Het zwarte Piet-probleem Uit het Verre Oosten ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 No. urn Mr. dr. A. baron Röell overleden Verduisteren Hoogewoerd 93 - Tel. 23103 Siste Jaargang Rechtsomkeert marsch Hij was ruim 25 jaar Commissaris der Provincie Noordholland 17.32 uur 9.26 uur 17.31 uur 9.27 uur Verdrag tusschen Nanking en Tokio EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden#3-36 per week/W38 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Nederland heeft in het verleden vele po litieke partijen gekend. Er waren er zóó vele, dat men sommige kleurschakeeringen ternauwernood van elkander vermocht te onderschelden, maar er waren er ook bij. die in politiek opzicht elkanders antipode waren. Niet altijd stond de onderlinge be strijding op een even hoog peil; wij herin neren ons tal van vergaderingen, waarop de sprekers de aandacht van hun gehoor niet zoozeer bepaalden bij hetgeen de eigen partij aan goeds bood als'wel bij de ver foeilijke hoedanigheden der politieke te genstanders. Dergelijke bijeenkomsten droegen over het algemeen een weinig ver heven karakter, doch het bleef ten slotte slechts bij woorden, die bij vele der toehoorders volgens -het aloude gezegde, het eene oor i n en het andere oor u i t gingen. De gebeurtenissen der laatste dagen, waarop wij ook gisteren op deze plaats de aandacht vestigden, wijzen er evenwel op, dat in den politieken strijd, welke tot een aanmerkelijk geringer aantal fronten is in gekrompen, andere methodes worden toe gepast, waarbij het geweld de plaats heeft ingenomen van het gesproken woord. De moedwillige vernieling van ruiten bij den propaganda-winkel van „De Neder- landsehe Unie" en „Het Nationale' Dag blad" zijn daarvan de eerste bedenkelijke symptomen, waarover iedereen, die het wèl meent met de toekomst van ons volk en vaderland zijn scherpe afkeuring zal uit spreken. Nauwelijks was ons artikeltje van giste ren uit de pen gevloeid, of wij kregen ken nis van een ander strijdmiddel, waartegen eveneens een woord van krachtig protest past. Duistere elementen hebben namelijk de volslagen donkerte der laatste nachten misbruikt door op tal van lantaarnpalen en dergelijke plaatsen biljetten aan te plakken-, waarin -op minderwaardige wijze stelling wordt genomen tegen de gisteren en heden gehouden inzamelingen voor de Winterhulp en waarin op niet te misken nen wijze <^e suggestie wordt gewekt als zou deze opbrengst bestemd zijn „voor Duitschland". Wij hadden verondersteld, dat de oprechte en vertrouwenwekkende oproep, welken onze burgemeester eenige dagen geleden in ons Blad tot zijn stadge- nooten richtte, bij alle nog aarzelende in gezetenen het laatste restje twijfel omtrent de werkelijke bestemming der ingezamelde gelden zou hebben weggenomen. Waar onze burgemeester eerlijk en on omwonden verklaarde aanvankelijk ook eenigszins aarzelend te hebben gestaan tegenover het doel dezer collecte, doch op grond van persoonlijke informaties tot de conclusie was gekomen, dat zij een volko men nationaal en bovendien geheel v r ij w i 11 i g karakter droeg, hadden wij op zijn minst verwacht, dat zij, die deson danks een andere overigens door niets te motiveeren zienswijze waren toege daan, zich afzijdig zouden houden en des noods niet tot het gestelde doel zouden bij dragen. Juist het v r ij w i 11 i g karakter dezer inzameling liet die mogelijkheid open. Maar dat er niettemin individuen zijn geweest, die zich niet hebben ontzien om door de aanplakking van de hierboven ge signaleerde pamfletten stemming te maken tegen de collecte voor „Winterhulp", ver dient evenzeer afkeuring als de gememo reerde terreurdaden, zooals die tot uiting komen in het vernielen van glasruiten, on verschillig of deze zijn aangebracht in een pand van „De Nederlandsche Unie" of „Het Nationale Dagblad". Dergelijke elementen voeren ons op den weg, die tot binnenlandsche onlusten leidt. En voor dezulken geldt het onvoorwaar delijke bevel: „Rechtsomkeert marsch." Gisteren is de Commissaris der pro vincie Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell, plotseling overleden. De Commissaris was juist wegens ambtsbezigheden in Amsterdam ge- Foto-archièf ..L. D." van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 10.10 uur en gaat onder te 19.06 uur. Zondagavond tot Maandagochtend De maan komt morgen op te 11.08 uur en gaat onder te 17.30 uur. Wijlen Mr. Dr. A. Baron Röell. weest. Hij "had Dinsdag en Woensdag