Waar de Vrouw belang in stelt In het oog der wereld LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 December 1940 Vierde Blad No. 24763 Siste Jaargang Oude Schoenen Practische gordeltaschjes DAGBLADRECLAME Vrouwenspiegel Booze mannentong Bloembollen Geen „harmonisch geheel", maar toch Soms kun je wel eens opeens woedend worden! Je had je vast voorgenomen, niet en nooit je humeur te laten bederven door het bonnengescharrel, noch door de duurte noch door andere dingen. Rn nuJa bij mij is het zóó gegaan: !k werdi opeens woedend om een paar schoe nen, die ik ni-et torijigen kon. A'Is huisvrouw leed je „in punten". Ik had het netjes voor elkaar: gelukkig nog een jas van het vorig jaar, die keurig was. Ben nieuw hoedje eébij. Tasch en handschoenen allebei zwart loonden ook nog best een jaartje mee. En aan dit harmonisch geheel, dat ik voor den spiegel bewonderde, ontbraken alleen nog een paar vlotte schoentjes. Vlug op weg naar het distributiekantoor om een bon aan te vra gen. Ja, hoe dat precies zat met die sohoe- nenlbonnen wist ik niet, maar ik had .ge hoord van iemand, die altijd net doet of ze letterlijk Mies weet dat je er beslist een kreeg. En toenkwam er een donderslag uit den stralend helderen hemel van dien mor gen, of liever uit den mond van den stren gen meneer achter het bureau, die zei: „Zeker, alaU naar waarheid verklaren kunt. dat U gesp" andere bruikbare schoenen hebt, krijgt Uroirect een schoenerabon." „Geen.... andere.... bruikbare Jk dacht aan de zwartjes van het vóór- vorig jaar, aan de bruine pumps, aan de suèdé en aan die gevlochten schoentjes, en aan de zware wandelschoenen, alleen ge bruikt op trektocht. „Nu?" „Nee", zei ik „dèt kan ik natuurlijk on mogelijk verklaren. Wie heeft er ruu heeie- móól geen schoenen in de kast? Al was het alleen maair Je zomerschoenen, die je best in den winter door kunt dragen. Maar ziet U eens. ik heb geen nette en „Bruikbare schoenen zijn waterdichte schoenen", decreteerde de meneer en ik voelde, dat verdler aandringen 'kinderachtig en fout was. Toen ik op straat stond, begreep ik op eens, dat het effect van die keurige jas mèt hoedje, handschoenen, tasch en mis schien nog een paar nleu/we zijden kou sen radicaal zou worden bedorven door de schoenen van twee Jaar geleden, die her haaldelijk verzoold en zelfs een tikje te groot geworden waren. En toenja, toen Bijzonder geschikt, als u in donker op straat moet. Als u tijdens de verduistering in donker op straat moet zijn, is het aangenamer niet teveel bij zich te hebben en de handtasch maar thuis te laten. In plaats van onze anders onafscheidelijke tasoh dragen we dezen smaakvolien ceintuur, dien we maken van gekleurd singelband. kwam het opeens over me. Hc werd woe dend! Gelukkig ging de bul gauw over, maar ik kon dien morgen voor het eerst de vrou wen begrijpen, die telkens weer naar ge lang van haar temperament woedend óf verdrietig worden, als ze door de tijds omstandigheden niet precies alles kunnen krijgen, wat ze noodlg denken te hebben. Het is natuurlijk glad fout, het is boven dien dom om je humeur te verliezen, maar ieder heeft wel zoo'n enkel zwak puntje en als Je nu Juist déórin getroffen wordit, dan Ik heb uit een sportief oogpunt en ook wel een beetje als een soort boete, direct mijn oude zwarte schoenen voor den dag gehaald, ze keurig glimmend gepoetst en ze bij het zwarte stelletje aangepast zonder m'n neus voor mezelf op te trekken. En ik hpb me wel even diep geschaamd toen ik dacht aan al die dappere vrouwen, die zich Er aan geschoven worden twee zakjes van zeildoek, vervaardigd in een van de kleuren van het singelband. Hebben we b.v. rood met blauw voor den ceintuur gekozen, dan nemen we de zakjes rood. Die zakjes worden gevoerd met een stevig katoentje en gesloten met een kleine rits sluiting. Het model, dat we hier geven, is aardig, als u er niet te veel in heeft, b.v. een sleutel zakdoek, klein zaklantaarntje, wat geld. Zeildoek laat zich heel gemakkelijk op de machine stikken en geeft een fleurig effect. Voordat