BINNENLAND Ons Kort Verhaal De kinderbijslaq-wet LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 26 November 1940 Derde Blad No. 24747 VICKS HOESTBONBONS Organisatie van den lompenhandel Slsfe Jaargang De reizigerstreinen ingekrompen Gciale Voorlichtingsdienst „Nederiandsche Unie" Inperking van de bloemencultuur Verschillende vragen beantwoord Regeling treedt 1 December in werking De politie medeplichtig Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 En de snelheid verminderd. GOEDERENVERVOER HEEFT VOORRANG Ir. W- Hupkes directeur der Ned. Spoor wegen legde naar aanleiding van de In voering van een nieuwe dienstregeling een verklaring af, waarin hij o.a. zeide: Bij ons gaat en dat zal iedereen kun nen billijken het goederenvervoer thans vóór alles. Dat is dan ook wel eens oorzaak, i een personentrein geruimen tijd moet wachten, of langzamer moet rijden tot het baanvak, in gebruik door den goederen trein, vrij is. Vertraging van goederentrei nen moet worden voorkomen, om den om loop van het materiaal niet te vermin deren. Dit principe, dat voor Nederland een le vensbelang is, heeft ons dan ook gedwongen voor te schrijven, dat Zaterdagmiddag en ook Zondag door moet worden gegaan met lossen door de ontvangers der goederen. De goederenwagens moeten weer vrij komen om den wagenomloop te versnellen en het goederenverkeer zoo intensief mogelijk te maken. Wij kunnen een wagon niet ander- halven dag ongebruikt laten staan. Geluk kig is ons materiaal zoowel dat voor goederenvervoer als voor reizigersvervoer vrijwel volkomen Intact gebleven. Slechts i klein percentage is door den oorlog in het ongereede geraakt. Op al deze gronden moesten de Spoor wegen de reizigerstreinen die voor een niet onbelangrijk deel door plezierreizl- gers worden bezet, inkrimpen. De trei nen werden korter, het aantal treinen minder. De nieuwe dienstregeling, die thans is ingegaan, geeft slechts een zeer ge ringe versobering op enkele baan vakken. Uitdrukkelijk geven wij de verzeke ring, dat het forensenverkeer zooveel mogelijk zal worden ontzien. Wel zijn in de nieuwe dienstregeling de snelheden gewijzigd, om de slijtage van het materiaal te verminderen. De electrische treinen zijn teruggebracht van 120 op 100 km. per uur en de loco motief zal ons voortaan niet met een snelheid van 100 km. per uur, maar met een 80 km.-vaart naar ons doel brengen. Wij zijn nu voor de electrificatie van een belangrijk deel van ons net zeer dankbaar, merkte ir. Hupkes nog op. De electrische treinen zijn snel, hebben een groote ver voerscapaciteit en geven een aanzienlijke kostenbesparing. Met de electrificatie van do lijn naar het Gooi wordt voortgegaan, de r 'kzaamheden zijn niet gestagneerd. KOSTELOOS WORDEN OP MAATSCHAP PELIJK EN PERSOONLIJK GEBIED INLICHTINGEN VERSTREKT. De leiding van De Nederiandsche Unie heeft besloten tot het instellen van een Socialen Voorlichtingsdienst, welke dienst 1 alle plaatsen, waar zich een secretariaat van De Nederiandsche Unie bevindt, een bureau zal vestigen. De leden van de Unie kunnen hier in zake moeilijkheden op maatschappelijk en persoonlijk gebied (ontslag, loon, werkloo- zenzorg, opvoeding, alimentatie, verzoek schriften, enz.) zonder betaling raad en voorlichting krijgen. Om misverstand te voorkomen moge wor den opgemerkt, dat De Nederiandsche Unie hiermede niet de bedoeling heeft, gevestig- den bureaux e. d. concurrentie aan te doen, doch om bemiddelend op te treden en haar leden