BINNENLAND i BOSCH Ons Kort Verhaal w LEIDSCH DA6BUD - Tweede Blad Dinsdag 10 December 1940 De gemachtigde voor de prijzen over zijn taak De distributie GEMENGD NIEUWS Oprichting van de Nederlandsche technische unie Winterhulp Nederland Hoog water bij Meppel en Zwartsluis AGENDA FIETSLICHT Afspraak op de lange baan VRAAGGESPREK VOOR DE RADIO. Gisteravond is met den gemachtigde voor de prijzen, mr. H. C. Schokker, voor de radio een vraaggesprek gehouden. Hieraan is het volgende ontleend: Allereerst gat mr. Schokker te kennen, dat het gebied, waarover zich zijn werk zaamheden zullen uitstrekken, de prijzen van alle roerende en onroerende goederen, diensten, huren, pachten, enz., omvat, zoo dat den consument op leder gebied be scherming wordt gegeven, hetgeen het doel is van deze voor ons land nieuwe functie. Het gaat er om, zoo zeide de heer Schok ker, om tot een billijken prijs te komen, zoo wel tegenover den producent als tegenover den verbruiker. De producent kan onder de ■huidige omstandigheden van den consu ment niet vergen, dat hij meer $an de strikt noodzakelijke kosten en een be scheiden winst voor het product betaalt en aan den anderen kant zal de consument aan den producent een billijke vergoeding voor zijn product moeten betalen. Het be lang hiervan valt direct in het oog wanneer men denkt aan de dagelijksche. levensbe hoeften, waai-van de consumptie ook voor onze arbeiders onder alle omstandigheden gewaarborgd behoort te zijn. Op een desbetreffende vraag ver klaarde spreker, dat zijn taak drieledig zal zijn, ten eerste een billijke prijs vorming, ten tweede de opsporing van verschillende prijsovertredingen en ten derde de berechting dier overtredingen. Een doelmatige prijzenpolitiek Is alleen te voeren in coördinatie met de loonpoli tiek. Dan alleen kaïn uiteindelijk een orga nisch prijs- en loonsysteem tot stand ko men, waardoor leder een billijke en rede- lijtoe beloontag voor zijn prestaties krijgt. Zooals bekend is op 28 November een rege ling voor de loonvorming tot stand .geko men. Het ligt in de bedoeling, dat bij de uitvoering van belde regelingen de nauw ste samenwerking ln acht wordt genomen. Sinds 9 Mei hebben allerlei prljsverhoo- glngen plaats gehad, welke geen sanctie hebben verkregen. Hiermede kom ik, aldus spreker, op het tweede deel van mijn taak, ml. dat Ik mij zal moeten toeleggen op het voeren van een strijd tegen die elementen onder ons volk, die gedreven door een mis plaatst eigenbelang, nog meenen onder deze voor ons allen zoo moeilijke omstandig heden, zich ongestraft ten koste van de gemeenschap als geheel te kunnen verrij ken. Het is ml] bekend, hoe nog regelmatig, ondanks de uitgevaardigde verbodsbepalin gen, prijsverhoogtagen worden doorgezet, waarvoor geen vergunning ls verleend. In dit verband vestig tk er de aandacht op, dat verzoeken om prijsverhooging, die bij de daarvoor aangewezen overheidsinstan ties worden ingediend, steeds aan een nauwkeurig onderzoek, waarbij met alle betrokken belangen rekening wordt gehou den, worden onderworpen. Diegenen even wel, die meenen bulten de wettelijke rege ling om met dit spel te kunnen voortgaan, kunnen zich er van overtuigd houden, dat ik in den strijd tegen hun tegen het alge meen belang gerichte praktijken voor de strengste maatregelen niet zal terugdeinzen Op den duur zullen bij dezen strijd ook de hulsvrouwen moeten medewer ken, zelfs al ondervinden zij daarvan ongerief. Over de berechting van overtredingen, zoo verklaarde mr. Schokker op een desbe treffende vraag, hoop ik binnenkort nadere bijzonderheden te kunnen mededeelen. Wel kan ik thans reeds zeggen, dat er naar zal worden gestreefd, dat ook de be rechting van de prijsovertredingen ln be paalde opzichten zal worden versneld en verscherpt. 