STADSNIEUWS ONS TARWEBROOD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 17 December 1940 Bakkerij MULLER Uit het Verre Oosten Verspreide Berichten m Hoofdpijn en Kiespijn Vergadering van den Armenraad Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Laatste Berichten Buitenland Uit de Omstreken Beroep der Seringen kweekers verworpen HET JAPANSCHE ACCOORD MET NANKING. De lokale Japansche autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat het bureau voor cen suur op de pers en de perscensuur in de concessiegebieden in Sjanghai, die onder hun controle hebben gestaan, teruggegeven zullen worden aan de nationale regeering van China. NIEUWE AANSLAGEN IN SJANGHAI. De voorzitter van de juridische af deeling van het bestuur der Fransche concessie in Sjanghai, Dhooghe, is gisteren, toen hij zijn in de Fransche nederzetting gelegen huis verliet, door drie revolverschoten gedood. De daders wisten onherkend te ontkomen. In Chineesche kringen wordt deze aan slag in verband gebracht met het feit, dat het Dhooghe is geweest, die kortgeleden de overdracht der Chineesche gerechtshoven in de Fransche concessie aan de Nanking- regeering ten uitvoer heeft gelegd. Een Japansch geneesheer, luit. Masoeo Nomoera, is door een Chineeschen bandiet beschoten, toen hij bezig was met het in enten van Chineezen. Nomoera kreeg twee kogels in den buik. De dader is voort vluchtig. JAPANSCH SCHIP GEDEELTELIJK GELOST. Naar uit Durban wordt gemeld, mocht het door de Zuid-Afrikaansche autoriteiten wederrechtelijk vastgehouden Japansche s.s. „Kwanto Maru", de haven van Durban, waarheen het was overgebracht, pas ver laten, nadat een deel van de lading gelost! was. De goederen in kwestie zijn niet aan de contrabande-bepalingen onderworpen. Verder wordt gemeld, dat dë Zuid-Afri kaansche regeering den autoriteiten, die voor de maatregelen tegen het Japansche schip verantwoordelijk zijn, ook het recht hebben gegeven allen schepen, die niet het Londensche certificaat bezitten, behalve het innemen van water en levensmiddelen, alle faciliteiten te weigeren. (D.N.B.). BOMMEN OP BAZEL. Vier dooden. De staf*van het Zwitsersche leger maakt bekend: In den nacht van 16 op 17 December heb ben vreemde vliegtuigen verscheidene bom men geworpen op Bazel die in het district Bundeldinger en in de buurt van het goede renstation insloegen. Eenige bommen vielen ook op Binningen. Er vallen vier menschen- levens te betreuren. Verscheidene personen werden gewond en er ontstond zeer aan zienlijke materieele schade. Er wordr, een onderzoek ingesteld naar de afkomst van de bommen. (D.N.B.). ANTI-JOODSCHE BETOOGING TE ANTWERPEN. In een groote anti-Joodsche vergadering ln het Rubenspaleis te Antwerpen, heeft Herman, een afgevaardigde van de Vlaam- sche nationalisten, verklaard, dat de oorlog door de Joden is voorbereid en uitgelokt. De poging om Duitschland te vernietigen is hun echter mislukt. Alleen Engeland voert nog oorlog, die in hoofdzaak een oorlog van het Jodendom is. Maar Engeland zal den oorlog verliezen evenals de Joden hem reeds verloren hebben. Spr. eischte ten slotte een1 scherpe bestrijding der Joden in België. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „IWiinhardtjes" Doos 10 en 50 ct. 4741 (Ingez. Mcd.) HET JAARVERSLAG GOEDGEKEURD. De Armenraad vergaderde onder presi dium van zijn voorzitter, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Het bestuur bracht het jaarverslag uit, waarvan 'de secretaris de volgende samen vatting gaf: Het bestuur bleef onveranderd. Op 30 October werd een bezoek gebracht aan de St. Lidwiixasohool aan den Zoeterw. Singel. De belangstelling hiervoor was zóó groot, dat het gezelschap moest worden gesplitst en een week later met een tweede groep het bezoek moest worden herhaald. In ruimen kring werd hierdoor,belangstel ling gewekt voor de zwakzinnigenzorg: het bestuur vond hierin aanleiding dit vraag stuk opnieuw