St. NICOLAAS VROOM EN DREESMANN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940 No. 24750 Onjuiste argumenten De aanvallen op Engeland De gebeurtenissen in Roemenië Verduisteren: Siste Jaargang Finland's president afgetreden Aanvallen op Plymouth en Liverpool Engelsch eskader opnieuw aangevallen Geen Kerstbestand De Duitsche actie op den Indischen Oceaan SPREEKUUR ook Zaterdagmorgen van 10.30-12.30 uur Ook prof. Jorga gedood 17.32 uur 9.26 uur Een rede van Göbbels Feiten van den dag Italiaansche critiek op Zwitserland EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ018 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In den afgeloopen nacht is gelijk men elders ln dit Blad kan lezen, wederom een aantal groote spiegelruiten van den pro- paganda-winkel van De Nederlandsche Unie op den hoek van Kort Rapenburg en Noordeinde, op moedwillige wijze vernield. Dit Incident is helaas niet het eenige van dien aard, dat zich in de laatste dagen hier ter stede heeft voorgedaan. Twee nach ten geleden werd van het zelfde perceel eveneens een spiegelruit ingegooid en den volgenden avond moest een ruit van „Het Nationale Dagblad" aan de Kalserstraat het ontgelden. In i". eerste twee gevallen was van den dader geen ander spoor te ontdekken, dan de straatklinker, waarmede deze geweld daad werd gepleegd; het door de recherche ingestelde onderzoek naar de betreurens waardige gebeurtenis van den afgeloopen nacht zal moeten uitwijzen of thans wel licht meer licht in deze ln dubbel opzicht duistere zaak kan worden gebracht. Zonder op de resultaten van dat onder zoek ook maar in het minst te willen en te kunnen vooruitloopen, lijkt de veronder stelling toch niet te gewaagd, dat politieke hartstochten de drijfveer tot deze euvel daden zijn geweest. En tegen deze minderwaardige methode van bestrijding van elkanders standpunt willen wij een woord van ernstig protest en vermaan laten hooren. Leiden ls altijd een stad geweest, waar een intensief poli tik leven heerschte. Uit den aard der zaak botsten de meeningen daarbij meermalen tegen elkaar, maar nimmer, voor zoover wij ons uit laatste decennia herinneren, leidde zulks tot conflicten van zóó ernstigen vorm als wij thans moeten signaleeren. Afgezien nog van het minderwaardige om het nachtelijk duister te misbruiken als dekmantel voor dergelijke daden van ge weld en terreur, moet toch in hooge mate worden betwijfeld of door de bedrijvers daarvan het beoogde doel, afbreuk te doen aan den politieken tegenstander, wordt be reikt. De ervaringen wijzen eerder in te genovergestelde richting. Wij weigeren aan te nemen, dat de lei ding van eenige politieke partij voor het gebeurde rechtstreeks of zijdelings eenige verantwoordelijkheid draagt, doch zijn er van overtuigd, dat hier politieke heethoof den op eigen initiatief aan het werk zijn geweest. Maar dusdanig individueel optre den is evenzeer verfoeilijk, en legt de leiding dier partijen den plicht op om, onafhanke lijk van het politioneel onderzoek, nauwge zet na te gaan of de daders mogelijk in hun eigen rijen schuilen. In het belang van de openbare rust en veiligheid is het noodzakelijk, dat de be drijvers dezer wandaden worden opgespoord en zwaar gestraft. Er moet onherroepelijk een einde komen aan een dusdanig gewelddadig eigenmach tig optreden. Gebeurt dit niet, dan is het met de rust en veiligheid in de Sleutelstad gedaan, waarbij toch niemand gebaat zou zijn. In tegendeel I KALLIO GAAT OM GEZONDHEIDS REDENEN HEEN. Het D.N.B. meldt: De Finsche staatspresident Kallio heeft, naar officieel wordt gemeld, om gezond heidsredenen besloten zijn functie neer te leggen. Wanneer de verkiezing van een nieuwen president plaats vindt, is nog niet bekend, doch alle politieke groepen en par tijen zijn het er over eens, dat de verkie zingen, welke door kiesmannen móeten ge schieden, zoo spoedig mogelijk gehouden moeten worden. Foto-archief „L. D." Kallio. Kyösti Kallio