STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 28 November 1940 Een onopgemerkt voorbijgaand jubileum 0FFICIEELE KENNISGEVING Zeeuwsch Studentendispuut bestaat 125 jaar rfiMS afzijn nu&tiAjcC Verspreide Berichten 75 jaar bestaan der Schouwburgvereeniging •ïffiAVS VAAVAÏÜ' lenuwpy* instanUneM^ Rijnland's bundergeld verhoogd van f3 tot f4.30 Laatste Berichten Binnenland Auto met vier personen te water Het Collegium „Non Sordent in Undis". DE JOHNSON-ACT. Het besliut van senator Jonrnson. den gees telijken vader van de bekende Johnson-act, (de wet, die verbiedt, dat de Ver. Staten credieten verleenen aan landen, die hun oorlogsschulden niet hebben voldaan) Was hington te verlaten en zich naar zijn huis in Californië te begeven wordt in diploma tieke en congreskringen beschouwd als een definitieve aanwijzing, dat voor den derden Januari, den dag waarop het nieuwe con gres bijeenkomt, niet over financieele hulp aan Engeland zal worden gesproken. De voorzitter van de buitenlandsche poli tiek senaatscommissie, Géorge, verklaarde, dat Johngop jn^t .een gerust hart op reis kan gaan. daar tijdens zijn afwezigheid geen poging zal worden gedaan, de John son-act te wijzigen. In aansluiting hierop wordt reeds ge meld.: De buitenlandsche Senaatscommissie heeft eenstemmig besloten de debatten over de financieele hulpverleéning aan Engeland te verdagen totdat het nieuwe Congres, be gin Januari 1941, zal bijeenkomen. (D.N.B.). 1484 (Ingez. Med.) COMMUNISTISCHE PARTIJ IN ZWITSERLAND VERBODEN. De Zwitsersche Bondsraad heeft op grond van artikel 102 van de grondwet en op grond van artikel 3 van het besluit van den Bondsraad van 30 Augustus 1939 betref fende maatregelen tot bescherming van het land en tot handhaving van de neu traliteit besloten tot ontbinding van de communistische partij in Zwitserland. Dientengevolge zullen alle in Zwitserland bestaande communistische organisaties worden opgeheven en zal haar iedere ver dere activiteit worden verboden. Het verbod heeft ook betrekking op ver- eenigingen, die in de plaats komen van de verboden organisaties. Verder mogen com munisten geen lid zijn van de organen van federatie, kanton en gemeente. (D.N.B.) BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. In den Indischen Oceaan. Het Britsche koopvaardijschip Port Bris bane is naar de Australische minister van marine Hughes heeft medegedeeld, vijf da gen geleden op den Indischen Oceaan door een Duitschen oorlogsbodem tot zinken ge bracht. Een Australisch oorlogsschip is in een Australische haven aangekomen met 27 overlevenden. De Port Brisbane was 8700 brt. groot en was in Londen geregistreerd. (D.N.B.) DUITSCHITALIAANSCHE INDUSTRIE BESPREKINGEN. Nog deze maand zal, naar wij vernemen, aldus het A.N.P., te Milaan een delegatie van Duitsche fabrikanten aankomen, om met den fascistischen bond van industrlee- len onder leiding van graaf Volpi de reeds sinds jaren gevoerde onderhandelingen voort te zetten. Deze bespreking sluit aan bij het bezoek, dat Italiaansche zakenlie den onder leiding van dr. Molfino onlangs aan Duitschland gebracht hebben. Het zou verkeerd zijn aan elk dezer ont moetingen een bijzondere be teekenis te verleenen. De ontmoeting heeft veeleer tot doel, om de productie der beide landen in te stellen op de behoeften van het onder gemeenschappelijke leiding staande gebied van het Europeesche vasteland en eener- zijds overproductie,anderzijds leemten in de productie, te vermijden. Daarbij zal er uiteraard voor gezorgd worden, dat met be trekking tot prijzen-en.leveringsvoorwaar den door de fabrikanten van beide landen naar dezelfde beginselen te werk wordt ge gaan. Het groote belang, dat de Italiaan sche regeering aan deze onderhandelingen hecht, blijkt wel uit liet feit, dat Mussolini den leider der delegatie, graaf Volpi, ont vangen en met hem de richtsnoeren be sproken heeft. DE HOUDING VAN BULGARIJE. De vroegere Bulgaarsche minister-presi dent