fIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Zaterdag 7 December 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN V Opbouw van een corporatief staatsbestel Uil DE BONTE WAERELD Binnenland Buitenland IIN/T IN LETTEREN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Van onderneming tot arbeidsgemeenschap Nationale corporatieve raad als toporganisatie Lit de Omstreken Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 VRAGENRUBRIEK SPORT BEURSOVERZICHT MAWKT botsing tusschen tram en vrachtauto. Op den Wa/teringscheweg onder Delft rd vanochtend) een botsing plaats tusschen it uit Den Haag komende tram en een ttcfrbauto. T^ee reizigers, die op het voorbalcon $n de tram stonden, werden 'licht gewond, fan de drie inzittenden van de vracht- flto werd een zwaar en twee licht gewond, zwaargewonde is naar het ziekenhuis gebracht. munen bij scheveningen. De storm, die vannacht heeft .gewoed, leeft tal van mijnen in de nabijheid van j:heveningen gebracht. Verschillende hui ft zijn ontruimd en de Hellingiweg, Hout- stweg en het terrein van de Schevening- he sleephellingmaatschappij zijn afgesio- *n. In het Ververschingskanaal bij de slui- jn drijven drie mijnen en tusschen de pie- tn van Ihet 'kanaal en die van de haven Ier. Door den- g.g.d. zijn verschillende zie len uit die ontruimde huizen vervoerd. verklaring van sir granville gibson. Sir Granville Gibson, lid der onder lei- iing van lord Willingdon staande Britsche .ndelsmissle, die thans in Argentinië ver- ieft, heeft gisteren de volgende opzien- arende verklaring afgelegd: Het is mogelijk, dat onze Argentijnsqhe Tienden wenschen, dat wij die goederen uilen opnemen, welke als gevolg van onze lokkade niet meer aan Europa geleverd orden. u zult het mij stellig niet euvel luiden, wanneer ik daarop antwoord, dat ij het thans niet zouden durven en niet :unnen, geld uit te geven voor dingen die het oogenblik voor ons overbodig zijn. ke beschikbare penny moeten wij uitslui- end gebruiken om den oorlog voort te etten. Hoe onder dergelijke omstandigheden het oederenverkeer tusschen Engeland en rgentinië bevorderd moet worden, waar- oe de Engelsche missie officieel naar Ar- entinië is gekomen, daarover zweeg sir Gibson, aldus het D.NB. lvgelsche recruteeringspogingen in palestina opgegeven. De maandenlange, maar tot dusver ver- Kefsche pogingen der Engelschen om Ara- ren in Palestina te recruteeren. zijn hans definitief opgegeven. De Engelsche 'anmeldiingsbureaux in heel Palestina zijn lestoten, nadat er den laats ten tijd tal van acidemten waren voorgevallen. Herhaal- lijk werden in of voor de recruteerings- ïursaux bomaanslagen gepleegd. Op de auren van de bureaux vond men des mor ons met messen vastgemaakte papieren, met opschriften als „Arabieren, treedt niet e tot het Brütsche leger" en „elke verra- t aan de Arabische zaak zal sterven, acht tot de ware plicht u roept." (D.N.B.) britsch vrachtschip tot zinken gebracht. Naar radiografisch te New York bekend fordt, .is het Britsche vrachtschip Palmella H578 ton) in den nacht van Donderdag op 'rijdag op ongeveer 120 mijl ten Westen 'an Portugal tot zinken gebracht. (D.N.B.) EXTRA TOONKUNST-CONCERT. Zondagmiddag 15 dezer zal het Comité laneto (Manifestatie Nederlansche Toon- unst) onder de auspeciën van Öe Maat- ehappij voor Toonkunst in de Stadsge hoorzaal een concert doen geven, waaraan "edewerken het Rotterdamsch Fhilharmo- ilsch Orkest onder leiding van Eduard Hipse, en de solisten To van der Sluys, ang, Henk van Wezel, cello en Harry van "•3, declamatie. Het comité Maiieto, waarvan voorzitter is componist Jan van Gilse, werd enkele iren geleden gesticht met het doel, groo ve bekendheid