LE1DSCH DH6BLAD Derde Efad Vrijdag 13 December 1940 Leidsch Strafrecht voor 150 jaar KERK- EN SCHOOLNIEUWS Een crimineele familie terechtgesteld BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Voor Dammers VRAGENRUBRIEK Mr. J. M. Fuchs schrijft ons: Een van de vraagstukken, waarmede de criminologen, speciaal de Amerikaansche, zich hebben bezig gehouden en zich nog bezig houden, is het vraagstuk "van de zoo genaamde crimineele families. Bestaan er werkelijk families, waarvan alle of bijna alle leden misdadiger zijn? We willen in dit artikel op deze belangrijke vraag niet in gaan, maar zullen een geval behandelen, waarbij inderdaad een geheele familie zeer zware misdaden beging, zoodat tenslotte in 'onze stad het vonnis over hen allen is ge veld. Omstreeks 1800 werd geheel Holland on veilig gemaakt door dieven en roovers, die zich ook niet ontzagen een moord te ple gen. Wij vinden tallooze vonnissen uit die dagen tegen misdadigers, welke vonnissen getuigen van een, in onze oogen zeer streng en afschuwelijk optreden, maar dat was ook de bedoeling. Want de vonnissen moesten anderen afschrikken óók zulke daden te ondernemen. De straf diende „ten exempel." In dat verband willen wij aanhalen, wat een predikant uit die dagen schreef over de beteekeriis van de straf: „In de eerste plaats behooren openbare terechtstellingen ons op te leiden tot mededoogen met die ongehikki'gen, die dezelve ondergaan. Maar wij moeten niet vergeten, dat zij. die zulke straffen ondergaan, zich die straf zelf heb ben waardig gemaakt! Vervolgens wordt er op gewezen, dat deze strafoefeningen die nen tot afschrikking: „Afschrik van zulke misdaden in te boezemen is een van de oogmerken, waartoe de wetten der burger lijke Maatschappij zulke openbare straf oefeningen gebieden." Zij zijn immers ge schikt, om elk nadenkend mensch met af schrik te vervullen. De predikant wijst er verder op, dat „indien alle menschen bij openbare strafoefeningen nadachten, wel dra alle misdaden en met dezelve die straf oefeningen zouden ophouden." Men ziet hieruit, dat de zoogenaamde „afschrik kingstheorie" hier ten volle .verdedigd en uiteengezet wordt. „Want wie onzer twij felt eraan, of zonder zulke strafoefeningen Eouden de misdaden.bij den dag vermenig vuldigen en aHe ruit en veiligheid uit de Maatschappij weldra verdwenen zijn?" Als wij dan ook de afschuwelijke straffen lezen, die onze voorouders nog geen 150 Jaar geleden aan misdadigers opleg den, moeten wij ons wèl voor oogen hou den, dat het hier ging om de afschrikwek kende werking van de straf. Zulk een exempel hebben in 1805 ook de „gezworen welgeboren'" mannen van den hove en hooge vierschaar van Rijnland in Leiden" willen geven. Het betrof Harmen Hendrik Wijnands, „of welke anderszins ook zijn voor-, en toenaam wezen moge, zeggende oud te zijn 54 of 55 jaren, gebo ren in het land van Groningen, laatst ge woond hebbende op het fransche pad in de Vogelstruisgang te Amsteldam, van kostwinning eenen scharenslijper," Anna Maria Elisabeth Walters, „zeggende te zijn de huisvrouw van Harmen Hendrik Wij nands, oud 54 jaren, geboren in de Pruisi sche armée in den zevenjarigen oorlog, woonagtig in de Vogelstruisgang op het fransche pad te Amsteldam, van kostwin ning eene liedjeszangster", hun zoon Peter Albert, „zig ook genoemd hebbende Pater Jansse, of Jan Herbold, zeggende oud te zijn 24 jaren, geboren in de stad Hannover, van kostwinning eenen loper met Neuren- burger waren, en eenen speelman", zijn vrouw Elisabeth Josephs, „zeggende oud te zijn 27 jaren, geboren te Luik, nergens een vast verblijf gehouden hebbende, van kostwinning het verkopen van spelden, naalden, scharen, en reukwateren", en ten slotte een knaap van 17 jaar, de kleinzoon van Wijnands genaamd Harmen Hendrikse. „geboren te