aanvaardde het president schap van Finland op 1 Maart 1937 en volg de daarmede president Svinhufvud op. Naar United Press uit Helsinki verneemt "ordt in een communiqué verklaard, dat de sieuwe Finsche president door dezelfde hesmannen zal worden gekozen, die in Sterke krachten van het Duitsohe lucht- wapen deden Woensdagnacht aanvallen op Londen en op de haven Plymouth, aldus het D.N.B. Het zwaartepunt van den aanval lag op Plymouth, waar meer dan 100.000 kilo gram brandbommen geworpen werden. Er heersohte gunstig weer en goed uitzicht, zoodat de aanvallende vliegtuigen hun doe len nauwkeurig konden herkennen. De uit werking was overeenkomstig deze gunstige omstandigheden groot. De haveninstallaties werden zwaar getroffen, waarvan eenige groote, van veraf zichtbare en vele minder groote en kleine branden getuigden. Duitsche verkenningsvliegtuigen, die bo ven Plymouth hebben gekruist, hebben, naar het D.N.B. nader verneemt, geconsta teerd dat ook de groote voorraden, die ln de opslagplaatsen lagen, in vlammen zijn opgegaan. De groote, in het tuighuis der Brit sche marine opgestapelde voorraden bran den. Verder konden de waarnemers consta- teeren, dat de spoorweginstallaties van de Great Western Railway als gevolg van de gevallen bommen in aanzienlijke mate zijn vernield. Deze Installaties zijn voor de ver binding van het Westen van Engeland met Londen, alsmede met Devon, Cornwall en de 'overige Engelsche gebieden van de grootste bsteekenis. Het verkeer van het uiterste Westen van het eiland met de rest van het land is hiermede stilgelegd. Plymouth behoort tot de belangrijkste Britsche vlootbases en is beroemd door zijn groote marinewerven, die de grootste mo derne oorlogsschepen kunnen bouwen, uit rusten en herstellen. De Duitsche luchtmacht heeft reeds alle gewichtige Britsche scheepswerven krach tig aangevallen, met het gevolg, dat de ten uitvoerlegging van het wapeningsprogram ma aanzienlijk gestoord is en het groote aantal oorlogsschepen, dat herstel behoeft, niet onmiddellijk gerepareerd kan worden. Van alle scheepswerven in het Britsche Rijk wordt reeds het uiterste gevergd. Vele her stellingen moeten in Canada worden uit gevoerd. Plymouth is ook als steunpunt voor de koopvaardij van het grootste belang. Voor al de installaties voor het laden en lossen der Great Western Docks en van de Mll- bay, de Suttonpool en het Cattewater moes ten een deel der aanvoeren, die net meer naar Londen konden komen, verwerken. De stad beschikt o.m. over suikerraffinaderijen stijfsel- en zeepfabrieken, zeilfabrieken, la kenfabrieken, een glasfabriek en ten slotte een uitgebreide houtbewerkingsindustrie. Plymouth Is door zijn gunstige ligging aan d Plymouth Sont een voortreffelijke oorlogshaven. Een groote golfbreker be schermt het binnendeel van de Sont, die ook bevaarbaar is voor de grootste oorlogs schepen. Dicht bij de stad ligt het station voor zeevliegers, Mountbatten. Van oudsher was Plymouth van groote beteekenis als kustvesting. De fabrieken liggen niet alleen aan de zeezijde, maar ook landinwaarts op een heuvelrij, welke op afwisselenden af stand om de stad heenloopt. De golfbreker is bewapend met zwaar geschut. Het daar achter liggende eiland Drake is van een sterke pantsering voorzien. Gecamoufleerde zware strandbatterljen voltooien de defen sie naar den zeekant. Liverpool brandt. Reusachtige brandhaar den in Liverpool. Zoo rapporteeren reeds te- rugkeerende Duitsche gevechtsvliegtuigen, die hedennacht aan den grootschen aanval van het Duitsche luchtwapen op deze stad hebben deelgenomen. Steeds nog was de aanval niet ten einde, een aanval, zonder pauze, gericht op de op een na grootste haven van het Engelsche eiland, het reus achtige middelpunt voor de verzorging van Groot Brittannië met levensmiddelen en grondstoffen van allerlei aard. Nauwelijks 1937 Kallio hebben benoemd, daar er geen tijd is om nieuwe aan te wijzen in zoo kort bestek. De nieuwe president