CoAoa\ iËÜMÜ De Leidsche Bioscoop-Programma's Zaterdag 7 December 1940 LEIDSCH DISBÜD - Tweede Bïad Gemeenteraad van Hazerswoude ROLLUIKEN WIJ MAKEN OOK UW HUIS TOCHTVRIJ RECHTZAKEN AGENDA Goedkeuring der Gerncentebegrooting 1941 Behandeling der Bedrijfsbegroo tingen. De Raad van Hazerswoude vergaderde Alle leden waren aanwezig. Na opening door den voorzitter werden de notulen onveranderd vastgesteld Ingekomen was een verzoek van dè Ver. tot IJsbestriJdlng te Lelden om eventueel voor dit doel een bijdrage uit de gemeente- ikas te verstrekken van 1.117.50 Met alg. st. werd hiertoe besloten. Van Ged. Staten was een schrijven in- giekomen naar aanleiding van de in de vo rige vergadering voorloopig vastgestelde rekening over 1939. Ged. Staten wenschen dat de over het dienstjaar 1939 van ver schuldigde en verhaalbaar gebleven bedra gen alsnog ln de rekening zullen worden verwerkt. De rekening sluit nu met een ba tig saldo van f. 1694.45. Aldus opnieuw voor loopig vastgesteld. Naar aanleiding van latere ingekomen aanbiedingen gaf de voorzitter nogmaals het vraagstuk der molestverzekering in be spreking. B. en W. stelden voor hiertoe voorloopig niet over te gaan. Na uitvoerige bespreking werd het voor stel van B. en W. met 9 tegen 2 st. (die van de heeren Slootweg en Scheel) aangenomen Vervolgens werd na eenige bespreking be sloten een perceeltje grasgewas en tuin grond liggende langs den toegangsweg naar het voormalig station, voor den tijd - van drie jaar opnieuw te verhuren, op dezelfde voorwaarden aan den tegenwoordigen huurder, den heer J. Burggraaf. De gemeente-secretaris, de heer B. den Braver, verzocht tegen 1 Jan. e.k. ontslag als agent der arbeidsbemiddeling, dat hem op de meest eervolle wijze werd verleend. Als zijn opvolger werd op voorstel van B. en W. met alg. st. benoemd, de heer J. B. van der Lelie, controleur voor de steun- verleening. In verband met de meerdere werkzaamheden en de verdere uitbreiding die ongetwijfeld nog zal gegeven worden aan de taak van den agent der arbeidsbe middeling wordt zijn wedde verhoogd van f. 5.tot f. 150.per jaar. Na wijziging der bouwverordening werd besloten de conciërgewoning boven het Raadhuis opnieuw op dezelfde voorwaarden te verhuren aan den heer J. van Pijlen. Evenzoo het huis naast het Raadhuis aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Vervolgens werden de begrootingen voor het jaar 1941 behandeld. Bij de behandeling der begrooting van het Waterbedrijf stelden B. en W. voor het loon van den fitter bij het gemeentelijk waterbedrijf te bepalen op f. 23 tot f, 26 te bereiken in 6 jaar, plus f. 30 rijwieltoelage en een kindertoeslag van 3 pCt. voor elk kind beneden de 14 jaar. Na bespreking met alg. st. aangenomen. De begrooting voor het Waterbedrijf werd hierop met alg. st. aangenomen. De gewone dienst sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f. 15.719, waarin een uitkeering aan de gemeente wegens winst is geraamd van f. 500. Voor den kapitaaldicnst bedra gen de inkomsten f. 433,50 en de uitgaven •f. 1723,08, zoodat het nadeelig saldo is f. 1289,58. Naar aanleiding van de ingediende gemeentebegrooting merkte de voorzit ter op, dat de positie der gemeente niet zoo ongunstig is als uit het geraamde nadeelige saldo van f. 22,639,43 aanvan kelijk lijkt. Andere jaren werd steeds f. 14.000 a f. 15.000 geraamd als extra bijdrage en be- TEMPERATUREN EN HOOGWATERTIJDEN LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.) 12 uur 'smldd.: 5 gr. C. (41 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK-A.