Leeuwarden, wonende op het fransche pad te Amsteldam, van kostwin ning eenen scharenslijper, en koffijmolen- scherper", welke alle vijf gevangen waren op het Gravensteen. Harmen Hendrik Wijnands, de eerste aangeklaagde, was een zeer gevaarlijk, su jet, van wien de officier van Justitie in zijn eisch zegt, dat hij „van zijn manlijke jaren af tot nu toe, zig met het plegen van een overgroot getal van misdaden van aller- handen aard bezig gehaden (had)." Hij was zijn misdadige praktijken begonnen in Duitschland en wel in een gehucht in de buurt van Miïnster, waar hij een diefstal en -een moord begaan had. Daarna had hij in Wesel een inbraak gepleegd, waarvoor hij gegeeseld, gebrandmerkt en tot 8 jaar vestingstraf was veroordeeld. Uit de gevan genis ontslagen was hij gehuwd met Anna Walters en sindsdien was hij als zooge naamd scharenslijper gaan zwerven in (te Nederlanden. Zijn eerste misdaad in de lage landen pleegde hij in Loosduinen, v/aar hij in een herberg den herbergier en diens vrouw vermoordde en vervolgens een bedrag aan geld stal. Nog geen jaar later „en wel in den voomagt van dienzelvden 6. October des volgenden jaars 1799, toen het veeg Vaderland in den laatsten en be- slissenden veldslag tusschen de gelande Engelsohe en Russische troepen en die van den Staat, boven Haarlem in het uiterste gevaar was," pleegde hij in gezelschap van enkele familieleden een aanval op „den postillon, die de brievenmaal van Haarlem naar deze stad overbragt, en genaderd was tot even aan deze zijde van de kwaakbrug, liggende over de trekvaart buiten de Mare- poort onder Oegstgeest." Ook hier vielen weer slachtoffers, terwijl de buit bestond uit ëen groote som gelds. Dat was het begin van een serie misda den, welke met behulp van de heele familie werd bedreven. In de uitvoerige stukken daaromtrent gepubliceerd, vinden wij tallooze moorden en diefstallen, die hier niet alle opgesomd zullen worden-. Trou wens bij het verhoor bekenden de schuldi gen oprecht, dat het onmogelijk was, alle feiten op te geven, die zij al zoo bedreven hadden! Harmen Hendrik Wijnands heeft steeds in overleg met zijn familie moorden ge pleegd te Groningen, Putten en Huis ter Heide, waarna de bezittingen van de ver moorden gestolen werden. Na een diefstal tusschen Gorinchem eri Putten te hebben gepleegd, trachtte een tweetal dienaren der justitie hem te arresteeren. Enkele dagen later werden de mannen, die hun plicht wilden doen, aan den rand van den dijk vermoord gevonden. In Gooiland was het een voerman, die van f. 2000 werd beroofd en in Huis ter Heide was het een oude koopvrouw, die bestolen werd. En zoo zou de lijst te vervolgen zijn. Ten slotte ach terhaalde het noodlot hen in een zaak in Gouda. Volgens het plan pleegde de bende op 10 Februari 1805 een inbraak in een boerenwoning bij Alphen, waar een groote partij goud en zilver en kleedingstukken werd buitgemaakt. Het geld werd nog des nachts in Boskoop verdeeld en een der vrouwen werd met de zilveren en gouden voorwerpen naar Rotterdam gezonden om die aldaar te verkoópen. Daar werd zij „op eene zeer zonderlinge wijze, door de wak kerheid van den hoofdofficier dier stad, in eene zilversmitswinkel ontdekt, en zo wel met de penningen van de geroofde goede ren, in hechtenis gebragt." Na het vertellen van vele leugens en het verzinnen van vele uitvluchten, noemde zij ten slotte alle daders en medeplichtigen en zoo gelukte het den baljuw van Oudewater de heele bende te arresteeren. Hij deed het gespuls overbrengen naar Leiden, waar zij in November 1805 terechtstonden. In den eisch tegen de beschuldigden staat uitdrukkelijk vermeld, dat zij onbegrijpelijk halsstarrig en ongevoelig waren, zelfs in dier mate „dat zij niet, dan na eene onge- loofelijke moeite, en taai geduld, tot de er kentenis