zal in functie blijven tot de amtstijd van den tegen woor- digen functionaris is verstreken, hetgeen in 1943 het geval zal zijn. Naar bekend wordt, is de Finsche president voor den tijd van zes jaar gekozen. President Kallio is 64 jaar oud en sedert eenige maanden was het een publiek ge heim, dat zijn gezondheidstoestand niet al te best was. Men is van meening, dat na het aftreden van Kallio voor de functie van president in de eerste plaats in aanmerking komen maarschalk Mannerheim, minister president Ryti en de oud-minister van bui- tenlandsche zaken Tanner. Als Manner heim zich bereid verklaart deze functie op zich te nemen, zal hij, naar men veronder stelt, in het geheel geen oppositie onder vinden. In vele kringen rekent men er ech ter op, dat de oude veldmaarschalk het presidentschap niet zal aanvaarden, daar ook zijn gezondheidstoestand in den laat- sten tijd te wenschen overlaat. De verkiezing van den nieuwen president zal waarschijnlijk- nog voor Kerstmis plaats vinden. zijn de branden in Birmingham gebluscht, nog rooken de puinhoopen van het in asch gelegde Coventry. Daar branden ook reeds kilometers lang de graanpakhuizen en silo's, de ollefabrieken en droogdokken, de benzine opslagplaatsen en vliegtuigfabrieken langs de Mersey. De groote in- en uitvoerhaven aan de Britsche Westkust, een der voor naamste slagaders van het Engelsche be drijfsleven en van de oorlogsindustrie, is hedennacht vernietigend getroffen. Na Lon den en Britol, na Coventry en Birmingham, na Portsmouth en Southampton, hebben zich thans de vergeldingsaanvallen van het Duitsche luchtwapen met onverbiddelijk ge weld ook op dit geweldige steunpunt van het insulaire Britsche leven gericht. (D.N.B.) Het A.N.P. meldt uit Berlijn, dat men in Duitschland van zins was het Kerstfeest in vrede te vieren, maar dat Churchill reeds bekend maakte, dat de Britsche regeering elk voorstel, door bemiddeling van een on- zijdigen staat over te brengen, om geduren de de Kerstdagen de wapens te laten rusten, met kracht van de hand wil wijzen. In een hoofdartikel valt de Regima Fas- cista de Vatikaansche radio aan. „Churchill heeft den oproep van den Paus voor een wapenstilstand met Kerstmis kortweg met neen beantwoord", aldus het blad. „Men zou meenen, dat de radio van het Vatikaan zich over dit antwoord op 'zijn minst veront waardigd zou toonen, dit was geenszins het geval. Integendeel, de Vatikaansche radio bediende zich van dit feit om Duitschland opnieuw aan te vallen, „dat door een hei- denschen geest wordt geïnspireerd". Stefani meldt uit Rome: Tegen het einde van gistermiddag is een belangrijke vijandelijke vlootformatie ten Westen van Malta verscheidene malen aan- gevallën door Itallaansche bommenwerpers in formatie en in duikvlucht. De vliegtuigen wierpen op de vijandelijke eenheden bom men van groot en zeer groot kaliber en van groote explosieve kracht. Bijzonderheden omtrent de resultaten van deze actie zijn nog niet bekend, doch wel weet men, dat de bombardementen doeltreffend zijn geweest. De Itallaansche jachtvliegtuigen, die de bommenwerpers escorteerden, hebben de actie van de jagers, die van een vijandelijk vliegkampschip waren opgestegen, geneu traliseerd. TEN MINSTE VIJF ENGELSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT DOOR EEN OORLOGSSCHIP. De bemanning van het s.s. Exchange, welk schip behoort aan de American Export Line en dat Woensdag uit Britsch-Indië te Bos ton is aangekomen, heeft verklaard, dat een Duitsch oorlogsschip in September en Oc tober in den Indische Oceaan ten minste vijf Britsche schepen tot zinken heeft ge bracht en nog steeds in die wateren ope reert. De kapitein van de Exchange is voor zijn vertrek uit Indië daarop opmerkzaam gemaakt. De reis van zijn schip is echter zonder incidenten verloopen. Naar Reuter betreffende het in den grond boren van het Britsche s.s. Port Brisbane, groot 10.612 b.r.t., in den Indische Oceaan meldt, geschiedde