-ZEE Voor Zondag Voorm. te 10.10; nam. te 10.34. Voor Maandag Voorm te 11.20; nam. te 11.44. lastingbijdrage inzake de kósten voor steun- verleening en werkverschaffing. Deze ra ming moest ditmaal achterwege blijven, omdat de betrokken Departementen eerst later vast zullen stellen hoe in deze tekor ten zal worden voorzien. Verder moest de uitkeering uit het gemeentefonds f. 500 la ger geraamd worden. Alleen door deze twee posten is bijna het gesheele nadeelige saldo verklaard^ zoodat vastgesteld kan worden, dat de financieele positie van de gemeente zelf ongeveer gelijk is gebleven. Voor het belastingjaar 1941/42 zullen opnieuw 75 opcenten geheven worden op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting. Hierna werd de begropting vlot afgewerkt De voorzitter deed mededeelingen over de plaatselijke actie voor de Winterhulp. Deze zaak moet goed worden aangepakt. Er zal veel werk voor moeten worden verzet. Mede met het oog hierop besloot B. en W. als tijdelijk ambtenaar ter secretarie te be noemen mr. C. de Hu uit Leiden en deze aan den burgemeester, die als plaatselijk directeur optreedt, voor dit werk beschik baar te stellen. De heer de Ru zal halve dagen werkzaam zijn. Zijn wedde bedraagt f. 10.per week. De tijd die niet voor het Winterhulpwerk noodig is, wordt vanzelf sprekend aan ander werk besteed. Vooral de bezetting en inkwartiering brengen zeer veel werk met zich mee. De Raad keurde deze post goed, evenals de verhooging van de wedde van de derde ambtenares van f. 25.op f. 30.per maand en het beschikbaar stellen van f.200.— als gratificatie voor de volontairs, van wie in deze dagen zeer .veel gevraagd wordt. De heer Scheel wees er op dat de hulp keurmeester ongeveer een jaar in dienst is„ zoodat een vaste aanstelling zal moeten volgen. Hij wenscht de periodieke verhoo gingen die thans loopen over 10 jaar, te verdeelen over 5 jaar. B. en W. zullen deze zaak nog nader bezien. Goedgekeurd werd f400.— uit te trekken voor rattenbestrijding. Naar aanleiding van de door de Commis sie gemaakte opmerking deelde de voorzit ter mee, dat B. en W. volkomen toestem men dat enkele weggedeelten binnenkort ingrijpende voorzieningen zullen elschen. De huidige materiaalpositie laat dit echter voorloopig niet toe. De heer W. Slootweg bracht nog eens den Bentweg ter sprake, waar de toestand on houdbaar wordt. Besloten werd nogmaals een schrijven te richten tot Ged. Staten, met het verzoek deze kwestie tot een op lossing te brengen. Ook werd goedgekeurd het „Poeltje" op nieuw voor 3 'jaar te verhuren aan de Ha- zerswoudsohe IJsclub voor f. 10 per jaar. Tenslotte werd de begraoting met alg. stemmen aangenomen. Gewone dienst: ontvangsten f. 171.490,42, uitgaven f. 194.129,85; nadeelig slot f. 22.639,43. Kapitaaldienst: ontvangsten f 11.709,56, uitgaven f. 13.085,07; nadeelig slot f. 1375,51. Na rondvraag, waarbij een voorstel van ■den heer Slootweg om extra-borden te plaatsen voor verschillende publicaties, met 83 st. werd verworpen, volgde sluiting. VOOR VERDUISTERING - TEGEN VER NIELING en INBRAAK. Molensteeg 27, Tel. 21375 Na 6 uur: Tel. 26217. 