in studio te nemen, hetgeen leidde tot de oprichting van de vereeniging „Zwakzinnigenzorg" in April 1940. De werkzaamheden van het bureau wor den in de volgende cijfers weergegevener werden 1318 rapporten uitgebracht, tegen 1527 in 1938; het aantal bezoeken op het spreekuur beliep 875, tegen 1043. in 1938; het aantal verzonden brieven 1834 tegen 2158 in 1938; het aantal berichten inzake dubbele ondersteuning 1794 tegen 2039 in 1938. Op 11 April 1939 was het tien jaar gele den, dat de commissie voor den onder houdsplicht door den toenmaligen voorzit ter van den Armenraad, Pr. G. A. Smit. werd geïnstalleerd. In den loop van deze tien jaren heeft zij 738 gevallen in haar vergadering behandeld, waarvan 89 later wegens gewijzigde omstandigheden in vol len omvang opnieuw werden onderzocht en geregeld. De bijdragen, welke gemiddeld per jaar aan de onderhoudsplichtigen wer den opgelegd, vormen een totaal van f. 238 per week. In 1939 -werden bij de commissie 51 ge vallen aanhangig gemaakt, waarvan 6 tot een oplossing kwamen, alvorens de com missie uitspraak behoefde te doen. De com missie trof dus in 45 gevallen een regel'ng tegen 66 in 1938. De bijdragen, die werden opgelegd, vertegenwoordigen een jaarbe drag van f.7493, tegen f. 11.461 in 1938 Hierbij komen de bijdragen van onder houdsplichtigen. die reeds steunden, voor het geval bij de commissie werd aange bracht en welke door de commissie voldoen de werden geoordeeld, deze vormeij een jaarbedrag van f. 2146. Bij controle bleek, dat van de onder houdsplichtigen, die in 1939 voor het eerst voor een bijdrage werden aangeslagen. 76% hun verplichting ten volle nakwam, 6% ten deele en 18% in het geheel, niet. Vrijwel van de oprichting der commissie af werden verzoeken om bemiddeling tot haar gericht uit gemeenten in den omtrek van Leiden gelegen. Daar de behoeftigen in deze gevallen woonden buiten de gemeente Leiden, werden deze verzoeken steeds afge wezen. Overwegende, dat er dus behoefte aan de hulp van de commissie bleek, wend de deze zich hiervoor tot het bestuur van den Armenraad, dat in overleg trad met het gemeentebestuur van Leiden. Aan de com missie werd daarop vrijheid gegeven bij wijze van proef bemiddeling te verleenen in de gemeenten Voorschoten, Oegstgeest, Warmond en Leiderdorp. Terwijl deze on derhandelingen gaande waren, kwamen 2 verzoeken binnen uit Oegstgeest. één uit Katwijk en één uit Zoeterwoude; de com missie heeft deze ter hand genomen. Na de ontvangst van het antwoord van B. en W van Leiden kwamen nog twee verzoeken uit Oegstveest binnen. De ervaring met deze zes gevallen was bevredigend. 67 Teekening van Aart. van Ewtfk. Naar J J. A. Gouverneur Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen) Daar heeft men de visch aan wal gebracht. En bij het openen van den bek wie [had dat gedacht Stappen plots twee menschen uit het beest Neen maar. zooiets is nog nooit vertoond geweest! De visschers door 't gezicht héél erg ontdaan Zijn van schrik op dek loop gedaan!!! De commissie voor de ongehuwde moeder stelde in 1939 een onderzoek in naar de omstandigheden van alle pleegkinderen te Leiden, die de commissie kon opsporen en van wie bleek, dat zij niet stonden onder toezicht van een overheidsorgaan of in stelling. De resultaten werden samenge vat in een rapport, dat in het begin van 1940 is verschenen. Het verslag bevat belangrijke gegevens over het armwezen in het algemeen. De daling van de werkloosheid in 1937 begonnen, zette zich ook in 1939 voort. Het aantal werkloozen, bij de arbeidsbeurs in geschreven. beliep einde Juni 3203 tegen 3780 in .1938 en 3896 in 1937; nog spreken der zijn de cijfers voor einde December: in 1937 4988 ingeschreven werkloozen in 1938 4405, in 1939 3344. De kosten van levensonderhoud vertoon, den na het uitbreken van den Europee- schen oorlog een stijging, die in December nog niet meer dan eenige procenten beliep. De wijze