81ste Jaargang VRIJDAG 6 DECEMBER 1940 No. 24756 Debat in het Britsche Lagerhuis Verduisteren Vredesconferentie afgewezen Het Duitsche standpunt Megerle over de Britsche positie De strijd in het Westen Van het Grieksche front De dood van Chiappe De Duitsch-Roemeensche overeenkomst De rijkscommissaris te Leerdam Uit het Verre Oosten Verspreide Berichten 17.29 uur 9.35 uui EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto bet.aald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In het Engelsche Lagerhuis hebben, vol gens den Britschen berichtendienst drie onafhankelijke arbeidersafgevaardigden een voorstel tot het bijeenroepen van een vre desconferentie ingediend en gemotiveerd. De afgevaardigde Mc Goyem betreurde het, dat de troonrede niets heeft gezegd omtrent de voorwaarden, waaronder de oorlog, die allen met vernietiging en chaos bedreigt, beëindigd zou kunnen worden. Spr. eischte geenszins, dat Engeland de wapens zou strekken, doch het kan op den tot dusver gevolgden weg niet blindelings verder gaan. De oude wereld, zeide Mc. Govern, is dood en de regeering moet haar doelstellingen voor een nieuwe wereld be kend te maken. Deze esch werd door den arbeidersafge vaardigde Griffith bestreden met de bewe ring, dat men nog slechts de keus heeft tusschen capitulatie en verder bestaan. Als vertegenwoordiger van de liberalen ontwikkelde 'Harris een soortgelijk stand punt, terwijl voor de conservatieven Sir Malcolm Robertson er op wees, dat men door het te berde brengen van zulke pro blemen Churchill niet in de wielen mag rijden, doch tot het einde verder moet strijden. In het debat heeft volgens den Britschen berichtendienst ook de leider van de onaf hankelijke arbeiderspartij, Maxton, het woord gevoerd. Hij eischte een vredesconfe rentie niet alleen tusschen Duitschland en Engeland, doch één van alle groote staten ter wereld. Hij en zijn geestverwanten hiel den, naar hij zeide, bij dezen eisch rekening mét het verlangen van het Britsche volk naar een spoedigen vrede. Na een verklaring van den lord-zegelbe- waarder. Attlee, die zich tegen deze ten denties uitsprak, werd het voorstel van de onafhankelijke arbeiderspartij door het Lagerhuis verworpen. Het debat over de troonrede was daarmede gesloten. De Britsche lord-zegelbewaarder, Attlee, heeft nog verklaard, aldus meldt de Engel sche nieuwsdienst, dat de Britsche regee ring alles doet om met succes aan de Duit- sche nachtelijke aanvallen het hoofd te bie den. Het probleem, waar het. om gaat, is echter zoo ingewikkeld, dat men in. deze kwestie geen snelle vorderingen verwachten kan. Er zijn echter, zoo zeide Attlee, in de verdediging tegen nachteijke aanvallen reeds vorderingen gemaakt, ook wanneer deze niet zoo duidelijk in het oog springen. De lord-zegelbewaarder waarschuwde echter de bevolking tegen al te groot op timisme. Optimistisch geschreeuw, ver klaarde hij, is Voor een eigenlijk succes behaald is, volkomen nutteloos. (D.N.B.)) Het DM. meldt: Wanneer door de officieuze Deutsche Di- plomatisch-politische Korrespondenz wordt verklaard, dat de asmogendheden in staat en bereid zijn, dank zij haar voorzorgs maatregelen, den oorlog tot het zegevieren de einde door te zetten, dan bevat zulk een constateering op zichzelf zeker niets nieuws daar zonder twijfel geen opmerkzame neu trale waarnemer te Berlijn een anderen in druk van de vastberadenheid van Berlijn ten aanzien van den oorlog kan hebben. Merkwaardig schijnt hoogstens het tijdstip van deze verklaring, daar in de internatio nale pers weer eens combinaties over vre- deskansen in omloop gebracht zijn, waar van werkelijk