Het Leidsche Stadhuis WOENSDAG 27 NOVEMBER 1940 No. 24748 De intensieve Duitsche actie tegen Engeland Twee nieuwe departementen 81ste Jaargang De Britsche afweer verzwakt De Engelsche moeilijkheden ter zee In de plaats van „Onderwijs, Kunsten en W etenschappen" EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zyn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) (Foto's Van Vliet.) Het D.N.B, geeft op het weermachtsbe- richt van 26 November den volgenden com mentaar: Sedert o>p 7 September 1940 het Duitsche luebtwapen voor de eerste maal overging tot intensieve vergeldingsaanval- len op het Britsche moederland zijn pre cies tachtig" d'aigien verloopen. In dien lan gen tijd moest in Engeland alle hoop wor sen begraven, waarmede men zich in den aanvang van de groots aanvallen trachtte te troosten. Toentertijd geloofde men hoofdzakelijk op grond van drie argumen ten te Kunnen voorspellen, dat de Duitsche acties spoedig zouden verlammen. In de eerste plaats heeft de slijtage- theorie, volgens welke het verbruik van ma teriaal en brandstoffen noodzakelijkerwijze een verlichting voor Engeland moest bren gen, schipbreuk geleden. Het Duitsche luchtwapen bewijst dagelijks door harde stagen, dat zijn strijdkracht niets heeft ge- jeden, zoodat het souverein op ieder oogen- hHk al naai* de bestaande omstandigheden, kracht en zwaarte van'de aanvallen be paalt, precies zooals een goede organist het ^gister van zijn instrument beheerscht om tis beste harmonieën te voorschijn te roe pen. Ook het vertrouwen op het slechte yeer van den herfst is bedriegelijk geble ken. Storm noch koude, mist noch regen, bonden de gevechtsvliegtuigen uit het En gelsche luchtruim weg houden. In tegen- stelling met de RA.FJ,-die haar actie .vóiafc genoeg dagen lang stopzette, hebben de Duitsche vliegers te alben tijde bewezen on gunstig weer meester te kunnen worden. Ook deze illusoire wissel op de toekomst werd niet gehonoheerd. De Britsche afweer is intusschen niet doeltreffender, maar zwgikiker geworden. Steeds vaker faalt hij volkomen. Nooit is hij in staat gebleken den aanvallenden machines den weg naar haar doelen te versperren. Na Londen, Coventry, Birmingham en Southampton is thans de groote haven- en industriestad Bristol door het Duitsche luchtwapen uitgekozen voor massale aan vallen. De Amerikaaiische pers heeft voor de laatste toegepaste methode van concentra tie der voornaamste trefkracht, telkens op een bepaalde stad de uitdrukking „ooven- treeren" uitgedacht, omdat Coventry het eerste voorbeeld hiervoor was. Op die wijze wordt de uitdrukking verbonden met een bepaalde daad, welker succes niet kan wor den ontkend, en zelfs dóór de bladen van alle landen in talrijke ooggetuigenversla gen uitdrukkelijk wordt bevestigd. De mededeelingen van het weermaohts- beridht van 26 November geven de onbe twistbare waarnemingen weer, welke zijn gedaan uit de in den strijd geworpen vlieg tuigen boven Bristol. Deze waarnemingen vormen bij wijze van spreken de groote pen seelstreken voor het ontzaglijke schilderij der vernieling, terwijl de in buitenlandsche bladen weergegeven gedetailleerde waarne mingen op den grond reeds een effectieve schildering gaven van de vreeselijke ver woestingen. Hieruit blijkt, dat er een diep gaande tegenstelling bestaat tusschen deze fditemen-dfe iörösttoe, Duitsche steden, waarmede de R.A.F. zich geblameerd heeft zoo goed als dat maar kon. BRITSCH CONVOOI AANGEVALLEN. Duitsche verkenners hebben gisteren in den loop van den dag zoo meldt D.N.B. een uit dertig schepen bestaand, krach tig beveiligd convooi bij Southend ont dekt. Het voer in de richting van de monding der Theems. Draadloos ont