IIESDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 13 December 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN Binnenland De moord te Delft Vrachtvervoer per tram Buitenland TerearfJel*es!e!ling stoffelijk overschot hoofdagent D. P. Hederik Uit de Omstreken LAND- EN TUINBOUW Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT Dagbladreclame is niet te vervangen nog geen spoor ontdekt. Het onderzoek naar den moord op den heer Bouwer wordt met kracht voortgezet. Tot nog toe heeft men nog geen spoor in deze duistere zaak kunnen ontdekken. Een groot aantal personen uit den familie- en kennissenkring van het slachtoffer is ver hoord, doch dit heeft tot geen enkel resul taat geleid. De begrafenis vindt Maandag as. plaats. geen goederenwagens achter de gewone trams. Naar aanleiding van de besprekingen, welke thans gevoerd worden tusschen het departement van Waterstaat en de tram- wegmaatschappijen van de groote steden betreffende de mogelijkheid van het ver voer van vrachtgoederen voor deze maat schappijen, vernemen we, dat in Rotterdam reeds eenigen tijd overleg is gepleegd met oe R.E.T. Naar de directie ons mededeelde, heeft men reeds een plan ontworpen. De lijnen, die voor het vrachtvervoer in aanmerking zouden komen, zijn in kaart gebracht en de verschillende mogelijkheden v/orden door vertegenwoordigers van het Rijk in samenwerking met de directie van de tram onderzocht. Ben deel van de nieuwe vervoergelegen- heid zal gebruikt worden om het goederen vervoer van de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij te ontlasten, aangezien deze maatschappij op het oogenblik overbelast is met het vervoer der Zuid-Hollandsche tuin bouwproducten. Natuurlijk komen de gewone stadslijnen niet in de eerste plaats in aanmerking. De lijnen naar den linker Maasoever zouden echter nuttige diensten kunnen bewijzen, evenals de lijnen, die diep het Noorden en Oosten ingaan. De lijnen op Schiedam zou den minder noodzakelijk zijn, aangezien hier een spoorverbinding is. Zooals de zaken thans staan is het niet de bedoeling, dat de goederenwa gens achter de personentrams gekop peld zullen worden, maar dat ze door afzonderlijke motorwagens zullen wor den getrokken. Het plan, om vrachtwagens achter de gewone passagierstrams te koppelen, is geruimen tijd geleden wel het onder werp van een bespreking geweest, doch van de hand gewezen. opening winkelstraat goudsche- singel te rotterdam. Op 20 December zal de winkelstraat Goud- schesingel te Rotterdam op officieele wijze worden geopend. Op dezen singel zijn 110 noodwinkels geplaatst, waarvan die aan de Noordzijde thans alle verhuurd en bijna ge heel gereed zijn. Enkele winkels zijn reeds sinds eenige weken voor het publiek ge opend. Een commissie uit de winkeliers heeft nu besloten ter gelegenheid van deze opening eenige attracties o.a. een etalage wedstrijd voor het publiek te organiseeren Men vul er daarbij op wijzen, dat in deze straat bijna uitsluitend aan eiken Rotter dammer bekende winkels zijn gevestigd, waarvan sommige een reputatie hebben van meer dan 100 jaar. In Februari, wanneer ook de Zuidzijde van de straat geheel gereed zal zijn, zal de straat op plechtige wijze of ficieel open worden gesteld. engeland en de blokkade. De Deutsche Diplomatisch-politische Kor- respondenz, zegt in een commentaar op het Engelsche besluit tot voortzetting van een meedoogenlooze hongeroorlog tegen het ge- heele Europeesche vasteland, o.a.: De Engelsche minister voor de blokkade, Cross, heeft openlijk gezegd, dat de blok kade des te menschelijker is, naarmate zij vollediger is. Dat maakt den zin van