de openbare meening in Duitschland absoluut geen notitie neemt. De verklaring in het publicistische orgaan der Duitsche diplomatie zal echter vermoe delijk er toe kunnen bijdragen, de vredes- combinaties, die inderdaad geen basis kun nen hebben, doeltreffend te ontzenuwen. In dit verband verdient ook opmerking, hetgeen in de Wilhelmstrasse gezegd wordt ten aanzien van het vraagstuk, of dit jaar een Kerst-wapenstilstand verwacht kan worden. Men verklaart daar namelijk, dat in Duitschland niets bekend is van een ini tiatief in die richting en dat men zich hier omtrent niet tot Duitschland heeft gewend, dat evenwel bovendien deze kwestie te Berlijn als zinloos wordt beschouwd, nu de Britsche minister-president onlangs ver klaard heeft, dat Groot-Brittannië met een Kerst-wapenstilstand niet accoord zal gaan Te Berlijn is het niet onopgemerkt ge bleven, dat de Britsche propaganda in ver band met de Grieksche episode tracht. Italië en Duitschland tegen elkaar uit te spelen. De volkomen nutteloosheid van zulk een streven wordt door een officieuze pers- uitlating voldoende onderstreept: „dat evenals de beiderzijdsche wereldbeschou wingen in den strijd tegen de reactie der Westelijke democraten van den aanvang af in goede zoowel als in slechte tijden naast elkaar moesten staan, ook de beide naties als zoodanig slechts door de meest een drachtige samenwerking haar nationale veiligheid kunnen verkrijgen." Het zijn daarorii slechts illusies, waarmede Engeland zijn kansen in dezen oorlog zou willen doen keeren. Wat betreft den toestand in het Verre Oosten na het sluiten van het accoord tus schen Tokio en Nanking, deze belangrijke stap van Japan wordt te Berlijn beschouwd als een gebeurtenis in het kader van de Groot-Aziatische nieuwe orde. Tevens wordt er echter op gewezen, dat hieruit voorloo- pig voor de diplomatieke betrekkingen van Duitschland met Tsjoenking geen gevolgen zullen voortvloeien, zooals zich ook omge keerd de betrekkingen van Japan met de gevluchte Nederlandsche regeering, die, naar men weet, door Berlijn niet meer er kend wordt, voorshands niet gewijzigd hebben. WEINIG HOOPVOL. Een eisph van den Britschen Lagerhuis afgevaardigde Stokes, die van de regeering de verzekering verlangde, dat geen nieuwe steunpunten aan de V.S. zullen worden ver pacht en dat geen verdrag over de vereeni- ging van Groot-Brittannië met de Vereenig- de Staten zal worden gesloten, zonder dat het Lagerhuis in de gelegenheid gesteld is, zijn standpunt ten aanzien hiervan te be palen, vindt de diplomatieke medewerker van de „Boersenzeitung", Karl Megerle, even belangwekkend als opmerkelijk. Het is typeerend. verklaart de bekende Duitsche publicist, dat een Engelsch afge vaardigde zulke vragen stellen en zulke garanties verlangen moet. Hij heeft daar mede zonder twijfel uitgesproken hetgeen iedere Engelschman, die de catastrophe- politiek van Chamberlain en Churchill volgt, diep moet schokken. Want zoowel het plan betreffende een unie, dat de Britsche regee ring aan den vooravond van de ineenstor ting van Frankrijk aan dit land voorlegde, alsook het afstaan van steunpunten in West-Indië voor den tijd van 99 jaren en de verplichting, de Britsche vloot eventueel naar Amerika te brengen zijn daden geweest van vertwijfeling en radeloosheid, die too- nen, dat het Britsche wereldrijk in zijn fun damenten is geschokt. Zij waren door bit teren nood gedicteerd. Zij stellen het prijs geven van de Britsche souvereiniteit voorop. Wanneer nu echter de Britsche vertwijfe ling zoo zou toenemen, dat zelfs een plan voor een unie met de V. S. zou worden over wogen. dan zou