De krant voor de Jeugd Stsie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag f4 December f940 Derde Blad No. 24763 CORRESPONDENTIE De Herfstkoningin RAADSELS Vogeltjes ANEKDOTEN Oplossingen Goede oplossingen 19 Beste raadselnichtjes en -neefjes. Deze week weer een kruiswoordraadsel, zoals ik ook beloofd had. Maar er is iets bijzonders bij te vertellen: dit raadsel is gemaakt door een raadselneef en een oud-raadselneefdie hebben dat samen in elkaar gezet. Knap. hè? Van deze plaats af krijgen zij een pluimpje voor hun werk en geduld. Een kruiswoordraad sel vraagt geduld om het óp te lossen, maar nog veel meer geduld om het in elkaar te zetten' Het gebeurt mij voor het eerst, dat ik een kruis woordraadsel kan plaatsen, dat uit de raadsel kring zelf is ingezonden. Nu. de meesten van jullie zijn dol op kruiswoordraadsels, dus jullie zullen er wel dadelijk op aan vliegen! Daar we er kort geleden pas een gehad hebben, geef ik er nu geen uitleg bij; jullie weten het wel. Na tuurlijk telt het weer dubbel. Sinterklaas heeft jullie niet vergeten; bij mijn eerste vluchtige blik door de brieven heb ik dat al gezien. Ook zag ik het aan de vele mooie kleurtjes van postpapier en enveloppen. Die zijn er wel altijd bij, maar nu extra veel! Ik vaar er dus ook weer goed bij! Nu ga ik natuurlijk elk briefje afzonderlijk goed lezen, en dus nog een beetje St. Nicolaas vieren. Intussen kijken jullie al weer vooruit naar het Kerstfeest. Al is December de donkerste maand van het jaar, het is zeker een van de prettigste! Dat zullen jullie met mij eens zijn. Nu verder, tegen ieder afzonderlijk in de briefjes. Leni van Loef Jij kunt tevreden zijn over zoveel cadeaux! Dat ben je ook. Door al de vreugde zijn de oplossingen in het gedrang gekomen. Trineke van Loef Wat een fijne Woensdag middag: niet naar school en daar feest tfoor in de plaats. Zo wil jij wel! En nog een arm band op de koop toe! Joke de Vos Jullie hadden een echte heer lijke avond. Je schrijft er zo gezellig over; dan lijkt het me bijna, of ik het meemaak. Jullie breiwerk wordt zéér gewaardeerd; dat bleek! Rie de Vos Ik vind dit een heel prettige brief, om te lezen, dat begrijp je! Het gaat van een leien dakje op school; prachtig! En prettig, dat jullie nu in het eigen schoolgebouw zijn. Je cadeaux vielen in de smaak, letterlijk en fi guurlijk. Zusjes Schipper De Sint kon geen betere cadeaiLX bedenken; practische, en lekkere! Aan mij heeft hij ook goed gedacht. Corry de Roon Hertoge Ja, je vorige brief was net. te laat. Nu een dubbele. Wat een pech- jes de laatste weken met de brief! Jü kon je pakjes rustig maken. Wat ben jü bedacht door St. Nicolaas! Rietje Brandt Ik behoef niet te vragen, hoe je aan dit mooie postpapier komt! Keurig, hoor. en mooie gevoerde enveloppen! Je begrüpt, dat ik dit. en alles wat je schreef, niet verwacht had. Zo werd het toch een heerlüke avond. Je boek lijkt me mooi; ik ken het niet. Hannie Both Bü het opensnyden dacht ik al dadelük. dat dit een St. Nicolaas-cadeau zou z{jn, en jawel hoor! Het is snoezig: klein, maar fijn. En er kan nog heel wat op. Jouw worst kwam goed van pas! En dit voor je andere cadeau: Draag jü van binnen een hartje van goud, Zorg. dat je het altüd houdt. AU Stikkelorum De Sint weet juist wat. goed voor jou is Nu kun je weer borduren. Daar houd jü méér dan een beetje van! Koos Stikkelorum Een prettig gezicht, zo n mooi rapport! En voor jou een fün gevoel. Ga 20 door! 1 Truusje van Weizen Ik geloof, dat ei bij jou ook wensen vervuld