het Britsche standpunt volkomen duidelijk. Engeland heeft wederom van het uitbre ken der vijandelijkheden af den hongeroor log toegepast, en bewust ook tegen vrouwen en kinderen. Het acht dien oorlog thans ook aangewezen tegen de bevolking van het be zette gebied, dus tegen zijn vroegere bond- fenooten en wel om twee redenen. Aan den eenen kant schijnt Engeland, dat zelf be reid is anderen te laten verhongeren, van Duitschland te verwachten, dat het deze onmenschelijke schending van het volken recht door eigen offers met goed zou ver gelden. Aan den anderen kant echter ge looft het klaarblijkelijk, bij wijze van aan vullende propaganda, door de foltering van den honger de bevolking zoo ver te kunnen brengen, dat zij in haar nood en wanhoop den bezettingsautoriteiten moeilijkheden veroorzaakt en nieuw bloed voor Engeland vergiet. Dit is dus het ware gezicht der zoo genaamde Britsche humaniteit. Alle volken ter wereld, vriend of vijand, moeten onder daan, opdat Engeland bij zijn oorlog, als het even kan, geen eigen bloed behoeft te ver gieten. (D.N.B.) ulster en eire. Men brengt te Dublin het bezoek van den nieuwen minister-president van Noord-Ier- land. Andrews, aan Londen in verband met de Engelsche plannen ten aanzien van de havens van Ierland. Volgens berichten uit Londen is men daar in invloedrijke krin gen van meening. dat de Valera zijn afwij zend standpunt in de kwestie der steunpun ten wellicht zou herzien, indien Ulster hem tegemoet zou komen ten opzichte van het Waagstuk van vereeniging der beide Iersche 'taten. Men zou daarom te Londen Ulster tot eenig toegeven willen bewegen en An drews willen aanraden, jegens de Valera E-n tegemoetkomende houding aan te ne- toen. omdat men de havens van West-Ier- and steeds dringender noodig heeft met •tet oog op het toenemende duikbootgevaar °P den Atlantischen Oceaan. Volgens de uit Londen ontvangen berich- tracht de Britsche regeering het verzet hn Ulster te ontzenuwen door te zeggen, dat de positie van Ulster in een Vereenigd Ierland zeer sterk kan zijn, doordat de Britsche vloot dan door haar aanwezigheid in de voornaamste havens controle zou kunnen oefenen op het geheele politieke en economische leven van Ierland. (d.njb.) critiek van het lagerhuis op de regeering. Volgens berichten uit Engeland, aldus het D.N.B. uit Madrid, heerscht er onder de leden van het Britsche Lagerhuis de grootste bezorgdheid over de toeneming van den Duitschen duikbootoorlog in den Atlantischen Oceaan. De critiek op de re- geeringsmaatregelen houdt niet op. Van verschillende kanten wordt verlangd, dal de regeering in een nieuwe geheime bijeen komt rekenschap» over het versagen van de Britsohé marine zal afleggen. Churchill heeft zulks tot dusver afgewezen. Echter acht men het niet mogelijk, dat hij onder den druk van de openbare meening nog lang in staat is de verantwoordelijke vak ministers te dekken. De aanvallen zijn ech ter niet alleen op de admiraliteit, maar ook op den minister-president persoonlijk ge munt. Men verwijt hem, dat hij op grond van zijn ervaringen uit den wereldoorlog al te zeer vertrouwd heeft op het convooi- stelsel, dat Engeland in 1917 gered heeft. Dit stelsel heeft in 1940 echter gefaald. In breede Engelsche kringen is men van oor deel, dat het thans, bij het begin van den winter, misschien reeds veel te laat is om nog nieuwe maatregelen tegen het Duitsche offensief op den Atlantischen Oceaan te nemen. Stadsnieuws met korpseer. Op de begraafplaats „Rhijnhof" is he denmiddag met groote plechtigheid met korpseer en onder zeer groote belangstel ling het stoffelijk overschot ter aarde