professor Alexander Zankoff heeft in de Sobranje, tijdens de debatten over het antwoord op de troonrede van den koning in een redevoering betoogd, dat thans twee wereldstelsels in strijd tegenover elkaar staan: het stelsel van het socialisme, verte genwoordigd door Duitschland, Italië en de Sovjet-Unie, en het stelsel van het kapita lisme van Engeland en van de V. St. van Noord-Amerika. Bulgarije behoort ongetwij feld tot het stelsel van het socialisme. Voorts constateerde Zankoff met voldoe ning de ontwikkeling der betrekkingen tus- schen Bulgarije en de Sovjet-Unie. Zeer scherp critiseerde Zankoff de Turksche pers die hij verweet, volkomen ongegronde ver dachtmakingen aan Bulgarije te richten. (DNB) LAGERHUISCRITIEK OP ENGELSCHE REGEERING. Enkele Lagerhuisleden, onder wie de voor malige minister van oorlog, Hore Belisha, en de bekende labour-afgevaardigde Shin- well. hebben in het Britsche parlement he vige aanvallen op de Engelsche regeering ge richt, naar uit Londen wordt gemeld. Zij beweerden, dat de scheepsbouw den laatsten tijd in Engeland ernstig te kort was ge schoten. Shinwell verlangde, dat de regee ring in de toekomst meer voor den Engel- sohen scheepsbouw zou doen. Ook moest de nog steeds groote werkloosheid in het land verdwijnen. Hore Belisha en een andere nationaal- liberale afgevaardigde critiséerden de situ atie van Engeland op scheepvaartgebied scherp. Het is te betreuren, zoo betoogde Belisha, dat Engeland er niet in is geslaagd Italie's deelneming aan den oorlog aan de zijde van den tegenstander te beletten, want daar door is Groot-Brittannië niet in staat sterke vlootstrijdkrachten uit de Middellandsche Zee voor gebruik in de Engelsche wateren terug te trekken. Op deze aanvallen antwoordde minister Greenwood o.a.: niet te ontkennen valt, dat Heden gaat een jubileum onopgemerkt voorbij, dat anders zeker zou.zijn herdacht en die herdenking overwaard is. Dit laatste is dan ook de reden, dat wij, al dwingen de tijdsomstandigheden dan ook tot een her innering zonder meer. toch eenige aandacht willen schenken aan wat nu voorbij schiet in den maalstroom der gebeurlijkheden zonder eenig uiterlijk vertoon Welk jubileum aldus verschiet? Het 75- jarig bestaan van de Schouwburgcommis sie! Of, beter gezegd, de Schouwburg-ver eeniging. waarvan naar buiten slechts blijkt door de commissie. 75 jaren heeft zij den Schouwburg aan de Oude Vest thans beheerd en dat is geen sinecure geweest. Op tooneelgebied is in al dien tijd een schat van cultuur geschon ken, waarvan slechts te betreuren is, dat niet een grooter deel der Leidsche burgerij daarvan heeft genoten. Nog te weinig is het besef in vele kringen doorgedrongen, dat ook via tooneel een opvoedende taak is weg gelegd. Daarnevens komt dan nog opera, operette, cabaret, dans en concert. Maar in hoofdzaak was het toch het tooneel, dat gecultiveerd werd. 28 November 1865 werd in den toen ge- restaureerden schouwburg de eerste voor stelling onder de auspiciën van de Schouw burgvereeniging gegeven. Hoeveel voorstel lingen zijn er nadien gevolgd Laat ons in het kort iets vermelden van de historie der jubilaresse. Op 12 Januari 1864 riep de heer mr. C. W. Hubrecht een aantal notabelen bijeen om te trachten hier ter stede iets goeds tot stand te brengen op tooneel- en concert- gebied. want het bestaande voldeed'geens zins. Het waren zeer omvangrijke voorstel len, die gedaan werden: een groot gebouw op de Ruïne, waarvan alleen de bouwkos ten reeds 250.000 gulden bedroegen. Het ge heel zou het karakter van een sociëteit dragen. Dit bedrag was evenwel onmogelijk bijeen te krijgen en hetzelfde lot viel ten deel aan een gewijzigd plan om alleen een concertgebouw te doen bouwen, waarvan de kosten op f. 136.000.waren geraamd. De Ruïne-plannen waren gekelderd! Toen werd het over een andere boeg ge worpen. De zich gevorijid hebbende com missie, mr. Hubrecht, reeds genoemd als voorzitter, en voorts de heeren