BINNENLAND Vergoeding van Oorlogsschade LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 4 December 1940 Derde Blad Ne. 24754 PU ROL Ilsie Jaargang 0 K.G. waschgoed op één bon Import van Zuidvruchten biedt mogelijkheden Room voor zieken Een gevaarlijk vervoermiddel Een verordening verschenen RECHTZAKEN Musicus en athleet samen op het dievenpad Meubelhandelaar van brandstichting verdacht Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen INGAANDE 7 DECEMBER. Naar ,De Tel." verneemt ligt het in het voornemen om de hoeveelheid waschgoed, welke men bij inlevering van een zeepbon aan de wasscherij kan meegeven, te verhoogen van 8 tot 20 K.G., en wel met ingang van 7 Decem ber a.s. Sinaasappels uit Italië en Spanje. AMANDELEN EN DADELS ZIJN ER AL. In verband met het feit, dat er dezer jagen te Rotterdam een partij sinaasap- pelen is aangekomen, hebben wij ons Jdus Het Vad. gewend tot de afdeeling Zuidvruchten van de Groenten- en Frult- ïntrale, ten einde eens te vernemen, hoe het stond met de mogelijkheden van im port van Zuidvruchten onder de huidige •aistandigheden. Wat wij gehoord hebben, ras meer dan wij hadden durven verwach- ;en en het stelt onze zuidvruchtenpositie een gunstiger daglicht, dan menigeen ui hebben verwaéht. Onder normale omstandigheden worden hier veel sinaasappels geïmporteerd en wel uit Spanje, Palestina, Cahfornië en Bra- lilië; citroenen komen vrijwel uitsluitend lit Italië, bananen worden ingevoerd uit Honduras en Guatemala. Van deze leve- nclers blijven op het oogenblik alleen Spanje en Italië over, zoodat de Invoer van bananen niet meer mogelijk zal zijn. Behalve citroenen is Italië echter ook ten groote producent van sinaasappelen, »odat de mogelijkheid van import van dit iroduct uit Italië open blijft. Met Italië lebben wij een clearingverdrag, waardoor je omvang van den sinaasappelenimport ui moeten worden bepaald. Bovendien zit men met de moeilijkheid, dat het vervoer eter land zal moeten geschieden en de spoorvracht is nu eenmaal belangrijk duur- jer dan de zeevracht. Om deze reden was Italië voor zijn sinaasappelexport dan ook steeds meer aangewezen op het Oosten. Toorts is de Italiaansche sinaasappel Iets aiders van smaak, dan wij hier gewend lijn. Ook de import van sinaasappelen uit Spanje is open gebleven. Naar wij verna- nen heeft de bezettende overheid een con- fact afgesloten met Spanje over de leve ling van sinaasappelen en een deel van iit contract is voor ons land bestemd. Ook hier zal het vervoer geheel over land moe ien geschieden en dat dit groote moeilijk heden met zich brengt laat zich denken. Hoe groot dan ook het kwantum zal zijn, dat Nederland van dit contract ontvangt, staat nog niet vast, daar dit ten nauwste verband houdt met de transportmoeilijkhe den. Wel zijn er te dien aanzien reeds toe- teggingen gedaan. Eer, belangrijke factor- is. hierbij voorts het prijzenvraagstuk. Op het oogenblik valt. de prijs nog niet bij benadering vast Ie stellen, doch zoodra de zaak binnen is, ïui'dt deze gedistribueerd over den norma len handel in dit product, die gebonden aan een vaste winstmarge en dus aan ten uniformen verkoopsprijs. Wat de overige, dus niet versche zuid trachten betreft, kon men ons nog mede leden, dat reeds een vrij belangrijke zen- itag amandelen en dadels uit Italië is aan gekomen. Wel Is deze hoeveelheid, ln ver band met de mogelijkheden, die de clearing laat, minder dan normaal, maar er zal nog «1 wat meer los komen, terwijl ook vijgen verwacht mogen worden. Wat. de krenten betreft staat het er, sinds Griekenland in den oorlog ls geko men, minder gunstig voor. Van dit product rallen wij dan ook wel verstoken blijven. Hoüijnen kunnen wij betrekken uit Perzlë, bic dan via Rusland worden verzonden, ter- vijl het voorts nog een open vraag is, wat er eventueel uit Turkije zal kunnen wor ien betrokken. UITSLUITEND BESCHIKBAAR TEGEN EEN DOOR HET DISTRIBUTIEKANTOOR AFGEGEVEN BEWIJS. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat de voor lopige regeling voor de verstrekking van room aan zieken waaromtrent 19 Juli j.l. een mededeeling in de pers is gedaan, in middels is vervallen. Voortaan zal room aan zieken uitsluitend legen een door het distributiekantoor af gewezen bewijs worden verstrekt een soort- lelijke regeling derhalve als reeds voor extra-rantsoenen van gedistribueerde le- Tensmiddelen voor zieken bestaat. De ge- neesheeren zijn van deze regeling op de Jpogte Zij. die meenen voor de verstrek king van room in aanmerking te komen, Jlenen zich tot hun geneesheer te wenden, door wiens bemiddeling een bewijs kan gorden verkregen, dat door de plaatselijke distributiediensten wordt afgegeven. Indien een dergelijk bewijs is afgegeven, ^n tegen inlevering daarvan aan den nor malen roomleverancier de op het bewijs [ërnielde hoeveelheid room worden ver legen. Het bereiden van room en het afleveren jmarvan aan zieken hetgeen dus slechts legen overlegging van bedoeld bewijs kan leschieden mag uitsluitend geschieden door houders van een zgn. karn vergunning die tevens in het bezit zijn van een vergun- JJJS tot het bereiden en afleveren van Joom voor zieken, afgegeven door de afd. ^'velcontrole der Nederlandsche zuivel- ^ntrale in de betreffende provincie. Hoorn voor andere doeleinden kan niet ^hikbaar worden gesteld. ARBEIDER DOOR GASSEN OVERLEDEN. Toen Zondagavond een autobus met werkvolk uit Eindhoven te Made aankwam ontdekte men dat een der inzittenden was overleden, aldus lezen wij in het Dagblad van N. Brabant en Zeeland. Het was de 23-jarige Hendrik van Mook uit Made. Daar ook anderen zich onwel gevoelden, neemt men aan, dat zich ln de autobus gassen uit den motor hebben opgehoopt. Het stoffelijk overschot van het slacht offer en de bus zijn voor nader onderzoek in beslag genomen. Maandagochtend zijn de arbeiders met dezelfde bus weer naar Eindhoven vertrok ken, doch onderweg zijn zij weer onwel geworden. Op advies van een geneesheer zijn zij daarop naar Made teruggekeerd, om zich daar door een dokter te laten onder zoeken. GARANTIES IN VERBAND MET DE DISTRIBUTIEWET. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart heeft een commissie ingesteld, welke hem van advies dient inzake het vervallen verklaren van garanties, gesteld in ver band met de uitvoering van de distributie- wet 1939. Tot voorzitter en leden dezer commissie zijn benoemd: dr. D. L. Uyttenboogaart te Heemstede, lid, tevens voorzitter, W. Graadt van Roggen te De Bilt, lid, tevens plaats vervangend voorzitter; Ohr. Rueb J.gzn. te Wassenaar, lid; mr. J. B. W. P. Kickert te 's-Gravenhage plaatsvervangend lid, tevens secretaris. HET WESTLANDSCHE TULPEN- SEIZOEN GEOPEND. In het Westland zijn de eerste tulpen van het soort Allard Plerson ter velling aan gevoerd en daarmee is een belangrijk win terseizoen voor die streek geopend. Want, behalve het kweeken van groenten en fruit, kunnen de Westlanders ook bloemen telen, en de tulpen nemen daarbij wel een van de belangrijkste plaatsen in. Bij duizenden komen ze omstreeks Januari aan de beide bloemenveilingen ln het Westland, en von den eertijds een ruime afzet ln het buiten land. De eerstelingen die aangevoerd zijn door den kweeker G. Stolze uit De Lier, brachten 10 cent per stuk op. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen i Doos 30 oeiut Bij A/poth. en Drogist 4246 (Ingez. Med.) NOG DRIE BREDANAARS TERUGGEKEERD. Met houthakken den kost verdiend. Na bijna zeven maanden zijn Maandag avond'nog drie Bredanaars van de evacu atie teruggekeerd. Het waren de heer T. Couwenberg, gepensionneerd kapitein van het Indische leger, met echtgenoote en dochter, leerlinge van het Stedelijk Gym nasium. Het drietal is op Eersten Pinkster dag uit Breda vertrokken en terecht geko men in het plaatsje Sentin in het uiterste Zuiden van Frankrijk, daar waar de mach tige bergruggen van de Pyreneeën Frank rijk van Spanje scheiden. Vele maanden hebben zij daar vertoefd. Geruimen tijd hebben zij in hun levensouderhoud voor zien door het hakken en transporteeren van hout. Drie weken geleden deed zich de moge lijkheid voor om via Toulon naar Perpignan te vertrekken, van waar met twee Neder landsche ambulance autobussen verder kon worden gereisd, eerst naar Toulouse en later naar la Palessade. Van daar moesten de autobussen echter eerst zieke Neder landers uit Zwitserland halen en zoo duur de het nog zeventien dagen voor en aleer men definitief naar Nederland kon ver trekken. Maandagavond kwamen de auto bussen met 65 Nederlanders, onder wie twee zieken, te Breda aan. N.R.Ct. DE HEER VAN DER MEY AAN „JUSTITIE." Tijdelijk raadadviseur. In de memorie van antwoord op de ge- meentebegrooting deelen B. en W. van Den Haag mede, dat de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft bepaald, dat de gewezen hoofdcommissaris van pohtie, de heer N. G. van der Mey, tot aan zijn herplaatsing in actieven dienst in het genot van wachtgeld moet worden ge steld ten bedrage van zijn laatstgenoten bezoldiging. In verband hiermede hebben B. en W. den heer Van der Mey met in gang van 8 September 1940 ten laste der gemeente een wachtgeld verleend van f.9025 pér jaar. Bij besluit van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het- dep. van Ju stitie, is de heer Van der Mey intusschen tijdelijk te werk gesteld als raadadviseur in buitengewonen dienst bij het directo raat-generaal van politie aan het depar tement van Justitie. Daarbij wordt voor den duur zijner werkzaamheden aan de gemeente vergoed een bedrag, berekend naar een maatstaf van f. 6000 per jaar. (Tel.) GEEN GASOLIE VOOR MOTORWEGVERKEER. Men gebruikc gasgeneratoren. Zij, die gebruik maken van dieselauto mobielen, zullen er rekening mede te hou den hebben, dat slechts bij hooge uitzonde ring gasolie zal kunnen worden toegewezen als motorbrandstof. De huidigte gasolie-situatie maakt het zelfs noodig er op te rekenen, dat bin nen afzienbaren tijd slechts zeer weinig gasolie voor het motörwegverkeer verkrijg baar zal zijn. Belanghebbenden wordt der halve aangeraden motorrijtuigen, waarvoor gasolie als motorbrandstof moet worden gebruikt, zoo spoedig mogelijk te vervangen door materiaal, waarvoor een andere mo- Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van financiën betreffende de bijdragen van het rijk in de als gevolg van het oorlogsgeweld geleden schade. Behalve voor huisraad en lijfgoed en voor andere bijzondere gevallen, waarvoor speciale regelingen zullen worden getrof fen, wordt de schade bepaald door het verschil tusschen de waarde van het goed voor en na de beschadiging. Blijken in ge val van herstel van het goed de herstel lingskosten, na aftrek van een redelijk be drag wegens de door het herstel verkregen vernieuwing of verbetering, lager te zijn dan dit genoemde verschil, dan wordt het lagere bedrag