LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Woensdag 18 December 1940 KERK- EN SCH00LNIEÜWS Werklooze landarbeiders Blauw licht voor luchtbeschermings verlichting Punten textielkaart verloopen Duitsch W eermachtsbericht Buitenland Italiaansch Weermachtsbericht Stadsnieuws SPORT ynjN/TENUTIHI^j Tooneelleven in Rotterdam BEURSO VERZICHT WERK IN UITZICHT. Het A.N.P. meldt: Gedurende vele jaren was de werkloos heid onder de landbouwarbelders hier te lande buitengewoon groot, hetgeen allerlei overheidsmaatregelen tot verschaffing van rerk en steun noodzakelijk maakte. Thans doet zich de mogelijkheid voor een groot aantal landarbeiders in Duitschland te plaatsen, vooral melkers, paardeknechten en knechten voor gemengd bedrijf. Ook worden melkersgezinnen en gezinnen met medewerkende kinderen voor het akker- bouwbedrijf gevraagd. Te verwachten ls, dat de vraag naar seizoenarbeiders in Ja nuari en Februari vrij groot zal zijn. Daar om wordt reeds nu getracht na te gaan welke van de werklooze landarbeiders be reid en geschikt zijn om werk in Duitsch land te aanvaarden. De organen der open bare arbeidsbemiddeling hebben tot taak vraag en aanbod tot elkander te bren gen en het spreekt wel vanzelf dat zij reeds nu trachten na te gaan, welke ar beiders zij eventueel kunnen aanbieden. Is er onder de werkloozen een aantal, dat fei telijk nu ree: weet, dat zij over een of twee maanden weer werk hebben, dan kunnen zij dit aan den directeur der ar beidsbeurs of agent der arbeidsbemiddeling in hun woonplaats mededeelen. Nog beter zou het zijn, indien de werkgevers reeds thans een aanvrage om arbeidskrachten voor het komende voorjaar zouden indie nen, want, indien het juist is, dat in ons land niet zoo veel landarbeiders voor Duitschland beschikbaar zijn, dan zal dit het best kunnen blijken, indien de werk gevers reeds thans opgeven, hoeveel en zoo mogelijk welke arbeiders zij in het voor jaar noodig hebben. De directeur-generaal van het rijksar beidsbureau heeft de besturen der land bouworganisaties uitgenoodigd een en an der met hem te bespreken. Het staat wel vast, dat indien zich voor de landarbeiders een ruimer werkgelegenheid voordoet dan in vorige jaren het geval was, er wel meer dan tot nu toe gelet zal moeten worden op een doelmatige verdeeling der beschikbare krachten, opdat allen in het vrije bedrijf, hetzij Jiier te lande of in Duitschland, nor maal werk vinden. De vrees, dat de landarbeiders schade ondervinden, hetzij door minder gelegen heid te hebben bij werkverschaffing te werken of steun of kasuitkeering te ont vangen, is volstrekt ongegrond. Voorop staat dat arbeid in het vrije bedrijf voor gaat, bij werkverschaffing of steun. Dit gezonde beginsel moet. vooral nu werkge legenheid in uitzicht is, worden gehand haafd. De gemeentebesturen zijn terzake inge licht. Ter uitvoering van een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsohe gebied heeft de rijksinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen de volgende uitvoe ringsvoorschriften vastgespeld: 1) Voetgangerslantaarns voldoen alleen dan aan de voorschriften van bovenbe doelde verordening: a. wanneer zij zijn voorzien van een voor geschreven en door de rijksinspectie goed gekeurd donkerblauw gloeilampje: b. wanneer het een goedgekeurde lan taarn van speciale constructie betreft. De onder a bedoelde donkerblauwe lampjes voor voetgangerslantaarns worden, van het goedtoeuringsmerk IL.B. voorzien, door de industrie in den handel gebracht tegen een maximumprijs van 23 cent. Iedere normale voetgangerslantaarn, die van zulk een goedgekeurd laronje is voor zien, mag in de open lucht gebruikt wor den. Er wordt echter met nadruk op ge wezen. dat zulke voetgangerslantaarns in gevolge de bovenbedoelde verordening slechts zóó in de open lucht mogen werden gebruikt, dat het lichtschilnsel niet naar boven dringt en andere deelnemers van het verkeer er niet door verblind worden. Bij foutief gebruik kan dus ook een van een goedgekeurd lampje voorziene voet- gangerslantaarn in beslag genomen wor den. Dit gevaar bestaat bij de onder b bedoel de lantaarns niet. daar deze van een auto matisch werkende inrichting zijn voorzien, waardoor een niet toelaatbare lichtuitstra- llng naar boven onmogelijk is. Het gebruik van deze voetgangerslantaarns kan dus nimmer tot overtredingen (ook onbewuste) aanleiding geven. 