in „DE TURK" zijn nog steeds Diners meten zonder bon verkrijgbaar Hoe Londen leeft WOENSDAG 4 DECEMBER 1940 No. 24754 De aanvallen op Engeland Verduisteren Sfsie Jaargang Bristol zwaar geteisterd Uit België Van den Balkan Uit Roemenië Uit Amerika Uit het Verre Oosten Verspreide Berichten Bezoek aan schuilkelders VERGEET MET DAT LAMAN's ROOKERSHUIS Hoogewoerd 93 - Tel. 23103 17.30 uur 9.32 uui EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bfj maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2*35 per week0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Uit den a.ard der zaak geeft de Duitsche pers krachtig uiting aan haar vreugde over den succesvollen duikboot-aanval op een convooi, waaromtrent gisteren is bericht. Zoo bloedt Engeland dood! De Duitsche luchtmacht heeft, naar het DNB verneemt, in den loop der maand No vember op Engeland behalve talrijke af zonderlijke aanvallen 23 groote aanvallen ondernomen, waarbij telkens in één nacht op één doel tusschen de 100.000 en 600.000 kg. bommen werden geworpen. Alleen bij deze grootscheepsche aanvallen werden in totaal 5 millioen brisantbommen uitgewor pen. Bovendien werd bij dezelfde aanvallen een aanzienlijke hoeveelheid, brandbommen uitgeworpen. Over den aanval op Bristol geeft de Ame- Tikaansche pers nog bijzonderheden. Talrijke vroegere inwoners van Coventry, die zich na de verwoesting van deze stad naar Bristol hadden begeven, verklaarden aan de Amerikaansche correspondenten, al dus het DNB, dat de indruk van het bom bardement wegens de uitgestrektheid van de stad bijna nog verschrikkelijker is ge weest dan de vernietigende aanvallen op Coventry. Bij de aanvallen in den nacht van Maan dag op Dinsdag hebben de Duitsche vlieg tuigen weer tallooze brand- en brisantbom men op de deels in puin liggende stad, voor al op de haven voor de uit Canada-en de Vereenigde Staten voor Bristol bestemde schepen geworpen. De eerste bommenwer pers arriveerden reeds kort na zonsonder gang. Eerst veroorzaakte een hagel van brandbommen in een groot deel van de stad reusachtige branden, waarvan sommige he denochtend nog niet gebluscht waren. De branden wezen den weg aan de hierna ko mende bommenwerpers, die met groote snelheid kwamen aanvliegen en ondanks het zware afweergeschut een enorme hoe veelheid sterk explosieve bommen lieten vallen. Daarbij zijn vele gebouwen welke reeds in den nacht van Zondag op Maandag hevig beschadigd waren, opnieuw getroffen en nu volledig in puin gelegd. Zeer groot zijn de verwoestingen aan de fabrieks- en havencomplexen. Reizigers vertellen, zoo melden de Amerikaansche correspondenten, dat de straten van Bristol er uitzien, als de verwoeste gebieden van Vlaanderen in den wereldoorlog. DE WIL DER OVERWINNING. De Duitsche rijksminister van binnen- landsche zaken, dr. Frick, heeft de rijksver- dedigingscommissarissen, rijksstadhouders en opperpresidenten, de hoofden van het burgerlijke bestuur in den Elzas, in Lotha- DE ENGELSCHE KOSTEN VAN OORLOGVOERING. Volgens een bericht uit Londen bedroegen de Britsche oorlogskosten in de vorige week gemiddeld 12.9 millioen pond sterling per dag, tegen 10.3 millioen pond sterling in de voorafgaande week. De oorlogsuitgaven zijn daarmede op een recordhoogte gekomen, zooals tot dusver in een bepaalde week nog niet is voorgekomen. (D.N.B.). MELKVOORZIENING. Teneinde den sluikhandel in melk te be strijden, die de zieken, bejaarden en kinde ren van het hoogst noodige dreigt te beroo- ven, is de provincie Luik overgegaan tot opeisching der melk. De provinciale agenten hebben zich met dit doel naar de belangrijkste centra der melkproductie in de provincie begeven, n.l. de Ardennen, de vallei der Amblève en het land van Hervé. De melk werd tegen billijke prijzen aangekocht. Deze maatregel zal leiden tot normale melkverschaffing zoo wel voor de burgerbevolking als