg nog een fijn ca deautje achteraan. Een mooi boek is altijd welkom. Die rode inkt staat keurig. Wim Nieboer Ik hoop hetzelfde; voor je zusje en voor jullie allen. Lydia Botermans Jullie zijn deze hele weck reeds in Kerststemming. Laat Beppie de mooie liedjes maar vaak zingen. Anny Bekoov Nu ik dit schrijf weet ik nog niet. of ik gelegenheid heb voor wat je zo vriendelijk aanbiedt; daarom durf ik de kaart niet van je aan te nemen als er anderen zijn, die er zéker gebruik van maken. Voor jou zal het een onvergetelijke dag worden. Het is heel naar voor je Oom; laat hem maar eens wat horen; dat wekt op, als je zolang mpet liggen. Weer een keurig kruiswoordraadsel Dleneke van Ewijk Het was bij Jou: geen tijding, goede tijding! Ja had zoveel pretjes de vorige week. dat er geen tijd was voor de krant. Nu kun je heerlijk spelen inet je zusje. Lenie Brocaar Denken kon je goed, ondanks de rode hond. Ik hoop, dat je nu weer beter bent. Evert van Dijk Eerst heb lk schik om het leuke plaatje en dan ga ik je brief lezen Voor sommigen is het al een korte Jjsvreugde ge weest. Groeten voor Johan. Piet Beugel Je had raadsel V. ook goed opgelost. De Zaan, wès wel een rivier. Elsje Verhoef Ik hoop. dat Jettle nu ook weer eens gelegenheid heeft. Het is voor jou gezelliger, als jullie samen doen. hè? Koos Flaman Jij gaat een heerlijk weekje tegemoet. Feliciteer je zusje van mij, en prettige dag met elkaar. Drietal v. d. Pluym Nu zijn jullie er vroeger bh' Gelukkig dat jullie Ouders geheel hersteld zün. en beterschap voor je broertje Henni. Dat kruiswoordraadsel beviel jullie wel. Ook jullie wens ik een ernstige, en toch blijde Kerstviering Nelly van Weeren Dat was een vreemde hand voor mij. Maar ik was blij. op deze manier toch wat van je te horen, en daar zullen we Je Vader maar uit ons beider naam voor bedanken, vind je niet? Jij hebt goed gezien van no. 33 bij het kruiswoordraadsel. Ik hoop, dat je nu weer op de been bent. Jan Kooien Zo heb jy bezigheden genoeg voor de winter. Ben je al goed op weg voor je boekenkastje? Bedankt voor deze anekdote. Joke de Vos Het ls nu een rustig weekje tussen de twee Decemberfeesten in en dan is er niet zoveel te vertellen. Zijn rapport en foto naar je zin? Annle v. d. Hart Bij raadsel V werd een plaats gevraagd in Noord-Holland. Als je meer oplossingen weet, schrijf die er dan bij; je weet. dat ls veiliger. Je kreeg nog een fijne verras sing van de „Streepjes". Beppie v d. Hart Jij kreeg nog een prettig werkje voor deze donkere dagen. Zo verdelen jullie je postpapier mooi. en ik geniet er van. Rudie Arkeveld Wat heb je weer leuk post papier! Je hebt zeker wel moeten lachen om het grappige plaatje. Ik denk. dat je wel mee zou willen doen met dat leuke spelletje. Gé de Jong Ik verheug me op wat je schrijft. Je raadsel hoop ik spoedig te kunnen plaatsen. Riekje Leemans Nu zijn jullie m afwach ting van de Kerstviering. Het is al een vreugde, de voorbereidingen te zien en er aan te helpen. Groet H. hartelijk van mij, en ik wens jullie beiden een prettige vacantie. Willy Wiggers Ik ben blij, jouw Sinterklaas- nieuws nog te horen. Je hebt het goed gehad, hoor En nu alweer heerlijke feesten in het voor uitzicht. Wat