te geven aan werken van Nederlandsche Componisten. Het comité •*gon zijn werkzaamheid met het organi seren van het Vierdaagsche Muziekfeest te 'jnsterdam in 1937. Daarna deed het in erschillende steden zeer belangwekkende rkest- en kamermuziekconcerten geven, ^arvoor het steeds uitstekende program ma's wist samen te -stellen uitsluitend van ■ederlandsche muziek. Het is verheugend, fet het comité thans ook in Leiden een fcrgelijk concert wil doen geven. Het programma vermeldt werken van Hphons Diepenbrock (Ouverture de Vo leis) Carl Smulders (l'Arore, le Jour, V Crépuscule), Henk Badings) drie He rren), Jan van Gilse (Prologus brevis), hit te voeren onder leiding van den compo st), Bertus van Lier („De dijk", declama- '°mim met orkest, op een gedicht van Jan Engelman) en Guillaume Landré (Cello concert). GEBOREN: Hermanus. zn. van L; Bekooy en J. C. Wit wit Gerhard Mathys zn. van A. Retfngoud i:1 E. Hamers Johannes zn. van J. G. van •^opèren en A. van Velde Clazina Johanna van J. Overmeer en J. M. Moens Arie Wil- fA zn.v an D. van Duin en H. Seidel Maria ;fndrlka dr. van O. Th. Rijsdijk en C. Pijnaker Jannetje dr. van S. la RooiJ en O. Laterveer "Herman zn. van S. Honsbeek en A. M. Ribot "Gerard zn. v. S. Honsbeek en A. M. Ribot De organische ordening der arbeidsge meenschap zonder klasse-tegenstellingen vraagt in dezen tijd veelszins de aandacht. Principieel zal in de toekomstige sociaal- economische orde moeten worden gebroken met de gedachte dat het een ieder in het economische leven vrij staat alleen zijn eigen belang als maatstaf te nemen. De enkeling of de groep is ondergeschikt aan het geheel, het individu aan de massa en de ontwikeling van deze gedachte zal moeten leiden tot belangrijke veranderin- ger in de wettelijke organisatie van ons sociaal-economische leven, zoowel als in onzen geest. Ziedaar eenige aanhalingen uit een toe lichting op een programmapunt van De Nederlandsche Unie. En omdat zoo velen zich voor De Unie interessserc meenen wij hen van dienst te kunnen zijn door hier nog eenige nadere bijzonderheden te laten volgen. In de individualistisch-kapitalistische maatschappij staat het ondernemer, kapi talist en arbeider vrij om met alle midde len er naar te streven om winst, dividend of loon voor zich persoonlijk zoo hoog mo gelijk op te voeren, zoo lang hij daarbij geen persoonlijk misdadige middelen ge bruikt (diefstal, bedreiging of afpersing, mishandeling enz.) Over de sociale gevol gen, de gevolgen voor de anderen, die bij de onderneming zijn betrokken en de ge volgen voor de geheele gemeenschap be hoeft hij zich niet te bekommeren. Dit moet in de toekomst onmogelijk zijn. De belangen van de bij een onderneming betrokken afzonderlijke groepen en perso nen, ondernemer, kapitaal, arbeid moeten gesubordineerd worden aan het belang van de onderneming als geheel. En wat voor de verhouding in één onder neming geldt, geldt ook voor de onderne mingen onderling. Vooral ook gedrongen door crisisnood hebben in vrijwel alle be drijfstakken de afzonderlijke ondernemin gen door prijsonderbiedingen, deloyale con currentie, werken met onderbetaalde ar beidskrachten enz. getracht eigen onder nemingen ten koste van de andere te hand haven, hetgeen ten slotte heeft geleid tot enerme nadeelen voor de bedrijfstakken als geheel en het geheele economische leven. Organische ordening is dus noodzakelijk, zoowel hier als tusschen de afzonderlijke bedrijfstakken onderling, opdat ten slotte het economische leyen als gehéél gericht wordt op één doel: een zoo goed mogelijkë voorziening in de behoeften van het ge heele volk en zoodat een ieder, die produc tieven arbeid verricht, zich deel voelt