den weg te wijzen naar bestaande instanties, die dikwijls niet gemakkelijk te vinden zijn. De plaatselijke bureaux van den Socialen Voorlichtingsdienst worden thans met behulp van de Gewestelijke Secretariaten door de plaatselijke secretariaten van De Nederiandsche Unie in het leven geroepen. De algemeene leiding van den Socialen Voorlichtingsdienst berust bij het sedert enkele weken in het Centraal Secretariaat dêr Nederiandsche Unie gevormde Centraal Bureau. Seeds is de Sociale Voorlichtingsdienst van De Nederiandsche Unie zijn werk in de volgende plaatsen begonnen: Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Groningen, Utrecht. Bilthoven, Brielle, Goes, Terneuzen, Zierikzee, Kampen, De- denisv art, Hengelo (O.), Twello, Enschedé, Oldemarkt, Ommen, Deventer en Almelo. DE VRIJE HALVE DAG VOOR WINKELPERSONEEL. De periode van drie weken, welke in het Werktijdenbesluit voor winkels 1932 is ge doemd als tijdvak, gedurende hetwelk geen ochtend of middag op een der werk dagen behoeft te worden verleend aan wmkelpersgneel, is voor winkels, welke ten gevolge van de verduisteringsvoorschriften Voeger moeten sluiten, verlengd van 25 No vember tot en met 4 Januari a.s. ARTIKELEN, WELKE ONDER DE LANDBOUWCRISIS WET y ALLEN. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van net departement van Landbouw en Vis serij heeft alle onder de landbouwcrisis- Jet vallende artikelen aangewezen als te vallen onder de producten, waarvan het te *°°P aanbieden of- te koop doen aanbieden, jJ°mede het verkoopen of doen verkoopen jje» bestemming naar het buitenland is ver- JJtten. Zoo noodig kan ontheffing worden verleend. MET INGANG VAN 1 JANUARI A.S. (Van onzen Westlandschen correspondent) Het is niet onwaarschijnlijk, dat de min der gunstige resultaten van de bloemencul tuur hebben veroorzaakt, dat met ingang van 1 Januari 1941 volgens mededeellng van de Ned. Sierteelt centrale de bedrijven inge krompen moeten worden. Voor de glascul tuur zal de Inperking 10% en voor den vollen grondscultuur 30% bedragen. Deze maatregel heeft voor de bloemen- telers wel teleurstelling gebracht, vooral omdat de maatregel op vrij korten termijn moet worden genomen. Er is reeds veel plantmateriaal gereed, dat dan nu weer verwijderd zal moeten worden. Het zal wel toegestaan zijn om van de gronden die vrij komen gebruik te maken voor de teelt van groenten, doch men meent hiervan geen groote resultaten te moeten verwachten. Vooral voor de kleine bedrijven is deze in krimping onaangenaam. Men heeft zich daar ingesteld op de bloemencultuur, die dan nu voor een gedeelte moet worden ge wijzigd. JAPANSCH PROTEST TE BATAVIA. De Japansche consul-generaal te Bata via heeft gisterochtend een officieel pro test Ingediend bij de Nederlandsch-Indl- sche autoriteiten tegen de mishandeling van een Japansch echtpaar door de Neder- landsch-Indische politie. In offlcleele krin gen in Tokio hecht men, volgens Domei, ernstige beteekenls aan het voorval. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN. In de vergadering van het Verbond van Nederiandsche Journalisten te 's-Graven hage heeft, gelijk gemeld, de voorzitter van het Verbond, de heer P. J. van Megchelen, een rede uitgesproken, waaraan wij nog het volgende ontleenen: De inwendige organisatie van het Ver bond kan, nu alle dagbladschrijvers sa mengebracht zijn, snel worden geregeld. Spr. deelde hieromtrent mede, dat een aan tal gewestelijke kringen zal worden inge steld. In deze kringen zullen vergaderingen worden gehouden ter bespreking van vak belangen en journalistieke of politieke vraagstukken van algemeenen aard. De leiders der kringen kunnen adviseeren bij vacatures en het leerlingwezen. In het verbond zullen drie hoofdgroepen zijn: de eigenlijke journalisten, die dezen naam als titel mogen voeren. Dat zijn zij, die organiek aan een blad verbonden zijn. De andere dagbladschrijvers zuilen den naam publicist dragen. Het Verbond zal ook leerlingjournalisten kennen, wier positie en rechten nauwkeurig zullen worden afge paald, naast die der journalisten en publi cisten. De leider van het Verbond deelde ver volgens mede, dat het Verbond tegen begin December te zamen met den raad van Voorlichting over een eigen gebouw zal be schikken te 's-Gravenhage. Spr. gaf voorts eenige inlichtingen over de samenstelling van den Raad van Voorlichting. Een drie tal vertegenwoordigers van de directeuren van dagbladpers en periodieke pers heeft in den Raad zitting gekregen. In grond vorm is hier dus een corporatie ontstaan, waarin alle krachten, die de geestelijke en materieele structuur per pers beheerschen, samenwerken. n. In aansluiting op ons artikel van gisteren Inzake de kinderbijslag-wet volge hier nog het antwoord op tal van vragen, welke zich waarschijnlijk volgende maand zullen voor doen als de lijsten moeten worden inge voerd. Hoe wordt het aantal dagen, waarop de arbeider gewerkt heeft, berekend? In het algemeen moet men aannemen, dat het aantal "dagen waarop de arbeider In het kalenderkwartaal werkelijk arbeid heeft verricht of waarover hij zonder te werken loon heeft ontvangen, gewerkte dagen in den zin der wet zijn. Deze algemeene regel kent evenwel één uitzondering en wel deze: Over een kalenderkwartaal wordt over ten hoogste zooveel dagen kinderbijslag uitge keerd als het bedrag van f. 1.50 ten volle begrepen is in het door den arbeider in dat kwartaal aan loon ontvangen bedrag en nooit meer dan over 78 dagen. Hieronder volgen eenige voorbeelden: I. De arbeider heeft in het kwaraal 78 da gen gewerkt en ln het kwartaal aan loon ontvangen f. 360.360 1,5 240; 240 ls meer dan 78. hij krijgt dus over 78 dagen uitkeerlng. II. De arbeider heeft in het kwartaal 50 da gen gewerkt en ln het kwartaal aan loon ontvangen f. 79.79 1,5 52. Volgens den algemeenen regel heeft hij dus recht op 50 dagen (op 50 dagen heeft hij gearbeid). Zijn maximumgrens ls volgens de uitzonde ring 52 dagen. Maar aan die grens komt hij mlet toe, dus krijgt hij over 50 dagen kinder bijslag. Hl. De arbeider heeft ln het kwartaal 40 dagen gewerkt en in het kwartaal aan loon ontvangen f. 45.45 1,5 30. Vol gens den algemeenen regel heeft hij recht op 40 dagen (op 40 dagen heeft hij gear beid) Volgens de uitzondering is zijn maxi mumgrens echter 30 dagen. Dus krijgt hij over 30 dagen kinderbijslag. Deze uitzonderingsregel heeft de bedoe ling om te voorkomen, dat er kinderbijsla gen zouden gegeven worden, die onevenre dig groot zijn ten opzichte van het verdien de loon. Hoe wordt de Ioonklasse waarin de ar beider valt, berekend? De Ioonklasse waarin de arbeider valt, wordt berekend door het loon, dat de ge rechtigde in een kalenderkwartaal heeft ontvangen, te deelen door het aantal uit- keerlngsdagen. De wet spreekt over het loon, dat de arbeider in het kalenderkwar taal heeft ontvangen, niet over het loon, dat hij over het kalenderkwartaal heeft verdiend. Dit beteekent dus,' aat de arbeider, die de