OORLOGSSCHADE BINNENLAND Ons Kort Verhaal DAM PO 1EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 14 December 1940 De Nederlandsche Arbeidsdienst Extra rantsoen van een half pond kaas om den Noord-Oostpolder gesloten Brandstoffenbijslag op kostwinnersvergoeding ïoelatings-eischen voor kweekers van bloembollen Rondom het vaderschap Afd. I Inboedels tot 7500.— Afd. C Persoonlijke Ongevallen door Molest SCHADE-UIIKEERING De lichting, die in '41 zou opkomen, komt in den arbeidsdienst. EEN HALFJAARLIJKSCHE DIENSTTIJD. Binnenkort is de verordening te ver wachten, waarbij de Nederlandsche Arbeidsdienst in het leven wordt ge roepen. De nieuwe lichting, die in het voorjaar 1941 normaliter als soldaat zou zijn opgekomen, komt nu in den Arbeidsdienst. In het voorjaar is het mogelijk, dat 10.000 a 12.000 man vrij willig in den Arbeidsdienst treden. Dit moet men als een overgangsmaatregel beschouwen. Daarna wordt de dienst verplicht, naar de „Tel." verneemt. Legering, kleeding en gemis aan kader verhinderen een directe invoering van den Arbeidsdienst. Daarom is nu de kadervor ming krachtig ter hand genomen. In een viertal kampen worden de aanstaande lei ders gevormd. De Arbeidsdienst heeft een oproep om als vrijwilliger toe te treden uitgegeven, waarin het volgende staat: „De aanmelding voor vrijwillige dienst neming bij den Nederlandschen Arbeids dienst staat open voor alle mannelijke in gezetenen van het rijk, die Nederlander zijn en in den loop van het jaar 1941 het acht tiende levensjaar volbrengen, doch op 31 December van dat jaar niet ouder zullen zijn dan 23 jaar. Zij, die naar het oordeel van den commandant hiertoe in aanmer king komen, kunnen als vrijwilliger worden aangenomen voor den tijd van een half jaar, ingaande medio April 1941 op den voet van gewoon werker met een zakgeld van vijfentwintig cent per dag. Legering, kleeding, voeding en medische behandeling worden door den Arbeidsdienst verzorgd. Mogelijk is verhooging tot den graad van gezel (werker eerste klasse) met een zak geld van 50 cent per dag. Aan het einde van den halfjaarlijkschen diensttijd zal door de zorg van den Arbeids dienst, voor zoover daartoe gelegenheid zal blijken te bestaan, arbeidsbemiddeling wor den verleend bij den overgang in het Ne derlandsche vrije bedrijf, het overheidsbe drijf en het semi-overheldsbedrijf." OVER TWEE PERIODEN VERDEELD. Het is gelijk in het kort al is ge meld mogelijk gebleken naast het rantsoen kaas. dat aangeschaft kan worden tegen afgifte van de reeds voor voor het tijdvak van 2 tot en met 29 Öecember sus. aangewezen bonnen van het algemeen distributiebonboekje, wel ke recht geven op het koopen van 100 gram kaas, een extra rantsoen kaas beschikbaar te stellen. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 tot en met Zondag 29 December a.s. zal de met „35" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldigheidsduur van bon „35" eindigt op 29 December a.s., zoodat deze bon na dien datum niet meer gebruikt kan wordep. Het ligt in het voornemen voor het tijdvak van 30 December tot en met 12 Januari a.s. naast de bonnen ter ver krijging van het gebruikelijke rantsoen van 100 gram wederom een bon aan te wijzen ter verkrijging van een extra rantsoen kaas van 125 gram. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ln den handel nog een voorraad smeerkaas in verpakkingen van 125 en 250 gram ver krijgbaar is. Door het aanwijzen van bon „35" voor het koopen van 125 gram kaas, is thans de gelegenheid geopend smeerkaas in deze verpakkingen te koopen. Voor smeerkaas in verpakkingen van 250 gram dienen vanzelfsprekend twee bonnen „35" te worden afgegeven. REEDS IN FEBRUARI ZULLEN DE EERSTE STUKKEN GROND DROOG VALLEN. De dijk, welke den Noordoostpolder zal omringen, is gesloten. Vrijdagmid dag, 13 December, om 13.52 uur, viel het laatste keileem in het gat, dat de dijk vakken tusschen Urk en Overijssel nog van elkaar scheidde. De Noordoostpolderdijk is dus gereed ge komen, zoo zegt de „Tel.". Hij zal nog moe ten worden afgewerkt. In het begin vap Januari zal het electrisch gemaal bij Lem mer reeds met de droogmaling van het nieuwe gebied kunnen beginnen. In den loop van 1941 zullen ook de gemalen bij Urk en De Voorst in werking worden gesteld Het gat, dat Vrijdagmorgen nog gedicht moest worden, had toen nog een lengte van ongeveer 50 meter; twee groote kranen gin gen aan het werk en zoo groeide de dijk gestadig. Toen tegen twee uur. de laatste kluiten keileem in de opening vielen, gilden de sirenen ten teeken, dat een groot werk, waaraan drie jaar is gewerkt, tot stand was gebracht. De Noordoostpolderwerken zijn thans in een belangrijk stadium getreden. Reeds in Februari van het volgend jaar zuEen de eerste stukken grond droog vallen. Een flink stuk nieuw, vrucht baar land zal dan binnen afzienbaren tijd in cultuur kunnen worden ge bracht. ROOSKLEURIGE FINANCIËN. Verscholen in de bosschen van den Ve- luwezoom ligt de miniatuurgemeente Ro- zendaal, de witte raaf onder de Nederland sche gemeenten. Instede van te praten over begrootingstekorten en belastingverhooging heeft de Raad hier dezer dagen besloten, de belasting te verlagen dank zij den gunstigen toestand der gemeente-financiën aldus meldt de „Tel." Dit besluit moge vooral in deze 'tijden een groote zeldzaamheid beteekenen, voor deze dwerggemeente is het alleszins ver klaarbaar. De gemeentelijke huishouding van het dorp met zijn slechts 409 inwoners, vergt nu eenmaal geen al te groote uitgaven. Op het gemeentehuis zit de gemeente secretaris, de heer L. Belt, die tevens ge meente-ontvanger is. Zijn geheele staf per soneel bestaat uit één man, een volontair, die het desondanks pog niet al te druk heeft. Een geboorte-aangifte komt maar vier- tot vijfmaal per jaar voor en met de andere gemeentezaken is het navenant. Rozendaals politiecorps is eveneens slechts één man sterk: de veldwachter, H. Mater- man, die slechts geassisteerd wordt door zijn politiehond „Rex", is rechercheur, ad ministrateur en straatagent tegelijk. De eenige gemeentewerkman in Rozendaal ls E. Teunissen: op zijn ééntje vertegenwoor digt hij den reinigingsdienst, als directeur en straatveger. De man kan „al dit werk" gemakkelijk af, want de gemeente bezit slechts een paar openbare wegen en maar één „hoofd"-weg: van het kasteel Rosen- dael naar den Schelmscheweg. Aan het hoofd der gemeente staat als burgemeester, de heer D. M. M. d'Hangest baron d'Ivoy van Mijdrecht, hetgeen vol doende zou zijn, als de gemeentewet niet anders aangaf. Er zijn immers nog twee wethouders en vijf raadsleden! Deze vroed schap vergadert gezellig om één tafel ge schaard in de stijlvol gemeubileerde raad zaal, een kamer van het gemeentehuis. DIRECTEUREN VAN NIJVERHEIDS SCHOLEN BIJEEN. Te Amsterdam is de algemeene vergade ring van de Vereeniging van Directeuren van Nijverheidsscholen begonnen. Op deze bijeenkomst, belegd.in de Industrieele Club, werd allereerst het woord gevoerd door den voorzitter der vereeniging, den heer H. Bus. die de aanwezigen