Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 4 December 1940 De Gemeentebegrooting 1941 "r*r" BENTHUIZEN. De collecte in de Ned.^ Herv. Kerk tijdens het dankuur voor het gewas heeft ruim f.249 opgebracht. HAARLEMMERMEER. Door de Commissie van Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding te Hoofddorp is in de Nijverheidsschool aldaar een cursus in practisch koken georganiseerd in verband met de distribultiemogelijkheden, waarbij vooral de nadruk wordt gelegd op de voedingswaarde. HILLEGOM. Vergadering Jongenswerkcommissie ring „Sassenheim en Omstreken". Bovengenoemde vergadering werd gehouden in de Fröbelschool achter de Ned. Herv. Kerk. De opkomst was bijzonder goed. De voorzitter, de heer J. v. d. Linde, opende door te laten zin gen lied 234 1 en 4. en ging voor in gebed. Vervolgens las hij Mattheüs 28 1620 en sprak een kort woord van welkom, vooral tot den heer Hoeve, den spreker van dezen avond. Na het zingen van lied 251 1 en 4, kreeg de heer Hoeve gelegenheid zijn onderwerp voor deze middag- en avondvergadering in te lelden. Zeer uitvoerig en duidelijk behandelde hij „Het lei den van een Jongensclub", welk onderwerp met veel aandacht beluisterd werd. In de pauze werd een gezamenlijke broodmaaltijd gehouden. De vergadering werd heropend met het zingen van lied 244 1, 2 en 3. Allereerst werden nu eenige huishoudelijke aangelegenheden behan deld. waarna het onderwerp van den heer Hoeve n3der besproken werd aan de- hand van ge stelde vragen. Met het zingen van lied 120 werd deze uitnemend geslaagde vergadering gesloten. —Aan het postkantoor alhier en het daaron der behoorende ambtsgebied werd gedurende November 1940 ingelegd f. 10544:25 en terugbe taald f. 1494.54. KATWIJK AAN DEN RIJN. VERGADERING DER COÖP. BOERENLEENBANK. De CoÖp. Boerenleenbank hield een ledenvèr- gadering in de zaal Voorstraat. Na opening door den voorzitter,, den heer L. van Paridon, las de secretaris de heer J. v. d. Perk de notulen die onveranderd vastgesteld werden. Vervolgens was de „Statutenwijziging" aan de orde. die met alg. stemmen werd goedgekeurd. Ook deze wij ziging van het Huishoudelijk reglement verkreeg de algemeene goedkeuring. Naar aanleiding van desbetreffende vragen kon aan de vergadering worden medegedeeld, dat in weerwil van de moeilijke tijdsomstandig heden, de financieele toestand der Bank zeer gunstig is. Nog zelden had de Bank zoo'n groot creditsaldo bij de Centrale Bank als thans. Zulks is trouwens een bij bijna alle Boerenleenbanken voorkomend verschijnsel, want ook bij de Centr. Bank beschikt men thans over ongekende be dragen door de ruime toevloeiing der gelden. Na een korte rondvraag-volgde sluiting. Gevonden voorwerpen: Een huissleu tel en vijf eenheden brandstoffen bonnen. Inlichtingen op den politiepost. KATWIJK AAN ZEE. Afscheid van ds. J. C. Gilhuis. Te Mijdrecht heeft ds. J. C. Gilhuis, afscheid genomen wegens zijn vertrek naar hier. Zijn afscheidstekst was Gal. 4 27b. Er werden geen toespraken gehouden. TERAARDEBESTELLING VAN DIRK VAN DUYN. Onder veel belangstelling werd gistermiddag teraardebesteld het stoffelijk overschot van den Jeugdigen Dirk van Duyn, die by de ramp van de K.W. 55 het leven gelaten heeft. In den rouwstoet liep mee de reeder van den veronge lukten logger de heer N. Haasnoot. Op de be graafplaats was aanwezig de waterschout