van eenige hunner misdaden ge komen zijn." Wijnands kon ten slotte al leen maar verklaren, dat hij geen enkelen grond wist aan te geven, waarom hij de misdaden gepleegd had. De andere be klaagden voerden vooral hun armoede aan als drijfveer voor hun wandaden, terwijl ten slotte de 17-jarige knaap zeide, dat hij door zijn ouders gedwongen was mede te doen en hoopte, dat men zijn jonge jaren in aanmerking zou nemen. Op 2 November werd de eisch uitgespro ken door F. G. Blok; hij eischte tegen Harmen Hendrik Wijnands, Peter Albert Wijnands, Anna Maria Elisabeth Walters en Elisabeth Josephs de doodstraf, welke z.i. op verschillende wijzen voltrokken moest worden, namelijk bij de eerste twee door de zoogenaamde straf van het rad en hij de laatste twee door ophanging. Op 16 November d.a.v. deden de gezworen welge boren mannen van den hove en hooge vier schaar van Rijnland uitspraak. Harmen Hendrik Wijnands en Peter Al- bert werden veroordeeld „om geleid, en ge bragt te worden op het publiek schavot voor 's gravenstein binnen deze stad, al waar men gewoon is boosdoeners te straf fen, en aldaar door den scherpregter op een kruis gebonden, half gewurgd, zijn leden met agt slagen gebroken, met een slag op de borst van het leven ter dood gebragt"; de beide vrouwen werden veroor deeld „door den scherpregter met een koord aan de galg tusschen hemel en aarde te worden opgehangen, dat 'er de dood na volgt." En ten slotte werd het vonnis voorgele zen over Harmen Hendrikse Wijnands jr., waarbij „gelet hebbende op alles, waar op in dezen eenigszins te letten stond" en „regt doende in naam van het Bataafsche volk" deze jongen veroordeeld werd „om te worden geleid en gebragt op het publiek schavot voor 's gravenstein binnen deze stad, alwaar men gewoon is boosdoeners te straffen, en aldaar door den scherpregter, met den strop om den hals, waar van het ééne einde met een koord aan de galg zal worden vastgemaakt, zeer strengelijk met roeden te worden gegeeseld, en met het dubbeld gloeiend zwaard dezer hoge vier schaar gebrandmerkt te worden; confinee- ren wijders den gevangenen voor den tijd van zestig eerstkomende, en aaneen- volgende jaren in een tugt- of werkhuis binnen deze Republiek, om gedurende dien tijd aldaar met zijner handen arbeid den kost te winnen." Volgens het gebruik van dien tijd hield de baljuw van Rijnland een „aanspraak bij gelegenheid der aanzegging van den dood aan de beklaagden", waarbij hij, na vele rhetorische wendingen en, in onze ooren pathetische, zinnen, tenslotte den wensch- uitsprak, „dat zij beter sterven mogen dan zij geleefd hebben." Enkele dagen later werden de vonnissen voltrokken, waarmede een einde was geko men aan de levens van een crimineele familie in Nederland. Hillegom Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur. ds. Chr. Eer hardt. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, leendienst. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10Vi uur. ds. Van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10V* uur. ds. v. d. Windt. KatwUk-aan-Zee Rem. Geref. Gem. (hotel du Rhin): Vrijz. .Krink Katwijk, nam. 2% uur, ds. H. J. Mispelblom Beijer van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur bevestiging ds. Gilhuis door dr. Ingwersen; nam. 3 uur intrede ds. Gilhuis. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 en nam. 4 'uur leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2M uur, ds. v. Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur, ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorin. 10 u., ds. J. Stehouwer van Alphen; nam. 2% uur, ds. Meyer van Alphen. Kinderkerk: Voorm. 10uur, de heer J. H. Broersma. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 214 uur, ds. Dijk. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrie, ds. De Vree van Rijnzaterwoude. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Dam van Bodegraven: nam. 3 uur, leesdienst. Rem. Kerk: Voorm. halfelf, D. G. v. Vreu- mingen. prop. te Leiderdorp. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 1014 uur. ds. Kater. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 214 uur, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 uur en nam. 3 uur, de heer A. v. Scherpenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 1014 en nam. 314 uur, ds. Lazonder. Geref. Kerk: Voorm. 1014 en nam. 3H uur, ds. Smllde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 1014 en nam. 4 uur, leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. 3 uur. us. G. Huls van Ter-Aar. Geref. Kerk: Voorm. 1014 en nam. 3 uur, leesdienst. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: V.m. -0 uur, ds. Den Hertog; in de Zilk, nam. 6 uur, ds. den Hertog. Oegstgeest Groene Kerkje: Voormiddag 10.15 uur, de heer A. P. van der Haas. Pauluskerk: Voorm. 10.30 en nam. 3 uur, Is. T. J. Jansen Schoonhoven. Ver. van Vrijz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk): Voorm. 1014 uur, dr. Boersema. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer C. Smit van Heemstede. Voorscholen Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 4 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half vier, ds. J. C. Houtzagers. Geref, Gem. (Leidscheweg 41)Voorm. 4 uur, leesdienst. Vei*, der Vrijz. Herv. (Leidscheweg 66): Nam. 6 uur, ds. Boersema van Leiden. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. en nam 3 uur ds Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam, 2.30 uur ds. Vreugdehil van Oud-Vosmeer. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en' nam, 214 uur ds. De Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem (Dorpskerk) Zaterdagnam. 414 u. gebed; Zondagvoorm. 10.05 uur dr. Honders; nam. 3.05 uur ds. Ten Kate. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur ds. Ten Kate. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 uur ds. H. J. Mispelblom Beyer van Lelden. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 1014 uur ds. Van Harten, Geref. Kerk: Voorm. 1014 en nam. 3 uur ds. De Ruig. Zoetermeer Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2 uur ds. H. VersluUs. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam, 2 uur Lees dienst. Ver. tot Verbr. der Ger. Waarheid: Voorm. 10 en nam. 2 uur ds. van Willigen te Rflssen, Ver. van VrUz. Hervormden: geen dienst Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 1014 uur ds. Eykman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds. Pop. Geref. Kerk: Voorm. io uur leesdienst, nam. 2.30 uur ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: Voorm. 10.30 uur mej. ds. Günther. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10' en nam. 3 uur ds. Warmoltz. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. E. H. Broekstra van Oegstgeest. Sassenhelm Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Krijkamp. Geref, Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur prof. v. d. Meljden van Apeldoorn. Waddlnxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Vroeg-in-de-wey. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Smidt. Oud-Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 3.30 u. ds. van der Kraats. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 15 DECEMBER. Alphen-aan-den-Rijn Rem. Geref. Gem. (School Raadhuisstr.)Nam. 4 uur, mej. ds. A. G. Günther. Benthuizen Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10.30 uur en nam. 3 uur, ds. W. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. halfelf en nam. half drie, leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur. ds. Kljisener; nam. 4 uur, de heer A. J. Dekjcer Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (H. A.), ds. J. J. Simon van Gouda. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur, lees^ dienst. Evang. Kring „Bodegraven": Nam. 3.30 uur, de heer P. Bandelmeyër van Noordwijk a. Zee. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Voorin. 10 en nam. 3 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. Pètersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfvier, ds. Kleisen. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. half 3, leesdienst. Haarlemmermeer Ned. Herv. Gem.: Hoofd dorp: Voorm. 10 uur, ds. Blauw; nam. 3 uur, Salverda. Vijfhuizen: Voorm. 10 en nam. 3 uur. de heer Brörens. Badhoevedorp (in Geref. Kerk): Voorm. 11 uur, de heer Boerlijst. AalsmeerderwegVoorm. 11 u., de heer Koud- staal. BennebroekerwegNam. 3 uur, de heer Koud- Lijnden: Voorm. 10 uur, de heer v. d. Berg. GEBOREN. Andries, Z. van J. Keljzer en M. BekooU Huibert, Z. van C. Rooloffs en M. Hendrikse Helena Alida Theresia, D. van A. Warnau en A. M. A. Goddijn Hendrikus Wilhelmus, Z. van H. v. d. Weijden en P. Moerland Willem. Z. van J. Lubbers en A. Timmer. Cornells, Z. van J. C. v. Staveren en B. Schoenmaker Catharina, D. van J. v. Ton geren en W. Schouten Wilhelmina Elisabeth Maria, D. van H. J. S, Meyers en W. M. Beijer Tibor Mihaly, Z. van L. M, Kiszer en M. M. v. d. Zwaard Johanna Petronella, D. van S. A. Schouten en M. P. v. d. Sluijs Margaretha Irene, D. van M. L. Merruer en C. M. Brons geest Adriana Maria Cornelia, D. van J. van Velzen en J. G. v. d. Lans. Richardus Josephus zn. van C. Gros en Th. J. M. Kuipers Hendrik Willem, zn. van D. H. Hoogstraten en M. C. v. d. Berg Egidlus Jo hannes Sandor zn. van E. J. Koster en A. T. Németh Aranka'Terézia Charlotta dr. van E. J. Coster en A. T. Németh Bernard zn. van A. van Polanen en van P. La Lau. OVERLEDEN: D. M. Oudshoom, M. 72 J. D. P. Hederik, M. 45 jaar. M. S. de Koning hsvr, van Ph. J. v. d, Kaai, 46 jr. GEHUWD: A. v. d. Hoogt Jm en W. Mooi gesch. J. Maeijèr Jm en A. M. Kroeze jd N. J. Matze jm en E. Rumpff jd J. W. Vroegrijk jm en B. P. J. Kuijpers jd F. W, Soholte jm en A. M. v. d. Hoeven jd. GEVESTIGD: J. Boezaard en fam., dienstbode, v. Speijkstr. 15 A. G. Boonekamp en fam., kamerverh., W. Singel 106 J. J. v. Bostelen en fam., Pie terskerkhof 12 D. J. R. Bulsman, Wasstr. 2 A. E. Eijkman, secretaresse, Boisotkade 4 M. H. A. Eijkman, onderw Ijzer es, Boisotkade 4 J. A. v. Gent en fam-, rijkswerkman, Kor- tenaerstr. 49 C. G. v. Gimieken, verpleegster, Roomb.weg 2 b L. de Groot, verpleegster, W. Singel 27 F. G. J. v. Rijthoven—Hoes, Zee manlaan 16 P. C. v. d. Hoorn en fam., depot houder, Breestr. 143 J .W. Jongman en fam., handelsreiziger, Melch. Treublaan 3 J. van Kampen en fam., chauffeur, Haverstr. 64 C. J. Kleijwegt en fam., magazijnknecht, Evert- senstr. 74 R. v. Kooy en fam., M. Moonsstr. 11 W. F. Kriek en fam., huisschilder, Drift straat. 31a M. Kuivenhoven en fam., Ger. Doustr. 57 F. J. v. Latum, bankwerker, L. Morschw. 33 C. A. v. Leeuwen, Roodborat- straat 19 G. W. v. Maren, constr. bankwer ker, L. Rijndijk 31a J. J. H. Mertens, tee kenaar, L. Mare 68 E. M. J. Minderop, advo caat en proc., Rapenburg 116 N. I. Mou- thaan, Nw. Rijn 28 J. A. Mulders, typiste. Lusthoflaan 57 A. de Niet en fam., visch- winkelier, Kraaterstr. 36 B. Nieuwenhuizen en fam., kleermaker K.M., Paxkstr. 30a A. Nyhof, huishoudster, Rjjnsb.weg 118 P. J. v. Os en fam., electricien en radiohandel, K. Mare 4 J. H. Ruijtenbeek, buffetbediende, Oude Rijn 5 J. Scheele en fam., scheikundige, Meerburgerstr.'4 G. Stellbrink, pikeur, Rood- borststr. 39 R. Tybout, bouwk. opz.-teekenaar, Zoeterw. Singel 81 T. v. Veen. onderwijzer, Zoeterw. Singel 81 J. M. Verboom, dienst bode, Rijn8b.weg 103 M. Verhorst, dienst bode, Levendaal 35 B. v. Maanenv. d. Vosse en fam., R.