hartelijk welkom heette en een overzicht gaf van de positie, welke de vereeniging in den loop der jaren is gaan innemen. Nadat vervolgens een aan tal huishoudelijke punten van de agenda was afgehandeld, verkreeg dr. K. H. van Schagen, inspecteur van het middelbaar onderwijs te Amsterdam het woord, die een inleiding hield over het onderwijs in licha melijke opvoeding aan de nijverheidsscho len voor jongens en meisjes. vfbkqudheidbentJ krijgt U spoedig verlich ting en wordt Uw kou verdreven door rug en borst in te wrijven met Dooi 30 c». Pot 50 ct. 4626 Bij Apotheker* en Orogliten. (Ingez Ked.) I Door het hoofd van het afwikkelingsbu reau is aan de burgemeesters het volgende medegedeeld, hetwelk geldt, zoowel voo: hen, die zich nog in militairen dienst be vinden, als voor hen die tot den opbouw- dienst behooren. Evenals het vorige jaar zal ook over den winter 194041 brandstoffenbijslag op de kostwinnersvergoeding worden toegekend, ten aanzien van dienstplichtigen, die ten tijde van hun opkomst steun genoten of in werkverruiming geplaatst waren. Hetzelfde geldt ten aanzien van hen, te wier aanzien kostwinnersvergoeding is of wordt toege kend, berekend naar het inkomen, hetwelk zij zouden hebben genoten, indien zij in steun waren opgenomen of in werkverrui ming zouden zijn geplaatst, om het even of zij hoofd- of medekostwinner zijn. Deze bijslag, welk over het tijdvak van 27 October j.I. tot en meto *29 Maart a.s. kan worden toegekend, bedraagt f. 1.30 per week, waarin 5% voor duurtebijslag begre pen is. Zij. die het voorschot van f. 5.75 hebben genoten, moeten dit voorschot terugbeta len door middel van inhouding op het te goed, dat reeds is ontstaan door de be paling, dat de bijslag wordt berekend van 27 October 1940 af. Voor zoover het dienst plichtigen geldt, die inmiddels den werke- lijken militairen dienst of den opbouw- dienst hebben verlaten, behoeft dit voor schot niet te worden terugbetaald. HET BEWERKEN EN VERWERKEN VAN AARDAPPELEN WEDER MOGELIJK. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en vissCherij heeft ont heffing verleend van het verbod tot het be werken, doen bewerken, verwerken en doen verwerken van aardappelen, indien hiertoe door de stichting Nederlandsche inkoop- centrale van akkerbouwproducten, geves tigd te 's-Gravenhage vergunning is ver leend en de zoo noodig aan deze vergunning te verbinden voorwaarden zijn nagekomen. NIEUWE AANVOER VAN SINAASAPPELEN. Moeilijkheden met de clearing met Italië. Naar het Vad. verneemt, is dezer dagen een nieuwe zending sinaasappelen uit Ita lië te verwachten. De zending omvat twin tig wagons. Er doen geruchten de ronde, dat er moeilijkheden zouden zijn gerezen met den invoer van gedroogde- zuidvruch ten uit Italië, in verband met de beschik bare hoeveelheid deviezen. Dit ls niet ge heel juist. De Groenten- en Fruitcentrale heeft de benoodigde hoeveelheid zuidvruchten waar voor deviezen beschikbaar waren, aange vraagd en zal deze over de betrokken groot handelaars distrlbueeren. Van Nederland sche zijde zijn er dan ook in geen enkel opzicht clearingsmdeïlijkheden. Wel is het zeer waarschijnlijk dat er van Italiaansche zijde bezwaren worden geopperd, waardoor de clearing minder gunstig verloopt. Italië legt op het oogenblik nJ. aan den uitvoer naar Nederland eenige moeilijkheden in den weg, met het oog op den stand van de clearing. Door te geringen invoer uit Nederland naar Italië, zou de clearing een ongunstig beeld voor laatstgenoemd land gaan vertoonen, en hiertegen worden be zwaren gemaakt. Voorloopig heeft een en ander nog geen invloed op den invoer van versche zuidvruchten uit Italië, zooals si naasappels en citroenen. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft! tot toelating tot de groep kweekers van bloembollen, tot de groep exporteurs van bloembollen en de groep kweekers van bloemkweekerijproducten de volgende ver- eischten vastgesteld: I. voor zoover betreft toelating tot de groep kweekers van bloembollen, moet de aanvrager aantoonen, dat: a. hij voldoende opleiding heeft gehad als kweeker van bloembollen; b. hij een leeftijd heeft van ten minste 21 jaar, tenzij hij aantoont, dat hij kostwinner is of binnenkort zal worden; n. voor zoover betreft toelating tot de groep handelaren in bloembollen dat: a. hij voldoende opleiding heeft gehad als han delaar in bloembollen: b. h ijeen leeftijd heeft van ten minste 21 jaar, tenzij hij aan toont, dat hij kostwinner is, of binnenkort zal worden; c. hij financieel in staat is han del in bloembollen naar behooren te drijven III. voor zoover betreft toelating tot de groep exporteurs van bloembollen: 1. dat de aanvrager moet aantoonen, dat. a. hij voldoende opleiding heeft gehad als exporteur in bloembollen; b. hij een leeftijd heeft van ten minste 21 jaar, tenzij hij aantoont, dat hfj kostwinner is of binnen kort zal worden; c. hij financieel in staat is den export van bloembollen naar behoo ren te drijven; 2, dat de aanvrager, zoo zulks door de instantie, die over de toelating oordeelt, wordt verlangd, moet overleggen een schrif telijk bewijs, afgegeven door den Bond van Bloembollenhandelaren, gevestigd te Haarlem, waaruit blijkt dat deze bond te gen diens toelating tot de groep geen be zwaar heeft. B. als vereischten, bedoeld in artikel 1, lid 2, van het Crisis-Bloemkweekerijbesluit 1937, dat de aanvrager tot toelating in de groep kweekers van bloemkweekerijproduc ten moeten aantoonen, dat; a, 1. hij vol doende opleiding heeft gehad als kweeker van bloemkweekerijproducten, hetgeen wordt aangenomen, Indien hij gedurende drie jaren, onmiddellijk aan de aanvrage voorafgaande, in het bloemkweekerijbedrijf is werkzaam geweest; 2. deze opleiding gericht was op het stichten van een eigen bloemkweekerijbe drijf; b. hij een leeftijd heeft van ten min ste 21 jaar, tenzij de aanvrager kostwinner ls of binnenkort wordt: c. hij financieel in staat is een bloemkweekerijbedrijf te stich ten en te beheeren; C. als vereischten, bedoeld in artikel 1, lid 2, van het Crisis-Boomkweekerijbesluit 1937, dat de aanvrager tot toelating in de groep kweekers van boomkweekerijproduc- ten moet aantoonen, dat: a. 1. hij voldoen de opleiding heeft gehad als kweeker vah boomkweekerijproducten, hetgeen wordt aangenomen, indien hij gedurende drie ja ren, onmiddellijk aan de aanvrage vooraf gaande, in het boomkweekerijbedrijf is werkzaam geweest; 2. deze opleiding gericht was op het stichten van een eigen boomkweekerijbe- drijf; b. hij een leeftijd heeft van ten min ste 21 jaar, tenzij de aanvrager kostwinner is of binnenkort wordt; c. hij financieel in staat is een boomkweekerij bedrijf te stich ten en te beheeren. HERBENOEMING BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken. Is J. L. Dregmans, met Ingang van 1 Januari as., opnieuw tot burgemeester van de gemeente Koudekerke benoemd en is L. P. J. ten Holder, met ingang van ge noemden datum, opnieuw tot burgemeester der gemeente Schalkwijk en Tuil en 't Waal benoemd. Door ABLOVA. Niet ver van New-Town