be steld van den hoofdagent der brandweer D. P. Hederik, die dezer dagen na een on gesteldheid van slechts enkele dagen op 45-jarigen leeftijd overleed. De kist met zijn stoffelijk omhulsel werd door een haag van agenten door een achttal collega's uit de brandweerkazerne uitgedragen, terwijl een viertal hoofdagen ten als slippendragers fungeerde. Op de Langebrug had zich het Politiemuziekge- zeLschap onder leiding van den heer Bol der dijk opgesteld evenals de omfloerste vaandels van het korps en de verschillen de sub-vereenigingen. Nadat de kist in de rouwkoets was geplaatst, hechtte de com missaris van politie, de heer R. J. Meyer een krans aan den wagen, terwijl zijn on middellijke -chef. inspecteur Dijkstra, de kist dekte met den helm en den sabel van den overledene. Voorafgegaan door de vaandels en het muziekkorps en gevolgd door het geheele politiepersoneel van alle takken van dienst, voorzoover niet door dienst verhinderd, trok de droeve stoet vervolgens rondom het Kamerlingh Onnes- laboratorium langs het politiebureau in de Zonneveldstraat, waar zich de commissaris, de hoofdinspecteur de heer Weyers en alle inspecteurs zich voor 't gebouw hadden op gesteld, evenals het administratieve perso neel. Ook was hier aanwezig de vroegere chef van den overledene, de heer Couzy, thans inspecteur bij de Luchtbescherming voor Oost-Nederland. Bij het defileeren van de rouwkoets brachten allen eerbiedig het saluut. Tijdens den marsch door de stad naar „Rhijnhof" bracht de muziek treurmuziek ten gehoore. Op de begraafplaats zelve bestond even eens groote belangstelling. Hier merkten wij o.m. nog op den heer D. C. Kok namens de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, met welke instantie de overledene in zijn kwaliteit van instructeur der vrijwilligers veelvuldig in aanraking kwam en in welken kring zijn deskundige en bereidwillige voorliohting steeds op den hoogsten prijs werd gesteld. Een aantal agenten droeg de kist, welke met een drietal kransen was gedekt, graf waarts. Tijdens het dalen van de kist. speelde de muziek de Chant funèbre" van Beethoven. Als eerste spreker werd het woord ge voerd door den commissaris van politie, den heer R. J. Meyer, die eraan herinnerde hoe de overledene op 1 October 1935 zijn werk kring bij de Leidsohe politiebrandweer had aanvaard, na eerst werkzaam te zijn ge weest bij de Amsterdamsche beroepsbrand weer. Hoofdagent Hederik, aldus spreker, heeft aan de verwachtingen, welke de bur gemeester en ik van hem koesterden, ten volle beantwoord. Hij verrichtte zijn werk tot in de puntjes, met grooten ijver en nauwgezette plichtsbetracthing. voort vloeiende uit een groote liefde voor zijn arbeid. In den omgang met zijn collega's, ook met zijn mindeten, betoonde hij zich steeds een prettig en aangenaam mensch met een open, eerlijk karakter, die ook tegenover zijn meerderen zijn meening al tijd onomwonden verdedigde. Na woorden van troost te hebben gericht tot zijn vrouw en kinderen, £af hij de verzekering, dat het Leidsche politiekorps in al zijn geledingen door het heengaan van hoofdagent Hederik diep is geschokt en dit beschouwt als een groot verlies voor het geheele korps. Als korpschef dankt spr. hem hartelijk voor het vele goede en nuttige werk dat hij heeft verricht en waaraan de goede naam, welke d?ze tak van dienst thans geniet, voor een goed deel te danken is. Hederik heeft een kort, maar welbesteed leven ach ter zich. Spr. besloot met de woorden „Het leven duurt slechts luttele jaren, maar een goede naam düurt tot in der eeuwigheid." Zijn vroegere chef, de heer W. A. Couzy bracht den overledene