Victoria biscuits E. R. BEULINK LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 13 December 1940 Stamboek-Rundveeteelt ülf DE BONTE WAERELP Brengt gezelligheid in uw huis voor de Kerstdagen Voor Uw Kerst-Etalage Het Nederlandsch Rundvee Stamboek in 1939 en daarna CHAUFFEUR-MONTEUR Voor elke 100 gram ontvangt U 99 gram onmisbare voedingsstoffen met 'n RADIO van WALDORP PHILIPS ERRES Mag. 'T HOEKJE M. BLITZ altijd voorraad! Zoef Roggebrood 11 cis Sesz pïac&Adt KeTtxtpeAdvuiJi vaofy, cede/been! VOLKSCREDIETBANK GEMEENTELIJKE Adverteert in het Leidsch Dagblad In Zuid-Holland worden twee rund veeslagen geteeld in Stamboekverband; in het Zuiden voornamelijk de zwart bonten, langs den Rijn in het Noorden vooral de zwartblaarkoppen, terwijl uiteraard de gebieden van het zwart bont (Hollandsch) veeslag en van het blaarkop G(roningsch) veeslag niet scherp begrensd zijn, doch veelal in elkaar grijpen. Wat de fokkerij van deze twee veeslagen aangaat staat Zuid-Holland met Groningen in een ietwat afzonderlijke positie, vergeleken bij de overige provincies van ons land. In deze provincies toch is het vrijwel uitsluitend, dat naast zwartbonte run deren ook de blaarkoppen worden ge fokt. Wel is er een viertal provincies waar naast de zwartbonten ook de roodbonte M. R. IJ.-runderen rationeel worden geteeld. Het Nederlandsch Rundvee Stamboek (N.R.S.)dat de rationeele rundveeteelt hier te lande voorstaat en in juiste banen wil leiden, heeft in 1939 zijn hoogste vlucht be leefd. Een gevolg van het steeds toenemen de aantal fokkers, dat de rationeele teelt beoefent. En dit is weer een gevolg van de steeds toenemende overtuiging dat langs dezen weg in de eerste plaats voor den eigen veesta pel en daarmede ook den Nederlandschen veestapel, het beste de verbetering van het vee kan plaats hebben, terwijl deze over tuiging weer gebaseerd is op het verbeterde inzicht inzake de erfelijkheidsleer en de vererving van bepaalde eigenschappen. Zoo dat de rundveefokkerij niet „zoo-maar op goed geluk" wordt gedreven doch wel ter dege doelbewust wordt aangestuurd op het verkrijgen van productief, voor het bedrijf het meest economisch rundvee, dat tevens aan verschillende interieur-eischen zoo goed mogelijk moet voldoen en dan ook voldoet. Niet alleen heeft deze wetenschap het ledenaantal van het N.R.S. doen toenemen. Zij is tevens de rem geweest, dat in de bui tengewone maanden die achter ons liggen slechts weinig verzoeken van leden om van de ledenlijst te worden afgevoerd, ontvan gen zijn. Meermalen waren het dan nog verzoeken van personen, die hun bedrijf hadden gestaakt. In sommige andere geval len werd het bedanken voor het lidmaats schap weer ingetrokken. Tegenover het ge ringe aantal afvoeringen staat echter een flink aantal inschrijvingen van nieuwe le den in het tijdvak 10 Mei—30 SeDtember 1940. Deze toeloop van nieuwe leden is dus nu niet meer een gevolg van vraag-naar-fok- vee uit het buitenland, zooals in 1884. Dit laatste jaar was namelijk ook een topjaar voor het Stamboek. In 1900, bij het 25-jarig jubileum van het N.R.S. memoreer de de toenmalige voorzitter, dat in 1884 als gevolg van den zeer grooten uitvoer van fokvee naar Noord-Amerika 3272 runderen werden opgenomen, waaraan hij toevoegde: „een hoeveelheid, die na dien tijd geen en- keel jaar bereikt werd en naar aller gedach ten nimmer weer bereikt zal worden". Was het doel van het Stamboek gebleven wat het töèn was, een adresboek zonder meer, dan zou deze voorzitter wel eens ge lijk gekregen kunnen hebben. Toen de