de aanval des nachts. Het Duitsche schip vernielde met zijn vuur het eerst de draadlooze installatie en de com mandobrug, terwijl de stuurinrichting on klaar raakte. Daarop werd de Port Brisbane verlaten. Alle opvarenden namen plaats in drie reddingbooten. De inzittenden van twee reddingbooten werden door het Duitsche Wegens enormen toeloop ontvangt St. Nicolaas DES MIDDAGS VAN 2l-5 UUR LEIDEN (Ingez. Med.) Het D.N.B. meldde gisteren uit Boekarest: In dén nacht van Woensdag op Donder dag. heeft generaal Antonescu militaire voorzorgsmaatregelen getroffen. Geduren de den geheelen nacht hadden in de stad sterke 'troepenbewegingen plaats. De be langrijkste gebouwen, zooals de postkanto ren en het gebouw der telefoonmaatschap pij werden door soldaten bezet. Na midder nacht werd het geheele telefoonverkeer verbroken. Tot 10 uur in den ochtend kon den geen gesprekken niet het buitenland gevoerd worden. De legionnaire beweging heeft haar af- deelingen geconcentreerd en houdt ze ge reed. Er heerscht een zekere zenuwachtig heid in de stad, waarbij nauwelijks nog wordt gesproken over de executie der moor denaars van Codreanu, omdat deze daad door het volk algemeen wordt goedgekeurd. Men heeft veeleer het oog op de mogelijk heid, dat door enkelingen acties worden on dernomen, die volgens den tekst van de in de bladen gepubliceerde regeeringsoproepen ook door de leiding der legionnaire bewe ging beslist worden afgev/ezen. De afzonderlijke actie van Woensdag, welker omvang nog niet bekend is, is dan ook niet ondernomen door de legionnaire politie, maar door een groep van legion- nairs, die zich hebben vereenigd in het zoogenaamde „Korps der verstrooiden", dat indertijd ook Calinescu heeft doodgescho ten. Dit corps had zich toegang verschaft tot de militaire gevangenis Jilava en daar het vonnis aan de moordenaars van Co dreanu voltrokken. De individueele daders zijn niet bekend. Met dit corps stond het hoofd der politie te Boekarest, kolonel Avi- anu, in relatie, weshalve hij werd afgezet. In zijn plaats Is, naar verluidt, prof. Pa- langeanu benoemd. Deze is een der onder wijzers van koning Michael geweest en werd uit die functie ontzet, omdat hij zich bij de legionnaire beweging had aangesloten. Een deel der bijzonder gehate politici van het vroegere regime bevindt zich nog steeds in arrest. Het valt niet met zekerheid vast te stellen, wie gearresteerd en wie op vrije voe- van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 9.03 uur en gaat onder te 18.11 uur. vy schip aan boord genomen, de opvarenden van de derde boot werden later door een Australisch oorlogsschip gered. Toen het Australische oorlogsschip zoch naar verdere overlevenden van de port Brisbane, vond het een reddingboot van den Britschen koop vaarder Maimoa (8011 b.r.t.). Reuter gelooft, dat de Maimoa eveneens door het Duitsche schip tot zinken is ge bracht en dat de opvarenden gevangen zijn genomen. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Milaan: De Regime Fascista toont zich ontevreden over de houding, die door Zwitserland wordt aangenomen tegen het regelmatig over vliegen van Zwitsersch gebied door Engel sche vliegtuigen. Het blad is van meening, dat het den schijn heeft, dat de Zwitsersche bondsregeerlng niet meer de noodzakelijk- hed inziet om ook maar formeel te protes teeren. Maar zelfs, zoo gaat het blad verder, wan neer zij mocht besluiten tot een van de vele diplomatieke stappen in Londen, zal nie mand de Zwitsersche besluiten au serieux nemen, welke zijn gebaseerd op een „onge hoord toegeeflijke neutraliteit". Het blad herinnert er aan, dat van Zwitsersche zijde v/erd overgegaan tot aanzienlijk energieker afweermaatregelen, toen voor eenigen tijd niet-Engelsche, buitenlandsohe toestellen de Zwitsersche grens waren gepasseerd. Een soortgelijke critiek oefent de Regime Fascista uit op de houding van de Zwitser sche pers, die geert protest en geen verweer bevat tegen de