als grondslag voor de scha deloosstelling genomen. De waarde van het goed wordt in den regel gesteld op de normale verkoopwaarde op 9 Mei j.l. Voor onroerende goederen, waarvan deze verkoopswaarde niet kan worden vastgesteld, alsmede voor bedrijfs- toerustingen geldt de boekwaarde d.i. kos tende prijs minus afschrijvingen. De schade aan bedrijfs- en handelsvoor raden wordt vastgesteld op grondslag van den inkoopsprijs, waarbij van abnormaal groote voorraden alleen de normale hoe veelheid in aanmerking komt en het overi ge wordt verwaarloosd. De aldus vastgestelde schade wordt tot een bedrag van f. 50.000 voor 100°/o vergoed, daarboven voor 90°/o. Voor huisraad en lijfgoederen zal de Ned. Staatscourant een bijzondere regeling, gesteld door den secretaris-generaal van fi nanciën, bevatten. Deze regeling betreft in de eerste plaats de bijdragen in de gele den schade en ook waarborgen voor een goede besteding daarvan. Voor zoover huisraad gebezigd werd in een bedrijf of bij de uitoefening van een beroep valt het onder de hierboven ge noemde algemeene regels. Ten slotte ls den secretaris-generaal in artikel 8 vrijheid gelaten om in bijzondere gevallen schade en bijdrage op afwijken de wijze vast te stellen. Op de rijksbijdrage worden uit anderen hoofde ontvangen schadevergoedingen a fonds perdu in mindering gebracht. Voor de molestverzekerlng gelden bijzondere re gelen. In den regel geschiedt de uitkeering van de bijdrage aan den eigenaar van het be schadigde goed. Indien deze een voorschot heeft van de stichting Rotterdam of van provinciale stichting, wordt aan deze stich tingen uitbetaald. Iets dergelijks kan ge schieden op aanwijzing van den secretaris generaal, indien het rijk of derden voor schotten verleend hebben. De ontvangen uitkeeringen moeten in het algemeen voor herbouw resp. heraanschaf fing worden besteed. Het besluit stelt daar voor waarborgen. Bijdragen wegens schade aan gebouwde onroerende goederen wor den niet aanstonds in geld uitbetaald, doch ingeschreven in een „grootboek voor den wederopbouw", totdat waarborgen voor een juiste besteding zijn gegeven. De inschrij vingen zijn onvervreemdbaar en blijven buiten faillissement. Zij dragen 4% rente gedurende een bepaalde periode. Hypo theekhouders hebben geen verhaal op de hoofdsom, gedeeltelijk wel op de rente. Na de rentedragende periode kan de lnschrij ving door den hypotheekhouder worden verworven, indien de ingeschrevene dan nog niet met den herbouw Is begonnen. Het plan van herbouw behoeft de goed keuring. van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Deze houdt reke ning met de belangen van hypotheekhou ders en andere zakelijke gerechtigden. De molestverzekeraar is tot het bedrag der rijksbijdrage van zijn verplichtingen bevrijd. Hij kan reeds uitkeerde bedragen deswege terugvorderen. Voor zoover de uit keering der molestverzekerlng de rijksbij drage overtreft, komt het meerdere den verzekerde ten goede. De verzekerde is van zijn verbintenis uit het verzekeringscon- tracht in zooverre bevrijd, als deze betrek king heeft op dat deel van de verplichtin gen van den verzekeraar, waarvan deze door de rijksbijdrage wordt bevrijd. Ten slotte bevat het besluit bepalingen over de terugvordering van ten onrechte uitgekeerde bedragen. Ook wortfy bepaald dat tot 50% van de bijdrage kan worden afgetrokken in geval van onjuiste schade- opgave. Ter zake van toekenning en uitbetaling der bijdragen worden geen rechtsvorderin gen tegen den staat toegelaten. De stukken. opgemaakt ter uitvoering van hét "besluit*'zijn vrij van zegel, regi stratierechten en