Amerikaansche koopers wegbleven ging het aantal opgenomen runderen hard achter uit en bedroeg bv. in het jubileumjaar 1900 nog slechts 445 koeien. Hoe geheel anders is het echter geloopen: in 1939 zijn ter inspectie aangeboden 3745 stieren en 17804 koeien, waarvan 1491 stie ren en 7793 koeien, totaal 9284 dieren wer den opgenomen. Nog een heel wat grooter aantal dan in 1884. En nu niet in de eerste plaats met de be doeling om de dieren te verkoopen. Of schoon er toch nog wel een gevaar dreigt. Namelijk, dat men zich thans door de ge stegen veeprijzen laat verleiden om te veel goede of beste jonge vrouwelijke fokdieren van de hand te doen. Want de veeboer is de laatste jaren met de prijzen voor zijn dieren niet verwend. Gelukkig behoeven wij nu niet zoo beducht te zijn voor een te grooten verkoop. De boeren beseffen nu beter dan toen, dat het beste voor het bedrijf niet te goed is. Tegen verkoop op te uitgebreide schaal van de beste fokdieren kan niet genoeg gewaar schuwd worden! De groei van het N.R.S. kan wel het beste blijken uit de aantallen ingeschreven vol bloed-kalveren. In den loop der. jaren ste gen deze als volgt: In 1907 (het jaar na de reorganisatie van het stamboek) werden ingeschreven 194 kalveren, in 1912 2200 stuks, in 1917 15133 stuks, in 1927 14217 stuks, in 1932 17164 stuks, in 1937 28038 stuks, in 1938 29671 stuks, in 1939 29857 stuks. In dit laatste jaar steeg het aantal leden van 9029 met 435 tot 9464, waarvan 4766 H.- fokkers, 4278 M.R.IJ.-fokkers en 347 fokkers van het Gr.-veeslag, van welke laatsten er uiteraard een goed deel in de Rijnstreek wonen. Zagen wij boven, dat 7793 koeien in Stamboek en Register werden opgenomen, welke koeien voor dezen jaargang te zamen het fundament voor de stamboek-fokkerij vormen, de élite-fokkerij steunt vooral op de Keur-Stamboekkoeien en de preferente stieren. Een stier krijgt pas zijn praedicaat preferent, als gebleken is dat hij uitstekend gefokt heeft, vaak pas na zijn dood. Het aantal preferente stieren is nog vrij gering. Voor opname in het Keur-Stamboek moe ten de koeien voldoen aan zware eischen t.a.v. de productie en ook t.a.v. het exte rieur. Aan de productie-eischen voldeden in 1939 voor het H.-veeslag 799, voor het M.R.IJ.-veeslag 212 en voor het G.-veeslag 98, totaal 1109 dieren. Hiervan voldeden weer aan de exterieur-eischen en werden dus in het K.S. opgenomen respectievelijk 307, 50 en 19, totaal 376 koeien. Onderstaande tabel geeft een overzicht van de inspectie-resultaten in de verschil lende provincies. tal opgenomen stieren en' koeien van het blaarkop (G.)-veeslag, tegenover het stamland van dit vceslag, de pro vincie Groningen. Het aantal Keur- Stamboekkoeien is echter nog wat klein. Dit zal wel beter worden; met het beter begrijpen van de doelstellingen der doelbewuste rationeele teelt zal toe nemen het aantal leden van het N.R.S. en vooral het aantal der goede en der beste fokdieren van het exterieur in dito productie. Waarmede de grond slag voor de verbetering van onzen Ne derlandschen veestapel wordt vergroot en verbeterd. De zwartbont-fokkers in Zuid-Hol land hebben reeds duidelijk bewezen dezen weg in te willen, de zwartblaar- fokkers uit het Noordelijk deel dezer provincie zullen niet willen achterblij ven! PROVINCIE: Groningen Drenthe Overijsel Gelderland Utrecht Nrd.-Holland Zd.-Holland Zeeland Nrd.-Brabant Limburg Totaal Opgenomen Stieren 186 209 96 38 42 143 142 19 69 26 o "3 o Opgenomen Koeien H.-veeslag MRIJ-veeslag G.