voor de scholen en kindertehuizen. De heer Bronckaert, directeur der pro vinciale bevoorradingsdiensten, verklaarde, dat de strijd tegen den sluikhandel tot het uiterste zal voortgezet worden. (Belga). BEVEILIGING VAN CULTUURGOEDEREN. Op aanraden van de Duitsche autoritei ten worden op het oogenblik de kostbare gebrandschilderde ramen van de Gothische St. Goedele in Brussel verwijderd en in vei ligheid gebracht. Op grond van de recente Engelsche bomaanvallen op een kerk in een voorstadje van Antwerpen en op het Ru bensmonument in Antwerpen leek het aan bevelenswaardig de waardevolle ramen der kathedraal te beveiligen tegen eventueele bomaanvallen (D.N.B.). REDE VAN POPOF. De Bulgaarsche minister van buitenland- sche zaken, Popof, heeft in het het Sobranje een rede uitgesproken over de buitenland- sche politiek. Hij bevestigde de noodzakplijk- heid het land buiten het conflict te houden en gaf opnieuw uitdrukking aan de dank baarheid der Buigaren jegens den spil voor den terugkeer van de Dobroedzja. Deze her ziening, zoo voegde hij hieraan toe, heeft het mogelijk gemaakt te komen tot een herstel LEGIONNAIRE POLITIE ONTBONDEN. De commandant van de legionnaire be weging in Roemenië, Horia Sima, heeft de na de revolutie opgerichte legionnaire politie, nu zij haar taak vervuld en het legionnaire regiem -in de overgangsphase geholpen heeft, krachtens een verordening ontbonden. De leden van de politie zullen in de legionnaire organisaties worden on dergebracht. Alleen in Boekarest blijft een interne ordedienst onder bevel van den legionnair Moisescu. Verder heeft Horia Sima bepaald dat alle organisaties onverwijld eén onderzoek moeten instellen naar de leden, die in de laatste drie maanden zijn ingeschreven en diegenen verwijderd moeten worden, die door hun gedrag bewezen hebben, dat zij geen legionnairs zijn. De leiders der orga nisaties worden aangewezen, vooral te let ten op diegenen die hun gebrek aan legion naire gezindheid willen doen schuilgaan achter een valsche heldhaftigheid. Ten slotte heeft Horia Sima het dragen van het legionnaire hemd gedurende den werktijd bij autoriteiten en tijdelijk, totdat een definitieve regeling tot stand is geko men, voor het geheele land verboden, be halve bij plechtige gelegenheden en voor hen, die in legionnairen dienst zijn. ROOSEVELT BEZICHTIGT DE NIEUWE STEUNPUNTEN. Naar men in de omgeving van het Witte Huis mededeelt, heeft president Roosevelt zich gister namiddag ingescheept aan boord van den kruiser Tuscaloosa. Het staat vast, dat de president de steunpunten, die de Vereenigde Staten van Engeland hebben overgenomen, zal bezichtigen. Daarna woont hij in gezelschap van minister Knox de Amerikaansche vlootmanoeuvres bijNegen Amerikaansche torpedobootj agers begeleiden den kruiser Tuscaloosa» Men onderhoudt een permanente verbinding met Washington. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft in een te Cleveland gehouden rede ten aanzien .van het afstaan van 50 verouderde Amerikaansche torpedobootja- gers aan Engeland ais zijn meening te ken nen gegeven, dat de hiervoor verkregen militaire steunpunten „als offensief en defensief middel" meer waard zijn dan de afgestane schepen. Knox wees er verder op, dat het voort durend bombardeeren van de Britsche in- dustrieele centra door de Duitsche lucht macht aan den strijd van Engeland een zeer „duisteren kant" hadden gegeven. (DJiB.) GEEN POST MEER? De Amerikaansche autoriteiten hebben bepaald, dat van nu af aan alleen nog mail verzendingen naar Engeland, Ierland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Gibraltar, de Azoren, IJsland en de Faroereilanden zijn toegestaan. De verzending van poststukken naar de overige landen van Europa is ver boden. Als reden voor dezen maatregel wordt opgegeven gebrek aan scheepsruimte en transportmoeilijkheden. (S.P.T.). NANKING BENOEMT