Beschouwing over Zuid-Afrika STADSNIEUWS IEIBSCH DAGBLAD - Eerste Bied Woensdag 18 December 1940 Pit OFFICIEELE KENNISGEVING Verspreide Berichten Het aftreden van Hertzog OprkhJIn? a-totenWafion voor persgas Geknoei met broodbonnen Joe Louis wint van Al Macoy BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Laatste Berichten Binnenland Nieuwe moeilijkheden voor het treinverkeer LOONEISCHEN. Twee groote Engelsche vakvereenigingen hebben, naar uit Londen wordt gemeld, nieuwe looneischen gesteld. De organisatie van werf arbeiders eisoht een wekelijksche loonsverhooglng van tien shilling. Bij deze organisatie zijn 450.000 arbeiders aangeslo ten. Ook de vereenigde metaalbewerkers- organisatie met 400.000 leden, die voor het meerendeel in de wapenindustrie werken, eischt een loontoeslag van drie pence per uur. Eenige Engelsche wapenfabrieken heb ben, naar de „Daily Express" meldt, kort geleden de productie wegens stakingen aanzienlijk moeten inkrimpen. In 5 dagen hebben 10.000 arbeiders het werk neerge legd. VOLKSKEUKENS. De Britsche minister voor het voedings wezen, lord Wool ton. heeft in een rede bij de gemeente-autoriteiten der Engelsche provinciesteden aangedrongen op de in richting van volkskeukens. Volkskeukens, zoo verklaarde Woolton, zijn bij luchtaan vallen even belangrijk als de brandweer. (D.N.B.). ABETS BIJ PETAIN, Aan een onderhoud, wat de Duitsche am bassadeur, Abetz, gisteren te Vichy gehad heeft met maarschalk Pétain, werd gedu rende het laatste half uur ook deelgenomen door Pierre Laval. Het onderhoud van den ambassadeur met Pétain duurde in totaal meer dan drie uur. Na afloop heeft de maarschalk ter eere van Abetz een noen maal gegeven. Minister Flandin heeft angina. (D.N.B.) ANTI-OORLOGSACTIE IN DE VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche publicist Verne Marshall heeft de oprichting bekend ge maakt van een comité, dat onder het motto „geen vreemde oorlog'' het doel nastreeft Amerika buiten den oorlog te houden. Ruim twintig politieke groepen met gelijke doel stelling zijn door dit comité gemobiliseerd, die alle stappen zullen bestrijden, welke tot schending of ontduiking der neutraliteit der Ver. Staten ondernomen worden. Ook de commissie Wftite, die de oorlogsstem ming m de Vereenigde Staten aanwakkert, zal bestreden worden. De groote massa van het Amerikaansche volk, die bang is, dat de Vereenigde Staten bij den oorlog betrok ken worden, heeft tot dusver haar stem niet kunnen laten hooren. Het comité is voornemens zich tot de spreekbuis van deze massa te maken. Marshall deelde voorts mede, dat hij reeds besprekingen met den leiderder commissie .America first", ge neraal Wood, tot samenwerking tusschen beide organisaties, gehad heeft. Marshall zeide ten slotte er van overtuigd te zijn, dat de Vereenigde Staten met steun van de meerderheid des volks buiten den oorlog kunnen blijven. (D.N.B.) ARGENTINIË EN URUGUAY. Var goed ingelichte zijde verluidt, dat de ministers van buitenlandsche zaken van Argentinië en Uruguay bij hun driedaag- sche besprekingen besloten hebben tot de bijeenroeping van een militaire conferentie. Hieraan zal vermoedelijk drievierde der Zuid-Amerikaanscbe staten deelnemen. Deze conferentie moet maatregelen ne men ter gemeenschappelijke verdediging van het continent tegen eventueele aan vallen. Voorts hebben de ministers in principe besloten tot het instellen van een tolunie tusschen de beide landen. (U. P.) BOSKOOP, 16 Dec, Speciale beshulstVeiling. - Handel vlot, sterk oploopende prijzen. Een groot aantal koopers vulde de banken van het vei lingsgebouw. Hulst met bes lste soort f. 1,98— 2,46 ct.; 2de soort f. 1,181.31, 