van een groot geheel. k Practische verwezenlijking van een der gelijke ordening ziet De Unie ih den op bouw van een corporatief stelsel. In de lan den, waar men thans bezig is een corpora tief stelsel tc bouwen volgt men niet overal denzelfden weg. In Italië, waar men in dit opzicht wel het verste is, heeft men de corporatie opgebouwd op de vakvereeni- gingen en de werkgeversorganisaties en zijn de corporaties feitelijk niet meer dan i° contactpunten tusschen deze beide. Dezen weg tenzij men dit niet ziet als een overgangsfase wil De Unie uitdruk kelijk niet volgen, daar een dergelijke op bouw in principe feitelijk de klassestrijd gedachte aanvaardt^ terwijl die in het door De Unie gedachte staatsbestel ontoelaat baar is. Al zal in dén aanvang zeker van de be staande organisatie van ondernemers en arbeiders gebruik moeten worden gemaakt, op den duur moet het corporatieve stelsel werden opgebouwd op de ondernemingen. Dit houdt dus in, dat het een eerste nood zaak is, dat in de onderneming de gedachte van de organische ordening wordt verwe zenlijkt, dat de onderdeel en ondergeordend zijn aan de belangen van het geheel. De onderneming wordt dus een arbeidsge meenschap. In groote ondernemingen zal, om een goed contact mogelijk te maken, uit ver tegenwoordigers van personeel en directie een ondernemingsraad moeten worden sa mengesteld. In een ondernemingsraad zul len dan dus de belangen van de onderne ming en van hen die daarbij betrokken zijn. dienen te worden besproken en zal de basis moeten worden gelegd voor den geest van kameraadschap, die de geheele onderne ming dient te beheerschen. Overigens concludeere men hieruit niet, zoo zegt de toelichting, dat de leiding van het bedrijf althans gedeeltelijk in handen möet worden gelegd vah den bedrijfsraad in plaats van in handen der ondernemers. De leiding eischt immers een besluitvaar- -heid, die men niet kan verwachten als de leiding van het bedrijf voor elke beslis sing, die moet worden genomen, eerst over leg zou moeten plegen met een min of meer uitgebreid college. Er zullen natuurlij' zekere waarborgen moeten worden geschapen om te voorko men, dat de arbc-id na ofheffing der vak- vereeniging opnieuw in een positie van af hankelijkheid wordt gebracht. Deze waar borgen zullen moeten bestaan: le. In algemeene wettelijke maatregelen waarbij de positie van den arbeider als be langhebbende bij de onderneming wordt erkend en geregeld. Hierbij wordt b.v. ge dacht aan maatregelen, die het recht van ontslag beperken en regelen, aan het vast stellen van minimumloon enz. Maria Margje dr. van C. Klap en A Wallet Quirina Maria dr. van S. J. van Egmond en E A. M. Koolloos. ONDERTROUWD. A. A. Gerbrands jm 23 j. en G. C. K. v. Beusekom jd. 21 jr. A. P. Bakker jm. 29 j. en A. J. C. Bootsma jd 28 j. overleden: J. H. van Doorn, wedn. 53 jr." F. K. van Egmond zn., 15 Jr. P. Ouwehand zn., 5 mnd. 2e Aan een algemeen recht van beroep van den individueelen arbeider en de ge zamenlijke arbeiders van een onderneming t.c.v. de door de leiding van de onderne ming getroffen maatregelen op een hoo- gere instantie en wel de corporatie en haar onderdeelen, waarin het arbeiderselement voldoende moet zijn vertegenwoordigd, om de belangen van de arbeiders te waar borgen. Aan de heerschende positie van het kapi taal moet een einde worden gemaakt. Evenals de andere elementen van het economische leven zal ook het kapitaal zich tevreden moeten stellen met een die nende functie. Gedacht wordt aan voor schriften waarbij aan de mogelijkheid om via dl idend en langs omwegen uit de on derneming onredelijk hooge winsten te trokken een einde wordt gemaakt en aan maatregelen waarbij het recht