zün! Wat leuk, nu door je eigen werk je kamertje te kunnen opsieren! En een fijne boerderü! Pim van Weizen Die Vader van jullie tovert maar van alles klaar! Jullie kunnen nu heerlijk spelen. Marti Bakker Ja, Zwarte Piet is nogal hardhandig. Eerst liet hü jullie schrikken, maar daarna dansen van pleizier Niek Bakker St. Nicolaas heeft jullie echt goed bedacht. En denken jullie nog steeds aan het briefje, dat hü eerst geschreven had? Jopie en Betsie van Heuven Huiswerk. St Nicolaas en verjaardag, dat alles deed de raadsels er bij inschieten. Np komen ze geluk kig weer aan de beurt. Nelly van Weeren Voor jou was het een goede Sinterklaas-avond, voor mü ook hoor. En jij had van te voren nog het extra-gelukje van de Midza-wedstrü'd. Corrie van Weizen Ik ben wel tevreden over je oplossingen jü zelf niet met minder dan acht! Lezen en tekenen komt goed te pas in deze tljDik van Weizen Jü bent ook ingespannen; je kunt nu lezen kleuren en smullen! Annie Meurs Prettig, dat jij weer instuurt. Misschien laat Lies zich in de vacanties nog ^Tiny^dê Goederen Natuurlük mag jü ook mijn nichtje worden, graag zelfs. Je was dus al een trouw lezeresje, en wordt daarbij nu een trouw raadselnichtje. Annie v. d Hart Nu kryg je niet zo n lang epistel als verleden week! Je tasje lijkt me leuk. en je postpapier is mooi, dat zie ik. Ik bof er by. Beppie v. d. Hart Ook in het postpapier tonen jullie je tweelingen! Het is fün, en je hebt er extra mooi op geschreven. Je broertje zal ook blij zün. Lenie Brocaar Je hebt welkome cadeaux gekregen; en je zusje ook. Zü had toch nog een prettige avond ondanks de rode hond. Je ver went me! Olga Derksen Ik kan zien dat je groot wordt: echt jongedames-postpapier! En wat veel cadeaux! Ik geloof, dat jij een streepje voor had bij den Sint. Koos Flaman Het nieuwe boek van je lijkt me vol spanning en avontuur; je zult-er geheel in meeleven. Binnenkort weer feest bij jullie. Gé de Jong Laat het maar stormen en regenen buiten; jou deert he,t niet binnen bij al je füne nieuwe werkjes Sint wist overal de weg bij jullie! Zul je hem uit mün naam ook bedan ken voor het postpapier? Dat belooft mü vele brieven. Nellie Trap St. Nicolaas heeft jou zeker niet vergeten! Jü kunt je nu ook bezighouden thuis De storm heeft huisgehouden by .jullie! Jan Kooien Jij houdt zeker veel van knut selen? Dat merk ik aan je cadeaux. En van lezen! Het verhaaltje is wat te lang voor anek dote. Het raadsel kan ik gebruiken, bedankt. En nu maar je beurt afwachten. Rudie Arkeveld Wat heb jij veel te ver tellen! Over je cadeaux en over de nieuwe ko nijntjes; snoezig zijn deze. En nog jarig op de koop toe! Hartelük gelukgewenst en ik hoop natuurlük ook dat je wens vervuld wordt! Aukje v. d. Walle Wat heb jü aardige ca deaux gekregen! Je bent zeker gauw aan het naaien getogen. Je rapport is in orde, mooi! Jij hebt heerlijke Zondagen in het vooruitzicht: eerst de zanguitvoering, dan Kerstmis. Annie Schouten Bedankt voor je aardige raadsels. Geertje v. d. Voort Jy hebt met recht drie dubbel St. Nicolaas gevierd! Jo Harteveld Jij bent voorlopig ..lawaaiig in huis door je nieuwe cadeau. Je bent er gauw op thuis. Jij zult nu vele vrüe uurtjes langs de Nieuwe Vaart te vinden zün. Marlet je Lagerwü Wat boften jullie in het zwembad! En wat heeft Sint je thuis verwend! Je postpapier is mooi, fijntjes met dat zachte grijs in de enveloppe: En tot slot: een pracht rapport! Jaap Haasnoot Ik begrüp het. wat je schrijft. Ik hoop van ganser harte, dat het spoe dig beter