IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 28 November 1940 De maatregel tegen Joodsche ambtenaren Tractor met oplegger rijdt huis binnen Stadsnieuws Gods boodschap in een donkere wereld Buitenland Maatregelen in Roemenië Duitsch W eer mach tsbericht Italiaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT EEN DUITSOHE VERKLARING. Van bevoegde Duitsche zijde is ons com mentaar verstrekt op den maatregel tegen /oodsehe ambtenaren. In de eerste plaats wees men er ons op, (lat de betrokkenen niet, zooals het ge jacht wilde, op straat zijn gezet. Immers, de uitbetaling van hun salarissèn en an- cere uitkeeringen gaat door. De maatregel moet gezien worden als een daad van de bezettende macht als zoodanig. Hij is geen ingrijpen in intern-Nederlandsche verhoudingen en evenmin een vooruitloopen op hetgeen Nederlandsche instanties later te dezer zake zullen beslissen. Van Duitsche zijde kan men principieel geen vertrou wen hebben in Joodsche ambtenaren, daar men de Joden slechts als vijanden van Duitschland denkbaar acht en de mogelijkheid reëel acht, dat zij de maatregelen van de bezettende over heid zullen doorkruisen. Deze moge lijkheid wil men hun ontnemen. De maatregel valt dan ook binnen het ka der van hetgeen in de geschiedenis steeds door bezettende mogendheden is gedaan. Voorts moet de maatregel niet beschouwd vorden als een inbreuk op de geloofsvrij heid. De Jood geldt immers als Jood niet om zijn geloof maar om zijn ras. In dit verband moet opgemerkt worden, dat de maatregel, waarvan de wettelijke grondslag jevonden wordt in de verordening 137 van 4 September 1940, niet alle Joden zonder meer betreft, doch in het begrip Jood een rekere beperking heeft aangebracht, dezelf de namelijk van Joodsche ondernemingen. Dit artikel bevat de volgende omschrijving van het begrip Jood: (1) Jood is ieder, die uit ten minste drie naar ras voljoodsche grootouders stamt. (2) Als Jood wordt ook aangemerkt hij, die uit tweevoljoodsche grootouders stamt (D 1.) Hetzij zelf op de negenden Mei 1940 tot de Joodsch-kerkelijke -gemeente heeft be hoort of na dien datum daarin wordt opge nomen. 2. Hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dat oogenblik met een Jood in het huwelijk treedt. 3. Eén grootouder wordt als voljoodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch- kerkelijke gemeenschap heeft behoord. In deze omschrijving is, zooals men ziet, oe religie genoemd, doch zij geldt slechts als bewijsmiddel, niet als motief. Het voornaamste echter, aldus onze zegs man. is, dat de maatregel als een gevolg Tan de bezetting moet worden beschouwd en binnen de taak blijft, die aan een bezet tende macht als zoodanig toekomt. DE BEWONERS BLEVEN RUSTIG SLAPEN. Op den rijksstraatweg Amsterdam- Utrecht, op grondgebied van de gemeente Loenen kwam vanmorgen vroeg uit de richting Amsterdam een tractor met op legger. Deze tractor behoorde aan de N.V. Amsterdam-Noordbrabant Express. Volgens verklaringen van den chauffeur van den tractor moest hij op een gegeven moment plotseling uithalen voor een vrachtauto, welke achteruit den weg kwam oprijden. Doordat het nog volkomen duister was, merkte hij dezen pas op het laatste oogen blik. Om een aanrijding te voorkomen gooide bij zijn stuur om. Het gelukte hem den vrachtwagen te ontwijken, doch tot zijn grooten schrik bemerkte de chauffeur, dat uit de tegenovergestelde richting eveneens een auto naderde. Wederom gooide hij zijn stuur nu naar rechts om. Dit werd hem noodlottig. Door een heg reed het voertuig In volle vaart tegen den muur van een langs den weg staande woning. De muur begaf het en met donderend geweld reed de tractor de hulskamer binnen. De bewonuers sliepen op de boven verdieping, waardoor zij geen letsel op liepen. Zij hadden het geluid van de botsing wel gehoord, maar