- en Schiekade 131 J. Willems en fam., scheepmaker, H. Rijndijk 109a, VERTROKKEN: Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red., C. de Nle, Soestdykschekade 162, 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publloetie. Partijstand No, 4428. Zwart 12 sch. op: 3, 8. 9, 18, 14, 18/19, 21, en 26. Zwart. Wit Wit 12 soh. op: 25, 27, 28, 32/38, 42 en 48. Probleem No, 4489. Zwart 12 sch. 23 en 26. op: 3, 9, 11/14, 16, 18. 19, 21, Zwart HERVORMDE KERK. Beroepen te Helenaveen cand. D. Schakel, hulpprediker te Bilt, te Cornjum ds. C. G. Scheepstra te Peins. Bedankt voor Heilouw cand. J. C. Stelwagen te Driebergen. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Zonnempire cand. L. van der Linde te Wemeldinge, naar Heteren-Rand- wijk cand. H. J. Lambers Heerspink. I. A. te L. Het staat niet vast, dat wei gering als reden voor ontslag zou kunnen wor den beschouwd. Wend u tot de arbeidsinspectie. J. S. te L. - Het ls aanbevelenswaardig u in verbinding te stellen met het Bureau van de Karaer van Koophandel en Fabrieken. A. H. te L. - Er zijn in het algemeen geen regelen gegeven, welke voor het bewijs geldig zouden zijn. Voor bepaalde doeleinden kunnen telken male andere regelen worden opgesteld, zooals bijv. voor den overheidsdienst. H. L. te L. - Als de huur van gelijke per- ceelen reeds vroeger werd verhoogd, zou dit om redenen van billijkheid ook voor het uur moe ten gelden. Hoe de rechter het vermelde geval zou beoordeelen, ls echter niet met zekerheid te zeggen. J. P. te L. - Dezerzijds kan niet worden beoordeeld, of de gedragingen werkelijk ontslag wettigden. Als u van meening ls, dat dit zeker niet het geval is, zoudt ge deze zaak aan de arbeidsinspectie kunnen voorleggen. Wed. v. d. V. te V. - Inderdaad komt de 'nieuwe regeling neer op een huurverhooging. B. v. d. L. te L. - Voor gemaakte onkosten mag vergoeding geïnd worden; echter mag be taling daarvan niet geëischt worden. H. B. te L. - Wend u tot de arbeidsinspec tie. Of verlaging kan worden toegestaan, zal aan de hand van meer gegevens beoordeeld moeten worden. J. S. te L. Het is ons herhaaldelijk geble ken, dat dit spel verschillend wordt gespeeld, A. J. M. Baijer, Den Haag. Kerkstr. 26 C. J. Bergman, Amsterdam, Stadionw. 82 C. J. de Blauw, Wassenaar, v. Z. v. Nyeveltstr. 330 A. Blom. Uithoorn. Marktplein 5 A. S. C- V. Bockel, Ermelo, Veldwijk 75 B. W. Busse- maker. Schiedam, B. Ballotsingel 66 J. A. A. Butljn, Utrecht, Voorstr. 11 bis A. J. Dekker, Wassenaar, Lij ster laan 3 M. M. Doedens, Katwijk, Drieplassenw. 21a J. J. de Dreu, Rotterdam, Schieweg 3 M. v. Dijk, Alphen a. d. R., Gnephoek 11 J. Exalto. Den Haag, Gr. Hertoginnelaan 119 J. Goppel, Harder wijk, Wilhelminalaan 29 H. P. Groenevela, Rotterdam, Weimanspad 11 H. Groenhof, Groningen, Driemolendrift 20 b V. 'fcHart, Maassluis. Nieuwstr. 1 rd J. Heemskerk, Gorssel. Almen A 46 C. M. W. Hoogenstraa- ten. Den Hafig, 1ste v. d. Boschstr. 35 S. P. I. Hoogeveen, Den Haag. Zuidwal 83 H. Th. v. d. Horst. Den Haag. J. v. d. Doesstr. 108 M. C. v. d. Kerk—v. d. Horst, Velsen, J. Kostelljklaan "2 M. P. v. d. Star—De Jong. Utrecht. Rijn kade 5 E. S. de^ Langen. Apeldoorn. Loenen- schew. 10 A. J. Langezaal. Oegstgeest. Rhijn- geesterstraatweg 40 J. P. H. v. d. Meer. Haar lem, Verspronckw. 2 M. G. Mijjer. Amster dam, v. Walbeekstr. 73 III A. P. de Nie en fam.. Voorburg, v. d. Waterlngenln. 86 J. M. D. de Niet, Renkum, Buunderkamp D 5 G. v. d. ReiJden, Den Haag, Wagenstr. 54 D. Sineck. Den Haag, Ln. v. Meerdervrt. 167 J. H. Steenborg, Groningen. A. Paulownastr. 27a J. Stoof. Den Haag. aan boord ..Anton" J. M. Varkevisser, Wassenaar, Gravestr. 1 H. de Vries. Utrecht M. J. Kemoerstr. 