boden Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vielen van een hoogte van tien tot twintig meter ver schillende schepen met succes aan. Na dere bijzonderheden ontbraken gster- avond nog. REDE VAN BRITSCHEN MINISTER VAN SCHEEPVAART. Over de verliezen aan koopvaardijschepen. De Britsche minister van scheepvaart Ronald Cross, heeft gisteravond voor de Engelsche radio een rede gehouden over de Britsche verliezen aan koopvaardijsche pen in de laatste maanden. Hij deelde mede, dat de wekelijksche verliezen van Engeland aan koopvaardijtonnage sedert Juni in vergelijking met de gemiddelde we kelijksche verliezen voor dien tijd driemaal zoo groot waren gewordenè Deze verhoo ging der verliescijfers was, naar Cross zeide, hieraan te wijten, dat Duitschland .door de verovering van een groot aantal maritieme landen gunstiger bases voor zijn aanvallen op de Britsche koopvaardij had verkregen. Ten aanzien van den nieuwbouw van koopvaardijschepen, aldus Cross, richt Gr- Brittannië zijn blik hoofdzakelijk op de werven der Ver. Staten, want het is een feit, dat de landen van het Empire niet genoeg koopvaardijschepen voor Engeland kunnen bouwen. Doch zelfs wanneer de werven der Ver. Staten erbij betrokken worden is het alleszins twijfelachtig of En geland op den langen duur over voldoende koopvaardijschepen zal beschikken. Er kan namelijk thans geen sprake meer van zijn, dat'Engeland met behulp van zijn koop vaardijvloot alle dingen invoert, die het voor het uitbreken van den oorlog heeft geïmporteerd. De invoeren zijn integendeel zeer sterk gedaald, temeer daar Duitsch land GrootlBrittanriië van bijna alle Euro- peesche markten heeft uitgesloten. In ver band met de aan den oorlog verbonden gevaren voor de scheepvaart is Engeland thans in groote mate gedwongen, zijn im portgoederen uit overzeësche landen met eigen schepen zelf te halen. Bij de lange aanvoerwegen, doen zich natuurlijk vertra gingen voor, die eenerzijds door het con- vooistelsel veroorzaakt worden. Anderzijds moeten tegenwoordig ook steeds tal var- koopvaardijschepen in Britsche of buiten- In het gisteren verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot instelling van Departementen van alge meen bestuur, welke den naam zullen dragen van departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescher ming en van departement van Volks voorlichting en Kunsten. Deze kopien in de plaats van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Aan het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming Is opgedragen de zorg voor al hetgeen met inrichtingen van openbaar en bijzonder onderwijs en opvoeding samenhangt, met inbegrip van de inrichtingen van hooger onderwijs, de opleiding van onderwijzers, het schoolfilmwezen, de lichamelijke op voeding, de jeugdleiding en de cultureele verzorging der jeugd, de ontwikkeling van volwassenen, met inbegrip van de zorg voor openbare bibliotheken, de wetenschap met inbegrip van de bibliotheken, inrichtingen en vereenïgingen van wetenschappelijken aard, van de wetenschappelijke literatuur, alsmede van opgravingen, de openbare en niet openbare musea en andere collecties, de monumentenzorg en de zorg voor het archiefwezen, alsmede de natuurbescher ming en de heemschut. Aan het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten is opgedragen de zorg voor het pers- en radiowezen en, onver minderd het bepaalde in de Bioscoopwet 1926 (artikel 1 der verordening no. 160 1940), het filmwezen, de niet-wetenschap- pelijke literatuur, de muziek, de beeldende kunsten, met Inbegrip van de architectuur en de kunstnijverheid, het theaterwezen, den kunstdans en het tentoonstellingswe zen, de bestrijding vari al hetgeen in strijd is met de openbare orde en de goede zeden, alsmede aï hetgeen samenhangt met pro paganda en met bekendmakingen ten be hoeve van doeleinden, die niet op het ma ken van winst gericht zijn. Aan beide departementen is opgedragen de zorg voor de instandhouding van den volksaard, ieder van hen oefent zijn be voegdheden dienaangaande zelfstandig uit, voor zooveel het de aan zijn zorg toever trouwde onderwerpen aangaat, doch in on derling overleg, waar zulks noodzakelijk is. Hetzelfde geldt ten aanzien van de uitwis seling van cultureele waarden. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. landsche havens hersteld worden. Met het oog op het feit, dat Engeland onder deze omstandigheden in de naaste toekomst slechts in geringe mate overzetóche goede ren kan invoeren, verzocht de minister het publiek, bij het verbruik van waren uiterst spaarzaam te zijn. (D.N.B.) ONGERUSTHEID OVER DE ENGELSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. Omtrent den toestand, waarin Engeland zich bevindt tengevolge van het steeds toe nemende tonnage vérlies, aldus meldt D.N.B. uit New York, beginnen verscheidene bladen, volgens berichten uit Engeland, zich ernstig bezorgd te maken. Zoo schrijft het Britsche tijdschrift Economist, dat men zich niet on beperkt kan permitteeren schepen en vrachten in den huidigen omvang te ver- Thans is ook de schutting voor de oostelijke aansluiting aan. den Breestraat-gevel van het Stadhuis aan de zijde van de Koornbrugsteeg verwijderd. Het zal vermoede lijk echter nog wel geruimen tijd duren alvorens ook het laatste deel aan de Vischmarktzijde kan wórden afgebroken. liezen. Sedert de ineenstorting van Frankrijk zijn de scheepsverllezen zóó gestegen, dat zij bij Engelschen, geallieérden en neutralen 4.68 millioen ton per jaar uitmaken zouden, tegenover 2.85 millioen ton in het eerste oorlogsjaar. De vlootcorrespondent van de Yorkshire Post schrijft, dat de Duitsche vloot op het oogenblik levendig optreedt en Engeland uitdaagt op een wijze, die niet kan worden 'overzien. Te beweren, dat de Duitsche vloot in Noorwegen is verwoest, is een wenschdroom. DE SCHADE AAN DE BRITSCHE INDUSTRIE. De Engelsche vakvereenigingsleider sir Walter Citrine, die een propagandareis in de Ver. Staten maakt, heeft op een verga dering van Amerikaansohe vakvereenigin- gpn onder meer verklaard, dat de Duitsche bombardementen in het bijzonder de Brit sche productie hebben getroffen. Snelle hulp Is noodiger dan ooit. Tengevolge van de bombardementen kan men de productie van Engeland niet op het voorgenomen peil houden. (D.N.B.) Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Maatregelen inzake buitenlandsche verze keringsmaatschappijen. (2e Blad) Verordening inzake de aanvulling van over- heids- en semi-overheidspersoneel (2e Blad) Het Landbouw-comité verbreekt de betrek kingen met „Landbouw en Maatschappij" (Binnenland, 3e Blad). Schriftelijke vastlegging van mondelinge pachtovereenkomsten mogelijk. (Bin nenland, 3e Blad). Buitenland Dezer dagen is het beeldhouwwerk-.gereed gekomen, dat is aangebracht rondom den hoofdtoegang van het Stadhuis aan de Vi schmarkteijde. Onze foto, genomen vlak nadat'de houten bescherming was verwijderd;, geeft er een Indruk van. De intensieve Duitsche actie tegen Enge land en de Britsche moeilijkheden ter zee. (Buitenland, le Blad) Engeland wil Amerikaansche slagschepen overnemen. (3'e Blad). Voorstel tot wijziging der Johnsonwet. (Laatste Bter., le Blad) In den ouderdom van 83 jaar is overleden Lord Baden Powell, stichter der Padvin dersbeweging. (3e Blad) Ernstige scheepsramp te Haifa; s.s. Patria na ontploffing gekapseisd. (BuitenL Gem., 2e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1