33c hoop, dat ik hiermede een indruk heb gegeven van mijn taak. Ik doe gaarne een beroep op de medewerking van de producenten en consumenten, mij daar bij te steunen. KERSTGAVE AAN WERKLOOZEN. De secretaris-generaal van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuit- keering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25 pCt. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 8 tot en met 14 December aan ultkeerlng ontvangen. Ten aanzien van werkloozen die in ge noemde week bij de werkverruiming zijn geplaatst, volgt een nadere regeling. Aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozenkas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, Indien en voor zoover zij aan kasuitkeering plus eventueelen kas beslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, in dien zij geen kasuitkeering ontvingen. ONDERSCHEIDINGEN. Voor gezant Bene en Staatsrat Wohltat. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied rijksminister Seyss- Inquart heeft gisteren iij tegenwoordigheid van commissaris-generaal Schmidt aan den gezant Bene en aan Staatsrat Wohltat het hun door den Fiihrer verleende oorlogskruis van verdienste tweede klasse uitgereikt 1 RIJSTGRIES. In den vervolge zal rtjstgries uitsluitend onder afgifte van een bon, en wel de voor rijst aangewezen bon (thans bon „43") ver kocht mogen worden. De mot „43" genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje geeft dus tot en met 37 December a.s. recht op „et koo- pen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijst- gries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel). De aandacht wordt er op gevestigd, dat rijstgries derhalve niet verkocht mag wor den tegen inlevering van den bon, welke ter verkrijging van maïzena en pudding poeders is aangewezen. VERMISSING VAN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Ieder hedendaagsch burger is even ver trouwd geraakt met zijn stamkaart en an dere distributiebescheiden als met zijn pa pieren van den burgerlijken stand, spaar bankboekje en arbeidskaart. En toch is er verschil ln behandeling waar te nemen. Hoe zorgvuldig wordt b.v. het trouwboekje bewaard, welke voorzorg neemt men niet in acht als men' het trouw boekje noodig heeft en hoe voorzichtig bergt men het weer weg na gebruik. Deze ver- eischte voorzichtigheid nu, wordt niet altijd betracht met brood-, vleesch-, bloem-, tex- tlelkaarten^n dergelijke bescheiden. Tot nu toe werden, als geen kwade trouw kon wor den aangetoond, nieuwe exemplaren uitge reikt, Indien deze kaarten werden vermist of in het ongereede waren geraakt. Deze welwillende houding bleek echter al heel weinig geschikt om het publiek de waarde van zijn distributiekaarten onder het oog te brengen. Men nam dikwijls niet eens de moeite zijn verlies behoorlijk aan de poli tie op te geven, maar vervoegde zich zonder meer bij het distributiekantoor. Het feit, dat men zijn kaarten voor niets krijgt en zijn geld meestal in het zweet zijn aan- schijns moet verdienen, heeft te weinig de oogen er voor geopend, dat distributiebe scheiden veelal nog belangrijker zijn dan geld. Zonder distributiekaarten zijn immers de eerste levensbehoeften momenteel niet te verkrijgen. Toch zal de waarde van deze papieren de bevolking duidelijk voor oogen moeten staan. Dat de overheid de zaak ernstig op vat, blijkt wel uit de bekendmaking van den secretaris-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, waarin er op wordt gewezen, dat alleen bij absolute over macht zooals brand of berooving, nieuwe Raarten worden afgegeven. Kan men geen overmacht aantoonen dan zal op de ver vanging van de verloren gegane kaarten niet kunnen worden gerekend. Van brand stoffen-, textiel- en bloemkaarten zal men o.m. verstoken blijven. Welke gevolgen dit meebrengt is zonder meer duidelijk. En toch in welke benarde positie gij ook komt te verkeeren, geen dis- tributiedienst mag u helpen. De overheid zorgt met de uitreiking van de distributie bescheiden voor een rechtvaardige verdee ling. Wie gij zijt, oud of jong, rijk of arm, man of vrouw, allen krijgt gij uw evenredig deel van de gedistribueerde goederen. Weest secuur met deze zoo belangrijke en waar devolle papieren. Men zij gewaarschuwd. Voor onze Lezeressen. Een recept voor een hoestsiroop. Een kwart liter komt U slechts op 76 cent. Hier volgt een receptje, dat zijn doeltref fendheid bewezen heeft. Kook een kwart liter water, los er een eetlepel suiker in op en voeg hierbij 30 gram Vervus (dubbel ge concentreerd), die U bij eiken apotheker of drogist kunt verkrijgen (vastgestelde prijs: 76 cent). 