CASINO „VADERTJE LANGBEEN" WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 No. 24766 De aanvallen op Engeland De bommen op Bazel Engeland's verzoek om financieelen steun Verduisteren 81ste Jaargang Duitsch W eermachtsbericht Oöbbels spreekt werfarbeiders toe De strijd om de Middellandsche Zee DE FILM VOOR DE KERSTDAGEN VANAF VRIJDAG IN Uit Engeland Aan Amerika 17.28 uur 9.47 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein t Telef."prs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden235 per week0JL8 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Het oppenbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Duitsche motortonpedobooten stieten in den nacht van 15 op 16 December bij een actie in het Kanaal op een sterkere forma tie van vijandelijke torpedoboot jagers. Na een 'korte schermutseling verdiwenen de vijandelijke strijdkrachten uit het gezicht. Onze motortonpedobooten keerden onbe schadigd op haar bases terug. Kapitein-luitenant Kretzschmer, die zoo juist met zijn duikboot is teruggekeerd, heeft, zooals reedis gemeld, op zijn tocht 34.935 ton vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimite tot zinken gebracht. In totaal heeft deze officier 352.100 br. ton scheepsruimte tot zinken gebracht; hij is de eerste duik bootkapitein. die boven de 250.000 ton is ee komen. Tot de schepen, die door zijn duik boot tot zinken zijn gebracht, behooren drie vijandelijke hulpkruisers en de Brit- sche torpedoboot jager Darling. In den nacht van 15 op 16 December is Sheffield opnieuw en met waarneembaar succes door gevechtsformaties der lucht macht aangevallen. Ontploffingen en een groot aantal branden konden worden waar genomen. In den loop van den dag zijn tengevolge van het zeer mistige en nevelige weer slechts weinig vliegtuigen opgestegen. In Londen en op andere plaatsen slaagde de luchtmacht er in verscheidene treffers te plaatsen op voor den oorlog belangrijke doelen, verkeerswerken en een troepen- kamp. Vijfhonderd kilometer ten Westen van Ierland zijn twee vijandelijke koopvaardij schepen met bommen bestookt. Op het eene schip werd de stuurinrichting beschadigd, het andere werd zoo ernstig getroffen, dat het verloren geacht moet worden. In den nacht van 16 op 17 December zijn Britsche vliegtuigen alleen boven West- en Zuid-West-Duitschland verschenen. Te Mannheim werd door explosieve en brandbommen schade aangericht, onder meer aan het sliot en een ziekenhuis, In een andere stad werd eveneens een zieken huis door bommen getroffen. De beperking der productie in twee fa- brieksinstallaties is onaanzienlijk. Onder de burgerbevolking zijn tien dooden te betreu ren, vijftig personen werden gewond. Een Bristol-Blenheim en een Soitfire 7-nn door luchtdoelgeschut neergeschoten. Ja gers hebben een vijandelijke versperrings ballon vernietigd. Ds Duitsche luchtmacht heeft geen verliezen geleden." DE BOMMEN OP MANNHEIM. Britsche vliegers hebben, zooals reeds boven kort gemeld, het grootsche slot van Mannheim, een waardevol architectonisch monument uit de achttiende eeuw, door bommen zeer beschadigd. De groote zalen uit den keurvorstentijd, waarin kostbare verzamelingen ten toon waren gesteld, zijn door explosieve en brandbommen ernstig getroffen. In den maanlichten nacht bood het slot, dat een zeer groote oppervlakte beslaat het is een der grootste kasteelen van Euro pa een doel, dat zelfs van geweldige hoogte van zijn omgeving duidelijk viel te onderscheiden. De Engelschen hadden ech ter voor het kasteel evenmin eerbied als voor de woongebouwen van de Volkswohl- fahrt in de onmiddellijke omgeving van het slot, die volkomen zinloos in brand zijn ge worpen. De eerste steen voor het kasteel werd in 1720 gelegd. Veertig jaren lang werkte men om het reusachtige bouwwerk gereed te krijgen. Met zijn reusachtige binnenplaat sen, zijn ruime trappenhuizen en de reek sen vorstelijke zalen was het slot tot een indrukwekkend museum geworden. ENGELSCHE BELOFTEN. Rijksminister dr. Göbbels heeft gisteren voor het personeel der scheepswerf Blohm und Voss te Hamburg een rede gehouden, waarin hij den