waren in de veronderstelling, dat er in de omgeving een bom was neergekomen. Zonder te vermoeden, dat de woning beneden hen geheel was vernield, gingen de uienschen weer rustig slapen. Even la ter werden zij echter gewekt en men kan zich de ontsteltenis van de men schen voorstellen, toen zij tot de ont dekking kwamen dat in den muur van hun huis een gat gaapte van niet min der dan vier bij twee meter, terwijl het meubilair grootendeels was vernield. De beide inzittenden van de auto hadden eveneens geen letsel bekomen. Op den drukken rijksstraatweg trok het ongeluk veel publiek. Later in den morgen werd de vrachtwagen uit het huis getrokken. SLEEPBOOT GEZONKEN. .Gisteravond is op den IJsel bij Deventer Je sleepboot „Woudina". thuisbehoorende Sliedreoht, na een aanvaring met een 0rder water liggend voorwerp gezonken. P? „Woudina" sleepte het 500 ton groote j®P „Rival" uit Lith van IJmuiden naar De aanvaring was zóó krachti*. ^at jp. boot vrijwel onmiddellijk zonk. De uit personen bestaande bemanning werd tod door de bemanning van de „Rival", to kon worden gered. gezonken sleepboot zal zoo spoedig gelijk worden gelicht. INBRAKEN TE AMERSFOORT. Een brutale diefstal is gisteravond ge pleegd in het heeren- en kinderkleedlng- magazijn van den heer B. S. aan de Lang straat te Amersfoort. Omstreeks half twaalf had de heer S. zijn huis verlaten om een brief te gaan posten. Toen hij korten tijd later terug kwam, bleken de dieven in zijn zaak hun slag te hebben geslagen, onder bescherming van de diepe duisternis. Een onderzoek bracht aan het licht, dat voor een inkoopwaarde van ongeveer f. 250 aan stoffen is ontvreemd. Hedennacht hebben te Amersfoort onge- wenschte bezoekers een bezoek gebracht aan de pastorie van de R.-K. kerk O. L. V. Ter Esm. Vermoedelijk hebben de daders zich laten insluiten, hoewel het ook' moge lijk is, dat zij over een muur zijn geklom men. De geheele pastorie is doorzocht. Uit een kast is een bedrag v^n eenige honder den guldens ontvreemd. ENGELSCHE BOMMEN. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Woensdag op Donder dag en ook Donderdagochtend waren de aanvallen van EngeTsc'ne vliegers heviger dan in de vorige nachten. In verschillende plaatsen is. naar later bleek grootendeels ongegrond, luchtalarm gemaakt. Een groot deel der bommen viel op het open veld en richtte nauwelijks eenige schade aan. Som mige bebouwde kommen echter moesten het ontgelden, ongeveer 24 hiuizen zijn min of meer zwaar beschadigd. In een schoolge bouw zijn groote verwoestingen aangericht. In een plaats in Zuid-Holland zijn talrijke brandbommen uitgeworpen op een kerk en de omliggende woonhuizen. De kerk brandde voor een groot gedeelte af. In de woonhui zen ontstonden verschillende branden, welke snel konden worden gebluscht. Er is een persoon zwaar gewond. PROF. Dr. F. W. A. KORFF EN Ds. M. J. PUNSELIE OVER DE VRAGEN VAN ONS PERSOONLIJK LEVEN. In de ook nu geheel bezette Mare- kerk velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen hebben gisteravond prof. dr. F. W. A. Korff en Ds. M. J. Punselie gesproken over het thema „Gods boodschap in een donkere wereld", waarbij zij speciaal stilstonden bij „Gods boodschap over de vragen van ons persoonlijk leven." Gelijk bekend is dit de tweede lezing uit de serie van drie, welke door den kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente op voorstel van de Commissie voor Evangelisatie is ge organiseerd. Na afloop van elke lezing is er gelegenheid tot het inzenden van vragen, terwijl de mogelijkheid onder' oogen wordt gezien om aan het einde der derde lezing nog een nabespreking te doen plaats vinden. Rede van ds. Punselie. Ds. Punselie, die als eerste spreker het woord voerde, sprak in het bijzonder over de aanvaarding van de boodschap Gods in het persoonlijk leven, waarna