dank voor het be langrijk aandeel, dat deze heeft gehad in den opbouw van het brandweerkorps der Leidsche politie. Hij paarde een hooge plichtsopvatting aan een groote beschei denheid en cijferde zichzelf altijd weg, wanneer het de dienstbelangen betrof. Voor zijn kinderen was hij een prachtig voor beeld; voor. zijn naaste medewerkers betee- kent zijn heengaan een zware slag. Hij ruste in vrede. Hierna werd nog gesproken door den brandweerman, den heer Van Lith, die dankbaar gewaagde van de goede ver standhouding en samenwerking en door den hoofdagent, den heer Bruyns, tevens voorzitter van de afdeeling Leiden van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Neder land, die den overledene een voorbeeldvan kameraadschap noemde. De oudste zoon dankte voor de belang stelling. Hiermede was deze indrukwekkende plechtigheid ten einde. OEGSTGEEST. Auto's zwaar beschadigd. Tengevolge van het gladde wegdek had giste ren een aanrijding plaats in den bocht van de Rijksweg nabij -de Slaag" tusschen een perso nenauto bestuurd door G. P. ten H uit Den Haag en een vrachtauto bestuurd door L. H. H. uit Amsterdam. Beide auto's werden hierbij zwaar beschadigd en moesten worden wegge sleept met den kraanwagen van de garage Kamsteeg. De bestuurders kwamen er zonder letsel af. Ten nadeele van J. H. L. van B. alhier is een heerenrijwiel ontvreemd dat hij een oogen blik onbeheerd had laten staan bij de R.K. Kerk, RIJNSBURG. JAARVERGADERING BLOEMENVEILING „FLORA". Winst van 111441,60. Deze vereeniging kwam in drukbezochte jaar vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer T. Kralt, die een uitvoeringe openings rede hield. Spr. herinnerde aan de gebeurtenis sen van het afgelopen jaar. Wel is er een ver minderde omzet van 1 ton, maar als men op merkt, wat er dit jaar gebeurd is, dat vooral onzen luxehandel in den weg stond, aldus spr. dan is wel bewezen, dat bloemen een plaats in nemen, die niet gemakkelijk te verdringen is dat het publiek onder elke omstandigheden bloemen wil koopen. Spr. dankte o,a. voor den regeeringssteun ad 1 millioen gulden aan de bloemisterij. Spr. hield zich vervolgens met de toekomst bezig en merkte op, dat men in de eerste plaats moet vertrouwen op een Almachtig God en daarnaast op diegenen, die ons thans regeeren en besturen. Er is spr. toegezegd, dat, indien wij met ver trouwen. moed en optimisme de belangen der vereeniging blijft behartigen hij op volle mede werking der Duitsche autoriteiten kan rekenen. Spr. merkte voorts op. dat er bij de bevoegde instanties gewerkt wordt aan herstel van den export van bolbloemen naar Duitschland. Hij heeft moed en vertrouwen dat dit nog wel in orde komt. Met het uitspreken van de hoop op een spoe- dlgen vrede eindigde spr. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Alb. D. den Haan. bleek, dat de omzet f. 957.961,34 bedroeg (1 ton minder dan ver leden jaar). Aan steun werd 7 van het geveilde be drag verleend, waarschijnlijk zal nog een uitkeering van 1.8 volgen. De heeren C. Pau\v_£üiiJ. Heemskerk werden als bestuurslid herkozen. De winst bedraagt f. 11441,60. Het rapport van den accountantsdienst luidde onverdeeld gun stig. Den hoofdboekhouder den heer Bos werd dank gebracht voor het accuraat beheer. Nieuwe principalen zullen 8 veilingskosten moeten betalen, totdat ze voor f.2000 geveild hebben. De afgesloten Molestverzekering zal f3500 kosten. Inzake crediet aan oorlogsslachtoffers stelde het bestuur voor. voorloopig f2000 toe te staan, doch vrij mandaat om tot f. 10.000 te gaan. Goedgekeurd. Het veilingspercentage blijft ongewijzigd. Daarna gaf de voorzitter een