tn det&e tiéfcCen vatt iitotnn&efpatuip PM/£/Pf lAMPPAf BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 17 December 1940 Bezuinig op de juiste wijze op de voeding Niet iedere bezuiniging is gerechtvaardigd Adviezen van den Voedingsraad Beperking van het treinverkeer Geruchten omtrent spaarbank-saldi Prof. dr. Eugene Dubois overleden AGENDA Winterhulp Nederland Ruwe schrale huid PUROLI TT». Er zijn gevallen, waarin bezuiniging op de voeding verkeerd kan zijn, zoo schrijft de Voedingsraad, doch daarover willen wij het dezen keer niet hebben. Wij willen nu eens zien hoe wij ons goed kunnen voeden en toch de grootst mogelijke bezuiniging betrachten. Vooral nu, nu vele van onze levensmiddelen duurder geworden zijn, is dit voor de huisvrouw een belangrijk onder werp. De allereerste stap tot zuinigheid is wel het „voordeelig" inkoopen. Dit wil niet zeggen, dat men nu van alles maar dadelijk het goedkoopste moet gaan aanschaffen, want goedkoop kan heel dikwijls duurkoop zijn, doordat de kwa liteit der waren vaak evenredig is aan den pry's. Dit is evenwel niet altijd zoo, er zijn gevallen, waarin het goedkooperc uit voedingsoogpunt de voorkeur verdient boven het duurdere. Zoo is het gehalte van edele voedingsstoffen van de goed- koopere grove gort aanzienlijk hooger dan van geslepen parelgort, van onge slepen rijst hooger dan van geslepen en van bruibnrood hooger dan van wit brood. Afgeroomde melk en magere kaas zijn, naar wat er in zit, uitste kende voedingsmiddelen voor weinig geld. Bij het koopen van al deze levens middelen ontvangt de huisvrouw voor haar geld een veel gezondere voeding De volgende stap op den weg naar goed aangewende zuinigheid ls het doelmatig „panklaar" 'maken van de levensmiddelen en wel speciaal van aardappelen, groenten en fruit voor het koken. Wat ls nl. veelal het geval? Bij het „panklaar" maken van deze levensmiddelen worden door velen, dikwijls geheel ten onrechte, groote hoe veelheden als zijnde waardeloos, wegge daan. Men gaat te royaal te werk, zoo gaat b.v. van de gekochte hoeveelheid boe renkool bij het klaarmaken maar al te vaak 1/3 gedeelte en zelfs meer en bij het schil len van aardappelen, wortelen en fruit 1/5 tot 1/4 gedeelte verloren. Op welke wijze de verschillende levensmiddelen dan wel klaargemaakt dienen te worden om er uit te halen wat er ln zit, volgt aan het slot van dit artikel. In het algemeen kan men evenwel zeggen, dat groenten en fruit zoo frlsch mogelijk dienen te worden Ingekocht, er gaat dan het minste van verloren. Niet in iedere stad is er elke dag veilign. Men informeere dan wanneer dit wel het geval is en gebruikt op die dagen, dat men de versche groenten kan krijgen, zeker geen inmaak of peulvruchten. De op de juiste wijze voorbereide groen ten en vruchten mag men niet lang laten liggen of een nacht in water laten staan Ze moeten na een snelle voorbereiding vlug aan de kook gebracht en kort gekookt wor den. Op deze wijze spaart men voedings stoffen en brandstof. Bij het zoeken naar steeds nieuwe mogelijkheden om zuinig te zijn, moet men er voor waken niet tot „verkeerde zuinigheid" te vallen, want ook dit be staat. Zoo moet men- b.v. niet het eten voor eenige dagen tegelijk gaan koken. Bij het opwarmen, waarbij men om aan branden te voorkomen, flink moet roeren, gaat veel van de voedings waarde verloren. Ook het gebruik van dubbelkoolzure soda, om peulvruchten sneller gaar te doen worden (of om bij zure groenten minder suiker noodig te hebben) is ten sterkte af te raden. De hooikist gebruike men zoo weinig mo gelijk. Aardappelen, groenten en melkspij zen mogen er nooit in klaargemaakt wor den. Voor deze gerechten beteekent het ge bruik ervan ook geen bezuiniging, daar ze slechts een korten kooktijd (hoogstens 1/2 uur) hebben. Alleen voor peulvruchten en gort, in