De krant voor de Jeugd LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 November 1940 Derde Blad No. 24751 Ülsfe Jaargang CORRESPONDENTIE Ali Baba en de 39 kamelen Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS De lelie van Astolat De vuilste hand Beste raadselnichtjes en -neefjes. Jullie beginnen weer met een groot raadsel, van 53 letters, een hele uitzoekerij! Maar pret tig! Natuurlijk mag het voor twee goede oplos singen tellen. Waag je er gerust aan en laat weer zien, wat je kunt. Voor de kleineren, die er tegenop zien. is er weer keuze genoeg bij de I andere 6 raadsels. Wè]L zullen velen nu in beslag genomen zijn door de voorpret en voorbereidingen voor St. Nicolaas, maar voor de raadsels zal er toch even goed een half of een heel uurtje overschieten? Daar reken ik tenminste op! Het is altijd ge makkelijker tijd te vinden voor prettige werkjes dan voor nare! Met een krulswoordraadseltje (een wens van velen!), wacht ik, met het oog op de drukte, tot na St. Nicolaas. Jullie geduld werd op de proef gesteld bjj de uitslag van de Midza-wedstrijd. Maar nü weten jullie het dan toch. Er zyn ook enkele gelukki gen bij uit onze kring, voor mij één heel dicht bij! Verleden Donderdag hebben velen van jullie kennis gemaakt met de duisternis 's avonds. Dat was een overgang, van een vrolijke lichte zaal naar de donkere straat. Maar al die zangvogels hadden het een graag voor het andere over. Evenals lk! Ik heb weer vele bekende gezichten gezien en genoten van de mooie zang. Ik vind het prettig oud-raadselnichten en -ne ven terug* te zien. Telkens komt er eentje op duiken. Ik hoop, dat er meerderen zullen vol gen. Ook nieuwelingen zijn steeds hartelijk wel kom. Nu de afzonderlijke beantwoording. Of begrijp je het al? Het was een mooie uit voering. Fijn, zo mee te zingen! Beppie v. d. Hart Jij wilde wel, dat het nog verleden Donderdag was Het was een heer lijke avond. Wie van jullie beiden heb ik in de krant ontdekt Maandag? Alweer een gelukje! Jan Kooien Nu hoop ik, dat onder al die repetities mooie cijfers staan. Wat heb jij op je naam geschilderd! Voortaan ook steeds je leeftijd er bij. Toni Neuteboom Zelfs de Sint heeft bon nen nodig voor zijn lekkernijen; daar is niets aan te doen in deze tijd. Plonie de Geus Ik heb ook genoten van de mooie zang, en van alle blijde kindergezichten. De Midza-uitslag liet op zich wachten. Bij mij klonk een vreugdekreet! Joke de Vos Ja, het bruidje zag er aller liefst uit. Wat klonk dat. toen de hele zaal mee zong! Ik vond het ook leuk, jullie te zien en tc spreken. Volgens mij is het een „taats", en wordt er in de spreektaal vaak „taas" van ge maakt. Al speel ik er niet meer mee, de naam ben ik nog niet vergeten! Ruói Arkeveld Nu kan ik me jouw konijntje voorstellen; dat is veel leuker. Het lijkt me een snoezig beestje. De Sint vergeet zijn kin deren niet gauw! Een nieuw rekenkundig sprookje. Riekje Leemans Hoe ik je verjaardag weet, Is myn geheim. Dat ga ik je niet verklappen! Je hebt. het goed gehad; je zit er weer warmpjes in (letterlijk en figuurlijk!) JU weet hu van Sin terklaas-voorbereidingen. Ik ben het volkomen eens met de woorden van jullie liedjes. Nelly v. Weeren Ik heb jouw naam in de 1 krant ontdekt. Niet op Zaterdag! Daarmee feli- j citeer ik je! En nu heerlijk denken, wat je er voor gaat kopen. Koos Flaman Jij krijgt een mooi aanden ken aan dit