prof. Korff de doorwerking van die boodschap uiteen zette. Bezinnen wij ons, aldus ds. Punselie, op de boodschap Gods aan deze wereld dan is het noodzakelijk te letten op het adres, dat die boodschap draagt. Een boodschap zonder adres is immers een slag In de lucht? Gods boodschap nu, aldus spr., richt zich niet tot het groote publiek. Hij is niet tevreden als Zijn boodschap op een schut ting is aangeplakt of per advertentie of circulaire wordt bekend gemaakt. Integen deel, God schrijft een zeer persoonlijk adres op Zijn boodschap. Hij tracht een ieder persoonlijk met Zijn boodschap te treffen. Is dus het adres persoonlijk, daarnaast hangt alles samen met den inhoud van Zijn boodschap. Deze inhoud is echter niet een aantal^ nuttige raadgevingen of verordenin gen maar den naam van Zijn Zoon Jezus Christus. De levende Christus zoekt in Gods boodschap persoonlijk contact. Dit is niet mogelijk als Hij zich richt tot de mas sa, want die is nooit persoonlijk. Christus, aldus spr., heeft van „men" niet veel te wachten. Uit den bijbel zijn daartoe tal van bewijsplaatsen aan te halen, hetgeen spr. ook doet. In majesteitelijke afzondering van allen staat Christus voor ons en zoekt Hij con tact met ons persoonlijk. Als Gods bood schap door de wereld gaat klinkt het altijd weer: Zie Ik sta aan de deur en Ik klop. God wil met ons een gesprek hebben onder vier oogen. Nadat spr. er dan op gewezen had, dat vooral in dezen tijd onze individualiteit steeds meer zoek raakt en dat de verzamel namen steeds meer opgeld gaan doen, wees hij er op, dat wij gevaar loopen te gaan denken, spreken, handelen, waardeeren en verwerpen zooals men denkt, spreekt han delt, waardeert en verwerpt. Er is in dezen tijd veel kans, dat de massa onpersoonlijke persoonlijkheden wordt. Wij worden cliché- menschen. Is zulks, aldus spr. misschien toe te schrijven aan de stem van ons binnenste die zegt: Adam, waar zijt gij? Inderdaad is er reden om als God Zijn Boodschap tot de menschen zendt ons te verbergen. In dit verband wil spr. ernstig waarschu wen, dat het geen pas geet, dat de mensch zijn verontruste ik in de kerk tracht veilig te stellen. Men heeft veelal kans gezien van Christus een abstractie te maken. Zoo doende heeft men getracht de waarheid in een kooi van Christelijk rationalisme on schadelijk te maken. Men gaat dan zeggen en zingen wat m°n In de binnenkamer per soonlijk voor God niet verantwoorden kan. Men gaat dan ook spreken van: wij Christenen, wij p../- tanten wij Calvinisten enz. Maar in dit al schuilt de vlucht naar en in den verzamelnaam- In tegenstelling hiermee hebben wij niet te vergeten, dat dq Kerk gebouwd wordt uit levende steenen, die één voor één door Gods handen gaan. De Kerk kan er nu eenmaal niet, zijn zonder een appèl op onze per soonlijkheid. Bedenken wij dit goed en vor men wij zoo de Kerk, dan kan zij het zout der aarde en het licht d?r wereld zijn. Te verstaan hebben wij verder ook, dat Gods boodschap, de boodschap van het offer voor ons maar ook het offer van ons is. De wereld wacht op verloste, gereinigde en toeg ij de persoonlijkheden. Nadat ds. Punselie er dan nog op gewe zen had, dat de nood van dezen tijd wel eens een speciale bode Gods kon zijn, jr ^rkte hij op, dat de wereld joelend en schreeuwend ten verderve gaat. maar dat Jezus' weg daarentegen naar de heerlijk- lijk voert. Iemand, die verstaan heeft wat Chirstus heeft te zeggen, gaat dan zingen: „Ik lag machteloos gebonden, Gij komt en maakt mij vrij." Menschen. aldus eindigde spr. met zulke ervaringen kunnen ook in dezen tijd voor den nood der wereld nog tot onschatbaren zegen zijn. Nadat gezongen was: „Blijf', o God, in onze dagen, voortgaan met Uw heerlijk werk!" was het woord aan prof. dr. F. W. A. Korff. Rede van prof. Korff. Spr., die sprak over de doorwerking