2) Blauwe gloeilampen voor verschillende ln de verordening aangegeven verduiste- rings-doeleinden Ivoor verlichting binnens huis, voor verkeersaanduidingen enz.) zijn alleen dan volgens de voorschriften, wan neer zij het daartoe vastgestelde goedkeu- ringsmerk der rijksinspectie dragen, be staande uit een rechthoek met de letters I. L.B., een type-aanduiding en een nummer. Zulke gloeilampen worden eveneens door de industrie in den handel gebracht voor een maximum-prijs van 66 cent. Voor de lichtuitstralende aanduir" gen (lichtbakken enz.) voor winkels, café's enz. gelden de reeds bekend gemaakte voor schriften. 4) Voor alle verduisterings-doeleinden, waarvoor blauw licht voorgeschreven is zijn thans goedgekeurde blauwe gloeilampen of ficieel vastgesteld en zullen binnen enkele dagen in den handel verkriigbaar zijn. Nogmaals wordt er nadrukkelijk on gewe zen, dat het gebruik van andere middelen voor deze doeleinden verboden is. Men vestigt onze aandacht op het feit, dat de op 1 Februari a.s. nog niet ge bruikte punten van de thans loopende textielkaart op dien datum ongeldig worden, JONGEN DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Te Haarlem moest de 22-jarige P. in de keuken van de ouderlijke woning aan de Ramplaan eenige bezigheden verrichten. Hij gebruikte daarbij een electrische loop lamp. welke, zooals later bleek, defect was Toen P. de lamp aanraakte, werd hij dooi den stroom getroffen. Huisgenooten vonden het slachtoffer bewusteloos op den gra nieten vloer liggen. Hoewel geruimen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast, moest tenslotte de dood worden geconsta teerd. Bij onderzoek bleek, dat de lamp ver keerd gemonteerd was. waardoor de meta len bescherming onder stroom was komen te staan. DOOR EEN TRAM GEGREPEN. Doodelijk ongeval in Den Haag. Op het Frankenslag te Den Haag bij het eindpunt van lijn 1 ls bij avond de 45-ja- rige mej. A. van der E. uit de Francois Maelsonstraat door een tramwagen van lijn 1 aangereden en gedood. De tram reed over het verhoogde mid denpad om een aanhangwagen op te halen, die op dood spoor stond. De bestuurder hoorde plotseling een gil, waarna hij den wagen, die slechts geringe snelheid had. onmiddellijk tot stilstand bracht. Het slachtoffer bleek toen bekneld te zijn on der het voorbalkon. De Geneesk. Dienst, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. De duisternis is waarschijnlijk de oor zaak van het ongeval. De bestuurder ver klaarde, voor de aanrijding geen voetgang ster op den weg te hebben gezien. INSPECTEUR VAN HET ZUIVELWEZEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherii van 16 December, is met ingang van 1 December j.l. bevorderd tot inspec teur van het zuivelwezen met standplaats 's-Gravenhage de rijkszuivelconsulent dr. ir. P. N. Roekei ERNSTIGE MISHANDELING VAN KINDJE DOOR DIENSTBODE. Te Maastricht heeft de recherche de dienstbode M. B., ln betrekking bij de fa milie A K„ onder verdenking van poging tot doodslag op een kind, aangehouden en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Enkele dagen geleden heeft deze dienst bode het twee-jarige zieke dochtertje van de familie K. een bad doen nemen ln gloeiend heet water. Daarna heeft zij het kind. dat nog al lastig Was, ook nog mis handeld. Het stumperdje. dat zware brandwonden had opgeloopen, is in het