PAARDENVERK00P Aanbesteding Uit de Omstreken Zestigjarig bestaan van „Hulp en Vriendschap" Engeland wil Amerikaansche slagschepen overnemen ARRESLEDE LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 27 November 1940 Druk bezochte receptie in „De Harmonie" Uit de Rijnstreek Nieuwe baan der IJsclub „Oegstgeest" Conferenties van Roosevelt OFFICIEELE PUBLICATIE l Foto Van Vliet. Het bestuur der jubileerende vereeniging v.l.n.r. zittend £e heeren W. J. Thoojer^ F. J. Cornelisse, W. F. Tegelaar en P. Wijn beek; daarachter staande de heerén Jac. Ramak, J. Ouwerkerk en J- de Roo. De Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap" gaf gistermiddag ter gelegen heid van haar 60-jarig bestaan een receptie in een der bovenzalen van café restaurant De Harmonie. In de door de vele bloem stukken feestelijk aangekleede zaal ontving het bestuur tal van leden, belangstellenden en vertegenwoordigers van èustervereeni- glngen. Onder meer waren aanwezig het President Roosevelt heeft, aldus meldt D.N.B. uit Washington, een conferen tie bijeengeroepen, waaraan de minis ters van Oorlog, Marine en Justitie en het arbeiderslid van de defensiecom missie Hillman, deelnamen. Kort tevoren had Roosevelt den New- Yorkschen industrieel Baruch ontvan gen. Deze was in den wereldoorlog voorzitter van de commissie voor de oorlogsindustrie. Omtrent het onderhoud tussohen Roosevelt en den Britschen ambassa deur, Lord Lothia, schrijft de Washing - tonsohe correspondent van de New- York Times, dat op Amerika door En geland druk wordt uitgeoefend om meer schepen te leveren en wel niet alleen handelsschepen, maar ook oorlogsbo dems. Bovendien streeft Engeland naar een soort samenwerking tusschen de En- gelsche en de Amerikaansche vloot, waardoor de Engelsche vloot zou wor den bevrijd van de patrouillediensten in verschillende deelen der wereld. Lord Lothian heeft schepen bijzonder noodzakelijk voor Engeland genoemd. Op de vraag, of hij daaronder ook oorlogssche pen verstond, antwoordde hij aan journa listen: „Ik zei schepen". Uit Londen meldt de New York Herald Tribune, dat Lothian een memorandum naar Washington heeft meegenomen, waar in Engelands wenschen op het gebied van schepen zijn uiteengezet. Volgens dit bericht zou Engeland van de Ver. Staten drie slagschepen, zes kruisers en honderd torpedobootjagers willen koopen of leenen. hoofdbestuur van den Nederlandschen Kappersbond, het bestuur van de Leidsche afdeeling van dien bond, het Federatiebe stuur en het bestuur van den Haagschen Kappersbond. De voorzitter van de jubileerende veree niging de heer F. J. Cornelisse deed mede- deeling van een aantal schriftelijke felici- Het memorandum behelst geen aandui dingen omtrent den prijs, dien Engeland voor een versterkte vloothulp in den vorm van bases in den Stillen Oceaan of de wa teren van Malakka zou willen betalen. Bo vendien hoopt Engeland op moderne han delstonnage van Amerika. De Britsche de legatie van het Ministerie van Scheepvaart, die op het oogenblik in Amerika vertoeft, interesseert zich vooral voor koopvaardij schepen van het nieuwe bouwprogram der federale scheepvaartautoriteiten. DE JONHSON-WET. Volgens een eigen bericht van „Dagens Nyheter", wijst de „Financial Times" er op, dat men met zekerheid kan aannemen, ook al wordt het officieel niet toegegeven, dat er inderdaad tusschen Engeland en de Ver. Staten onderhandelingen gevoerd zijn over een verandering van dé bekende Johnson- wet ten gunste van Engeland. De verklaringen van Lord Lothian zijn te beschouwen als een aansporing voor de Amerikaansche openbare meening, er toe mede te helpen, den steun van de Vereen. Staten bij de oplossing van het voor Enge land steeds dringender wordende vraag stuk van een grootere Amerikaansche hulp te vergrooten. De „Manchester Guardian" eischt zelfs openlijk het deelnemen van de Ver. Staten aan den oorlog aan de zijde van Engeland. ..Dagens Nyheter" deelt verder mede, dat volgens de opvatting van het Britsche mi nisterie van financiën het tegenwoordige standpunt van de Ver. Staten