thans door Duitschland ge- voerden oorlog een volksoorlog in den bes ten zin van het woord noemde. De strijd te gen Engeland, aldus zei hij, zal beslissen over leven en toekomst van het Duitsche volk van 80 millioen zielen. Voor het Duit sche rijk bestaat geen „terug" meer. Aan het voorbeeld der bittere twintig jaren na den wereldoorolg kan iedereen, zich een voorstelling maken van de verwoesting en volksvernietiging, die de vijanden van Duitschland zouden begaan, indien het hun zou lukken het Duitsche rijk te verslaan. De daad van Versailles heeft het Duitsche levensgebied op onduldbare wijze beknot en het Duitsche volk verplichtingen van astro nomische afmetingen opgelegd. De Duitsche arbeider heeft gedurende lange bittere jaren moeten ondervinden, wat het betee- kent een verloren oorlog te moeten betalen. In zijn wanhopigen toestand strooit het uit diepe wonden bloedende Engeland kwistig beloften voor den tijd na den oorlog. Zijn arbeidersleiders prediken een gereorganiseerd Europa van het maat schappelijke vergelijk. Duitschland ant woordt daarop slechts met de vraag: waarom heeft Engeland, het nieuwe Europa niet reeds in 1919 geschapen? Minister Göbbels herinnerde er verder aan, dat de Führer dezen oorlog niet ge wild heeft. Hij legde er den nadruk op, dat Adolf Hitler jaren lang een beroep op het gezonde verstand van Europa heeft gedaan, vredesvoorstellen deed en de wereld ont wapeningsplannen voorlegde. Het heeft niets geholpen. Nu Engeland echter het Duitsche volk den oorlog heeft ongedron- gen zal Duitschland er alles op zetten om dien te winnen. De minister bracht den arbeiders dank omdat ze in weerwil van de vele nachtelijke luchtalarmen hun discipline onverstoorbaar bewaren. De arbeider, die dag aan dag het pantser der Duitsche wapening ter zee sterkt, kan ook het best getuigen, dat de Britsche nachtbommenwerpers er niet in geslaagd zijn, ook maar op één plaats ge voelige schade aan de oorlogsproductie van Hamburg toe te brengen. Uit Rome wordt gemeld: Naar van betrouwbare zijde gemeld wordt, hebben de Engelschen, toen zij bij hun aanvallen voor de eerste maal op de Ita- liaansche verdedigingdinies aan de Libi sche grens stieten, zeer zware verliezen ge leden. Volgens de Maandagavond laat uit Benghasl binnenkomende berichten, hebben de Engelschen thans versterkingen, die in hoofdzaak uit Britsch-Indische éliteregi menten bestaan, in den strijd geworpen. Het schenen Mohammedaansche regimen ten te zijn, want de soldaten hadden het hoofd bedekt met een tulband en droegen een baard met gevlochten haar. Velen de zer Indiërs zijn in het gevecht door de Ita lianen gevangen genomen. Volgens persberichten krijgt men den in druk, dat de Engelschen als gevolg van den hevigen regenval op vele plaatsen Indische Inboorlingen in den strijd hebben moeten werpen, in plaats van de gemotoriseerde eenheden, die zij tot dusver gebruikten. Deze regimenten inboorlingen hebben plot seling een grootere beteekenis gekregen dan ooit sedert het begin van den oorlog in Afrika. In hoofdzaak zouden de Indische rementen de plaats moeten innemen van de Nieuw-Zeelandsohe regimenten, die tot dusver bij de aanvallen ln de voorhoede stonden. Blijkbaar hebben de Italianen in den driehoek, welke door de sectoren Solloem- Fort Capuzzo en Bardia gevormd wordt, hun strijdkrachten samengetrokken om den Engelschen opmarsch te stuiten. De speciale correspondent van Reuter aan de Albaneesche grens meldt: Sneeuw- stormen bemoeilijken de operaties aan het j fo T.orinötl Noordelijk front. Den geheelen dag heb- OCnerp protest IC L,<JIlUfcMl ben schermutselingen tusschen voorposten plaats gehad. In de dalen van Skoembi en Devoli ligt twee meter sneeuw. Italiaansche kanonnen beschieten de Grieksche ravitail- leeringscolonnes, om de voorbereidingen voor een opmarsch naar Elbasan te belem meren. Rond Pogradetz blijft de artillerie actief. De Duitsche pers blijft wijzen op de rea listische wijze waarop Italië tegenslag weet te dragen. Zoo zegt de „Voelkischer Beo- bachter", dat Italië naar de wapens gegre pen heeft in het bewustzijn, dat er wisse lende