STADSNIEUWS De Führer spreekt LAATSTE BERICHTEN IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 10 December 1940 Verspreide Berichten Waarom het gaat Binnenland Winterhulp Nederland zal waardebonnen, uitgeven Buitenland De groote aanval op Londen NIEUWE GELUIDS- EN BEELD- INSTALLATIE IN HET TRI AN ON - THEATER. Tijdens een persconferentie zijn wij in kennis gesteld met de voortreffelijke hoeda nigheden der nieuwe geluids- en beeldin stallatie, welke dezer dagen in het Trianon theater is aangebracht. Zij voldoet aan de modernste eischen en is geleverd door de Siemens-Klankfilm. Tot nu toe was in het Trianontheater aanwezig een 10 jaar oude herhaaldelijk ge repareerde geluidsinstallatie en een niet minder dan 16 jaar oude projector, die wel iswaar van zeer goede kwaliteit was, doch waarvan het mechanisme toch verouderd bleek te zijn. De gevolgen hiervan bleven niet uit, want door het onrustige' trilbeeld, werkte een en ander vermoeiend voor de oogen, ook al raakte men er op den duur aan gewend. De Tobis aarzelde niet ook in dit opzicht de door den tijd vereiSchte verbetering aan te brengen en is thans voor het Trianon theater overgegaan tot de aanschaffing vaft een geheel nieuw apparaat, dat kan wed ijveren met het allerbeste, dat thans in Nederland op dit gebied te vinden is. Wij hebben het apparaat, dat van de modernste technische vindingen voorzien is in de ruime cabine bezichtigd en konden daarbij tevens constateeren, hóe dit cen trum eener bioscooponderneming zich in een buitengewoon goeden staat, ook wat be treft de maatregelen tegen brandgevaar, bevindt. Ook tijdens een korte film vertooning is ons opgevallen, welk een belangrijke verbe tering hier tot stand gekomen is. Het beeld is thans volkomen rustig en buitengewoon scherp, zoodat ieder détail geheel tot zijn recht komt, het perspectief heeft daarbij aan duidelijkheid gewonnen. Ten opzichte van het geluid kan worden verklaard, dat dit veel meer dan vroeger de natuurgetrouwheid benadert, terwijl het gesproken woord uitermate duidelijk is. Ter gelegenheid van de officieele inwij ding van het nieuwe apparaat zal de gala première gegeven worden van de nieuwe Tobisfilm „Das unsterbliche Herz", welke film tot nu toe alleen in Amsterdam is ver toond. Deze film maakt deel uit van een cyclus, waarin op boeiende wijze het leven behandeld wordt van groote figuren als Bismarck, Paul Krüger, de Key e.a. In „Das Unsterbliche Herz", vertolkt Hein rich Georg de rol van Peter Henlein uit vinder van het zakhorloge. De film wordt gedragen door de idee, dat de nood van den tijd het genie tot zijn uitvinding dwingt. Regisseur is Veit Harlan, hartstochtelijk fotograaf en beeldhouwer, wiens echtgenoo- t.e, de jéugdige Zweedsche actrice Kristina Söderbaum, de hoofdrol vertolkt. Ook met 'andere vooraanstaande acteurs, als Paul Wegener, ontstond hier een ideale samen werking. Dramatische spanning is een der wezen zijn on het verwerken van een groot aantal .grondstoffen, hebben met de groot ste moeilijkheden te kampen. Zoo heeft b.v. de kleurstoffenindustrie te lijden van een gebrek aan lijnolie De bedrijven, welike zich bezig houden met de productie van olie en zijde, ondervinden groote nadeel en van den gestremden invoer. Alleen al in 1938 werd ten behoeve van deze bedrijven anderhalf millioen ton ingevoerd. DE REIS VAN CSAKY NAAR BELGRADO. In politieke kringen te Belgrado neemt men algemeen aan, dat reeds bij de aan wezigheid van den Hongaarschen minister van buitenlandsche fcaken in Belgrado het langs diplomatieken weg gereedgekomen vriendschapspact tusschen Zuid-Slavië en Hongarije zal worden onderteekend. Naar