water gekookt, die een zeer langen kooktijd vragen, staan de zaken iets anders. Geluk kig zijn dit juist gerechten, die van een be reiding in de hooikist niet te lijden hebben. Havermout, rijst en grutjes in water ge kookt kan men eveneens op deze wijze klaarmaken. Op het bord giet men er dan de kokende melk bij. EENIGE BELANGRIJKE BEZUINIGINGEN Op de volgende wijze kan men verschil lende gerechten zoo zuinig mogelijk toebe reiden. Groenten. Van boerenkool zijn de wortels en het houtige gedeelte van de stronk de eenige deelcn, die niet gebruikt kunnen worden. TEMPERATUREN EN HOOGWATERTIJDEN LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 1 gr. C. (34 gr. F.). BOOG WATERTIJDEN Tl fi.ATWTJK-A.-ZEl Voor Woensdag Voorm. te 5 u. 30 min.; nam. te 5 u. 54 min. Verder kan alles van den boerenkooistruik dienst doen. De dikke zachte stengels schilt men af en snijdt ze in stukjes. De blad nerven worden met het blad mee fijn ge sneden. Voor een te sterken koolsmaak be hoeft men niet bang te zijn, want de zoete smaak van de stengelstukjes overheerscht deze geheel. Winterwortelen worden meestal geschild. Beter en voordeeliger ls het om ze met een hard borsteltje af te boenen en dan in de gewenschte stukken te verdeelen. Van andijvie bevatten de buitenste groe ne bladeren de voor ons zoo belangrijke ijzérzouten in veel grootere hoeveelheid dan de gele bladeren. Daarom moet men ze er niet afhalen; 'alleen de aangestoken plek ken worden verwijderd. Peterselie en bladselderij beginnen in dezen tijd van het jaar schaarscher en duurder te worden. Als men de steeltjes mee fijn hakt, krijgt men een even geurige maar veel grootere hoeveelheid. Van Prei komt niet alleen het witte ge deelte, maar ook de lichtgroene bladeren voor het gebruik in aanmerking.' Bij de stronkjes Brusselsch lof blijven de buitenste bladeren er om zitten, alleen de bruine plekken schraapt men weg. Een enkel dor of aangestoken blaadje van de spruitjes komt als afval ln aanmerking, de rest wordt zoo gebruikt. Van de kool gebruikt men ook de dikke nerven, maar raspt of schaaft ze te voren fijn. Voor het trekken' van groentenbouillon komen zelfs de harde gedeelten van de groenten, die men meent niet meer te kun nen gebruiken, in aanmerking. Het groentenat dat zich bij de bladgroen ten steeds onder in de pan verzamelt, wordt niet weggegoten, doch men bindt het met een weinig aardappelmeel. Afzonderlijk in een kopje gepresenteerd, bij wijze van thee, vindt het bij velen gragen aftrek. Aardappelen en fruit. Daar bij het schillen van de aardappelen ongeveer 1/61/7 gedeelte verloren gaat, komt het gebruik van aardappelen in de schil dus practisch neer op een dag per week gratis aardappelen eten. Velen mee- nen, dat zij zuinig handelen door de schil len gedroogd als brandstof te gebruiken. De beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd 4743 (Ingez. Med.} Als voeding vertegenwoordigen ze echter een veel belangrijker waarde. Gebruikelijk is het om de handappelen en peren te schillen, gezonder is het om er zoo in te bijten en ze met de schil te nut tigen, wat 1/5 deel winst beteekent. Voor rauwe slaatjes schaaft men ze met de schil fijn; deze geeft dan dikwijls meteen een aardige kleurschakeeering. Gedroogde pruimen, appels, e.a. weekt men 2 x 24 uur, zoo noodig voegt men wat suiker tijdens het weeken toe. Dit laatste is dikwijls niet noodzakelijk, daar zich in de vruchten zoetstoffen bevinden, die al een voldoenden smaak geven. Na het weeken schept men de vruchten uit het weekwater in een schaaltje en brengt het vocht aan de kook en bindt het met wat aardappel meel. Na bekoeling komt de saus over de vruchten. Diversen. Van restjes groenten of aardappelen maakt men met behulp van wat' melk, groe ne tuinkruiden, rauwe sla (b.v. andijvie) kaas, enz. een smakelijk voedzaam hapje bij de boterham. Melk en melkvellen. Uit voedingsoogpunt dient de melk niet vaker verhit te worden dan strikt noodza kelijk is om ze ziektekiem vrij te maken, nl. 1 x koken, waarbij men de melk 3 maal „op laat komen". Voor het bereiden van pappen, enz., waarbij de melk van te voren toch aan de kook gebracht moet worden gebruikt men om diezelfde reden dan ook geen gepasteuriseerde flesschenmelk. 