ziekenhuis te Maastricht opgenomen. VERDRONKEN. Te Bmmercompascuum (Dr.) is gister avond de 62-jarige gehuwde T. Klok. die op weg was naar zijn buurman, tengevolge van de duisternis en gladheid in het hoofd kanaal geraakt. Niemand heeft iets van het ongeval bemerkt. Vanochtend is het lijk van den ongelukkige opgehaald. VAN DE TRAP GEVALLEN. Te Utrecht zocht de 75-jarige M. G., wo nende in de J. P. Coenstraat, gisteren, op een donkeren gang naar de leuning van de trap. Hij viel toen in het trapgat. Met ern stige verwondingen werd hij naar het stedelijk, academisch ziekenhuis overge bracht. waar hij kort na aankomst aan de gevolgen van zijn val is overleden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 16 op 17 December op succesvolle wijze aanvallen met bommen ondernomen op Birmingham, Londen en andere belangrijke militaire doelen in de Midlands. Op ver scheidene plaatsen konden branden en ontploffingen worden waargenomen. Als gevolg van de weersgesteldheid bleef het 'optreden van het luchtwapen in den loop van den dag tot verkenningen beperkt. In Sheffield werd geconstateerd, dat een stads wijk nog steeds in brand stond en dat er nog andere afzonderlijke brandhaarden waren. Eenige Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht van 17 op 18 December bommen in Zuid west-Duitse hland. Op twee plaatsen werd geringe schade aan gebouwen alsmede brandschade veroorzaakt. Nachtjagers schoten in luchtgevechten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Eén Britsch vliegtuig werd door luchtdoelartillerie neergehaald. EEN ZWEEDSCH SCHIP GEZONKEN. Naar het Zweedsche persbureau T. T. meldt, heeft het Zweedsche departement van buitenlandsche zaken van zijn consu laat-generaal te Londen de telegrafische boodschap gekregen, dat het s.s. Qualia van de Zweedsche Lloyd tot zinken is gebracht. NIEUW AMERIKAANSCH LUCHTDOELGESCHUT. Volgens de New York World zal de vol gende week te New York een nieuw, elec- trisch luchtdoelgeschut gedemonstreerd worden. Het moet geschut zijn, waarbij de ontladingen zonder geluid en zonder rook ontwikkeling geschieden. Het is volgens het blad ook goedkooper en lichter dan het ge schut dat thans gebruikt wordt. (D.N.B.) DE JODENWETTEN IN HONGARIJE. Op grond van de tweede Jodenwet zullen te Boedapest van ruim 71.000 kiesgerechtig de Joden 68.000 geschrapt worden. Men raamt het aantal Jodén die dan nog stem recht bezitten op nauwelijks 3500. Het aan tal Joden van confessie te Boedapest be draagt 200.000 LORD BEAVERBROOK OVER DE BRITSCHE VLIEGTUIGPRODUCTUE. De Britsche minister voor de vliegtuigen- productie, lord Beaverbroock, heeft giste ren in -een radiotoespraak de bevolking gewaarschuwd tegen een te optimistische beoordeeling van Engeland's toestand. In zijn departement, aldus zeide hij, doet men alles, om de vliegtuigproductie te doen stijgen. Bovendien koopt Engeland ln de Ver. Staten vllegtui°materiaal. Niette min bestaat er voor het Engelsche volk geen aanleiding om over zichzelf tevreden te zijn en zich veilig te wanen. Een over dreven optimisme is niet gerechtvaardigd Er is thans een nieuw gevaar ontstaan, de aanvallen der Duitschers op de Britsche scheepvaart. Engeland moet alles doen om de toe gangswegen in het N^-d-Westen van het land open te houden Te dien einde moet de luchtmacht aan de kust versterkt wor den. opdat, zij de binn°nkomende en uit gaande schenen voldoende kan beschermen tegen vijandelijke luchtaanvallen. Ten slotte zeide lord Beaverbrook, dat een uit breiding van het aantal bommenwerpers hoog noodig is, (D,N3,). In zijn weermachtsbericht Nr. 194 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In het grensgebied van Cyrenaica heb ben de vijandelijke troepen gisteren, den negenden dag van den grooten strijd, ais gevolg van vermoeidheid en geleden ver liezen, hun druk verminderd. Onze artille rie heeft op