mr. R. Warmoltz. Toen de kist in den familiekelder was neer gelaten sprak ds. R. P. A. Rutgers de grafrede uit. Deze wees er o.m. op. dat het een ontstel lende tijding was, welke den lsten November rondgebracht moest worden in de woningen, waarvan zoo onverwacht de vader, zoon of broer was weggerukt. Eén der getroffenen is door Gods voorzienigheid aangespoeld en vindt nu hier een rustplaats. Wij hebben te doen met een God, die wonderlijk werkt. Een vdder met een zoon zouden meevaren, de vader krijgt een ongeluk en wordt naar een ziekenhuis vervoerd. Hij ontkomt aan de ramp, die den zoon, en de anderen getroffen heeft. Als wy aan dit stervend denken dan beseffen wij de waarheid van „er is maar één schrede tusschen het leven en den dood." wy leven in onze dagen door vele gevaren omringd. Als wy dat weten en daaraan denken, geldt ook voor ons, dat er slechts één schrede is tusschen leven en dood. Als wy aan sterven denken, verschrikt ons dat als wy niet bereid Z0B5 Zyn wy dat. dan hebben wy niets te vreezen. Dan vergezelt Christus ons door den dood heen. Hebben wy Hem reeds gevonden? Dat geldt ouderen en jon geren, ook jonge menschen. Ik zou hun toe roepen: „gedenk den Schepper in de dagen uwer jongelingschap." God trooste den treurenden vader en de bedroefd» familie. Op verzoek van den vader liet spr. zingen ps. 146 3. De heer B. Vis dankte tenslotte namens de familie ds. Rutgers voor het gesprokene, den heer Haasnoot voor zyn belangstelling, de Katr wyksche politie voor de verleende hulp en de dragers voor de eer, aan hun kind bewezen. Hiermee was deze droeve plechtigheid ten einde. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende No vember 1940 ingelegd f. 7.061.39 en terugbetaald f. 38.384,11. LEIDSCHENDAM. Ambtsaanvaarding van den heer H. Batelaan. De heer H. Batelaan, die op 19 September j.l. door den raad is benoemd tot directeur van de Gemeenteiyke Lichtbedryven heeft thans zijn functie officieel aanvaard. Nadat het voltallige- Personeel dezer bedryven in het kantoorgebouw ^as bijeengekomen, heeft de heer Batelaan hen op harteiyke wyze toegesproken. Spr. deed een beroep op aller medewerking. Den heer Sanders, die als boekhouder kassier., ua het overiyden van den heer Schouten, ook diens functie had waargenomen, bracht spr. dank. Namens het personeel heeft de heer Sanders gewezen op de goede verstandhouding welke er ^eeds bestond tusschen bedrijfsleiding en per soneel en sprak verder den wensch uit, dat zulks bi de komende tydèn zoo mag blijven. Na het aanbieden van tractaties nam ieder plaats in de bedreven weder in. tt- De heeren L. C. de Koning, ambtenaar en H. Barrau volontair ter gemeentesecretarie zijn jPot ingang van 1 Januari a.s. benoemd resp. '°t le ambtenaar ter gemeentesecretarie van Beuningen en ambtenaar ter gemeentesecretarie Bergen by Alkmaar. Gedurende November is op de Rykspost- spaarbank ingelegd f. 8726,93 (vm. f. 10379,45) en terugbetaald f. 24490,27 (v.m. f. 27602,82). LLSSE. Vergadering „Groene Kruis". In het Wijkgebouw van het „Groene Kruis' werd de halfjaarlijksche vergadering gehouden door de afd. Lisse van het „Groene Kruis" onder leiding van den voorzitter dr. Th. Ruys Jr. De opkomst was vry goed. De voorzitter herdacht eerst het overlijden van den Secretaris, den heer A. H. Schrama, die Juist 25 jaar in het bestuur zitting heeft gehad, waarvan vele