'Menigeen doet het vel van de melk weg, omdat men er niet van houdt. Dit vel be staat uit sterk geconcentreerde melk en be vat veel voedingsstoffen. Losgeklopt door pappen, saussen, jus, stamppotten, of op de koffie, kan het uitstekend dienst doen. Vele stoomtreinen vallen op Zondag uit. INGAANDE 5 JANUARI. Naar het Hbld. van de zijde van de directie der N.S. verneemt, zal op 5 Jan. a.s. een nieuwe dienstregeling der Ne- derlandsche Spoorwegen verschijnen. Met ingang van dien datum zal een be perking voor het reizigersvervoer wor den ingevoerd en wel op de trajecten, die met stoomtractie worden gereden. Voornamelijk zal deze beperking zich doen gelden voor hen, die 's Zondags willen reizen, omdat op den rustdag tal van stoomtreinen uitvallen. Tevens zul len ook op werkdagen eenige stoom treinen uitvallen, maar lang niet in 'die mate als op Zondag het geval zal zijn. Verder vernam het blad, dat de dienst regeling op het geheele electrische net geen enkele wijziging zal ondergaan, zoomin als het forensenverkeer in Het Gooi. Van een tariefsverhooging, die volgens de geruchten op komst zou zijn, is bij de di rectie te Utrecht niets bekend. Wanneer men daartoe zou besluiten, zal deze in geen geval met ingang van het nieuwe jaar worden ingevoerd. Alle mededeelingen om trent een bepaald percentage zijn dus vol komen uit de lucht gegrepen. Wij voegen hier aan toe dat er volgens de „Tel." wel een wijziging der tarieven tot stand zal komen. Deze zal voornamelijk de z.g. plezierreizigers raken. Abonnementen (het typische bezit van den voor zakelijke doeleinden reizende) blijven buiten de wij ziging. De verhooging staat nog niet vast, doch zal in ieder geval geringer zijn dan overdreven geruchten willen en vermoede- delijk tot 25% beperkt blijven. DE BLOEMPRIJS VERHOOGD. Consumenten behoeven echter niet meer te betalen. De Nederlandsche Staatscourant van 16 December bevat de wijziging eener beschik king van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherlj in dier voege, dat de bloemprijs met 20 cent per 100 kg. is verhoogd. De meelfabrikanten die deze hoogere opbrengst ontvangen, heb ben zich verplicht, het bedrag, dat zij daar voor meer ontvangen, af te dragen aan het Bakkerij fonds 1940, dat dient tot het verleenen van hulp aan de door de krijgs verrichtingen getroffen bakkerij-onderne mingen De prijsverhooging zal niet op de consu menten worden verhaald. TEGENSPRAAK VAN OFFICIEELE ZIJDE. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Financiën, heeft een schrijven van den volgenden inhoud gericht aan den Nederlandschen Spaar- bankbond te Amersfoort, waarbij 182 der voornaamste spaarbanken in ons land zijn aangesloten: „Naar ik verneem wordt het gerucht verbreid als zou het denkbeeld in over weging zijn genomen, om tegoed bij spaarbanken in een of anderen vorm te blokkeeren. Ik stel er prijs op te uwer kennis te brengen, dat aan dit gerucht elke grond ontbreekt, en dat dit denk beeld in geen enkel opzicht ter sprake is gekomen of in overweging is genomen Mocht u dit gewenscht voorkomen, dan machtig ik u reeds bij voorbaat, deze mededeelingen ter algemeene kennis te brengen." TEGEN DEN SMOKKELHANDEL. Vervoerverboden voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, heeft be paald, dat ln een strook van 1000 meter breedte langs de rijksgrens in Zeeuwsch- Vlaanderen tusschen de Schelde en de Noordzee het vervoer