3 Isie Jaargang ZATERDAG. 14 DECEMBER 1940 No. 24763 De aanvallen op Engeland De strijd ter zee De molen draait. Verduisteren De verwoestingen Sheffield m De Engelsche weigering jegens hef comité Hoover Versterkingen voor Italianen aan Balkanfront Onder welke omstandigheden het Belgische leger capituleerde Onthullingen van de Matin De hertog van Windsor bij president Roosevelt Het overlijden van lord Lothian 17.28 uur 9.43 uur 17.28 9.44 uur uur V- Verspreide Berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LE1DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd ztyn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenfcies belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplem Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ235 per week ƒ048 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) _o— Amerikaansche persbureaux melden over den aanval, welken 't Duitsche luchtwapen gisteren op Sheffield heeft ondernomen, dat overal in het Engelsche staalcentrum verwoesting en verderf heerscht. Steeds nog explodeeren er tijdbommen. De geheele stad draagt sporen van de vernietiging door brisant- en brandbommen. In sommige be richten wordt gezegd, dat de verliezen aan menschenlevens en het aantal gewonden ondanks de hevigheid van den aanval be trekkelijk gering zijn. Uren lang hebben talrijke branden gewoed alvorens gebluscht te kunnen worden. Een reeks straten is volkomen geblokkeerd, vooral door tram wagens, die zijn blijven stilstaan toen de aanval begon, en het slachtoffer van de Duitsche bommen zijn geworden. (D.N.B.l Het D.N.B. meldt: Een kleine Duitsche duikboot heeft drie gewapende koopvaardijschepen met een ge- gezamenlijken inhoud van 15.800br.t. in den grond geboord. De Britsche admiraliteit deelt officieel mede, dat de gewapende koopvaardijkruiser „Forfar" getorpedeerd en daarop gezon ken is. Bevoegde scheepvaartkringen te New York hebben verklaard, dat het grootste schip van Noorwegen, de Oslofjord (13.673 ton), twee dagen geleden in de nabijheid van Newcastle op. een mijn geloopen en gezon ken is. De Oslofjord, die door Engeland was overgenomen, was op weg naar Canada Het Duitsche vrachtschip „Idarwald" is op 10 December door zijn eigen bemanning tot zinken gebracht in de wateren van Mid- den-Amerika. De bemanning wilde voorko men, dat het schip door den Britschen kruiser „Diomede" zou worden opgebracht. Volgens berichten uit Havana heeft dit voorval bij het publiek en in de pers van Midden-Amerika veel opzien gebaard. Het vooraanstaande Cubaansche blad „El Mun- do" schrijft: „Onverschillig of het Duitsche schip werd opgebracht of tot zinken ge bracht, het feit blijft, dat de Amerikaan- sche neutraliteiszone, en wel de wateren van Argentinië, Brazilië, de Dominicaan- sche Republiek, Mexico en Cuba, opnieuw geschonden is." (DM.B.) Naar Reuter meldt, is het in Engelschen dienst varende Zweedsche s.s. „Daphne" (1514 ton) in den Atlantischen Oceaan ge zonken. Slechts één lid van de uit negen tien koppen bestaande bemanning kon ge red /orden. EEN ANTWOORD VAN KARL MEGERLE. Onder het opschrift „Vergelding namens Europa" geeft de diplomatieke medewerker Van de Berhner Boersenzeitung Karl Me- gerle, den Britschen minister voor de blok kade, Cross, antwoord op zijn verklaring dat Engeland geen aanvoer van levensmid delen voor de door Duitsche troepen be zette gebieden zal toelaten, doch de blok kade tegen zijn vroegere bondgenooten veeleer zal voortzetten. De hongeroorlog, zoo schrijft Megerle, is een Engelsche uitvinding. Het volkenrecht kent hem niet en verklaart hem voor ille gaal. De Duitsche schrijver, die verklaart dat Engeland het zich aanmatigt, juist aan de Vereenigde Staten de door oud-presi dent Hoover voorgenomen hulpactie te ver bieden, wijst vervolgens op een besluit der Panamaconferentie van October 1939, waar in eenstemmig, dus ook met de stem van de Vereenigde Staten, werd vastge steld, dat al hetgeen de burgerbevolking der oorlogvoerende landen aan levensmid delen en kleeding noodig heeft, niet als contrabande beschouwd mag worden. Te genover de voorwendsels, welke Cross ge bruikt om de Engelsche houding te recht vaardigen, constateert Megerle, dat van Duitsche