De krant voor de Jeugd Ja, hij kwam toch! LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 December 1940 Derde Blad No. 24757 Sfste Jaargang CORRESPONDENTIE Een hele Zwarte Pietenfamilie werkte hard, en..... Ten slotte had Sint er schik in 1 Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS Beste raadselnichtjes en -neefjes! Ik behoef niet te vragen, waarover de brieven de volgende week vol zullen staan! Maar wat er over „het onderwerp" in verteld zal worden, is nog wèl een verrassing voor re. Ik hoop. dat Sint jullie allen weer bedacht Weft. Ieder kreeg minder dan vorige Jaren, dat spreekt vanzelf nu, en dat hadden we ook niet anders ver wacht; St. Nicolaas kan ook niet toveren met bonnen, enz. Maar jullie zullen al heel blij zijn met wat je wèl kreeg, en daar ben ik nieuws gierig naar. Ik verheug me er in stilte al op. dat het voor mij nog eens St. Nicolaas-avond zal lijken, als jullie vreugden en geschenken voor my de revue zullen passeren bij het lezen van jullie brieven. Dus aan nieuws zal het niet ontbreken! Het „marsepain"-raadsel van de vorige week, raadsel II. was van Fini de Lange; waarschijn lijk is haar naam „abusieveiyk" (dat moeiUjke woord kennen Jullie toch wel?) weggevallen. Haar raadseltje deed al watertanden, nietwaar? En nu wordt er misschien al écht in gesmuld. Nu ga ik kyken, wat jullie me te vertellen hebben. Rietje Brandt Prettig, dat je het St. Nlco- laas-feest op het Volkshuis meeviert. Daar hoor ik graag over. Wat zingt die kleine Ellie al leuk. Rudolf David Jullie hebben den Sint van heel dichtby gezien. Was Ineke niet verlegen? Van jou vraag ik dat maar niet eens! Bedankt voor je aardige anekdoten. Stientje de Ru Je bedoelt zeker, dat Joh. Harteveld je vriendin is, en nUfOok je nichtje? Nelly Stouten Dit was een weekje van spanning. Ik hoop maar, dat de Sint jullie weer heeft weten te vinden. En nu ben jy jarig! Ik feliciteer je harteiyk. en hoop, dat dit ook een fyne dag voor je zal zy'n. Ineke Kriek Het wordt steeds later 's morgens. Maar hier zal het nu wel by blijven. Wflly Roest Als je raadsel en anekdote ge schikt waren, komen ze zeker aan de beurt. Ik kan deze er nu niet uitzoeken. Geduld! Hoe was het feest? Plonie de Geus Ik hoop maar. dat jy ook nog eens gelukkig loot. Dat meisje was goed af met de hoofdprys. Blanca Horstmann Je rapport ziet er best uit. Nu hoop ik. dat jouw verrassingen in de smaak zyn gevallen. Dat geloof ik zeker! Loes Horstmann Ook een mooi rapport. Laat nu maar eens horen, hoe jullie het gehad hebben op St. Nicolaasavond. Marietje Lagerwij Wat bofte jouw neefje uit Haarlem! By het bezoek aan den Sint wer den jullie ook al goed bedacht. En nu over Donderdagavond? Zusjes Schipper Ja, het was Zondag prach tig buiten. Dat overviel ons plotseling, en de vorst is even onverwacht weer opgehouden. Dank voor jullie lieve wensen. Ik hoop, dat jullie het ook prettig hebben gehad. Lenie van Loef De wanten doen nu goede dienst; fyn, dat ze klaar zijn. Voor'je raadseltje moet je maar afwachten; dat kan ik nooit be loven. Heb je prettig nieuws voor me? Trineke van Loef Ik hoop. dat je nu weer over de straat stapt, en dus geheel beter bent. Op 5 December kon je geen ziekte gebruiken. Rie en Bep v. d. Laan Bedankt voor jullie raadsels, een heele voorraad! Hannie Both December is een heeriyke maand, al is het buiten donker en koud. Nu was het weer in orde. Je raadseltje vind ik niet geschikt. Nellie Dorrepaa! Sint gaf jullie al een mooi cadeau, vóór hij zelf jarig was. De legkaart past prachtig by de lange winteravonden. Be