zal gaan. Mü'n beste wensen voor de zieke. Willy Roest St. Nicolaas heeft jou ook we ten te vinden Het is een smulweekje! Leuk, dat je wat maakt voor je buurmeisje. Toni Neuteboom Zwarte Piet heeft een füne kist bij jullie in de gang gezet. Daar zal wel een rondedansje om gemaakt zün. Je broertje durfde goed! Afke Neuteboom Bedankt voor je raadsels, alle drie aardig. Simon van Meygaarden Hartelük gefelici teerd met je feestdag. Jij hebt een paar goede weken zo. Rie v. d. Laan St. Nicolaas meldde zich aan met veel lawaai! En met lekkers dat smaakte wel. Verder bracht hü mooie cadeaux mee. Je maakt op school een practisch kledingstuk. Jullie voorzien me goed van raadsels. Rietje Goutier Nu komen de raadsels weer eens aan de beurt; op mooi postpapier! En in je andere cadeau mag ik dus de ereplaats inne men? Met het. volgende: Ik schrüf op je eerste albumblad. Door raadsels kwam ik op je pad; Door briefjes hopen w'elkaar verder te vinden, Op dit blad. hieraan onz' herinnering te binden. Piet Beugel Wat kun jü heerlük spelen! Jü doet nu niets dan grote reizen maken! Dientje Veendorp Je raadseltje is geschikt, maar je moet de woorden ook omschrijven. Jy leest de verhaaltjes wat graag. Annie v. d. Vos De Sint heeft jou 'buiten gewoon goed bedacht. Hij was precies met Jouw wensen op de hoogte. Nu kun je naaien, lezen, smullen. Hü heeft mü ook bedacht, met wat ik kon gebruiken. Grietje Deegenaars Je moet Sint ook maar van mij bedanken. Hij heeft iets moois uitge zocht. waarvan ik meegeniet. Nanny Nauta Ik begrijp je verrassing. Ik kon het haast niet geloven, toen ik het zag staan van je pracht-cadeau. Freddy Susan Jij een afzonderlük bedankje voor je mooie tekening. Jü kunt het! Jopie Susan Allemaal prettige berichten in jullie brief; mooie rapporten en veel cadeaux. Elsje Verhoeff Prettig, dat je weer present bent; ik begreep het al niet. Jullie hadden een leerzame middag in het museum. Je hebt mooie Êvert v. Dijk Jij hebt echt leuk postpapier; dat maakt al vrolük, zonder dat er nog iets gelezen is. St. Nicolaas meent het goed met jou. Johan v. Dyk Hartelük welkom; ik vind het prettig, kennis te maken met den broer van Evert. Sint heeft jou ook goed bedacht. Ria de Nie Sint heeft aan alles gedacht bü jou; aan spelen, lezen, in de regen lopen, en tot slot: aan smullen! Gerda Teljeur Ik ben bly weer iets te horen. Hopelijk ben je nu weer thuis en hebben jullie gezellig St. Nicolaas gevierd met elkaar. Die handwerkdoos kun je nu goed gebruiken. Mün beste wensen. Lydia Botennans Met zo'n rapport kun je voor den dag komen, hoor. Dat is een mooi be gin. Nu maar zo doorgaan. En een goede St. Nicolaas: dat is fün. Anny Bekooy Wat is die 5de December weer een heerlijke dag geweest! Een jarige in huis en een jarige buitenshuis, die je zooveel cadeaux stuurt! Riet Tuinhof de Moed Je hebt een klein en toch groot cadeau gekregen! En je schrüft er makkelük mee, dat zie ik al. Je postpapier is ook mooi. Zo zie ik nog wat van jouw cadeaux! Kora Key Jij hebt weer een fyn Zondagje achter de rug, is het niet? Bea v. d. Kooi Jü bent weer ingespannen. Voor je hoofdcadeau verlang je zeker naar üs of sneeuw? Atze v. d. Kooi Je hebt veel gekregen, dat ben ik met je eens. Ja, we woeien haast on derste boven verleden week met die storm. Tweetal Rienstra De fiets kon je verleden week eigenlijk alleen maar gebruiken met het windje in je rug. Jullie hadden een gezellige avond en voorlopig elke dag wat te snoepen! Zusjes Verlind Jullie hebben nuttige en lekkere