voor Enge land niet gunstig is, want het deelnemen van Amerika aan den oorlog zou automa tisch tot financleele moeilijkheden in Amerika lelden, die niet in het belang zijn van beide partners. WAARSCHUWENDE STEM VAN LANDON. De republikeinsche tegencandidaat van president Roosevelt bij de presidentsverkie zingen in 1936, Landon, heeft in een te New-York gehouden redevoering gewaar schuwd voor een overdrijving van de Ame- taties, n.l. van Burgemeester en Wethou ders van Leiden, van den A.K.B.Z., van de Kamer van Koophandel en van het Leidsch Studenten Corps. In een korte toespraak wees spreker op de beteekenis van de jubileerende vereeni ging. Ten slotte sprak hij zijn dank uit voor de betoonde belangstelling. rlkaansohe hulpverleening aan Engeland, omdat Amerika daardoor in den oorlog zou kunnen geraken. Amerika, aldus Lan don, is bij de hulpverleening aan Engeland reeds tot aan de grens van het mogelijke gegaan, afgezien van de actieve deelneming aan den oorlog. Hij zeide geen voorstander te zijn van nieuwe wijzigingen in de neutra - liteitswet. Wanneer Amerika schepen naar de oorlogszone stuurt, zou het evengoed den oorlog (kunnen verklaren en een expe ditiecorps naar Europa kunnen sturen, want indien er een Amerikaansch schip tot zinken zou worden gebracht of eenig der gelijk incident zou gebeuren, zou Amerika bij den oorlog betrokken geraken. Ten slotte keerde Landon zich tegen degenen, die pleiten voor een wijziging der Johnson - act en verklaarde hij, dat dezelfde men- sohen, die steeds critiek geoefend hadden, dat Amerika ter beveiliging van de ver leende credieten en om eigen voordeel aan den wereldoorlog had meegedaan, thans voorstanders er van zijn, om Engeland weer credieten te verleenen. Verklaring van Senator George. De voorzitter van de buitenlandsche poli tieke commissie van den Senaat, George, heeft verklaard, dat het onpractisch en voorbarig zou zijn, het Congres thans reeds lastig te vallen met de kwestie van even- tueele credieten aan Engeland. AARLANDERVEEN. Arm zwaar gekneusd. De heer G. K. had tijdens de duisternis het ongeluk zoodanig te vallen dat hij zich direct onder de geneeskundige hulp moest stellen. Geconstateerd werd dat zijn arm zwaar was gekneusd. NIEUW-VENNEP. Zondagsdienst doktoren. Zondag 1 Dec. a.s. wordt de dienst waar genomen door dr. Schreuders. De collecte in de Ned. Herv. Kerk voor het Kerkfeest bracht f. 156 op. NOORDEN. Beroepen. Bij de Herv. Gem. alhier is beroepen de heer J. C. Stelwagen, oand. te Driebergen. BENTHUIZEN. Jaarvergadering van de ijsclub „De Eendracht". De ijsclub „De Eendracht" vergaderde in het café van A. van Staalduinen. De voor zitter. de heer L. Groen, opende, waarna de notulen werden goedgekeurd, evenals het verslag van den pennigmeester, den heer G. Sohellingerhout. Hieruit bleek, dat de ontvangsten f. 301,12 hebben bedragen. De uitgaven bedroegen f. 160,05, zoodat een ba tig saldo van f. 150,07 gemaakt werd. De De commissie tot het nazien van de be scheiden van den pennigmeester, bevond alles in orde. De penningmeester, de heer G, Schellingerhout, werd hieroo bij ac clamatie herkozen. De heer Timmerman stelde tijdens de rondvraag voor het loon van de baanvegers te verhoogen, en in handen van het bestuur te geven. Aldus werd besloten. Ten slotte huldigde de voorzitter den heer W. Mets met zijn 25- jarig jubileum als lid der vereeniging. ter wijl hij de laatste 12 jaar de secretaris- functie bekleedde. Hierna volgde sluiting. LISSE. De heer Chr. van der Eist raadslid. Naar wij vernemen is de heer Chr. van der Eist benoemd als opvolger van wij en den heer A. H. Schrama als lid van den Gemeen teraad. De zendingsbusjes in de Ned. Herv. Gem. hebben opgebracht f. 108,57, terwijl de zendingscollecte f415,opbracht. NOORDWIJKERHOUT. Ledenvergadering van de Ned. Herv. Kerk. In een algemeene ledenvergadering van de Ned. Herv.Kerk werden herkozen tot notabelen de heeren W. Hoogstraten en T. Nijenhuls. Tot leden van het kiescollege der Herv. Gemeente, ter beroeping van predikanten, werden herkozen