van alle goederen ver boden is tusschen een half uur na zonson dergang en een half uur voor zonsopgang. In een strook van 100 meter breedte langs de rijksgrens in Zeeuwsch-Vlaanderen tus schen de Schelde en de Noordzee is het vervoer van goederen in andere dan bin- nenwaartsche richting verboden. Deze verboden gelden niet voor zoover het vervoer kennelijk plaats heeft als een voort gezette handeling van een toegelaten invoer of met bestemming tot geoorloofden uitvoer op een der land-, spoor-, tram- en water wegen, waaraan een kantoor der invoer rechten is gevestigd, tijdens de uren. waar op dat kantoor is opengesteld. De inspecteur der invoerrechten en ac cijnzen ter sub-inspectie te Terneuzen kan onder door hem te stellen voorwaarden af wijken van de verbodsbepalingen. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 1 Januari 1941. GEEN TENTOONSTELLING VAN DUIVEN. Namens de commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduiven- houders deelt de bewindvoerder: J. Horn- stra. Prinsengracht 407. Amsterdam, mede dat alle tentoonstellingen van alle soorten duiven streng verboden zijn. Gistermorgen js op j&jjii iJxiLgGed „De Be delaar" onaer de gemeente Haelen, bij. Roermond, prof. dr. uaigene Du-doos onver- waoni overleden. Marie Eugene Francois Thomas Dubois werci op 28 januari 1858 ie Lysaen in Zuid- Liniourg geboren. Na ae lagere sonool volg de hij net middelbaar, onderwijs aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Roermond en studeerde hij geneeskunde aan de Ge meente- universneiG van Amsterdam. Na zijn artsexamen in 1884 vVerd hij prosector en in 1886 lector in de menscnelijke ana tomie aan dezelfde universiteit. In 1881 werd hij daarenboven benoemd tot leeraar in hetzelfde vak aan de Rijksnormaai- school voor teekenonderwijzers, waar oók jhr. Victor de Stuers en dr. Pierre Cuypers doceerden. In deze jaren hield hij zich vooral bezig met vergelijkend-anatomiscnp onderzoekingen over het strottenhoofd. Voorts bestudeerde hij de afstammingsleer en verrichtte hij eenige opgravingen m Rijckholt (Zuid-imnburg). Door zijn. weten schappelijke onderzoekingen kwam hij tot de overtuiging, dat de kansen door het vin-den van resten van de voorouders van den mensc'h op de Groote Soenda-eilanden zeer gunstig waren. In 1887 vertrok hij als officier van gezondheid naar Nederlandsche Indië en wel naar Sumatra. In de Padang- sche Bovenlanden onderzocht hij grotten, welke onderzoekingen hij later op Java voortzette. In het bijzonder werden op gravingen verricht in de omgeving van Tri- nil. Deze palaeontologische studie leidde tot het vinden van den Pithecanthropus Erectus. Te Wadjang zette hij zijn arbeid voort, waar hij de fossiele menschensoort. den Wadjakmensch, ontdekte. In 1895 keerde dr. Dubois naar Neder land terug. De Amsterdamsche Universiteit erkende zijn groote verdiensten door hem in 1897 het doctoraat honoris causa te ver leenen. In 1898 werd hij hoogieeraar in de geologie, mineralogie en palaeontologie aan deze universiteit. Tevens was hij als con servator, later als curator aan de geologi sche afdeeling van Teylers Museum te Haarlem verbonden. Prof. Dubois werd lid van de Academie van Wetenschappen in 1919. Tot 1928 doceerde hij in Amsterdam. Gedurende zijn professoraat hield dr. Du bois zich bezig met velerlei onderzoekin gen over den Pithecanthropus Erectus, de verhouding tusschen hersêngewlcht en lichaamsgewicht, allerlei algemeen biologi sche problemen en de geologie van Neder land. Speciaal genoemd mogen worden zijn onderzoekingen over den bouw en het ont staan der duinen, vennen en venen, over het grondwater in Nederland en meer in het bijzonder over de .beteekenis der dui nen als voorraadschuur van drinkwater. De groote verzamelingen, welke prof. Dubois op Sumatra en Java bijeengebracht