3de soort 42—56 ct.; hulst zonder bes 1825 ct.; hulst goudbont zonder bes f,0,801.00; hulst zilverbont zonder bes f. 1.21; blauwe sparren 29—33; Palmtakken groen 8—12 ct., alles per KG. Pernettia's met bes per stuk 16 ct.; Skimmia's met bes per stuk 27—43 ct. v- BOSKOOP, 17 Dec. Coöp. ver. „De Bosk. Vei ling". Rozen per bos: Rosalandia 4282 ct.; Polyantharozen 60—80 ct.; Ingar Olsson 98—114 ct.; Else Poulsen 18—22 ct.; Butterfly 90—110 ctgemengde rozen 3045 ct. Diversen per bos: Tros-Chrysanthen 12—28 ct.; Mahoniablad 17—24 ct.; Clematis, Mevr. Ie Coultre, 150 ct.; id. Prins Hendrik 50—80 ct. KATWIJK A. D. RIJN. 17 Dec. Bloemkool 1 f.10—13,60, idem II f.4—7,Iff; bospeen f.8— 12,40 per 100 stuks. Gele andijvie 20—70 et., groene andijvie 20—21 ct.. boerenkool 1421 ct. per kist van 6 KG. Ropde kool f,3,50—4; gele kool f.3—3,80; groene kool f. 2,50—3,50; uien f. 3,90—4 per 100 KG. Waspeen f. 1,10—1,90, kro ten 45—50 ct. per kist van 20 KG, MONSTER, 17 Dec. Appelen 22, peren 22— 24; schorseneeren f. 15.40, 2de soort 10; raap stelen 1,30; peterselie 2,80; prei 4—6; selderie 2 40—2,70; knolselderie 4,60—7,80; roode kool 4,50: savoye kool 15—28 per 7 KG.; tomaten 13—22,. idem C 7—10 per 12% KG.; spruiten 2,25 per kist van 15 KG. NAALDWIJK 17 Dec. Alicante 59—69: Fran- kenthalers 94; tafelappelen 2130; tafelperen 30—33: witlof 13—21. 2de soort 9—11; stoof peren 25 per KG.; schorseneeren 10—15.40: roode kool 4,50; Savoyekool 2.15'—3 80: groene kool 3.80; knolselderie 9 409.70: selderie f. 0,90 —1.60: prei 5.307; pptevselie 1.70: kelen 1 ^0— per 7 KG spruiten 2.25. idem 2de soort 0.90— 1 35 per bak. RIJNSBURQ 17 Pee. Groentenyeijine. Groene kool f. 2.50—3.80: gele kool f.2 30—3.80: roode kool f. 4,50; knolrapen f.2—2,60; knolselderie A f.10; idem B f.7—9; andijvie f.5—7 per 100 KG.: kroten 50 ct..: uien 80 ct.: waschpeen f-1.20 —1.70. RIJNSBURG. 17 Dec. - Bloemenveiling - Tulpen: Brillant Star f. 3.504; Scarlet due f. 1.50—180; Witte due f. 1.60—2; Due de Berlin f. 1.50-2.10; Pierson 40—50 ct.: Due de Berlin 22—24. Hyacinthen: L'Innocence f.7—9: Pink Pearl f.8. Narcissen: Helios 2024; Pierson 18 —22. Hulst f. 1.20 per KG. Chrysantheiu. Sales 24—26; Germ 25—27; Herco 24—28; Kerstrozen lila 20—22; wit 21—23. De Deutsche Allgemeine Zeitung publi ceert een hoofdartikel van de hand van Kurt Reich, gewijd aan de oppositie in Zuid-Afrika. In dit artikel, geschreven naar aanleiding van het aftreden van generaal Hertzog, wordt o.a. gezegd: de Engelschen wrijven zich in de handen van voldoening omdat Hertzog, die reeds in November van het vorig jaar voorstelde, dat de Zuid-Afri- kaansche unie een afzonderlijken vrede met het Duitsche rijk zou sluiten, niet slechts als leider van zijn partij is afgetre den. doch ook zijn mandaat als afgevaar digde heeft neergelegd. Zij hebben intus- tehen tot zulke vreugde weinig aanleiding, want het vertrek van den 74-jarigen gene raal beteekent niet een vermindering van de Boeren-oppositie, doch integendeel een opheldering der fronten. Na erop te hebben gewezen, dat de Boe ren onderling door verschillende politieke schakeeringen worden verdeeld en dat ook de politiek van Hertzog met die van den felsten Boerschen nationalistenleider, dr. MaJan, niet volkomen congruent was, of schoon beiden na het uitbreken van den oorlog in Europa hun volgelingen weer bij eengebracht hadden, vervolgt het artikel: door het vertrek van Hertzog is thans de leiding van de Boeren-oppositie ondubbel zinnig in handen van Malan overgegaan en men mag aannemen, dat de Engelschen en de minderheid hunner meeloopers de ge volgen van dit feit toch zoo goed zullen voelen, dat de