vernomen wordt, zal de Zuid-Sla vische minister van bujtenlandsche zaken het bezoek de volgende week beantwoorden. (D.NB.) DE NIEUWE KOERS IN ROEMENIË. Gisteren is te Boekarest een decreet uit gevaardigd. waarin wordt bepaald, dat Roe menen, die in het buitenland verblijf hou den en die een activiteit aan den dag leggen, welke in strijd is met de belangen van het land, van de Roemeensche nationaliteit ver vallen zullen worden verklaard. Hun bezit tingen zullen in beslag genomen worden. Ook de bezittingen van de bloedverwanten van Roemenen, die van hun nationaliteit vervallen verklaard zijn, zullen in beslag worden genomen. De commissie van onderzoek naar de poli tieke processen tegen de IJzeren Garde is ontbonden. Legionnairs hebben de papieren van de processen verbrand. (Stefani). DE POSITIE VAN DENEMARKEN. Minister-president Stauning heeft in een rede voor de gemeenschapsorganisatie van de Deensche arbeidersbonden gesproken over de positie van Denemarken. Hierin zei- de de premier o.a De oorlog die thans meer dan vijftien maanden duurt, heeft sterk ingegrepen in het leven van de bevolking. De tijd die ach ter ons ligt. heeft noodtoestanden in een aantal andere landen doen ontstaan. Ook Denemarken voelt, natuurlijk de gevolgen van de oorlógsblokkade en de afsluiting en moet, evenals andere landen, groote moei lijkheden overwinnen, die voortvloeien uit de prijspolitiek en vooral uit de contingen- teering van Engeland. De Deensche, staat heeft denDeenschen landbouw met aan zienlijke subsidies moeten helpen, teneinde door de moeiliikheden heen te komen Hier van is men thans bevrijd. Verder moet er de nadruk op worden gelegd, dat. Denemar ken gespaard bleef voor bombardementen en vernielingen Ondanks alle moeilijkhe den is Denemarken een van de gelukkigste landen in Europa Het produceert levens middelen en het heeft de rantsoenen van de voor het leven noodzakelijke producten kunnen waarborgen, die overvloediger zijn dan in andere landen. .Wij hebben er in toegestemd, aldus besloot Stauning, dat het land zich richtte naar de voorwaarden van de Duit-sche bezetting. Hierdoor hebben wij de mogelijkheid tot vooruitgang bewaard, wanneer na den oorlog weer eens een tijd van vrede volgt". (D.N.B.) voornaamste factoren van deze film, die een prachtige riiuzikale illustratie vindt' in de muziek van Joh. Seb. Bach DR. T. POTJEWIJD. Naar wij vernemen zal dr. T. Potjewijd, apotheker aan het Academisch Ziekenhuis alhier, in het begin van 1941 in dienst tre den van de N.V. Chemische Fabriek „Gem- bo" te Winschoten en ergo Leiden metter woon i veria ten. Dr. Potjewijd die sedert 1 Januari 1930 zijn tegenwoordige functie bekleedt, stu deerde aan de Leidsche Universiteit en was vervolgens eenige jaren provisor te Amster dam. In 1934 promoveerde hij tot doctor op een proefschrift getiteld „Phyto-chemisch onderzoek- van het levende kruid van Hyos- cyamus muticus L." Een zeer groot aantal publicaties op we tenschappelijk en maatschappelijk gebied is in den loop der .jaren, zoowel in binnen - als buitenlandsche vaktijdschriften van zijn hand verschenen. Hij is o.a. reeds jarenlang redacteur van het Pharmaceutisch Weekblad. li(^ van de redactie van de geneeskundige Gids en van het „Bulletin", een uitgave van de „Fédera- tion Internationale Pharmaceutique", van welke instelling hij tevens secretaris is. In deze laatste kwaliteit verleende de Koning van Denemarken hem het vorige jaar het ridderkruis in de orde van Danebrog. Ver scheidene door hem samengestelde leer boeken, w.o in samenwerking met prof. dr. L. van Itallie worden gebruikt bij het Aca demisch onderwijs Sedert