terschap voor Zusje. Cob a Hensen Volgende keer ma# weer beter, dat hopen we samen. Evert van Dyk Ja, je brief kwam te laat. Dus nu een dubbele. Bedankt voor het ingezon den raadseltje. Is Sfc. Nicolaas weer op school geweest? En is er nu niet zo iets griezeligs ge beurd als verleden jaar? Het is te hopen, dat de zak van Piet nu dicht blyft. Ja, in Oegstgeest kun je heerlijk rolschaatsen. Daardoor sta je vast op de echte schaatsen. Jij verlangt al naar ijs. Piet Beugel Dank voor je wensen. Hoe heb jij het gehad? Ria de Nie Alweer mooi postpapier! Jy verwent me voortdurend. Het is toch in orde. al vond je de raadsels moeilyk. Annie v. d. Hart Nu kan ik je het pas uit leggen: Je schreef enige weken terug, dat je op „Streepjes" wat voor Moeder aan het maken was, maar ik mocht er niets over schryven, want dan was het geheim verraden; dat sprak ook vanzelf! En daarom kon ik op dat briefje bijna niets antwoorden. Gesnapt? Nu is de, geheimen-tyd voorbij (eigenlijk jammer, hè!), en kan ik'weer vryuit met je praten. Je bent goed van Ali-Baba op de hoogte. En het tasje? Beppie v. d. Hart Feliciteer je broer Chrisje met zyn prysje. Ja. E. bofte ook. Wens Suusje en Trieneke beterschap. Nelly van Weeren Binnenkort draag je waarschyniyk sokjes èn lange kousen. En nu St. Nicolaas-nieuws! En Midza-nieuws? Jan Kooien Je hebt myn wens vervuld: pracht-cyfers! Volgende keer weer zo! Heeft Zwarte Plet zyn werk goed gedaan? Hoe beviel hem dat? Joke de Vos Die smoesjes vallen niet mee. Nu moet Moesje het zonder moesjes stellen! Ik denk, dat Moesje toch wel tevreden is. En haar voeten zullen er niet minder warm om zyn. Het breiwerk vliegt uit jullie handen. Of Elsje in haar sas was! Dat raad je goed. Koos Flaman Ik zal onthouden wat je schryft. Knap van je zusje. Hoe oud is zij nu? Lenie Brocaar Wat een leuk werfje! Voor wie heb je dat gemaakt? En hoe heeft de Sint jou bedacht? Ik vind dit postpapier toch zo snoezig. Annie Schouten Je had maar 3 oplossingen verleden week, dus dan weet je het welNu is het beter in orde. Kleine kinderen worden groot! Dat merk ik goed aan wat je my schryft. Nu kun jy mooi elke week de brief meenemen. De zangavond was fyn. Aukje v. d. Walle Nu, met je verjaardag ben je alvast goed bedacht. En nu St. Nicolaas. Jij wacht al op het ys; je bent er voor inge spannen. Ook rapporten; dat geeft veel nieuws -volgende keer. Rudi Arkeveld Ik ben benieuwd, wat je my tc vertellen hebt over den Sint. Dientje Veendorp Voor anekdoten was er geen plaats vorige keer. Je hebt dat moeilyke raadsel toch maar mooi opgelost. Ik hoop, dat het je lukt. een nieuw raadseltje te maken. Grietje Deegenaars Ik geloof ook, dat de harten in prettige onrust hebben geklopt de afgelopen week. Nelly van Hoeven Heeft dat kleine Zwarte Pietje mooie cadeautjes uitgedeeld? Of had hy alleen maar een roe? Ik hoop, dat de rode hond Jullie huis voorbygegaan is. Corrie van Weizen De Sint heeft jou ook al verwend. Eerst deed Moeder dat, en nu Sint. Ze hebben het allen goed met jou voor. Dik van Weizen Heeft dat „lekkere" klokje jou niet gewekt die ochtend? Prettig, om zo *akker tc worden Coba Verlind Jammer voor je, dat nu beide dingen op één uur vielen. Misschien gaat het volgend jaar beter. Elsje Verlind Ik hoop voor je, dat alles nu Soed gaat, en je er niet weer last van zult krijgen. Nanny Nauta Ik verheug me al op de ïrote brief volgende week! Koos Stikkelorum Kind, kind,'wat een mooi cadeau! Ik zette natuurlyk grote ogen op. toen ik dat las. Jy bent goed af. All Stikkelorum Bedankt voor het raadsel. Volgende