cadeaux gekregen van den Sint. Ik zeg maar ras: dat komt allemaal van pas! Elly Punt Gelukkig, dat je nog klaar kwam. Je had je vrü'e Donderdagmiddag hard nodig. De poes wou ook meesmuilen! Ik had het ook prettig. Heerlijk, nu wéér iets in het vooruit zicht te hebben, hè? Rudolf David Nu kun je weer heerlijk lezen. En ik geloof, dat er ook nog een cadeautje bij is, waarmee ik te maken heb! Ans Voorma Kind, kind. wat een lijst cadeaux! Het is maai- goed. dat Sint slechts één keer per jaar komt. Nu is Corry present. Jaques en Suze de Geus Wat je wèl op noemt. is al heel wat. Het is dus een beste ver jaardag geweest. Beppie v. Leeuwen Denk er aan. dat je voortaan 4 oplossingen, moet hebben; je be hoort by de groteren ("1116 jaar). Bedankt voor je raadsel. Een goed bericht over je rapport. En waar is Reino nu? Ineke Kriek Jij kunt weer veel brieven schrijven voorlopig. Nu kan de schoolfoto goed worden opgehangen. Peter Westerbeek Dit was voor my een brief vol verrassingendrukwerk en tekenwerk! Bedankt voor je tekening; ik houd zelfs nog van kabouters. Voor jou is December extra fyn. Fini de Lange Ik vind het niet erg. dat St Nicolaas verléden week vóórging. Hij komt maar eens in het jaar. en ik elke week! Hij heeft jou veel gestuurd. En jij voorziet me weer van een mooi raadsel, dank je wel. Joke de Groot Als jij nu weer elke week aan mij blüft denken, kan ik voor jouw album gaan denken. Anny Feynenbuik Je hebt iets moois ?r- kregen van den Sint. Ik hoop, dat je er lang pleizier van mag hebben. Gonny de Groot St. Nicolaas zorgt graag voor warme voeten; dat héb ik uit vele briefjes kunnen merken. Bianca Horstmann Jullie hebben elkaar pret bezorgd. Die fopperijtjes horen er zo bij. Wat kwamen er mooie cadeaux te voorschyn! Loes Horstmann Nu kunnen jullie je fiets veilig buiten laten staan. Vader moest lopen voor zijn cadeautje! Johanna v. d. Zwan Je briefkaart is nog op tijd. St. Nicolaas wist jou ook goed te vinden. Nellie Dorrepaal Wat heb jü veel gekregen! De Sint mag wel een extra bedankje hebben van jou. Riekje Leemans. Jij hebt dubbel en dwars ot. Nicolaas gevierd. Op hoeveel manieren wel? En alles was even prettig. Die brifjes bij jullie cadeautjes waren leuk; wat zullen jullie ge lachen hebben bij al die opdrachten! Jij kreeg een mooi cadeautje, en je hebt het meteen goed ingewijd. Ik dank ie hartelük voor je gezel lige beschrijving van -alles. Wim Nieboer Juist; daardoor weet ik de verjaardag goed. Ansje Eichhorn Wat pracht-cadeaux kreeg jü! En dat kwam daar* maar zo achteraan on der P. S.! Je bent zeker dol op tekenen? Jij bofte, dat je de vulpen mocht gebruiken. Wat makkelijk, als je zo door maar door kunt schrijven! Drietal v. d. Pluvm Prettig, dat ik wat hoor. Er had ,een plechtiee gebeurtenis plaats bii iullie in de 'afgelopen weken. Alles goed thuis? 'Marietje v. Vliet Alvast hartelijk gefelici teerd met je verjaardag. Dat geeft alweer een prettige dag. Veel genoegen! Hiermee eindig ik. Tot de volgende week. Allen hartelük gegroet door jullie Raadsel- tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. EEN AARDIG OUD, BLOEMENSPROOKJE. Op haar hand droeg ze een sneeuwwitte duif. Het was October, een echt wispelturige herfstdag, die met regen begon en met zon neschijn eindigde, De eiken hadden hun vuurroo.de jurken aangetrokken en de al lerteerste bloemen waren al door de nacht vorst gestorven. Maar toch stond de tuin nog vol kleur en geur: Het leek wel of de bloemen het afscheid van de zomer echt feestelijk wilden