een tiental jaren is dr. Potjewijd voorts voorzitter van het plaatselijk Depar tement van de Ned. Maatschappij tot bevor dering van de Pharmacie en, sinds twee laar ook lid van het Hoofdbestuur. Gedu rende tal van jaren was hij bovendien lid van de examencommissies voor de apothe kers- en artsexamens. Van zijn verdere functies vermelden wij nog zijn bestuurslidmaatschap van de af- deeling Leiden der Ned. Ver. voor Faculta tieve Lijkverbranding, terwijl hij mede-op richter en later penningmeester is- geweest van de, plaatselijke afdeeling der Ned. Ver. voor Luchtbescherming. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Ingenieurs en Handels-Bur. van den Bosch Rijnzichtweg 9, Oegstgeest Eigenaar: E. H. van den Bosch, Oegstgeest. Wijzigingen: Nederlandsche Ha vermout en Rijstindustrie N.V., Hooge Rijndijk F. 144 Zoeterwoude. Uittr. Commissaris: Ir. A. P. van der Meer. Hillegersberg, Nieuwe. Com missaris: P. van der Meer, Leiden. Nieuwe Directeur: Th. van der Meer, Leiden. Wed. P. J. Weijermans, Nieuwe Rijn 82, Leiden. Fabricage van en handel in mine rale wateren enz.: handel in bieren en wij nen en handel in ruw ijs. Uittredende eige nares: Wed.- M. WeijermansHeemskerk, Leiden, dd. 1 Dec. 1940. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam- Firma Wed. P. J. Weijermans (B.P.) Vennooten: Oh. S. Weijermans en P. J. Weijermans, Leiden. Proc.: Mej. C.'J. Weijer mans, Leiden. J. van Rij, Hooge Morsch 86, Oegstgeest. Grint- en zandhandel: binnen- en buiten landsche transporten. Wijziging uitgeoefend gedrijf: Het bedrijf van binnen- en buitenl. transporten is per 1 Dec. 1940 overgegaan aan gebr. L en Jan van Rij. HOOFDAGENT D. P. HEDERIK t Na een ongesteldheid van slechts enkele dagen is op 45-jarigen leeftijd overleden de hoofdagent D. P. Hederlk, dienstdoende bij de politiebrandweer. De heer Hederik deed in 1920 zijn intrede bij de Amsterdamsche beroepsbrandweer en werd met ingang van 1 October 1935 als ge volg van de alhier plaats gehad hebbende reorganisatie van de brandweer benoemd tot hoofdagent hier ter stede. Hoofdagent Hederik stond bij zijn supe^ rieuren uitstekend aangeschreven en was bij zijn collega's en ondergeschikten zeer gezien, zoodat zijn heengaan in het brand weerkorps algemeen als een gevoelig ver lies wordt beschouwd. DEKENFABRIEK v.h. ZAALBERG EN ZOON GAAT UITBREIDEN. Bouw van een nieuwe spinnerij. De N.V Koninklijke Nederlandsche Fa briek van Wollen Dekens, v.h. J. C. Zaal berg en Zoon alhier heeft besloten, over te gaan tot den bouw van een spinnerij, die aan het bestaande gebouw opgetrokken zal worden. Hiermede zal ongeveer vier maan den zijn gemoeid. Het voordeel van dezen nieuwbbuw is de mogelijkheid, thans het drie ploegenstelsel af te schaffen, en daarmede den nachtar beid, die tot dus verre steeds plaats vond, op te heffen. Reeds lang was hierom door de Arbeidsinspectie verzocht. Dat de prestaties, die, door de nachtploeg werden verricht, ten achter bleven bij de prestaties der dagploegen heeft eveneens bijgedragen tot dit besluit. Voor het oogenblik ligt het in de bedoe ling in de nieuwe spinnerij de thans ge bruikte grondstoffen voor de dekens te ver vaardigen, nl. celvezel en melkwol, doch na den vrede zal in de spinnerij weer natuur lijke wol worden verwerkt. Als gevolg van de medewerking der desbetreffende autori teiten heeft, men zich van de benoodigde materialen voor den bouw der spinnerij kunnen voorzien. GOUDEN DOCTORATEN. Donderdag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat onze welbekende stadgenoot mr. D. A. van Eek, lid van den Gemeenteraad aan de Leidsche Academie bevorderd