zijde niet het voornemen bestaat, oe bezette lander uit te mergelen. Duitsch- land houdt zich binnen het kader van de rechten, welke het als bezettende mogend heid internationaal toekomen, en draagt het zijne er toe bij om den toestand te ver lichten. Het zal er echter voor zorgen, dat deze „nieuwe Britsche gemeenheid" tot in het uiterste dorp van de bezette gebieden hekend wordt. Deze daad richt zich tegen hen, die hun bloed voor Engelands belang hebben vergoten. Engeland koestert met dit plan het voornemen, deze volkeren tot ver zet tegen de militaire leiding te brengen. De blokkade-oorlog Is Duitschland door Engeland onder schending van het volke renrecht opgedrongen waardoor Duitsch land zich in een moreel onaantastbare po sitie bevindt. Ja nog meer. Cross Heeft door zijn rede over de rechtmatigheid van de Britsche blokkade en de weigering der Amerikaansche hulpactie elke handeling van Duitschland gerechtvaardigd. Alle ellende, zoo schrijft Megerle, welke over het Engelsche volk en zijn bondgenoo ten gekomen is of nog komen zal, komt op het Engelsche hoofd neer. De cynische ver klaring „Engeland moet leven ook al moe ten de kleine bondgenooten sterven", zal Europa nog slechts krachtiger doen aan eensluiten. Duitschland zal ervoor zorgen dat het geheele Europeesche vasteland in Engeland den doodsvijand van zijn geluk, zijn welstand en zijn toekomst ziet. Europa voor altijd van de Engelsche tyrannie te verlossen is een missie, welke aan Duitsch land niet alleen door de eigen maar ook door de Europeesche levensbelangen is op gedragen. Met de weigering van een. menschlievende hulpverleening voor zijn slachtoffers, zoo eindigt Megerle, heeft En geland zich buiten de beschaafde volkeren geplaatst. Duitschland zal, wanneer de dag komt, deze Britsche brutaliteit niet verge ten. Het zal niet alleen in het eigen belang, maar ook namens hen, die Engeland In het ongeluk gestort heeft, het zal namens Europa de geschonden gerechtigheid en de gehoonde mensehelijkheid herstellen. (DO,) Van het Noordelijke front rondom Podgradec wordt gemeld, dat het weer gisteren na de ongewoon hevige koude van de laatste dagen, heter is geworden. De zware sneeuwval en de aanhoudende storm hadden het onmogelijk gemaakt de voor posten van munitie en levensmiddelen te voorzien. Dank zij het fraaie weer heeft men de voorposten thans kunnen aflossen, Waarna de strijd geopend is. Van Joego- slavisch gebied uit heeft men kunnen constateeren, dat de bedrijvigheid van de luchtmacht en van de artillerie terstond weer zeer hevig was. Naar men voorts ver neemt, hebben de Italianen in den loop van den nacht van Donderdag op Vrijdag aan zienlijke versterkingen aangevoerd. Uit het Joegoslavische grensklooster Svetinaum aan den Zuidelijken oever van het Ochrida- meer wordt gemeld, dat gistermiddag der tig Italiaansche vliegtuigen boven Podgra dec en de dorpen Tsjerova en Starovo, waar de kern van de Grieksche troepen zich be vindt, bommen hebben laten vallen. Een aantal vliegtuigen heeft vervolgens op ge ringe hoogte vlak boven de Grieksche stel lingen om Podgradec gevlogen en deze plaats met een groot aantal bommen be stookt. (DN.B.) ITALIAANSCHE BLADEN OVER DEN STRIJD IN GRIEKENLAND EN EGYPTE. De groote slag tusschen de Italianen en de Engelschen in Egypte en de strijd aan het Grieksche front worden door de bladen van commentaar voorzien, waarbij* zij wij zen op de krachtige pogingen, welke Enge land thans tegen Italië onderneemt in de Middellandsche Zee, in de ij dele hoop Rome een beslissenden slag toe te brengen. Enge land heeft enorme hoeveelheden manschap pen en strijdkrachten uit het geheele rijk geput om tegen Italië, vooral aan het Egyp tische front, in den strijd te werpen. Maar de Engelschen, zoo schrijft de Popoio di Roma, vergissen zich, indien zij meenen met Italië het zwakke punt van de as te kun nen vereenzelvigen. In de'woestijn bieden de Italianen dapper het hoofd aan het of fensief van de gepantserde vijandelijke co lonnes en zoo lang er water is, benzine, mu nitie en manschappen, duurt de strijd voort en biedt hij breede mogelijkheden. Italië zoo betoogt het blad, maakt een moeilijk oogenblik van zijn oorlog door, maar