vieren. De herfstviolen, die nog maar een paar dagen te leven hadden, rekten de dunne steeltjes uit om toch vooral nog iedere zonnestraal op te vangen, de rozen geurden en de trotse gladiolen wie gelden in de frisse'wind. Het was heel stil in de tuin. Maar de vi ooltjes konden nooit lang hun mondjes houden. Ze zeiden: „Saai zijn jullie, hoor! We hebben ons gesprek van gisteren niet eens afgemaakt en weten nu helemaal niet, wie van ons de voornaamste is. Wat ons betreft, we zijn wel, fclein. maar heel kleu rig en we hebben liet allerfijnste fluweel, dat er bestaat." De vuurrode gladiool zei: „Op de voor naamheid komt het niet aan in het leven, maar wel op het werk. Wij bloeien al de hele zomer en nu zijn we nog prachtig vol! Niemand kan immers tegen ons op, dat zien jullie zelf wel!" En om haar woorden kracht bij te zetten ontplooide ze een grote vuurrode bloem. „Maar ons fluweel is toch fijner" fluister den de viooltjes. „Wat zeg jij ervan, Roos?" De roos gaf echter geen antwoord, want ze was erg trots. De dichters hadden haar zo vaak en zo mooi bezongen, dat zij wel zeker wist, dat niemand met haar kon wed ijveren. De chrysant zei kalmpjes in haar plaats: „Ik heb geen tijd om me met voornaamheid en dergelijke onzin te bemoeien. Ik moet bloeien en daarmee uit!" De viooltjes waren een beetje boos en verdrietig, omdat het gesprek hiermee uit was. Ze wilden juist beginnen te moppe ren, toen twee mooie jonge vrouwen de tuin binnenkwamen, gevolgd door een jongen man, die wel een prins leek, zo prachtig was hij gekleed. De viooltjes maakten zich zo klein mo gelijk en verstopten zich onder hun groene bladeren, de roos liet van schrik een roze blaadje vallen en de lelie trilde op haar stengel. De mensen gingen zacht pratend van bloem tot bloem, terwijl de fluwelen slepen der dames over het gras ruisten. Naar de viooltjes keken ze in het geheel niet om, bij de roos bleven ze een ogenblik staan, liepen dan naar de gladiool, bleven een hele tijd de lelie bekijken en kwamen eindelijk bij de chrysant. De bloemen kon den hun woorden niet verstaan, maar ze vreesden, dat dit onverwachte bezoek niets goeds beduidde. Toen nam de mooie prins 'n mes, sneed de weelderigste bloemen van de chrysant af en bond ze samen tot een boeket. En daarna gingen de mensen weg. De chrysant was erg verdrietig. „Mijn aller mooiste bloarwjn!" jammerde ze „wat is het leven nu waard?" En de andere bloemen zwegen Vol medelijden, maar wa ren toch blij, dat ze er zelf zo goed afgeko men waren. De regenwolken dreven nu weg, de wind blies de hele lucht schoon en de zon brak door. Toen de bloemen nu stilletjes in het avondzonnetje stonden, kwam de bloemen- fee de tuin binnen. Ze had blond haar en een wit zijden kleedje aan. En alle bloemen begonnen te glimlachen en strekten haar kopjes om haar te begroeten. Op haar hand droeg ze een sneeuwwitte duif. Ze ging met hem naar de chrysant en zei: „Kijk, dit is de bloem, die je zoekt." En de duif boog eerbiedig voor de chry sant en zei: Ik ben een bode van het keizerlijk hof en ik kom u meedelen dat de jonge keizer u tot wapenbloem heeft gekozen." Daarop verhief hij zich in de lucht en vloog met sierlijke bogen weg. En toen trad de bloemenfee op de chrysant toe en flui sterde zachtjes: „Nu zie je toch, dat geen enkel verdriet nutteloos is. Wat je voor leed aanzag, is in vreugde veranderd." En ze raakte met de blanke vingers voor zichtig de wonde plekken aan en ziet: daar ontsproten weer nieuwe bloemen, rijker en kleuriger dan