werd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Hetzelfde feit zal Zondag a.s. herdacht worden door mr. .J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, oud-lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaa! en der Provinciale Staten van Noordholland, alsmede oud-wethouder der gemeente Haarlem, wonende aldaar en door mr. C. W. Schlingemann, oud-vlce-presldent van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, wo nende aldaar. In de wérkhal van een Duitsch bewape- ningsbedrijf heeft de Führer hedenmiddag om f2 uur een rede uitgesproken. Rijksminister dr. Goebbels, opende de bijeenkomst, waarna de Führer onder Heil- geroep der arbeiders het spreekgestoelte betrad. De Führer zeide, dat de oorlog om groo- tere dingen gaat dan om d'e overwinning van het eene volk op het andere; het be treft hier den strijd tusschen twee wereld beschouwingen. 46 millioen Engelschen be- heerschen en regeeren een gebied, dat on telbaar vele malen het gebied overtreft, dat anderen volken ter beschikking staat. Spr. herinnerde vervolgens aan de ver deeldheid, welke vroeger in het Duitsche rijk heerschte. Ook Italië vormde voorheen nooit een eenheid. Daardoor waren deze belde groot machten niet in staat zich te verzetten tegen het Britsche imperium, dat zich uit sluitend door geweld eén wereldrijk op bouwde. De Voorzienigheid heeft de menschen niet in de wereld gebracht, opdat de eene zich alle rijkdommen zou toeëigenen en den ander niets zou overlaten. Het recht om te leven is algemeen en voor allen* gelijk. Bij den aanvang der nat.-socialistische revolutie in 1933 hebben wij "twee eischen gesteld: le. die van de eenheid van het Duitsche volk, om daardoor de Duitsche kracht samen te bundelen. Wij moesten de levensmogelijkheid scheppen voor een be volking, waar 140 menschen op één vier kante kilometer moeten te zamen wonen. Aan dezen eisch \s thans voldaan. De tweede eisch luidde: terzijdestelling van het verdrag van Versailles en terug gave onzer koloniale bezittingen. Beide programpunten werden door onze tegenstanders fel bestreden. Van mijn jeugd af ben ik opgetreden als vertegen woordiger der bezitloozen en dat zal ik blijven doen tegenover de geheele wereld. In de wèl-bezattende landen regeert het kapitaal. Men beroept zich daar herhaal delijk op de zoogenaamde „vrijheid", maar in werkelijkheid wordt de openbare mee ning volkomen beheerscht door de groote krantenmagnaten, die slechts het eigen be lang op het oog hebben. De levensstandaard van de arbeiders bij voorbeeld in Britsch-Indië, die lager is dan in vele minder-rijke landen, bewijst zulks. De groote werkloosheid in Amerika en Frankrijk was daarvan eveneens een bewijs. InMeze landen der zgn. democratie werd in het geheel niet het belang van het volk in het middelpunt geplaatst. Onder den mantel der democratie tiert het egoïsme welig voort. Ons standpunt is, dat het belang van het volk primair is, het kapitaal bestaat slechts ten behoeve der volkshuishouding, al het andere is slechts middel tot het doel. Bij ons heeft de enkeling niet het recht te be schikken over middelen, welke de volksge meenschap ten goede kunnen komen. Ge schiedt zulks toch, dan grijpt onverbiddelijk de nationaal-socialistische staat in. Toen spr. in 1933 aan de macht kwam, heeft hij nimmer betreurd niet de beschik king te hebben over goud. Ik heb van den beginne af aan mijn vertrouwen gesteld op de vlijt en werkzaamheid van onze arbei ders en het intellect onzer uitvinders. Ons kapitaal is de arbeid en deze opvat ting heeft er toe geleid, dat wij niet alleen de werkloosheid hebben opgeheven, doch dat wij zelfs arbeidskrachten te