be leeft het met de stellige zekerheid, dat het ook deze beproeving te boven zal komen. Al is Engeland in Egypte machtig, Italië stelt vertrouwen in zijn soldaten en hun leiding en rekent op hun overwinning. De Engelschen vergissen zich weer eens schrijft de Messaggero wanneer zij hopen door pro paganda vrees en ontreddering in Italië te weeg te brengen. Dit is thans het groote uur van het Italiaansche volk, dat slechts de wegen van eer kent en slechts dien weg zal bewandelen, hetgeen beteekent dat het den vijand geen rust zal laten, zoo lang hij niet overwonnen is. Het Italiaansche volk weet, dat het met succes kan strijden tegen de Engelschen en hun aanhangers. De En gelschen zullen zich kunnen overtuigen van den geest van opoffering, tucht en toewij ding der Italianen jegens het vaderland. (Stefani). Onder het opschrift „een legende, die ongedaan gemaakt moet worden Leopold IH heeft zijn bondgenooten in Mei 1940 niet verraden", bevat de Moniteur, die nauw contact onderhoudt met Pierre Laval, een artikel, waarin de omstandigheden der ca pitulatie van het Belgische leger, in tegen stelling tot de destijds door de vroegere regeering Reynaud afgelegde verklaringen, in haar ware gedaante geschilderd worden. De Fransche openbare meening heeft, schrijft het blad, sinds de beweringen van Reynaud den indruk gehad, dat Leopold m zijn plichten tegenover hen niet vervuld heeft, die hij voor zijn land te hulp riep, en dat hij door het vroegtijdig neerleggen van de wapenen ln sterke mate tot de de finitieve nederlaag van Frankrijk heeft bij gedragen. Noch de Belgische koning, noch het Belgische leger kunnen echter aange klaagd worden, hun plichten verwaarloosd te hebben. Met het oog op den militiairen toestand, waarin het Belgische leger zich bevond, bestond er destijds blijkbaar slechts de keuze tusschen een vreeselijke slachting onder de Belgische soldaten en burgers, hetgeen overigens het verzet slechts korten tijd had kunnen verlengen, en het door Leopold III genomen besluit. Het blad wijst erop, dat koning Leopold den wens'eh om de wapens neer te leggen aan Frankrijk en Engeland tot uiting heeft gebracht en hen daarvan driemaal op de hoogte heeft ge steld, Ten slotte constateert de Moniteur, dat het dus blijkt, hoezeer het verwijt van Reynaud jegens den Belgischen koning, dat hij de bondgenooten niet op de hoogte ge bracht zou hebben van de critieke positie van het Belgische leger en van de nood zakelijkheid de wapens te strekken onge grond Is. (D.NB.) De Matin vervolgt zijn artikelenreeks te gen de Fransche persoonlijkheden, die ver antwoordelijk zijn voor den oorlog en de nederlaag van Frankrijk en rekent af met den generalissimus van het Fransche leger, generaal Gamelin, die zich binnenkort te Riom zal moeten verantwoorden. De voormalige premier, Flandin, zoo schrijft het blad, trof Gamelin na een on derhoud met Daladier ln de antichambre van den premier aan en verklaarde hem, dat Duitschland na de overeenkomst met sovjet-Rusland nog slechts één front be hoefde te verdedigen, namelijk het Westen. De opvatting van den Franschen generalen staf, aldus voer Flandin voort, luidde even wel, dat Frankrijk slechts dan oorlog kon voeren, indien Duitschland gedwongen was op twee fronten te. vechten. Gamelin antwoordde hierop, dat Duitsch land inderdaad op twee fronten moest strij den, want het Poolsche leger was beter dan men meende en 'het zou volhouden. Het zou ten minste een half jaar tegenstand kun nen bieden en in dien tijd konden de En gelschen hun troepen naar Frankrijk bren gen. Naar beweerd wordt, zou Gamelin voor nemens zijn te Riom te verklaren, dat hij niet op de hoogte was van de middelmatige waarde van het ln zijn handen gelegde in strument. Hierop kan men slechts antwoor den, dat hij dan de eenlge geweest ls, 'die dit niet wist, want in de rapporten, die het tweede bureau van zijn hoofdkwartier uit bracht, was al het noodige opgenomen (DNB). De Associated Press meldt uit Miami, dat de hertog van Windsor een ontmoeting heeft gehad met president Roosevelt. Deze heeft den hertog ontvangen aan boord van den Amerikaanschen kruiser Tuscaloosa, die in een niet genoemd gedeelte van de Caraibische zee