propagandistisch getoonde vreugde over het vertrek van Hertzog van zelf zal verstommen. De tegenstelling, die tot nu toe hoofdza kelijk door den naam Hertzog eenerzjjds en dien van den huldigen ministerpresident Smuts anderzijds gekenmerkt werd, blijft bestaan. Het is een tegenstelling, waaron-. der de Zuid-Afrikaansche Unie sedert het eerste verschijnen der Engelschen op hun grondgebied lijdt Generaal Hertzog en dr. Malan vonden in de gemeenschappelijke oppositie tegen de gevaarlijke politiek van den premier Smuts een basis voor nieuwe samenwerking zonder dat Malan zijn scher pere programpunten had laten varen. De kracht hunner beweging noopte Smuts in elk geval tot de verklaring, dat thans geen Zuid-Afrikaansche troepen naar Europa zouden worden gezonden. Doch de voor vechters van de onafhankelijkheid der Boe ren waren daarmede niet tevreden, doch stelden in het openbaar alles in het werk, opdat de unie zich door een afzonderlijken vrede met de asmogendheden van den En gelschen oorlog zou losmaken. Hertzog, die een aantal ondubbelzinnige redevoeringen in dezen zin heeft gehouden, wist tot twee maal toe te bewerkstelligen, dat hierover in het parlement een stemming werd ge houden, die het jammerlijke resultaat op leverden, dat 45 proc. der afgevaardigden tegen Smuts positie kozen. Met de werke lijke volksmeening kwam waarlijk ook dit stemmingsresultaat nog niet overeen. Er kan niet aan getwijfeld worden, dat bij nieuwe vèrklezlngen de Boeren-oppositie een zeer aanzienlijke versterking zou krij gen, doch dit inzicht heeft den Britschen gouverneur-generaal sir Patrick Duncan en den minister-president ook aanleiding ge geven, het uitschrijven van nieuwe verkie zingen consequent te weigeren. In de beoordeeling van deelname aan den oorlog bestond tusschen Hertzog en Malan algeheele overeenstemming. Ook Malan had zich met alle scherpte tegen de imperialis tische plannen van Smuts gekeerd. Voor hem, die niet in de laatste plaats zijn vol gelingen onder de unlversiteitsjeugd vond, stond van den aanvang af het volksche probleem op den voorgrond. Steeds opnieuw heeft hij erop gewezen, welke een dreigen de omvang de Joodsche Immigratie aannam welke reeds met de ontdekking van de goud en diamantvelden was begonnen, doch na 1933 zoo was toegenomen, dat het aantal Joden thans op 200.000, dit is dus 10 pro cent van het aantal blanken in de Unie, geschat wordt. In Johannesburg is zelfs een op de zes inwoners een Jood. Het Jodendom treedt hier niet alleen zoo als ook overal elders ter wereld op, doch het laat zich ook door de Engelschen tegen de Boeren gebruiken. Voor alles bewaart het niet den noodigen afstand tegenover de kleurlingen, doch het draagt aanzienlijk bij tot vermeerdering van het aantal halfbloeds en doordrenkt bovendien de zwarten met intemationaal-revolutionnaire tendenties. Malan heeft reeds jaren geleden verklaard, dat door de toeneming van het aantal Jo den de Afrikaanders practisch het land hunner vaderen niet meer bezitten. Daarbij komt voor hem de scherpe tegen stelling tot de Engelschen. die hij evenzoo niet slechts in staatspolitieken zin doch ook In 'nationaien zin aanbrengt. Dienovereen komstig liet het onverzettelijke standpunt van Malan ook voor de Engelschen binnen de Unie slechts rechtsgelijkheid op cultu reel en taalgebied toe terwijl generaal Hert zog hun ook in politiek opzicht dezelfde rechten als de Boeren wilde toestaan. Dit verschil in standpunt waarbij de partij zich achter de meer radicale elschen van Malan schaarde, werd aanleiding tot de scheiding tusschen beide mannen. Hertzog trok zich terug van de partijleiding en uit het par lement, in het besef, dat