ligt het ge hucht Weston; een paar verspreide boeren huisjes te midden van bosschen en graan velden, afgelegen en stil. Een onbeduidend plaatsje, dat op geen enkele landkaart te vinden is. Toch heeft datzelfde Weston een paar jaar geleden ln het middelpunt der belangstelling gestaan; een belangstelling die even snel verflauwd is als zij ontstond. Een paar vervallen huizen, waaronder de ruïne van een groot hotel, herinneren nog aan die korte periode van bloei, van voor spoed, welke zulk een abrupt einde vond. Om deze droeve geschiedenis niet onnoo- dig te rekken: ze begon op zekeren dag, toen Jimmy Crook, na lang gepeinsd te hebben over de vraag hoe hij wat zou kun nen verdienen, een krankzinnig en ge waagd plan bedacht. Weston was toen nog het onbekende gehucht; de geboorte van een tweeling op de boerderij van Richards beteekende dan ook een gebeurtenis van den eersten rang. Jimmy had. er een kraam visite gebracht, een paar glaasjes brande wijn gedronken en met gepaste bewonde ring de twee schreeuwende, nieuwe wereld burgers gadegeslagen. Terwijl hij zoo ln gedachten verzonken voor de wieg stond, kreeg hij een verbijsterenden inval; was er een paar dagen geleden bij den kastelein ook niet een baby geboren en had de ooie vaar verleden week niet een zoontje ge bracht bij Mary, wier man thans een ver oordeeling wegens openbare dronkenschap uitzat? Was dat allemaal toeval of zat er een bijzondere bedoeling achter deze grillige speling van het lot? Deze vraag legde Jim my den gelukkigen tweelingvader voor. Richards keek eerst verbaasd en schonk nog eens in. Nadat hij Jimmy's voorstel aangehoord had, was hij in een schater lach uitgebarsten en had veelbeteekenend op zijn voorhoofd getikt. Maar Jimmy Crook was vasthoudend; toen de bodem van de brandewijnflesch te zien kwam wa ren ze tot overeenstemming gekomen. Nog dienzelfden avond brachten ze een bezoek aan den kastelein en aan Mary en kwam de zaak in kannen en kruiken, zij het ook onder protest en vele tranen van de kaste leinsvrouw, die met het geval heelemaal niet ingenomen was. Zoo ontstond de „Ver eeniging tot exploitatie van Weston's Vier ling", onder voorzitterschap van Jimmy Crook. Hiermede naderen wij de periode van bloei, in den aanhef dezes vermeld. Waar het opeens vandaan kwam was een raad sel, maar twee dagen daarna stonden de kranten vol van de vierling die in Weston geboren was. Reeds brachten ze een foto van het gelukkig ouderpaar; de dikke kas telein Bigg, terwijl hij achter de tapkast een glas bier inschonk en de trotsche moe der, gelukkig glimlachend tegen de op de foto onzichtbare vierling. Den derden dag bij het krieken van den ochtend naderde een onafzienbare file auto's het lieflijke plaatsje Weston. De her berg werd bestormd door een opgewonden menigte, tientallen autobussen brachten van heinde en ver de tallooze nieuwsgieri gen aan. In allerijl werd de hulp Ingeroe pen van politie en militairen om de orde te bewaren. Op den smallen landweg was het verkeer den geheelen dag volkomen ge stremd en de wanhopige automobilisten waren genoodzaakt den nacht in hun wa gens door te brengen. De dagen werden weken, de weken wer den maanden. Jimmy Crook liet een groot, modern hotel bouwen, pensions en villa's verrezen als paddestoelen uit den grond, voor de vierling werd een kostbaar pavil joen ingericht, waar de bezoekers de kleu ters achter glas konden zien rondkruipen. Men mocht niet zeggen dat ze erg veel op elkaar leken. Wel waren hun krullebolletjes gelijk geknipt, ze