week heb je prettig nieuws te schryven. Ansje Eichhorn Ja, het le raadsel was een kluif. Leuk, dat je het hebt. Annie en Henk Olivier Prettig, dat jullie weer present zijn. Nu hopen we, dat er niets meer wegraakt. Je rapport is mooi, Annie; je zult het druk hebben met zoveel vakken. En Henk doet ook zyn best. En vertel me nu eens, wat Sint uit je ellenlange lyst heeft gekozen. Bep van Woudenberg Je was er bijna met raadsel I. Zo telt het in elk geval voor één op lossing. Verder had je nog genoeg oplossingen. Elly Punt Als je wat langer meedoet, over enige weken, mag je om een versje vragen. De tyd moet by jou hard en langzaam tegelyk gaan! Is alles op tijd voor elkaar gekomen? Ik denk. dat al die „Bloeiende bloemen" by elkaar veel vroiykheld om zich heen zullen verspreiden. Annie v. d. Vos Natuurlijk was E. heel biy. Je hebt nog mooie cijfers, ondanks de moeiiyker wyze van werken. Paul Blangé Jij had een boffertje op Va ders verjaardag! Anny Bekooy Jij begon al vóór 5 December. En mag ik ook weten, wat er op dien dag nog bygekomen is? Ja, dit is een ongewoon raad seltje, heel ingewikkeld. Dat zal wel moeüyk te raden zijn. Willy v. Leeuwen By jullie is het een by- zondere feestmaand in December. Geen won der, dat jij van deze maand houdt! Groet je zusje als toekomstig raadselnichtje alvast van my. Je ziet nu wel. waar de fout zat by jou in het eerste raadsel. Dieneke v. Ewijk Ik was net zo nieuws gierig als jy. En nu ben ik dat weer naar de brieven; Wat dat betreft, blyf ik een grote nieuwsgierig Aag! Jannie v. Kampenhout Je hebt goed ge zien; er viel een Midza'-prys in myn buurt. Wat veel feestelijkheid in deze weken! Dan schieten de raadsels er wel eens bij in. Coba v. d. Meys Je begrypt zelf al, waar door je raadsel niet direct aan de beurt is. Nu is die heerlijke Donderdagavond voorby. Hoe had jy het? Marie Aartman Hartelyk welkom in onze kring. Het is dubbel gezellig, dat je het met je vriendin samen doet. Je maakt me heel nieuws gierig naar de uitslag van de opstellen. Er is veel te vertellen volgende keer. Koia Key Het is een heel mooi versje. Daar heb je je Ouders ook mee verrast. Bleef je goed wakker de hele avond? Toen je je bed voelde, sliep je zeker binnen de minuut. Bea v. d. Kooi De vorst duurde kort. maar je hebt er toch al van genoten. Je Tante liet je weer smullen. Paul Rienstra Juist, Paul, eigeniyk moeten we deze winter niet naar vorst verlangen, al zou dit voor jullie een hard gelag zyn. Wim Rienstra Ja, mijn dochtertje was in haar schik. Pret gehad'Donderdag? Atze v. d. Kooi Jullie zullen wel pret heb ben onder elkaar. En elkaar eens lekker beet nemen! Lydia Botermans Dat rapport houdt ons in spanning. Zondag werden door velen de schaatsen al eens nagekeken! Marietje v. Rooyen Nu heb je alvast een herinnering aan my. Het oplossen gaat goed. Je ingezonden raadseltje is te bekend. Niek en Marti Bakker Natuurlyk „hoorde" ik de verrassing van E. Ze zoekt er zelf iets moois voor uit. Jullie houden niet van griezel verhalen! Ans Voorma Ja, ik miste jullie beiden. Ge lukkig. dat jy weer present bent. Je hadt het leiyk te pakken. Maar nu kon je weer gezond en wel de verjaardag van St. Njcolaas vieren. Corry ontbreekt nog tot myn spyt. Peter Westerbeek Nu werd het een gezellig nutspotje van lang en kort! Volgende keer ook Sinterklaas-nieuws? Marietje v. Vliet Je hebt een druk leventje. Maar wel gezellig! Zo'n vestje ken ik wel; dat staat vrolijk. Voor jou nog een extra feest in December. Zusjes Hartevelt Is het huls al op orde? Jullie hadden nu ten minste al