van ondersteuning onderging een groote verandering: het aantal valide arbeiders geplaatst in werkverschaffing, dat in 1937 123 bedroeg, in 1938 46, steeg in 1939 tot 1730, de arbeidsloonen in werkver schaffing verdiend, die in 1937 ruim f 12000 in 1938 f. 15000 beliepen, waren in 1939 ruim f 604.000. Natuurlijk liep het bedrag der ondersteu ning in geld en natura terug. In 1939 was het bijna f. 1.825.000, tegen f. 2.423.500 in 1938. Het leeuwendeel van deze sommen kwam uit overheidskassen. Wat de kerke lijke instellingen te zamen besteedden liep terug van f. 87.000 tot f. 80.500, het totale bedrag van particuliere instellingen van algemeenen aard steeg van f. 11.700 in 1938 tot f. 13.400 in 1939. De Commissie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden gaf in totaal f. 20.500 tegen f. 17.000 in 1938; dit geld kwam uit verschillende bronnen bijeen. Aan uitbesteding in gestichten en gezin nen werd evenals in 1938 f. 61.000 uitge geven. Het aantal openbare collecten voor lief dadige doeleinden liep terug van 94 tot 91 waarbij evenveel werd ingezameld als het vorig jaar, ruim f,28.000. De belangrijkste feiten op het terrein van het maatschappelijk steunwezen zijn de volgende De gemeentelijke Diensten voor Maat schappelijk Hulpbetoon en voor Sociale Za ken gingen over tot het verhoogen van den steun met een duurtetoeslag van 5% (18 Nov. en 19 Dec.) De Katholieke gezinsvoogden organiseer den zich in een vereeniging. De V.V.H. (Vrouwelijke Vrijwillige Hulp) werd opgericht. Tien woningen voor ouden van dagen, gebouwd door jeugdige werkloozen kwamen gereed. De scholing van maatschappelijke wer kers kwam in een nieuw stadium door het aanvangen van een cursus van de Stich ting tot opleiding van maatschappelijke werkers. In de Leidsche fabrieksnijverheid deed de eerste sociale werkster haar intrede, name lijk bij de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wol len Dekens v.h. J. C. Zaalberg. De vergadering besloot het jaarverslag vast te stellen. Voorts werd een suppletoire begrooting voor 1941 vastgesteld. Bij de rondvraag werden inlichtingen ge vraagd en verstrekt betreffende de moge lijkheid tot collecteeren, betreffende het verstrekken van kerstgaven en de regeling van de textieldistributie voorzoover instel lingen van weldadigheid textielgoederen willen uitdeelen. Vervolgens sloot de voor zitter de vergadering. STADGENOOT IN SIAM PRIESTER GEWIJD. In Leiden, doch niet minder in Katwijk zal het velen interesseeren te vernemen, dat heden het bericht is ontvangen van de priesterwijding van den heer Franciscus van der Voort. De pas gewijde priester, ge boren Leidenaar, had in onze stad vele vrienden. Als jongen ging hij, na lager on derwijs gevolgd te hebben, naar de Am bachtsschool en behaalde daar het diploma als bankwerker. Het bleek al spoedig, dat dit zijn echte keuze niet was. Hij had roe ping voor het priesterschap en mitsdien vertrok hij op 3 October 1925 naar Italië •om daar zijn intrede te doen in de Orde der Selesianen van Dom Bosco. Na vier jaar studie in Ivrea vertrok hij in November 1929 naar de missie in Siam, waar hij in 1937 Staatsexamen deed om vervolgens zijn theologische studiën voort te zetten, waar na hij op 28 September 1.1. de priesterwij ding ontving. De oorlogsomstandigheden waren oorzaak, dat langs een grooten om weg de brief, waarbij de heer v. d. Voort deze tijding aan zijn ouders in Katwijk a. d. Rijn berichtte, pas heden arriveerde. KORTE IJS VREUGDE. Koning Thialf heeft het in zijn eerste regeeringsperiode van den winter 1940-1941 niet lang uitgehouden, doch nog juist lang genoeg om het mogelijk te maken, dat eenige honderden schoolkinderen gister middag op de baan van de Leidsche IJs club hun hart konden ophalen aan de zoo bij uitstek gezonde schaatsensport. Tal van scholen hadden „ijsvrij" gegeven en een kleinè vierhonderd kinderen hebben dank baar gebruikt gemaakt van een nieuwen maatregel van het IJsclubbestuur om hun op bepaalde middagen tegen gereduceerden prijs toegang te verleenen. De ijsvreugde is evenwel van korten duur gebleken; reeds gisteravond steeg het kwik in den thermometer tot boven het nulpunt; in den afgeloopen nacht regende het pijpe- stelen en vanmorgen ging de ijsvlakte schuil onder een laagje hemel- en dooi water. Voorloopig is het dus uit met schaat senrijden. Voor hoe lang? WEGENS VERHUIZING GEEN SPREEKUUR. De wethouders van Onderwijs, van So ciale Zaken en van Financiën zijn verhin derd morgen spreekuur te houden. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat mej. A. G. Jansen in dienst trad bij de wasscherij Dieben aan den Zoeterw. Singel. HEVIGE STRIJD AAN HET BALKANFRONT. De Politika meldt, dat ondanks het slechte winterweer en de dikke sneeuw, de gevechten aan het geheele Grieksch-Itali- aaiische front voortduren. Beide partijen stellen alle pogingen in het werk om hun stellingen te behouden. De strijd is vooral fel in het Dëvolik-dal. Ondanks het slechte weer nam ook het luchtwapen aan de ge vechten deel. (D.N.B.) AANVALLEN OP LIVERPOOL. Volgens de berichten van Amerikaansche persagentschappen is hedennacht een stad in Noord-West-Engeland. waarschijnlijk Liverpool, een uur lang met bommen be stookt. Ook een stad in de Midlands was aan hevige bomaanvallen blootgesteld, waarbij brand- en brisantbommen werden uitgeworpen. Ook in Londen zijn bommen gevallen, welker explosie in het stadscen trum te hooren was. De sirenes begonnen pas te loeien, toen er reeds vliegtuigen bo ven de stad waren, die verscheidene bom men hadden laten vallen. (D.N.B.) BUITENGEWOON LANDMEETKUNDIG WERK. Met ingang van 1 Januari zullen zes bu reaux worden opgericht ten behoeve van den dienst voor buitengewoon landmeet kundig werk bij het kadaster. Deze bureaux zullen gevestigd worden te Groningen, Zwolle, Almelo, 's-Hertogenbosch, Utrecht en Eindhoven. Dit buitengewoon landmeetkundig werk zal in de eerste plaats worden verricht ten behoeve van ruilverkavelingen. Daarnaast is het de bedoeling, dat de dienst eventueel de -totstandkoming van vernieuwingen van kadastrale kaarten zal bevorderen. Naar wij vernemen, is als leider van bo venbedoelden dienst aangewezen prof. J. H. Tienstra te Delft. AALSMEER. VERNIETIGING VAN STRUIKEN GAAT DOOR. De regeering: heeft het beroep der Aals meerscne senngenkweekers vervat in een door 99 hunner onderteekend petitionne ment tegen de voorgenomen vernietigings plannen der Nederlandsche sierteeltcentrale verworpen. Zij heeft f. 250.000 voor steun aan de getroffen seringencultuur beschikbaar gesteld, waartegen over de volgende, door de Nederlandsche Sier teeltcentrale uitgestippelde richtlijnen dienen te worden gevolgd. Beperking van den seringen- aanvoer met 50 van den gemiddelden aanvoer in de seizoenen 1938/39 en 1939/40. Wie dus in het seizoen 1938/39 5000 takken veilde en in het seizoen 1939/40 3000 takken, mag dus dit seizoen slechts 4000 takken aanvoeren. Voor December geldt reeds de gehalveerde aanvoer, hetgeen maar goed is, nu gelijk be kend Red. L.D. in deze maand het invoer verbod van seringen in Duitschland van kracht blijft. De verdeeling van den aanvoer in het voorjaar zal aan de kweekers zelf worden over gelaten. De trekbare en geforceerde struiken zijn reeds van overheidswege geteld. Slechts de helft mag dus dezen winter tot bloei worden gebracht. Een struik wordt daarbij geacht niet meer dan twaalf takken voort te brengen. Van de niet geforceerde vijftig procent der 'struiken moét de helft worden vernietigd. De regeering geeft een vergoeding van vijftig cent per struik. (Hbld.) OVERZICHT DER BLOEMENVEILING. De achter ons liggende week was voor den handel in snijbloemen niet bepaald gunstig. Voor het binnenland was de vraag gering, waarschijnlijk als reactie, op St. Nicolaas. Voor Duitschland waren de deviezen meest uitgeput. Wij