droegen dezelfde kleer tjes en waren ongeveer even groot. Maar verdernee, verder klopte het niet erg en dat was juist de dubbele attractie. De nlet-gelijkende vierling, komt het zien!! Bigg's herberg moest elke week verbouwd worden en nog kwam hij plaats te kort. De kiezelsteentjes uit zijn tuin werden voor een dollar per stuk verkocht en als het grint opraakte kwam er 's nachts een vrachtauto voor, die nieuwen voorraad bracht. De foto's waarop het gelukkige ouderpaar met de vierling vereeuwigd wa ren, brachten fancy-prijzen op. Schatten hadden de fabrieken er voor over om haar producten den beroemden naam Bigg te mogen geven. Bigg's tafelzuren, kanarie zaad, breukbanden, meikpannen, slaolie. Bigg's vierling, grootgebracht met Kwee bes Krachtige Kindermeel; Bigg's Vierllng's nageltjes geknipt met de wereldberoemde Naxton nagelschaartjes; Bigg's vierling ge- wasschen met Roldona Roode-Rozenzeep. Het geld stroomde binnen. Boer Richards was gaan rentenieren; liet zich een groote villa bouwen en deed geen ander werk dan éénmaal per week zijn'hand ophouden als de pot verdeeld werd. Doch het noodlot naderde. Mary's echt genoot, die tijdens deze opwindende gebeur tenissen van den vloer was, daar hij zijn twaalfde veroordeeling wegens openbare dronkenschap moest uitzitten, kwam vrij. Op zekeren avond betrad hij de echtelijke woning en vond er, in stede van zijn baby, een kist vol geld, tegen welken ruil hij ove rigens geen enkel bezwaar had. Nadat zijn vrouw hem ingelicht had, meende hij er wel aan te doen een enkel glaasje op den voorspoed van de vierling te gaan nuttigen, nam de kist op zijn nek en verdween om voorloopig niet terug te kee- ren. Natuurlijk richtte hij zijn, thans nog vaste, schreden naar Bigg's herberg en kwam bij het verstrijken van den tijd al lengs in een zonnig humeur. Deze opge wekte stemming, behield hij zes dagen; toen was het geld op en verviel hij in een droeve melancholie, die hem deed verlan gen zijn kind terug te hebben. Zijn eigen, bloedeigen kind, begrijpen jullie goed? Hij begon er bij te hullen dat je het in New- Town kon hooren. De doodelijk verschrikte leden der Vereeniging tot exploitatie van Weston's Vierling trachtten te sussen. Toen hij zijn zin niet kreeg meende de dwars kop, dat hem eigenlijk groot onrecht ge daan was. Waarom Bigg als vierling-vader gekozen en niet hem? Nu wilde h ij wel eens een tijdje vader zijn en gekiekt, ge filmd en gehuldigd worden! Was het eer lijk, dat één altijd vader was en de ander nooit, riep hij snikkend uit, terwijl de tra nen in zijn leege glas drupten. Om de beurt: éérst Bigg, nü hij, dan Richards en dan Jimmy Crook, die had het ook wel eens verdiend! Zoo naderde het einde van Weston's voorspoed. Na enkele dagen waren de le den der vereeniging in een hevige ruzie ge wikkeld, van welken strijd de vrouwen ge bruik maakten om de klnders uit het pa- voljoen weg te halen. De verontwaardiging van het publiek kende geen grenzen en de tooneelen die toen voorvielen kunnen hier beter onbeschreven blijven. De vereeniging werd ontbonden; het ho tel kwam leeg te staan en tot verval, het plaatsje Weston werd weer het gehucht van vroeger; stil, afgelegen en slapend te midden der bosschen. De herbergier is blij ven zitten met een tuin vol kiezelsteentjes en drie kisten foto's. En geen mensch die er nog één cent voor geeft! (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden) SAMENVOEGING VAN LIMBURGSCHH GEMEENTEN. Men meldt uit Limburg aan de N-R.Crt. Ged. Staten hebben den