dit niet eèn samensmelting zijn, doch een ondergeschikt maken van Engeland aan de Noord-Amerikaansche wereldmacht. Het zou het einde zijn van een zelfstandig Engelsch wereldrijk en een blijk geven van het besef, dat de oorlog voor Engeland verloren is. De vraag van den arbeiders-afgevaardigde is de eerste, die in het openbaar deze levenskwesties aansnijdt. Uit diepen nationalen nood is deze vraa^ opgeworpen, zoo verklaart dr. Megerle ten slotte. Het is de vraag naar het verder be staan van de Britsche wereldmachtspositie, naar de zinneloosheid van dezen Engelschen oorlog, naar de verantwoordelijke doodgra vers van het Britsche wereldrijk. BRITSCHE VERLIEZEN. De Britsche adimiraliteijt meldt, dat de volgende schepen den laatsten tijd verloren gegaan zijn als gevolg van beschadigingen, die him bij het mijnenvegen overkomen zijn: Ethel Taylor, Aimethyst, Elk, Cal ver ton en Christmasrose. Er zijn geen verliezen ontstaan onder de bemanning van Amethyst en Elk, wel bij de andere. Volgens het New Yorksche marineregis- ter zijn het Britsche stoomschip „Miarylyn" (4535 ton) en het- Grieksche vrachtschip „San Galbriel" getorpedeerd en gezonken. De schepen waren op weg naar Zuid-Amerika. Voorts zijn van een ander Griefcsch schip, de tankiboot „Taygetos" (4265 ton), noodseinen ontvangen door het Ameri- kaansche radiostation Mackay. Men gelooft, dat dit schip zich nabij dé Engelsche kust bevindt. Uit New York meldt het D.N.B.: De Engelsche regeering heeft het oprui- mingswerk te Londen onder militair toe zicht gesteld. Ter bespoediging van de werk zaamheden zuilen ruim 13.009 man van de genie en arbeidsbataillons aan het werk ge zet worden voor het afbreken van bescha digde gebouwen en bruggen en het herstel len van de verkeerswegen. Volgens United Press heeft de regeering der Vereenigde Staten gisteren twintig langè af stands-bommen we ï-pers, die onder den naam „vliegende forten" bekend zijn. voor Engeland vrijgegeven. SNEEUW. Doordat Dinsdagavond een groote hoe veelheid sneeuw in Griekenland, speciaal in de bergen, waar gevochten wordt, is geval len, is de strijd aan het Grieksche front tot een winterveldtocht met alle daarmede ge paard gaande moeilijkheden geworden. Volgens berichten uit Tirana worden de Italiaansche fronttroepen met extra dekens, brandhout en cokes verzorgd, terwijl alle vraoh'twagens van sneeuwkettingen zijn voorzien, ten einde ongevallen op de lastige bergwegen te voorkomen. Duizenden Ita- liaansche fronitabbeiders zijn aan het werk gesteld, om de wegen, die naar de voorste linies voeren, begaanbaar te maken en te houden. De sneeuw, die hier en daar reeds 20 cm. hoog ligt. verhindert reeds op verschelden plaatsen die militaire operaties. Ook de activiteit van het luchtwapen ls gedeeltelijk door deze weersverandering ge troffen, daar op de hooger gelegen vliegvel den het water bevroren is. Wat het oproepen van de lichting 1921 in Italië betreft, wordt in militaire kringen vernomen, dat dit een normale maatregel is. die met die veldtochten iin Griekenland en Afrika niets te maken heeft. Men schat, dat daardoor een kwart millioen man, die allen reeds een half militaire opleiding ach ter den rug hebben meer onder de wapenen zai staan. Eerst na zes maanden echter zul len zij naar het front gezonden kunnen worden. Aangezien Mussolini kort geledein verklaard heeft, dat Italië een millioein man onder de wapenen heeft, kan men aanne men, dat na het opkomen vam deze lichting dart getal tot 1.250.000 is gestegen. VERKLARING VAN DIENS SCHOONZOON IN DE „GRINGOIRE". Naar aanleiding van den dood van den Franschen hoogen commissaris in