AMBASSADEURS IN TOKIO EN HSINGKING. De nieuwe Chineesche nationale regee ring zal na haar officieele erkenning door Japan- en Mantsjoekwo aldus meldt de Jomioeri Sjimboen spoedig ambassa deurs voor Tokio en Hsingking benoemen. Als Chineesch vertegenwoordiger in Tokio wordt de minister van buitenlandsche za ken dr. Tjoemin en voor Mantsjoekwo de vice-minister van buitenlandsche zaken Hso'e Liang genoemd. (DN.B.) PÉTAIN IN MARSEILLE. Maarschalk Pétain brengt een bezoek aan Marseille waar hij o.m. een parade heeft afgenomen. Te Marseille zag men voor de eerste maal in het openbaar een formatie, die den naam „groupe de protection" draagt en die on langs onder de auspiciën van het ministerie van binnenlandsche zaken is opgericht. Zij bestaat uit vrijwilligers, die en bijzonderen eed afleggen en aan een band om den arm te herkennen zijn. Gisteren deed deze „be- schermingsgroep" naast de politie dienst voor de handhaving van de orde op straat. Daarenboven zou zij echter in algemeenen zin in samenwerking met de politie-autori- teiten zorgen voor het handhaven van de orde. Naar verluidt, zijn dergelijke -groepen reeds in een aantal steden in het onbezette gebied gevormd. (D.N.B.). PAUS DRINGT AAN OP KERSTBESTAND. United Press meldt, dat de Paus een Kerstboodschap heeft uitgegeven, waarin hij de hoop uitdrukt, dat met het Kerstfeest zoowel voor de soldaten als voor de burgerij een bestand zal worden gevonden. karretjes achter zich aan, terwijl weer an deren hun beddegoed ais een groote stoffige rol onder den arm droegen. Ieder schijnt precies te weten, waar hij zijn bed wil op slaan. Aan het eind van de schuilplaats wa ren arbeiders bezig, muren van tegels tus schen de toiletten op te trekken. Zonder waschgelegenheld en zonder voldoende af voer en voortdurend medisch toezicht, vormt zoo'n schuilplaats ook in den winter een vevaar voor de gezondheid van de be woners. De menschen zijn thans niet alleen -gedwongen zich meestal in de rivieren te wasschen. doch velen zijn ook „catty", het geen de Cockney-uitdrukking is voor „lui zen hebben". De meeste openbare schuil- plaatsèn zijn echter beter. In velen zijn zelfs stroomende W.C.'s. De autoriteiten doen wat zij kunnen om de omstandigheden snel te verbeteren, doch dat is eohter absoluut niet snel in een land, dat allereerst aan de ver vaardiging van wapens moet denken. De minister van openbare veiligheid Morrison verklaarde onlangs dat men opdracht heeft gegeven tot het bouwen van schuilplaatsen voor bijna 1.900.00 personen; daarvan zijn reeds kelders voor 400.000 personen gereed. Het zal echter nog wel langeren tijd duren voor alles gereed is. De kinderen, die niet uit Londen geëva cueerd zijn, krijgen praetisch in het geheel geen onderwijs. Er zijn hier ongeveer een millioen kinderen, waarbij die uit de andere evacuatiegebieden nog komen, waarin de scholen eveneens, gesloten zijn. De stagnatie in het onderwijs is echter volgens een offi cieele verklaring niet zoo erg, als deze zou kunnen zijn. In de gebieden, waarin de om standigheden betrekkelijk normaal zijn, zijn ongeveer 1.5 millioen kinderen in den leer plichtigen leeftijd. Zij ontvangen hun nor male schoolopleiding. In de zoogenaamde opnamegebieden is het aantal kinderen tot 2.5 millioen gestegen, waarbij er 450.000 ge- evacueerde kinderen mede gerekend zijn. In deze gebieden wordt, naar verklaard wordt, het onderwijs grootendeels op normale wijze gegeven. 