uiteenzetting betreffende de inkrimping Bloemisterij. Voor de voedselvoorziening zal meer oppervlakte vrij komen. De inkrimping bedraagt voor glas 10 en voor koude grond 30 Tc. Nog tal van zaken kwamen ter sprake, waarna de voorzitter bestuursleden en personeel voor hun arbeid dankte en met de beste wen- schen voor leden en bedrijf deze bijeenkomst sloot. een oude fabel, speciaal voor onzen tijd. Nu er weer een zomerseizoen ten einde is en we profiteeren van de opbrengst van onzen grond, treedt er slechts een schijn bare rust in. De dagen zijn kort en het weer vaak slecht, zoodat de bruikbare tijd goed benut dient te worden. "We zinnen reeds weer op middelen om een volgend jaar bij de nu geldende mogelijkheden een zoo groot doenlijke opbrengst van den tuingrond te verkrijgen. En daarbij kemt ons onwille keurig een fabel in de gedachte, zooals ons die in lang vervlogen jaren op de Zondags school werd verteld. Er was sprake van een huisvader, die zijn einde voelde na deren en zijn kinderen om zich verza melde om hun te vertellen, dat hij hun niets na kon laten dan den grond, waarop zij woonden en welke grond hen moest voe den. Er moest neg een groote familieschat zijn, maar deze lag ergens in den bodem verborgen en nu kon de stervende zijn kinderen geen beteren raad geven dan den grond zoo diep mogelijk om te graven, om zoodoende te trachten de bewuste waarden te vinden. De kinderen hielden zich trouw aan den hun gegeven raad, maar geen schat werd gevonden. Wel stonden ze ver baasd over de groote opbrengst, welke het land hun bracht en wat op zichzelf reeds een groote belooning inhield. Zoo weinig indruk deze vertelling maakt op het gemoed van een schooljongen, zoo vaak heeft schrijver dezes in zijn latere jaren aan dit verhaal teruggedacht. Er be slaat immers het nauwste verband tusschen bovenbedoelde groote opbrengsten en de diepe grondbewerking van het bewuste land. En het is niet de eerste maal, dat we in onze rubriek op deze „oude waarheid" wijzen, want uit bovenstaande blijkt toch wel, dat deze waarheid ook reeds in de vergrijsde tijden bekend was. En wordt er nu ook naar gehandeld? Ja, zeker, in „vak kringen" weet men wel degelijk te wijzen op de groote voordeelen van een af en_toe diepe bodembewerking. In land- en tuin bouw zijn ingewijden hiervan op de hoögte en daarom vinden' we het gêwenscht do liefhebbers, voor wie we in hoofdzaak schrijven, nog eens op een en arider te wij zen. Het gaat er in werkelijkheid om of onze te kweeken planten gedurende het ge heele jaar geen gebrek aan water zullen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den nacht van 11 op 12 December vond zooals reeds gemeld, een grootsche aanval van sterke formaties van het Duitsche luchtwapen op Birmingham plaats. Hevige ontploffingen in het Zuidelijke stadsdeel, treffers op spoorwegemplacementen en fa briekscomplexen, een explosie in een gas fabriek met een zwaren brand, alsmede andere talrijke groote, middel- en kleine branden werden waargenomen. In den loop van 12 December waren de aanvallen over dag gericht op Londen en eenige andere doelen In Zuid-Engeland. In de buurt, van Harwich aan de Engelsche Oostkust gelukte het om een schip van 3.000 brt. deel uitma kende 'van een konvooi, met bommen te bestoken. Door voltreffers werd het aan de boeg en het achterschip zoo zwaar bescha digd, dat het als verloren beschouwd moet worden. Een ander koopvaardijschip werd zwaar getroffen. In den nacht van 12 op 13 December ondernamen zeer krachtige formaties Duit sche gevechtsvliegtuigen een aanval op de zware industrie van Sheffield. Met het grootste