P. L. C. Driessen (secretaris), D. A. Schretlen (pen ningmeester), H. J. Halbertsma en B. F. Krantz, wist zich voor f. 20.000.in het be zit te stellen van den bestaanden schouw burg aan de Oude Vest, waarvan de aan- deelen in handen waren van de heeren H. J. van Staveren, C. M. Bronkhuizen en W. F. van Hartrop. Hierop volgde een beroep op de burgerij om steun om het gebouw te moderniseeren en daaraan werd voldaan. Een som van bijkans f. 60.000.werd in aandeelen van f. 250 bijeen gebracht, ter wijl de Gemeenteraad een subsidie van f. 1500 per jaar toezegde. Het was op 28 November 1865, dat de eer ste voorstelling plaats vond. Opgevoerd werden: De geleerde vrouwen van Molière en Madalaine la Sabatlère door het gezel- shcap Roobol, Tjasink en Peters. Nauwelijks een jaar oud, verloor de ver eeniging door het faillissement van een kassierskantoor hier ter stede een groot deel van haar vermogen, doch men hield het hoofd er voor en met succes. Onder ge- INKWARTIERING DUITSCHE WEERMACHT. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de za ken betreffende de inkwartiering niet meer worden behandeld op de afdeeling Finan ciën, maar op de afdeeling Bevolking, Bur gerlijke Stand en Militaire Zaken der ge meente-Secretarie. In verband hiermede moeten de inkwar tieringsbiljetten, zoowel door particulieren als door hotels en pensions, van Maandag 2 December a.s. af. worden ingediend op laatstgenoemde afdeeling, bureau Kostwin nersvergoeding, gevestigd in het Nieuwe Raadhuis, ingang Breestraat onder het bordes. Genoemd bureau is geopend van 9.30 uur tot 12 uur en van 13.30 tot 15 uur (des Za terdags van 9.30 tot 12 uur). De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 28 November 1940.; 3954 de toestand er tegenwoordig voor de Brit sche koopvaardij eenigszins donker uit ziet. De scheepvaart heeft over het algemeen zwaar geleden onder de Duitsche aanvallen. Men bevindt zich in een toestand, die gelijkt op dien van April 1917. De regeering zal evenwel alles doen om den scheepsbouw te stimuleeren. Engeland hoopt daarbij ook op de hulp van de V St. Voorts zeide Greenwood nog: Wanneer de admiraliteit er niet voor zorgt, dat de Britsche scheepvaart een ze kere mate van veiligheid krijgt, zal de toe stand „zeer ernstig" worden. Men moet toe geven, dat het tempo van de Britsche be wapeningsproductie als gevolg van de Duit sche luchtaanvallen langzamer wordt. En geland is nog niet aan het einde van de moeilijkheden. Deze zullen veeleer nog toe nemen. De minister van arbeid, Bevin, kon digde aan, dat de komende zes maanden opnieuw een groot aantal mannen in het leger zal worden opgenomen (D.N.B.). lukkige omstandigheden werd het 25-jarig bestaan gevierd in 1890. Het bestuur werd toen gevormd door de heeren: mr. H. L. A. Obreen, Henri van de Velde, A. D. D. Schret len. prof. dr. J. H. C. Kern en L. F. Proot. Opgevoerd werd door de Rotterdammers onder Le Gras en Haspels De Kiesvereeni- ging van Stellendijk van Lodewijk Mulder. Daarna ging het bergaf; het dividend daalde van 3 op 2 pCt. en zelfs tot 1 y2 en dat leidde tot het meest bewogen jaar der vereeniging in 1898. Met het oog op brand gevaar ordonneerden B. en W. van Leiden ingrijpende maatregelen, waarvan de kos ten op f.8000.werden begroot, terwijl de reserve slechts ruftn f. 1700.— bedroeg. Zeer rumoerige vergaderingen hadden plaats met als eindresultaat, dat een voorstel van prof. Siegenbeek van Heukelom werd aan genomen om een 3 pCt. leening te sluiten gedurende 15 jaar f. 1500.