DONDERDAG 28 NOVEMBER 1940 No. 24749 Tientallen leiders van het oude bewind in Roemenië gefusilleerd Rond de Middellandsche Zee Verduisteren: Siste Jaargang Andere oud-minisiers gevangen genomen De Diplo over Engelands behoefte aan hulp Uit Frankrijk Uiteenzetting van graaf Csaky Joden uit openbare diensten ontslagen Italiaansch W eermachtsber icht 'n TIP VAN BOOTZ Uit Amerika 17.33 uur 9.24 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ135 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 pér 3 mnd.) In den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn in de militaire gevangenis, aldus een bericht van het D.N.B. uit Boekarest, 64 politieke gevangenen door een groep legionnairen doodgeschoten. Onder hen bevindt zich de vroegere mi nister-president en minister van oorlog ge neraal Argeseanu, die er voor aansprake lijk gesteld wordt., dat na den dood van Calinescu meer dan 1000 grootendeels on schuldige legionnairen gedood werden, de voormalige minister van veiligheid en pre fect van politie te Boekarest generaal Ma- rinescu, chef van den geheimen dienst Moruzow, die voor ex-koning Carol een eigen verspiedings- en informatiedienst had opgezet en vele anderen, die bij den moord op Codreanu en 13 legionnairs be trokken waren en tijdens het vroegere be wind op den voorgrond traden. Het staat nog niet vast, van wien dat be vel uitging. Gisterochtend vroeg werden andere personen van het oude bewind ge vangen genomen, o.a. de laatste minister president van het Carol-regime' Gigurtu, de ex-minister-president Argetoianu en ge neraal Ilasievici, de laatste chef van het militaire huis van koning Carol. Omtrept de redenen van de arrestaties tast men nog in het duister. Nader wordt gemeld: De 's nachts ge vangen genomen functionarissen (w.o. ook nog de vroegere premier Tatarescu), zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Door toe doen van den plaatsvervangenden premier en commandant van de legionnairsbewe- ging, Horia Sima, begaven zij zich naar lïfet ministerie van binnenlandsche zaken, waar zij op het oogenblik nog in een soort vrij willige hechtenis vertoeven. Naar van bevoegde zijde verluidt, ge schiedde ook hun arrestatie in den loop van den nacht met 't doel, hen te bescher men voor de bijzondere maatregelen, die, gezien de groote opwinding der legionnairs over de beestachtige wijze van vermoor ding van Codreanu, wiens graf gisteren blootgelegd werd, mogelijk werden geacht. Behalve reeds gemelde terechtstellingen in den nacht van 26 op 27 Nov. in de mili taire gevangenis van Jiliva bij Boekarest, zijn in den loop van den dag nog meer ge wezen functionarissen door legionnairs doodgeschoten, doch hieromtrent ontbre ken nog nadere bijzonderheden. Bekend is slechts, dat zich onder hen de vroegere secretaris-generaal van de nationale boe renpartij, Madgeanu, bevindt, die, zij het ook niet onder de Carol-dictatuur, her haaldelijk minister was, doch buitengewoon sterk links georiënteerd was. Het minister-presidium heeft een offi cieel communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt: In den afgeloopen nacht is een groep le gionnairs, die bezig waren met de opgra ving van Codreanu en de anderen, die in de militaire gevangenis van Jilava vermoord waren, de gevangenis binnengedrongen en heeft enkele der aanwezige politieke arres tanten dood geschoten. Deze legionnairs hebben de doodgeschoten personen schul dig geacht aan den moord op Codreanu en de anderen. Generaal Antonescu en Horia Sima keu ren deze daad af. Generaal Antonescu en de legionnaire beweging staan op het standpunt der gerechtigheid en wettigheid. De daders worden streng gestraft. Horia Sima heeft een proclamatie aan de iegionnairsbeweging uitgevaardigd. Deze luidt als volgt: Er bestaat één enkele wet: de redding van het vaderland. Alle individueele initia tieven brengen het vaderland in gevaar. Dat zijn misdaden en zij zullen worden ge straft. Ik beveel