Historisch gebouw krijgt andere bestemming - Een slagschip huiswaarts lepch da**"a 8Isle jaargang Tweede Blad Huwelijk met modern comfort FEUILLETON DE UIT HET JAAR 1600 DATEERENDE WAAG TE MONNIKENDAM zal een andere bestemming krijgên en worden inge richt als politiebureau. IN PARIJS IS MEN SE- DERT KORT OVERGE- GAAN tot het laten- rijden van trolleybussen. Het nieuwe vervoermiddel mag zjch reeds in een groote populariteit ver heugen. (Holland) EEN DUITSCH SLAGSCHIP OP WEG NAAR HUIS. Na langen tijd buiten tegen den vijand gestreden te hebben, keert het slagschip met de begeleidende schepen naar huis terug. Maar ook nu nog bedreigen de kanonnen ieder vijandelijk schip, dat het zou wagen naderbij te komen. (Polygoon) DE EEUWENOUDE WINDMOLEN „DE LINDE" TE STEIN (L.), welke sedert 20 jaar niet meer in gebruik is geweest en in een vervallen toestand verkeerde, is men bezig te restaureeren. (Het Zuiden) DE KUNSTENAARS VAN DE ST. JAN TE 's-HERTOGENBOSCH zijn bezig aan een grootsch werk. Diverse levensgroote beelden van de Hertogen van Brabant staan in de werkplaatsen aan den voet van de St. Jans-Basiliek gereed om in'den loop van het nieuwe jaar op de stoelen van de luchtbogen te worden geplaatst. De beeldhouwer J. Goossens legt de laatste hand aan Godevaart I op den voorgrond het gips-model. (Het Zuiden), door Mr CORRY STOLZ—VAN DEN KTEBOOM. 61) Ticn minuten voor Nick opbelde, had Van Dijk nog met zijn normaal-bedaarde be leefdheid aan Mr. Van Westhove aange kondigd De Officier van Justitie is voor u aan de telefoon, meneer. En toen was een oogenblik later Mr. Van Westhove gejaagd zijn kantoor komen uit schieten: Waar is meneer Robberts? Is meneer Robberts er al? Zeg hem, dat hij zich onmiddellijk klaar maakt. We moeten op het Parket komen. Er is iets gebeurd- Groote goden! Ik ga vast. En Van Dijk, die verder niets te hooren heeft gekregen, dan de haastige instructie: Iedereen, die komt wegsturen. Terugbestellen op morgen of overmorgen ja, kijk zelf de 'agenda maar nais door de ongewone zenuw achtigheid van zijn werkgever dermate ge ïnfecteerd, dat hij na Nick, verschillende anderen even kortaf en onvriendelijk te woord staat. Had ze ooit gemeend, dit te kunnen vol houden, denkt Lies bij het begin van iede- ren nieuwen dag. Op ,,de Waeldonck" was ze cok dikwijls genoeg doodmoe geweest. Na een groot diner of 's zomers in den in- maaktijd. Maar dit is veel ergtr. Beenen, die zoo zwaar zijn, dat iedere stap moeite kost en het trappen loopen, twintig, dertig keer per dag een onmenschelijk moeilijk werk lijkt. Pijn in den rug. pijn in de schouders het komt niet alleen van het werk, weet ze. Ze hoest ook en ze kan niet eten. En slapen nog veel minder. Ze zal ook wel ziek worden, denkt ze. berustend. Misschien gaat ze wel dood, dat zou nog het beste zijn Hier moeten blijven, altijd dit domme, ellendige werk moeten doen, werk, waar de eerste de beste dorpsmeid beter geschikt voor is dan zijEen huis houdster, die goed kan koken o jawel. Zelfs dat heeft ze niet eens, niet eens de voldoening van een moeilijk gerecht, dat goed uitvalt, van een lekker nieuw scho teltje, van een in de puntjes verzorgd di ner. De eeuwige bouillon en magere lapjes voor de freule, de eeuwige bloedworst of gebakken spek voor de keuken. Het gaat niet, denkt Lies en ze begint avond aan avond de advertentiekolommen van de krant na te snuffelen, tot groote ongerust heid van Bertus en Marie, die de sympto men uit lange ervaring kennen. Maar ze zeggen niets, zitten zwijgend toe te kijken als Lies iederem avond opnieuw brieven schrijft op de advertenties, die haar ge schikt lijken.'Veel keus heeft ze niet, want ze durft het alleen wagen, zich bij alleen wonende dames of bij echtparen op leeftijd aan te bieden. Een gewoon gezin: vader, moeder en kinderen och, daar hoeft ze immers niet aan te beginnen, daar zou ze het nog minder uithouden dan hier. Het is dan ook al heel gauw geen teleurstelling meer, als ze 's morgens aan het van leed vermaak grijnzende gezicht van Bertus ziet, dat de post wéér niets voor haar heeft gebracht. Niks voor jou, juffie, zegt Bertus dan nog ten overvloede. Waarop telkens weer Marie's half voor zich heen gemompelde commentaar volgt over „sommige men- schen, die maar ieder oogenblik moeten veranderen" en over „diensten, die vandaag den dag niet opgeschept liggen". Nee, denkt Lies, als