weer tyd, om ook het grote raadsel bp te lossen. In het alge meen vallen sneeuw en ys meer in de smaak by de jeugd dan by de ouderen. Ook wel begry- pehjk, nietwaar? Riekje Leemans Het is of ik er by stond in de klas. zo gezellig schrijf je over de komst van Zwarten Piet. Ik denk, dat Jy niet meer bibberde! Nu doet H. my zelfs watertanden. Die koek wordt doorgegeven zo. zonder dat wy er wat van proeven! Groet Willy terug; nu verwacht ik een lange- brief van haar. jy hebt het echt naar Je zin op school. Wim Nieboer Je moet je zusje weer eens van my groeten, als jullie schryven. Haar ver jaardag weet ik nog wel; je begrypt wel, waar door. Beppie eh Reino v. Leeuwen Belden har telijk welkom. Stuur maar gauw de raadsels mee in volgende week. Tot slot nog Iets over het inzenden: Zolang de beginschooltijden 's morgens gesteld zyn op 10 uur. mogeif jullie ook je raadselbrleven in sturen tót die tyd. dus: liefst vóór Maandag morgen 10 uur, uiteriyk tot Dinsdagmorgen 10 uur, aan Bureau Leidsch Dagblad of naar Wasstraat 38. Ik begrijp, dat jullie nu niet vóór 9 uur op straat lopen 's morgens. Tot de vol gende week. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Een paar weken voor Sinterklaas' ver jaardag, toen zowaar de banketwinkels toch nog ondanks de schaarse tijden vol stonden met allerlei lekkers, zat de grote familie van de Eringa'tjes op een avond in de erker bij elkaar. Ik bedoel dan de kinderen want Vader was nog laat een boodschap gaan doen en Moeder stond af te wassen in de keuken. „Nou, wat denken jullie, zou hy nog ko men?" vroeg Wout, die al veertien was met een olijke knipoog aan de kleintjes. En Treesje van vijf en Willie van zes, die met de armen om eikaars schouders, onafschei- wachting aan, net of hij er wat aan doen kon. Ze waren al op het punt geweest om in huilen uit te barsten, maar nu wachtten ze er nog maar eventjes mee. „Zeg" zei Wout opeens, „nou moeten jul lie allemaal eens goed luisteren. Kijk eens, of Sinterklaas komt weet niemand, hè? Maar dat hoeft ook niet. Het blijft een verrassing. Maar weet je, wat w ij doen kunnen? We kunnen allemaal voor Zwarte Piet spelen. Ik bedoel: we kunnen iets heel leuks maken voor Vader en Moeder, iets enigs, ietsecht knalligs! Nou en als dat klaar is, dan zetten we het op Sinterklaas- In de deuropening stond Sint Nicolaas zelf delijke vriendinnetjes als ze waren, voor de haard zaten, keken hem allebei tegelijk aan en zuchtten. En Kees van zeven begon opeens als een Indiaan in het rond te springen, al zingende van: „Hij komt, hij komt, De lieve, goede Sint!" botste daarbij tegen de tafel op, waar z'n zus Annie al een groot meisje van twaalf jaar haar thema's zat te maken, zodat er een kras over het schrift kwam en het bijna op ruzie was uitgelopen, als Cor, een dikke jongen van tien, niet juist was bin nengekomen. „Nou, wat denk jij, Cor, zou hij dit jaar nog komen?" viel Wout hem plotseling op het lijf. „Sinterklaas? Geen sprake van, lieve kindertjes! Die zit iedere avond met zijn vrouw en al z'n kinderen, de jonge Klazen en Klazina's, de broodbonnen na te tellen en diep te zuchten, omdat het allemaal op en tekort Ls! Nee, ben je, die komt niet!" „Wel, wèl!" nep Kees, opeens met fel woedende ogen. „Jij weet er niks van, hoor!" li* 1*1 tm* En de kleine meisjes keken hem vol ver- avond opeens in de gang. Nou en komt Sinterklaas dan nog, dan vragen we, of hij dat ook geven wil. Begrijpen jullie?" „Ja, ja," riepen Annie en Cor tegelijk, „dat is leuk!" „Iets waar we allemaal aan mee kunnen werken. Een grappige surprise