doeltreffende wijze vijandelijke afdeelingen gemechaniseerde strijdkrach ten getroffen, terwijl onze luchtformatles de verder verwijderde gepantserde eenhe den bombardeerden. Men heeft waargeno men, dat de vijandelijke kruiser die voor de haven Bardia getorpedeerd is waar van melding gemaakt is in ons weermachts bericht Nr. 193 is omgeslagen en gezon ken. De torpedovliegtuigen, die dezen krui ser tot zinken hebben gebracht, stonden onder bevel van den kapitein-bestuurder Grossi en den luitenant-bestuurder Bar- bani, die werden bijgestaan door de waar nemers luitenants ter zee Marazio en Riva. Onze vliegtuigen hebben bommen laten val len op Engelsche oorlogsschepen, die zich voor de haven van Bardia vertoonden. Vij andelijke jagers traden tegen onze bom menwerpers in actie, en laatstgenoemden wisten een Gloster toestel neer te schie ten. Onze formaties jachtvliegtuigen, die de bommenwerpers vergezelden, hebben strijd geleverd met de vijandelijke jagers. Een Hurricane-machine werd neergehaald. Een van onze jachttoestellen ls niet terug gekeerd. Van de vijf Italiaansche vliegtuigen, die in ons weermachtsbericht No. 193 als ver loren waren opgegeven, zijn er twee op hun basis teruggekeerd Onder de drie toe stellen, die men als definitief verloren kan beschouwen, bevindt zich ook de machine van kolonel Aramu, die heeft deelgenomen aan twee vluchten over den Atlantischen Oceaan. Hij was een vlieger zonder weerga, die aan den kop van zijn formatie het op treden leidde. Op 16 December zijn vijf En gelsche jachttoestellen neergeschoten. In den sector van het elfde leger aan het Grieksche front, hebben zich verwoede gevechten afgespeeld. Onze formaties ja gers hebben verscheidene malen een doel treffende actie met mitrailleurvuur onder nomen op vijandelijke troepenconcentra ties. In de Egeïsche zee hebben vijandelijke vliegtuigen gisterochtend eenige bommen laten vallen op Rhodes en Stampalia. In Oosb-Afrikt hebben onze luchtforma- ties een nachtelijken aanval ondernomen op de vliegvelden van Erkowitz. Sabt en Summit, welke in volle bedrijvigheid vol komen verrast werden. Bommen werden geworpen op een tiental op den beganen grond staande vliegtuigen. Een van forma ties bommenwerpers heeft een doeltreffen de nachtelijke actie ondernomen op de ha venwerken en de opslagplaatsen van Naphta te Port-Soedan. Op den terugweg moest een toestel wegens het slechte weer een noodlanding verrichten op vijandelijk gebied. Het toestel slaagde er echter weer ln op te stijgen en ongedeerd op zijn basis terug te keeren. Andere bomaanvallen zijn door onze formaties ondernomen op het spoorwegstation van Ghedaref en op de verdedigingswerken van Otroeb en Rejan. Overdag hebben formaties bommenwerpers in achter elkaar komende golven de actis op de luchtbasis, de haven en de opslag plaatsen van Naptha te Port-Soedan her haald. Vier viiandeliike vliegtuigen werden met stelligheid op den beganen grond vernie tigd. De havenwerken en de opslagplaatsen van Naphta zijn beschadigd, hetgeen dui delijk kon worden waargenomen. Tot op een afstand kon men groote rookwolken zien opstijgen. Een van onze formaties werd aangevallen door zeven vijandelijke jagers en schoot er twee van neer. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Nabii El Ooak heeft onze luchtmacht vijandelijke gemechaniseerde middelen gebombardeerd. Één toestel is niet teruggekeerd. VEERTIG NIEUWE AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGERS. De Amerikaanscbe minister van marine heeft bekend gemaakt, dat opdrachten voor den bouw verstrekt zijn van veertig nieuwe torpedojagers. Teneinde den bouw van deze schepen in bepaalde gevallen te bespoedi gen en dezelfde types te verkrijgen, zijn de opdrachten voor den bouw van zeven tor pedojagers en twee kruisers, die reeds eer der verstrekt waren weer geannuleerd, resp. aan andere