dragers van den afweerstrijd der Boeren in de toekomst jon gere krachten dan hij moeten zijn. Het re sultaat van de stemmingen in het partij congres laat de wereld zien, welke verscher pingen de anti-Engelsehe stemming in de Unie juist tijdens den oorlog heeft onder gaan. Waarheen de wil van het Boerendom, vrij te zijn, welke steeds de sympathie der Duit- schers heeft gehad, zal leiden, heeft dr. Ma lan reeds herhaaldelijk duidelijk tot uit drukking gebracht, wel het duidelijkst in zijn verklaring van Juli J.I.: Aan het einde van dezen oorlog zullen wij de Britsche banden vast en zeker doorsnijden en een Zuid-Afrikaansche republiek uitroepen, De aan Engeland onderworpen Smuts kan wel iswaar tegenwoordig, steunende op de ba jonetten, die Londen te zijner beschikking stelt, nog aan het hoofd eener Zuid-Afri kaansche regeering staan, doch de beslis sing over de toekomst der Unie ligt niet meer bij hem. De pogingen worden voortgezet. BELANGSTELLING IS GROEIENDE, Op verzoek van eenige belanghebbenden bij persgastractie, heeft de Kamer van Koophandel degenen, die reeds van hun Interesse voor deze wijze van autotractie hadden doen blijken, bijeen geroepen tot een vergadering, welke gisteravond in „Zomerzorg" is gehouden. Doel dezer vergadering was de noodige Inlichtingen te verstrekken en te vernemen of er een bedrag bijeengebracht zou wor den groot genoeg om de bestaande plan nen door te zetten. Er werd medegedeeld, dat het de bedoe ling Is een stichting te vormen, die het compresseeren en de levering van het gas op zich neemt. De deelnemers storten een deelnemerssom, die echter uit de winst bij den verkoop gemaakt, zal worden terugbe taald zoodra zulks met inachtneming van het doel der stichting mogelijk zal zijn. De genen, die geen deelnemersbijdrage storten zullen niet in aanmerking kunnen komen voor het ontvangen van persgas. Er is voorts, zij het onder het noodige voorbehoud, van bevoegde zijde de verze kering gegeyen, dat degenen, die thans nog een rijvergunning en benzinetoewijzing hebben, deze zullen behouden totdat het persgasstatlon gereed is. Degenen, die thans geen benzinevergun ning hebben en zich willen aansluiten, kunnen zich tot den Secretaris der Kamer van Koophandel wenden om de mogelijk heid te bespreken, dat alsnog vergunning om met persgas te rijden zal worden ver kregen. De daarvoor in aanmerking komende in stanties hebben toegezegd haar medewer king te zuilen verleenen, indien degenen, die reeds een aanvrage hebben gedaan voor een gasgenerator of deze reeds in hun be zit hebben, wenschen over te gaan op persgas. Uit de vergadering werd nog medege deeld, dat een der leveranciers van gasge neratoren mede daartoe zijn medewerking wilde verleenen, Gegadigden voor derge- Hjke gasgeneratoren bleken mede ter ver gadering aanwezig te zijn. Er wordt thans getracht het mogelijk te maken, dat degenen, die aangesloten zijn aan een persgasstatlon ook op andere sta tions zullen fcunnen tanken, aoodat het rcyon, dat men kan berijden, belangrijk zal kunnen worden uitgebreid. Nadat nog allerlei financieele inlichtin gen waren verstrekt, verhoogden enkelen, die zich reeds hadden opgegeven, hun deel nemerssom, terwijl verschillende anderen tot soms flinke bedragen inteekenden. Uit de stemming der vergadering bleek, dat allen er voor gevoelden, dat. de plan nen, Indien eenigszlns mogelijk, zouden worden doorgezet, vooral gezien de precaire benzinepositie en de groote voordeelen. welke het rijden met persgas voor het rayonverkeer heeft. Vanuit de vergadering werd het denkbeeld geopperd, dat de voor- -standers van oersgas een bedrag zouden beschikbaar stellen, dat ais preferent