'Alles goed doorroeren en Uw hoestsiroop is gereed. Dosis: volwasse nen: een eetlepel; kinderen van 8 tot 12 jaar: een dessertlepel; 3 tot 8 jaar: een theelepel; te nemen na de voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan. Knip dit uitstekende receptje uit en be waar het: het komt U goed van pas. 4455 (Incez Med.) EEN VOORLOOPIG BESTUUR ONDER LEIDING VAN Dr. Ir. M. H. DAMME. Vereenigingen, welke zich op techniseh terrein bewegen, hebben sinds langen of korten tijd met meer of minder succes ge streefd naar samenwerking met aanver wante organisaties. Tengevolge van de sinds medio Mei j.l. gewijzigde toestanden in Nederland is het verlangen naar de bedoelde samenwerking in versterkte mate aan den dag getreden en van grootere urgentie geacht. De dagelijksche leiding van het Instituut van Ingenieurs heeft het initiatief genomen om te trachten spoedig een samenvoeging te verkrijgen van alle vereenigingen, stich tingen, enz., die zich op technisch-weten- schappelijk en technisch-economisch gebied ln Nederland bewegen,, zoowel in de gelede ren van hooger gegradueerde personen als in die van middelbaar technische en min der vérgaande technische vorming. Een voorbereidend comité werd samen gesteld op breeden grondslag. Als resultaat is de Nederlandsche Tech nische Unie tot stand gekomen, van welke de statuten dezer dagen zijn goedgekeurd. Het doel van de stichting is in de eerste plaats coördinatie tot stand te brengen tusschen, alsmede de zoo volledig mogelijke samenwerking te verkrijgen van alle tech- nisch-wetenschappelijke en technisch-eco- nomische organen en van alle nijverheids- en ambachtsbekwaamheid en technische vakkennis bevorderende instellingen in Ne derland; met lrtbegrip van voorziening in de op haar werkgebied liggende belangen der tot haar toegetreden instellingen. Vervolgens zal de Unie trachten de tech nici in te schakelen in het sociale en eco nomische leven van het volk door opneming op publiekrechteltjken grondslag van hun organisaties als doelcorporatie der tech nici in het staatsbestel, met eigen taak en verantwoordelijkheid en toekenning van een plaats aan die organisatie in de daar voor in aanmerking komende meer omvat tende organen. Voorts zal bij de keuze en toepassing der middelen om een en ander te bereiken voor de Unie als richtsnoer vóór alles dienen het volkswelzijn, zooals dat door technisch-we- tenschappelijken en. technisch-economl- schen arbeid kan worden gediend. De middelen zullen zijn: het coördinee- rend en initiatiefnemend optreden op het gebied van het vereenigings-wezen, het pu blicatie-wezen, opleiding tot en onderhou den van vakkennis en vakroutine in den ruimsten zin; het stichten en bevorderen van het tot stand komep .van studiegemeen schappen, al dan niét in samenwerking met derden; alle verdere wettige middelen. Aan de hand van een en ander is een al gemeen werkplan opgemaakt en heeft zich een voorloopig bestuur gevormd onder lei ding van dr. ir. M. H. Damme als voorzitter, terwijl als secretaris-penningmeester is aangewezen ir. U. Driebergen, Prinsesse- gracht 23, 's-Gravenhage. KANTOREN MOESTEN WORDEN ONTRUIMD. Een buitengewoon snelle was van het water heeft in de omgeving van Meppel veel overlast en schade veroorzaakt. Kan toren moesten worden ontruimd, terwijl ook een geheele tuinderij met broeikassen en al vele centimeters onder water kwam te staan. Verder raakte