— subsidie te vra gen en gedurende dien tijd afstand te doen van elk dividend. Sedertdien is de vereeni ging een liefdadigheidsinstelling voor de burgerij Doch nieuwe onweerswolken dreigden tengevolge van het feit, dat bestuur, ge meentebestuur en gemeentewerken slecht met elkaar konden opschieten. Zoodanige eischen werden gesteld, dat het bestuur een voorstel tot liquidatie indiende en aftrad, toen dit, gelukkig, verworpen werd. Het nieuw gekozen bestuur greep met krachtige hand in en onder leiding van architect Paul werden tal van verbeteringen aan gebracht, die groote sommen hebben ver slonden, doch waaruit ten slotte is gegroeid het gebouw, zooals wij dat thans kennen. Voor moderne begrippen zeker niet ideaal, doch de acoustiek is uitmuntend en het geheel heeft toch iets knus. Ziedaar heel in het kort iets uit de ge schiedenis. In 1915 had een glorieuze 50-jarige her denking plaats. Het bestuur werd toen ge vormd door de heeren: prof. S. J. Focke- ma Andreae, G. Gerlings. A.D. Vijgh, André de la Porte, J. Hartevelt Azn. en A. Goe- koop. Gegeven werd de Qulnney's van H. A. Vachell door de Haghespelers. Het werd een gloeiende jubileumvoorstelling met tal van speeches, aanbieding van een „gave" (ruim f. 1100.eet. Dit stelde weer in staat ver dere verbeteringen irr te voeren. En nu gaat het 75-jarig bestaan onopge merkt voorbij het is nu eenmaal niet anders. Laat ons echter hopen, dat spoedig weer andere tijden zullen volgen en dat het schouwburgbestuur zijn krachten dan weer geheel zal kunnen ontplooien tot heil der burgerij van onze goede oude Sleutelstad. Veel zou nog te schrijven zijn geweest over repertoire, over de Studentenbanken, v/aar het wel eens erg rumoerig kon toe gaan etc., doch wij meenen thans hierme de to kunnen volstaan. Als is er dan geen feest bij het jubileum, wij wilden niette min toch even do aandacht vestigen op' wat stil voorbij glijdt. Het Schouwburgbestuur had daarop o.i. recht! 3028 De boste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd (Ingez. Med.) 3021 (Ingez. Med.) DR. L. U. DE SITTER BENOEMD TOT CONSERVATOR. Bij beschikking van den wnd. secretaris generaal van het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is voor het jaar 1940 benoemd tot conservator bij de geologie en mineralogie aan de Rijks universiteit alhier dr. L. U. de Sitter. DE BEGROOTING 1941 VASTGESTELD. In de gisteren alhier gehouden vereenig- de vergadering van het hoogheemraad schap van Rijnland werd tot lid der finan cieele commissie benoemd de heer W. M. van der Salm te Zoeterwoude. Besloten werd tot het verlengen van een aantal huurovereenkomsten. Aan den in Amstelland gelegen Buiten Westerpolder bij Leimuiden werd opnieuw vergunning verleend tot uitwatering op Rijnland, ter wijl aan de gemeente Amsterdam vergun ning werd verleend tot het door middel van een te stichten gemaal in den voormaligen Rietwijkeroorderpolder uitslaan op Rijn lands boezem van water van den in Am stelland gelegen Buitendijkschen Buiten- velderschen polder. Besloten werd tot het sluiten van twee geldleeningen, elk van f. 100.000 tegen een rente van 4 1/4% ter bestrijding van bui tengewone uitgaven, voornamelijk voort vloeiende uit den bouw van een schut- en keersluis in de Nieuwe Gouwe te Gouda; voor beide leeningen werd een geldschieter gevonden. Daarna werd besloten tot het verzekeren van alle belangrijke gebouwen en kunst werken van Rijnland tegen oorlogsmolest bij „Nieuw Molest-risico" van Centraal Be heer. Nadat een aanvulling werd vastgesteld van de salarisverordening ten behoeve van het scheppen van de functie van motor drijver aan het Dieselgemaal te Spaam- dam, werd overgegaan tot de behandeling van de begrooting voor 1941. Die begroo ting, welke inhoudt, dat het bundergeld wordt verhoogd van f. 3 tot f. 4.30, werd vastgesteld met een balanscijfer voor den gewonen dienst van f. 577017.55 en voor den buitengewonen dienst met een balanscijfer van f. 904884.97. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mej. A. E. A. Kramer (Leiden) en öe heer L. W. Sluyterman van Loo (Den Haag) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Electrische Grof- en Kunstsmederij en Technisch Bureau M. den Os en Zonen. Heerengracht 85 en 87, Leiden. Overleden vennoot M. den Os Sr., dd. 19 Nov. 1940. L. Demmenie en Zoon, Haarlemmerstraat 169, Leiden. Kantoorboekhandel en bu- reaux-installaties; fabriek van cartonnages en losbladige boeken en drukkerij. Uittre dend Procuratiehouder: F. F. K. Grönlng, Leiden, dd. 23 Nov. 1940. WEER EEN RUIT VERBRIJZELD. Gisteravond te omstreeks kwart over ne gen is een ruit van „Het Nationale Dag blad" aan de Kaiserstraat met een straat klinker ingegooid. De dader had weinig moeite om in de duisternis te ontkomen. ALLEN OMGEKOMEN. Misleid door duisternis en regen is in den afgeloopen nacht op den Buikslcter- weg een personenauto, waarin vier perso nen hadden plaatsgenomen, te water gere den met het noodlottige gevolg, dat alle in- zilenden den verdrinkingsdood stierven. Nabij het politleposthuis op den Buikslo- terweg heeft de autobestuurder naar alle waarschijnlijkheid zich in den weg verbist. In plaats van rechtsaf te slaan ls hij met zijn wagen rechtuit gereden, het water in. Twee agenten van politie, die het rootie achterlicht van de auto in het water zagen verdwijnen, waarschuwden onmiddellijk brandwer en G.G. en GD. Ondanks dé energieke pogingen om de inzittenden in veiligheid te brengen, slaagde men hier niet in. Tpen de auto op het droge gehaald was, waren de deuren en ramen nog dicht. De levensgeesten der vier inzittenden kon den' niet meer opgewekt worden. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Gisteravond is de 18-jarige W. J. M., wo nende te Groningen, die per rijwiel op de Oosteriiamrikkade reed, vermoedelijk mis leid door de duisternis, te water geraakten verdronken. NIEUWE UITBREIDING VAN HET N.V.V. Verzekeringsagenten toegetreden. De bond van vertegenwoordigers van verzekeringsmaatschappijen en ziekenfond sen heeft tot het Nederlandsoh Verbond van Vakvereenigïngen het verzoek gericht, zich bij dit Verbond te mogen aansluiten. Dit verzoek is door den commissaris van het N.V.V., den heer H. J. Wouden berg, ingewilligd. De af deelingen van den nieuw toegetreden bond, die vroeger tot het -centraal lichaam slechts een federa tieve verhouding bezaten, zullen thans in een gecentraliseerd verband worden om gezet. Na de toetreding van dezen bond tot het N.V.V. zijn de besprekingen aangevangen, die ten doel hebben te geraken tot een fusie met den Algemeenen Nederlandschen Bond van Verzekeringsagenten, ziekenfond boden en incasseerders. Honderden Neder- landsche arbeiders zijn door deze aanslui ting aan het centraal verband van de N. V.V.-organisatie toegevoegd. BENOEMINGEN. Bij besluit van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justi tie zijn benoemd: tot griffier van den Hoogen raad der Nederlanden, mr. A. B. Somer, thans sub stituut-griffier bij dien Raad; tot raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam, mr. H. D. Feenstra, thans rechter in de rechtbank te Amsterdam; tot president van de rechtbank te Utrecht, mr. H. M. Fruin, thans rechter in de rechtbank te Alkmaar; tot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar mr. H. B. de Bruyes Tack, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Alkmaar; tot griffièr van de rechtbank te Gronin gen, mr. W. G. Wiemann, thans substituut- griffier bij de rechtbank te Groningen. CREMATIE PROF. DR. E. D. WIERSMA. In het crematorium op Wester veld vond gistermiddag de crematie plaats van wij len prof. dr. E. D. Wiersma, in leven hoog leeraar aan de universiteit te Groningen. De plechtigheid werd door vele collega's van den overledene zoowel van de Gro- ningsche als van andere universiteiten in den lande bijgewoond. Verder waren ook de studentencorpsen vertegenwoordigd. Uit Leiden waren aanwezig de professoren J. van Bemmelen en J. van der Hoeven. Er werd bij de plechtigheid niet gespro ken. Nadat de baar was neergelaten, dank te de4 zoon van den overledene, dr. D. Wiersma uit Den Haag de aanwezigen voor hun belangstelling. - Wij lezen in „Virtus Concordia Fides", het orgaan van het Leidsch Studentencorps: „Voor alle Zeeuwen, die in Leiden stu- deeren of gestudeerd hebben, is 3 December a.s. een gedenkwaardige dag: dan