succes, gingen de machines achter elkaar op haar doelen af. Voortgegaan werd met 't leggen van mijnen voor Engelsche havens. Een duikboot van welker prestaties reeds een gedeeltelijk re sultaat is bekend gmaakt, meldt als totaal resultaat het tot zinken brengen van geza menlijk 27.000 br. In den nacht van 12 op 13 December vloog slechts één Britsch vliegtuig het ge bied van het Duitsche rijk binnen zonder bommen te laten vallen. De gezamenlijke verliezen van den tegenstander op 12 De cember bedroegen vier vliegtuigen, waar van twee door luchtdoelgeschut en twee in» luchtgevechten door een verkenningsvlieg tuig werden neergeschoten. Vier eigen toe stellen zijn niet teruggekeerd. In zijn weermachtsbericht Nr. 189 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: De hevige strijd tusschen onze troepen die zich met groote dapperheid weren en de gepantserde vijandelijke afdeelingen welke zich afspeelt aan de grens van Cyre- naica in de zone tusschen Solloem en Sidi el Barrani alsmede in het woestijngebied in het Zuidoosten, werd ook gisteren voortge zet. Onze jacht- en bombardementsforma ties hebben ondanks de zandstormen, welke de simoen (heete woestijnwind) deed ont staan, onafgebroken van den ochtend tot den avond gevlogen en de vijandelijke een heden met bommen en machinegeweervuur bestookt. Het gezamenlijke aantal vijande lijke toestellen, die in den strijd zijn neer geschoten vanaf 9 December, bedraagt 18. Sinds denzelfden dag zijn et van onze ma chines twaalf niet teruggekeerd. In Oost-Afrika was er bedrijvigheid van onze patrouilles aan de grens van de Soe dan met medewerking van onze luchtmacht die den gemechaniseerd 2n vïj andelij ken strijdkrachten zware verliezen toebracht. Eén vijandelijk vliegtuig is brandend neer gestort. Aan het Gric'^che front valt niets belangrijks te vermelden. Kleine aanvallen van plaatselijk karakter zijn afgeslagen. hebben. En nu zal een leek van gedachten zijn, dat er toch eigenlijk in ons lieve Ne derland voldoende regen valt om het noo- dige water aan te brengen. Maar dan wordt toch over het hoofd gezien, dat niet zelden, in de voorjaarsmaanden nog wel de regen meerdere dagen en weken weg kan blijven. In Mei en Juni is het niet zelden aanhoudend droo£ en dat is op vele gronden de gevaarlijke tijd. Het gevaar is dan in vele gronden groot. Üat het aanwezige grondwater niet voldoende in den bodem kan opstijgen, om onder het bereik van do plantenwortels te komen. Een 'eerste gevolg is: stilstand in den plantehgroei. Eri dit laatste nu is in de natuur niet mogelijk: stilstand is achteruitgang. Een practische uitdrukking is dah ook: de gewassen die stilstaan komen in hun verdriet, m.a.w. worden door ziekte en ongedierte aange tast. De meest gevoelige gewassen het eerst; sla komt in de luis, stok- en struikboonon krijgen ziekten en ongedierte, kool wordt door de vlieg aangetast en tulnboonen zit ten vol luis. Dit allemaal zal veel minder spoedig gebeuren wanneer de bodem diep los is en derhalve geen vaste lagen bevat, zoodat het bovengenoemde grondwater ge makkelijk wordt opgevoerd en bovendien bij overmatigen regenval het vele vocht ge makkelijk naar de slooten kan afvloeien. Want een sterke regenval, zooals we die niet zelden in de maand Augustus meema ken, doet in vele opzichten kwaad, indien het land te lang vochtig blijft. Overtollig veel water beteeken t veel kon in den grond, wat zich in la/atctvr noemde maand sterk op de te velde staande nroducten wreekt. En in veel meer gronden dan men zco denkt, doen zich vaste lagen. vcor. Men denke maar aan boven aangehaalde kwalen. Als régel denkt men deze