kort komen. Wij bouwen een wereld op van gemeen schappelijke plichten en rechten, van ge- zamenlijken arbeid. Spr. behandelde vervolgens de distribu tiemaatregelen, welke In het belang der totale volksgemeenschap zijn genomen. In onzen staatsvorm bestaat promotiemoge lijkheid voor iedereen, die over de voor een hoogeren rang vereischte capaciteiten be wezen heeft te beschikken. Ons leger heeft generaals, die 22 of 23 jaar geleden nog eenvoudig soldaat waren. Ons ideaal is den ganschen staat van onder af aan op te bouwen. Engeland en Frankrijk zijn d-en oorlog ingegaan, omdat zij vreesdien voor ds groeiende Duitsche macht, omdat ons systeem hun niet paste. De bewapeningsindustrie verhindert mij uitvoering te geven aan de plannen, die ik ten opzichte van het Duitsche volk koes terde en welke ten doel hadden het alge- meene welvaartspeil te verhoogen, het Duitsche landschap te. verfraaien en de Duitsche cultuur pp een nog hooger plaii te brengen. Na zijn grenzeniloos vertrouwen te heb ben uitgesproken in den Duitschen soldaat, gaf spr. nogmaals de verzekering, dat hij .al het mogelijke heeft gedaan om den oor log te vermijden. Engeland wilde den oorlog echter, welnu, hij heeft hem nu. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het snelle krijgsverloop in Polen, Noorwegen en West-Europa en wees op de geringe offers aan menschenlevens. die daarvoor in vergelijking tot de jaren 1914'18 gebracht zijn moeten worden. Duitschland dankt dat in de eerste plflats aan den dapperen Duitsch en soldaat, maar ook aan U, arbeiders der bewapeningsbedrij- ven, die hun de beste wapenen ter wereld ter beschikking stelden. Dank zij U is het mundtieprobleem geen vraagstuk gebleken. De oorlog zal tot een goed einde ge bracht worden; wij zullen de Engelschen waarlijk niét vergeten. Maar wij hebben geduld, wanneer wij ons daarmede offers kunnen besparen. Want wapens kunnen vervangen worden, doch menschenlevens niet. Wij willen geen aanvallen ondernemen uit prestige-overwe gingen, doch wij zullen slechts deen, wat noodzakelijk is uit militair oogpunt. Wat ook geschiede, Duitschland zal den strijd tot de overwinning voeren. Het woord „capitulatie" is mij onbekend; ik zal desnoods vechten tot mijn laatsten ademtocht en ik kan dat, omdat ik weet, dat het geheele Duitsche volk achter mij staat: weermacht, arbeiders, boeren en vrouwen. Deze oorlog wordt niet in de eerste plaats gevoerd1 voor het heden, maar voor de toekomst. De strijd van onbekenden, naamloozen soldaat tot Führer van het Groot-Duitsche rijk zal blijken zwaarder te zijn geweest dan die van Führer tot peetvader van den vrede. Spr. besloot met zijn vertrouwen uit te spreken in de toekomst van het Duitsche volk. Hierboven plaatsen wij een uittreksel van Hitler's radio-rede door ons voor de radio gemaakt. Natuurlijk zullen wij mor gen uitvoerig hierop terugkomen aah de hand van het officieele verslag. Reeds meldt het D.NJ3. nog, dat de bijeen komst werd bijgewoond door generaal-veld- maarschalk Keitel, chef van het opperbevel van de weermacht, den leider van het Duit sche arbeidsfront, dr. Ley, en den rijksmi nister voor bewapening en munitie, dr. Todt. De rede werd meermalen door geweldig applaus, onderbroken en aan het slot werd hem een stormachtige ovatie gebracht. De beste en zuinigste lampen ooit door PHILIPS vervaardigd 4460 (Ingez. Med.) Tot nu heeft Winterhulp Nederland slechts geld ingezameld en dit eerste beroep op den gemeenschapszin is, zooals bekend, een succes geworden. Deze gelden worden thans gébruikt om landigenooten, die door omstandigheden in nood zijn geraakt, be hulpzaam te zijn. Een ieder, die zich dus genoopt ziet de hulp van de Winterhulp Nederland in te roepen, moet zich wenden tot de plaatselijke directeuren, de burge meesters der gemeenten, behalve te Amster dam, Rotterdam en Den Haag, waar men zich respectievelijk moet vervoegen bij den stedelijken directeur Amsterdam. Rokin 109111; Rotterdam, Mathenesserlaan 108 en Den Haag, Driehoekjes 3. Door Winterhulp Nederland worden voor deze ondersteuning waardebonnen uitgege ven in bedragen van f. 0.50, f.1.