padvindersfeest. Waar kan ik je ontdekken op die foto? Stientje de Ru Nogmaals bedankt voor dit raadseltje. Johanna Harteveld Natuurlijk ben ik nu je Tante! Hoeveel Tantes heb je nu wel? Ook on der je oplossingen altijd je naam en leeftijd schrijven. (Alleen op de enveloppe is niet vol doende). Zusjes Schipper Bedankt voor jullie raad sels. Toch nog tijd gevonden hiervoor, ondanks zoveel feestelijke drukte! Simon v. Meygaarden Dat is een feestdag ln jullie familie Vrijdag. Voor oud en jong! Hannie Both Je krijgt wel een berichtje te rug hier, maar geen .naam onder „Goede oplos singen". Je moet er minstens drie hebben. De Sint had jouw versje goed gehoord. Jouw raad seltje heeft al eens in ons blad gestaan. Loes Horstmann Jullie hebben je onderwij zer verrast op zijn feestdag. Dat was nog eens een fijne schooldag! Bianca Horstmann Dat was helemaal niet erg. Een andere keer lukt het weer beter. Be dank Moeder voor haar schrijven, en hartelijke groeten terug. Fini de Lange Je begrijpt wel, waarom je laatste raadsel het eerst aan de beurt ls. Heeft Ida geen tijd meer? Jullie hebben een fijn uitje in het vooruitzicht. Janny Hermans Jammer, dat je geen tijd had voor de raadsels. Naar ik hoop, in het ver volg weer wel. Bedank Ansje voor haar raadsel; een moeilijk! Peter Westerbeek Al ging je brief over .kort" en „uit", toch heb je er nog veel in ver teld. Nu had je tenslotte alle oplossingen. Jacques de Geus Nu ben jij een 12-jarige. Met veel cadeaux? Heb ik jou niet in mijn buurt ontdekt verleden Donderdag? Willy v. Leeuwen Toch enkele zinnetjes, al had je weinig tijd. Ben je weer geheel in orde? Steeds je leeftijd onder je raadsels er bij schrij ven. Nelly v. Hoeven Het was verleden week een tegenvaller voor ons beiden. Nu voortaan beter op je brief passen! Annle v. d. Vos Voor de Midza-ultslag werd er veel van jullie geduld gevergd. Jij boft, dat nu je beide wensen vervuld zijn. Ben je al in het donker uit geweest met je nieuwe speldje? i Aimy Bekooy Jij werd teleurgesteld, hè? Je I moet maar nooit de huid verdelen, vóór de beer geschoten is! Die uitdrukking ken je toch wel? Dat jouw boekje keurig in orde was, weet ik wel, zonder dat je het mij vertelt. Bedankt voor jo beide raadseltjes. Grietje Deegenaars Hartelijk welkom in onze kring. Je behoort bij de groteren (1116 jaar). All Stikkelorum Bedankt voor je anekdote. Wat je vraagt, wil ik graag toestaan veer ao'n trouwen oud-raadselneef. Koos Stikkelorum Jij hebt al een heel pret tig vooruitzicht voor St. Nicolaas. Truusje v. Weizen Alle begin is moeilijk. Dat ondervond je ook met piano spelen. Maar nu komt het leuke, en kun je allen laten ge nieten van je vrolijke wijsjes. Pim maakt grote plannen! Pim v. Weizen Ik hoop. dat jij prettige ogenblikken hebt gehad bij den Sint. Dient je Veendorp Wat je Grootvader schrijft, moet je nu goed proberen! Zo bracht de Kinderkrant deze keer voor allen wat leuks. Paul Blangé Leuk, dat het gelukt is met het visje. Het heeft een goed leventje bij jou! Nanny Nauta Net genoeg goede oplossin- Igen! Als is je briefje kort, toch geniet ik er van: snoezig postpapier en keurig er op ge schreven! Agj» Bep v.Woudenberg Weer hartelijk wei- toni. Het is nu weer echte raadsel tijd geworden, bus ben ik blij, dat je je aanmeldt. Met mooi Postpapier Corrie v. Weizen Moeder verwende jou bog! Daar moet nu zeker een wandeling in het donker