7 C. H. A. Westhoff. Eindhoven. Vestdijk 20 L. G. Wii- mans, Den Haag. v Beimingenstr. 3 M. G. Zom, Stuttgart. Dl. R. v. d. Zwan, Vlaar- dingen, Heemraadstr. 62. Wit 12 sch. op: 25, 27, 28, 32/38, 42 en 50. Partijstand No. 4430. Zwart 9 sch. op: 3, 7, 8, 9, 13, 19, 21, 23 en 25. Zwart. zoodat het aanbeveling verdient óm, wanneer men het spel niet in den eigen, bekenden kring beoefent, van tevoren de regels af te spreken. De meest gebruikelijke gang van zaken is evenwel, dat Mise Maus-troef boven alles gaat en al het andere daartegenover vervalt, zoodat ln het door U aangegeven geval A. er inderdaad 10 punten bij krijgt. J. H. te K. Wij zouden U ten zeerste aan raden uw melk te koken. W. H. te L. Aangezien ons niet bekend is. de geldswaarde van kostelooze geneeskundige behandeling en vrije voeding aan boord, kunnen wU niet nagaan of uw aanslag te hoog is. Bij het bepalen van de kosten voor beroepskleeding wordt rekening gehouden met de besparing op de gewone kleeding die anders ook tijdens de beroepsuitoefening zou moeten worden doorge dragen. De detacheeringskosten zijn vermoede lijk ten onrechte door U afgetrokken. Aanspraak op ontheffing heèft U o.i. niet. Het inkomen is niet gedaald beneden 3/4 van het bedrag waarnaar de belasting is berekend. M. B. te B. Berekend naar een zuiver in komen van f. 1650 is uw aanslag juist. A. K. te L. - U kunt aan ons Bureau als U dit wenscht, de leggers komen inzien. H. S. te V. - Vloeibare lucht wordt gepro duceerd in het Kamerlingh Onnes-laboratoriuai in de Nieuwsteeg alhier waarvan de directie be staat uit prof. dr. H. W. Keesom. prof. dr. W. J. de Haas en dr. C. A. Grommelin. Welke gemeenten ln ons land nog verstoken zijn van gas en electriciteit, is ons niet bekend. Wit Wit 9 sch. op: 28. 32/36, 38, 47 en 48. Stand No. 4428 ls uit een gespeelde partij. Zwart's laatste zet was 1217, om door 17—22 terug te ruilen. Zwart was van meening, dat dit de beste positlezet is om op 3731 van wit te vervolgen met 21—26 en op 3430, 17—22 enz. Wij vonden dezen stand-Interessant genoeg om eens te onderzoeken, welke mogelijkheden er voor wit in verborgen zitten en kwamen tot een resultaat van zes varianten, waarin zwart gedwongen spel heeft met een enkele nadeellge variant voor zwart. Voordat wij de oplossing geven, moeten onze lezers zelf eens zoeken naar deze voortzettingen, die leerrijk zyn in de prak tijk. Stand Nó. 4429 is een gewijzigde stand van No. 4428. In deze geldt: wit wint. Stand No. 4430 is een onderdeel van den eerste. In dezen stand ziet men de gevolgen van een variant, met dit verschil, dat de witte schijf van 25 naar 47 is verplaatst en de zwarte van 20 naar 25. De laatste zet van wit was 3631, hopende op een zwakken zet van zwart. Waarna wit in zyn voordeel beslist. Men ziet. dat van practlsche standen veel is te leeren, vooral van standen als deze, die elk wel eens in dien vorm heeft aangetroffen in de party. Oplossing partijstand No. 4413. 5. 7/13, 15, 16 18, Stand zwart op: 1, 2, 3. 19. 23 en 26. Wit op: 27. 28. 30, 32. 36/40. 42/48 en 50. Wit: 30—24. 28x19. 37—31, 39—34, 44x4. Zwart: 11—17 19x30, 13x24, 26x28, 30x39. Stand No. 4414. Zwart op: 2, 3, 5, 7/10, 12, 13, 16. 18/21, 23 en 26. Wit op: 27, 28, 30. 32. 35/39, 42, 43, 46/50. Wit: 27—22. 38—33, 30—24, 24x4. Zwart: 7—11? 18x27, 27x29, 23 x41. Oplossing stand No. 4415. Zwart sch. op: 3. 5, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 18/21, 23 en 26. Wit sch. op: 27 ,28, 30, 32, 35/39, 42, 43 46, 47 en 43. Wit: 39—33, 30—24. 28x 19, 37—31. 43x5. Zwart: 5—10, 19x30? 13x24. 26x39. Ook is mogeiyk: Wit: 39—33. 30—24, 33x24, 35x24, 28x 19, 38—33, 24—19, 37—31. Zwart: 5—10, 20x29, 19x30, 9—14, 14x23, 23—29. 29x49. 26x28. 46—41, 36—31, 48—43, 42x2, 13x24, 21x32, 43x38. 3—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 11