zal het n.l. 125 jaar geleden zijn, dat een aantal oud-leerlingen van de Latijnsche School te Middelburg een dispuut oprichtte, waar van alleen Zeeuwen lid konden zijn. Reeds op 8 Maart 1813 werd door eenige leerlingen van deze school het dispuut ..Fide, Amicitia et Virtute" opgericht. Toen in 1815 een aantal leden dezer vereeniging, „tot hoogere lessen bevorderd zijnde, zich naar het Leydsch Atheen begaf om zich al daar op de studiën te gaan toeleggen" zooals we het in de oude notulen beschre ven vinden werd besloten, het dispuut te splitsen in een Middelburgsche en een Leid sche afdeeling. Deze splitsing kwam op 3 December 1815 tot stand. Daar het voor de beide afdeelingen, door de gebrekkige ver keersmiddelen. niet mogelijk was, in gere geld contact met elkaar te blijven, besloot men in 1820 de banden te verbreken. De Middelburgsche afdeeling behield den naam „Fide, Amicitia et Virtute", terwijl de Leidsche afdeeling den naam Collegium ïllustre c.s. „Non Sordent in Undis" aan nam. Oorspronkelijk had „Non Sordent" driemaal per jaar Dies, n.l. op 8 Maart hieruit blijkt tevens, dat de verstandhou ding met „Fide, Amicitia et Virtute" goed bleef in Oct., wanneer de naamsverande ring werd herdacht, en tenslotte op 3 Dec. Ook dit jaar bleek nog, dat „Non Sordent" zijn oorsprong niet vergeten heeft: het was ook vertegenwoordigd bij het 15e lustrum van de Middelburgsche Gymnasiastenver- eeniging „Nihil Sine Labore", een opvolg ster van „Fide, Amicitia et Virtute". „Non Sordent" was bij zijn oprichting een dispuut, dat om de 14 dagen, op Zondag avond, bijeenkwam ten huize van één der leden. Dan werden in het Latijn stellingen verdedigd voorbeelden hiervan vinden we nog in de oude Thesesboeken in het „Nederduitsch" werden verhandelingen ge houden over letterkundige, geschiedkun dige en wijsgeerige onderwerpen, men be sprak boeken en citeerde. Langzamerhand verdringt echter de gezelligheid het ern stige dispuutleven en de notulen beginnen melding te maken van diners, „partijen" en reisjes, niet alleen in eigen land, maar zelfs naar Keulen en Bonn. wat in dien tijd in Leiden als een belangrijke gebeurtenis gold. In 1901 werd het karakter van „Non Sor dent" definitief veranderd. Na de oprich ting van het Pan Provinciaal Congres nam „Non Sordent" hierin natuurlijk een be langrijke plaats in. Deken van den Raad der Ouden is altijd een lid van „Non Sordent", terwijl we ook in het bestuur vrijwel steeds een „Non Sordent"-lid aantreffen. Het gezelschap mocht oorspronkelijk uit niet meer dan twaalf leden bestaan, die in Zeeland moesten wonen of daar geboren zijn. Bovendien moesten ze als student zijn erkend en aangenomen „bij één der aan de Leidsche Hoogeschool gewettigde Senaten". Na het verdwijnen van deze Senaten wierp zich' een Collegium Civitatis Academicae Lugduno-Batavae Supremum op als hoofd van de Leidsche studentenwereld, dat er bij het Collegium ïllustre op aandringt, slechts leden van het L.3.C. tot leden van „Non Sordent" te willen inaugureeren. Hierover werd door het Collegium ïllustre afwijzend beschikt, doch weldra nemen ook leden van „Non Sordent" zitting in het Collegium Su premum en wordt een dronk uitgebracht op het L.S.C. In 1859 wordt de wet zoodanig gewijzigd, dat slechte leden van het Leid sche Studenten Corps lid van „Non Sor dent" zullen kunnen worden. Het 'Collegium ïllustre verkreeg het recht, de blauwe plui men van het Collegium Supremum te voe ren en zijn vaandel voor dat van het L.S.C. uit te dragen. Deze rechten werden nog eens geëerbiedigd in de Corpsvergadering van 17 Maart 1924. „Non Sordent" heeft in zijn 125-jarig be staan een belangrijk archief aangelegd. Hierin vindt men o.a. het beroemde Choco- ladeboek, de namen van alle leden sinds 1815 bevattende, en het rad, waaraan Neer- lands gróótste admiraal, de Zeeuw Michiel Adriaansz. de Ruyter, in zijn jonge jaren placht te draaien. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2