aandeel voor andere bedragen uit de winst zou worden terugbetaald. De deelneming bleek thans znn groot te zijn, dat voortgang van de plannen alleszins gemotiveerd was, zij het dat nog een bepaald aantal aandeelcn ge plaatst moet worden, wil de stichting een feit kunnen worden. Met een dankwoord voor den ontvangen steun en een opwekking aan allen om voor toetreding een krachtige propaganda te maken, sloot de heer Simonis, onder-voor zitter der Kamer van Koophandel, onder wiens leiding deze vergadering werd ge houden, deze geslaagde bijeenkomst. Door den Directeur van den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon te Leiden wordt ter kennis gebracht van hen die zich hiertoe hebben aange meld, en daar voor in aanmerking komen dat de kaarten ter bekoming van kostelooze Geneès- en Heelkundige hulp gedurende het jaar 1941, moeten worden afgehaald op Donderdag 19 December 1940 van 10J/2 tot 12V2 uur en van 2 tot 4.45 uur in het spreek uur lokaal van den Gem. Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon ingang speelplaats Mare School, 4814 WINKELIER AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft een Leidschen winkelier aangehouden, die opplakvellen mei, broodbonnen te koop aanbood. Bij een onderzoek te zijnen huize werd een groote hoeveelheid dezer vellen, alle volgeplakt met broodbonnen, aangetroffen. Aangezien misdrijf wordt verjqoed, is de man in verzekerde bewaring gesteld. De commissaris van politie verzocht allen die te dezer zake inlichtingen kunnen ver strekken, zich te vervoegen aan het Politie bureau, afdeeling recherche. Met. ingang van Vrijdag a.s. zijn de heeren J. C. Vonk te Scheveningen en A. J, Koole te Kooten, benoemd tot rijksveld wachter bU het Kantongerecht alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Firma Erven J. iRemens (Beperkende Be palingen), Doezastraat 39. Leiden. Bloemen- zaak en tuinarchitectuur. Vennooten: Chr. L. Riemens, Leiden en J. H. Riemens, den Haag. „Leidsch Aardewerk", Pieterskerkhof 14, Leiden. Aardewerk bespuiten. Eigenaar: J. L. Burgers, Leiden. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap Algemeen Tech niseh Handels- en Ingenieursbureau „A. T. H. I. B. U.", Nieuwstraat 35, Leiden. De directeur, Ir. E. H. van den Bosch Jr. is be noemd tot pres.-directeur. De heer P. van den Bosch is afgetreden als procuratiehou der en benoemd tot directeur. Bollenexportbedrij f George Alkemade N.V., Kerklaan 23, Sassenheim. Tijdelijk di recteur: G. H. Wissenburgh, Leiden. A. Frijlink en Zonen, Zandslootkade 16, Sassenheim. Bioembollenhandel. Procuratie verleend aan: N. Frijlink, Sassenheim en C. Moolenaar, Sassenheim (Beperkende Be palingen) LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. Gisteravond hield de L. A. F. V. onder voorzitterschap van den heer dr. G. J. Bon haar maandelijksche vergadering in ,,'t Schuttershof". Voor de pauze besprak de voorzitter een methode voor haarscherpe matglas instelling. Daarna hield de heer H. Groenendijk een beschouwing ever een fo tocollectie van den heer G. v. d. Mark, een uitnemende verzameling vergrootingen, die door een vakkundige bespreking tot hun volle recht kwamen. Tot slot werd een drietal smalfilms van den heer O. W. van Voorst van Beest te Laren, vertoond. Het is zeer opmerkelijk, wat deze amateur-ci neast met zijn camera weet te bereiken. Dit was de tweede maal dat de L.A.F.V. van zijn prestaties mocht genieten. De vereeniging mag terugzien op een succesvollen avond, een waardig besluit van 1940, OUD-LEDENVEREENIGING C. J. M, V. „DIENT DEN HEER." De jaarvergadering. Op de gebruikelijke wijze werd deze jaar vergadering gisteren met zang en