om het ka pitaal uit een onderneming terug te trek ken voor zoover dit niet reeds thans, zooals bij de aandeelen van een N.V., on mogelijk is aan banden wordt gelegd, daar waar het niet strookt met de belangen van de onderneming als geheel of met het algemeen belang. Verder wordt in het algemeen voor den ondernemer wenschelijk geacht het recht van beroep op de corporatie tegeri beslis singen genomen van de zijde van de kapi taalverstrekkers, die strijdig zijn met de belangen van de onderneming en naar zijn oordeel met het algemeen belang. Ten slotte zal het instellen van een cen traal crediet-instituut het mogelijk moeten maken kapitaal te verschaffen aan onder nemingen, die uit oogpunt van algemeen belang wenschelijk of nuttig zijn, doch die om welke reden dan ook, voor het particu liere kapitaal niet aantrekkelijk zijn. In de nieuwe'orde zal echter ook voor het ka pitaal een onredelijke belooning voor de diensten, die het aan het productie-proces verleent, zijn gewaarborgd. Ten aanzien van de aan den ondernemer te stellen eischen heet het: Op zijn minst zal moeten worden vastgesteld, dat bij ken nelijk z -bleken ongeschiktheid of bij schro melijke nalatigheid in het betrachten van zijn plichten, zulks ter beoordeeling van de corporatie, de ondernemer zoo dit niet uit anderen hoofde geschiedt door de corporatie uit de leiding van een onderne ming zal kunnen worden ontzet. Op de ondernemingen wordt de corporatie opgebouwd. Zij vormt de grootere arbeids gemeenschap, waarin alle werkenden loon regelingen en andere sociale voorwaarden vaststellen, zoowel als algemeene regels voor handelsgebruiken, leveringscondities, nor malisatie, maatregelen, ter verhandering van schadelijke prijsonderbiedingen en de loyale concurrentie in het algemeen, enz., kortom maatregelen treffen, die voor den bedrijfstak als geheel en voor het algemeen belang wenschelijk zijn. De Unie acht het gewenscht dat men bij het inrichten van het corporatieve stelsel duidelijk als leidend beginsel voorop stelt, dat de beperking van de vrijheid van een individueele onderneming niet verder mag gaan dan in verband met de belangen van het geheel noodzakelijk is en dat men de noodige waarborgen verschaft tegen een eventueel uitglijden van de leiding van de corporatie in deze richting. Dat de corporatie behalve in bijzon dere omstandigheden als oorlog etc. zich met de dagelijksche zaken in het bedrijf, als het inkoopen van grondstoffen, het contact met de afnemers etc. zou bemoeien, zou volkomen uit den booze zijn. De mogelijkheid doet zich voor, dat de bedrijfsgenooten, die in de leiding van de corporatie zitten, inderdaad zelfs te goeder trouw een beslissing zullen nemen, die te gen het algemeen belang is. Controle van en mogelijkheid van beroep op instanties, die niet persoonlijk bij den bedrijfstak zijn betrokken en geacht kunnen worden het algemeen belang te dienen, i§ dus noodza kelijk. De corporaties zullen haar overkoepeling vinden in een Nationalen Corporatieven Raad, opgebouwd uit vertegenwoordigers van de verschillende corporaties en evenals deze onder oppertoezicht van de overheid. Voor dezen nationalen corporatieven raad is een uiterst belangrijke taak weggelegd. Hij is de toporganisatie van het geheele sociaal-economische leven. Hij vertegen woordigt de belangen van het geheele wer kende volk. Zijn taak is tweezijdig. Eenerzijds geeft hij binnen de door de wet te stellen grenzen leiding aan het geheele sociaal-economi sche ljven. Hij weegt de belangen van de verschillende bedrijfstakken tegen elkaar af zorgt voor een harmonische samenwerking tusschen de verschillende onderdeelen, hij leidt door een onder zijn opper-leidlng