een polder over stroomd. Zaterdagmorgen was door den sluiswach ter te Meppel aan de waterschappen Vol- lenhove en Hasselt en Zwartsluis verzocht te willen spuien, aan welk verzoek met be kwamen spoed werd voldaan. Dit was dan ook wel noodig, daar de schaal aanwees: 86 om. plus' N.A.P., een stand, die sinds den ■beruchten stormvloed op 27 November 1927 nog niet werd bereikt. Langs den Zomerdijk MeppelZwartsluis bleek het water op sommige plaatsen gelijk te staan mét het wegdek, somwijlen waren zelfs enkele meters van den weg door het water afgebrokkeld. Te Zwartsluis hadden vele kaden en tui nen veel wateroverlast van het Meppeler- diep, terwijl ook het Zwartemeer meer dam een meter boven peil stond. Het water was hier zelfs op enkele puinten zoo hoog, dat de kantoren en magazijnen van de firma Blan ken voort geheel door het water waren ingesloten, terwijl ln het kantoor meer dan 50 cm, water stond, waardoor het perso neel de vlucht had moeten nemen. Ook de Sfouwe, de dijk van het water schap Hosselt en Zwartsluis, werd op ver scheidene plaatsen door het water over stroomd. NaJbij Meppel ls de polder Hamin- gen, een oppervlakte van pl.m. 60 bunder, geheel overstroomd. Dit kwam omdat de dijken het snel opkomende water niet had den kunnen tegenhouden. Hier waren ver schillende boeren met kistdammen bezig het water te keeren. De stoomgemalen van genoemde water schappen werken op volle kracht en zien- deroogen neemt de was wederom af. HEDEN. Jeruël: Bljbelbespreking te 7Vi uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7,30 uur nam. Woensdag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 3 en 7 uur nam. DAGELIJKS. Breestraat 123a: Tentoonstelling Arthur Eland 1012 en 1—6 uur (tot 15 December). DIVERSEN. s Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur. 's Dinsdag, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigeD 78 uur nam. s Donderdags Wtfkgebouw .JBethesda" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Donderdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde (1ste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterie 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags, Inst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5. 's Zaterdags: Oude Rijn 44a, Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 23 uur nam. Wij maken er belanghebbenden op attent dat op veler verzoek de giro-nummers van de Winterhulp Nederland eiken dag op een v&ste plaats In ons blad te vinden zijn, Alle gelden van de W. H. N. kunnen dus aan de plaatselijke banken of financieele instanties op deze giro-nummers worden overgemaakt. VERSPREIDE BERICHTEN. De heer W. P. Duval Slothouwer is op nieuw tot. burgemeester van de gemeente Doetinchem benoemd. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de veemarkt te Zwolle deze week niet op Vrijdag, doch op Zaterdag op de gewone uren zal worden gehouden. VIERDUIZEND GULDEN UIT HANDTASCH GESTOLEN Een zonderling verhaal. Te Amsterdam heeft een oude dame bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een bedtnag van f. 4000 uit haar hand- tasch. Het bedrag bestond uitsluitend uit bankbiljetten van f.25. Het merkwaardige is, volgens de „Tel. dat de juffrouw haar sipaarduitjes reeds ge- ruimen tijd kwijt was. Zij heeft ongeveer drie maanden gewacht, alvorens zij de poli tie daarvan in kennis stelde. De juffrouw dtroeg haar kapitaal van f. 4000 in bankbiljetten steeds in haar hand- tasch, daar zij bevreesd was, dat zij inbre kers op bezoek zou krijgen. Toen zij een maand of drie geleden eens met haar hand- tasch en een boodschappentasch bij zich, op de markt was, trof zij daar een oude schoolvriendin aan. met wie zij een praatje aanknoopte. Op een gegeven oogenblik vroeg zij haar vriendin, de tasch even voor vast te houden, hetgeen gebeurde. Zonder ling is het, dat de juffrouw blijkbaar niet meer aan de f. 4000.dacht en eerst later bemerkte, dat zij 'een