jaren als secretaris. Spr. schetste hem als een ijverig bestuurslid èn als een joviaal man in den omgang. Zijn nagedachtenis zal by ons in eere blyven, aldus spr. Door den 2den Secretaris, dén heer dr. A. J. Duymaer van Twist, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en vastgesteld. In het Bestuur waren aftreden dr. Ruys, voorzitter, J. M. van Dijk en J. Zaneveld, ter wijl tevens in de vacature van den heer Schrama moest worden voorzien. In laatstge noemde vacature had het bestuur candidaat gesteld de heer J. H. M. Bulten. Uit de verga dering werd nog als candidaat naar voren ge bracht de heer Abr. van Aalst. De aftredenden werden allen herkozen. In de vacature-Schrama werd voorzien door verkiezing van den heer Abr. van Aalst. Biykens rapport van de verificatie-commissie bleken de bescheiden van den penningmeester, den heer J. Zaneveld in orde, zoodat de Com missie en den penningmeester dank werd ge bracht voor den verrichten arbeid in het belang der Vereeniging. Hierna volgde sluiting. Bedankt voor Raadslidmaatschap. Naar wy vernemen heeft de heer H. van der Vlugt bedankt voor de benoeming, als. lid van den raad en is thans benoemd verklaard de heer W. L. Onderwater. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd gedurende November ingelegd f. 5649,56 en terugbetaald f. 26134,85. NOORDWIJK. Onze plaatsgenoot de heer S. Hegeman is geslaagd voor het examen godsdienst-onderwij zer in de Ned. Herv. Kerk. Dit examen is afge legd voor de classis Gouda. OEGSTGEEST. Een vru gunstig beeld, VOORSTEL INZAKE „OUD-POELGEEST" BINNENKORT TE VERWACHTEN. Gelijk gemeld, is door B. en W. aange boden de Gemeentebegrooting 1941, waar van de gewone" dienst sluit met een bedrag van f. 498.183,09 in ontvangsten en uitgaven en de kapitaaldienst met een bedrag van f. 129.066,33. Het batig slot der rekening 1939 bedraagt f. 43.851,67. In de inleiding by de begrooting 1940 schreven wy reeds, aldus B. en W„ dat een nauwkeurige raming zelfs voor de naaste toekomst uiterst moeilyk is. Dit geldt thans in nog sterkere mate. De indertyd door Ged. Staten gegeven richt- ïyn, n.l. dat de grootst mogeiyke zuinigheid geboden is en dat voorföy zooveel mogelijk van de thans geldende regelingen behoort te wor den uitgegaan, ïykt B. en W. de eenig moge- ïyke, wat natuuriyk niet zeggen wil, dat ook maar een aanwyzing bestaat, dat zy dé juiste is. Hoewel er dus tal van onzekere factoren aanwezig zijn, vertoont de begrooting, mede tengevolge van het batige slot over 1939, een vrij gunstig beeld. De noodzakelijke verhooging van diverse posten tengevolge van de prysstyging van allerlei materiaal kon dientengevolge worden opgevangen, terwyi voorts o.m. in het volgende kon worden voorzien: 1. Tengevolge van de op de Rüksbegrooting geraamde geringere opbrengst van de middelen van het gemeentefonds kan volgens aanwyzing van Ged. Staten slechts op 74,74% van de uR- keering over 1938/39 worden gerekend; inclusief de verminderde garantie-uitkeerlng ad f. 2354,24, betieekent dit een lagere raming ad ongeveer f. 5400. 2. Het totaal bedrag aan rente is met onge veer f.6000 en dat der aflossing met f.8000 gestegen, tengevolge van de geldleening voor aankoop van de buitenplaats „Oud-Poelgeest" en voor verbetering van den Rijnsburgerweg. 3. De wijziging der wet op de couponbelasting kost de gemeente ruim f.500. 