men het zakje dichtnaait, stikt men eerst de ritssluiting erin. Daarna aan den verkeerden kant langs drie kanten dlchtstrlkken, voorzichtig omkeeren en van boven met de hand dichtnaaien. Wie een stiksel als verslering beschouwt, stikke de tasohjes aan den goeden kant. Leuk idee, vindt u niet? O'oncentreer op hel krachtigste reclame-middel al Jaren niet meer herinneren kunnen ooit een /harmonisch geheel" te hebben gehad, die dag in dag uit moeten worstelen voor het allernoodigste, die dolblij zijn als de schoenen van het heele gezin water dicht zijn. Ziet U, je kunt de omstandigheden, die We nu beleven, op twee manieren beschou wen. Van buitenaf: Als een reeks rampen en tegenspoeden, waar Je over moppert. Van binnenuit: Ais een kans om te leeren dragen, sterk te worden, sportlef en dapper te leven. En 'bovenal: om imeer één te worden met aindlere vrauiwen, die al zoolang het aller zwaarste te dragen hadden. Innerlijk één. Een volk met mopperende, klagende huis vrouwen Is een verdeeld hoopje Individuen. Een volk met dapper zorgende, opgewekt levende, desnoods het halve leven impro- viseerende huisvrouwen, die voor geen enkel gaatje te vangen zijn, groeit tot een een heid! R. DE RIJ Y'PJBK-V. d. REEK. In geen andere eeiuw dom de onze werd zooveel geleeraard oven- liefde en g. .den standaard, maar ook in geen andere eeuw wend zooveel geleden aar. kwijr.er.de har ten en beurzen. In de liefde is een fout minder erg dan een belachelijkheid. De wil om gelukkig te zijn is de grond slag van het geluk. Daarom moeten we liet geluk evenveel eerbied bewijzen als het talent, want ook het geluk is immers een schoone begaafdheid. Dikwijls mist men in het huwelijk twee dingen: wederzijdEch meegevoel en weder- zijdsche beleefdheid. Een vrouw, die udt den nood geen deugd kan maken, is geen echte vrouw. Tot de volmaaktheid van e«n vrouw behoort ook een kleine onvolmaaktheid. Niet het bemind worden maakt het ge luk in de liefde uit, maar het kunnen be-, minnen. Alleen moedige karakters zijn tot ware liefde in staat. In het huwelijk is een harde slag zoo nu en dan beter te verdragen dan voort durende speldeprikken. Een vrouw vergeeft alles, maar ze herin nert er ons al te vaak aan, dat ze vergeven heeft. Schoonheid en leelljkheid verdwijnen langzamerhand onder de rimpels van den ouderdom. De eerste gaat erin teloor, de laatste verbergt zich erin. Wil je één dag gelukkig zijn, drink je een roes. Wil je drie dagen gelukkig zijn, treed in het huwelijk. Wil je een week gelukkig zijn, slacht je varken. Er bestaat een vrouw, die door het lot voor ons bestemd is. Loopen we haar mis, dan is ons heele leven gered. Als een vrouw zegt: „Ik wil slechts jouw geluk" dan denkt ze meestal aan haar eigen. Wie de waarheid over de vrouwen zegt, heeft absoluut een paard noodigom zich uit de voeten te maken! VOORRAADVORMING van Jozo en Nezo is verstandig, in ver band met stagnatie in aflevering bij eventueele verkeersmoeilijkheden. 4035 (Ineez. Mcd.) Zondag: Gestoofd konijn, stoofperen, aardappelen, flensjes. Maandag: Runderrollade, schorseneeren, aard/appelen, Chocoladevla. Dinsdag: Koud vleesoh, bieten, aardappe len, rijstebrij. Woensdag: Tomatensoep, savoyekool, ver- sche worst, aardappelpuree. Donderdag: Stoofschotel van zuurkool, aardappelen en rookworst, appel. Vrijdag: M-agere erwtensoep, gekookte vlsch, botersaus, winterwortelen, aardap pelen. Zaterdag: Paardebiefstuk, bloemkool, aardappelen, watergruel. JïADOX Zuurstof maakt UwwaschVater loven- dig. Miljoenen belletjes reinigen de poriën van Uw huid en maken dat deze weer ademen kan. Daardoor verdwijnen puistjes, vet- wormpjes en vlekkerige huidUw teint wordt weer stralend frisch. Bovendien spaart het zeep, als ge wat Radox in Uw waschwater doet. BU apoth. en drog. diet.en 16 ct. incl. verh.O.B. 4621 (Ingez. Med.) ervaring van zijn personeel. De kern van elk bedrijf is een „koppel" volk dat het vak door en door kent, een groep werklui in wier familie het behandelen van de bollen traditie geworden is. Voor den Hollandschen