4410 (Ingez. Med.) VOORRAADVORMING van Jozo en Nezo is verstandig, in v>§r- bknd met stagnatie in aflevering bij eventueele verkeersmoeilijkheden 4035 (Ingez. Med.) Zondag: Kalfslappen, Brusselsch lof, aardappelen, broodpudding. Maandag: Bruine boonen met spek en uien, rijst en bessensap. Dinsdag: Bruine boonensoep met groen te, cjrie in de pan. Woensdag: Stoofschotel van lever, spruit jes en aardappelen, custard vla met rozijnen DonderdagBloedworst, roode kool, aard appelen, havermoutpap. Vrijdag: Gebakken mosselen, aardappel puree, sla van andijvie, transparantschotel tje. Zaterdag: Erwtensoep, trommelkoek. Stoofschotels: een minder bekend gerecht. Stamppotten zijn typisch Hollandsche ge rechten, die in den winter graag gegeten worden. Stoofschotels zijn echter minder bekend, maar toch is het aan te raden ze eens klaar te maken. De Irish stew heeft menigeen gegeten, of hooren noemen. Deze wordt gemaakt van in groote stukken gesneden lamsvleesch of schapenvleesch, die met wat water en zout pl.m. 1 uur voorgekookt worden. Daarna voegt men de grof gesneden kool, wortelen, uien en in vieren verdeelde aardappelen toe, en laat alles nog pl.m. Vi uur koken in een goed sluitende pan. De massa wordt dan niet doorgestam.pt, maar voorzichtig omgeschept, en de bouillon die er nog op is wordt in de juskom gegoten en er bij gepresenteerd. Het voordeel van deze bereiding is dat alle voedingsstoffen bewaard blijven en daar de massa niet gestampt wordt, blijft vitamine C behouden, die juist bij het flink roeren en fijn stampen met de lucht in aanraking komt en dan voor een deel ver loren gaat. Bovendien heeft men maar één gaspit noodig, dus bespaart men gas, en door den korten kooktijd van de groente behoudt men zooveel mogelijk de voedingswaarde. Stoofschotels van spruitjes met lever en aardappelen. Benoodigdheden (3 a 4 pers.): 200 gr. runder- of varkenslever, l1/-.- K.G. aardap= pelen, 17s pond spruitjes, 1h ons vet of bo ter, zout, peper, 4 dL. melk. Bereiding: In een vleeschpan een bo dempje water met wat zout aan de kook brengen. De helft van de geschilde, in vie ren gesneden aardappelen er op leggen, daarna de helft van de spruitjes, en de in blokjes gesneden lever, die met wat peper en zout bestrooid is. Hierop de rest van de spruitjes en de rest van de aardappelen leggen. De melk er overhen gieten, de bo ter of het vet er op leggen en alles vlug aan de kook brengen. Op een getemperd vuur nog V2 uur laten koken, voorzichtig om scheppen, nog wat zout toevoegen, het over tollige vocht eraf schenken. Het gerecht opdoen in een dekschaal, of op een vleesch- schotel. Het'kooknat er bij geven. Geen VETWOBMPJES OF PUISTJES meer. als ge met Radox Uw huid gaaf houdt. De Radox zuurstof reinigt de poriën door en door, do huid kan weer ademen en wordt weer jeugdig en gezond. Bovendien spaart het zeep, als ge wat Radox in Uw waschwater doet. Bij apoth. en drog, 41 ct. en 15 et, Inci.verh.O.B, 4345 (Ingez. Med.) GEVECHT IN HET VARKENSHOK. Een inwoner van Alphen die reeds her haaldelijk voor dergelijke delicten had te recht gestaan, moest, zich thans verant woorden in verband met het slachten van een varken zonder vergunning. Verdachte, die was vergezeld van een getuige a dé charge gaf zulksvolmondig toe, doch voer de ter verdediging aan, dat hij 's avonds laat zijn varkens was gaan voeren. Toen was hem gebleken, dat de beesten elkanders hok hadden afgebroken; zij waren zoo doende bij elKaar gekomen en in een zoo danig gevecht geraakt, dat er één bijna dood was. Daarom had hij het doodge maakt met de bedoeling het beest verder schoon te maken en het clan den volgenden morgen naar de noqdslachtplaats te bren gen. Toen d'e hulpkeurmeester en de politie bij verdachte waren gekomen, had hij, al dus het proces-verbaal, het licht uitge draaid en eerst toen men trachtte de deur te forceeren, deze geopend. Aan verbalisan ten had hij medegedeeld niet open te heb ben gedaan, omdat hij dacht, dat het in