Syrië, Chiappe, publiceert diens schoonzoon, de Carbuccia, in het Fransche weekblad „Grin- goire" onder het opschrift moord" de vol gende verklaring: De Engelschen hebben mijn schoonvader en besten vriend vermoord. Ontboden door den maarschalk, komt Jean Chiappe te Vichy op 21 November aan. Zijn benoeming tot hoogen commissaris voor Syrië en den Libanon is slechts aan enkele personen be kend en reeds deelt haar de Londensche radio mede. Hoe heeft zij hiervan zoo snel op de hoogte kunnen zijn? In het hotel, waarin wij (Chiappe en de Carbuccia) onzen intrek namen, nadert een vooraanstaande figuur in het diplomatieke korps, die de Engelschen goed kent. Chiappe neemt hem terzijde en krijgt van hem den volgenden raad: „Vermijd te zeggen, wanneer u ver trekt. Geef zoo noodig een valsche reisroute op, anders zal de Intelligence-Service u niet laten aankomen". Chiappe, zoo vervolgt de Carbuccia, krijgt order, zich zoo spoedig mogelijk per vlieg tuig naar zijn post te begeven. Den 26en November neemt hij het vliegtuig van Vichy naar Marseille. Den avond tevoren doet de Britsche radio een zeer heftigen aanval op hem en drijft de onbeschaamdheid zoover, dat zij hem beschimpt, daar hij er in toe stemde, den nieuwen Franschen staat te dienen. Woensdag komen wij om halftien in de luchthaven Marignane aan. Het vliegtuig moet om tien uur starten. De Carbuccia be richt dan, hoe hij de beide beroemde piloteh van het vliegtuig, Guillaumet en Reine, ter zijde nam. „Ik ben bang voor de Engelschen" verklaarde hij hun. „Ik zou willen, dat wij reeds aangekomen waren". De piloten deelden zijn vrees. Het vlieg tuig moet om 14 uur in Tunis zijn en den volgenden dag in een vlucht van tien uur. gedeeltelijk in den nacht, het traject naar Syrië afleggen. Twee uur later, zoo vervolgt de Carbuccia, stortte het vliegtuig van Chiappe niet ver van twee Engelsche vliegtuigmoederschepen brandend neer. op lafhartige wijze door een Engelschen jager neergeschoten. Men mag niet van een misverstand spreken Sedert den wapenstilstand zijn de vleugels en de staart van alle Fransche vliegtuigen, om een mis verstand te voorkomen, geel geschilderd (DM.). GEVAREN VAN ELKE CRISIS IN DEN AFZET VOOR DE TOEKOMST UITGESCHAKELD. Van semi-officieele zijde wordit uit Ber lijn gemeld: Als basis van de nieuwe, veelomvattende overeenkomst tusschen Duitschlaind en Roe menië, waarvan de bijzonderheden reeds door het D.N.B. zijn verstrekt, noemt men in Berlijnsche politieke kringen de ge meenschappelijke behoefte van beide lan den aan een groote beveiliging van hun productie, die de ge vanen van iedere crisis in den afzet voor de toekomst moet uit schakelen. Dit is een bijdrage, zoo zegt men verder, diie in de eerste plaats bewijst hoe intensief- de betrekkingen tusschen Duitschland en Roemenië zich hebben ontwikkeld en in de tweede plaats, hoezeer het Duitsche Rijk er belang bij heeft den economischen op bouw der bevriende landen van het Euro pe esche Zuid-Oosten te bevorderen. Ten aanzien van de in Moskou van den kant van het Duitsche rijik onder leiding van gezant Sohnurre hangende Duitseh— Russische economische onderhandelingen, koestert men in de Wilhelmstrasse geen twijfel, dat deze zich op bevredigende wijze verder ontwikkelen. INTERNATIONAAL COMITÉ VOOR VLUCHTELINGEN. Sven Hedin voorzitter Naar „Nya Dagligt Allehanda" meldt, is de bekende Zweedsche geleerde en ontdek kingsreiziger, dr. Sven Hedin, aangezocht, de leiding op zich te nemen van een nieuw internationaal comité, diat de vluchtelingen HIJ BRACHT OJVI. EEN BEZOEK AAN DE GLASFABRIEK. Gistermiddag heeft de rijkscommissaris een bezoek