is dit een fijne maand voor je! Eén raadsel was fout. jammer. Truusje van Weizen Je helpt nu aan een prettig, en nuttig werkje. Stel je onder het breien maar eens voor, hoe blij de kinderen zul len kijken. PIm van Weizen Nóg heb je het heerlijke feest in het vooruitzicht Dat is prettiger dan het achter de rug te hebben. Ik wens jullie een heel mooie Kerstviering toe. Stientje de Ru Ik v/il graag aan je wens voldoen. De bloemen, zij .bloeien, Zo vriendelijk en blij. Dat zo ook jouw leven. Als een bloemetje zij. Olga Derksen Aan ijspret zijn jullie nog niet toegekomen deze week. Ja. de jongens moesten inzien, dat zij het ijs bederven met al dat gegooi er op. Wij boffen bij dit mooie vel letje; bedank ons vroegere nichtje er voor! Marietje Lagerwij Gefeliciteerd met je prijs, ik had al goede hoop, dat jij er mee te voorschijn zou komen! Deze keer heb je je kaart nog mooier gemaakt Je schaatsen houden nog rust. Prettig Kerstfeest! Zusjes Schipper Die rode hond heeft vele kinderen bezocht de laatste weken, ook uit onze raadselkring. Beterschap met jullie belden. Trineke van Loef Nu kun je me vertellen, hoe de Kerstviering is geweest. Was je broertje beter? Bedankt voor je aardige tekening. Leni van Loef Jullie vallen deze 'weken van het ene feest in het andere! Dat is wel een leventje zo. Wat een grappige tekening; be dankt. Beppie van Leeuwen Koning Winter is weer vertrokken. Maar misschien komt hij weer gauw terug. Grietje Deegenaars Natuurlijk mag je Je raadsel insturen. Ali Stikkelorum Het eerste feest heb je reeds achter de rug. En nu wens ik je nog een prettig feest toe op de Kerstdag zelf. Groet je Jan v/eer terug? Koos Stikkelorum Ik begrijp, hoe jij je verheugt op het Kerstfeest. Je Kerstmannetje krfjgt natuurlijk een mooi plaatsje. Nel v. Hoeven Be zal maar niet gaan tellen, hoeveel cadeaux jij wel gekregen hebt; in ieder geval heel erg veel! Kora Key Jij hebt al dadelijk van het ijs geprofiteerd. Dat was een pretjë. maar de ver koudheid niet. Beterschap er mee. Bea v. d. Kooi Leuk. dat jij wat van de muziek schrijft. Ik geloof, dat jij al aardig kunt i pianospelen. Tweetal Rienstra Schaar je maar nooit aan de zijde van die eerste waaghalzen. Ik denk wel, dat jullie schaatsen al klaar lagen! Atze- v. d. Kooi Pas jij maar op met het .krakende/ ijs. Goed ijs, en dan rijden; dat gaat beter. Gerda Teljour De eerste dag thuis werd meteen heerlijk. Ik geloof, dat jij nu een heele- boel prettige dingen om je heen hebt. En zo zal de tijd nog vlugger omgaan, dan Je denkt. Coba Verlind Ik begrijp, dat je er naar verlangt, je schaatsen onder te kunnen binden. Elsje Verlind Het wordt dubbel feest voor jou. Van het eerste feest kun je me in deze brief al vertellen. Corr.ie v. Weizen Ik zal maar geduldig afwachten, of er na die twee heerlijke feesten nog tijd zal overschieten. Dik v. Weizen Zing jij maar mooi. en vier met een blij hart het Kerstfeest. Ans Voorma De dooi werd nu wel een teleurstelling voor Jullie. We zullen afwachten. Wie weet, wat we nog krijgen! Johanna v. d. Zwan Het is keurig in orde met je oplossingen; knap, hoor. Willy Roest Ik vrees, dat je nog niet aan het zwieren bent toegekomen. Houd je mooie schaatsen