werven overgegaan. (D.N.B.) Heden slaagde mej. A. J. Attema al hier voor het toelatingsexamen voor het rijksconservatorium te Den Haag. TENNIS. RONALD SHAYES VERONGELUKT. Uit Rhodesia wordt gemeld, dat de beken de Engelsche tennisspeler Ronald Shayes ln dienst van de R.A.F. bij een vliegtuigonge luk om het leven gekomen is. Shayes heeft de laatste jaren vooral uit geblonken to het dubbel-spel en de Engel sche tenniswereld lijdt met zfja heengaan een gevoelig verlies. ITALIË HERDENKT HET OFFER DER TROUWRINGEN. In geheel Italië wordt vandaag de vijfde verjaardag van de „fede" herdacht. „Fede" beteekent zoowel „vertrouwen" als „trouw ring". Deze dag is zoo genoemd, omdat vijf jaar geleden de Italiaansche vrouwen op het voorbeeld van de koningin haar gouden trouwringen voor het vaderland offerden en op die wijze uiting gaven aan haar ver trouwen in de overwinning der legioenen, welke in Afrika streden om de natie haar plaats in de zon te verzekeren. In alle steden zijn vanochtend vaderiand- sche plechtigheden en betoogingen van so lidariteit met de strijdenden gehouden. Te Rome heeft het bestuur van de vereeniging van oudstrijders een krans op het graf van den Onbekenden Soldaat gelegd. Ook de leidsters der vrouwelijke fasci hebben een krans gelegd. (Stefanl), EEN EIGEN GEZELSCHAP. Toen in de rampzalige Meidagen van dit jaar de Groote Schouwburg en het TivoUtheater te Rotterdam verloren gin gen én Rotterdam geheel zonder behoorlij ken schouwburg kwam, heeft de daar ge stichte kunstcommissie van de stichting 1939 met prijzenswaardigen ijver dadelijk gezorgd voor een noodoplossing. Deze be stond in het ten spoedigste bedrijfsklaar maken van een als concertzaal bedoelde ruimte in het Nieuwe Beurscomplex als schouwburgzaaL Behalve verschillende andere gebreken, die aan deze semi-nood- tooneelzaal kleven, is een groot inconve nient hiervan, dat de zaal ook als Cineac gebruikt wordt voor een groot gedeelte van de week. De kunstconunjssle heeft dan ook dadelijk haar werkzaamheden voortgezet om te trachten het cultureele leven van Rotter dam niet alleen een betere plaats te geven, waar het zich uiten kon. maar ook om het weer op hooger peil te brengen. De com missie heeft zich gerealiseerd, dat het too- nelleven te Rotterdam al lang voor den oorlog een kwijnend bestaan voerde en zij heeft gezocht naar middelen om het weer op te heffen. De commissie is van meening, dat er in Rotterdam gesticht moet worden een groot nieuw theater, waarin naast particulieren ook de overheid zeggenschap moet hebben, een soort Stedelijke Schouwburg dus. In dien nieuwen schouwburg zou een Rotter- damsch gezelschap voorstellingen moeten geven, een gezelschap, dat een taak zou hebben te vervullen voor Rotterdam en daarom in het eigen theater zich onge stoord zou moeten kunnen voorbereiden op die taak met behulp van een behoorlijken staf technici. Theater en gezelschap moe ten één zijn en de revenuen van het theater moeten ook het gezelschap ten goede komen. Hét gezelschap zou daartoe echter niet een monopolistisch karakter behoeven te hebben, het zou ook voorstel lingen ln de provincie en andere groote steden kunnen geven, terwijl omgekeerd andere gezelschappen in het Rotterdamsch theater zouden kunnen optreden. De plannen van de commissie hebben bij de overheid en de bevolking een gunstig onthaal gevonden. Het nieuwe groote thea ter komt er zeker. Er zijn zelfs twee plan nen, maar de commissie doet thans moeite om die te coördtoeeren, waarbij zij den steun heeft van den wethouder van onder wijs en volksontwikkeling. Plannen zijn dan ook al in voorbereiding en binnen niet te langen tijd zal dus de stichting van het t)le' theater mogen worden tegemoet gezien. Ook wat de vorming van een eigen ge zelschap betreft, zijn de plannen reeds tot een begin van uitvoering gekomen. De commissie meent den