kweeker bestaat er bovendien geen andere grond dan bol- lengrond. Elk lapje Is van beteekenis. Elk hoekje, hoe klein ook, krijgt zijn eigen be handeling. Heeft een stukje van een lut- telen vlerkanten meter dit jaar minder op geleverd dan het vorige, dan wordt de oor zaak opgespoord. Meer mest, minder water, wat mankeert er aan? Grond heeft waarde en moet de hoogste waarde opbrengen. Iedere ziekteklem moet intensief bestreden worden en wórdt ook intensief bestreden. Een gansche staf van geleerden is in het Phytopathologisch Instituut te Lisse voort durend aan het zoeken allereerst om de oorzaak van verschillende bollenziekten op te sporen, vervolgens om die ziekten te be strijden. En bovendien heeft de ervaring van jaren lederen bollenkweeker tot .onbe voegd uitoefenaar der Geneeskunst" ge maakt Ieder heeft in de lente wel eens en waarschijnlijk met verbazing gezien hoe langs de bedden met tulpen en hyacinten mannen liepen met een paraplu boven het hoofd, ook al was er zonneschijn noch regen. Maar in de schaduwplek kan het ervaren oog duidelijker de zieke bollen on derschelden, die dan naituurlijk „met wor tel en grond" worden.verwijderd. Zulk een samenwerking 'van energie en vakkennis moet de belooning in zich dragen. De dorre cijfers wijzen dit ook reeds uit. In 1939 wer den uit Nedeïland alleen naar de Veree- nigde Staten uitgevoerd: 12 mll-lioen nar cissen, 15 miilioen crocussen, 20 millloen hyacinten en 112 millloen tulpen. De Ame- rikaansche kweekerijen zouden op zijn hoogst 3 miilioen tulpen op de markt kun nen brengen, voegt het Amerikaansche) vakblad aan dit bericht toe. Persoonlijke energie, Dus ook vrijheid van handelen, van kweeken en verkoopen. In de laatste Jaren heeft daaraan heel wat ontbroken en de menschen van het vak smachten naar den tijd dat ze weer vrij zullen zijn. Slechts in twee opzichten moet er collectief worden opgetreden: bij de ziektebestrijding en bij de reclame. Wie kan zich een reclame voor tulpen I voorstellen, mooier en doeltreffender dan 1 een bed edéle bloemen, fier zich verhef- i fend op haar ranken steel? De tuinen der Tuilerieër, heeft men er mee gevuld, Hyde Park is een klein bollenland geweest, rond om het Nederlandsche paviljoen op de We reldtentoonstelling te New-York heeft men ze geplant. Het lijkt of tegen die reclame niets op kan. Maar ze heeft één groot be zwaar: ze is ontijdig. Wie tulpen ziet, wil bollen koopen Maar bollen zijn in de lente niet te koop. En in de herfst, als de dah lia's zijn uitgebloeid, als de tijd voor het planten daar ts, dan denkt men niet meer aan de reclame die in het voorjaar is ge maakt. Honderdduizenden zouden beter voor hun tuintje zorgen als na de lente-re clame de vereenigde bollenkweekers een intensieve herfstreclame op touw zetten. Dan pas zou Holland waarlijk Bol-land worden En vooral un de buitenlandsche markt voor een belangrijk deel afgesloten is, moeten er bollen op de binnenlandsche markt worden gebracht. Wij willen Neder- landsch grond overdadig gevuld zien. opdat het komend voorjaar ons in honderddui zenden, in mlllioenen var. crocussen en hyacinten cn tulpen den lof zingen van een Hollandsen bedrijf dat zoovele Hollandsche deugden lil zich vereenigten schoon heid brengt bovendien. voorzichtig, het stuifmeel van de eene bloem wordt overgebracht op de kleverige stamper van de ai^iere, die van te voren van zijn meeldraden- is ontdaan. Het klinkt zoo eenvoudig, maar één bij, één vlinder, één ander insect kan de zaak bederven. De bloem wordt dus in vloeipapier gepakt en tegen alle schadelijke invloeden beschermd. Het vruchtbeginsel gaat zwellen en de zaden rijpen. De kweeker zaait ze uit in kistjes of in dakpannen en een jaar of drie later draagt het zaaisel bloem. Misschien is er bij al die bloemen geen enkele, die iets bijzonders heeft, misschien is er één. Dan moet die eene vermenigvuldigd worden, j Aan den moederbol groeien kinderbolletjes die voorzichtig worden losgemaakt en uit- geplant. En na lange, iainge jaren wint de geduldige kweeker