op volgen? Dik v. Weizen Als jij het te zeggen had. Q2n moest de maand December veel langzamer °mgaan. is het niet? Nellie Trap Bedankt voor je ingezonden kadsel. En jij lost flink op elke week, hoor. Olga Derksen De Sint zal wel vreemd op gekeken hebben van die grote schoenen onder t de schoorsteen. Een bof voor jullie, dat hij er {tok wat in heeft laten vallen. En dat smaakte I "to't! Het zijn nu gezellige weken. I .Marietje Lagerwij Je maakt m? nieuwsgic- 1 hg naar de uitslag van de opstellen. Door Je drieven weet lk ook. dat jouw opstellen er wezen dragen! Dat kaartje is natuurlijk ook weer Prachtig. Jij doet het niet voor minder dan een negen! Henkie speelde leuk met de dieren- Phten. Ik heb ze ook gezien. .Geertje v. d. Voort Je schrijft goed nieuws. ?u 6a je alle zeilen bijzetten om die vijf weg le werken 1 jaartje v. d. Voort Het is in orde met je -PPort! En nu het opstel. Is het naar je zin 'iwaan? Aukje v. d. Walle lk heb ook genoten ver- I -oen week, net als jij. Binnen konden we el- 1 3@Sel zien- rnaar buiten niet! Ik hoor graag, ^7 jy het Donderdag gehad hebt. annie v. d. Hart Ik kan je na St. Nicolaas J uitleggen, wat je vraagt over het antwoor- Van mij op je briefje. Tot zolang geduld! Coba Hensen Bedankt voor je raadsels. Met je oplossingen was je er niet deze keer. Wim Nieboer Maakt je zus het wel goed? Hier is het in orde. Bedankt Voor je raadseltje. Alleen moet er nog een aanduiding bij, wat het woord betekent. Dieneke v. Ewijk Nu is het weer helemaal In orde met je. En kon jij gezellig op boodschap pen uit. Het oplossen gaat best! Steeds je leef tijd er bij schrijven. Bedankt voor je raad seltje. Coba Verlind Ja. deze zomer komt de grootste verandering voor Je. En hoe vind je dat? Groet Elsje hartelijk; het waren een paar lastige dagen voor haar. Coba v. d. Meys Je begrijpt, dat ik een dikke brievenmap nodig heb! Ik verheug me op jullie brief de volgende week. Voor jullie gezellig en voor mij. Niek en Marti Bakker Dat was een lekkere verrassing in jullie schoen. De Sint is er al vroeg geweest. En wat hij in zijn brief schrijft, is ook fijn. Natuurlijk doen jullie steeds je uiterste best. Niet alleen deze week, maar aldoor! Atze v. d. Kooi Je hebt een aardig rapport. Op enkele vakken nu extra je best gedaan. Be dankt voor je raadsel. Nu ben Je uit de span ning van de wedstrijd. Tweetal Rienstra Geen gelukkigen bij jul lie, hè? Nu kijken jullie in gespannen verwach ting uit naar de 5de December. Bea v. d. Kooi Je schrijft twee mooie cij fers; dat zijn de voornaamste. Kora Key Wat hebben jullie je Ouders verrast! Heerlijke dagen, met die bloemen pracht om jullie heen. Wil je je Ouders har telijk feliciteren van mij? Ingeborg Rijsdijk Bedankt voor je aardig raadseltje. En nu iets voor je album: Al wordt je honderd jaren oud. Houd steeds je hartje rein als goud. Piet Beugel Het is in orde met je oplos singen. Ten minste, als ik je leeftijd goed heb. Die moet je er steeds bijschrijven. Zusjes Hartevelt Geen wonder, dat jullie verleden week ontbraken. Dat is een hele ver andering. Maar een prettige, dat merk ik al. Jullie weten allen, wat je te doen hebt de eerste weken! Hannie de Wekker Het was, als steeds, een fijne avond verleden week. Je wist dus niet, waai- ik zat? Nu kun je je wollen stelletje gaan gebruiken. Ja, Elsje heeft geboft. Suusje de Wekker Ik hoop, dat het niet tot een