Engelsche vluchten, maar wel dagelijks een voorwendsel vindt om een standpunt t.e bepalen tegen de politiek van de spil. Den laatsten tijd Is het anti-fascis- me der Zwitsersche dagbladen steeds duide lijker geworden. De Zwitsers, aldus het blad ten slotte spelen een slechte kaart. ten is. Van de laatste gebeurtenissen zijn geen verdere politieke gevolgen te verwach ten, daar er volledige overeenstemming be staat tusschen generaal Antonescu en Ho- ria Sima. Naar verluidt, bevindt zich onder de hoog waardigheidsbekleders van het regime van Koning Carol, die ten offer zijn gevallen aan de legionnairs, ook professor Jorga. Deze vertoefde de laatste weken in Sinaja, waar hij in den loop van Woensdag door verscheidene legionnairs uit zijn woning is gehaald. Gsterochtend vond men hem dood in de nabijheid van Ploesti aan den land weg liggen, doorboord door verscheidene revolverschoten. Professor Jorga, die onder koning Carol in 1931 en 1932 minister-president was, werd'van legionnaire zijde beschouwd als de auctor intellectualis der veroordeeling van Codreanu. Hij had in het voorjaar van 1938 een aanklacht ingediend tegen Codreanu, daar hij zich als officieele persoonlijkheid door een brief van Codreanu beleedigd ge voélde. Codreanu werd toen wegens belee- diging van een ambtenaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. GEBEENTE VAN CODREANU OPGEGRAVEN. De opgravingswerkzaamheden aan het graf van Codreanu in de gevangenis van Jilava bij Boekarest zijn voltooid. De lijken konden betrekkelijk gemakkelijk en ondub belzinnig worden geïdentificeerd. Nadat het opgravingswerk was afgeloopen, wer den de beenderen der dertien andere legion nairs in groene kisten gelegd, die bedekt waren met de nationale vlag. Het gebeente van Codreanu werd echter in een brons kleurige kist gelegd. Bij het licht van fak kels werden daarop Woensdagavond alle veertien kisten naar de legionnalrskerk te Boekarest gebracht en daar voor het al daar op een baar gelegd. De kist van Co dreanu rust op een hooge katafalk. Legion nairs houden dag en nacht de eerewacht bij de kisten. Morgen zal de plechtige bij zetting plaats vinden. Op dien dag zullen in heel Roemenië feestelijkheden en voor stellingen van allerlei soort verboden zijn. DE LAATSTE VIJAND. Het DN.B. meldt uit Oslo; Tijdens een voorstelling van het ensem ble van het theater am Nollendorfplatz, dat te Oslo gastvoorstellingen geeft, heeft rijks minister dr. Göbbels in het bioscooptheater voor de Duitsche weermacht voor meer dan duizend soldaten een rede gehouden. In een overzicht van de politieke en mili taire successen van het eerste oorlogsjaar schilderde Göbbels den zegetocht der Duit sche wapenen. Engeland is van het conti nent verdreven. Niemand weet beter dan de Duitsche soldaat, dat een wereldrijk als het Britsche niet in één dag ineenstort. Doch Duitschland staat thans in een zóó gun stige positie in den strijd tegen Groot- Brittannië, als nooit tevoren een met En geland in oorlog zijnde mogendheid heeft ingenomen. Wanneer Churchill in zijn ver twijfelde situatie thans zijn toevlucht neemt tot fantasieën en het sprookje van een op handen zijnd offensief laat verkondigen, dan is het hier in Noorwegen juist de aan gewezen plaats om te vragen, waarom hij dan eerst zijn troepen uit Narvik of Duin kerken heeft teruggetrokken. Duitschland heeft thans slechts één doel: zijn laatsten vijand ter aarde te werpen. Binnenland De kwestie der Joodsche ambtenaren. (3e Blad). Luit.-kolonel A. W. de Koningh benoemd tot inspecteur-generaal der Nederland sche politie. (Binneland, 3e Blad). Buitenland Nieuwe aanvallen op Engeland. (Ie Blad). De gebeurtenissen in Roemenië. (Ie Blad), De Finsche president, Kallio, treedt af. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN» EERSTE BLAD. HET OVERVLIEGEN VAN ZWITSERLAND DOOR ENGELSCHE VLIEGTUIGEN. Dit Nummer bevat DRIE Bladen

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1