van Gods boodschap in het persoonlijk leven, stelde in het licht, dat het hoog noodzake lijk is, dat wij het Onze Vader leeren bid den, het Onze Vader, dat ons op zulk een bijzondere wijze toont welke vorm, orde en opbouw het christelijk leven dient te heb ben. Velen in onzen tijd, aldus spr., gaan het eerste deel van het Onze Vader stilzwijgend voorbijhet spreekt niet tot hen. Zoo gauw zij echter aan de bede „Geef ons heden ons dagelijksch brood" toekomen, dan stellen zij zich daar geheel op in. Dan voelen zij zich thuis, dat is actueel. Ook de bede voor de vergeving der zonde en het „bewaar ons voor den booze" wordt wel beleefd. Men voelt het, het brood moet ons gegeven, de zonde vergever, worden. Het eerste deel, waar gesproken wordt van „Uw naam worde geheiligd, Uw Koninkrijk kome, Uw wil geschiede", staat meestentijds bij velen buiten het leven. Dit is zeer ernstig, hieraan mag maar niet zoo voorbij gegaan worden. De eerste helft van het Onze Vader toont ons juist onze ware bestemming. Heerlijk is het als wij geleerd hebben God noodig te hebben, dan komt God ook in het middel-* punt te staan. Vervolgens zette prof. Korff uiteen, dat wij er zijn opdat aan dé eerste bede „Uw Naam worde geheiligd" worde voldaan. God zal in ons leven en dat der geheele wereld de eer moeten ontvangen, die Hem toe komt „Uw Koninkrijk kome", dat wil zeggen wij zijn er opdat Gods heerschappij worde gevestigd in de wereld en ons persoonlijk leven. En tenslotte wil het „Uw wil ge schiede" zeggen, dat wij en de wereld er zijn opdat mede door de werking van den Heili gen Geest Gods wil tot werkelijkheid worde gemaakt. Ziedaar, aldus spr., onze bestemming. Wij komen uit het ons, jpns, ons en wij moeten naar het Uw, Uw, Uw. - Prof. Korff, die dan nog een oogenblik bij den nood van dien tijd stil stond, wees vervolgens op het einde van het Onze Vader waarin gesproken wordt van „Uw Konink rijk, Uw kracht en Uw heerlijkheid''. Zoo zien wij, aldus spr., dat de veilige mantel van het Uw zich om ons en al onze misère heenslaat. Hierin ligt de kracht en de troost want ln het „Uw" is het „ons" veilig geborgen. Mijn God, aldus eindigde spr., zal naar Zijn rijkdom vervullen al Uwe nood druft ln heerlijkheid door Jezus Christus. Nadat prof. Korff in dankgebed was voor gegaan, werd deze indrukwekkende dienst, die door ruim duizend belangstellenden werd bijgewoond, besloten met het zingen v^n „Uw Koninkrijk kome toch, o Heer". Als gevolg van de gebeurtenissen van gisteren, waarbij een groep legionnairs eenige der gearresteerde hoogwaardigheids- bekleeders van het Carol-regiem in Roeme nië heeft neergeschoten ls in de staatscou rant van vandaag een wet gepubliceerd, waarbij een strenge straf wordt gesteld op dergelijke op zich zelf staande acties. In deze wet staat, dat iedere schending van de vrijheid en huisvredebreuk met dwang arbeid, varieerende van vijf tot twintig jaar, iedere toeëigening met geweld van eigendommen met dwangarbeid, varieeren de van vijf tot tien jaar, en iedere inoord met voorbedachten rade met den dood wordt bestraft. Verduistering van bedragen tot en met een millioen worden volgens de nieuwe wet met tuchthuis bestraft, terwijl het verduisteren van waardevolle goederen tot een bedrag van meer dan 1 millioen lei met den dood zal worden bestraft. (D.N.B.) EEN VIJFLING GEBOREN IN MEXICO. In Monterrey (Mexico) heeft de vrouw van een landarbeider, naar het blad Ulti- mas^Noticias mc'lt, een vijfling ter wereld gebracht. NIEUWE AMERIKAANSCHE LEENING VOOR CHINA. Jones, de leider der commissie voor bui- tenlandsche leeningen in Amerika, heeft gisteren bekend gemaakt, dat onderhande lingen gevoerd worden over een nieuwe leening voor de Chineesche regeering. De nieuwe leening voor China zal waarschijn lijk gebaseerd worden op aankoopen van verscheidene Chineesche metalen door de Vereenigde Staten, welke van beteekenis zijn voor het bewapeningsprogramma. (DN.B.) EPIDEMIE ONDER ZWEEDSCHE SCHOOLKINDEREN. In Goeteborg (Zweden) is onder de schoolkinderen een epidemie uitgebroken. Vijfhonderd kinderen zijn door ziekte aan getast. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Verdragend geschut van de marine nam wederom verzamelingen schepen in de ha ven van Dover onder vuur. Door de aanhoudende ongunstige weers omstandigheden bleef de bedrijvigheid van het luchtwapen beperkt. Desondanks wier pen gevechtsvliegtuigen in den nacht van 26 op 27 November en gisteren overdag bommen op Londen en Avonmouth. Een ge vechtsvliegtuig viel bij het vallen der duis ternis een wapenfabriek bij Burtisland in duikvlucht aan en wist in een groote fa briekshal twee voltreffers te plaatsen. Verder werden bij Grimsby het vliegveld Great Drieffield en een vliegveld bij Lin coln gebombardeerd. Het gelukte verschei- dne zware treffers te plaatsen In den afgeloopen nacht beschadigden eenige Britsche vliegtuigen in West- Duitschland door het werpen van bommen een aantal woonhuizen. Vier burgers wer den gedood, verscheidene gewond. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten. Vijf eigen vliegtuigen worden- vermist. In zijn weermachtsbericht no. 174 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Aan het Grieksche front hebben de troe pen van het elfde leger gisteren op ver scheidene punten tegenaanvallen onder nomen, welke met succes bekroond werden. Twee luchteskaders omvattende eenige honderden toestellen werkten op tactische wijze samen met de landstrijdkrachten en bombardeerden o.a. de volgende doelen: het vliegveld van Kozani, waar negen ma chines werden vernield, het vliegveld van Fiorina, waar vijf jachtvliegtuigen in brand werden geschoten en het spoorwegstation van Fiorina. Onze vliegtuigen keerden alle terug Gistermiddag is een van onze vtootforma- tles ten Zuiden van Sardinië ln contact ge komen met een Engelsch eskader, dat uit Westelijke richting kwam en bestond uit eenige slagsëhepen, een vliegtuimoederschlp en talrijke kruisers. Onze schepen gingen een strijd aan en beschadigden een krui ser van het type Kent en een kruiser van het type Birmingham. Een vijandelijke granaat raakte een van onze kruisers, t.w. den kruiser Fiume, maar ontplofte niet. Een van onze torpedojagers werd op ern stige wijze getroffen en naar zijn basis ge sleept. Het luchtdoelgeschut van onze eenheden haalde twee vijandelijke vliegtuigen neer. Toen het eskader, na het vuren gestaakt te hebben, zich snel ln Zuid-Oostelijke richting verwijderde, werd het op onge veer 200 kilometer van Sardinië ingehaald door eenige van onze luchtformaties, die van jagers vergezeld waren. Een vliegtuig- moederschip, een slagschip en een kruiser werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Verkenners constateerden later, dat het slagschip gestopt had, omdat aan boord brand was uitgebroken. Tijdens hardnekkige gevechten tusschen onze ja gers en de vijandelijke jagers, die van het vliegtuigmoederschip waren opgestegen, werden vijf vijandelijke machines neerge haald. Van onze vliegtuigen keerden twee niet op hun basis terug. In de Roode Zee heeft een van onze duikbooten op 28 November drie torpedo's afgeschoten op drie schepen van een vij andelijk konvooi, dat krachtig beschermd werd. De drie schepen werden getroffen en zonken. OPROEP AAN TSJANG KAI SJEK. Op den vooravond, van de onderteeke- ning van het verdrag tusschen Nanking en Tokio heeft de chef van de Nanking-regee- rlng, Wang tsjlng wei, een laatsten oproep gericht tot Tsiangkaisjek, waarin hij wordt opgeroepen zich met zijn regeering bij de vredesbeweging aan te sluiten. Met de on- derteekening van het verdrag, aldus ver klaart Wang tsjing