- en f. 2.50. Op de achterzijde van deze waardebonnen is vermeld, dat Albert de Bary's bank als ibetaalkantoor zal optreden. In afwijking hiervan wordt medegedeeld, dat niet deze bankinstelling, doch de Kasvereeniging n.v. te Amsterdam deze functie heeft overge nomen. Deze bonnen worden voor den aankoop van levensmiddelen, kleeding en brandstof door alle winkeliers en kleinhandelaren als wet tig betaalmiddel aangenomen. De verzilve ring geschiedt alleen bij aanbieding a) door de plaatselijks directeuren der W.H.N. of degenen, die namens hen op treden; b) door de leveranciers van de op de waardebonnen vermelde goederen. Onze stadgenoote mej. E. G. Visser slaagde te Amsterdam voor het examen van apothekers-assistent. ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP NEDERLAND. Op enkele plaatsen van ons land hebben Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht een aantal bommen geworpen. De aange richte schade is van geen beteekenis. Ook is niemand gedood of gewond. DUIZENDEN SIGARETTEN GESTOLEN. De politie te Nijmegen heeft een 24-jari- gen bediende P., die bij zijn werkgever, die grossier in sigaren en sigaretten Is, duizen den sigaretten heeft gestolen, gearresteerd. De jongeman verkocht deze sigaretten aan den portier van een fabriek, die ze op zijn beurt weer overdeed aan het fabrieksper- soneel. Ook de héler is door de politie aan gehouden. DOOR AUTO GEGREPEN. In de Dennenstraat te Neerbosch bij Nij megen is de 9-jarige P. S. door een auto gegrepen. Het kind was op slag dood. DE VERDUISTERING EN DE VOETGANGERS. Om lederen twijfel weg te nemen wordt het vólgende officieel bekend gemaakt: In verband met de verduisteringsmaat- regel betreffende de invoering van blauw licht, zal in de eerstvolgende dagen aan de firma's, welke gloeilampen vervaardigen door de rijksinspectie voor de luchtbescher ming de voorgeschreven kleur en licht sterkte voor de blauwe lampjes medege deeld worden. Het is verboden naar eigen goeddunken voor verduisteringsdoeleinden blauwe gloeilampjes te vervaardigen en in den handel te brengén. Met de vervaardi ging van de voorgeschreven blauwe ftmpjes zal in de eerstvolgende dagen een begin worden gemaakt. De bevolking wordt ver zocht met den aankoop van blauwe lampjes nog eenige dagen te wachten tot de voorge- 1 schreven lampjes in den hadel komen, daar bij het gebruik van niet voorgeschreven lampjes met in beslag neming en bestraf fing moet worden gerekende Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is aan P. G. A. G: Panken, op zijn verzoek, met ingang van 31 December 1940, uit den dienst als burgemeester van de ge meente Eersel eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de langdurige diénsten in zijn betrekking bewezen. De Zweedsche ochtendbladen bevatten uitvoerige berichten van hun Londensche correspondenten over de Duitsche lucht aanvallen op Londen in den nacht van Zondag op Maandag. Deze correspondenten verklaren- eenstemmig, dat de Britsche hoofdstad een der hevigste aanvallen sedert het begin van den luchtoorlog heeft onder gaan. De „Stockholms Tidningen" meldt, dat Londen 14 uur lang gebombardeerd is. On der het kanongebulder