4. Een bedrag van f.8000 voor den luchtbe schermingsdienst kan worden geraamd. Voorts deelen B. en W. o.a. mede, dat op 1 Januari 1941 het onderwas in lichameiyke oefe ning verplicht wordt op alle scholen- voor ge woon L. O. Op de openbare, school wordt reeds onderwys in dit vak gegeven door de klasse- ondenrijzers. Met alle waardeering voor hen, die dit onderwys geven, meenen B. en W. toch, dat het, vooral voor de jongens en meisjes van de hoogste klassen, niet voldoende tot zijn recht komt. Ten einde dit te bereiken, stellen B. en W. voor het aan de leerlingen der 5de en en 6de klasse te doen geven door vakonderwij zers met volledige bevoegdheid. In hoeverre het aanbeveling verdient, daartoe ook reeds te be sluiten voor de leerlingen der 4de klasse, wordt nog overwogen, zoodat B. en W. voorstellen cre- dieten te verleenen voor aanstelling van één of meer vakonderwyzers in lichamelijke oefening voor ten hoogste 9 uur per week, op een wedde van f. 100 per wekeiyksch iesuur. In 1940 werd een aanvang gemaakt met het In orde brengen van het park van de buitenplaats „Oud Poelgeest". Ten einde deze werkzaamheden in 1941 te kunnen voortzetten werd f. 4000 uitgetrokken. B. en W. hopen binnen niet al te langen tüd een voorstel met betrekking tot de be stemming van deze bezitting te kunnen doen. De raming van de opbrengst der belastingen voor het jaar 1941. geeft in totaal een hooger bedrag ad f5000 te zien, vergeleken met de oorspronkelijke begrooting 1940. Dit verschil is voor een gering deel te danken aan hoogere ramingen voor het belastingjaar 1941/42. De raming van 66 opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting .bedroeg voor 1940 f. 88.630, terwijl voor 1941 door den inspecteur f. 90.000 wordt geraamd. Het verschil komt voor 2/3 ten voordeele van de begrooting 1941. 155 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting werden voor 1940 op f. 88.600 geraamd en thans op f. 90.000. Voor. het grootste deel is de geraamde hoogere opbrengst ad f.5000 te danken aan de hoogere nadere ramingen voor het belastingjaar 1940/41. Op de begrooting 1940 werd f. 20.000 geraamd voor overboeking naar den gewonen dienst der begrooting 1941 en 1942. Daar de dienst 1941 voorshands niets noodig heeft, stellen B. en W. voor dit bedrag naar den kapitaaldienst van het jaar 1942 over te boeken, zoodat dit be drag aan dien dienst ten goede komt. De najaarscollecte ten bate van dé Diaconie der Ned. Herv, Gemeente heeft f. 672.50 opgebracht. Gevonden voorwerpen: Een sleuteltje, muts, zilverbon, handschoenen, portemon naie, rijwielbelastingmerken, parapluie, armband, rijw.-binnenband, rozekrans, riek vulpotlood, hoed, want. Inlichtingen op het politiebureau. RIJNSBURG. Verkooping. Van de alhier gehouden openbare ver- kooping luidde de uitslag als volgt: Het woonhuis aan de Oude Vliet, kooper de heer S. den Heyer voor f 5025; het woonhuis Rijnsburgerweg 68, L. Oudshoorn voor f. 11.000; het woonhuis Rijnsburger weg No, 74, Van der Heul voor f. 11.504; teelland aan den Valkenburgscheweg, G. Kralt voor f. 2170; weiland aan den Els- geesterweg C, de Groot voor 1.7900; een perseel land aan den ELsgeesterweg, L. Haasnoot voor f.7700; een perceel teelland te Oegstgeest, D. Zandbergen voor f. 5800; een perceel bouwland „de aohthond", J. Zandbergen Jr., voor f.8850; een perceel bouwland te Noordwijk, M. Broekhuis voor