kansen zijn in den strijd tegen een wereldrijk en dat tegenslagen daarom het voornemen van Italië om te overwinnen niet in het minst kunnen beïnvloeden. Sterke volkeren, die zeker van hun over winning zijn, zien in tegenslagen slechts den spoorslag tot grooter energie. In Abes- synië en Spanje heeft Italië dergelijke epi sodes eveneens meegemaakt, doch voor het verdere verloop van den strijd waren zij van geen belang. De Engelschen, zoo schrijft het blad, geven zich aan den groot- sten drogreden over, wanneer zij meenen, dat de Duitscher, die steeds naast zijn wa penbroeders gestaan heeft, thans zijn plaats niet zou weten. Hij staat aan de zijde van Italië, dat schouder aan schouder met Groot Duitschland vecht voor de over winning der bevrijding. Het feit, dat Duitschland ln dezen oorlog overwinnin gen van onvergetelijke historische grootte behaald heeft, heeft zijn blik niet vertroe- beid voor de prestaties van den bondgenoot zelfs wanneer dezen het oorlogsgeluk eens niet toelacht. Getrouwheid en vertrouwen binden beide volkeren onwrikbaar te za- men. De overschatting van hun successen zal de Britten er niet voor vrijwaren, zeer spoedig op den bodem der werkelijkheid te staan, die er .heel anders uitziet dan de hersenschim, waarop men te Londen bouwt. Want altijd nog is het een teeken ge weest van onzekerheid en gebrek aan ver trouwen in eigen kracht, wanneer men aan den tegenstander inwendige zwakte toe schreef en zijn trouw van bondgenoot ln twijfel trok. Volgens opgave van het ministerie van arbeid zijn er in October j.l. 101 officieuze stakingen uitgebroken, hetgeen een verlies van 87.000 arbeidsdagen voor 25.000 per sonen beteekent. Het aantal stakingen in de eerste tien maanden, van 1940 bedroeg 762 met een verlies van 844.000 arbeidsda gen voor 265.800 personen (D.N.B.). Het D.N.B. meldt uit Bern: Ten aanzien van de bommen, die in den nacht van 18 op 17 December op Bazel zijn geworpen, deelt de Zwitsersche legerstaf nader mede: Om 23 uur werd te Bazel geronk van mo toren gehoord waarop om 23 uur 05 vier hevige ontploffingen volgden. Om 23 uur 14 weerklonken de alarmsireneo uit het nabu rige Baden, waarop om 23 uur 18 ook te Bazel alarm werd gemaakt. Het doel van den aanval was klaarblijke lijk de spoorweg-installatie ten Oosten van het centraal station van Bazel. Een bom viel van den Zuidoosthoek van het stations dak op straat en ontplofte tegenover het hotel Bristol, waarbij afgezien van ge broken ruiten en een beschadigde taxa- meter geen schade van belang werd aangericht. Zwaar getroffen werd de Gun- deldinger wijk, waar aanzienlijke schade werd aangericht. In een straat werd een krater van twee meter diepte en vier meter breedte geslagen. Een jonge vrouw werd door een splinter in het hoofd getroffen. Zij was op slag dood. Om 0 uur 30 weer klonk opnieuw uit het Westen gezoem van motoren en kort daarop hoorde men drie bommen inslaan in Binnengen, waar in een huis het dak door een bom doorboord en een vrouw, benevens haar moeder en doch ter, door de neerstortende halken gedood werden. In totaal weren tijdens de beide aanval len twaalf inslaande projectielen geteld. Het politieke departement te Bern deelt mede: Nadat uit het onderzoek de Britsche nationaliteit gebleken is van de vliegtuigen welk met schending van de Zwitsersche neutraliteit boven het gebied van Bazel hebben gevlogen, alsmede de Britsche her komst van de op het S.B.B.-station van Bazel en de aangrenzende stadswijken ge worpen hommen, heeft het Zwitsersche ge zantschap te Londen opdracht gekregen, tegen dit nieuwe bombardement op een Zwitsersche stad met te meer nadruk te protesteeren, daar de volle maan en de sneeuw het zicht volkomen deden zijn en het den piloten mogelijk maakten zich te oriënteeren. Het gezantschap zal volledige schadevergoeding verlangen en er opnieuw op aandringen, dat alle maatregelen wor den genomen om herhaling van deze inci denten te vermijden. 