en een paar mooie cadeautjes erin" vond Wout. '„Mag ik er ook aan meedoen?" vroeg Kees. „Allemaal," zei Wout, „maar wat?" En toen werd het wel tien minuten dood stil. Je hoorde alleen maar het tikken van de Friese klok en het gerammel van de borden in de keuken.... Nog nooit hadden de kinderen Eringa zo'n pret gehad als in die week voor Sin terklaas 1940! Cor had het plan bedacht. Hij Had ook het dikste hoofd van allemaal zei Anie en dus was het logisch, dat daar het vernuftige idee uitkwam. „We maken een fabriek!" zei hij opeens, „een zeepfabriek voor Vader, Zeep zonder olie." „Gunst ja, natuurlijk. Dat ik daar niet aan gedaoht had!" riep Wout. „Reuze-idee", zei Annie. En ze dachten er opeens weer allemaal aan, hoe Vader laatst aan tafel gezucht had, hoe lastig het was, dat er zo weinig zeep meer ver kocht werd. Vader kon het geducht merken in de zaakEn er moest maar eens iemand komen die een nieuw soort zeep uitvond. Zeep zonder olieD i e zou de wereld ver overen; Nou, dat zou nog eens een uitvin ding zijn." „We doen net of Vader die wonderzeep heeft uitgevonden en er schatrijk door ge worden is. En we maken een fabriek met groote schoorstenen en aanplakbiljetten en alles. En we maken Vader zélf met een spierwitte baard voor het raam van z'n fabriek. Vader is dan al erg oud weet je. Het speelt in de verre toekomst, in 1975 of zo. De wonderzeep heeft de wereld ver overd!" schreeuwde Kees enthousiast. „Sst!" riep Annie, want juist kwam Moe der binnen. „Wat eep hoofd, wat een genie!" zei Wout. En hij pakte Cor bij z'n kuif en schudde 'hem plagend heen en weer De fabriek was schitterend geworden! Wout en Cor hadden hem samen gemaakt van karton, met wel veertig ramen erin, beplakt met steentjespapier, dat Annie ge duldig had zitten kleuren. Er stonden twee grote schoorstenen op en voor een van de ramen vertoonde zich het gezicht van een vriendelijk oud heertje met roze wangetjes en een baard, die een heel eind uit het raam wapperde. Ook op de beide schoor stenen prijkten lange wattenpluimen. Maar het mooiste van alles waren de grote aan plakbiljetten, die overal tegen de muren waren geplakt. Die had Annie geteekend. Op een ervan stond een pikzwarte neger zich hevig in te zepen met wit schuim en eronder stond: „Oom Tom, zo zwart als roet, Gebruikt wonderzeep voor z'n snoet." 0n zo waren er nog heel wat enthousias telingen, die wonderzeep gebruikten, op de affiches afgebeeld, tot een ijsbeer en een krokodil toe. Toen ze er allemaal opgeplakt zaten, was het een kakelbont geheel en had Annie, volgens haar verklaring, pijn in haar kaken van het lachen. En toen kwamen de surprisesin de fabriek natuurlijk. Voor vader een zoek- puzzle in de vorm van een groot kluwen katoen, waarbinnen in een klein papiertje zat. dat hem verwees naar de slaapkamer onder het bed. En daar lag wéér een pa- pietje, dat den geduldigen zoeker opmerk zaam wilde maken op een draad, die om een van de poten van het ledikant gebon den zat en die de hele zoekende familie weer van de kelder tot de zolder moest lei den, totdatde plaats van het cadeau gevonden was. En het cadeau zelf? Een mooie" penteekening van Cor, voorstellend hun eigen huis, in een lijst, die Wout ge maakt had. De avond voor Sinterklaas zaten ze hem met z'n allen nog eens te bewonderen. Anie nam op zich het cadeau te verstop pen. En toen maakten ze meteen de sur prise voor Moeder in orde. Ja, het cadeau voor Moeder lag eigenlijk allang klaar! Een nachtzak was het, keurig door Annie geborduurd, maar de kleintjes hadden er heus ook zo nu en dan eeu