f. 9100; een perceel bouwland „de Harst", Alb. D. den Haan, voor f.2600; een perceel bouwland te Noordwijk, P. de Vries voor f. 2801. JAARVERGADERING WONINGBOUWVER. „SPINOZA". Deze vereeniging kwam in jaarvergade ring bijeen. De waarnemend voorzitter, de heer C. v Delft Az. sprak een welkomst woord en herinnerde in eenige gevoelvolle woorden aan het overlijden van den voor zitter, wijlen den heer G. J. Rijkmans. Deze werden staande aangehoord. Nadat de secretaris de notulen gelezen had, sprak de heer K. Zandbergen een „In memoram" dr. G. J. Rijkmans uit. Gewezen werd op het vele, dat de over ledene voor de Vereeniging had gedaan, In zonderheid voor de totstandkoming van het 2e bouwplan Naast zijn drukke werkkring vond hij nog steeds gelegenheid de belan gen van de Vereeniging op uitstekende wijze te behartigen en zoodoende veel te doen voor de Volkshuisvesting. Spr. spoor de de leden aan het door den heer Rijk mans gegeven voorbeeld na te volgen. Tot voorzitter werd bij accl. gekozen de heer dr. Leerink alhier, die de benoeming aannam. De heer K. Breedijk wenschte den heer Leerink geluk. Verschillende vragen-werden gesteld be treffende het 3e bouwplan en naar genoe gen beantwoord. Na rondvraag volgde slui ting. De eerste witte hyacintben. Thans zgn aan de veiling Flora de eerste witte hyacinthen L'lnnocence aangevoerd. ZU brachten f. 10 de 100 op. Aan het postkantoor alhier hadden over November 8 inlagen plaats voor de Rijkspost spaarbank tot een bedrag van f. 595,63 en 49 terugbetalingen tot een bedrag van f6890,90. De extra collecte voor de Kerkvoogdij heeft in de Ned. Herv. Kerk f. 120,53 opgebracht. SASSENHEIM. Aan het postkantoor alhier werd gedurende November ingelegd f. 5.535,20 en terugbetaald f. 23.027,72. VOORHOUT. HET WATERBEDRIJF EN HET WONING BEDRIJF ÓVER 1939. Batig saldo van f. 860,48. Thans is verschenen de rekening van de ge meentelijke bcdryven, t.w. het Water- en Wo ningbedrijf over het dienstjaar 1939. waaraan wy het volgende ontleenen. Het Waterbedrijf Op 1 Januari van het verslagjaar Was de meterstand van den hoofd meter 45.763 en op 31 December d.a.v. bedroeg deze 59.827, zoodat gedurende het geheele ver slagjaar in totaal werd verbruikt 114.064 kub. M. 'V. j. 117.442 kub. M.). Aan vaste-meterabonné's werd 12.700 kub. M. (v. J. 8853 .kub. M.) aan controle-meterabonné's 2056 kub. M. (v. J. 1493 kub. M.) gedurende het verslagjaar afgeleverd. Door filterspoelen, spuien en lekken zal naar schatting circa 5000 kub. M. water verloren zyn gegaan. Uiteindelijk moet dan voor huishoudelijk verbruik zyn afgeleverd 99.308 kub. M. (v. j. 102.096 kub. M.). Het totaal aantal aangesloten perceelen be droeg op 31 December van het verslagjaar 908 fv. J. 865), t.w. te Voorhout 536 (v. j. 539), te Noordwykerhout 228 (v. j, 225) en te De Zilk 144 (v. j. 110). Het eindbedrag der baten en lasten bedraagt f. 26,502,39 (v. J. f.23.709,76). Het totaal bedrag aan wateropbrengst was f. 26.111,04 (v. J. f. 23.389,72). De kapitaals-ontvangsten en uit gaven eindigden met een bedrag van f. 10.481,07; (v. j. f 48.996,02)dit jaar was er een batig saldo van f. 860,48;- (v. j. een nadeelig saldo van f. 154,34). Het credit en debet bedrag der balans is f. 289.878.37 (v. j. f. 290.204,34). Het Woningbedrijf Het eindbedrag der baten en lasten wyst aan f. 15.875,19 (v. J. f. 16040,64). De