hebben echter vernomen, dat als nog f. 150.000 door Duitschland beschikbaar ge steld is. Aan de potplantenyeiling is de toestand wat gunstiger. Groote aanvoer, met bevredigende prijzen voor de betere kwaliteiten. In ,het algemeen staat de potplantenveiling in het teeken der naderende Kerstdagen. Ook in de afgeloopen week maakten veel koopers gebruik van het door de veilingen ge organiseerde vervoer. De volgende prijzen werden besteed: Begonia Ege's Favorite 7080 ct. per stuk; Begonia Optima 6070 ct. p. stBegonia Mensing 50 60 ct. p. st.; Hangbegonia's 120140 ct. p. st.; Primula Olconica 3540 ct. per st.; Epiphyllum 70—90 ct. p. st.; Cyclamen gr. gr. pot gemengd f. 1,001,40; Cyclame nmiddels gemengd 4555 ct.; Cyclamen kleine pot. gemengd" 1822 ct.; Cyclamen gr. pot wit f. 1.40—1.65; Cyclamen, kl. pot. wit, 3038 ct. Witte Cyclamen werden in flinke hoeveel heid voor Duitschland gekocht. Azalea naar gelang van soort en grootte tot f. 2,50; Pseris Aremula 1416; Ad. Scutum 12— 15; Helleborns (wit) 70100; Prim. Chinensis 14—16; Polnsettia 20—23; Kentla f. 1.75—2.00; Kalanchoë 35—40; Asp. Sprengeri 1416; Asp. plumosus 34; gemengde varens 56 ct. Snijbloemen: Rozen E. Helen 1016; Hadley 1014; Queen Mary 20; Rosalandia 7—l(f; Brlarcliff 10—12. Seringen, Vierkoppers 18—25; mindere kwaliteit kon niet geheel een kooper vinden. Anjers, meest 5—10: enkele soorten tot 12 en 18 ct.; Poinsettia 26; Euphorbia 34; Meileletjes 4414; Gele Freesia 80 ct. p. bos; Witte Freesia 80 ct. per bos; Witte Freesia 34 ct. per bos; Narcissen 40 ct.; Tulpen 72 ct. per dozijn. Dinsdag a.s. hoopt de heer A. Vijlbrief den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar bij de firma Tieleman en Dros alhier als timmerman in dienst trad. De heer E. Koebrugge alhier, slaagde gisteren te 's-Gravenhage voor het examen als radiotechnicus, afgenomen door het Ned. Radio-Genootschap. De politiebrandweer heeft gistermiddag en hedenochtend een tweetal schoorsteen brandjes gebluscht, resp. ten huize van de wed v. S. den B. in 'de Oosterkerkstraat 4 en bij J. v. d. B. aan de Toussaintkade 19. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem van Waaij, z. van C. van Waay en C. v. d. Neut. HILLEGOM. PLECHTIGE KERSTBIJEENKOMST. Van de Ned. Prot. Bond. In het Nutsgebouw bracht ds. Nieuwenhuizen van Leiderdorp voor een groot aantal leden van den Ned. Prot.' Bond de Kerstboodschap 1940. Nadat het dameskoor onder leiding van mej. TuylSchuitemaker de bijeenkomst met enkele gezangen had geopend sprak ds. Nieuwenhuizen de Kerstboodschap uit. Uitvoerig schetste spr. de omstandigheddh onder welke de Christus werd geboren. De moeilijkheden die zich destijds voordeden, schetste 'spr. op treffende w\jze. Ook thans richtte hij zijn bede naar omhoog, opdat ook straks het licht weder van den hemel zal mogen schijnen tot heil van het menschdom. Na deze inleiding bracht de afd. Lisse E.O. van den Vrijz. Chr. Jong. Bond een opvoering van het mooie Kerstspel „De vierde wijze uit het Oosten". Hierin werd een treffende uitbeelding gegeven van de manier waarop de vierdè wijze, na zijn late aankomst aan het huis van vertrek, zijn langdurig omzwervingen begon, om gevolg te geven aan de stem. die hem riep naar de laagvlakten van Bethlehem om daar zijn Hei land te aanbidden. Aandachtig werden de scènes gevolgd, vooral de slotscène, als Artaban ein delijk zijn Heer heeft gevonden aan het kruis in Egypte en door ruwe soldaten wordt neerge slagen, zoodat ook thans wederom de kans hem ontgaat om tot den Christus te naderen. De omlijsting met gezangen door het dameskoor gaf het spel een hooge bekoring. Nadat ds. Nieuwenhuizen tot slot voorging fn gebed en het koor eenige liederen had gezongen, werd deze mooie avond gesloten RAADSAGENDA. De Raad zal Donderdag 19 December 1940 des namiddags te 2 uur in vergadering bij eenkomen. De agenda luidt als volgt: 1. en 2. Notulen en ingekomen