maar klaar; die wachten op meer. Wat gezellig, je Oma zo dicht in de buurt. Ineke en Hans Kriek Ik hoop. dat ik jul lie naam goed geraden heb. Want die moest ik raden! Het schrift en het bezoek van Hannie en Suusje, waren de herkenningstekens! Be dankt voor het ingezonden raadsel. Flip en Gerard Stouten Beiden bedankt voor de mooie tekening; jullie kunnen het! Sjaantje Stouten Ik hoop. dat jullie ook een mooie Kerstviering zullen hebben. Kan Beppie zo mooi zingen? Nelly Stouten Wat een vreugde, eerst op St. Nicolaas. en toen op je verjaardag! Jij kreeg mooie cadeautjes op je feestdag, en de Sint bracht voor allen wat. Kan Clsca er nog wel by in haar bedje, tussen beer' en kordjn? Anny Feynenbuik Ook jou wens ik een mooie Kerstviering toe. Prettig, dat deze op Kerstmis zelf kan plaats hebben. Joke de Groot, Ik moet eerst wat meer met Je gepraat hebben, voor ik in je album kan schryvem jy gaat heeriyke dagen tegemoet. Loes Horstmann Het valt my mee, dat Jullie zelfs in de verhuisdagen nog raadsels hebben kunnen oplossen. Het is een prettige rommel in zulke dagen, hè? Meer voor Jullie, dan voor Moeder, denk ik! Bianca Horstmann Voor jullie bieden heeft de verhuizing, behalve het pleizier van de nieuwe woning, nog een ander prettig staartje. Ik hoor graag, hoe dat staartje er uit ziet! Je bent dus een flinke hulp geweest. Peter Westerbeek Voor jou breekt.-de.pret tigste week van het jaar aan. Ik feliciteer je hartelijk met je verjaardag: heel veel pleizier. en daarna prettige Kerstdagen. Jo Harteveld Als je niet te schrijven weet, stuur je alleen de raadsels in. Ieder weet niet elke week wat te vertéllen. Ella Meinema Gelukkig, dat alles, nu-thuis weer in orde is Nu zullen jullie allen met een dankbaar hart Kerstmis en Oudejaar vieren. Hettie en jij hebben het ook lelijk te pakken' gehad Harteiyke groeten aan allen. Slmon v. Meygaarden Je verjaardag bracht meer dan jp had durven hopen, is het niet? Je bent goed ingespannen! Toni Neuteboom Zo is het ook in orde met Je raadsels. Zusjes Hartevelt Ik zie toch. dat jullie het grootste deel van het kruiswoordraadsel ge vonden hadden. Die foto is een aardige herin nering voor later aan deze schooljaren. Jullie verheugen je ook al op de gezellige week, die aankomt. Nogmaals wens ik allen prettige Kerstdagen. Tot de volgende week. Allen harteiyk gegroet door jullie Raadsel-, tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. I--..- Op de dag vóór Kerstmis is het al groot leest in het huis van Joke en Doke. Het is er zo druk en zo vreselijk gezellig, dat de tweeiingetjes haast niet eten kunnen van de pret Joke wipt maar op haar stoel, zodat haar blonde pijpekrulletjes dansen óp, neer, óp, neer! En Doke knijpt Moeder in de arm van opgewondenheid en roept: „O, Mams, wat komen er vee] prachtige dingen! O. Mams, wat is Kerstmis toch heerlijk!" „Ja," zegt Moeder, „ja Heve kindertjes, Kerstmis is heerlijk." En ze neemt de bordjes van Joke en Doke en legt op elk nog een sneetje brood met Jam. „Hij komt direct hoor," zegt Moeder, „de man maakt er nog eventjes een kruis onder," „Waarom een kruis?" vraagt Doke. „Dan staat hij stevig en kan niet omval len En als de zusjes nu écht en helemaal goed