4799 (Ingez. Med.) NOORSCHE BEMANNING OP OUDE ENGELSCHE TORPEDOJAGERS. De Londerische radio heeft op 15 Decem ber meegedeeld, dat enkele der door de Ver. Staten geleverde torpedojagers met Noorsdhe bemanning onder Noorsche vlag Naar United Press meldt, heeft president Roosevelt gisternacht het officieele Engel- sche verzoek om financieele hulp bestu deerd. In een onderhoud van anderhalf uur heeft hij met Cordell Hull en Norman Davis den internationalen toestand besproken. Roosevelt gaf op een persconferentie als zijn meening te kennen, dat een versterking der militaire macht van Engeland tevens de beste verdediging vormt voor de Ver. Sta ten. In dit verband betoogde hij opnieuw, dat voor de Amerikaansche defensie een toeneming der productie zoowel op de scheepswerven als in de wapenfabrieken van de grootste beteekenis is. De orders uit Engeland, aldus de president, zijn daarom zoo belangrijk, omdat zij mede tot deze productiestijging bijdragen. Banaal noemde Roosevelt de voorstellen om de Johnson- wet en de neutraliteitswet te veranderen en Engeland credieten te verleenen. Banaal noemde hij het ook, Engeland een som gelds ten geschenke te geven, en de Amerikaan sche belastingbetalers daarvoor te laten op komen. Er zijn andere wegen en middelen en deze worden thans onderzocht. Roosevelt zelf zweeft het volgende voor den geest: Men zou de toekomstige Engel- sche orders kunnen overnemen en ze in Amerikaansche orders veranderen. Zijn de bestelde goederen gereed, dan zou men z naar Engeland kunnen sturen en ze den Engelschen ofwel uitleenen ofwel onder hy potheek verkoopen. Na afloop van den oor log, zal Engeland aan Amerika geen lee ningen behoeven ..erug te betalen, doch uit sluitend goederen tegen goederen behoeven uit te wisselen. Dat geldt zoowel van koop vaardijschepen als van oorlogsmateriaal. Op de vraag wie het eigendomsrecht over de naar Engeland gestuurde schepen en oorlogsmateriaal zal hebben, antwoordde Roosevelt, dat deze eigendomskwestie een juridische spitsvondigheid is, die hem niet interesseert. Toen iemand erop wees. dat de door hem voorgc telde methode de Ver- eenigde Staten eventueel in nog sterkere mate bij den oorlog kan betrekken, ant woordde de president, dat dit niet het ge val zal zijn, aangezien hij slechts wil voort zetten hetgeen Amerika thans reeds doet, n.l. Engeland naar beste vermogen met oor logsmateriaal helpen. Evenwel moet hij voor zijn methode de toestemming zien te krijgen van het congres, dat vooral zijn goedkeuring moet hechten aan het uittrekken van de midde len, welke noodig zijn om nieuwe fabrieken en werven te bouwen. Op de vraag, of de Vereenigde Staten goederen op Amerikaan sche schepen naar Engeland zullen zenden, antwoordde Roosevelt, dat zijn antwoord ontkennend luidt, indien men bedoelt, dat schepen onder Amerikaansche vlag en met Amerikaansche bemanning naar Engeland zullen varen. De officieele Britsche persdienst meldt, dat het gaat om de kwestie van den wis selkoers tusschen dollar en pond. Engeland heeft in steeds grooter mate behoefte aan vliegtuigen, schepen en munitie en ander oorlogsmateriaal en de Engelsche regeering heeft het voornemen haar groote hulpbron nen daartoe zooveel mogelijk te gebruiken: Het D.N.B. meldt nog: De Amerikaansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft aan de begrotings commissie van het Huis van Afgevaardig den medegedeeld, dat de Britsche onder staatssecretaris van financiën, Philips, hem verklaard heeft, dat Engeland geen nieuwe verplichtingen voor den aankoop van Ame- rikaansch oorlogsmateriaal op zich kan .nemen, indien het geen financieele hulp ontvangt. Associated Press meldt uit Washington, dat Huil den commissarissen voor de de fensie en anderen regeringscommissarissen heeft verklaard, dat Groot-Brittannië waar schijnlijk in het komende voorjaar zal ko men te staan voor een ernstige crisis, wan neer de huidige leverantieplannen der Ver eenigde Staten ten aanzien van de oorlogs behoeften niet aanzienlijk worden versterkt Deze bekendmaking der opvatting van Huil volgde direct op het Britsche verzoek om financieele hulp der Vereenigde Staten Huil heeft dringend alle slechts mogelijke haast bij de vervaardiging van wapens, vliegtuigen li ander materiaal geëischt. Schenkingen? (Jnited