staand een'raai crediet-instituut het geld en credietwezen van de natie, zoodat dit zoo veel mogelijk dienstbaar wordt gemaakt aan de volkswelvaart, enz. Andrzijds is hij de adviseur van de cen- t ale overheid voor sociaal-economische aangelegenheden en vormt hij dus een stuk volksvertegenwoordiging. De 'eden van den corporatieven raad zullen moeten worden aangewezen door de corporaties, met dien verstande, dat hun aanwijzing afhankelijk is van de goedkeu ring van de centrale overheid. Evenals bij de corporatie ware aan dert. voorzitter van den Nationalen Corporatieven Raad een be langrijke invloed toe te kennen. Een enkel woord ten slotte nog over den invloed van de overheid in de corporatie en in den corporatieven raad. In iedere cor poratie en lederen corporatieven raad zul len één of meer deskundige regeeringsverte- genwoordigers zitting moeten hebben, die volledig aan het werk van deze organisatie deelnemen. ZIJ moeten er o.m. voor waken, dat in de corporaties en in den corporatie ven raad de eenzijdige producentenbeian- ge niet den doorslag zouden geven. Aan den regeeringsvertegenwoordiger zal men het recht moeten toekennen, besluiten van de corporaties- en den corporatieven raad, als hij deze ln strijd acht met het alge meen belang, geen doorgang te doen vinden. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Arle, z. van D. NJJgh en A. v. Rhtfn, Sluisweg 28; Ewoud, z. v. D. Meijvogel en J. Groen. Annastraat 17; Arie, z. van P. Hartevelt en L. Nijgh, Kamperfoelieplein 5; Isa&k, z. van I. Schaddé van Dooren en M. Harteveld, Jan Tooropstraat 68; Neeltje Cornelia, d. van A. Pronk en S. M. de Best, Adrianastr. la: Adriana d. van J. Schaap en N. v.d .Wiel, Zuidstr. 12b. Overleden: Neeltje van der Wiel, wed. van J. Bekker, oud 57 jaren; Dirk van Duijn, z. van C. v. Duijn en J. v. d. Bent, oud 17 jaar. Gehuwd: D. v. d. Plas en J. v. d. Plas, Ouwe- handstraat 25; M. van Rijn en T. v. Weeghel, Parklaan. Ondertrouwd: K, de Mol, R. v. Limburgstr. 15a en A. v. d. Duijn, Kanaaldw.str. 15; J. J. Knetsch Vreugdeweg 2 en H. Klok. Buitensluisstr. 11; J. Kromhout, Rijnsburg en D. Verhoef, Noordwij- kerweg 30. RIJNSBURG. De eerste getrokken tulpen. Aan da veiling Flora zijn thans de eerste getrokken tulpen Witte Due en Narcissan Helios aangevoerd. DE CHRYSANTHENAANVOER. Aan de veiling „Flora" zijn het nog hoofd-, zakelijk chrysanthen, welke meest van uit het Westland worden aangevoerd. De kwa liteit is goed; van de vorst hebben ze niet te lijden gehad. De prijs is ook goed, het geen hoofdzakelijk komt door schaarschte. De handel, vooral de markt- en straathan del is sleoht. Bovendien is 'n chrysanth een bloem, welke dagen lang goed blijft. Het wachten is nu op de getrokken bloemen, zooals hyacinthen, tulpen en narcissen. Er werd reeds iets aangevoerd, maar dat was nog niet van beteekenis. In de komende we ken wordt wel uitbreiding verwacht. Bloe men uit Zuid-Frankrijk worden In tegen stelling met andere jaren niet aangevoerd. Burgerlijke Stand Geboren: Jacob. Z. van J .v. Delft en A. v. d. Eykel Alida Elisabeth. D. van J. Monster en D. K. v. der Zwan. Stormschade. De storm der laatste dagen heeft hier groote schade toegebracht aan de bloemen kassen. Talrijke ramen zijn vernield. Voor het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zijn de aftredende leden de hee- ren: J. de Mooy Dz.; J. Zandbergen; D. Knijff; C. v. d. Mey Gz.; Joh. Sosef en A. Philipsen herkozen. VALKENBURG. Opbrengst der Winterhulpcollecte. De Winterhulpcollecte heeft alhier de somma van 1.40,40 opgebracht. (2 lijnen) het vaderland der motten. De zoölogië interesseert zich in hooge mate voor de geografische verdeelirig