gebed ge opend, waarna de voorzitter, de heer De Water de Psalmen 103 en 127 voorlas. Ver volgens heette hij de aanwezigen hartelijk welkom. De heer Hakkert kreeg daarna het woord. Wijzende op den ernst der tijden, het na derende Kerstfeest en het Jaareinde, wekte hij allen op om te zien op Christus om in Hem troost en kracht te vinden. Den heer Van den Broek was de voor drachtkunstenaar van dezen avond. In een drietal voordrachten oogstte hij zeer veel sucees. De heer Werkhoven vrezorgde een film voorstelling, waarin wij zagen „Goed voor beeld doet...,", een kluchtig Schotseh filmpje, dat zeer in den smaak viel Tijdens de pauze werden eenige prijzen verloot ten bate van de Kerstfeestviering. Tongtoertraining volgde en dames met verschillende versnaperingen liepen af en aan, Tegen elf uur werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten, nadat, de heer Van Dijk hartelijke woorden van dank aan het bestuur had gericht. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag herdacht me) A. G. Jansen haar 25-jarige ononderbroken werkzaamheid bij de wasscherij „De Zon", van de firma IJ. J. Dieben aan den Zoeterwoudsche Singel. Hedenmorgen werd de jubilaresse door een der 'firmanten hartelijk toegesproken, waarbij haar als feestgeschenk een enve loppe met inhoud en bloemen werden aan geboden. Namens het personeel sprak mej, de Laaf woorden van gelukwensch tot haar jubüeerende collega, eveneens onder aan bieding van bloemen en een schemerlamp. Vanzelfsprekend rustte vandaag voor de jubilaresse de dagelijksche arbeid. Het A.N.P. meldt uit Boston: Na een weinig interessant gevecht is de wereldkampioen in het zwaargewicht, Joe Louis, er in geslaagd Al Macoy door een technische knock out in de zesde ronde te overwinnen. Daar het linkeroog van Al Macoy reeds door Louis was dichtgeslagen en zijn trainer vreesde, dat Macoy daardoor en nog zwaardere afstraffing van zijn te genstander zou krijgen, verbood hij den bokser verder te vechten. Hoewel Al Macoy het met deze beslissing zelf niet eens was, besloot de scheidsrechter den strijd te staken. Door den zwakken tegenstand kon Louis ook niet dat peil bereiken, dat men van hem had mogen verwachten. Zijn boksen maakte weinig indruk op de 13.000 toe schouwers, die samen 51.678 dollars entree geld betaalden. GEBOREN: Catharina dr. van H. Moenen en J. van Oosten Marianne dr. van A. H. H. van Royen en C. A, Boogaerdt Dorothea Theresla Maria dr. van A. M. J. A. Devilee en D. C. S. M. Ma- zurel Gerdina Jacoba dr. van J. Smit en G. C. de Kool Jobina dr. van J. de Roode en J. Jeltema Petrus Maria zn. van M. C. Juf- fermans en A. C. M. de Laaf Frederika He lena Maria dr. van F. D. Th. Driessen en A. j. van Berge Henegouwen Adrianus Antonie zn. van R. Gort en M. van Leeuwen Pieter Johannes zn. van G. P. Pot en C. Waardeloo. OVERLEDEN: A. v. d. Meer wed. van A, J. van Haasteren 69 jr. J. Moerman m. 59 jr A. M. H. c. Klinkenberg hsvr. van N. de Jong 41 Jr. J. Kalkhoven m., 74 jr. ONDERTROUWD: B. A. Prins en A. A. van Westbroek. GEVESTIGD: E. Hoope—ter Beek, van 't Hoffstr. 41 a E. Blikman, werkster, Oostdwarsgracht 24 A. Y. J. Bosma en fam., Lijsterstr. 24 A. J. Broersma. Rapenburg 131 MA. de Bruijn, dienstbode, Heerenstraat S3 G. W. Dekker, slager, Rijnsb.weg 18 Lv F. Dellebarre, van Galenstraa; 3 A. Dinge- mans, hulp in de huish. Kaarsenmstraat 7 A. Eding, magazijnbediende, Brederostr. 19 H. H. Erdbink, Boerhaavelaan 2 C. Gutteling, insp. inst. handelswMerelstr. 