-veeslag ta o O -U 136 3609 1798 1221 245 489 2 309 166 110 261 1 2 1 235 78 Opgenomen in het Keur Stamboek 40 17 11 4 3 104 108 1 Uit deze cijfers blijkt wel dat Zuid-Hol land overwegend een zwartbont-fokkende provincie is; met zijn aantal van 799 zwart bonte Stamboekkoeien (S-koeien) staat het verre aan de spits, terwijl het ook met het aantal H-Keur-Stamboekkoeien de eerste plaats inneemt. Wat speciaal opvalt is, dat in de beide Hollanden het aantal Keur-Stamboek koeien verreweg het grootst is, aan zienlijk grooter dan in de andere pro vincies, een feit dat stellig te danken is aan de zwaardere gronden in deze provincies, waardoor de koeien zich op den duur beter ontwikkelen maar waar door ze ook tot hoogere productie in staat gesteld worden. Zuid-Holland heeft dieren zien opgeno men in op één na alle boeken van het N.R.S.; in dit opzicht staat het ook aan den spits van alle gewesten. Toch heeft de rood- bont-M.R.IJ.-fokkerij hier weinig te betee- kenen. Wij zien ook, dat Zuid-Holland geen slecht figuur slaat wat betreft het aan- EEN OORVIJG, DIE EEN WONDER BEWERKTE. Het is een oud gezegde, dat ook groote mammen eens klein moesten beginnen en diat hun weg naar het succes langs vele merkwaardige gebeurtenissen leidt. De be roemde Amerikaansche arts en winnaar van dien Nobelprijs, Murphy, heeft bijvoor beeld zijn ,medlcinaien roem" bereikt op zeer merkwaardige wijze. Murphy had zich dapper dioor zijn studies heen geworsteld en besloot van zijn weinige spaarcentjes een praktijk te beginnen im een Amerikaansch stadije in de nabijheid vam Boston. Doch hier vond hij in den apotheker Ward een ongiemadigen tegenstander, die den jongen medicus woedend verklaarde, dat Murphy niet veel genoegen zou beleven van zijn praktijk. Treurig begaf de dokter zich naar huis en wachtte dagdnlamg tevergeefs op de eer ste patiënten. Op een avond, toen hij reedi besloten had. om de stad- weer te verlaten, werd er aan zijn nachtbel getrokken' Murphy liep naar het venster en zag eeri zwaaienden man, die voortdurend ongear ticuleerde klanken uitstootte en zich ge droeg als een dronken man. Ten slotte ver loor de jonge dokter zijn geduld; hij opende de deur en gaf den nachtelijken rustver stoorder een geweldige oorvijg. Een seconde later bemeitote hij tot zijn schrik, dat de man de boosaardige apotheker was. Hij be reidde zich voor op het ergste, maar Mr. Ward omarmde hem grijnzend en zeide: „All right, U verstaat Uw werk goed. Wij zullen vrienden worden". De apotheker had, zooals later bleek, te hardi gelachen en daardoor was zijn onderkaak uit het ge wricht geschoten. De oorvijg van Murphy had het euvel ongewild hersteld. Vanaf dat cogentolik begon de carrière vam- den jon gen arts. Niet mindier vroolijk is het begin geweest vam de -politieke loopbaan van den Pran- schem politicus en burgemeester van Lyon: Eduard- Herriot. Harriot werd voor de eerste maal door zijn partij op de candidjatenlijst geplaatst en moest in een klein stadje in de provincie, dat een domein van die appo sitie was, een vemkiezingsrede houden. Met gemengde gevoelens kiwam hij 's morgens vroeg in de plaats van zijn politieke pre mière en begaf zich naar den eenigen eier en boterwinkel in het stadje, om een ont bijt te koopen. Hij verwonderde zich erover, dat de twee eieren, die hij kocht zoo duur waren. De eierhamdelaar verklaarde toen, dat hij nog maar enkele eieren van die kwaliteit had. De nieuwe zending, die van daag was aangekomen, bestond voor het grootste deel uit slechte eieren. „Het is maar een geluk", ging de man voort, „dat ik ook mijn slechte eieren aan