heeft, zijn in een apart museum (collectie- Dubois) geplaatst, dat onder beheer staat van de Rijksuniversiteit te Leiden. Een zeer groot aantal publicaties verscheen van zijn hand. De laatste jaren van zijn leven bracht prbf. Dubois veelal door op zijn buitengoed bij Haelen, waar hij zich wijdde aan weten schappelijk werk cn aan de verzorging van zijn boschaanplohtingen. Het stoffelijk overschot zal voorlcopig te Venlo worden bijgezet. VERMINDERING MOTORRIJTUIGENBELASTING In October deed de K.N.A.C. aan den se cretaris-generaal van het departement van financiën het verzoek het met 50% ver hoogde tarief van de motorrijtuigenbelas ting voor motorrijtuigen, welke op andere wijze worden aangedreven dan door een uitsluitend aan benzine ontleende kracht, niet te doen gelden voor electrisch aange dreven auto's. Aan dit verzoek is thans ge volg gegeven. Reeds eerder, in Augustus, werden ook motorrijtuigen ingericht voor aandrijving door middel van kolengas, houtgas en turf- gas of daaraan gelijk gestelde of nog ge lijk te stellen gassen van de verhooging der belasting vrijgesteld. Daarbij werd echter voorgeschreven, dat deze motorrijtuigen „uitsluitend" voor het gebruik dezer gassen moesten zijn ingericht om van de belasting verlaging te kunnen profiteeren, hetgeen dus medebracht, dat voertuigen, welke zoo wel met gas als met benzine konden wor den aangedreven, van de verlaging werden uitgesloten. Hoewel voor de bovengenoemde regeling bepaalde redenen aanwezig waren, schiep deze de ongewilde en onlogische situatie, dat thans zijn vrijgesteld van het ver hoogde belastingtariefa. de voertuigen met gastractie en b. de voertuigen met benzine- tractie (voor welke het verhoogde tarief nimmer heeft gegolden), doch dat voertui gen, welke voor beide soorten tractie zijn ingericht niet worden vrijgesteld. De combinatie van gas- en benzinetractie vindt vrij veelvuldig toepassing. Eenerzij ds voor motorrijtuigen, welke rijden op licht gas onder lagen druk (gasballons)De me degevoerde hoeveelheid gas voor deze voer tuigen is betrekkelijk gering en geeft der halve onvoldoende zekerheid, dat ten allen tijde weer een vulstation kan .worden be reikt. Voor dergelijke noodgevallen gebruikt men dan een kleine hoeveelheid benzine. Anderzijds voor motorrijtuigen met gasge neratoren, die nu en dan hellingen moeten overwinnen (Limburg, hooge bruggen, enz.) Het motorvermogen is bij gastractie aan zienlijk minder dan bij benzine-tractie. Zou men voor het overwinnen dezer hellingen niet voor korten tijd op benzinetractie kun nen overschakelen, dan zou men genood zaakt zijn over het geheele traject belang rijk minder lading mede te nemen, hetgeen uiteraard een oneconomisch transport in het leven zou roepen. In verband met deze practijk-gevallen heeft de K.N.A.C. thans aan den secretaris generaal van het departement van finan ciën verzocht door red actie-wijziging van het desbetreffende besluit van Augustus 1.1., voertuigen, welke naast gastractie ook ben zinetractie benutten, eveneens vrij te stel len van het verhoogde tarief der motorrij tuigenbelasting. Mr. G. M. COHEN TERVAERT OVERLEDEN. Zondag is in Den Haag op 45-jarigen leef tijd overleden mr. G. M. Cohen Tervaert, su'bstituut-officier van justitie. HEDEN. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7^ uat nam. Woensdag. Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht): 3 «ar nam. de heer J. Sevensma. DAGELIJKS. Breestraat 123a: Tentoonstelling Arthur 10—12 en 1—6 uur (tot 15 December). s Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tor inenting tegen typhus 11—3 uur. 's Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%—11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol* waardigen 7—3 uur nam s Donderdags Wljkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Donderdags Inst. voor Praeventieve Genees- Kunde (1ste Bihnenvestgracht 22): Inenting tegen dlphterle 3% uur 's middags precies s Vrijdags, Inst. voor Praeventieve Genees- Kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 4—5. 