lag. Zij hadden met elkan der een onderhoud, dat IV2 uur geduurd heeft. Over den aard van de bespreking ver klaarde de hertog na afloop, dat zij de kwesties der Amerikaansche steunpunten ten aanzien van alle West-Indische eilan den besproken hadden. Tevens hadden zij de economische toekomst van deze eilan den besproken alsmede de kwesties hoe de Vereenigde Staten met Engeland zouden kunnen samenwerken om de West-Indische eilanden tot ontwikkeling te brengen. Van de zijde van president Roosevelt zijn geen mededeelingen over den inhoud van de be sprekingen verstrekt. De plotselinge dood van den Britschen ambassadeur te Washington, lord Lothian, heeft groot opzien gebaard. De oorzaak van zijn dood is niet volkomen opgehelderd. In bepaalde Engelsche kringen zou men er belang bij hebben, zijn overlijden met den sluier der geheimzinnigheid gehuld te la ten. Bekend is echter, dat lord Lothian een kwaal had, en dat de jongste groote fiasco's van Groot-Brittannië hem zwaar geschokt hadden. Lord Lothian was in tegenstelling tot Churchill sinds lang van opvatting, dat Groot-Brittannië dezen oorlog verloren heeft, en onder vrienden gaf hij aan deze overtuiging herhaaldelijk onverholen uiting Lothian, die in een lange en schitterende carrière, welke begon met de functie van particulier secretaris van Lloyd George, vaak genoeg bewezen had, een helder rea list te zijn, was door het verloop van den oorlog met groot pessimisme vervuld ge raakt en vreesde voor zijn land het ergste.' Op zijn laatste reis naar Engeland wist van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 17.48 uur en gaat onder te 8.50 uur d.a.v. van Zondagavond tot Maandagochtend De maan komt morgen op te 18.40 uur en gaat onder te 9.43 uur d.a.v. -J renden indruk welken de ln Engeland door het Duitsche luchtwapen aangerichte ver woestingen op hem maakten er toe te bewegen, nog eens een pogng te onder nemen om de Amerikaansche hulpverlee ning te bespoedigen, Lothian nam deze opdracht aan. hoewel hij er van overtuigd was, dat ook deze po ging mislukken zou. Inderdaad had hij kort na zijn terugkeer ln Washington een onder houd met president Roosevelt, waarover geen bijzonderheden bekend zijn geworden. De wanhopige pogingen van Engeland om fmancieele hulp van de Vereenigde Staten te verkrijgen, laten echter vermoeden, waarover het .onderhoud geloopen heeft. De verklaring van president Roosevelt in een persconferentie dat hij Lothian niets beloofd heeft, geeft te verstaan, dat ook deze opdracht van Churchill aan Lothian mislukt was. Het fiasco, van zijn zending en de be zorgdheid om hpt lot van Engeland, dat el- ken dag zijn zekeren ondergang dichterbij komt, hebben hem gebroken. Met lord Lo thian heeft Engeland ongetwijfeld een be kwamen pleiter voor zijn zaak in Amerika verloren (DNB). De Associated Press meldt dat het stoffe lijk overschot van lord Lothian in Amerika gecremeerd zal worden. De urn zal bewaard blijven op het kerkhof van Arlington, totdat Churchill hem ondanks den verplette-1 zij naar Engeland zal worden overgebracht. TOCH AMERIKAANSCHE LEVENS MIDDELEN NAAR EUROPA? Uit Helsinki verneemt het D.N.B. Uit Washington wordt gemeld, dat de regeering der V.S, met betrekking tot zen dingen levensmiddelen voor de bezette ge bieden met de Engelsche regeering van mee ning verschilt. Huil heeft n.l. op een pers conferentie de verrassende mededeellng ge daan, dat het Engelsche verbod van Ame rikaansche hulpverleening de Vereenigde Staten er niet van zal weerhouden, de goe deren naar Europa te zenden. Men ver moedt te Washington, dat de zendingen over Finland zullen worden geleid. Dit nummer bevat VIER Bladen Binnenland Hulpverleening aan oorlogsslachtoffers (2e Blad) De dijk om den Noordoost-polder gesloten Binnenland. 2e Blad). Het ontslag van den burgemeester van Hoogland (Reohtzaken, 2e Blad). Buitenland De Strijd in Afrika en Albanië (le Blad). Karl Megerle over de Engelsche honger- blokkade (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 3 VAN HET DERDE BLAD. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst IEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 6798 (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1