alle legionnairs op het standpunt van den capitan te blijven staan, die ons steeds gerechtigheid heeft bevolen. De oproep eindigt met de woorden: Kame raden. orde en discipline. In een tweede proclamatie aan de Iegion nairsbeweging vernieuwt aoria Sima na mens ,de beweging de gelofte van trouw aan generaal Antonescu en belooft hem on- voorwaardelij ke gehoorzaamheid. DE EVENTUEELE VERKOOP VAN STEUNPUNTEN. Met bepaald meedoogenlooze openhartig heid heeft de minister van scheepvaart, Ronald Cross, gewezen op de fatale moei lijkheden, waarmede de ravitailleering van Engeland thans als gevolg van den oorlogs toestand te kampen heeft, zoo schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz. Lord Lothian heeft zich niet met verkla ringen tevreden gesteld, aldus betoogt de Diplo, maar hij heeft luidkeels een kreet om hulp geslaakt, waarbij hij vooral te ver staan gaf, dat Engeland, afgezien van zijn rijke hulpbronnen, thans na anderhalf jaar niet meer in staat is zonder meer zijn om vangrijke noodzakelijke bestellingen te be talen, ofschoon het zeker nog lang niet be reid is zijn faillissement aan te vragen. Aan den anderen kant bestaat evenwel nog de Amerikaansche neutraliteitswetge- ving, die a priori de tactiek van nimmer aflosbare schulden buiten sluit. Met het oog op deze moeilijkheden, die voorloopig bezwaarlijk te overwinnen zijn, wordt derhalve reeds thans druk gediscu teerd over een reeks andere recepten. De een probeert ondanks alles de hooge cre- diet-saldi, die Engéland nog in Zuid-Ame- rika bezit, in het middelpunt der belang stelling te plaatsen, vooral omdat zij zich ook uitstekend leenen tot overmaking naar Noord-Amerika. Anderen daarentegen wij zen op het feit, dat de Britsche bezittingen, waar de Ver. Staten tot dusver slechts bij pachtovereenkomst steunpunten verworven hebben, ook als geheel in aanmerking zou den komen als koopobject. Hier te lande, zoo vervolgt de Diplo, in teresseert men zich in de eerste plaats voor de principieele zijde van de aangelegenheid. In Engeland legt men zich er dus bij neer, dat de uitverkoop van het Empire thans kan beginnen en ook de goede vrienden aan de overzijde van den Oceaan hebben er blijkbaar niets op tegen van hun kant het eerst van dezen uitverkoop te profitee red Niemand zal evenwel kunnen beweren, dat zoodra eenmaal dit beginsel wordt aan vaard, n.l. de toelaatbaarheid van den af stand van militair belangrijk traditioneel Britsch kroonbezit, dit eenzijdig tot b.v. het Westelijk halfrond beperkt zou kunnen worden. In elk geval is de ban gebroken, zoo be toogt de Diplo: Engeland komt er rond voor uit, dat er bepaalde omstandigheden bestaan, die het kunnen noodzaken steun punten op te geven en dus in de toekomst te ontberen. Des te gemakkelijker zal het zich er derhalve reeds thans aan gewennen ze ook daar te verliezen, waar him tot dus ver de rol van onoverwinnelijke positie toe bedeeld was en waar zij steunpunten zijn geworden voor de Britsche oorlogvoering in strijd met het volkenrecht en voor de na burige volken tot'plaatsen van ondraaglijke tyrannie en onderdrukking. Ook hier zal, zoo wordt tot besluit opgemerkt, zij het ook langs andere wegen, het noodlot zich onaf wendbaar voltrekken. BRITSCHE BOMMEN IN ZUID-FRANKRIJK. Volgens een bericht van de „Nouvelliste" uit Avignon hebben Britsche vliegtuigen in, den nacht van 25 op 26 November tusschen middernacht en één uur boven de plaats Entregues in het departement Vaucluse ge vlogen en daarbij bommen geworpen. Er werd materieele schade aangericht. De militaire autoriteiten hebben een onderzoek gelast. (D.N.B.) FRANSCHE BEVOLKING UIT LOTHARINGEN GEËVACUEERD. United Press meldt: Van toonaangevende Duitsche zijde is medegedeeld, dat ongeveer 60.000 Fransch-sprekende inwoners van Lo tharingen naar Frankrijk zijn overgebracht. De evacuatie is op 21 November jl. voltooid. Naar verluidt, zouden de daardoor vrijge komen woningen, alsmede andere