ze voor den zooveel- sten keer het avondblad heeft nagesnuf feld. Opgeschept liggen de diensten niet te genwoordig, zelfs niet voor een bekwame huishoudster-keukenmeid. Wéér niets van avond. Zou ze zelf niet eens een adver-. tentie plaatsen? Hoeveel zou dat kosten? Ze moet zuinig zijn. Ze bladert de krant door op zoek naar het advertentie-tarief.. Kerstboomen, Kerstartikelen, Kerstdiners. Een heel rijtje restaurants -kondigt triom fantelijk de Kerstmenu's aan. Gek, dat die wereld nog bestaat, die gewone wereld, waar menschen Kerstfeest vieren, plezier hebben en uitgaan. De wereld van Kerst boomen en Kerstcadeautjes, van Kerst programma's in de bioscopen en matinée's in de schouwburgen. Je kunt het je bijna niet meer voorstellen, je moet er de krant voor lezen, om te beseffen, dat dat er alle maal nog is, dat alles gewoon doorgaat. Al les.... niet alleen de pretjes, ook de nare dingen van andere menschen gaan door in die wereld daar achter de bosschen van „Klein-Schorenburgh". De oorlog, de on gelukken, de branden, de aanrijdingen, de. deHaar oogen hebben zich vastge haakt lezen lezen, nog eens- Een be richtje. een klein berichtje maar, tusschen de branden en de aanrijdingen. Uit Am sterdam. Verduistering door een Advocaat. Hiér ter stede werd hedenmorgen gear resteerd de 32-jarige Mr. F. R., advocaat en procureur alhier, als verdacht van verduis tering van onder zijn berusting zijnde gel den. Na een voorloopig verhoor werd hij in het Huis van-Bewaring ingesloten. Omtrent het totaal-bedrag der verduisterde gelden wordt een nader onderzoek ingesteld. Dit is de keuken op „Klein-Schorenburgh". Dat zijn Bertus en Marie, die aan tafel zit ten. Alles precies als vijf minuten geleden. En intusschenintusschenVerstijfd zit Lies. Haar oogen, haar gedachten gaan telkens naar die paar regels in de krant, langzamerhand niets meer ziend, niets meer voelend, niets meer wetend, dan dit ééne: Frank gearresteerd. Frank in de gevange nis- „De twee-en-dertigjarlge Mr. F. R..." Tegenover haar aan tafel suffen de twee oudjes. Marie, knikkebollend/ boven haar breikous, Bertus boven zijn pluimveekran- tje. De twee, die niet weten. Die niet weten, dat zij, tegenover hen, hoopt, dat ze nu maar dood mag gaan. Omdat ze dit niet kan dragen. Frank, die zijn hoofd zoo hoog gedragen heeft. Frank, die de eerlijkheid en de correctheid zelf is geweest. Die nooit één cent meer heeft ver teerd, dan zijn inkomen toeliet. En nu dit... Gespeculeerd? Met met vrouwen? Frank?.Frank zou de eerste man niet zijn, die door de koppigheid van zijn vrouw den verkeerden weg opging...." Wie heeft dat gezegd? Jimmy. Jimmy, die wist, dat er tegenwoordig ieder oogenblik menschen financieel in het nauw zitten „Je neemt een groote verantwoordelijkheid op je, LiesLies voelt, hoe hetf bloed uit haar hoofd wegtrekt, hoe haar beenen on willige, logge dingen worden, waarop ze met geen mogelijkheid zou kunnen staan. En dat moet toch. Ze moet nu immers opstaan en weg gaan, naar Amsterdam. Onmiddel lijk. Naar Frank toe. Hem zeggen, dat ze bij hem blijft. Dat ze hem helpen zal. Hoe, dat weet ze nog niet. Maar dat komt er niet op aan. Niets komt er verder meer op aan. De twee trappen opTen slotte is ze toch boven gekomen. Wat nu ook weer? O ja, inpakken en verkleeden en en geld meenemen en dan weg, stilletjes weg, zonder iets te zeggen. Anders houden ze haar nog tegen. Bertus en Marie zullen het werk wel niet afkunnen,, nu de freule maar ziek blijft. Jammer, maar daar kan zij niets aan doen. Zij moet naar Frank. Naar Am sterdam. Eerst loopen naar het dorp, drie kwartier door het bosch. Donker zal het er zijn. En ze is zoo moe. Ze is in haar heele leven nog niet zoo moe geweest. Even uit rusten even op bed gaan liggen vijf minuten maar. Gelukkig, dat ze nu tenminste in den trein zit. De trein naar Amsterdam. En hij rijdt flink hard, griezelig hard. En als maar bergop, bergaf. Naar beneden heelemaal de diepte in, huuuEn dan weer een nieuwen berg op Weer naar beneden ziek word je daarvan. En ze kan toch niet ziek bij Frank aankomen.Zijn ze er nu nog niet? De trein rijdt maar door, uren lang. bergop bergaf en hard genoeg. Je hoort het gebonk van de wielen op de rails. Naar beneden harder harder har der de diepte in vallen vallen conducteur!! Help Help! i Nadruk verboden). (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 5