begrepen hebben, dat ze werkelijk zo'n mooie hoge Kerstboom krijgen, pakken ze elkaar opeens bij de hand en doen een rondedansje van vreugde! In de achtei'kamer staat de prachtige hooge kerstboom op een laag tafeltje, dat Moeder versierd heeft met een geborduurd kleedje en met groene hulsttakjes. O, wat Rie en Bep v. d. Laan Alweer een voorraad raadsels Dat houdt niet op. Bedank jullie Moe der hartelijk voor haar brief? M. Is een goed voorbeeld voor jullie ook ln het puzzelen! Hannie Both Je hebt het goed met mij voor! Dat merk ik aan de keuze van Je plaatje op je papier Dit was weer een heerlijk weekje waarover je me we] veel te vertellen zult bet ben. Jamtner dat er een oplossing fout is Als je meer oplossingen weet stuur deze dan ook in; dan va] ie er niet 30 licht af. Annie Everink - Voor de raadsels 1 voor mij) is het goed. dat de vacantie i tocht is! ,,ZuI je eens goed naar me luisteren, Doke?" „We moeten vlug voortmaken, hè Mams?" zegt Joke," want we mogen allebei meehel pen. hè?" „Natuurlijk. Ik heb m'n twee hulpjes hard nodig," zegt Moeder. En op het zelfde ogenblik wordt, er gebeld, ennee maar, dat is een echt Indlanengehuil, dat de beide meisjes aanheffen! Want op de stoep, op hun eigen stoep, staat een man met een Kerstboom. Een mooie, diep groene denneboomzo breed en zo hoog! ,We hebben nog nooit zo'n mooie ge- gehad" zegt Joke, „nog nooit, hè Mams?" „Wacht eventjes." En Moeder loopt naar de deur om den man te vragen, de boom achterom te brengen. Kijk, kijk, nu staat Moeder met 'm te praten Kijk Moeder eens bibberen, hoei, wat waait dit wind om haar rokken! Het ls koud zeg! Joke en Doke drukker, de neusjes plat tegen het raam en vinden dat het gepraat erg lang duurt. Wat zou er nu toch zijn met die boom? Hij is toch prachtig! Verbeeld je zeg. dat de koop eens niet doorging! Hé gelukkig nu loopt de man met de boom de tuin in en Moeder komt weer binnen. is die kerstboom prachtig! Wat schittert hij, wat glinstert en glanst alles in zilver en goud, geel en groen, blauw en rood! Een werk, dat Joke en Doke er aan heb ben gehad? O, vreselijk, ze zijn er hele maal moe en uitgeput van! Nu eens mocht Joke een slinger vasthouden, dan weer heeft Doke een glinsterende bal aange reikt of een bengelende kerstklok of zo'n fijn zilveren vogeltje. En Moeder en Tante hebben versierd, ge lachen en om de kerstboom heengeloopert, net zoolang tot hij klaar was en hun haren vol glinsterende sneeuw zaten En als ze allemaal samen bij de haard uitrusten Joke en Doke op het kleedje, vlak bij de dansende vlammetjes - gebeurt er iets heel heerlijks Tante springt weer op en roept: „O, dat ik dèt toch vergeten konl Mijn prachtige Kerstengel!" En dan maakt Tante een pakje open en schuift heel vorozlchtig een zacht zijig stukje papier opzij en de beide meisjes roepen Ooh! Ooooooh!" Zoiets beeldigs hebben ze nog nooit ge len: een heel witte Kerstengel met gazen vleugeltjes en range blonde-krtiïiën;-een pvel-vansstaahde." zilveren stafje in de hand. Tante houdt de engel omhoog, dat ze haar allemaal goed kunnen zien en zegt: „Kijk, ze heeft net zulke mooie krullen als Joke. En ze wil graag hier bij jullie aan de kerstboom han gen om op te letten