niet-ge- bruikte huizen binnenkort ter beschikking gesteld worden van 120.000 Rijksduitsche staatsburgers. Een deel daarvan heeft ten gevolge van den oorlog hun woning ver loren. Voorts wordt gezegd, dat de 60.000 naar Frankrijk gebrachte Franschen de rest. vormden van de Fransche bevolking van Lotharingen De andere bewoners waren bij het begin van den oorlog of bij den aanvam: der gevechten om de Maginotlinie, door de Fransche autoriteiten geëvacueerd. De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken, graaf Csaky heeft voer de- buitenlandsche commissies van beide Hyizen van den Rijksdag een eensluidende verklaring afgelegd, waarin hij de redenen uiteenzette, welke Hongarije tot toetreding HOOGESCHOLEN TE DELFT EN LEIDEN GESLOTEN. lïet A.N.P. meldt: Ter verzekering van de open bare veiligheid, rust en orde in de bezette Nederlandsdhe ge bieden, heeft het bevoegde bu reau van den rijkscommissaris bet noodig geoordeeld, tegen de Joden, die een openbaar imbt bekleeden of in openba ren dienst werkzaam zijn, we gens de tegen de bezettings mogendheid gerichte actie van bet Jodendom maatregelen te nemen. Op grond van een rondschrijven is derhalve be paald, dat zulke Joden uit hun ambt of uit hun werkkring die nen te worden ontslagen. Hun aanspraken op uitkeeringen op grond van hun werkkring of op andere tegenprestaties van ma- terieelen aard blijven daarbij onaangetast. Met miskenning van het doel van dezen maatregel hebben de studenten te Delft en Leiden voor de Joden partij getrokken en het bezoeken der colleges voor den tijd van 48 uur uitge steld. Als algemcene waarschu wing heeft de commissaris-ge neraal voor bestuur en justitie zich genoodzaakt gezien, de technische hoogeschool te Delft en de universiteit te Leiden alsmede de daaraan verbonden instituten voor de studenten van alle jaarklassen onmiddel lijk tot nader order te sluiten. tot het driemogendhedenpact bewogen heb ben. Het driemogendhedenpact van Berlijn, zoo betoogde de minister, biedt Hongarije tastbare voordeelen. In de doelstellingen van dit pact is niets vervat, wat met de buitenlandsche politieke doelstellingen van Hongarije onvereenigbaar is. Hongarije heeft piet de toetreding ook het doel ge had zijn in een 22-jarigen harden en taaien strijd verkregen resultaten in het kader der machtsgroepeering van het driemo gendhedenpact te beveiligen. Het heeft ook tijd moeten winnen om den inwendigen op bouw des lands met volledige energie voort te zetten, om in rust de voorwaarden te scheppen tot een succesvollen strijd tegen mogelijk nog te verwachten teisteringen, en ten slotte de uitbreiding van het buiten landsche politieke stelsel te kunnen voort zetten. De Hongaarsche regeering wil haar be trekkingen jegens Joegoslavië nog nauwer aanhalen. Ik heb, zoo zeide Csaky letterlijk, reden om aan te nemen, dat men er in Belgrado net zoo ever denkt. Wij hebben er geen belang bij, dat de Joegoslavische staat politiek of economisch zwakker wordt en ook Joegoslavië heeft belang bij een ster ken en betrouwbaren Noordelijken nabuur. De omstandigheid, dat de Hongaarsche re geering vrijwillig en uit eigen belang be paalde grenzen heeft geplaatst aan haar buitenlandsche politieke optreden, betee- kent niet, dat zij van het recht afziet om vrije besluiten toe nemen. Vrijwillige be perkingen hebben der regeering vaak meer mogelijkheden geboden dan een z.g. poli tiek van de vrije hand. welke alleen in theorie bestaat. Hongarije zal er met alle middelen naar streven, zijn vreedzame doel stellingen volkomen te verwezenlijken. Het tijdperk tot aan het sluiten van den vrede mag noch naar binnen, noch naar buiten onbesteed blijven. Hongarije, dat in den wereldoorlog aan de zijde van Duitschland ten onder is ge gaan. kan thans met groote re verwach tin gen de toekomst tegemoet zien dan de lan den, die aan de zijde der Westelijke demo cratieën een bloeibeleefden en blijkbaar voor eeuwig van den buit