verkeerde handtasch die van haar vriendin had teruggekre gen. Weken verliepen, eer zij zich herin nerde, dat zij in haar tasch het groote be drag aan èeld had. Zij ging naar haar schoolvriendin en kreeg daar haar tasch terug, doch het geld zat er niet meer in. Weer wachtte zij eenigen tijd alvorens zij van de vermissing aangifte deed bij de po litie. Het eerste weiik van de politie was natuurlijk bij de jeugdvriendin te infor- meeren, die echter ten stelligste ontkende iets van de f. 4000.te hebben gezien. Thans blijft de vraag waar het geld zich wèl bevindt. Wanneer de vriendin inder daad niets van de f.4000.afweet, wie heeft het geld dan wèl uit de tasch ge haald1? BIOSCOPEN. t 18 jaar; 14 jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: ,J>e Jantjes" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 27Vz uur, doorl. voorstelling.- Lido-Theater. Steenstr. 39: „Zijn groote kans" Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 eD 7y, u. Woensd en Zaterd. matinée 2.30 u Maandag-, Dinsdag- en Donderdag nam. te 2}£ uur extra-matlnée „Rome en Vaticaari". Trianon-Theater, Breestr.: „Speciaal verlof" t. Dagelijks 2 en 8 uur, s Zondags van 26.30 u doorioopende voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „De big van het regiment" Dagelijks 8 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 2% uur. Zondags te 2. 4Vz en 8 uur. Rex-Theater. Haarlemmerstraat: „De vierde komt niet" t Dagelijks 2 en 8 u. nam.: 's Zondags v. 2—6.30 uur doorL voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „De ontvoe ring". 7% uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 7 Dec. 20 uur tot Zaterdag 14 December 8 uur waar genomen door: de Apotheek Herdlngh en Blan ken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. 42C4 (Ingez. Med.) TEMPERATUREN EN HOOGWATERTIJDEN LDCflTTEMPERATUTTR. 9 uur voorm.: 6 gr. C. (41 gr. P.). 12 uur 's middags: 6% gr. C. (42 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN IL KATWIJK-A.-ZE F Vooi Woensdag Voorm. te 1 u. 10 min.; nam. te 1 u. 34 min. „Dusje komt ons gauw eens opzoe ken!" zei Kees. „Beslist, ik kom." „M'n vrouw kent je nog niet. Ze zal het erg aardig vinden, kennis met je te maken. Ik kan dus op je rekenen?" „Goed. Wanneer dan?" „Nou, laten we zeggen as. Vrijdag, schikt je dat? Kom dan eten!" „Best, Vrijdag." „We rekenen op je," riep Kees nog. Hij stopte me zijn adres in de hand en sprong op de tram. Dien Vrijdag kon ik onmogelijk bij Kees gaat eten. Ik stuurde bloemen met een friendelijk excuusbriefje en kondigde mijn bezoek aan voor den volgenden Vrijdag. Weer kwam er Iets tusschen. Ik stelde het nog een week uit, maar toen kon ik ook niet. Toen werd ik met de zaak verlegen en durfde geen afspraak meer te maken. Toch bleef ik me voornemen, Kees en zijn vrouw te bezoeken. Wat drommel, Ik vond het tqch zeker geweldig teuk, dat ik mijn ouden schoolkameraad weer eens ontmoet had en bovendien was ik er erg benieuwd naar, wat soort vrouw hij had. Nee, beslist, zoodra ik de gelegenheid kreeg Die gelegenheid liet een half jaar op zich wachten. Toen trok ik op een Vrijdag ja, want ik had zoo'n gevoel, dat het toch een Vrijdag moest zijn! de stoute schoenen aan en belde aan Kees zijn flat. Een dienstmeisje deed me open en liet me in den salon. Een allerliefste jongedame ontving me daar en nam glimlachend mijn bloemen in ontvangst. „Mevrouw, ik ben werkelijk verrukt, ken nis met u te maken," zei ik. „Heusch waar?" „Ja, ik had niet gedacht, dat Kees' vrouw er zóó charmant uitzag. Werkelijk, ik be nijd hem!" „Maar wien dan toch?" „Uw man." „O, bedoelt u mijn man?" „We zijn heel oude vrienden, al van de schoolbanken, ziet u." „Zoo, zoo. En wilt u me nu een groot genoegen doen?" „Natuurlijk." „Vertelt u me dan eens eerst, wie u bent." Ik stond verbluft en stotterde: „Ik maar ik heet toch GouverneFrlts Gouverne, Heeft Kees dan nooit over me gesproken?" „Ik heb uw naam nog nooit