of alle kaarsjes wel branden. Heb je ze goed gezien? Daar gaat ze dan, hoor." Én Tante hangt de Kerstenge! boven in de boom. Nu is het echt Kerstfeest geworden. Joke en Doke zijn zo erg blij, dat ze denken, dat er nooit meer zo'n heerlfike dag zal komen, nooit van hun leven meer Vanmorgen heeft de juffrouw van de Zondagsschool het mooie Kerstverhaal ver teld van het kindeke in de kribbe. En nu, na het eten mag de Kerstboom branden. Joke en Doke kunnen het heusch niet lahget uithouden! Ze zitten samen voor het haardje in afwachting van Vader, die straks komt om alle kaarsje aan te steken. De hartjes van Joke en Doke popelen, als ze kijken naar de Kerstboom. En dan, ja dan is er opeens het verdrie tige. het nare, waarvan Je gedacht had, dat het nooit meer komen zou, na dit Kerstfeest. Joke kij-kt omhoog, schudt haar krullen en zegt opeens: „Lekker, de engel ls van. mij!" „O.... néé!" zegt Doke. „Ja hoor. want ze heeft net zulke blonde krullen als ik. En jij hebt helemaal geen krullen, lekker!" „O.néé!" Doke stottert van schrik en van boosheid, „ze ls van ons allebei!" „Van mij, van mij!" schreeuwt Joke. En ze springt op én geeft Doke een harde duw. En dan rent ze de kamer uit. Doke zit op de poef voor de haard en huilt dikke tranen van woede en verdriet. Och, juist altijd als je zo érg blij bent, komt het weer, het nare! Dan zegt iemand tegen Joke: „Zo, krullebol!" of: „Och, wat heb j ij toch een mooie krullen?" En dan is Doke verdrietig omdat zij geen krulllen heeft. Is dat niet erg? Is het niet akelig, als Je tweeüneusje zulke érg mooie krullen heeft en jij een stijle, rechte pruik, waar de strik zoo maar driemaal op een dag uitrolt? En de Kerstengel.... Doke kijkt naar boven, waar de prachtige witte engel hangt ln een nevel van tranen. Dan leunt ze met haar hoofdje tegen de muur en zucht heel diep en gaapt. En dan kijkt ze nogeeris. Ze denkt: „Zou z-ij ook meer van Joke houden dan van mij, omdat Joke krullen heeft?" Maar de Kerstenkel kijkt heel vriende lijk, Kijk, nu buigt ze een klein beetje voor over en fluistert: „Nee hoor, ik hou van jullie allebei precies evenveel!" Doke schrikt heel erg. Had ze dat ooit kunnen denken, dat de Kerstengel le vend was? Nee, n,ooit! En toch is het zo. O, hoe mooi is die Kerstengel! Hoe vriendelijk lacht ze tegen Doke! En kijk; nu beweegt ze heel zachtjes haar mooie ragdunne vleugels en zegt: „Wacht maar, ik kom bij Je." Doke vergeet haar ogen uit te wrijven, zo heerlijk is alles nu. De Kerstengel zit in Moeder"s eigen stoel en Doke zit. op haar schoot. De lange, witte jurk van de Kerst- engel golft over haar voeten en haar vleu gels schitteren, schitteren En de Kerstengel zegt: „Zul je nu eens goed naar me luisteren, Doke?" „Ja", zegt het meisje. „Goed. Je Tante heeft gezegd, dat ik graag bij Jullie in de boom wil hangen om te kijken of de kaarsjes wel allemaal bran den. Dat Is ook zo maar lk doe toch ook nog iets anders. Ik kijk vooral of de lichtjes ln de harten van de mensen en kinderen wel helder schijnen. Of jullie altijd vrien delijk bent voor elkaar, blij en gelukkig en niet kribbig of verdrietig. Want weetje, als jullie lichtjes uitgaan, dan kunnen mijn kaarjes ook niet goed