steekje aan gedaan. Een hele tijd zaten ze te peinzen over een leuke manier om die nu eens in te pakken. „Een rollade van watten!" riep Wout. „Kind, er zijn geen watten te krijgen!" zei Annie wijs. „Een aangekleede pop!" zei Kees. „Ja, dat is leuk. Een pop, waar iedereen zo vreselijk van schrikt, net als vorig jaar!" „Veel te ingewikkeld," vond Annie en toen zwegen ze en keken allemaal tegelijk naar Cor, net of ze verwachtten, dat uit die ronde bol weer de reddende gedachte zou komen. ,Weet je wat?" zei Cor, „we maken een mosterdpapje en daar stoppen we een pa piertje in. Je weet toch, dat Moeder zo'n vreselijke hekel aan mosterd heeft? Nou dan: nu moet Moeder, als ze haar cadeau tje wil vinden, haar schone vingers wel in de mosterd stoppen." „Ja, ja leuk!" Goed, dat werd afgesproken. Nog dezelf de avond maakte Annie als een echte huis vrouw het papje van mosterd, water en maizena en dat werd in een jampotje ge daan, het papiertje met de aanwijzing er in gestopt en het jampotje in de fabriek gezet. Die avond kon er niemand slapen van de pret! Het is altijd een beetje griezelig, zo'n Sinterklaasavond na het eten. Vooral Kees en de kleintjes zijn nooit heïeemaal op hun gemak. Vooral, als Moeder dan de tafel leeg laat, zonder tafelkleed en het blad klaarmaakt voor chocola. En als er dan uit de keukên geuren komen van iets dat gebakken wordt. Je denkt dan: zou hij töch komen? Maar dat is toch nooit hele maal zeker? En als hij nu n ie t komt, wat 'dèn? Ja, maar dit keer zaten de twee vrien dinnetjes toch met blije gezichtjes voo? de haard. Want ze wisten immers: als hij niet komt, nou, dan hebben we toch onze fabriek, die prachtige fabriek voor Vader en Moeder. Wat zullen ze er blij mee zijn! En wat zal Sinterklaas dat leuk vinden als hij het volgend jaar weer komt! Tingelingelingeling! Nee maar. wie belde daar zó hard? De hartjes van Trees en Wil bonsden en Kees werd vuurrood van opwinding. „Zou hij?ssssst! Stemmen in de gang, een klopje op de deurOooooo! Dus tóch In de deuropening stond Sinterklaas zelf, Sinterklaas in zijn prachtige rode man tel, met mijter en staf, indrukwekkend aanstappend met zijn lange witte baard golvend over zijn hagelwit onderkleed. En cp zijn geh andschoen de rechterhand hield Sinterklaas.... de fabriek! En,achter hem trippelde zijn pikzwarte knecht, die een grote zak torste. Die Zwarte Piet, wat een schik die had! Hij sloeg zich op de dijen van de pret, toen hij de fabriek zag en telkens keek hij over Sinterklaas schouder om er niet» van te missen. der raadsels iiit het vorige nummer, 1. Doe by een kleintje dikwyls wat, dan wordt het nog een grote schat. Leren. Joke, eik, heden, oranje, eend, Henk, dyken, wyk, lei, goot, bos. schat, blad, wit, groot, tante, nat. weg. 2. Marsepein; m, aal, haren, Dinsdag, marse pein. dropjes, leest, tin, n. 3. De ysbaan. 4. Zoutkamp; Otto, kam, put, zo. 5. 1. Adriaan; 2. Johannes; 3. Willem; 4. Cor nells; 5. Bert. 6. Vurwerk. 7. Boek, zoek, doek, koek. der raadsels ontvangen van: Annie v. d. Hart, Beppie v. d. Hart, Nelly v. Weeren, Elsje Boterenbrood, Ineke Boteren. brood, Hansje Boterenbrood, Jan Kooien, Joke de Vos, Koos Flaman, Lenie Brocaar, Joop Schouten, Annie Schouten, Cootje Schouten, Gé de Jong, Aukje V. d. Walle, Rudl Arkeveld, Dientje Veednorp, Grietje Deegenaars, Ida de Graaf, Nelly v. Hoeven, Corrie v. Weizen, Dik van Welven, Coba Verlind, Elsje Verlind Nellie Trap. All stikkelorum, Koos Stikkelorum, Mlentje Uitdenboogaard, Nanny Nauta, Ansje Eichhorn, Annie Olivier, Henk Olivier, Bep v. Woudenberg, Elly