van zekere imsectensoorten in Centraal-Ame- ri'ka. Men vermoedt namelijk, dat talrijke insectenplagen, waardoor Noord-Amerika geteisterd wordt, haar oorsprong in Centraal-Amerika hebben. Een van de be langrijkste broedplaatsen voor vlinders en motten vormt het Panama-gebied ln de buurt van het Panama-kanaal en wel in het bijzonder het eiland Barro Colorado, dat in het Gateen-meer ligt. Dit eiland is met dicht riet begroeid, maar ligt toch tamelijk hoog. Wanneer daar een Ameri- kaansche expeditie naar toe trekt, om een paaT maanden op dat eiiamd door te bren gen, dan moeten de deelnemers zich ln de eerste plaats met netten uitrusten, zich tegen elf verschillende tropenziektes laten inenten en vervolgens kinine meenemen. De door die expeditie ontdekte vlinders en motten worden ln doezen gedaan, die iede re maand door een vliegtuig weggehaald worden. Tot op heden weet men nog niet, wat gevaarlijker is, een verblijf van eenige maanden op het eiland Barro Colorado of de vlucht van den piloot, die de insecten moet afhalen, war.t wijd en zijd is er geen landingsterrein te vinden. hagedissen waar honden voor vluchten. In West-Indlë en in geheel Zuid-Amerika is men gewend de reuzenhagedissen „igoana" of „lgceana" al naar gelang van het dialect te noemen. Het eigenlijke Spaansche woord luidt „Lgoeana". Door de wetenschap is dit woord overgenomen en duidt sieohts een bepaalde soort groote hagedissen aan. De merkwaardige vertegenwoordiger vam dezen naam leeft ln West-Indië en ln de tropische streken van Zuid-Amerika. Dit dier bereikt een lengte van 1.50 meter en is dus vrij lang. Gewoonlijk zit hij op een lagen tak van een boom en loert op muizen en vogels. Wanneer het terrein veilig, is, komt hij naar beneden. Voor menschen en honden vlucht hij. Wanneer hem echter niets anders over blijft, dan verdedigt hij zich met van woede fonkelende oogen en een wild zwaaienden staart. Honden, die reeds met de tanden van dit dier kennis gemaakt hebben, blijven op een grooten afstand. Toch wordt de „lgoeana" zeer vervolgd; want de inboor lingen zijn verzot op het lekkere vleesch. Op alle markten van Zuid-Amerika en West-Indië wordt het vleesch van dit dier verkocht, en menschen, die het reeds ge geten hebben, beweren, dat de smaak er van <}oet denken aan kippenvleesch. J. A. P. te L. Daarvoor is ons geen middel bekend. KORFBAL. geen competitiewedstrijden in zuid-holland. Alle voor de afdeeling Zuid-Holland van oen Nederlandschen Korfbalbond op mor gen vastgestelde competitiewedstrijden zijn afgelast. k AMSTERDAM, 7 December. Ter beurze van Amsterdam was de han del heden van kalmen aard. Doch naar ver houding van de gebruikelijke Zaterdagsche tendenzen, was de affaire toch niet onbe vredigend. De stemming was voor de locale fondsen vast. Wel waren de koersen niet zooveel veranderd, doch in de meeste ru brieken werd op een lichtelijk verhoogd peil afgedaan en onder beurstljd waren de koersen geneigd tot aantrekken. In de eer ste plaats werd de belangstelling getrokken door de Scheepvaartaandeelen, die bepaald goed gedisponeerd waren en waarin zich een drukke affaire ontwikkelde. De koers stijging, die de laatste dagen kon worden waargenomen, vond heden verderen voort gang. Niet alleen in Scheepvaart Unies ging het druk toe, maar ook Oude Vaarten, Oude Booten, Japanlijnen en diverse outsiders gaven flinke omzetten te zien en tot het einde toe had de scheepvaarthoek een le vendig voorkomen. Dezelfde motleven wel ke dezer dagen de belangstelling op de Scheepvaartaandeelen concentreerden, de den ook thans weer hun uitwerking gevoe len. Voor het overige had de markt een kalm verloop. In Olies werd op bescheiden voet geregeld