's Zaterdags: Oude Rijn 44a, Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 2—3 uur nam. BIOSCOPEN. t 18 jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Malle Gevallen"? Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2—7*4 uur, doorl. voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: „De school des levens" f- Dagelijks IVi uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 en 7V> u Woensd en Zaterd. matinée 2.30 u. Maandag-, Dinsdag- en Donderdag nam. te 2 Vt uur extra-matinée „Rome en Vaticaan". Trianon-Theater, Breestr.: „Het onsterflijke Hart" Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6.30 u. doorloopende voorstelling Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „De big van het regiment" Dagelijks 8 uur; 'sWoenèdags en '8 Zater dags ook 2% uur. Zondags to 2, 4^4 en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat; „Alaska" Dagelijks 2 en 8 u. nam.; 's Zondags v. 2—6.3Ö uur doorl voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „De ster van Rio". 7% uur nam Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 December 20 uur tot Zaterdag 21 December 3 uur waargenomen door de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060; d* Doeza-Apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel. 26274. Gironummer van de W. H. N. 55 53. De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler leven. 4753 van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos30-60rt. Bi jApoth.an Drogisten munhasdtHHB (Ingez. MedO ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. De groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft te 's-Graven - hage een vergadering gehouden. Als afgevaardigden van de groep van het hoofdbestuur werd prof. dr. Z. W. Sneller, te Rotterdam, gekozen. Nog werden tot hoofdbestuursleden gekozen de heeren F. Reijsenbach en mr. F. W. van Ketwich Ver schuur heiden te 's-Gravenhage. Deze laat ste twee verkiezingen behoeven nog be krachtiging door de afdeeling, daar deze niet tijdig van de candidaatsstellingen op de hoogte gesteld hadden kunnen worden. De betrokken vacatures waren ontstaan onderscheidenlijk door het uit het bestuur treden van de heeren P, J. de Kanter en K. E. Oudendijk, te 's-Gravenhage en door het overlijden van dr. H. W. E. Moller, te Til burg. Tot groepsbestuursleden werden, na perio dieke aftreding herkozen de heeren dr. J. G. A. Kattenbusch, te Groningen, en W. Lasonder te 's-Gravenhage. In de plaats van prof. Sneller, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd, behoudens goedkeuring door de afdeelingen, mr, B. Kolff, te Rotterdam, tot lid van het groepsbestuur gekozen. STICHTING VAN EEN MANTELVEREEN. VOOR HET ZIEKENHUISWEZEN Van de geneeskundige vereeniging tot be vordering van het ziekenhuiswezen, de ver eeniging voor administratie en economie in ziekeninrichtingen en den bond van direc trices en adjunct-directrices van ziekenhui zen en vereenigingen voor ziekenverpleging zijn dezer dagen afgevaardigden samenge komen om de wenschelijkheid van innige samenwerking tusschen deze drie vereeni gingen te bespreken. Na ampele discussie was de algemeene overtuiging, dat het, vooral in verband met deze tijdsomstandigheden, noodzakelijk was een instelling in het leven te roepen „Cen trale Vereeniging het Ziekenhuiswezen IC.V.Z.), waarvan deze drie vereenigingen als gelijkgerechtigde deel zullen uitmaken. Besloten werd binnen zeer korten tijd statuten en reglement samen te stellen, terwijl een voorloopig bestuur van nu af naar buiten zal optreden. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6