geschikten leider te hebben gevonden en zij meent er zeker van te zijn. dat hij in staat zal zijn het Rotter- damsche Tooneelleven met frisschen geest te bezielen. De leden zullen ln hoofdzaak veelbelovende Jeugdige krachten zijn. Zij worden voor een heel jaar benoemd en er wordt dus gebroken met het systeem om de acteurs voor acht maanden aan te nemen. Ook denkt men er over eenige goede parakrachten te engageeren. waardoor het mogelijk zal zijn opera's en operettes op te voeren. Voor het overige zal er naar ge streefd worden een nationaal repertoire te vormen. Zoo noodig zal men aan Neder- landsche auteurs opdracht geven geschikte stukken te schrijven. De plannen zijn reeds zoover gevorderd, dat men In October 1941 hoopt te kunnen beginnen. De voorstellingen zullen dan ge geven worden in de Kleine Comedie, voor- loopig tweemaal per week. De rest van den tijd kan het gezelschop op tournee gaan. De Kleine Comedie is echter maar voor twee jaar gehuurd. Mocht de huur niet verlengd kunnen wor den en mocht de nieuwe schouwburg niet tijdig gereed zijn, dan zal de commissie zorgen voor een alleszins voldoenden nood- schouwburg. UITVOERING DER BURGER-ZANGSCHOOL. De Burger-Zangscbool zal Zondagmiddag in de Stadszaa) haar jaarlijksche uitvoering gev n. Uitgevoerd wordt de operette voor klein n groot ..Goudsprookjes Tooverlled". Door de bijzondere tijdsomstandigheden za! deze uitvoering, in afwijking van andere jarrn, plaats vinden op Zondagmiddag en wel ln de Stadsgehoorzaal. De kinderen, waaronder er nog zeer Jeugdigen sUn, worden zoodoende ln de gelegenheid gesteld, nog vóór donker thuis te NED. HERV. KERK. Beroepen te Bennekom ds. J. Slok te Wijk by Heusden. Aangenomen naar Veere caod. M. L. W. Schoch, hulpprediker te Schevenirtgen, naaf Wieringermeer (toez.) ds. G. Meyer Dreeö te GEREF. KERKEN. Benoemd tot hulpprediker te Zuldwokie (Dr.) cand. W. Okkema te Leeuwarden. AMSTERDAM, 18 Dec. Een nieuwe creatie op het gebied van den effectenhandel op de Amsterdamsche beurs vraagt de aandacht van het belanghebbende publiek. Van Vrijdag as. af zullen worden ver handeld depotfractlebewijzen aan toonder van aandeelen in Nederlandsche- en Nederlandsch- Indische maatschappyen, gerangschikt volgens verschillende bedrijfsgroepen. Als verzamelnaam voor deze depot-eenheden ls gekozen de naam ..Hollnda", waarmede het nationale element, dat achter deze depotfractiebewijzen schuilt, by voorbaat is gekenschetst. Niet minder dan zeven rubrieken zajn in een depot-eenheid vertegen woordigd. En wel „Holinda Metaal", omvat tende aandeelen van Ned. en Ned.-Indische me taalnijverheid- en scheepsbouwondernemingen, alsmede „Holinda Industrie", omvattende aan deelen in Ned. en Ned.-Ind. industrieele maat schappyen. De vüf overige categorieën worden gevormd, naast den verzamelnaam „Holinda" door de rubrieken: rubbercuïtuur, suikercultuur, tabaks cultuur, scheepvaart en handel. Door deze uitgifte is thans meer dan ooit te voren, ook voor den kleinen belegger, een ruime en aanzienlijke risico-verdeeling aanwezig, ten opzichte van hen. die zich by een belegging willen interesseeren. ten aanzien van goede Nederlandsche en NecL-Indibche aandeelen. Immers, er zijn maar weinig ondernemingen, die hun aandeelenkapitaal hebben onderver deeld in kleine coupures vapa b.v. f100 of f. 500 een sporadische uitzondering daargelaten. De depots zyn dusdanig gevormd, dat zij een combinatie vormen van goede en courante aandeelen. zooals in de bovengenoemde be drijfsgroepen werd omschreven, wie van elke groep één dergelijk depotfractie be wijs, waarvan de beurswaarde gemiddeld iets merer dan f. 500 bedraagt, terwijl de gezamenlijk^, waarde van alle zeven groepen thans ongeveer f.3600 is, is bij een aantal van de beste aamtfeelen van na genoeg het géheele Ned. en Nted.