en het gehuil der Duitsche bommen hoorde men als het ware het weeklagen der stad. In Zuid, Oost en West kaatste het schijnsel der branden tegen de wolken terug. Den volgenden och tend kon men zien, hoe branden en ont ploffingen de stad weer ontzettende won den hadden toegebracht. De aanval was bij het invallen van de duisternis met duizen den brandbommen begonnen. De branden werden stelselmatig van het Oosten en Zui den uit in het leven geroepen, waarna zij zich geleidelijk binnen in de stad verplaat sten. Soms zag men een geheele krans van lichtfakkels, die geheele wijken hel ver lichtten. Binnen dden ring wierpen de Duit sche vliegtiügen hun last neer. Wanneer er een brand was uitgebroken, trok die als op magnétische wijze de eene bom na de andere tot zich. Vele vliegtuigen nader den geruischloos hun doel. Reeds tegen middernacht kon men uit de verte tien branden waarnemen. De vlammen rezen vaak hoog op en verlichtten den nachte lijken hemel over een afstand van vele kilometers. Er werd een reusachtige schade aangericht. De correspondent van „Svenska Dagibla- det" schrijft, dat men reeds mijlen buiten Londen een prachtig vuurwerk van ont ploffende af weer granaten aan den gehee- len hemel kon waarnemen. Dichterbij ge komen zag men den rooden schijn der brandbommen. Tenslotte waren de wolken rood gekleurd door d'en weerschijn der branden. De correspondent van de „Dagens Ny- heter" spreekt de meening uit, dat de vliegtuigen in de eerste Duitsche aanvals- linie alleen met brandbommen beladen wa ren. In zijn geheel was deze aanval zeker een der zwaarste, die Londen heeft doorge maakt. Geen enkel Londensch district scheen gespaard te zijn. In vele districten was de schade groot. Lichtfakkelsbrand bommen. dynamietbommen, dat was de volgorde van het vernietigingswerk. Boven vele districten kon men onophoudelijk de vliegtuigen hooren. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE MAR INE-ATTACHÉ KEERT TERUG UIT LONDEN. Het Amerikaansche ministerie van oorlog deelt mede, dat de Amerikaansche mili taire attaché te Londen, Lee, tijdelijk naar Washington is teruggeroepen. De reden van zijn terugroeping is niet bekend gemaakt. (D.N.B.) CIVIEL POLITIECORPS OP AMERIKAANSCHE WERVEN. De Amerikaansche marine-autoriteiten hebben een civiel politiecorps opgericht, dat op de werven en marine-inrichtingen politiedienst zal verrichten en zoodoende het personeel van het marinecorps voor zuiver militaire doeleinden zal Vrijmaken. (D.N.B.) GEHEIME FONDSEN IN ROEMENIË. De commissie tot onderzoek naar de ge heime fondsen in Roemenië heeft een aan klacht ingediend tegen den vroegeren mi nister van arbeid Rales, wegens het on rechtmatige gebruik van zes millioen lei uit de openbare gelden. De eerste zitting van dit proces zal op 6 Februari 1941 gehouden worden. (D.N.B.) SPAANSCHE VISSCHERSBOOT GEZONKEN. Ter hoogte van de Sisargas-eilanden is Zondag, naar eerst thans bekend wordt, de Spaansche visschersboot „Dolores" in bot sing gekomen met de „Castilla". Ten gevol ge van een groot gat zonk de „Dolores" in enkele minuten. Van de bemanning van 52 man konden sléchts zes persoen levend en 1 doode geborgen worden. De rest der be manning, waaronder de eigenaar van het schip, wordt vermist. (D.N.B.) KAPITEIN HERMANN JOPPIEN ONDERSCHEIDEN. Kapitein Hermann Joppien, groepscom mandant :n het jaclitéskader Moelders, heeft zijn dertigste overwinning in de lucht behaald. Op 17 September 1940, twee da gen nadat hij zijn 21ste overwinning had behaald, kreeg kapitein Joppien het ridder kruis van het IJzeren Kruis. (D.N.B.) 2-i

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2