wei, kan een begin wor den gemaakt met den wederopbouw van de vernielde gebieden. Het verdrag heelt de Japansch-Chlneesche samenwerking als basis. Met de onderteekening komt ook het tijdstip van het terugtrekken van de Ja- pansche troepen uit het Chineesche gebied nader. Na het sluiten van dit verdrag is China in staat met andere landen, die Chi na vriendschappelijk gezind zijn, een bond te vormen, die de veiligheid van China in den huldigen onrustigen toestand van de wereld zou garandeeren. (D.N.B.) ENGELSCHEN SCHIETEN SPAANSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEER. De „Stampa" meldt uit Madrid, dat tus schen het Spaansche schiereiland en de Balearen, in de buurt van deze eilanden, een Spaansch militair vliegtuig door Engel- sche jachtvllegers, die van een vliegtuig moederschip waren opgestegen, ls neerge schoten. De drie inzittenden van het Spaansche vliegtuig kwamen om het leven. Hun lijken konden niet geborgen worden. (Stefanl). ERNSTIG TRAMONGELUK IN STOCKHOLM. Gistermiddag is in Stockholm een ern stig tramongeluk gebeurd. Op een kruising zijn twee tramwagens in volle vaart tegen elkaar gereden. Eén persoon werd daarbij gedood. 25 menschen werden gewond, van wie' éenigen ernstig. Verscheidene gewon den moesten naar Ziekenhuizen gebracht worden. RUSSISCHE AMBASSADEUR BIJ WELLES. De amassadeur der Sovjetunie, Oumansky, heeft gisteren een langdurige bespreking gehad met den plaatsvervangenden mini ster van buitenlandsche zaken. Welles. Over het onderwerp der bespreking zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. tD-N.B.1 AMSTERDAM. 28 November. De nadere uiteenzettingen omtrent de voorwaarden, waarop in de Duitsche fond sen kam worden gehandeld, vormden ter beurze van Amsterdam weliswaar vandaag een geliefkoosd' onderwerp van gesprek, dooh in den toestand was ln zooverre geen ■verandering gekomen, dat de handel in de 'betreffende stukken stagneerde en het dus weer niet tot noteeringen kon komen. Voor het overige waren er niet veel aan- knoopingspunten, welke aanleiding tot een geprononceerde koersbewegmg in de een of andere richting konden leiden. Er wa ren niet veel opdrachten en de markt had een kalm verloop, terwijl geen vaste lijn viel te onderkennen. Bij den inzet werd gehandeld tegen ongeveer de vorige top- prijzen of iets daar beneden, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat het slot gisteren op vrijwel het hoogste punt van den dag kwam. Daarna trad een kleine reactie in, die zich tot vrijwel alle afdee- lingen van de markt uitstrekte. Maar later op den middag had een ver betering plaats en werd in de meeste geval len weer afgedaan tegen de koersen, waar mede een aanvang was gemaakt. Over het algemeen genomen waren de schommelin gen niet groot en zeker niet wanneer zU werden vergeleken met de heftige fluctu aties, welke nog maar kort geleden werden meegemaakt. De Petroleumafdeeling gaf voor Olies na prijshoudende opening een inzinking te zien. Deze verzwakking werd naderhand ge volgd door een overeenkomstig herstel. Van de Amerikaansche Petroleumwaarden wa ren het Shell Unions, die de aandacht trok ken in verband met het bericht, dat vol gens het betreffende administratiekantoor de Shell Union Oil Corp. op haar gewone aandeelen een dividend van 50 dollarcent per aandeel heeft verklaard. Dit bericht maakte een aangename impressie. Maar sorteerde toch geen overmatig ef fect. Shell Unions waren goed prijshou dend en bewogen zich rondom den 12 dol lar prijs, maar hiermede was dan ook alles gezegd. Tidewater Oils trokken hiervan profijt, door eveneens een kleinigheid to monteeren. In Suikerwaarden was niet veel te doen. H.V.A.'s openden prijshoudend, liepen een paar pühten achteruit, doch trokken tegen het slot weer aan. Zij konden' zich per saldo gemakkelijk handhaven. De incourante