-Ind. bedrijfs leven geïnteiresseerd. Het hoeft geen nader bet^o/r, mede gezien de huidige tydsomstandigJoeden, dat een risico-verdeellng in het effectenbezit voor den kleinen belegger niet. minder noodzakelijk ls dan voor den grooten. De grondgedachte, waarop het instituut van depotfraoties is gebaseerd, is, ruime risico-ver- deeling. De algemeene stilstond op het emis- sdegebied heeft mede een stnenatie gehad ten opzichte van het creëeren van depot-fracties. In dit licht dient men dan ook de thans aan gekondigde uitgifte vaji de omschreven depot fractiebewijzen te bezien. Aan den belegger wordt, zelf de keuze over gelaten, bij wélke groep hij zich wenscht te in teresseeren. Hy ls derhalve ln staat met een betrekkelijk klein bedrag een zeer groot belang te verwerven by een groep van fondsen, •welke hij persoonlijk het meest geschikt acht. De middagbeurs. Op de effectenbeurs had men vandaag niet de beschikking over factoren, waaruit gevolgtrekkingen met betrekking tot het koersverloop konden worden gemaakt. Er was dan ook een groot gebrek aan orders en de handel was van geringen omvang. Een vaste lijn viel ln de markt niet te on derkennen, de koersen verschilden niet veel bij die van gisteren. Kort na de opening zag het er wederom naar uit, alsof zich een re actie zou voltrekken, doch nadat de notee ringen even achteruit waren gegaan, werd middenbeurs goed weerstand geboden. Tegen het slot werd op vrijwel alle afdee lingen een opwaartsche richting gevolgd en op ongeveer de beste prijzen van den dag gehandeld. De affaire in Amerikanen was onbeteekenend, het koersverloop van Wall- street had nagenoeg geen houvast gegeven. In de Staalaandeelen werd op bescheiden voet gehandeld, maar hiermede was de be drijvigheid op de Amerikaansche afdeeling in groote trekken wel geschetst. Onder beurstijd werden geen variaties van betee- kenis meegemaakt. Op de locale markt was zeer weinig te doen. Olie's waren zoo goed als onveranderd en bewogen zich tusscben dezelfde grenzen als gisteren. Koopers en verkoopers stonden elkander goed partij. Industrieelen hadden een beperkte markt. De Philips-aandeelen werden een paar punten beneden het vorige slot ingezet en bleven nadien ongeveer sta- tionnair, terwijl hetzelfde kon dienen van Unilevers. Voor Aku's bestond eenige be langstelling en daarbij openbaarde zich lichte kooplust, zoodat de koers ten slotte iets hooger kwam te liggen. De incourante soorten waren onregelmatig en gedroegen zioh naar verhouding van de toevallige vraag of het toevallige aanbod voor Iedere specialiteit op zichzelf. Aandeelen Kwata werden wederom Iets hooger afgedaan evenals aandeelen Ned. Staalfabrieken. Indische Cultuurfondsen trokken slechts geringe attentie. Van de Rubberwaarden bewogen Amster dam Rubbers zich voornamelijk op het peil van de vorige slotnoteeringen, de incou rante soorten waren onregelmatig. De Bui- kerafdeeling was zeer stil. In ttVA's wer den slechts enkele stukken gedaan, terwijl de koers iets hooger kwam te liggen. De Tabaksafdeeling was verlaten maar prijshoudend, in het bijzonder voor Oude Deli's. In de Scheepvaartrubriek ontwikkel de zich nog eenige affaire in Sheepvaart- Unies en Oude Vaarten, na kleine schom melingen kwamen de koersen iets hooger te liggen De beleggingsmarkt was stil. De Neder landsche staatspapieren waren goed prijs- houden Gem. en Prov. obligatiën alsr^de pandbrieven waren vrijwel onveranderd. Prolongatie 2 3/4 °/o. OFFICTEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK Valuta's (schriftelijke eu. tel. transacties). 17 Decern'.?r New York 1.88 3/16—1.88 9/16" Beri n 77».2375.43: Brussel 30.11—30.17: Heïs.-'-i 3.81—3.82: Stockholm 44.81—44.90. Zürich 43.6343.71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34; New York 1.861/2— 1.901/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürich 43.59—48.75.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3