brekers waren. Het O.M. vond de houding van verdachte niet erg geloofwaardig, omdat verbalisan ten was gebleken dat het varken reeds z.g. was „gebroeid" en hij het haar van het best wilde gaan scheren, hetgeen toch over bodig geweest zou zijn als hij het varken naar de noodslachtplaats wilde laten bren gen. Verdachte beweerde echter dat dit noodig was. Hij had het heelemaal schoon willen maken, omdat het beest den volgen den morgen niet deugdelijk meer zou zijn geweest. Verbalisanten hadden het varken naar de noodslachtplaats laten brengen, waar het via de vrijbank is verkocht; ver dachte beweerde echter van de opbrengst niets te hebben ontvangen. De getuige a décharge kon niet anders verklaren, dan dat hij het varken op ver zoek van verdachte had vervoerd van de eene naar de andere schuur. Verdachte had hem gevraagd het den volgenden morgen naar de noodslacht plaats te brengen. Van slachting etc. wist hij verder niet af. De ambtenaar en de kantonrechter von den het daarom raadzaam, de zaak aan te houden om eerst de verbalisanten te hooren. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Diefstal van Eenden. Voor den Politierechter stond terecht een 32-jarige landarbeider uit Haarlemmermeer wien ten laste was gelegd, dat hij op 4 Sep tember jJ. ten nadeele van een zekeren Warmerdam, een 4 tal eenden had wegge nomen en deze darna had doodgeslagen. Bovendien kwam vast te staan, dat toen verdachte ontdekt werd, hij de eenden onder eenige graszoden had verstopt .Een over verdachte uitgebracht reclasseerlngs- rapport wilde in de richting van een voor waardelijke straf. De officier van Justitie mr. N. G. Sikkel wilde ditmaal nog met het reclasseeringsrapport mede gaan en eischtè een gevangenisstraf van 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van f. 20— subsidiair 12 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. Diefstal van een paar beenstukken. Een 24-jarige landarbeider uit Hoofddorp stond terecht wegens diefstal. Van zijn medearbeider, een 23-jar. los-arbeider uit Haarlemmermeer, een zekeren P. D. had verdachte een paar beenstukken weggeno men. De Politierechter vond het minder waardig om van zijn mede arbeiders iets weg te nemen. De beenstukken vertegen woordigden een waarde van f. 4.De offi cier van Justitie eischte 6 weken gevange nisstraf. De Politierechter stelde de zaak in han den van den Rechtercommissaris voor het inwinnen van een reclasseeringsrapport. HAAGSCHE RECHTBANK. Benzinc-kwestie. De houder van een benzinepomp te Wasse naar had benzine afgeleverd zonder bon. En niet zulk een klein beetje óók, n.l. een 1400 liter. Daar moest hij voor terecht staan, doch Zondag, Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 4.30 nam. Hoogl. Kerkgracht 46: Evangelisatie te 4 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur. voorm. en 5 uur nam. Luthersche Kerk: Leidsch Studenten Zang koor en Collegium Muslcum, 2% uur nam. Ned. Leger des Heils: Samenkomsten te 10% uur voorm. en. 7 uur nam. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling „Beloof me niets", 2 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 7% uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7.30 uur nam. Zomerzorg: Alg. Verg. Coop. Boerenleenbank, 3 uur nam. Woensdag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 3 en 7 uur nam. DAGELIJKS Lakenhal: LK.V. Tentoonstelling van kleur- technieken, 10—4 uur; 's Zondags 1—4 uur nam. (tot 8 Dec.). DIVERSEN. s Dinsdag lste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur. 8 Dinsdag. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 78 uur nam. 's Donderdags Wtfkgebouw „BethescLa" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam s Donderdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde (lste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterle 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags, Inst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5. 's Zaterdags: Oude Rijn 44a, Prot. Bureau voör Sociale Adviezen. 2—3 uur nam. BIOSCOPEN. i* 18 jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „De Jantjes" Dagelijks nam. 2 en 8 uur.'s Zondags 2—7% uur, doorl. voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: „Zijn groote kans" Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 en 7Vj u. Woensd en Zaterd. matinée 2.30 u. Maandag-, Dinsdag- en Donderdag nam, te 2% uur extra-matinée „Rome en Vaticaan". Trianon-Theater, Breestr.: „Speciaal verlof" t. Dagelijks 2 en 8 uur, s Zondags van 2—6.30 u, doorloopende voorstelling Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „De big van het regiment" Dagelijks 8 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 2% uur. Zondags te 2. 4% en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat„De vierde komt niet" t Dagelijks 2 en 8 u. nam.: 's Zondags v. 26.30 uur doorL voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „De ontvoer ring". 7% uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Dec. 20 uur tot Zaterdag 14 December 8 uur waar genomen door: de Apotheek Herdingh en Blan ken, Hoogewoerd 171, Tel. 20502 en Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 08 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Alphen, v. d. Hoeven, Hovens, Greve, Kors, Renaud en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Hugenholtz, tel. 20390. de verdachte betoogde, dat hij eigenlijk de ben zine maar aan een collega had geleend. Latey had hij ze weer teruggekregen. De officier meende, dat verdachte In elk ge val niet de noodige formaliteiten in acht heeft genomen en da ai-voor eischte hij een geldboete van f.20 subs. 20 dagen hechtenis. Vonnis over 14 dagen. Casino-theater Deze week weer eens een film uit de oude doos, n.l. „De Big van het regiment" met uitsluitend Hollandsche acteurs en actrices, zooals Frits van Don gen, Sylvain Poons, Johan Kaart, Fientje de la Mar en Jopie Koopman, om maar een greep te doen uit de vele bekenden die aan deze film medewerken. De film speelt, ge lijk bekend, ten tijde van de mobilisatie 19141918 en behandelt een spionnagezaak, welke door een kleinen jongen tot oplossing wordt gebracht. In welke richting het ven tje die oplossing overigens vindt, zullen wij hier ter wille van de spanning niet verklap pen. Laten wij volstaan met te zeggen, dat in meer dan één opzicht het einde goed is! In het voorprogramma zien we deze week naast de journaals een amusant filmpje, dat vooral voor dierenvrienden interessant blijkt te zijn. Trianon-theater De film „Speciaal Ver lof" speelt in den vorigen oorlog en wel in den herfst van 1918 toen de voedselvoorzie ning van Duitschland wel is waar tot groo te moeilijkheden leidde, maar noch de bree- de massa der bevolking, noch de soldaten aan het verstarde front er eenig idee van hadden dat de oorlog weldra ten einde zou zijn! Uit een lazaret keerden zeventig Duit- sche soldaten onder bevel van een jongen luitenant terug naar het Westelijk front en de stemming in den trein was verre van opgewekt omdat hun zelfs niet enkele da gen speciaal verlof verleend was om ma het herstel de naaste