leges. HET PLAN MISLUKTE DOOR EEN VERDWENEN FIETS. Voor de Utrechtsche rechtbank stonden twee ruim twintigjarige vrienden terecht, aan wie diefstal in vereeniging van geld en diefstal In vereeniging van een rijwiel ten laste was gelegd. Het betrof hier een merkwaardig geval van vriendschap. De eene jongeman bezat •goede muzikale kwaliteiten, de ander is op de Nederlandsche sportvelden een roemrijke figuur. Beiden verkeerden in geldnood. De ipusicus nu onderhield relaties met een jong meisje. De moeder van het meisje mocht hem gaarne en was zeer goed en vriendelijk voor hem. De athleet daarente gen. die werkloos was geworden en toch niet onder wilde doen voor den Iets beter gesi tueerden vriend, kwam in moeilijkheden, zoodat hij de piano, die hij van den vader van zijn vriend in huurkoop had. niet meer kon afbetalen. Toen het zoover was geko men. beraamden de vrienden samen een plan. De musicus gaf zijn vriend den sleutel van het huis van zijn vriendinnetje en ver telde hem precies, waar hij het geld van haar moeder kon vinden. Op het oogenblik, dat de diefstal gepleegd zou worden, zou de -iftusicus zich met zijn vriendinnetje ergens in het huis afzonderen, opdat de athleet rustig zijn werk „kon verrichten". Alles liep vlot. De familie, behalve dan het meisje, was niet thius en bijna was de diefstal ge lukt. Doch op een voor de dieven ongun stig oogenblik kwam plotseling de broer van het meisje thuis, vond dit huis in wanorde en ontdekte al spoedig een ongewenschten gast. Toen het evenwel op een achtervolging aankwam, won de athleet het natuurlijk glansrijk van broerlief, zoodat de dief in de duisternis kon ontsnappen. Buiten gekomen kwam de athleet tot de ontdekking, dat hij tot zijn sohrik de fiets kwijt was, welke hij van zijn vader had geleend. Een der buren van het huis namelijk, had het rijwiel in huis gezet om te voorkomen, dat voorbij gangers er tegen aan zouden loopen. Omdat de athleet niet zonder fiets thuis wilde ko men, greep -hij, op weg naar huis, een an der willekeurig rijwiel. Hij zeide tegen zijn vader, dat hij in het donker per ongeluk de verkeerde fiets had meegenomen. De vader vertrouwde het zaakje niet. Hij mengde de politie in de zaak en weldra waren de vrien den ontmaskerd en in het Huis van Bewa ring ingesloten. Ter zitting bekenden verdachten volledig het hun ten laste gelegde. Het rapport van den athleet luidde zeer gunstig, dat van den musicus zag er minder mooi uit. Als getuige décharge werden eenige be langrijke figuren uit de sportwereld ge hoord, waarin de athleet een groote beken de was. Zij pleitten voor den athleet en be loofden de rechtbank, wanneer de athleet in vrijheid gesteld zou worden, dat zij hem aan een baantje zouden helpen. De officier van justitie jhr. mr. Twist Quarles van Ufford achtte het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen. De musicus is naar de meening van spreker de auctor intellectualis van de geheele affaire. Tegen beiden eischte spr. acht maanden torbrandstof geschikt is, of hun materiaal tot dit doel om te bouwen. De benzine-situatie maakt het onge- wenscht, de vervanging te doen geschieden doos motorrijtuigen, waarvoor benzine als motorbrandstof moet worden gebruikt. In dit verband wordt de aandacht geves tigd op de mogelijkheid tot het geschikt maken van de betrokken motorrijtuigen voor het gebruik en de montage van gas generatoren (hout-, kolen- en turf-genera- toren, alsmede lichtgasinstallaties). De rijksinspecteurs van het verkeer staan ten dienste van belanghebbenden voor het verstrekken van inlichtingen. gevangenisstraf, met dien