griepje ls gekomen bij je. Nu, of Hansje genoten heeft! Een pluim voor Je mooie rap port! En beterschap. Willy Roest Bedankt voor je anekdote. Jij hebt Racheltje blij gemaakt met je mooie cadeau. Doe haar mijn groetjes. Piet de Ru Voor een kruiswoordraadsel vind ik het goed, dat je het met je vriend samen doet. Het is leuk. dat Je vriend nog zoveel belangstelling heeft voor de Kinder krant; een echte oud-raadseineef Ineke'' Kriek Het geluk zat bij de Elsjes deze keer! Vertel me eens, in welk boek je ge vonden hebt, wat je schrijft? Een mooi rapport, in orde! Ansje Eichhorn Probeer nu goed moeders wens te vervullen bij het volgende rapport. Wat zal je zusje blij zijn! Zo is er bij jullie nog een extra-feestdag in de maand December, die toch al zo prettig is. Bep en Jan Crama De oplossingen ziin niet voldoende. Maar de ingezonden raadsels zijn wel goed. Bedankt daarvoor. Jan, gefelici teerd met je beterschap. Lydia Botermans Ik ben ook heel be nieuwd naar je eerste rapport. Wat een heer lijke verjaardag voor Je Grootvader, met alle familie om zich heen! Marietje v. Rooyen Pas goed op je krantje! Nu een versje voor je: „Ik zal het ;oecl onthouden, Vader" zei Fatme. Toen de beroemde AH Baba je weet wel die van de 40 rovers! genoeg had van zijn avontuurlijke zwerftochten, zover- telt Karl Menninger in een nieuw sprookje, keerde hij naar het huis van zijn vader terug en werd een brave, arbeidzame jon geling. Zijn vader was vreselijk blij, dat Ali ein delijk verstandig was geworden! En hij peinsde er lang over, hoe hij hem voor zijn ijver belonen kon. Tenslotte kreeg hij een idee: hij schonk zijn zoon Ali 3 kamelen en stierf niet lang daarna. Toen Ali Baba dus reeds een beginnetje van een veestapel het zijne kon noemen, werd hij nog ijveriger. Onverpoosd trachtte hij zijn bezit te vermeerderen: zo verkocht hij de 3 kamelen en kocht 4 andere. Hij bracht de 4 naar de markt en kwam er met 5 thuis. Kortom: hij zwoegde net zo lang, tot hij 39 kamelen bezat. En inmiddels was Ali ook getrouwd en had 3 zonen gekregen en één allerliefst dochtertje, dat Fatme heette. En inmiddels was Ali Baba 70 jaar geworden en vond, dat hij eraan moest gaan denken, zijn testament te maken. Eens op een dag, toen zijn zonen Ali, Hussein en Mohammed met de karavaan uit waren, zette hij zich voor de ingang van zijn tent op een grote steen en riep zijn dochtertje bij zich. „Fatme, mijn liefste kind" sprak hij, „ik ben nu 70 jaar oud, en ik bezit 39 kamelen, 3 zonen en jou". „Ja Vader" zei het meisje. „Luister eens goed. Het wordt tijd, dat ik ertoe overga mijn 39 kamelen te ver delen voor het geval ik plotseling mocht sterven. Aan Ali, die naar mij genoemd is, wil ik de helft geven, aan Hussein geef ik een vierde en aan Mohammed een achtste deel van mijn kamelen. En jij, mijn lieve Fatme, kunt een tiende deet'krijgen, opdat je nooit afhankelijk van je broers behoeft te zijn. Heb je het goed onthouden? Ali krijgt de heft, Hussein een vierde, Mohammed een achtste en jij een tiende". „Ik zal het goed onthouden, Vader", zei Fatme en ze ging de tent in om haar Moe der bij het huiswerk te helpen. Toen bei den een uur later Ali wilden roepen voor de maaltijd, zagen ze, dat hij stil en vredig was gestorven. De drie zoons van Ali Baba kwamen thuis, weenden over hun vader en hielden een plechtige begrafenis voor hem. Daarna wilden ze beginnen met