4270 (Ingez. Med.) ringen en Luxemburg, den rijkscommissaris voor den Saarpaltz, den minister-president en ministers van binnenlandsche zaken der landen, alsmede de regeeringspresidenten uitgenoodigd tot een conferentie over vraagstukken van het bestuur in oorlogs tijd, welke 'te Berlijn is gehouden. De minister opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij er op wees, dat voor het eerst ook de vertegenwoordigers der te ruggekeerde gebieden in het Oosten en Westen aan zulk een conferentie deelnemen. Dit, zeide hij, is het resultaat van de supe rieure staatsmanskunde en strategie van den Fuehrer. Niemand kan zeggen, hoe lang de oorlog nog zal duren, doch zeker is het dat, hoe langer hij duurt, het Duitsche volk des te harder en vastbeslotener wordt, waar het gaat om den wil, te strijden tot de over winning. De oorlog kan, mag en zal slechts eindi gen met de onbetwistbare Duitsche over winning, waarop dan een duurzame Duit sche en Europeesche vrede gebouwd wordt. Ook de werkzaamheid van het Duitsche be stuur is uitsluitend op de overwinning ge richt. Zoo moet ook deze conferentie ge richt zijn op de versteviging van het bin nenlandsche front. De ambtenaren strijden, evenals de soldaten aan het front, voor de overwinning. Nadat de minister den ambtenaren zijn dankb etuigd had voor den geleverden oor- logsarbeid, leidde hij de conferentie in met principieele uiteenzettingen inzake be stuursaangelegenheden. GEEN IMPORT VAN VRUCHTEN IN ENGELAND. De Engelsche ministeT van voedselvoor ziening, lord Woolton, heeft naar uit Londen gemeld wordt een rede gehouden over de aanstaande maatregelen op voe- dingsgebied. De minister kondigde aan. dat men zich het komende jaar in Engeland nog verder moet beperken. Deze beperkin gen hebben betrekking op eieren, voorts op den invoer van vruchten, bacon en vleesch. De Engelsche schepen, zoo zei lord Woolton, hebben wel wat belangrijkers te doen dan ln de haven-te liggen en op de verlading van vruchten te wachten (DNB). van de vriendschapsbetrekkingen met Roemenië. In een overzicht van den algemeenen toe stand constateerde Popof, dat de erkenning van de rechten der Bulgaren bijgedragen heeft tot de gunstige ontwikkeling der be trekkingen met de Sovjet-unie. Bulgarije doet zijn best, opdat de betrekkingen met Zuid-Slavië zich kunnen ontwikkelen in het kader van het verdrag van eeuwigdurende vriendschap. De betrekkingen met Turkije passen in het verdrag van vrede, vriend schap en neutraliteit tuschen beide landen. Spreker betreurde het, dat een anti-Bul- gaarsche campagne is gevoerd in de Turk- sche bladen, waaraan hij toevoegde, dat de regeering te Ankara verzekeringen heeft gegeven betreffende de kortelings genomen militaire maatregelen. In het vervolg van zijn rede heeft Popof gezegd, dat de politiek van Bulgarije op den vrede is gericht, doch dat men niet mag ver geten, dat de oorlog voortgaat gevoelens van onzekerheid en ongerustheid te kweeken. De loop van de gebeurtenissen hangt niet van Bulgarije af en in weerwil van ons'verlan gen, om alles te vermijden dat den vrede zou kunnen bedreigen, mogen we niet vergeten dat het beste middel om het gevaar te kee- ren is, voorbereid te zijn als het losbarst. De rede van den minister werd luide toe gejuicht. Vertegenwoordigers van Duitsch- land, Italië en de Sovjet-unie waren aan wezig. (Stefani). GRAAF CSAKY NAAR BELGRADO. Men gelooft te Belgrado, dat de Hongaar- sche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, zeer binnenkort een bezoek zal brengen. Hoewel dit bezoek nog niet officieel is aangekondigd en de bladen zich er toe hebben bepaald te spreken over de spoedige aankomst van een delegatie Hongaarsche parlementsleden, hecht men in Zuidslavische politieke kringen een bijzondere beteekenis aan de reis van graaf Ccaky. Het bezoek zou den nadruk leggen op de betrekkingen van goede nabuurschap tus- schPn Belgrado en Boedaoest en de gelegen heid bieden voor een bpsoreking van den algemeenen toestand op den Balkan in ver band met de nieuw Europeesche orde. Deze bespreking zal te belangwekkender zijn. aangezien Hongarije is toegetreden tot het driemogendhedenpact. (Stefani) De United Press correspondent Edward Beattie schrijft: De normale morgen in Londen begint met het gehuil van de sirenen, die