branden. Dan lijkt het net of ze dof en ziek zijn, of ze de griep hebben. Wist je dat wel?" ..Neezegt Doke. „Zul je er dan aan denken?" vraagt de Kerstengel en ze streelt Doke over haar sluike haartjes en maakt haar strik vast. „Joke begon," zegt Doke. „Ja, dat ls zo Joke's lichtje ging het eerst. uit. Maar het brandt nu alweer. Joke heeft spijt, dat ze zo lelijk tegen je was. Wil je het haar vergeven?" „Natuurlijk, lieve Kerstengel," zegt Doke. „Mooi. En nu moet ik gauw naar boven, naar mijn kaarsjes! Want daar komt Vader al om de Kerstboom aan te steken," Doke glijdt van haar schoot en de Kerst engel zweeft naar boven, ze wordt heel kleinkijk. daar hangt ze in het topje! Als Vader binnekomt, wrijft Doke wer kelijk haar ogen uit. Heeft ze geslapen? Ze weet het niet meer. Er was iets verdrie tigs. maar dat Ls nu weg, want er kwam iets heel heerlijks achteraan ..O ja, dat was het." denkt Doke als Joke op haar gewonee onstuimige manier naast haar neerknielt en roept: „Hoe Doke, wees weer goed op me! Ik was een akelig spook om dat te zeggen, maar ik meende er heus r.iets van! De engel is van ons allebei Toe Doke!" En dan lachen ze allebei en zoenen el kaar dat het klapt Als Vader de hele Kerstboom heeft aangestoken, staan Joke en Doke er hand tn hand naar te kijken. O. wat stralen die kaarsjes en wat stra len die beide hartjes Is er we] ooit zo'n heerlijk Kerstfeest geweest? Nee. nooit! De Kerstengel glimlacht Ze denkt zeker: „Zo ls 't goed. Nu kunnen we Kerstmis vieren." R. DE RUYTERv. d. FEER. der raadsels uit het vorige nummer. 1. Horizontaal: 1. degen, 6. onder, 10. R. D.( 11. Ncel, 13. Opa, 14. Ier, 16. eten, 18. en, 19. Ed, 21. Ap, 23. Eden, 25. gaa.r, 27. ree, 28. ader. 30. om, 32. en, 33. Niek, 34. rem, 35. ssteen, 37, bord, 38. el, 39. ha, 41. m.t., 42. al, 43. Manie, 45. er, 46. Adam, 47. Ida, 49. deur, 50. ge, 51. Nes. Verticaal: 1. drie, 2. Ede, 4. en, 5. nee, 6. ole, 7. do. 8. Epe, 9. rand, 12. ets, 15. rede, 17. naar. 20. de. 22. Pa, 23. eens. 24. na. ie, 25. gek. 26. roert. 27. rest. 29. Den Haag, 31 mm.d, 33. Nel, 34. Romein. 36. tel. 40. arme. 42. are. 43. m.d., 44. aas, 45. Ed, 46. ai*. 48. de. 2. Llnge, Inge. 3. Kerstvacantie; cent, akker, elk, kaas, sterk, veen. ster, kers. 4. Portugal; Otto, la, put, tol, guur. 5. Zaandam: Zaan, dam. 6. Nachtmerrie. 7. Huls, muis, Mies, kies, kiel, kiek, plek, peuk, leuk. der raadsels ontvangen vant Koos Flaman, Jannie v. d. Pluym. Nico v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Nelly v. Weeren. Jan Kooien, Dickie Optendrees. Nico Optendrees, Joke de Vos, Rudie Arkeveld, Gé de Jong, Elsje Boterenbrood, Ineke Boterenbrood, Hannio Boterenbrood, Truusje v. Weizen, Pim v. Wei zen, Rle .v.. d. Laan, Bep v. d. Laan, Annie Everink, Stientje de Ru. Olga Derksen, Ma- rietje Lagenvij, Maartje Stavleu, Jaap Haas noot, Nellie Dorrepaal,1 Anny Schipper, Adri Schipper. Leni v. Loef. Trineke v. Loef. Beppie v. Leeuwen. Plonie de Geus. Corry de Roon Hertoge. Grietje Deegenaaxs. Coba Hensen, Piet de Ru. Annie v d. Vos, Mijntje Uitdenboogaard. Jopic v. Heuveii, Bet-sie v. Heuven, Bep van Woudenberg. Nanny Nauta. Ida de Graaf. Niek Bakker, Marti Bakker, Paul Blangé, Tiny de Goederen. Nellie