betrokken ge meentebesturen de ontwerp-besluiten van het departement van binnenlandsche za ken inzake samenvoeging doen toekomen. Den gemeenten is verzocht binnen een maand hun standpunt te bepalen. De samenvoegingen hebben betrekking op de volgende gemeenten: 1. Gronsveld, Rijckholt, Eysden en Mesch; 2. Noorbeek, Mheer en Geertruid; 3. Gul pen en Slenaken; 4. Bemelen en Berg-en- Terblljt; 5. Meerssen en Ulestrate; 6. Itte- ren en Bunde; 7. Spaubeek en Schinnen; 8. Jabeek, Merkelbeek, Blngelrade en Oir- beek; 9. Hulsberg, Klimmen en Wijnands- rade; 10. Sittard, Hoog Slttard en Mun- stergeleen; 11. Grevenbicht, Obbicht-en- Papenhoven: 12. Roosteren en Susteren; 13. Stevensweert en Ohé-en-Laak; 14. Me- llck-en-Herkenbosch en Vlodrop; 15. Hun- sel, Neeritter en Ittervoort 16. Thorn en Wessem; 17. Heel, Panheel en Beegden; 18. Baexem en Grathem; 19. Haelen, Nunhem en Buggenum; 20. Wanssum, Meerlo en Broekhuizen. Wanneer deze samenvoegingen tot stand komen, bestaat het plan nog 30 gemeenten te laten verdwijnen. Dan zullen dus ln de provincie Limburg nog 88 gemeenten over blijven. KAASPRODUCENTEN ALS BOTER- PRODUCENTEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij, in de Staatscourant van gisteren opgenomen, wordt de mogelijkheid ge opend om: le. kaasproducenten als producent van boter toe te laten en 2e. boterpakkers als boterhandelaren toe te laten. Voorts is hierin vastgelegd, dat aan allen die fabriekmatig ten minste 2000 K.G. bo ter per jaar bereiden, dan wel zulks aan nemelijk maken, een ompakvergunnlng zal worden verstrekt. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen zal de paardenmarkt welke Maandag a.s. te Utrecht zou wor den gehouden, niet doorgaan. ONDERL'INGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ GEVESTIGD" TE KSfl JS-CWVENRAGG TELEFOON UpA1 J?v30.4l te verzekeren voor de vervangingswaarde in aansluiting op de Rijks bijdrage. (Ook voor personeel van luchtbescherming, brand weer, politie, enz.). Voor beide afdeelingen drie-maande- lijksche Wendt U tot Uw A SSURANTIEREZORGER 4014 (Ingea. Med.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van de al of olefc geplaatste 6tukken wordt niet teruggegeven. VOOR OUD-STRIJDERS. Met St. Nicolaas zijn aan onze gewonde landsverdedigers tal van versnaperingen ge schonken. Maar heeft men er wel eens aan ge dacht, dat ook in sanatoria en dergelijke in richtingen vele oud-strijders worden verpleegd? Leidenaars, mogen wij onze kans voorbtf laten gaan om nu met Kerstmis onze dank baarheid en medeleven te toonen voor het offer door onze jongens voor ons gebracht? Laten wij hun toonen, dat wij ze zeker niet vergeten zijn en daarom, voor U aan Uzelf denkt, geeft eerst Uw bijdrage voor een plan, om namens de Leidsche bevolking, één groote zending te sturen als symbool van de gedachte, dat wij in moeilijke dagen dicht bij hen zijn. Handelt dus direct! Koopt een klein ge schenk van ongeveer 50 cents, pakt dit leuk ln, met. rood papier b.v., sluit er een hartelijk briefje bij en bindt aan het pakje een kaartje, waarop wij één van de door ons toegezonden naman zullen vermelden. Ook geldelijke bijdragen zijn zeer welkom. Wfj zorgen voor de geheele zending, .die plaats heeft op 19 December a.s. Stuurt dui Uw pakje tot uiterlijk Woensdag 13 December, 20 uur in bij de volgende adressen: Mevr. M P. FOEKEN—TEN CATE, Lam- menschansweg 4. Giro 370553, Tel. 23553, Mej. A. OUDSHOORN, RIJnsburgcrdngel 22a, tel. 25153. 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7