gebracht aan Leerdam, waar hij eerst een Sinterklaasfeestje bijwoonde en geschenken aan de Leerdamsche jeugd liet uitreiken .waarna hij de glasfabriek .Leer dam" bezichtigde. De heer Pijnacker, directeur der fabriek, gaf na een welkomstwoord een uitvoerige uiteenzetting van de inrichting der fabriek, haar werkwijze en fabricage alsmede vhn de sociale maatregelen, welke in het belang der circa 1200 arbeiders en arbeidsters, die hier werken, In den loop der jaren zijn ge nomen. In zijn antwoord dankte de rijkscommis saris voor de vriendelijke ontvangst. Voorts stelde hij in het licht, dat zijn bezoek in deze glasfabriek de belangstelling toont, welke hij voor de industriebedrijven in Nederland heeft. Wanneer een tijd komt, dat het mogelijk zal zijn plannen op lan gen termijn te maken, dan zal ook de Ne derlandsche industrie haar beteekenls en haar plaats In de nieuwe orde kunnen handhaven. Na een rondgang door de fabriek en een bezoek aan eenige arbeiderswijken ging dr. Seyss—Inquart naar een Sint-Nicolaasfeest dat op zijn Initiatief voor de kinderen der arbeiders van de glasfabriek werd gehou den en waar hij nog gerulmen tijd temid den der opgewonden kinderen vertoefde. van den tegeniwoordigen oorlog zal verzor gen. Naar het Zweedische blad1 verder meldlt, heeft men in Genève het plan opgevat een dergelijke commissie tri te stellen. Dr. Sven Hedin heeft bevestigd, dat men zich tot hem gewend heeft om de leiding van een dergelijke commissie op zich te nemen. (DM.) ONGEWIJZIGDE SITUATIE. In het Engelsche Lagerhuis zijn de Britsch-Amerikaansche besprekingen over de situatie in den Stillen Oceaan te berde gebracht. Het Labourlld Price wilde weten, of Londen offlcieele inlichtingen heeft over de verplaatsing van Japansche troepen van Centraal-Ohlna naar Indochina en of met het oog op dit Japansche optreden bespre kingen gevoerd zijn met de V. St. over de verdedigingsmaatregelen ln dit deel van de wereld. Butler bevestigde, dat het departement van buitenlandsche zaken inlichtingen over genoemde Japansche troepenverplaatsingen heeft. Hij deelde ook mede, dat de Engel sche regeering met Washington contact houdt over vraagstukken ran gemeen schappelijk belang in het Verre Oosten. Toen hierop aan Butler gevraagd werd, of dit ook sloeg op vlootkwestles en derge lijke vraagstukken van de gemeenschappe lijke verdediging, antwoordde hij: „U kunt zich er verzekerd van houden, dat deze belangrijke overwegingen onze aan dacht hebben". Hij weigerde evenwel bij zonderheden mede te deelen over de En- gelsch-Amerikaansche onderhandelingen over vraagstukken van den Stillen Oceaan. In een radiorede heeft de woordvoerder van het Japansche ministerie van buiten landsche zaken verklaard, dat de Chlneesch- Japansche betrekkingen, dank zij de be moeiingen van den specialen ambassadeur, generaal Abe, thans gekomen zijn in een phase, die vérgaande mogelijkheden biedt; achter het regime van Tsjang kai sjek staat echter de invloed van Engeland en Amerika, welke er op gericht is, het streven van Ja pan naar het vestigen van een nieuwe orde te belemmeren. Het Chineesche vraagstuk kan derhalve niet meer alleen over Tsjoeng- king worden geregeld, doch slechts in het verband van de pogingen tot het scheppen eener nieuwe wereldorde. De Japansche pers maakt volgens het D.N.B. melding van uit New York komende berichten, volgens welke na 10 December nieuwe uitvoerbeperkingen voor machines tot fabricage van werktuigen uit de Ver eenigde Staten van kracht worden en noemt dit een ..nieuwe verscherping van de blok kade der Ver. Staten tegen Japan". ZEVENHONDERD BRITSCHE