kapitaals-inkomsten en uitgaven eindigden met een bedrag van f. 6828,08 (v. j. f. 16.540,64). De kapitaals-inkomsten en -uit gaven eindigden met een bedrag van f. 6828.08 (v. j. f. 9482,05). Hier is een nadeelig saldo ge boekt van f. 1029,64 (V. j. f. 1035.27). Het credit- en debetbedrag der balans is f. 235.706 (V. j. f. 244.993,58). WASSENAAR. Schoorsteenbrand. By Z. in de Kerkstraat ontstond een schoor steenbrand die, hoewel deze zich had medege deeld aan de bintlaag, door het kordate optreden, der bewoners zelf werd gebluscht zoodat de In middels gearriveerde brandweer geen dienst meer behoefde te doen. Te Iaat op straat. S. alhier bevond zich nog na 12 uur op straat en werd door de marechaussee ingesloten, ter wijl proces-verbaal tegen .hem werd opgemaakt. Tegen L. alhier werd wegens onvoldoende verduistering proces-verbaal opgemaakt. AARLANDERVEEN. De Zendingscollecte in de Ned. Herv. Kerk bracht f. 53.44 op. ALPHEN. VERKEERSONGEVAL. Langs den Steekterweg is gisteravond een personenauto, komende uit de richting Utrecht, doordat de bestuurder blikbaar tc krachtig moest remmen, omdat volgens zijn lezing kinderen plotseling den weg over wilden steken, tegen een tweetal boompjes gebotst. Deze werden omver ge reden i daarna maakte de auto precies een slag in de rondte en kwam in tegenover gestelde richting tegen het huis van den rijwielhandelaar de J. tot stilstand. De mu ren van het pand en de wagen zelf werden beschadigd; de bestuurder kwam met den schrik vrij. Burgerlijke Stand. Overleden: Huibertus de Vink, 74 jr. geh. met Teuntje Jongeleen Hendrik Weyers 78 jr. geh. met Christina Maria Janssen. Kerkelijke verkiezing. Tot ouderling der Geref. Kerk alhier is be noemd de heer K. Versloot en tot diaken de heer D. Streefkerk. In het klooster te Nieuwe Nieuwdorp is op 55 j. leeftyd overleden onze vroegere plaatsge noot broeder Nolascus. in de wereld bekend als de heer J. van Vliet. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Alphons, Z. van B. Keuls en A. Gei*' manus Ietje Ina Irene, D. van J. H. Benard en J. Deelstra Klaas, Z. van R. Klosse en J. M. de Haas. Ondertrouwd: W. Loef en E. Sepers. Getrouwd: M. Verwey 35 J. en S. van Kla veren 31 J. Overleden: Simon den Oude 6 weken. HAZERSWOUDE. De collecte voor de samenwerkende zen dingscorporaties te Oegstgeest heeft ln totaal f. 201,66 opgebracht. Die ln de Ned. Herv. Kerk bi) de dankure voor het gewas bracht f. 141,72 op. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrltanus Petrus, z. van J. van der Haas en G. van Velzen Fetronella Theodora, d. v. H. Loomans en Th. M. v. d. Voort Jan, z. van C. Roos en E. B. Dem per. Gehuwd: C. G. Mank 36 j. en P. M. de Gfoot 31 j. Ondertrouwd: J. F. B..M. Schupper 28 j. en M. J. Wezelenburg 31 J. Raadsagenda. Donderdag 5 Dec. a.s. des v.m. te 10 uur vergaderde de raad dezer gemeente. De agenda bevat o.a.: 1. Ingekomen stukken; 2. Voorstel tot onderhandsche verhuring van grasgewas en tuingrond langs den toegangsweg naar het station; 3. Verzoek om ontslag van den Agent der Arbeidsbemiddeling en benoe ming van een nieuwe Agent; 4. Voorstel tot wijziging van de bouwverordening; 5. Vaststelling van de begrooting van het Waterbedrijf, voor het dienstjaar 1941; 6. Als voren, van de begrooting der gemeente voor het Dienstjaar 1941, waarbij B. en W. het volgende voorstellen: a. De heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting over het belastingjaar 1941/1942; b. Vaststelling van het bedrag dat voor het Jaar 1941 per leerling voor de bijzondere scholen als exploitatie-vergoeding zal wor den beschikbaar gesteld. c. Onderhandsche verhuring van de con- giergewonlng boven het Raadhuis van J. van Pijlen; 7. Voorstel tot wijziging van de begrooting, dienst 1940 en hetgeen verder door den voorzitter of de leden mocht wor den ter tafel geracht. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Braam 57 J. en A. de Ryk 55 Jaar. Geboren: Cornelia Maria, D. van P. L. Noor denneer en K. H. Klein Tyntje, D. van D. Zemel en M. van der Meij. NIEUWKOOP. De collecte voor de zending bracht in de Ned. Herv. Kerk f. 100,50 op. N1EUW-VENNEP. Zondagsdienst voor doktoren. De Zondagsdiénst voor doktoren wordt Zon dag as. alhier waargenomen door dokter van Haeringen. Tegen 2 personen werd procesverbaal opge maakt voor het niet ln bezit rijn van een iden titeitskaart. Ten nadeele van mevr. K. van 't J. uit Den Haag werd haar rywiel ontvreemd, dat geplaatst was voor een perceel aan de Zydeweg. ZEVENHOVEN. - Aan den heer P. Vork alhier is vergun ning verleend tot het vangen en dooden van mollen. De Eierenveiling „De Leghorn" alhier is tot nadere aankondiging stopgezet. ZOETERWOUDE. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Naar wy vernemen, is de 81 jr. heer A. van Leeuwen die Donderdag j.l. door de duisternis misleid, in de Zuidbuurt-sche Watering geraakt, aan de volgen van dit droevig ongeluk over leden. NOORDEN. Tot Consulent der Ned. Herv. Gemeente alhier is aangesteld ds. C. A. van Harten van Zevenhoven. TER AAR. GEMEENTERAAD. Geldleening - Electriciteitsvoorzienlng de Sohilk - Salaris gemeente-werk man - Belooning gemeente-opzichter - Begrootingen. De gemeenteraad vergaderde onder voorzit- schap van den burgemeester. Eenige goedge keurde besluiten der vorige vergaderingen wer den, nadat'de voorzitter met gebed had geopend, voor kennisgeving aangenomen. Op een daartoe strekkend verzoek van P. C. van Ryn werd diens schoolgeldbelasting verminderd op f. 26,60. Op voorstel van B. en W. besloot de raad hierop een geldleening aan te gaan tot een be drag van f.5500 ter bekostiging van den bouw van een. transformatorhuisje, de gedeelteiyke vervanging van bovengrondsch net met kabel, enz. Een verzoek om aansluiting aan het elec- triscli net van eenige bewoners van de Schilk werd ingewilligd onder bepaalde voorwaarden, terwyi een soortgelijk verzoek van den heer P. L, van der Geest nader zal worden bezien. Een verzoek van den gemeentewerkman om verhooging van salaris in verband met denver hoogden levensstandaard werd, na toelichting van den burgemeester ingewilligd. Het salaris werd gesteld van f1050 tot f. 1250, te bereiken, in 4 Jaren, waarby dienstjaren meetelleh, terwyi de kindertoeslag van f.10 op f.25 werd ge bracht. Naar aanleiding van extra werkzaamheden in verband met den bouw van een transformator- huisje enz., stelden B. en W. hierop voor den gemeente-opzichter een extra belooning van f. 100 toe te kennen voor diens doorloopend toe zicht. De heer Bogerd bleek van meening, dat een bezoldiging van f.500 als de opzichter ge niet, voldoende is en dat er, sinds de bezoldi ging op dit bedrag werd gebracht, er geen reden meer is om extra toelagen te geven. De heeren L. Hoogervorst