den man kan brengen; vandaag zal namelijk die ver vloekte Herriot uit Lyon hier komen spre ken en wij willen hem met or.s allen wegja gen!" De jonge politicus verbleekte, her stelde zich echter spoedig weer em. riep ver ontwaardigd: „Wat? Waagt die Herriot zich hier? Daarvoor moet hij boeten; verkoopt U mij als t U blieft Uw heelen eierenvoor- raad; ik wil mijn vrienden ermee bewape nen". De handelaar voldeed gaarne aan zijn verzoek en verheugde zich al bij voor baat over de grap, die 's avonds zou wor den uitgehaald. Nauwelijks was Herriot met zijn redevoe ring begonnen, of de aanvoerder van de tegenpartij begon te kakelen. Herriot zeide toen; „Mijme heeren, ik weet precies, wat U ergert! U had- mij hedenavoqdi met rotte eieren willen bewerken, maar U hebt er geen meer kunnen krijgen, omdat ik ze van te voren al had opgekocht!" Overal ont stond hilariteit. De ban was gebroken en Herriot kreeg de genoegdoening zijn rede voering zonder stoornis te kunnen beëin digen; j-a, de bijval, dien hij verkreeg, was zelfe zoo groot, als nog nooit een veikie- zingsredenaar daar hadi gehad. Ëen flink glas COGNAC W.A.ELSHCFzIN maariemmerstp 139a tel.2i023 Terstond gevraagd: 4581 voor België. Loon f.45.per week. - Zaterdagmiddag na 12 uur aanmelden bij J. WOONÜNG-, Molenstraat 42, Zoetermeer. \Jw ^uur vetcmdet* door een goed corset en een prima buste houder. 4584 Wij hebben nog een groote keuze in keu rig afgewerkte corset- ten en bustehouders. En onze prijzen zijn nog steeds extra laag. HAARLEMMERSTR. 137 hoek Donkersteeg 246 MIDZA-BONNEN BRUSSELSCHE KERMIS eiwrt KOOV HYDRAJÊfl CAIORIEÊN: 446 213 T49 99 De heerlijke Victoria biscuits bevatten meer vetten, meer eiwit en meer koolhydraten, dan aanwezig zijn in volle melk, aardappelen, rnndvleesch, meel en brood. Victoria biscuits bevatten slechts één procent vocht. Gebruik dus in elk geval enkele bonnen voor Victoria biscuits, want op deze manier vergroot ge op een eenvoudige wijze belangrijk de voedings kracht van uw rantsoen. Vraag uw winkelier voor uw bloem- bonnen of voor enkele broodbonnen, nadrukkelijk naar Victoria biscuits. Prijzen vanaf f. 98.50. 'n Prima service staat U steeds ten dien ste, - Oudste Er res- en Philips- verkooper. 4592 BREESTRAAT 120 HAARLEMMERSTR. 163/163a. ONDERSTAANDE BON LOOPT MAANDAG 16 DEC. AF! 4555 Met rozijnen 16 ets. Wit roggebrood 10 ets. p. stuk TARVO MOUTBROOD, zeer voedzaam, 10 ets. per stuk. 4588 MARE 40 en 14 - TELEF. 28135 Wattenpapier per Meter 20 cent, per rol 8 Meter f. 1.35. Dia- mantine 10, 15 en 25 cent. Kerst inpakvloe 4 cent per vel, 3 vel len voor 10 cent, Rood Crêpe 6 ct. per rol. Kersttakken 6 voor ■10 cent en 6 voor 25 cent. Kerstklokken 4, 6, 7-%, 10, 15 en 25 ct. Zilver Slingers 10 cent en 12 y2 cent. Kerst Servetten, Kerst- Tafellaken met Servetten 25 cent. Zilverdraad 15 ct. per rol. Afc VCDTTAAr1 Papierhandel - HAARL.STR. 29 J\. V LIlIlUUlJ 4569 Telefoon 22197 te Leiden. SCHULDBEMIDDELING EN VOORLICHTING aan h<en, die in ffnancieele moeilijkheden verkeeren of dreigen te geraken. WOEKERBESTRIJDING SPAARZEGELS GELDLEENINGEN met wekelijksohe en maan- del. afl. aan ambtenaren, getpensionneerden, arbeiders in het part. bedrijf en kleine middenstanders, wonende te Leiden en omliggende ge meenten. Voor aanvragen, welke ook schriftelijk kun nen geschieden, wende men zich uitsluitend) tot het kan toor NEBUWSTEEG no. 4 te Leiden Afd. Gemeentelijke Bank van Leening uiitsl. Nieuwsteeg 8 GEHEIMHOUDING VERZEKERD 4554 l: 42

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 8