over de [nalatenschap te twisten, maar Fatme zei: I „Beste broers, daar hoeft helemaal geen 'ruzie om te zijn. Vader heeft mij precies gezegd hoe de kamelen moeten worden ver deeld. Jij, Ali, krijgt de helft, jij, Hussein, een vierde, jij Mohammed, een achtste deel en ik krijg een tiende". Nu, daar waren ze alle drie voorloopig tevreden mee, maar 's avonds ging ieder voor zich zelf aan het rekenen en de vol gende morgen kwamen ze met opgewon den gezicht bij hun zuster en zeiden, dat het absoluut niet klopte. „Hoe kan je nu ooit de helft van 39 ka melen nemen?" vroeg Ali. „Of een vierde, of een achtste?" riepen Hussein en Mohammed met bevende stem. En ook Fatme kwam tot de ontdekking, dat een tiende van 39 kamelen een onmogelijke rekensom opleverde. „Levende kamelen kunnen onmogelijk op die manier worden verdeeld" zei Hussein tenslotte, „laten we dus de dieren eerst slachten". „Neen, dat kan nooit Vaders bedoeling zijn geweest", riepen de anderen. „Nu, dan verkopen wij ze en delen het geld op de voorgeschreven manier", stelde Mohammed voor. „Ja, maar hoe moeten we dan in ons onderhoud voorzien?" vroeg Ali, die de verstandigste was. De anderen vonden dat hij gelijk had. En toen wisten ze geen van vieren meer, wat ze beginnen moesten. Fatme dacht het diepst van allemaal over de geschiedenis na.. En eindelijk kwam ze op een idee. Ze riep haar broers bijeen en zei: „Luisteren jullie eens: ik heb iets bedacht. We zullen de moeilijke erfe niszaak voorleggen aan Ibn Moesa, den wijzen profeet, den vriend van onzen va der. Hij heeft slechts één kameel en kan dus bijna z'n hele leven besteden aan stu die en hogere wijsheid. Hij zal zeker raad weten". De broers vonden het goed. En dus kwam een paar dagen later Ibn Moesa op zijn mooie witte kameel het erf opgereden. Hij sprak: „Ik heb van Fatme het hele verhaal al gehoord. Ali Baba was mijn vriend, ik zal dus rechtvaardig zijn. Haal je 39 ka melen en zet ze naast de mijne". De broers deden het en zo kwamen er dus 40 kamelen op een rij te staan. „Ali, jij mag de helft hebben, neem er dus 20'' zei de wijze man. Ali deed het en bracht 20 dieren in zijn stal. „Hussein jij krijgt een vierde. Neem jij er dus 10" zei de profeet. Hussein voerde 10 kamelen weg. „En jij krijgt een achtste, Mohammed. Dat zijn er dus 5". Mohammed nam 5 ka melen. „Ziezo" sprak Ibn Moesa toen plechtig, „nu blijven er nog 4 kamelen over en die zijn dus voor jou, Fatme". De drie jongens en het meisje stonden sprakeloos. O wonder, de 39 kamelen wa ren verdeeld, precies volgens de wens van Ali Baba! Ali had 20, Hussein 10, Moham med 5 en Fatme 4 kamelen. En bij de boom stond alleen nog de eene witte kameel, maar die was van Ibn Moesa. Hij maakte hem los, besteeg hem en reed weg met de zegewens: „De vrede van Allah moge weer met u zijn". Fatme sprak: „Wijze man, vergeef de' domheid van uw medemensen, die niet met uw wijsheid gezegend zijn". En Ibn Moesa lachte en zei: „De wonde ren zijn bij Allah en zijn profeten". Wie van jullie kan begrijpen hoe het kwam dat de deling eerst maar niet uit kwam en later op eens wel? der raadsels uit het vorige nummer. 1. Trompet: trom. pet. 2. Een gat in je kous. 3. St. Nicolaa.scadeauxden, Nioo, la, saus, taats, Cato, x. 4. Elk meent zijn uil een valk te ztyn. 5. Mo-zes. 6. Loosduinen; dun. neus. lood, ln. 7. Roodkapje: Gerda. Hoorn, spoor, adder, akker, kraam, appel, anjer, Sneek. 