gehoord tenminste." „Enen Kees had me nog wel uit- genoodigd om te komen eten!" „En mij is niets gezegd! Hoe kan dat?" „Ja, maar die uitnoodiging dateert al van een half jaar geleden." „O, maar dan „Waar is uw man eigenlijk?" „In Rotterdam." „Wat? In Rotterdam? Och, wat jammer! Ik had me er zóó op verheugd hem te zien." „Nu, als u met mij genoegen wilt nemen, dan noodig ik u uit, te blijven eten." „Dolgraag natuurlijk." Het was ontzettend gezellig. Als ik ge weten had, dat Kees zoo'n alleraardigste vrouw had, was ik beslist een half jaar eerder gekomen. Op dien allereersten Vrij dag! Toen ik wegging, benijdde ik Kees dubbel. Ik liep op straat en had nauwelijks een paar stappen gedaan, toen ik den geluks vogel zag aankomen. „Kees!" riep ik ,',al terug?" „Hoezoo terug?" „Uit Rotterdam, bedoel ik." „Hoe kom je daarbij?" „Ik dacht, dat je in Rotterdam was." „Wie heeft je dat nou weer verteld?" „Je vrouw natuurlijk. Ik heb juist bü haar gegeten." „Gegeten, bij mijn vrouw? Maar waar dan?" „Bij je thuis natuurlijk." „Thuis, Wöar dan?" „Tuinstraat 8." Kees' gezicht klaarde op, vertrok dan tot een grijns. „Dat is al te mal! Weet je dan niet dat we twee maanden geleden verhuisd zijn? Daar wonen nu heel andere menschen!" Nooit van mijn leven ben ik zóó ge schrokken! Maar na dien schrik werd ik blij, opgelucht, dolgelukkig! U begrijpt, dat ik direct de dame van Tuinstraat 8 opbeide. Haar naam stond op de deur. En nu eet ik iederen dag bij haar, want we zijn sinds drie maanden ge trouwd. Kees en zijn vrouw echter hebben me nog nooit bij hen thuis gezien, hoewel er alweer heel wat Vrijdagen verloopen zijn... FRITS. (Auteursrecht voorbehouden). (Nadruk verboden). RAND TE LEEUWARDEN. Winkel uitgebrand. Té Leeuwarden heeft een uitslaande brand gewoed in het perceel Koning straat 4, waarin een winkeltje in snoep goed werd gedreven. Zeer vermoedelijk is de brand' beneden achter den winkel ontstaan. In den aan vang liet deze zich ernstig aanzien, zoodat de bestuursleden van het Friesoh Museum en de Kanselarij, welke gebouwen reap, er tegenover en dichtbij zijn gellegen, werden gewaarschuwd. De windrichting Week hun echter gunstig te zijn. Na hard werken is de brandweer er in geslaagd den brand tot het perceel te beperken. EEN GEMEENTE ZONDER MELKBOER. Men schrijft uit Noord-Holland aan de N. R. Crt.: In de gemeente Warder bij Hoorn moet een nieuwe functie ingesteld worden; sinds jaar en dag bestaat er in het dorp, dat hoofdzakelijk van de veehouderij leeft, niet de functie van melkboer, maar haalt iedere dorpeling zijn melk rechtstreeks bij den boer. Nu dat niet meer mag mopperen de Warder burgers, want de aanstelling van een melkboer brengt verhooging van den melkprijs mee. Zl] hebben er bij de auto riteiten dan ook op aangedrongen ontheven te worden van den plicht de melk via een melkboer af te nemen. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Te Oolgensplaat is op den Langeweg een auto, bestuurd door den 35-jarigen W. de V. uit Oude Tonge. bij avond door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak, ln bot sing gekomen met een voor hem op den weg rijdenden fietser. Deze werd op slag ge dood. Het slachtoffer is de 38-jarige landarbei der J. van Oostende uit Ooltgenspiaat. VOORZICHTIG MET GEVONDEN PROJECTIELEN. In verband met het ernstige ongeluk, dat zioh Zondagmiddag op het Scheveningsche strand heeft voorgedaan en waarbij twee jongens door een ontploffend projectiel zijn gedood, wordt nogmaals met grooten nadruk gewezen op het gevaar, dat ont staan kan wanneer men op het strand of elder: voorwerpen aanraakt zonder deze te kennen Vooral den ouders wordt aange raden hun kinderen op dit groote gevaar te wijzen. Iedereen wordt de raad gegeven bij het aantreffen van onbekende voorwer pen 'de dichtstbijzijnde politiepost of. een Duitsche militaire instaaitie te waarschuwen 2-2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6