de begrootingszittingen nog voorgeze ten. Gisteravond was hij thuis en is toen plotseling tengevolge van een be roerte overleden. Alleen mevr. Röell was daarbij tegenwoordig. Als waarnemend-Commissaris van de Provincie treedt op mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noord-Hol land. Baron Röell werd op 21 Augustus 1864 geboren te 's-Gravenhage, waar hij het gymnasium doorliep om vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden te studeeren in de rechts- en staatswetenschappen. In 1892 promoveerde hij op een proefschrift, geti teld „Wetgeving op de hulsvesting der ar beidende klassen," waarna hij in 1893 werd benoemd tot adjunct-commies ter Provin ciale Griffie van Gelderland. Reeds het jaar daarop volgde zijn aanstelling tot afdeelingschef ter Provinciale Griffie van Overijsel. Hier werkte baron Röell vier jaar Al zou ik er een uur voor moeten loopen, Bij LAMAN ga ik mijn pijpen koopen. 4110 (Insez. Med.) tot hij in 1893 werd benoemd tot burge meester van Leeuwarden, welke plaats hij in 1904 verwisselde voor Arnhem en ver volgens in 1910 voor Amsterdam, waar hij het burgemeesterambt als opvolger van mr. dr. van Leeuwen vervulde tot hij in 1915 werd bevorderd tot commissaris der pro vincie Noord-Holland. Tijdens zijn bewind is aldaar het Pro vinciaal Waterleidingsbedrijf en het Pro vinciaal Electridteitsbedrijf tot stand ge komen, terwijl voorts vooral de gezond heidsdiensten, als de bestrijding der tuber culose en de verDlegijm van geesteszieken, alsmede het handelsüiderwijs steeds zijn bijzondere belangstelling genoten. Maar ook andere sociale belangen als de arbeidsvoor waarden voor het provinciaal personeel en de werkloosheidsbestrijding hadden in hem een warm verdediger, terwijl ten slotte de aanleg van wegen en kanalen en de land en tuinbouw eveneens zijn aandacht had den. Ook naar velerlei ander terrein ging in den loop der jaren de interesse uit van baron Röell. Zoo heeft hij veel gedaan voor de muziek in het algemeen, terwijl zijn naam onafscheidelijk blijft verbonden aan het Concertgebouworkest te Amsterdam, waar van hij jarenlang voorzitter was. Voorts was baron Röell sinds 1915 voor zitter van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen en werd hij in 1926 be noemd tot voorzitter van de Vereeniging „Koloniaal Instituut" in welke functie hij op 16 Januari 1933 werd opgevolgd door den oud-minister van Waterstaat, Jhr. ir. O. C. A. van IAfith de Jeude. Het is in laatstgenoemdanStvaliteit, dat baron Röell in 1929 werd beftoemd tot gedelegeerde van onze- regeering b" het Pacific Science Con gress, dat op Java werd gehouden, bij wel ke gelegenheid baron Röell tevens Ball en Sumatra bezocht. Van zijn overige functies zij nog ver meld zijn lidmaatschap van het college van curatoren der universiteit te Amster dam en zijn commissariaat van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland." Met een buitengewone vitaliteit gaf baron Röell ondanks zijn vrij hoogen leeftijd tot het laatst blijk van zijn verregaande inte resse in tal van actueele problemen, terwijl zijn optreden in de vergaderingen van zoo wel de Gedeputeerde als Provinciale Staten niet alleen blijk gaf van een groote kennis van zaken en een heldere visie op de din gen, doch tevens getuigde van een bijzon dere tact en zelfbeheersching. Tal van onderscheidingen waren in den loop der jaren zijn deel geworden. Op Dinsdag 16 Januari 1.1. werd baron Röell op grootsche wijze gehuldigd, ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum als Commissaris der Provincie. Vele sprekers voerden het woord en bij die gelegenheid werd hij benoemd tot Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Na mens de Statenleden heeft de heer Van der Wal hem toen de gouden eeremedaille overhandigd. 0 0 Naar wij vernemen zal de begrafenis plaats vinden op de algemeene begraaf plaats te Heemstede op Woensdag 4 Decem ber a.s. te 14.30 uur. Twee jaar na den vrede zouden de Japansche legers China verlaten hebben. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Wang Tsjing-wei heeft naar welin gelichte Chineesche kringen vernemen, bij de onderhandelingen tusschen Nan king en Tokio over de liquidatie van het Chineesche conflict in zooverre succes gehad, dat het hem gelukt is een bM verdrag vastgelegden termijn voor de terugtrekking van het Japansche be zettingsleger uit China te bewerken. Deze terugtrekking moet binnen twee jaar na het sluiten van den vrede in geheel China ten uitvoer zijn gelegd. Hiervan zou de houding van de regeering van Tsjoengking en de pacificatie des lands afhankelijk gesteld zijn. De regeering van Tsjoengking zou thans definitief dé verantwoordelijkheid krijgen voor de -ver lenging van den oorlogstoestand. Ook in de kwestie van de regeling van de schadeloos stelling zou Wang Tsjing-wei een zeker succes hebben bereikt. Hoewel nog in Ja nuari, zooals bewezen wordt door indertijd in Hongkong gepubliceerde documenten, de Japanners betaling van schadeloosstellin gen eischten voor alle schade, die de Ja pansche regeering geleden heeft, is thans nog slechts een aanspraak van Japansche onderdanen op schadevergoeding erkend. In overeenstemming met de verklaring van Konoje wordt geen schadevergoeding be taald voor de kosten van de militaire ope raties van Japan. Het verdrag tusschen Tokio en Nanking bestaat, naar het D.N.B. meldt, uit een in leiding en negen korte paragrafen, terwijl de bij het verdrag behoorende twee aan vullende overeenkomsten elk vijf artikelen beslaan. Overeenkomstig de verklaring van prins Konoje, over het gemeenschappelijke doel van een nieuwe ordening in Oost-Azië, spreken beide mogendheden in de inleiding den wensch uit naar vrede in Oost-Azië en daarmede tevens naar den wereldvrede. In de volgende artikelen beloven de beide ver dragsluitende mogendheden elkaar weder- keerig respect voor de souvereiniteit en on schendbaarheid van gebied, alsmede ver dieping der vriendschap en der cultureele betrekkingen en beloven zij de daartoe „Ik zal je maar een streekje geven, Piet, anders raak ik je in het donker kwijt". noodlge maatregelen te nemen. Zij willen elkaar wederkeerlg bij de bestrijding van communistische actie van eiken aard steu nen. Daartoe zullen Japansche troepen ge legerd worden ln Binnen-Mongolië en op bepaalde punten van Noord China. Tijdens den duur der bezetting zal worden samen gewerkt om rust en orde te handhaven. China zegt Japan het recht toe, deelen van de vloot te statlonneeren in bepaalde Chi neesche havens met het oog op den tegen- woordlgen toestand. Een ander art*kel betreft de nauwe eco nomische samenwerking volgens de begin selen der geUjkgerechtigheid en weder- zijdsch nut alsmede de nauwste Japansche .medewerking bij het ontsluiten van de bo demschatten, vooral in Noord-China en Mongolië, voorts bij de ontwikkeling van den handel in het benedendal van de Yangtse. Japan belooft, na de versterking der wederzijdsche betrekkingen, de af schaffing der exterritorialiteit en het te ruggeven der nederzettingen in overweging te nemen, waartegenover China vrijheid van vestiging en vrije handelsmogelijkhe den aan de Japanneezen in China toezegt. De aanvullende overeenkomsten betref fen den toestand welke een gevolg is van de nog bestaande vijandelijkheden, waarbij de Chineesche regeering zich, door over eenkomstige maatregelen, zal aanpassen. Zij behelzen de Japansche toezegging, dat de Japansche troepen zich binnen twee jaar na herstel van den vrede in heel China zullen terugtrekken, alsmede de Chi neesche verplichting schadevergoeding aan Japansche burgers uit te keeren. Voorts is nog een overeenkomst, waarbij aan China het recht van belastingheffing en de controle op den buitenlandschen handel wordt teruggegeven ln het kader van de Chlneesch-Japansche samenwerking, en waarbij voorts de onvoorwaardelijke terug keer van de Chineesche fabriekscomplexen en mijnen alsmede een nieuwe ordening van het verkeerswezen ln uitzicht wordt gesteld. Generaal Noboejoeki Abe, de buitenge woon ambassadeur en gevolmachtigd ge zant van Japan, en Wang Tsjing-wei, de president der nationale regeering van China, hebben formeel hun handteekening geplaatst onder het verdrag, waarmede de normale betrekkingen hersteld worden, die verbroken werden op 7 Juli 1937, toen het eerste schot weerklonk op de Marco Polo- brug nabij Peking, dat het begin beteeken- de van de vijandelijkheden tusschen Japan en China. Dit nummer bevat VIER Bladen Binnenland Nieuwe maatregelen (4e Blad). inzake de distributie Algemeene vergadering van „Het Kruis" (Binnenland, 4e Blad). Groene Buitenland Een regeling tusschen Nanking en Tokio (le Blad). Codreanu in eere hersteld (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 1 VAN HET VIERDE BLAD. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst IEMCO n.v. 6798 NIEUWE RIJN 32. (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1