de vorige." De andere bloemen bogen zich diep ter aarde voor de chrysant en huldigden haar als koningin van de herst. Rietje Goutier, Joke de Vos, Anny Schipper, Adri Schipper, Corry de Roon Hertoge (ook van vorige keer), Hannie Both. Ineke Boteren- brood, Rietje Brandt. Ali Stikkelorum. Koos Stikkelorum. Piet Beugel, Truusje van Weizen, Pim van Weizen, Niek Bakker, Marti Bakker, Jopie van Heuven. Betsie van Heuven. Mientje Uitdenboogaard, Dientje Veendorp, Annie v. d. Vos, Grietje Deegenaars. Ida de Graaf, Nanny Nauta. Jopie Susan, Freddy Susan. Elsje Ver hoef, Evert, van DUk, Johan van Dük, Ria de Nie, Gerda Teljeur. Lydia Botermans, Coba Hensen. Anny Bekooy. Riet Tuinhof de Moed, Kora Key, Bea v. d. Kooi, Atze v. d. Kooi, Wim Rienstra, Paul Rienstra. Coba verlind. Elsje Verllnd, Elly Punt, Rudolf David. Ans Voorma, Jacques de Geus. Suze de Geus, Beppie van Leeuwen, Mientje de Water. Maartje Stavleu, Ineke Kriek. Hans Kriek. Peter Westerbeek, Fini de Lange, Joke de Groot, Anny Feynenbuik. Gonny de Groot, Bianca Horstmann, Loes Horstmann. Nellie Dorrepaal. Johanna v. d. Zwan, Annie Meurs, Wim Nieboer, Ansje Eich horn, Elsje Boterenbrood, Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Nico v. d. Pluym. Let welïÜDe oplossing van raadsel I mag voor twee goede oplossingen tellen. Ingezonden door Piet de Ru. KRUISWOORDRAADSEL. f Wild blaast de felle wind Over de wei. Storm zwiept de struiken op. Aan 't raam voorbij Zwieren de vogeltjes In wilde vlucht. Straks weer met honderden Hoog in de lucht. Nu zijn ze stipjes nog Dan. weer omlaag, Stuiven ze in de heg: Hoog in hun kraag. Kleumen de vogeltjes In gure wind. 'k Ga vlug eens kijken of 'k Iets voor hen vind. 'k Strooi nu wat kruimpjes neer Zuinig gespaard, Vogeltjes zijn toch ons Zorgen zo waard. Hoor je ze kwetteren Bij 't beetje brood? Help toch mee lenigen Vogeltjes nood! MARIE MICHON. Ingezonden door Anny Feynenbuik. Makkelijk praten! Maar man, kijk toch niet zo somber", zei de optimist, ..je moet de dingen wat van de vrolijke kant beküken.." „Jij praat goed", zei de ander, „wat is de vrolüke kant van kiespijn?" Ingezonden door Niek en Marti Bakker. Verdacht. Bezoekster: „Wat een lief. onschuldig gezichtje heeft uw dochtertje. Mevrouw de Jong." Moeder: ..Hé. dat is me nog niet opgevallen, Marietje, wat heb je nu weer uitgespookt?" Ingezonden door Jan Zandbergen. Uit de school. Onderwüzer: „Wat is de vrouwelüke vorm van een koning?" Leerling: „Koningin". Onderwüzer. „En van: de meester?" Leerling: .Meesteres". Onderwijzer: „En van: burgemeester?" Toen werd het stil in de klas. Daarna werd er een vinger opgestoken, en een fün stem metje zei: „Burgerjuffrouw". Ingezonden door Gerda Teljeur. „Neen, Fransje", zei de Meester ontevre den, „ik kan geen genoegen nemen met de reden, die je opgeeft, waarom je nu van morgen alweer té laat bent. Nu, wat heb je daarop te zeggen?" „Ja, Mijnheer", stamelde Fransje, „mag ik dan misschien even wat anders beden ken?" Ingezonden door Annie v. d. Vos. Vader: „Kom Wim, je moet niet zo om de haverklap op je horloge zitten staren. Als je om het half uur b.v. eens kijkt, is dat welletjes". Enige minuten later haalt Wim echter zijn horloge weer voor de dag. Vader: „Jongen, wat heb ik je nu daar even gezegd?" Wim: „Dat weet ik nog wel, Pa, maar ik kijk alleen eventjes, of er al een half uur om is". der raadsels uit het vorige nummer. 1. Haarlem; haas, auto, Aken, raam, Lies, Etna. mees. 2. De letter n. 3. Zoals de waard is. vertrouwt hü zün gasten 4. Tot het midden; dan loopt ge er weer uit. 5. Erker, kerker. 