familie-leden te bezoeken. Plotseling veranderde echter de sfeer: de trein had de richting Berlijn ingeslagen, en opgewonden spraken de vele Berlijners in den troep de hoop uit dat zij alsnog, als ware het dan maar voor een uurtje, gele genheid zouden hebben naar huis te gaan. Wéér sloeg in de hoofdstad de stemming om toen een hoogere autoriteit pertinent weigerde verlof te geven om even huistoe te gaan, ondanks het feit dat men zes uren wachten moest op den eerstvolgenden trein en ommige manschappen hoogstens tien minuten van vrouw en kinderen waren ver wijderd. In die oogenblikken won het men- schelijk gevoel van den luitenant het even wel van den plicht. Er zijn manschappen op wijzend dat de krijgsraad hem wachten zou indien zij zouden achterblijven in de rijkshoofdstad, gaf hij allen Berlijners tot een half uur voor het vertrek van den trein speciaal verlof, liet de. anderen onder ge leide de stad ingaan en bleef zelf achter op het perron om er een vriendin uit vroeger jaren te ontmoeten. Wat de film daarna ons biedt is in zeke ren zin fragmentarisch; kan dat trouwens ook moeilijk anders zijn omdat zij ons in beeld brengt hoe verschillende hoofdfigu ren van den troep stuk voor stuk dit „spe ciale verlof" doorleven. Spannend en onge meen boeiend is echter de milieu-schilde ring van de gezinnen en gezelschappen, waarin de soldaten terécht komen. Men deelt in hun vreugde-van het .weerzien, in hun leed bij het a>s. -ver-ti'ekt in .hun moei- l .-..ieden, veroorzaakt door de verleiding om achter te blijven, zooals vele duizenden vóór hen reeds deden in Berlijn.en men leeft ook mee met den jongen eenzamen luitenant op het perron, die vaststellen moet dat meerdere zijner manschappen te laat aan den trein verschijnen. Ook het slot van de film is goed gevonden! Twee soldaten ontbreken nog, kort voordat on derweg rapport moét worden uitgebracht en reeds wacht de hoogere officier op den luitenant! Dan, ineens, dreunt een gejuich over het perron: per auto en extra-trein zijn ook de anderen nog nagekomen om hun belofte aan den luitenant gestand te doen. „Eerlijk gezegd, heb ik aan jou ge twijfeld" zegt de luitenant tot een der na- komers: den ruwsten en meest onverschil ligen soldaat van den troep. En deze ant woordt: „Ja. luitenant, ja het was moeilijk, maar ziet U: dat ellendige plichtsbesef. Met die woorden eindigt deze voortreffelijke film, die wij gaarne in de belangstelling onzer lezers aanbevelen. Rex-theater „De vierde komt niet" luidt de titel van een uiterst spannende film waarin Alexander Engel, Dorothea Wieck en Elisabeth Wendt een belangrijke rol spelen Het is de geschiedenis van een moord, die, zoo zegt de inleiding, eenige jaren geleden te Stockholm werd gepleegd. De „vierde" behoort tot een' vrienden schaar waartoe verder een arts, Feldwerk, een musicius, Süer.ius' en een ontdekkings reiziger Bolm behooren. Wanneer deze vrienden op een keer een bijeenkomst wil len houden, blijft de „vierde" Svengard weg. Het instinct van den musicus be speurt. onraad en gedrieën rtkken zij er op uit om Svengard te zoeken. Zij vinden hem dood in zijn kamer Oogenschijnlijk is hier sprake van zelfmoord, een nader onderzoek bewijst echter dat Svengard vermoord moet zijn. Zij nemen Svengard's chef, directeur der Staatsbank, in vertrouwen en hesluiten den moordenaar zonder hulp van de politie op te sporen. Bij het -onderzoek komen allerlei eigen aardige kwesties naar voren, eenerzijds fi nancieele aangelegenheden, anderzijds blij ken er vrouwen in het spel te zijn. Beurtelings valt