8. Roermond; roer, mond. der raadsels ontvangen van: Annie v. d. Vos, Anny Bekooy. Grietje Dee genaars, Mientje Uitdenboogaard, All Stikke lorum, Koos Stikkelorum, Truusje v. Weizen, Pim v. Weizen, Dientje Veendorp, Paul Blangé. Bep v. Woudenberg, Ida de Graaf, Rudolf David, Rietje Brandt, Nanny Nauta, Corrie v. Weizen, Dik v. Weizen. Nellie Trap, Gé de Jong. O!ga Derksen. Marietje LagerwiJ, So- fietje LagerwiJ. Geertje v. d. Voort, Ma art Ie v. d. Voort, Aukje v. d. Walle. Annie v. d. Hart, Beppie v. d. Hart. Jan Kooien. Toni Neute boom. Afke Neuteboom, Plonie de Geus, Joke de Vos. Riekje Leemans, Rudl Arkeveld, Nelly v. Weeren, Koos Flaman, Mientje de Water, Stientje de Ru. Johanna Harteveld, Nellie Stouten, Sjaantje Stouten, Flip Stouten. Ge rard Stouten, Anny Schipper, Adrl Schipper, Nettie v. d..Ham, Maartje Stavleu, Simon v. Meygaarden. Dickie Optendrees, Nico Opten- drees, Rie v. d. Laan. Bep v. d. Laan, Nellie Dorrepaal. Loes Horstmann. Fini de Lange, Janny Hermans. Ansje Hermans, Peter Wester beek, Johanna v. d. Zwan, Jacques de Geus, Suze de Geus, Leni de Graaf, Willy v. Leeuwen, Nelly v. Hoeven. Rla de Nie, Dieneke v. Ewijk, Coba Verlind. Elsje Verlind, Coba v. d. Meys, Jopie Susan, Freddy Susan. Niek Bakker, Marti Bakker. Atze v. d. Kool, Paul Rienstra, Wim Rienstra, Bea v. d. Kool, Kora Key. Ingeborg Rijsdijk. Plet Beugel, Janny Hartevelt, Co Har tevelt. Marietje Laman, Willem Laman. Paulus Lam an. Hannie de Wekker. Suusje de Wekker. Willy Roest, Joop Schouten. Cootje Schouten. Piet de Ru. Ineke Kriek, Hans Kriek. Ansje Eichhorn. Lydia Botermans. Riet Tuinhof de Moed, Marietje v. Rooyen, Elly Punt, Herman Schoemaker. Een mooi sprookje uit de Middeleeuwen. Pluk dankbaar de rozen, Die het leven je geeft; Strooi bloemen voor and'ren, Zolang als je leeft. Riet Tuinhof de Moed Op je briefje wordt in elk geval geantwoord. Je had een pracht rapport! Ga zo door! Waar blijven Annle en Henk? Elly Punt Jij moet voortaan een mooier woord gebruiken voor onze „correspondentie", hoor! Ik zie de modderbenen voor me, waarmee jullie thuis kwamen! Herman Schoemaker Ik hoop ook, dat Je nu verder ongestoord de school kunt bezoeken, Bedankt voor je raadsel. Hiermee eindig ik. Denk aan tijdig insturen. Tot de volgende keer. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel- tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. George Washington, de beroemde presi dent der Verenigde Staten van Amerika, ging in zijn jeugd op de dorpsschool van Hodgeville. Er was geen enkele Jongen zó ondeugend als hij. Eens op een dag keek de onderwijzer de handen van de kinderen na, of ze wel schoon waren. De jeugdige Washington veegde nog vlug zijn linkerhand aan zijn kiel af en stak ze dan met kloppend hart den meester toe. De onderwijzer schrok; deze hand was zó vuil ais hij nog nooit een hand gezien had. „Hopeloze toestand, George!" zei hij, „je verdient tien slagen met de lineaal op de handpalm. Maar ik weet het goed gemaakt: ik zal je voor deze keer je straf kwijtschel den als je me in de hele school neg één hand kunt aanwijzen, die vuiler is." Washington lachte olijk enstak den meester zijn rechterhand toe. Deze zag er werkelijk nog vreselijker uit. De meester stond eerst een poosje met open mond te staren, dan begon hij te lachen en de slimme George bleef ongestraft. Ze legde de diamant in zijn