het einde van hei luchtalarm aankondigen. De Londenaar wikkelt zich dan in zijn kelder of in het ondergrondsche spoorwegstation, waarin hij voor den nacht beschutting heeft gezocht, uit zijn dekens. Velen hebben ook eigen schuilplaatsen in de tuinen van hun huizen laten maken, waarin zij met hun gezin den nacht doorbrengen. Men heeft uitgerekend, dat ongeveer 15 procent van de Londensche bevolking den nacht in openbare schuil plaatsen of ondergrondsche spoorwegsta tions doorbrengt. De overigen hebben zich zoo _,oed en kwa*ad dat ging thuis ingericht. Na het vrij-signaal is de mogelijkheid dan groot dat er 's morgens bij het ontbijt geen ei is, en dat de gasdruk niet voldoende is om de ham te bakken. Van de heftigheid van den laatsten luchtaanval hangt het af, hoelang men 's morgens noodig heeft om op kantoor te komen. Vaak moet men on derweg vele malen overstappen en komt men eerst na langen tijd en langs verschil lende omwegen daar aan. Ook gedurende den dag zal men meerdere malen de schuil plaatsen op moeten zoeken, wanneer de waarnemingsposten op de daken de nade ring van vijandelijke vliegtuigen melden. De gemiddelde Londenaar verlaat zijn arbeids terrein, indien mogelijk, vroeg, om niet door de verduistering verrast te worden en tevens door het eerste alarm, dat meestal niet lang op zich laat wachten. Anders is het echter in het Oosten van Londen, waar de bevol king het ook vóór den oorlog niet ar te rijk, had. Duizenden gezinnen zijn hier thans dakloos géworden en leiden een schaduw bestaan in en rond de openbare schuil plaatsen. Deze schuilplaatsen beteekenen voor duizenden bewoners van Oost-Londen feitelijk het geheele leven. Er is daar een reusachtig gewelf, dat vroeger als pakhuis dienst deed. Thans biedt het aan 6000 per sonen beschutting en onderkomen, gelijk ik op een nacht kon vaststellen. Dit gewelf is voldoende bomveilig, daar er zich nog ver scheidene sterk gebouwde verdiepingen bo ven bevinden. Dat is echter ook het eenige voordeel dat het voor zich kan opeischen. In de nabijheid bevinden zich nog verschei dene vroegere pakhuizen, die thans duizen den Londenaren tot schuilplaats dienen. De menschen spreiden hier hun dekens op den stoffigen vloer uit, terwijl anderen er de voorkeur aan geven zich tusschen de groote rollen krantenpapier in te richten, welke nog niet verwijderd zijn. In deze ruimten bevinden zich ook de openbare toiletten, welke de autoriteiten driemaal per nacht laten reinigen. Overal ruikt het naar de chemicaliën die voor desinfectie gebruikt worden. Vele lieden slapen in ligstoelen, terwijl anderen de vochtige steenen met dikke lagen krantenpapier bedekt hebben. Kattén en honden loopen in en uit. Hier bevinden zich ook de rijdende cantines van het Leger des Heils. die thee, soep, brood jes, marmelade enz. voor één of twee pen nies, of koude vleeschpasteien voor drie pennies verkoopen. In de geheele schuilplaats- is geen wasch- gelegenheid; de meeste menschen die hier komen, hebben geen andere plaats waar zij den nacht kunnen doorbrengen, 's Morgens moeten zij de ruimten weer verlaten, daar deze dan gedesinfecteerd worden. Na vier uur 's middags hiogen zij er weer binnen. Ik zag hoe zij uit een dozijn nauwe straatjes aan kwamen stroomen. velen duwden kin derwagens voor zich uit, anderen trokken het aangewezen adres is voor Uwe pijpen en rookartikelen. - Groote keuze in alle prijzen. 4192 dngea. MedJ van hedenavond tot morgenochtend De maan gaat heden op te 13.06 uur en onder te 23.25 J Dit Nummer bevat DRIE Bladea Binnenland Verordening inzake vergoeding van oor logsschade (3e Blad). De voedingsraad geeft het menu voor de week (2e Blad). Kolendampvergiftiging in Den Haag; twee dooden (Gemengd, 2e Blad). Buitenland De aanvallen op Engeland (le Blad). Een schets van het leven in Londen (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1