hadden denken te genieten. De actie, welke een half dozijn emigrantenregeeringen in Londen ontvouwt is voor Hongarije een dringende en ern stige waarschuwing. Wat men mag ver wachten. indien haar plannen verwezen lijkt worden, behoeft niet nader te worden aangeduid. Ten aanzien van het conflict tusschen Griekenland en Italië merkte de minister op, dat sommigen zich tevergeefs er over verheugen, dat Italië Griekenland tot dus ver niet bezet heeft. De tijd speelt voor de asmogendheden geen rol. Hongarije weet de offervaardigheid van Italië te waardee- ren, waarmede het er voor gezorgd heeft, het Balkanconflict te isoleeren. Wij heb ben, zoo besloot de minister zijn betoog, eenig risico cp ons genomen, doch zonder risico is geen bloei mogelijk. Onze geheele politiek is er op ingesteld, dit risico'naar mate van den vooruitgang, de versterking en den bloei van ons land te verminderen. (D.N.B.) Het 173ste weermachtbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Aan het Grieksche front heerschte nor male activiteit van verkenners en patrouil les. Onze luchtmacht ondernam voortdu rende acties tegen installaties en vijande lijke troepen. Alle vijandelijke wegen waren bovendien het doel van heftige aanvallen. De knooppunten van wegen bij Perati, Del- vinaki en Doljana, de centra van Erseke en Mlnina werden vele malen getroffen. De bruggen over de Kalamas, van Perati en Minlna werden getroffen, zoodat de ver binding werd verbroken. Het vliegveld van Janina is gebombar deerd. Op Korfoe zijn het nieuwe fort, de kaden aan de haven en de heuvels van Co- rakiana getroffen. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben Valona gebombardeerd zonder slachtoffers te maken of schade te veroorzaken. Tijdens een gewapende verkenning boven Malta is een vijandelijk jachtvliegtuig na een ge vecht met onze jagers in zee geschoten. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben vijandelijke vliegtuigen bommen op Tripoli geworpen. Twee personen werden gewond, terwijl in het havengebied schade van weinig betee- kenis is aangericht. Andere vijandelijke toestellen hebben aanvallen gedaan op de versterking Maddalena, op Garnoel Grein en onze in de nabijheid gelegen stellingen. Een vijandelijk vliegtuig, dat door het afweergeschut getroffen was, ls brandend neergestort. Een lid der bemanning, dat zijn leven redde door met zijn valscherm uit het toestel te springen, ls gevangengeno men. Volgens geloofwaardige berichten zijn bij den aanval, die onze escadrilles op 19 No vember met bommen van zwaar kaliber op de haven van Alexandrlë hebben onderno men, zes oorlogsschepen, een herstelllngs- werkplaats van de Suez-Kanaalmaatschap- pij, welke door de vijandelijke vloot werd gebruikt, en de vliegvelden van Helwan en Aboeslr, zwaar getroffen. Op laatstgenoemd vliegveld werden vier vliegtuigen in brand geschoten en ver nield. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigfor maties vijandelijke geschutsbatterljen ten Westen van Gallabat gebombardeerd. Vij andelijke vliegtuigen wierpen bommen op Assab, Massaoea en Danghllla, zonder slachtoffers te maken. Aan de vijf toestel len, welke bij den aanval op Leros werden neergeschoten en waarvan melding werd gemaakt ln een vorig communiqué, moet nog een vijandelijk toestel worden toege voegd, dat door het luchtdoelgeschut van de marine ls neergehaald. Vijandelijke vliegtuigen, die uit de rich ting van Zwitserland binnenkwamen, heb ben dynamiet- en brandbommen op Turijn geworpen, waarbij eenige huizen ln het cen trum en in de buitenwijken der stad wer den beschadigd. Een begin van brand ln een glasfabriek kon onmiddellijk worden' bedwongen. Tal van bómmen vielen in het open veld; twee boerderijen werden ver nield. Een soldaat die op schildwacht stond, werd gedood. Twee personen raakten ge wond door bomscherven. NIEUWE SENSATIE IN EGYPTE. Plotselinge dood van den minister van oorlog. UmWed Press meldt: De Egyptische