zaken gedaan, waarbij werd gehandeld op een peil, dat iets boven de vorige slotkoersen lag. Tijdens het och- tendbeursuur waren de schommelingen echter niet groot. Voor Indische Cultuurfondsen bestond een aangenamen tendenz. H.V.A.'s konden wederom een koerswinst van eenige punten bedingen en sloten de week af met een koersavance van een 20-tal punten verge leken met den vorigen Zaterdag. Ook verscheidene minder courante soor ten werden hooger genoteerd en konden zich op een behoorlijke koerswinst in den loop dezer week beroemen. De affaire ln Tabakken was van kalmen aard. Desniette min ging ln de Sumatra aandeelen toch wat meer om, dan doorgaans gebruikelijk is. Dell Batavia's kwamen boven de 200»/o grens, Oude Deli's waren niet veel veran derd, Senembah's echter een zestal punten beter. De Rubberwaarden bleven niet achter. Amsterdam Rubber werden prijshoudend ingezet en liepen vervolgens nog eenige procenten naar boven. Voor verscheidene incourante soorten kwamen hoogere notee ringen tot stand. De Industrieafdeeling was rustig. De koersen verschilden weinig bij die van gis teren, hoewel de stemming prijshoudend was. De omzetten in de Amerikaansohe waar den waren klein. Ook hier echter kon ln verscheidene gevallen een verbetering wor den waargenomen, die echter tot onderdee len van punten beperkt bleef. De belangstelling voor Duitsche fondsen was nog wel niet verdwenen, doch het was niet gemakkelijk om tot transacties te ko men, daar de voorwaarden van koopers en verkoopers dikwijls niet met elkander in overeenstemming waren toe brengen. In- tusschen was de tendenz over het geheel genomen prijshoudend, zij het dan ook, dat ln enkele gevallen een kleine achteruitgang moest worden opgemerkt. Het zakenverkeer op de beleggingsmatkt was kalm. Voor de Nederlandsche staats papieren was de belangstelling maar matig. De obligatlën uit de Jongere leeningen wa ren weinig veranderd. Hier en daar eerder iets luier. De Oude Schuld daarentegen was vast. Pandbrieven en gemeentelijke en pro vinciale obligatiën kalm, met slechts onbe- teekenende variaties. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 7 December. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Zurich 43.63—43 71. Bankpapier: Berlin 75H9—75.34; New York 1.86Vs 1.90 1/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürlch 43.59—43.75. LEIDEN, 7 December. Ter botermarkt aan gevoerd 50 KG. boerenbotcr. Prijs i. 2,20—2,22% per KG. Handel matig. RIJNSBURG. 6 Dcc. Bloemenveiling. Tros- chrysanthen: Herco 2428; Wilcocs geel 18 20; Idem bruin 19—21; Jozef 2426; Germ geel 2426; Idem wit 25—27; klein rood 16-18; Bac chus 2024; Wilandel bruin 2224; idem blauw 2325; Idem rood 2022; Hyacinthen: L'Innocence f.89,50; Derby rose f.44,50; Pink geel f.8—8,25; Tulpen; Witte Due f.2,50— f.3; Narcissen: Helios 31 ct. per dozijn. TER-AAR, 6 Dec. Aandijvie 10—22 ct.; boe- rekool 21 ct.; slavellen 11—14 ct. per kist; uien f.4; prei f; 1.40—5,20; spruitkool f. 14,50; roode kool f. 1,90—4; witte kool f. 1.10; witlof f. 10.20 —19,80 per 100 KG.; selderie f. 0,50—1,50 per 100 bos; sla f. 11,40 per 100 stuks; bloemkool 48 ct. per stuk. UTRECHT. 7 Dec. Totaal aangevoerd 1075 stuks, waarvan 500 stuks koeien. Vaarzen f.220 -380; melkkoeien f.230—450; kalfkoeien f.250 —470; varekoelen f.170—330; handel vlug, on veranderd hoog. 225 magere kalveren, f. 70- 175 per stuk; handel zeer redelijk, onveranderd. 150 nuchtere kalveren, 480 magero varkens °n schrammen, prijs magere varkens f.2440; schrammen f.1824; 350 biggen f.1220; han del vlug, prijzen iets hooger. Kleinhandel: kaas 250 KG. prtfs f. 1—1,30 per KG.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3