6. Machinebankwerker; Arnhem, wekker, ba naan. kin, c. 7. Dover: Gent; Rome; Berlün. 8. Radiotoestel; ra, Otto, el. es. tor, Ida. der raadsels ontvangen van: Nelly van Weeren, Nico Optendrees, Dickie Optendrees, Corrie van Weizen, Dik van Wei zen. Annie van Meurs. Tiny de Goederen Annie v. d. Hart. Beppie v. d. Hart. Olga Derksen, Lenie Brocaar. Koos Flaman. Gé de Jong, Jan Kooien Nelli? Trap. Rudi Arkeveld, Aukje v. d. Walle, Annie Schouten, Joop Schouten, 'pootje Schouten, Maartje v. d. Voort, Geertje v. d. Voort, Jo Harteveld, Marietje Lagerwü. Stientje de Ru, Jaap Haasnoot, Willy Roest, Toni Neu teboom, Afke Neuteboom, Simon van Meygaar den, Piet de Ru, Bep v. d. Laan, Rie v. d. Laan, 24 j 5 6 1 7 j 8 9 i° j H 11 i 112 i 1 14 i is JU 16 17 :Üfe 18 21 a ff 9 23 i24 S 25 26 D 27 j 28 j 29 i x 3i 32 i^|| 33 j ■M i 35 j 36 j^j 37 i j jp:»j«*j 14248 i :l44 45 H 46 i :Hi 47 j 48 j Er moet worden ingevuld: HORIZONTAAL. 1. een wapen 32. 6. niet boven 34. 10. Rijksdistributle (afk.) 35. 11. meisjesnaam 13. familielid 37. 14, inwoner van Ierland 38. 16. moeten we doen, 39. om te leven 18. voegwoord 19. verkorte jongens naam 21. ook verkorte jongensnaam 23. paradüs 25. niet rauw 27. soort hert 28. bloedhuis 30. voorzetsel voegwoord veiligheid op een fiets harde stof (eerste letter tweemaal) daar eet men van maat uitroep met tijdsbepaling (afk.) reeds rivier in Frankrijk bü woord de eerste mens meisjesnaam is in leder huis persoonlük voor naamwoord plaats op Ameland VERTICAAL. 1. getal 2. plaatsje in Gelder land 4. voegwoord 5. ontkenning 6. de kop van oom, leeuw en Ede 7. muzieknoot 8. plaatsje in Gelder land 9. zoom 12. soort tekening 15. toespraak 17. voorzetsel 20. lidwoord 22. familielid 23. op een keer 24. voorzetsel en een twefeklank 25. mal 26. vorm van het werk woord „roeren" 27. overschot 29. hoofdstad van een provincie 31. met medewerking der (afk.) 33. meisjesnaam 34. inwoner van het vroegere Rome 36. ogenblik 40. tegenstelling rüke 42. oppervlaktemaat 43. met dank (afk.). 44. lokmiddel voor vissen 45. als 19 horizontaal 46. wintervoertulg 48. lidwoord Ingezonden door Ingeborg Rüsdük. Welk water is onthoofd een meisjesnaam? ni. Ingezonden door Herman Schoemaker. Mün geheel noemt iets van 13 letters, waar naar we allemaal verlangen. 8, 13. 10, 11 is een geldstuk; 7. 1, 1. 13. 3 een bouwland; 13, 12, 1 is een boom; 1, 7, 9. 4 iets, dat men op het brood eet; 4, 11. 2, 3. 1 is het tegenovergestelde van zwak; 6, 2. 13, 10 een grondsoort; 4. 5. 2, 3 Is een hemellichaam; 1, 13, 3, 4 een vrucht. IV. Ingezonden door Willy Roest. Mün geheel noemt een land in Europa van 8 letters. 2, 4. 4, 2, is een jongensnaam; 8, 7 een bergplaats; 1. 5, 4 een diepte in de grond; 4, 2, 8 betaalt men bij sommige bruggen. In de herfst is het vaak 6, 5, 5, 3. V. Ingezonden door Mien de Jager. Mün geheel is een plaats in Noord-Holland. Mün eerste deel is een rivier, mün tweede een waterkering. Ingezonden door Hansje Boterenbrood. Welke merrie kan niet lopen? VII. Ingezonden door Rietje Goutier. Het bovenste woord moet je telkens met één letter veranderen, zodat Je ten slotte het laatste woord krügt. (zo nodig, mogen daarbü de mid delste letters van plaats verwisseld worden), huis klein knaagdier, meisjesnaam zit in je mond. deel van een schip, ander woord voor foto. bovenste versiersel op een Kerstboom, laatste stuk van sigaar. leuk

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9