verstande, dat dt straf voor den athleet geheel voorwaarde lijk zou zijn, voor den musicus drie maan den onvoorwaardelijk en vijf maanden voorwaardelijk. De belde verdedigers bepleitten de uiterste clementie. Onmiddellijke invrijheidstelling werd afgewezen. VOORKEUR VAN FIETSEN EEN KWESTIE VAN MENTALITEIT. In den nacht van 29 op 30 September 1939 woedde in een villa te Baarn een hevige brand, waaraan een zware ontploffing vooraf ging. De brand was zeer verdacht en enkele dagen later werd de huurder van het per ceel de meubelhandelaar A. F., te Rotter dam, gearresteerd. De man had de villa, drie maanden vóór de brand uitbrak, ge huurd als showroom. Het heele huls stond vol meubelen, die nog niet waren uitgepakt Zij waren echter verzekerd voor een bedrag van f. 20.000. Zeer merkwaardig was ook, dat verdachte vroeger tweemaal brand had gehad, in woningen, die door hem gehuurd waren. n.l. éénmaal te Bennebroek en een maal te Rotterdam, met welke branden eveneens ontploffingen gepaard gingen. Vooral de brand te Bennebroek vertoonde zeer veel overeenkomst met dien te Baarn. Verdachte, die des morgens tegen 10 uur als laatste de woning had verlaten, ont kende hardnekkig ook maar lets van de oorzaken van brand en ontploffing af te weten. In weerwil van zijn ontkentenls veroor deelde de rechtbank te Utrecht den man op 26 Maart tot drie jaar gevangenisstraf. Verdachte was op 4 Januari op vrije voe ten gesteld en de rechtbank beval zijn on middellijke gevangenneming. Het bevel is echter niet ten uitvoer gelegd, zoodat de meubelhandelaar, die thans ln hooger be roep voor het gerechtshof te Amsterdam terechtstond, ln vrijheid is. Ook voor het hof hield verd. zijn on schuld vol. De procureur-generaal mr. A. A. L. F. van Dullemen had tien getuigen a charge op geroepen o.w. de deskundigen mr. R. Frima en dr. W. F. Hesseling. Beide deskundigen waren van oordeel, dat een gasontploffing ln de villa had plaats gehad. Verdachte vertelde, dat hij des morgens om tien uur de woning had verlaten. Hij was per flets naar Rotterdam gegaan. Per fiets, verwondert de president zich, gaat een groot meubelhandelaar van Baarn per fiets naar Rotterdam? Ja verdedigt verd. zich dat ls niets bijzonders. Ik flets graag Pres.; Ik ook, maar als lk naar Rotter dam moet, dan ga ik met den trein. Verd.: Om dat te begrijpen moet u mijn mentaliteit kennen. Pres.: Die zullen we wel leëren kennen. Pres.: En waarom liet u de meubelen 3 maanden Ingepakt staan? Verd.: Ik had vacantie noodlg. Ik had gewerkt en wilde vrij hebben Pres.: Zeker om te fietsen. De procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, stelde voor de behandeling van deze strafzaak aan te houden om als nog dr. Jorissen en prof. Brender a Brandls rapport te doen uitbrengen. De verdediger, mr. J. F. Fischer, was het met dit requisitoir eens, tevens verzocht hij het hof het bevel tot gevangenneming op te heffen. Na raadkamer deelde de president mede, dat het hof afwijzend beschikte over het verzoek van den verdediger. Aan dr. Jorissen en prof. Brender Brandls zal opdracht worden gegeven een nader rapport uit te brengen op Dinsdag 7 Januari. Verd. tegen wien het bevel tot onmiddel lijke gevangenneming nog bestond, werd gevankelijk weggeleid. 56 Teekenlng van Aart van Ewfjk. Naar J. J. A. Gouverneur, Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Dolgelukkig slaat het paar De armen om elkaar. Stil denkt Prikkie voor zich heen: I Van dit soort heb ik er nog geen. 't Is de schoonst^ die ik ooit ving. Heusch mijn bult ls niet gering 111

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9