de heeren G. Bouwmeester en W. Knoppcrt. In de Ned. Herv. Kerk bracht de Zen dingscollecte op f. 87.48, terwijl voor het zelfde dool in De Zilk f2,34 werd gecollec teerd. OEGSTGEEST. PRACHTIG PLAN WORDT TOT UITVOERING GEBRACHT. Naar aanleiding van de mededeeling van den Burgemeester in de j.l. gehouden vergadering van den Gemeenteraad inzake de onderhande lingen met het bestuur van de „IJsclub Oegst geest" over een Ijsbaan, hebben wij te bevoeg- der plaat-se nadere inlichtingen ingewonnen. De onderhandelingen hebben een gunstig verloop gehad waardoor het zoovele jaren verwachte plan, In den vorm van een afge sloten ijsbaan, tot verwezenlijking wordt ge bracht. Zelfs de uitvoering van het plan is reeds in een vergevorderd stadium geko men. Een en ander geschiedt op de meest voordeelige wtjze. De besprekingen hebben geleid tot de be schikking over de z.g. „Ezelweide", welke is ge legen achter het kasteel ..Oud Poelgeest". Het perceel, thans weiland, is groot- 140 x 180 meter en omsloten door aan drie zijden buiten water en aan één zijde polderwater. Het is aan buitenwater voorzien van een zeer gunstlgen dijkwand. Aan één zijde moet dus een dijk wor den aangelegd. Door het maken van een inlaat voor het buitenwater kan de baan tot een ge middelde diepte van 35 cm. water worden ge vuld, welk proces in zeer korten tijd kan plaats hebben. Het water kan dan in het voorjaar weer door middel van een uitlaat in den dijk wand aan het laagste gedeelte van de polder zijde wegvloeien, hetgeen in twee dagen kan geschieden. Behalve dus het aanleggen van één dijkwand kan het geheel volgens natuurlijken weg tot stand komen, zonder noemenswaardige telken- jare terugkomende kosten. Aangezien de water stand een gemiddelde bereikt van p.m. 35 c.tn. is er op eventueel zwakke plaatsen in het ijs abso luut geen gevaar te wachten. WOUBRUGGE. Door de duisternis te water geloopen. Door de duisternis misleid liep de 20-jarige mej. van V. alhier, nabij de brug in de Woud wetering. Dit werd opgemerkt door den slager van W., die zich terstond te water begaf, doch de drenkelinge greep hem zoo vast, dat beiden dreigden te verdrinken. Op het hulpgeroep snelde toen de chef-brugwachter S. toe en be gaf zich ook te water, direct daarop gevolgd door de manufacturier B. De laatste, een zeer goede zwemmer, slaagde er in. met behulp van S. en van W.( de drenkelinge tijdig op het droge te brengen, zoodat dit ongeval nog goed afliep. De heer F. van Heugten uit 's-Gravenhage is toegelaten als volontair bij de gemeente-ad ministratie alhier. Als een tweede feit van beteekenis merken wh op dat de baan aan twee zijden wordt beschut door het bosch van Poelgeest waardoor de Noord-Oostenwinden geen ongunstigen Invloed kunnen uitoefenen, terwijl de Oostzijde een dijk wand heeft van p.m. 1 meter hoog en daarom ten deele een aanmerkelijke beschutting kan geven. Indien de vorstperiode nog even op zich zal laten wachten, kan de baan binnen 14 dagen zoover in gereedheid zijn gebracht dat men verzekerd kan zijn nog dezen winter te kunnen profiteeren van een mooie afgsloten ijsbaan die zoo de verduisteringsmaatregelen mochten wor den opgeheven, ook kan worden voorzien van electrische verlichting en er dan ook des avonds kan worden gereden. De baan biedt tevens een prachtig uitzicht aan de eene zijde op de Haarlemmertrekvaart met Leiden in het verschiet en aan de andere zijde het bosch en het mooie oude kasteel van Poelgeest. Ook zal de baan gemakkelijk zijn te bereiken. Waarschijnlijk zal de entrée worden gemaakt in rechte aansluiting op den Hofdijk, anders zal de toegang worden opengesteld door den hoofd ingang en dan langs een daartoe aangewezen boschpad. De geheele aanleg is in handen gesteld van den Gemeente-Opzichter den heer A. J. p Bakkers, die tevens bestuurslid van de Ijsclub ls en alzoo zoowel de belangen van de IJsclub en de gemeente behartigt. RIJNSBURG. Bij de alhier gehouden verkoopmg werd de heer W. v. Tilburg eigenaar van het per ceel weiland „Jaap Kettenwei" voor f. 7501. VALKENBURG. Steun