hand. In de tijd van koning Arthur woonde in de landstreek Astolat een dapper ridder met zijn beide zoons en zijn lief klein doch tertje van twaalf jaar. Dat meisje zag er zo aardig en fris uit, dat iedereen haar de lelie van Astolat noemde. Ze heette Elaine en hoewel ze eigenlijk nog maar een kind was, stond ze reeds aan het hoofd van haar vaders huis. Alle bedienden gehoorzaamden haar zonder morren; voor haar vader, wiens lieve vrouw al jaren geleden gestor ven was, was ze een flinke kleine huishoud ster en voor haar beide broers, die latei, echte ridders wilden worden, een klein moe dertje. Maar eens op een dag gebeurde er iets waardoor het rustige, vredige leven op het kasteel Astolat opeens verstoord werd. Er klonk getrappel van paardenhoeven over de binnenplaats en kort daarop naderde een zwaar gewapend ruiter de toegangspoort. Hij droeg schild en lans en zijn wapen schild was zwaar gehavend, terwijl zijn ge bruind gezicht het litteken van een sabel houw droeg. Zonder zijn naam te noemen, verzocht hij den heer van Astolat hem een gunst toe te staan. „Ik ga naar het steekspel", zei hij, „om de diamant van koning Arthur te verwer ven. Maar daar men zegt, dat ik mijn over winningen meer ap.n mijn naam dan aan mijn lans te danken heb, wens ik deze keer te strijden zonder mij bekend te maken. Ik verzoek u dus, goede heer, aan u mijn schild te mogen toevertrouwen, dat al te zeer be kend is aan de Ridders van de Tafelronde en een ander van hier te mogen meenemen, zonder versierselen, zodat niemand mij zal herkennen". De heer van Astolat stond het verzoek toe en Elaine liep vlug naar de wapenzaal om een schild te halen. En toen ze het den ridder overhandigde, gaf ze hem tegelijker tijd een zijden bandelier met haar naam om op dit steekspel te dragen, zoals ridders het in die tijd meestal deden uit liefde voor hun jonkvrouw. De ridder keek het kleine meisje dat be wonderend naar hem opkeek, dankbaar aan bevestigde de bandelier aan zijn helm en steeg te paard. Vele jaren gingen voorbij en de kleine lelie van Astolat groeide op tot een mooie en lieflijke jonkvrouw, even goed als zij be koorlijk was. Van den onbekenden ridder hadden ze op het kasteel Astolat nooit meer iets gehoord. „Hij is dood" zuchtte de vader, maar Elaine had nooit de moed opgegeven, nog eens den vreemden, somberen ridder te zul len terugzien. Soms staarde zij lange tijd naar het oude, gehavende wapenschild.dat hij had achtergelaten en dan was het haar of een stille stem ln haar binnenste haar toefluisterde, te blijven hopen en vertrou wen. Jaren verstreken en het was precies op Elaine's achttiende verjaardag, dat zich een ridder van de Tafelronde op de burcht meld de. Hij bracht de diamant mee en vertelde, dat de onbekende ridder die gewonnen had, doch onmiddellijk na het steekspel was ver dwenen en dat alle nasporingen tot dusver tevergeefs waren geweest. Hij bracht dus de steen bij Elaine met het verzoek deze aan den onbekenden ridder te willen overhan digen, als hij zijn wapenschild kwam halen. Toen Elaine dit alles hoorde, kreeg ze diep medelijden met den eenzaam dolenden ridder en smeekte zij haar vader hem te mogen zoeken. De oude man stemde toe en het meisje begaf zich op weg met een van haar broers. Een paar maanden doolden zij rond docr vele landen, en eindelijk vonden ze den ridder zwaar gewond in de hut van een kluizenaar. Zachtjes