plagen te bezwe ren door het aanbrengen van een stevige bemesting. Maar niets is minder juist. Im mers wil een goede bod^mvoedanc tot haar recht komen, dan dient vóór alles steeds voldoende water aanwezig te zijn Want de planten kunnen alleen voedsel tot zich ne men. dat in water is opgelost. Water in den bodem is dus No. één. voedsel No. twee. En dan steeds v o 1 do e n d e water, geen gebrek en geen overdaad. Dit laatste nu wordt het bestq geregeld door een voorafgaande diepe grondbewerking, welke bij voorkeur vóór den winter, dus nu, wordt uitgevoerd. In vele bodems, waarin niet een bepaalde vaste laag valt aan te wijzen, is een omwerken van twee steek dien reeds een groote verbe tering. Gronden, welke steeds één steek worden omgespit.' krijgen een zoogen. spit- zooL in den landbouw spreekt men om de zelfde redenen van een ploegzool. Genoem de vaste lagen, vlak onder den eersten steek zijn reeds voldoende den grond te doen verdrogen, waar dit volgens het voor handen zijnde water niet noodig is. Vóór den winter uitgevoerd zal de even- tueele vorst den grond in ziin voordeel be werken. Maar. ook al blijft vriezen nltr dan is tóch een vroege bewerking" -noodig. Men denke aan boven aangehaalde „fabel" en probeere het eens met een ge deelte van den tuin. AMSTERDAM, 13 Dec. De laatste dagen geeft de New-Yorksche beurs weer voor het eerst sinds geruimen Ujd iets hoogere koersen te aanschouwen. Zonder dat men evenwel van een vaste stemming kan spreken. De animo ten opzichte van den handel in Wallstreet schijnt echter toe te nemen, aan gezien de dagelijksche omzetten van aandeelen den laatsten tyd een kleine vermeerdering hebben ondergaan. Tegenwoordig blijft dit cijfer zich om en bij de 800.000 stuks bewegen, tegen nauwelijks een half millioen shares gedurende het verloop van de vorige week. In het centrum der belangstelling blijft wel- iswaar op de New-Yorksche beurs in de eerste plaats de ontwikkeling van het politieke we reldgebeuren staan maar daarnaast blijft men nauwkeurig de verdere ontwikkeling van het binnenlandsche bedrijfsleven gadeslaan. Sinds geruimen tijd is de toestand hierin zoo, dat men gerust kan zeggen: „Het kan niet beter". Hier mede is dan ook alles gezegd. Vooral die takken van nijverheid, die ten nauwste verband hou den met de geweldige regeeringsorders ten op zichte van de herbewapening bleven een koorts achtige bedrijvigheid ontplooien. De productie in de staalindustrie blijft zich bij voortduring op 97T- der capaciteit bewegen. Hoe langer hoe meer krijgt men in de ijzer- en staalnijverheid rebrek aan grondstoffen, hetgeen geen verwon dering behoeft te baren, aangezien productie en verbruik onmogelijk gelijken tred meer kunnen houden. Gezien dit feit, hebben de Ver. Staten dan ook reeds maatregelen getroffen om eenige beperkingen ten aanzien van den uitvoer van belangrijke grondstoffen in het leven te roepen. De hoogconjunctuur in Amerika komt wel het sterkst tot uiting in de vliegtuigindustrie. De onuitgevoerde orders zijn gestegen tot een be drag van meer dan 2-V- milliard dollar. Van dit bedrag nemen de Curtiss Wright en de United Aircraft alleen al voor meer dan één milliard dollar voor haar rekening. Nieuwe fabrieken v/orden vrijwel in het geheele land gebouwd waarmede het bedrag van vele honderden mll- lioenen dollars is gemoeid. Natuurlijk behalen de maatschappijen die bij de vervaardiging van vliegtuigen onmiddellijk of zijdelings zijn be trokken zeer groote winsten. Deze echter worden voor een aanzienlijk deel door de enorme belas tingen opgevangen en daarnaast beïnvloed door de aanzienlijke kosten verbonden