minis ter van Oorlog. Joenoes Saleh pasja, ls plot seling overleden. Zooafls men zich zal her inneren, is korten tijd geleden de Egyptische premier eveneens onverwacht gestorven. Joenoes begeleidde koning Faroelk naar Fayoem, waar een nieuwe waterinstallatie ingewijd zou worden. Onmiddellijk voor het vertrek van den trein zaflote de minister plotseling in elkaar. Hij werd dadelijk naar de stationswachtkamer overgebracht, maar nog voor hulp aanwezig was, had hij den geest gegeven. Het plotselinge overlijden van den minis ter heeft in Arabische kringen sterk de aan dacht getrokken. Men wijst er vooral op, dsut Saleh pasja pas elf dagen minister van Defensie in het kaïbinet-Slrry pasja was, 'dot het minlsterie-Sabry pasja opvolgde. OPNIEUW LUCHTALARM TE BITOLJ. In de Zuid-Servische stad Bitolj, die dicht bij de Grieksche grens is gelegen, is gister middag om kwart over een opnieuw lucht alarm gegeven, daar vijf buitenlandsche bommenwerpers op groote hoogte over de stad vlogen in de richting Prilep. (D.N.B.) Wat moet de Sint dit jaar weer rijden? Waarmede moet U manlief gaan verblijden? Omzeil deze lastige klip. Neem van Bootz 'n flesch TIP, Dat is „het" geschenk voor alle tijden! Inz. C. M. te Hilversum ontving een flesch TIP. 3936 (Ingez. Med.) VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft in de gisteren gehouden persconferentie verklaard, dat in de nieuwe begrooting voor het begrootings- jaar, dat op 1 Juli 1941 begint en die op 3 Ja nuari zal worden ingediend, alle niet-mili- taire uitgaven tot het uiterste zullen wor den beperkt. Hij verwacht, dat in het voorjaar en den zomer het wapeningsprogram zoo goed als alle werkwilligen, die tot nu toe zonder werk waren, zal opnemen. Daarom zullen de plannen voor het tot dus ver functionnee- rende crisisprogram van openbare werken alleen formeel opgesteld, maar in feite niet voortgezet worden. Wanneer dan op een ge geven oogenblik de groote behoefte aan ar beiders bij de wapening vermindert, zal men de crislsontwerpen weer te voorschijn halen. Nopens het voorstel van het ministerie van oorlog, dat de vliegtuigfabrieken in het vervolg alleen maar militaire vliegtuigen zullen bouwen zeide Roosevelt, dat dit ver keerd was begrepen. Wat de regeering wenscht is, dat de burgerluchtvaart zich bij nieuwe bestellingen zal beperken tot den tot dusverre bestaanden jaarlijkschen om vang, maar dat alle productie-vergrootingen der fabrieken uitsluitend gebruikt zullen worden voor vervaardiging van militaire vliegtuigen. Wat de stakingen in de vliegtuigfabrieken en de daarmede in verband staande contro verse tusschen den afgevaardigde Dies en- het ministerie van justitie betreft, zeide Roosevelt, dat het doel der regeering is de wapenfabrieken open en onbeschadigd te houden Hij heeft het plan een rondetafel conferentie te houden met Dies en verte genwoordigers van het ministerie va stitie en het staatsdepartement om bepaal de oneffenheden uit den weg te ruimen. (D.N.B.) VIJFTIG MILLIOEN VOOR DE AMERIKAANSCHE WAPENING. In de door Engeland verpachte steunpunten De minister van marine Knox heeft me degedeeld, dat Roosevelt een crediet van vijftgmiljioen dollar voorde onmiddellijke uitbreiding van een aantal vliegtuig- en van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 7.49 uur en gaat onder te 17,23 uur. vlootsteunpunten in de onlangs door Enge land afgestane gebieden heeft goedgekeurd. Voorts deelde Knox mede, dat nog onge veer 32.000 reserve-offcieren en manschap pen der marine zich gereed moeten houden om terstond te kunnen opkomen. (D.NH.) Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Dr. Goedewaagen over zijn nieuwe taak (2e Blad). De Leidsche Schouwburg-Vereeniging be staat heden 75 jaar. (Stadsnieuws, le Blad). Buitenland Eigenmachtig; optreden der legionnairs in Roemenië, (le Blad). Verklaring van den Hongaarschen minister Csaky. (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1