stukken; 3. benoeming van leden der vaste commis sies wegens periodieke Mtredingen; 4. Comp tabiliteitsbesluiten; 5. Reclames plaatselijke belastingen; 6. Voorstel tot vaststelling van een kinderbijslag-verordening; 7. Voorloo- pige vaststelling van de Rekeningen van Gemeente en Bedrijven over 1939; 8. Vast stelling van de begrootingen van Gemeente en Bedrijven voor het dienstjaar 1941; 9. Mededeelingen. Voor het diploma machineschrijven systeem „Mercurius" slaagden onze plaatsgenootén Jan Felius, Cbr Pouw, H. Wessels en Piet Scholte. KATWIJK AAN DEN RIJN. EET NU GEGARANDEERD ZUIVER! TELEF. 168 - KATWIJK AAN DEN RIJN 4762 (Ingez. Med.) KATWIJK AAN ZEE. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER R. OUWEHAND. Ds. Ingwcrsen en de burgemeester huldigden zijn nagedachtenis. Onder veel belangstelling had gistermid dag de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van den heer R. Ouwehand plaats. Op de begraafplaats waren aanwe zig: de burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, de wethouders J. Dubbeldam en C. A. Veltkamp, de gemeente-secretaris D. C. O. Boekhoven, de raadsleden C. van Ton geren en L. v. d. Zwan, het oud-raadslid P. Guyt en de opvolger indertijd van den overledene als wethouder, de heer J. van Duyn. De reederijvereeniging Vuurbaak was vertegenwoordigd door de heeren D. Taat, N. Haasnoot en N. Parlevliet Jr. en V.V.V. door den heer J. Huisman Sr. Aanwezig waren ook o a. mevr. Eerdbeek, waarn. no taris A. W. C. Verhees en L. Guyt, opzichter der Katwijksche Bouwvereeniging. In den rouwstoet liepen o.a. mee de heer J. Holt- rust, oud-hoofd van de Chr. School, waar van de overledene een der oprichters was, ds. J. C. Gilhuis en leden van den Geref. kerkeraad. Aan de geopende groeve werd eerst het woord gevoerd door ds. H. Ph. Ingwersen. Deze deelde mede, dat het den wensch van den overledene was, dat er niet anders ge sproken zou worden dan tot eer van God, maar niet van hem, die door God met ga ven en talenten begiftigd was. Aan dat verzoek willen wij eerbiedig beantwoorden, aldus $pr. De overledene was een strijdbaar held met groote gaven. Het is een genot geweest ook van zijn tegenstanders om den degen met hem te kruisen. 'Hij was een op recht en eerlijk man, die tegenspraak kon vélen. Jaren lang heeft hij het publieke leven van Katwijk beheerscht. Hij heeft op het publieke terrein gearbeid voor het onderwijs en voor het zedelijke leven op onze badplaats. Deze man was klein voor zijn God, in zijn binnenkamer wist hij te knielen voor zijn God. Daarom was hij zoo krachtig. Veel heeft hij gedaan voor het onderwijs en de Kerk. Wij danken God daarvoor. De overledene heeft de voorbe reiding en de beschikkingen van zijn be grafenis getroffen, daarom laten wij zingen Psalm 68 vers 10. De burgemeester sprak namens het ge meentebestuur van Katwijk en "3 burgers bij het graf van dezen Katwijkschen pa triot. Als raadslid en als wethouder heeft hij veel gedaan voor de gemeente Katwijk. Hij heeft de ontwikkeling van de gemeente meegemaakt, die voortgaat langs lijnen, waarvan hij den oorsprong, heeft vastge legd. Hij had een stevigen wil, waarvan Katwijk in veel dingen heeft mogen profi- teeren. Wij Katwijkers hebben hem leeren kennen als een trouw en onkreukbaar mensch. Hij heeft lijnen uitgestippeld, waarvan geslachten nog zullen profiteeren. Als eere-voorzitter van de Katwijksche Bouwvereeniging bracht spr. naar voren, wat de overledene voor die vereeniging heeft gedaan. Het werk en de bouw had zijn volle hart. De heer Ouwehand was een der oprichters en tot op hoogen leeftijd heeft hij er zijn krachten aan gegeven. Het be stuur is hem grooten dank verschuldigd; lange jaren zal zijn nagedachtenis blijven voortleven. Toen de kist in den familiekelder was neergelaten, dankte de oudste zoon, de heer A. J. Ouwehand, namens de familie voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2