FASCISTEN GEARRESTEERD. De Britsche onderstaatssecretaris van het ministerie van bimnenlandsche zalken heeft volgens berichten uit Londen in het Lager huis bekend gemaakt. dat destijds zeven honderd leden vain de Britsche fascistische partij gearresteerd werden. Ook thans be vinden zij zich nog in hechtenis. De onder staatssecretaris deelde voorts mede. dat driehonderd personen zich reeds meer dan drie maanden in een Engelsche gevangenis bevinden onder verdenking de Britsche ver- dedigtagswetten overtreden te hebben. Men heeft tot dusverre geen tijd gehad om een officieele procedure tegen deze driehonderd1 personen aanhangig te maken. (D.N.B.) ROOSEVELT'S REIS. Als eerste militaire steunpunt heeft pre sident Roosevelt Woensdag tijdens zijn reis door de Caribische belangengebieden der Ver. Staten de belangrijke vlootbasis Guan- tanaino bezocht. President Roosevelt is gisteren aan. boord van den kruiser Tuscaloosa te Kingston (Jamaica) aangekomen. OPROER IN ANNAM. Naar Domei uit Hanoi meldt, zouden op standige elementen ln Annam Fransche -politlebureaux en bezittingen van- Fran schen ln brandi gestoken hebben. Ook zou den de opstandelingen vele Fransche poli tiemannen en burgers gevangen hebben genomen. Een tegenactie der Fransche poli tie met steun van militairen is aan den gang, maar heeft nog niet geüeldJ tot onder drukking van dm opstand. PLAN VOOR ST. LAWRENCE-KANAAL WEER TER SPRAKE. Het door Roosevelt sedert jaren gewenschte plan voor het aanleggen van een St. Laifr- rence-kanaal, dat de groote meren recht streeks met den Atlantischen Oceaan zou verbinden en zou kunnen worden gebruikt voor het verwekken van electrischen stroom, zal volgens een vebfclaiing van den Arnierikaanschen onder-minister Berle, op nieuw het Congres bezig houden. Berle deelde mede, dat de president hem opdracht heeft gegeven bekend te maken, dat hij het Congres in Januari toestemming zal vragen om tusschen de Vereenigde Sta ten en Canada een tot dit doel dienend ver drag te sluiten. Het kanaal is voor de vei ligheid van Amerika onmisbaar. De elec- trisohe stroom is dringend noodig voor het bewaipeningsprogram. Hetzelfde plan heeft het Congres reeds in 1934 bezig gehouden. De uitvoering werd toen verworpen. OOK EEN AMERIKAANSCHE LEENING AAN ARGENTINIË. Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerikaansche minister van fi nanciën, Morgenthau, verklaard, dat de regeering aan Argentinië een leening zal verstrekken ten bedrage van vijftig mil lioen dollar op de zelfde voorwaarden als men China verleend heeft. De voorzitter van de Bank voor ln- en uitvoer, Plerson, heeft een tweede orediet voor eenzelfde be drag aangekondigd. De leeningen zullen deels voor stabilisatie van de Argentijnsche valuta, deels tot steun aan bedrijfsleven en handel gebruikt worden. Tevens bestaat het plan een verdrag aan te gaan tusschen de Ver. Staten en Argentinië over een toene ming van den aankoop van Argentijnsche goederen door de Ver. Staten. (D.N.B.) JAPANSCH BLAD IN SINGAPORE VERBODEN. Naar uit Singapore gemeld wordt, hebben de Britsche autoriteiten aldaar het ver schijnen van het Japansche weekblad Southsea and Japanese voorlooplg verbo den, omdat ln dit orgaan de bepalingen ter bescherming van de nationale verdediging overtreden zijn. (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 13.57 uur en gaat onder te 0.32 uur d.a.v Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Nieuwe distributiebonnen aangewezen. (2e Blad). Buitenland Debat in het Britsche Lagerhuis, (le Blad) De Duitsch-Roemeensche betrekkingen, (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1