Press meldt ten slotte: Op een persconferentie verklaarde mevr. Roosevelt, de echtgenoote van den. president dat thans de tijd nog niet gekomen is, En geland leeningen te verleenen, doch dat men dit land liever schenkingen moet doen. Op een vraag legde zij uit: „Ik geloof dat het de tijd is, waarop wij met schenkingen zouden moeten beginnen. Zekere lieden schijnen den indruk te hebben dat wij dit reeds in aanzienlijken omvang doen, doch tot dusverre heeft Engeland voor alle goe deren, die wij gel°verd hebben betaald. De leveranties aan Engeland zijn voor ons in hooge mate nuttig, daar onze productie-ca paciteit hierdoor vergroot wordt. Het heeft niet veel zin thans over leenin gen te spreken, doch de tijd is gekomen, dat men dit over schenkingen wel doet, zoo noodig over schenkingen in baar geld. Het is beter realistisch te denken en niet meer in de fouten van het verleden te vervallen. Welke winst hebben wij dan verkregen uit de leeningen, die wij ln den laatsten oorlog verleenden?" Op de vraag, waar de schenkingen van daan zouden moeten komen, antwoordde mevrouw Roosevelt: „Uit Uw zakken en uit de mijne, langs dezen of langs genen weg". Men legt dit laatste zoo uit, dat zij daar mee geschenken van de zijde der regeering bedoeld heeft; zij heeft echter vermeden de regeering in dit verband te noemen. De Daily Herald schrijft omtrent de te genwoordige Britsche financieele politiek o.a., dat men van de Engelsche arbeiders niet kan verlangen, dat zij het eene offer na het andere brengen, indien men hun niet de toezegging kan geven, dat de oorlog geenszins uitgevochten wordt om b.v. „de huidige grove onrechtvaardigheden van den rijkdom in stand te houden." Indien men den oorlog uitsluitend met behulp van geleend geld financiert, zooals de Britsche regeering dat thans doet, dan speelt men den welgestelden kringen het tegenwoordige nationale inkomen in han den en wel ongeveer naarmate de rente last voor de nationale schuld verhoogd wordt. Het blad rekent uit, dat de nationale schuld van Engeland bij een eenigszins ge- ruimen duur van den oorlog de fantasti sche hoogte van twintig milliard pond zou bereiken, zoodat de rentelast op dat tijdstip omstreeks zeshonderd millioen pond zou bedragen, hetgeen tweederde van de totale vooroorlogsche belastingopbrengst vormt. Dan blijft vrijwel niets meer over voor welke sociale doeleinden ook, omdat al deze be dragen in de zakken van de bezittende klas sen vloeien, onder wie de aandeelhouders der banken, zoo schrijft het blad woordelijk. Tot slot stelt de Daily Mali de vraag: „Is niet het juiste tijdstip voor een defla- tionistischen maatregel, een periode van inflatie, thans?" (D.NJ3.) zullen varen. Naar men weet, betreft het hier torpedojagers, die nog van den tijd van den wereldoorlog dateeren en die door de Amerikaansche marine reeds lang ge leden als verouderd buiten dienst waren gesteld. In Beriijnsche commentaren komt de mening tot uitdrukking, dat de door de Engelschen tot den krijgsdienst gepreste Noren er plezier van zullen beleven, als zij met deze verouderde sohepen den strijd moeten aanbinden tegen de moderne Duit sche torpedojagers, die reeds onder den naam „Narvik-flitielje" bekend zijn ge worden. In elk geval, zoo verklaart men, is is hieruit te zien, dat de Britsche admirali teit de eigen zeelieden voor den dienst op deze doodensebepen te goed acht. (D.N.B.). van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 21.54 uur en gaat onder te 11.50 uur d.a.v. J Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland De Nederlandsche Arbeidsdienst verplich tend voor alle jongens van 18 jaar, (2e Blad). De meeste centrale keukens begin Februari in werking (2e Blad). Plannen tot stichting van een crematorium bij Zwolle (Binnenland, 3e Blad). Voorstel inzake electriciteitsvoorziening in Zuid-Holland goedgekeurd (Binnenland 3e Blad). Buitenland Engeland's beroep op Amerika om finan cieelen steun (le Blad). De positie in Zuid-Afrika (le Blad). 5 Goebbels spreekt te Hamburg (le Blad). Zwitsersch protest te Londen (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1