soorten waren onregelmatig. In de Rufoberrwbriek waren de meeste incourante soorten goed prijshou dend. Amsterdam Rubbers betoonden zich na een 'kleine reactie, goed -veerkrachtig, zfj het dan ook dat het slot eenige punten beneden dat van gisteren 'towam te liggen! De Taibaksma-rtot was stil, onregelmatig, met slechts bescheiden variaties. De affaire in indiustrieelen was van beperkte atfmetin- gen. De koersen waren niet veel veranderd, In Aku's werd echter geregeld zaken ge daan, maar dit gaf toch geen aanleiding tot mutaties van beteekenis. Desniettemin kwam de koers Iets lager te liggen. De Scheepvaartrubriek was rustig. Soheep- vaartunies waren goed prijshoudend, even als de gelieerde aandeelen en JapaiiHjnen. Oude Booten waren ln doorsnee zoo goed als ongewijzigd. Voor Amerikaansche waarden was de be langstelling niet bovenmate groot. In de Staalaandeelen, Anaconda's en de kleine Spcorwegshareswerd regelmatig op bescheiden voet zaken gedaan, waarbij de koersen na weifelende opening onder beurs- tijd een neiging tot aantrekken vertoon den. Prolongatie 2 3/4°/». OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 28 November. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties), New-York 1.88 3/16—1.88 9/16: Berlijn 75.28— 75.43: Brussel 30.11—30.17: Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90: ZÜrich 43.63—43.71. Bankpapier Berlijn 75.19—75.34; New-York 1.861/2— 1.90 1/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76— 44.94; ZÜrich 43.59—43.75. BOSKOOP, 27 Nov. Coöp. Ver. „De Boskoop- sche veiling". Rozen per bos: Florex 150 ct., Vier- landeri 90—190 ct„ Better Times 05100 ct., But terfly 65—100 ct.. Rosalandla 06—110 ct., Else Poulsen 22—28 ct„ Claudius Pernet 60 ct„ Hadley 4400 ct., Ingar Olsson 64102 ct., Briarclif 46— 52 ct.. Ellen Poulsen 42—68 ct„ Polyantharozen 6080 ct., Gemengde rozen 2644 ct. Diversen pei- bos: Chrysanten, gr. bloemig 90130 ct., idem kl. bloemig 3045 ct., idem tros Chrysan then 16—28 ct., Clematis Prins Hendrik 100120 ct.. idem Mevr. Ie Coultre 110—130 ct., Pernettia (kluit) per stuk II15'ct. GOUDA, 28 November. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1243 stuks, waarvan 28 magere var kens. Prijzen van f.2545 per stuk; 606 biggen, f.1046; 24 runderen, 46 nuchtere kalveren, 9 graskalveren, overgenomen door de Ncderland- sche Veehouderij Centrale; 38 bokken en gel ten. f.6—9 per stuk. Handel redelijk. - Alge- meene markt Aangevoerd 92 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rijksmerk f. 41.50; 2de kwial. f.4041; handel vlug. Coop. Zuid-Holl. Eier- veiling. Aangevoerd 43.000 kipeieren, verkocht tegen regeerIngsprijzen. HAZERSWOUDE. 27 Nov. Aangevoerd 1357 eieren. Prijs f. 1.05 per K.G. HONSELERSDIJK, 27 Nov. Groentenveiling. Alicante 40—50 ct„ peren 1619 ct„ snljboonen 40 ct., groene kool 3 ct„ sav. 3% ct.. roode kool 3 ct.. spruiten 14 ct.. uiten 26 ct.. tomaten 12 13 ct.. C 10 ct.. CC 7^ ct. per kg.; prei 2.905.10 nero 14.00 per 100 kg.; bloemkool 6—12 ct,. 2e 3 ct. per stuk. sla 2102.30 selderij 0.501.10, per 100 andijvie 1220 ct., boerenkool 1015 ct. per bak. HONSELERSDIJK, 27 Nov. Centr. Westl. Bloe menveiling. Anjers 3.108.30, calla 2223. ame- rilly 9—14, gerbera 6.40. germ 815. sax 1317, yellow 8—13 per 100; plumosa 1442, sprengery 21—24. freesia 1119. geel 3744, herco 17—25, bilandel 9—19. westlandia 1317. tros germ 11— 25. jozef 1219 per bos; begonia 2155, kalan- choe 2426 ct. per pot. LEIDSCHENDAM, 26 Nov. Kropsla. Ie so^rt 3.003.50, idem 2e soort 3.00, Stoofsla 3.00'10, Peen 7.508.10, Tomaten, midd. 3.704.60 n, groote ronde 3.805.00, idem 2e soort 3."° n- dijvie per 100 K.G. 3.00—3.50, Spinazie per 4 K G. 0.760.85, Selderij 1.40—1.80, Schorseneeren 7.0<fc Raapstelen 1.401.70. 3—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3