op deze wijze van de nieuwe variëteit een zoo groot aantal bol len, dat hij ze op de markt kan brengen. Aan vele en velerlei etschen moet de tulp voldoen. De kweeker stelt ze, de we- derverkooper doet er nog een paar bij en dan is er ten slotte het publiek. Het publiek dat in Amerika iets heel anders wil dan in Duitschland en in Denemarken een geheel anderen smaak heeft dan in Enge land. In de eerste plaats moet de tulp mooi zijn. mooi van kleur en mooi van vorm. Maar bovendien moet ze sterk wezen van stengel en bloemblad. Ze moet „sub stantie" hebben. Bij duizenden worden im mers de bloemen in doozen verzonden. Een tulp met een dun blad en een zwakke steel komt verfomfaaid en en half verflenst uit haar gevangenis te voorschijn. Een tulp met substantie wordt even opgesohud en ziet er, na een kwartier overvloedig water te hebben genoten uit, als ware zij zoojuist gesneden. Nu is de eene tulp vroeg van aard, de andere extra sterk. Men kruist deze beide in de hoop een vroege en sterke bloem te verkrijgen. Zoo ontstond uit het huwelijk van de Due van Tol en de Darwin de Mendeltulp, die in enkele gevallen de gewenschte vereeniging van eigenschappen Inderdaad vertoont. Twaalfhonderd ver schillende Mendels heeft men gekweekt, doch toen de partijen groot genoeg waren om verhandeld te kunnen wordep bleek, dat de meeste sóórten groote gebreken ver toonden. Toch zijn er nog heel wat Men dels in omloop. Ook gewone vroege werden met de Dar win gekruist en uit deze trouwpartij ont stond de Triumpheen sterke tulp met veel substantie maar helaas ontbreekt er iets aan haar kleur. Behalve naar nieuwe variëteiten vraagt het ongeduldige publiek natuurlijk ook steeds weer naar vroegbloeiende tulpen Deze begeerte heeft geleid tot het broeien van tulpen en zoover ls deze kunst reeds voortgeschreden, dat de vroegste soorten van de zoogenaamde .Enkele Vroegen" ons thans reeds tegen Kerstmis verblijden met hun vroolijk rood en hun teeder wit. En zoo mooi is dit „gebroeide" goed, „dat Je hart er van verdaagt", zooals Oude Barend in de Camera Obscura het uitdrukt. Tegen het einde van de vorige eeuw be gon de tulp eigenlijk pas haar zegetocht over de wereld. In de jaren voor 1914 reisde een duizendtal Nederlandsche bollenreizi- gers West- en Noord-Europa en vooral de Vereenigde Staten af en bracht den Hol landschen bol aan den buitenlandschen man. De bollenreiziger dat is een man, uit zeer apart hout gesneden. Ter zake kundig, buitengemeen welbespraakt, voorzien van een uitermate scherpen neus, vasthoudend tot het hardnekkige toe, „praat", „werkt" hij de bollen er indat wil zeggen: in de voorraadschuur van den buitenland schen bloemist. Een Amerikaansche handelaar, een zoo genaamde „jobber" kan nooit presteeren wat een Hollandsche bollenreiziger presteert. Hij is niet geconcentreerd op één vak, hij werkt niet dag en nacht voor één product, hij kent niet het neusje van den zalm der nieuwe sortimenten. Neen de Engelschman, de Amerikaan, de Duitscher, de Noor, de Deen, de Zweed, ze mogen om strijd ver klaren, dat er geen hinderlijker menschen op heel den wijden aardbol te vinden zijn dan Hollandsche bollenreizigers.maar ze koopen van hen. En uit de beste reizigers komen dan ook veelvuldig de groote vak- menschen voort. Want merkwaardig het bollenvak is geen vak van traditie. Een kleine zaak groot maken kan één flinke, ernstige stoere vent, die werken wil van 's morgens zes tot 's avonds tien. Dit be drijf leeft alleen van de persoonlijke ener gie. Maar ook het buitenland heeft kerels met werklust en wilskracht. Hoe komt het dan dat de tulpenhandel nog steeds een typisch Nederlandsch bedrijf is, dat de Amerikanen, de Engelsehen, de Duitsohers, de Deenen ons niet van de wereldmarkt hebben kun nen verdringen, zelfs nooit ernstige concur renten zijn geworden? Hun grond is er niet gesohlkt voor, wordt veelal gezegd. Het is niet waar. Goede grond ls ook elders te vin den, al is de onze dan ook werkelijk puik. Grond die ongeveer 60 c.m. boven het wa terpeil Ugt ls voor de