Trap, Ansje Eichhorn, Wim Nieboer. Lydia Botermans, Anny Bekooy, Dle neke v. Ewijk, Lenie Brocaar, Evert v. Dijk, Johan v. Dijk, Plet Beugel. All Stikkelorum. Koos Stikkelorum. Elsje Verhoef, Nel v. Hoeven. Kora Key. Bea v. d. Kool, Wim Rienstra. Paul Rienstra. Atze v. d. Kool. Rietje Brandt. Ria de Nie. Gerda Telieur. Coba Verlind. Elsje Verlind, Corrle v. Weizen, Dik v. Weizen. Ans Voorma. Johanna v. d. Zwan, Willy Roest, Ineke Kriek. Hans Kriek, Gerard Stouten, Sjaantje Stouten, Nelly Stouten, Flip Stouten, Anny Feynenbuik, Joke de Groot, Loes Horst mann. Bianca Horstmann. Peter Westerbeek. Jo Harteveld. Ella Meinema. Nelly Meinema. Simon v. Meygaarden. Afke Neuteboom, Toni Neuteboom, Co Hartevelt, Jannie Hartevelt. Marietje Laman, Willem Laman, Paulus Laman, Annie Schouten. Joop Schouten, Coble Schou ten. Duidelijke omschrijving. „Als je flink eitjes eet", zegt de dokter tegen kleine Dora „dan word je gauw weer beter. Hou je wel van eitjes?" Dora houdt veel van gekookte eieren maar niet van geklopte of gebakken. Na een ogenblik nadenken zegt ze dan ook: „Ik houd niet van liggende eitjes, maar voor allen om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplossingen I. Ingezonden door Liesje v. Driel. Zoek uit onderstaande naamkaartjes, welk© beroepen deze personen hebben. 1. R. R. Ruftaveg 2. N. K. Merrewy. 3. K. A. Berk 4. O. AGorts. 5. G. O. ter Lolde. 6. A. N. Nemera. n. Ingezonden door Elly Oppelaar. Wat brandt langer, een waskaars of een vet kaars? m. Ingezonden door Tweetal v. Vliet. Neem een stukje koek, een stukje krent, een stukje brood, een stukje borstplaat, een stukje taart, een slokje melk. een slokje limonade, en een hapje stroop, dat krygt men Iets, waar we in het laatst van het Jaar naar verlangen. IV. Ingezonden door Beppie v. Leeuwen. Mijn geheel van 12 letters noemt Iets, wat vele kinderen de volgende week krygen. 8, 9. 10 is een meisjesnaam, 1, 12, 7. 6 een groot gebouw, 11 een medeklinker. 2, 3. 5. 4 wordt in den grond gevonden. De vogels wonen in een 9, 2. 10, 5. V. Ingezonden door Piet Beugel. Myn geheel bestaat uit 9 letters en noemt een stad in Nederland. 2, 5, 6, 7 ls een rond voorwerp, 4, 3, 2, 1 een plaats in Drente, 8, 9, 7 het tegenovergestelde van wyd. VL Ingezonden door Mien de Jager. Een klein tovervierkant. Van boven naar be neden en van links naar rechts komt hetzelfde te staan. De woorden beteekenen: 1. Iets, dat een meisje beneden 10 Jaar meestal heeft. 2. Een oude dame, een familielid van Je. 3. Wat kinderen beneden 1 jaar meestal eten. VII. Ingezonden door Plet Martyn. By welken meester, zeg dit even, Is nooit een leerling school gebleven? vm. Ingezonden door Susje de Wekker en door Gerda Teljeur. Welke spreekwoorden lees je uit onderstaande zinnen? 1. La aardgt ene apa nee ogudne glnr, teh sl ne lfytb ene yklel gind. 3. Kle isuh fteeh ynz rusik. Die was raak! Een trein die op het punt stond te ver trekken. was ontzettend vol Een longnv ns dat er nog ln wilde wippen vond zichzelf erg grappig toen hij zei: „Is de arke Noachs helemaaj vol?" „Ja" zei een der reizigers, „alleen de aap onfcbrévkt nog. Stap maar Vlug in!" 3—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 11