naderde toen de lelie van Astolat het bed, waarop de doodelijk bleke ridder rustte en met een hart vol zorg en medelijden legde ze de diament in zijn hand. De ridder sloeg de ogen op, keek het lief lijke meisje aan en ziet: van dat ogenblik begonnen zijn vreselijke wonden te genezen. Elaine en haar broer bleven bij hem om hem te verplegen en na zes weken was hij reeds weer zoover hersteld, dat hij naar het kasteel Astolat kon rijden, waar Elaine's va der hem gastvrij ontvng. Lancelot, zo heette de onbekende ridder, vertelde nu, dat hij zes jaren ziek gelegen had aan de wonden, de hij ln een vreselijk. voor allen, om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplos singen. Let wel: De oplossing van raadsel I mag voor twee goede oplossingen tellen. L Ingezonden door Plonie de Geus. Mijn geheel is een zegswijze van 53 letters. 10. 11, 32. 16. 13 moet men op school doen; 15. 39, 19. 36 ls een meisjesnaam; 6, 18, 9 een boom; 35, 3. 17. 41, 29 betekent nu; 2, 32. 28, 43, 15. 48 is een kleur; 7. 7, 8, 33 een watervogel; 51, 42, 38, 19 een jongensnaam 1, 5, 9, 11, 13 liggen op sommige plaatsen langs de kust; 24. 21, 9 is een deel van een stad; op een 22, 11. 12 schrijven kinderen soms; 44, 46 46, 47 zit aan een huls; ln een 4, 31, 23, staan veel bomen; 49. 50, 51, 52, 53 noemt men een grote hoeveelheid van iets kostbaars; 4, 22. 25, 27 is een deel van een boom; 20, 12, 53 is een kleur; 40, 45, 2, 2. 14 is niet klein; 26. 52. 38. 37. 42 een familielid; 38. 25. 34 is niet droog; 30, 41, 40 loopt door het gehele land. n. Mijn geheel noemt iets, dat veel in de St.- Nicolaastijd voorkomt. Het gevraagde woord komt op de kruisjes te staan, zowel van boven naar beneden als van links naar rechts. Vul nu in; xxxxxxxxx lste rijtje een medeklinker. 2de rijtje een vis. 3de rijtje zitten aan je hoofd. 4de rijtje een dag van de week. 5de rijtje het gevraagde woord. 6de rijtje eet men vaak als men verkouden ls. 7de rijtje iets, dat de schoenmaker gebruikt. 8ste rijtje een metaal. 9de rijtje een medeklinker. n. Ingezonden door Tineke de Wit. Als het open is. is het dicht. En als het dicht is. is het open. Als het open is. Js het nat. Als het dicht is, is het glad. IV. Ingezonden door Wout van Heel. Mijn geheel is een plaats ln Groningen van 8 letters. 2. 4. 4. 2 is een jongensnaam; 5. 6. 7 een toiletartikel. In een 8, 3, 4 zit water. 1, 2 is een bijwoord. V. Ingezonden door Mien de Jager. Hier volgen verborgen jongensnamen. 1. Naardai; 2. SenhanoJ; 3. Lemilw; 4. Orciseln; 5. Tbre. VI. Ingezonden door Nicolientje Binnendijk. Welk werk kan men het best in het donker zien? VII. Ingezonden door Rudolf David. Met b ben lk van papier. Met z ben ik niet te vinden, Met d ben lk van stof, Met k ben ik lekker. gevecht met rovers had opgelopen. Hij had gemeend, dat hij sterven moest, doch het kijken naar de kleine bandelier van de lelie van Astolat had hem al die tijd zijn hoop en vertrouwen doen behouden. Hij had hem als het ware toegefluisterd geduld te heb ben, totdat de reine onbaatzuchtige liefde van de jonkvrouw hem zou komen genezen. Dit was op wonderbare wijze geschied en die twee waren zoveei van elkaar gaan hou den, dat ze elkaar nooit meer wilden ver laten. Weldra werd dan ook de luisterrijke brui loft gevierd tussen Lancelot en Elaine, do lelie van Astolat.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9