25 H, M. Gij bels, broodbakker, ten Kate- straat 12 G. Henseler, rijkstelefoniste, Oude Vest 27 a H. v. d. Hoogt, dienst bode, Zoeterw. Singel 9 C. C. M. de Ja ger, kantoorbediende, H. Rijndijk 67 C. M. de Jong, dienstbode, Witte Singel 2 L. M. de Klerk, Rijnsb.weg 10 Wed. A. Boon—Knol, L. Mare 33 L. G. Krikke, kappersbediende, Mare 80. N. de Lange, typiste, Rapenburg 83 A, M. M. Iking-Maijoor, Evertsenstr. 62 F. D. v. Ooik, schilder. Nieuwe Rijn 40 M. Raaphorst, dienstbode, J. v. Goyenk. 10 E MatzeRumpff, Morschweg 95 P. G. Schouten, koopman in vlsch, Janvossen- steeg 16 A. v. d. Spek, dienstbode, H. Morschweg 54 G. J. Streeder en fam., predikant, Witte Sing. 105 A. C. Turen- hout, Breestr. 84 M. H. Turk, dienstbode, Plantsoen 23 H, Versteeg, dienstbode, Boerhaavel, 22 D. Vogelaar en fam., chauffeur, Kooipark 5 G. de Vries dienst bode, Boerhaavel. 105 W. v. Wanrooij en fam., uitvoerder wegenb., Jac. Catsl. 51 Wed. A. A. ZwaanWaasenaar, De Stt- terlaan 37 K. F. Westerouen van Meete- ren, BUderdijkstr. 7 Wed. W. H. G. Lam- bersv. Wijhe, Plantsoen 87 P. van Maren—v. Zonneveld, L. Rijndijk 31a. VERTROKKEN: C. A. v. Amsterdam, Hazerswoude, Rijn dijk 66 I. Ai-noldus en Fam., Zuilen, Min Talmastraat 13 J. Been, Borne O., mare chaussee kazerne C. A. den Braber Utrecht, Leeuwerikstr. 7 bis E. J. v. Bur- kom. Den Haag, Adelheidstr. 227 A. C. C. v. Emmerik, Ter Aar, C. 183 H. v. Es Breda, Tramsingei 97a H. Fluijt, Eind hoven, Pauwl. 9 A. C. Gathter, Utrecht Mulderstraat 24 N. M, Hamel, Rotterdam v. Brakenstr. 12a A, M. Scholte—v, d. Hoeven, Leeuwarderadeel, v. d. Veldestr. 13 H. Hulsman, Haarlemmermeer, Huigsloter- dijk 55 A. M. Jansen, Tilburg, Molenstr. 11 M. de Jongh, Rotterdam, Mathenes- serlaan 486 J. F. L. Keulemans, Amster dam, B. Ballotstraat 9 C, A. Kop, Noord- wijk, Langeveld 29 A. J. M. Krens en Fam,, Amsterdam, Valeriuspl. 38hs. B. P. J. VroegrijkKuijpers, Hazerswoude aan boord D. E. Lancee en Fam., Utrecht, A. v. Ostadeln. 121 bis. J. A. M, Limonard, Roosendaal ca, N.B., Nieuwstr. 21 Wed. J. A. M, Zindel—Mar tin, Schiedam, B. Ballotsingel 64/66 F. v, Mastrigt, Oegstgeest, Regentessel. 37 M. J. v. Miert, Ginneken ca., Valkeniersl. 333 J. Noordermeer, Rotterdam, v. Malsen- straat 6a C, E. M. A. Noordman, Oir- schot, Spoordonkschew. A 175g A. W. Rosingh, Rotterdam, Heemraadsing, 319 J. Roos, Den Haag, Westeinde 3b C. de Ruiter, Rotterdam Kral Plasl., 108 A. C. Sloof, Rotterdam, le Pijnackerstr. 53 J. J. v. Steenbergen en fam, Amstetten Dl, J. v. Vliet, Woubrugge, Voorstr. A 108 L. de Vries, Rotterdam, Vredehofw. 52 M, R. Wagenaar, Rotterdam, Mathenesser- laan 413b. De spoorwegen die het door de huidige tijdsomstandigheden toch al niet gemakke lijk hebben, worden den laatsten tijd nog meer in het regelmatig uitoefenen van de werkzaamheden bemoeilijkt door nieuwe tegenslagen. Met veel moeite was men er gisteren in geslaagd het verkeer na het spoorwegonge val te Leidschendam over enkel spoor weer doorgang te doen vinden. Tegen het vallen van den avond echter is gisteren door onbekende oorzaak de draad van de bovenleiding boven dit spoor ge broken. waardoor men in den ouden toe stand terugviel. Kon gisteren en hedenmor gen de N.Z.H.-tram het passaglersverkeer overnemen, des avonds was dit niet het geval omdat de trams maar tot 19 uur rij den. Het reizigersverkeer is derhalve weer omgelegd en geschiedt thans weer over Harmeien en Breukelen, Door de verduistering zijn de spoorwegen niet in staat 's nachts werkzaamheden aan de bovenleiding uit te voeren'. Tegen het aanbreken van den dae is het. gereaui1"" (te personeei met man en macht aan het her stel begonnen, en na korten tijd is men met het werk gereed gekomen, zoodat het verkeer over enkel spoor tusschen Leiden ien Den Haag kan worden onderhouden. o1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2