voor den bouw van een Ned. Hen. noodkerk. Van de Synode heeft de Ned. Herv. Kerk een gift van f2400 ontvangen üit de nood- collecte, welke over het geheele land gehou den is als tegemoetkoming in den bouw van de noodkerk en de oorlogsschade. De Zendingscollecte in de Ned. Herv, Kerk heeft f90 opgebracht. Dit is een be langrijk hooger bedrag dan het vorig jaar. WASSENAAR. Mond-Accordeon-Orkest „D.V.S." In „Centraal" gaf het mondaccordeonorkest D.V.S." een geslaagde uitvoering. De zaal was tot in alle hoeken bezet. Na afwezigheid van enkele jaren was de vroe gere directeur de heer D. van Wouw uit Lel den. wederom sedert eenlge maanden als zoo danig opgetreden. Een keurig programma werd afgewerkt. Ter afwisseling speelden de heeren Krone en Goo; enkele nummers op accordeon en klokkenspel Als humorist-conferencier trad op de heer Knjjnenburg die, op plano geaccompagneerd door den heer Van Wouw, eveneens veel succes oogstte. Een tombola in de pauze bracht aan velen mooie en aardige prijzen. Tot slot speelde „D.V.S," een populaire potpourri, waarbij het talrijke publiek in de beste stemming medezor.g. Gevonden voorwerpen. Portemonnaie, ring, 3 belastingmerken, kip, rozenkrans in etui, diverse handschoe nen, mandje met inh., 2 honden; kleedje, hondenhalsband, handkap, zaklantaarn, re genkapje, bankbiljet, heerenfiets, cahier, kinderregencape, vulpen in étui, pak met inh. Inlichtingen op het politiebureau. Door B. alhier werd aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel hetwelk hij voor een perceel aan de Langstraat had ge plaatst. ZEVENHOVEN. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding tot bouw van een fabrieksgebouw en verdieping op het bestaande kantoorgebouw, voor reke ning der N.V. Uithoornsche Baconfabrieken, werd ingeschreven door v. Gasteren en v. Scheppingen aan den Amstel, voor f30.900.—. Comité Winterhulp. In -het Comité-Winteitolp hebben zitting de heeren B. J. Straathof, Jb. Slingerland, A. J. de Groot, A. Looij, G. v. Tol en L. S. Slingerland. „Ja moeder, ik kom zoo. Ik moet eerst zien, dat ik de tandpasta weer in de tube krijg". B Faillissement L. A. VAN DER MEER, Leidschendam. De Bedhiber-Coirvmlssaris in bovenstaand faillissement heeft bepaald: 3891 1. dat de schuldvorderingen moeten -worden ingediend vóór den 7den December 1940, 2. dat de veriffioatie-verga- dermg zal worden gehouden in een der lokalen van het Ge rechtsgebouw aan het Korte Voorhout no. 11 te 's-Graven hage op 21 December 1940, des voormdddags te 10 uur. De Curator: Mr. F. M. WESTEROUEN VAN MEETEKEN, paitostraat 109, 's-Gravenhage. van het Departement van Landbouw en Visscherij. BOTERTOEWIJZINGEN. De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het De partement van Landbouw en Visscherij, maakt het navolgende bekend. v 3881 Teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke handelaren in boter en margarine bij hun bevoorrading onder vinden, is bepaald, dat boter-toewijzingen, waarvan de verval dag vóór of op 25 December a.s. valt, tot en met Zaterdag 7 December a.s. desgewenscht bij de plaatselijke distributie- diensten ingewisseld kunnen worden tégen margarine-toewij - zzingen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de margarine- toewijzingen recht geven op het koopen van margarine en/of boter. Ondergetekende is namens zijn lastgever voornemens op Maandag 16 December a.s. aan te besteden: 3880 Het bouwen van een Café met woonhuis te Zoeter- woude. Bestek en tekening a f. 5. per stel, franco per post f. 5.25, rest. bij ongeschonden inleve ring direct na de besteding f2 De Architect: G. J. v. d. TOGT, Boskoop. Tel. 334 - Postgiro 48658. door Duitsche Weermacht, op Vrijdag 29 Nov. 1940 te 10 uur v.m. in de Doelenkazerne te Leiden. 3885 Te koop gevraagd: ARRESLEDE, plaats biedend aan min- I stens 4 personen. Brieven met omschrijving of foto en I uitersten prijs onder tett. E. W. H.. NIJGH en v. DITMAR's Adv. Bur.. Amsterdam. 3886 I pc* paAvau ■touwen. DROOG.flYGIENISCH

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10