aan uitbrei ding en vernieuwing van bestaande installaties, alsmede ten gevolge van de hooge uitgaven die proefnemingen en vervaardiging van nieuwe modellen met zich mede brengen. De middagbeurs. De handel op de Amsterdamsche effecten beurs was heden levendiger dan gedurende de vorige dagen het geval was. Vooral ten aanzien van binnenlandsche industrleele fondsen kon men eenige vraag waarnemen. Gezien het geringe aanbod in deze aandee len die zich na de heropening van de beurs voor het overgroote gedeelte in vaste han den bevinden, is het verklaarbaar, dat de koersen een stijgende richting inslaan wan neer de vraag grooter is dan het aanbod. Een zekere wanverhouding in dit verband ls te meer verklaarbaar waar de bezitters niet weten wat terug te koopen indien tot reali satie uit hoofde van winstnemingen, wordt overgegaan. Vandaag kon men weer eens constateer en, dat ten gevolge van de liqui datie van goederenvoorraden in ons land er een gedeelte van de vrij aanzienlijke mid delen, die in dit verband plegen los te ko men, voor een gedeelte een emplooi op de beurs gaan zoeken. Zooals reeds gezegd, bestond er belang stelling voor binnenlandsche Industrieele aandeelen, waardoor de aandeelen Aku na een prijshoudende opening, al dadelijk een tweetal punten tot 107 3/4% konden oploo- pen. De betere koersen bleven ook later in den middag gehandhaafd. Vergeleken met het vorige slot bestond er zelfs voor aan deelen Philips een vrij vaste stemming, aangezien spoedig na opening de noteering een vijftal punten hooger kwam te liggen. De hoogste koers van 206% kon zioh even wel niet geheel en al handhaven. Unilevers stegen tot 127%%. Voor Cultuurfondsen bestond over het al gemeen niet veel animo, alhoewel over de geheele linie geringe koersstijgingen over wogen. Amsterdam Rubbers waren met omstreeks 283% een kleinigheid beter. Ook H.V.A.'s met 452 In de TaJbaks- a f deeling stegen Deli Mij. tot 272 terwijl Deli Batavia's met 198 vrijwel onveran derd in de markt lagen. Van Scheepvaartfondsen monteerden Ned. Scheepvaart Unies een drietal punten tot -179.%. Ook Oude Booten waren hooger na een vrij prijshoudende opening. Met de noteering van 169% bedroeg de stijging 2%. Aan den beteren kant waren heden Olies, die bij opening al dadelijk drie punten hoo ger noteerden. Bij kalmen handel kon de koers onder beurs verder oploopen tot 271 3/4 Het hoogste niveau bleef ook later in den middag goed gehandhaafd. Tengevolge van de betere koersen, die New-York seinde, overwogen heden weder om in de Amerikaansche afdeeling fractio- neele koersverbe teringen. In de eerste plaats ging de belangstelling uit naar Ko per- en Staalaandeelen. Vooral de favorie ten aLs Bethlehem Steels, Republic Steels en United Steels waren gevraagd, en kon den meerendeels een hal ven dollar oploo pen. Voor Kennecott Copper en Anacon da's was de verbetering minder groot. Een goed prijshoudend voorkomen ver toonden Nederlandsche Staatsfondsen. Oude Schuld werd wederom iets hooger afgedaan. De 2»/2% integralen wisten bot 68 pCt. te stijgen. De gestaffelde leening kon het gisteren behaalde avance goed behou den. De nieuwe leeningen waren vrijwel onveranderd. Duitsche fondsen lagen ver laten in de markt, de handel stagneerde vrijwel volkomen. Geld op prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel transacties). 13 December. New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Zürich 43.6343.71. Bankpapier: Berlin 75.19—75.34; New York 1.861/2— 1.90 1/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürich 43.59—43.75. 3t

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3