cultuur 't geschiktst: de kweeker is dan onfahankeiijk van den regenval. Maar lang niet alle bollenvelden Tulpen. liggen zoo laag. Dan werkt men metpomp- installaties 'en dat ls in het buitenland na tuurlijk ook mogelijk. Het klimaat hier is zoo bij uitstek ge schikt, zegt men verder. Inderdaad, maar ook andere landen hebben de milde tempe ratuur die bollen behoeven. Neen, wat de Nederlandsche bollenkwee ker behalve de combinatie van land, water en klimaat alléén bezit en waarin de bui tenlander hem voortdurend als zijn meer dere moet erkennen, dat ls de jarenlange Hyacinthenveld in de (Van een bijzonderen medewerker). Hemelsbreed vierduizend kilometer schei den Mesopotamië van onze Hollandsche geestgronden globaal vierhonderd jaar de wilde Turksche Fez-Turban van onze edele Peach Blossom, onze felle rood-gele Kei zerskroon en het zachte lila van onzen Wil liam Copland. Ja het dient erkend: onze tulpen die zoo innig en intens Hollandsch schijnen, die zoo volkomen thuis hooren in het Holiandsche landschap, diè ons even dierbaar aan het hart zijn als de Holland sche molen en het Hollandsche water zijn een product van vreemden bodem. Wa ren het reeds de Kruisridders wier oog is gevallen op de kleine en weinig aanzienlijke bloem welker gelijkenis met het Turksche •hoofddeksel den naam turband, tulband tuliband, tulp deed ontstan? Wij weten het niet. In de geschiedenis der thans wijdver maarde familie is nog veel duister. In 1554 verhaalt de gezant van den Keizer Ferdi nand van Oostenrijk de broer dus van Ka- rel V, dat hij op zijn reis tusschen Adria- nopel en Constantinopel op de berghellin gen bloeiende tulpen heeft gezien. Dat is het oudste getuigenis dat wij bezitten. Eeni- ge jaren later heeft een zekere Gesner bol len overgebracht naar Augsburg en 'srnans naam is onsterfelijk geworden, toen Linnae us de tulp die hij in de. kweekerijen aan trof „Tulipa Gesneriana" doopte. In ons vaderland zijn de tulpen ingevoerd dooi den Leidsohen hoogleeraar Clusius, dien men den eersten Nederlandschen bollen kweeker zou kunnen noemenHij kende reeds negentien verschillende soorten. Van den Leidschen academietuin heeft de tulp zich toen over het Westen van ons land verspreid. Vooral kruidkundigen hadden omgeving van Lisse. belangstelling voor het gewas en dat tulpen nog jaren lang betrekkelijk zeldzame plan ten bleven, niets bewijst het beter dan de beruchte windhandel. Ieder kent verhalen over die jaren omstreeks 1635. toen men geheele boerenhofsteden, kleeren en siera den voor luttele bollen van de hand deed. Befaamd werd een matroos, die, een tul penbol voor een ui aanziende, het ding op at en daarmee een vermogen door het keel gat liet glijden. Een dertigtal jaren later wordt er voor het eerste melding gemaakt van dubbele tulpen, hoewel die „speling der natuur" ook wel eens eerder zal zijn voor gekomen. Met de langstengelige exempla ren, die Uffenbach omstreeks 1700 heeft be schreven. is dan een eindstreep bereikt. Bijna 200 jar hooren we over de familie Tulipa Gesneriana niets nieuws. 1885dat ls een jaar dat iedere bol lenkweeker kent. Toen bezocht J. H. Kre- lage een kweeker in de buurt van Rijssel en kocht diens geheele collectie, ongeveer 10.000 éénkleurige tulpen, die zich van de Hollandsche éénkleuren door haar schit terenden glans zoo onderscheidden, dat hij, ofschoon de eigenschappen der nieuwe soort niet kennende, niet aarzelde den koop te sluiten. Een historische transactie. Het nieuwe ras werd „Darwin" gedoopt en de tulpenteelt ging een tijdperk van ongeken- den bloei tegemoet. Eerst werden de Dar- wins alleen voor perkbeplanting gebruikt, later ging men ze ook „broeien" en zoo werd ook op de snijbloemmark de Darwin - tulp een artikel van groote beteekenis. Niet iedere bollenkweeker is tegelijk „bollenveredelaar". Misschien één op de honderd kweekers houdt zich met dit zeer bijzondere onderdeel bezig. Een apart plekje in zijn kas en in zijn hart is het plekje waar voorzichtig, o, zoo

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13