Punt, Annie v. d. Vos Inge borg RUsdIJk, Rietje Brandt, Paul Blangé, Ru- dolf David, Stientje de Ru, Nelly Stouten, Flip Stouten, Gerard Stouten, SJaantje Stouten. Nico Optendrees, Dickie Optendrees. Hans Krlek, Ineke Krlek, Willy Roest. Plonie de Geus, Bianca Horstmann, Loes Horstmann, Marietje Lagerwij, Sofletje Lagerwij. Anny Schipper, Adri Schipper. Lenie v. Loef, Trineke v. Loef Rle v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Hannie Both, Nellie Dorrepaal. Evert V. Dijk (ook van vorige keer) Piet Beugel, Riek v. Kampenhout, Rla de Nie Anny Bekooy, Willy v. Leeuwen. Dieneke v. Ewük. Jannie van Kampenhout, Coba v. d. Meys, Marie Aartman, Kora Key, Bea v. d. Koot, Paul Rienstra, Atze v. d. Kool, Wim Rienstra. Lydla Botermans, Marietje V. Rooyen Niek Bakker, Marti Bakker. Ans Voorma. Jo hanna v. d. Zwan, Maartje Stavleu, Peter Wes terbeek, Marietje v. Vliet. Bernard v. Vliet Slmon v. Meygaarden. Afke Neuteboom Toni Ncuteboom, Janny Hartevelt. Co Hartevelt Riekje Leemans, Wllly Wiggcrs, Nettle v. d. Ham, Wim Nieboer. voor allen, om uit to kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplos singen» I. Ingezonden door Marietje Lagerwy. Zet onder elkaar 7 woorden elk van 4 letters. Dc beginletters vormen dan, van boven naar beneden gelezen, de naam van een stad- in Noord- Holland. De woorden betekenen: 1. een dier 2. een vervoersmiddel. 3. stad in Duitsland. 4. Is in leder huis. 5. een meisjesnaam. 6. vuurspuwende berg 7. een vogel. II. Ingezonden door Maartje v. d. Voort. Ik ben nooit bij vader, ook niet by moeder. Ik ben bij zus Saar niet. en niet by m{jn broeder Maar neef en nicht, daar ben ik altoos by, Zy kunnen zelfs niet leven zonder my. Wie ben ik? III. Ingezonden door Drietal Blonk. Welk spreekwoord staat hier? Z.a.s .e w...d s. v t t h z n g n. IV. Ingezonden door Dickie Optendrees. Tot hoever kunt ge elk bos inlopen? V. Ingezonden door Thedora v. d. vyver. Ik besta uit 6 letters. Vanuit 2, 3. 4. 5. 6 hebt ge een aardig uitzicht. Plaats 1 ervoor, dan ziet ge niets. VI. Ingezonden door Leny Moraal. Mijn geheel bestaat uit 17 letters en noemt een vakman. 2, 14, 6. 4. 7, 1 is een hoofdstad van een pro vincie. 12. 13. 15, 15, 16, 17 is een uurwerk, 8, 9, 10. 2, 9, 6 is een vrucht. 11, 5. 6 een deel van het gelaat. 3 is de 3e letter van het alfabet. VII. Ingezonden door Nelly Meinema. Verborgen pamen van steden. 1. Op het horen van het commando verspreid den de soldaten zich. 2. De wagen trok langzaam door de straten van de stad. 3. Zo'n gebrom en gepiep heb ik nog nooit gehoord. 4. Zeg ober, lyn twee rydt toch naar het station? VHI. Ingezonden door Geertje v. d. Voort. Myn geheel bestaat uit 12 letters, en brengt veel gezelligheid in huls. 1. 2 is een deel van een schip, 5, 6, 10, 7 een jongensnaam, 11. 12 een lengtemaat. 8. 9 een boom, 6, 5, 1 een insect, 4, 3. 2 een meisjesnaam. Ja, dat was een heerlijke Sinterklaas avond, zó heerlijk, als nog nooit te voren! En weet je, wat Sinterklaas zei, toen hij de fabriek aan Vader overhandigde? „Ja, lieve mensen, het was vreselijk moeilijk om hier te komen dit jaar. En het was zo donker buiten! Maar ik heb het toch gedaan, want die prachtige fabriek, die deze lieve kinderen zélf voor hun ouders hebben gemaakt, wilde ik persoon lijk overhandigen. Ik vind hem gewoonweg schitterend! Gaan jullie zo maar door! Eerst aan anderen denken en dan pas aan jezelf! Dat heb ik ook altijd gedaan en jullie ziet wel, hoé oud ik erbij geworden ben!" R. DE RUYTERv. d. FEER.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9