dan de verdenking op alle hoofdpersonen, tegen ieder, zou men haast zeggen, kan het overtuigend bewijs geléverd worden. Wie teilslote de moorde naar is, moet men uit de film zelf zien. Op ongelooflijk handige wijze weet hij de verdenkingtot het einde toe van zich af te wenden. Zoowel zijn spel als de ensceneering van het geval v zijn voortreffelijk en hierdoor lukt het den toeschouwer tot het einde toe in onzekerheid te houden. Een knappe film. Voor de pauze zagen wij behalve Profilti- en Ufa-wereldnleuws een filmpje getiteld „Winterweelde in de bergwouden", een aaneenschakeling van kunstzinnige opna men uit de besneeuwde Beiersche bosschen. De directie van het Luxor-Theater heeft deze week een oud paard van stal gehaald, dat echter nog steeds een „trekpaard" blijkt te zijn. „De Jantjes" hebben ook in onze stad weken achtereen volle zalen ge trokken, zoodat men zich eigenlijk moet afvragen of er in de Sleutelstad nog film liefhebbers zijn. die deze film nog niet hebben gezien. Het vlotte spel van Johan Kaart, Fientje de la Mar en Henriëtte Davids zal stellig ook in de komende week veel vroolijkheid wekken. Na het binnen- en buitenlandsche nieuws draait in het. voorprogramma een weten schappelijke film- „Oude Ambachten." Lido-Theater, „Zijn groote kans" is het verhaal van een jongeman Thomas Menzel die. poogt een uitvinding, de ruw- olie-vergasser, aan den man te brengen, doch in denbeginne overal afgescheept wordt. Alje mogelijke motorenfabrieken zenden zijn teekeningen en beschrijvingen terug zonder ze te hebben ingezien. Alleen de Ullman-werken hebben hem hog niet geantwoord, zoodat hij daar een poging gaat ondernemen, om zijn uitvinding te gelde te maken. Ook hier echter is de ont vangst alles behalve aangenaam. Hij wordt het gebouw uitgesmeten, dooh ontmoet hierbij de dochter van den directeur, Helga Uilman, met wie hij reeds eerder kennis had gemaakt. Haar naam echter is hem onbekend, zoodat hij zonder bezwaar de heele „Ullman-kliek" tegenóver haar uit gaat foeteren. Helga- laat zich dit, in haar eer aangetast, niet zonder meer zeggen. Zij gaat hem opzoeken en noodigt hem uit, om een druk bezocht feest te haren huize bij te wonen, hetgeen hij, eenmaal op de hoogte met haar naam, maar al te graag aanneemt. Bij deze gelegenheid ontmoet Thomas den hoofdingenieur van de fabriek en samen gaan ze den motor bekijken. Tij dens hun afwezigheid lekt echter uit, dat Thomas loodgieter is, van heel anderen, stand dus dan de andere gasten op het feest. Ten hoogste opgewonden over den plotselingen ommekeer in de houding van het gezelschap neemt hij zich, teruggeko men bij Ullman voor, den gastheer eens flink de waarheid te zeggen. Ongelukkiger wijs doet hij dit als Ullman op het punt staat een contract af te sluiten voor de exploitatie der uitvinding, die, blijkens de mededeelingen van den hoofdingenieur* van groote waarde is. Thomas gaót heen, zonder zijn uitvinding te hebben verkocht. Maar den volgenden dag begeven elk op eigen gelegenheid, de drie directeuren van de Ullman-werken zich naar zijn woning, om persoonlijk de uitvinding te koopen. Als zij ten slotte alle drie aanwezig zijn, be sluiten zij in een ..vergadering" onder eenigszins eigenaardige omstandigheden de uitvinding op behoorlijke voorwaarden over te nemen. Ook de betrekkingen tusschen Helga en Thomas ondergaan een bevredi gende wijziging. Voor de pauze kan men het optreden aanschouwen van de vier Barbara's, die énkele geslaagde krachttoeren vertoonen. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6