en J. Egberts trokken eveneens in twyfel of dit voorstel rechtvaardi ging vindt. Tenslotte werd besloten een gratifi catie van f.50 toe te kennen. By de behande ling van de begrooting voor 1941 deelde de voor zitter mede, dat een noodslachtplaats is opge zegd en er thans nog twee overbiyven. Voorts dat de post belooning veldwachters met f.50 is verhoogd voor het geven van een toelage tot dit bedrag voor het houden van een gecertifi- oeerden politiehond.' Werd goedgekeurd. De heer Van der Weyden dankte B. en W. voor de duidelijke toelichting, die de ontwerp- begrooting vergezelde en verzocht inlichtingen over het voortbestaan van de brug tc Papen veer. De heer Woudenberg wilde gaarne iets na ders weten over de plannen tot verbetering van het Kerkpad. De heer L. Hoogervorst verzocht inlichtingen over de uitgaven voor aanplak borden luchtbescherming, rattenbestry ding en kosten ziekenverpleging. De heer Bogerd wenschte gaarne iets meer te weten over den verhoogden post voor straatverlichting en voor goedkoope levensmiddelen en achtte de bedra gen voor onderhoud wegen (f. 200) en voor voor zieningen by gladde wegen (f40) aan den lagen kant. De heer Holscher bracht ter sprake den post ondersteuning behoeftigen, de heer Egberts de belooning der hulppolitie en tenslotte de heer P. Hoogervorst het presentiegeld der raads leden. De voorzitter beantwoordde de meeste, vragen naar genoegen van de vragers, waarvan wy het volgende aanstippen: Zoolang de brug te Papenveer ih onderhoud by de gemeente biyft, moet de post op de begrooting biyven. Tegen eenige verlaging is geen bezwaar; het ligt in de bedoeling het kerkpad in overleg met het R.K. Kerkbestuur te verbeteren, waarby alleen de meerdere kosten als bijdrage van de gemeente in aanmerking zouden kunnen komen. Nadere plannen komen alsnog in den raad. De uit gaven voor luchtbescherming worden goedge keurd tot het bedrag, dat door den territoriaal Inspecteur wordt voorgesteld, in overleg met den burgemeester. De kwestie belooning hulp politie is niet zoo eenvoudig. Indien nader con tact met de bevoegde instanties geen resultaat oplevert, zal naar verlichting van den dienst worden gestreefd. De begrooting werd hierna met alg. st. vast gesteld, gevolgd door de begrooting van het electr. bedryf. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. WADDINXVEEN. In de Ned. Herv. Kerk werd in de laatste helft van November gecollecteerd voor de Diaconie f. 259,27 en voor de kerk f. 173,89, ter- wyi de busjes over November f. 12,17 bevatten. Tot eereleden der ver. „Ziekenzorg" wer den benoemd do heeren Dös en Jongenburger, die beiden 35 jaar lid van het bestuur geweest zyn. Onze plaatsgenoot, de heer A. v. Eeuwen, slaagde voor het kruideniersexamen vakbe kwaamheid. De heer B. Appel alhier is geslaagd voor het middenstandsdiploma „Algemeene Handels kennis". In de Geref. Kerk alhier zyn gekozen tot ouderling de heeren J. J. van der Loo en W. Wagensveld en tot diaken de heer Veldwyk. WOUBRUGGE. Tot bestuursleden van de afd. Woubrugge van het Groene Kruis zyn gekozen de heeren J. D. Brlnksma en A. Boogaard en herkozen de heer J. P. van der Voorn. Tot ouderling bij de Geref. Kerk is gekozen de heer J. Hopman en tot diaken de heer A. Peters. „Niet bans zijn vriend. Als het regeal vlieg ik altijd zoo". 3—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 7