laatste week van het eerste kwartaal werkt, maar zijn loon over die laatste week pas in het tweede kwartaal ontvangt, dat loon ln aanmerking ziet komen voor zijn klasse berekening voor het tweede kwartaal en niet voor het eerste kwartaal. Dat beteekent voorts, dat men tantième, stukloonen, ac- coorden, provisie, enz. rekening wordt ge houden in het kwartaal, waarin zij zijn ontvangen. Zijn de rechten op kinderbijslag van de tot kinderbijslag-gerechtigde gehuwde vrouw dezelfde als die van den man? Neen. De gehuwde vrouw ontvangt over een kalenderkwartaal slechts uitkeerlng over ten hoogste zooveel dagen als haar echtgenoot over dat kwartaal minder dan 78 dagen recht op kinderbijslag heeft. Voorbeeld 1. De man heeft 78 dagen ln het kwartaal gewerkt en de vrouw heeft even eens 78 dagen in het kwartaal gewerkt. De man krijgt over 78 dagen kinderbijslag, de vrouw krijgt geen kinderbijslag. Voorbeeld 2. De man heeft 70 dagen ge werkt en de vrouw 14 dagen. De man krijgt over 70 dagen kinderbijslag, de vrouw over 8 dagen. Voorbeeld 3. De man heeft 70 dagen ge werkt en de vtouw 4 dagen. De man krijgt over 70 dagen kinderbijslag, de vrouw over 4 dagen. Voorbeeld 4. De man heeft geen kinder bijslagboekje of hij heeft 0 dagen ln het kwartaal gewerkt en de vrouw heeft 78 da gen gewerkt. De man krijgt niets, de vrouw krijgt kinderbijslag over 78 dagen. Hoe komt de tot knderbijslag gerech tigde arbeider aan zijn kinderbijslag boekje? Op 5 December 1940 kan hij van zijn werk gever krijgen een formulier „Aanvrage om een kinderbijslagboekje" (ls hij 5 December 1940 niet ln loondienst dan vraagt hij een dergelijk formulier aan den eersten den besten werkgever bij wlen hij ln dienst treedt.) Dit moet hij onmiddellijk Invullen en opsturen aan het adres dat bovenaan het formulier vermeld ls. (Op het formulier staat recht onderaan een hokje met het op schrift: „In te vullen door het Gemeente bestuur". Hiervan behoeft de arbeider zich vandaag en morgen verkouden i Bescherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van/ 3Ö24 (Ingez. Med.)' niets aan te trekken. Hij ga vooral niet met het formulier naar het Gemeentebestuur van zijn woonplaats). Hij ontvangt dan van de bedrijfsvereeniging of den Raad van Ar beid, aan welke hij het aanvraagformulier heeft opgezonden vóór 1 Januari 1941 de eerste kwartaals-klnderbijslaglijst en zoo spoedig mogelijk daarna het boekje met de drie overige lijsten. Het boekje is zoodanig van omvang, dat daarin tevens de rentekaart kan bewaard worden. Hoe komt de tot kinderbijslag gerecht- arbeider zijn reoht op kinderbijslag ver spelen? J a, indien hij geen redelijke medewerking verleent tot het verkrijgen van de Inlichtin gen, die voor een juiste beoordeeling van het recht op kinderbijslag noodig zijn. Heeft de arbeider recht op beroep, wan neer h|j z.l. niet den kinderbijslag krijgt, die hem toekomt? Ja, hij heeft beroep bij dezelfde colleges, waarbij hij ln beroep kan gaan ten aanzien van de Ziektewet. Verliest de arbeider, die krachtens in- dividueele of collectieve arbeidsover eenkomst recht heeft op een kinderbij slag, door de invoering der Kinderbij slagwet dit recht? Dit recht verliest hU niet, tenzij de ar beidsovereenkomst gewijzigd wordt. -o— De secretaris-generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft een beschikking afgekondigd inzake de organisatie van den lompenhan del. Hieruit blijkt dat het handeldrijven in lompen slechts is toegestaan aan: a. klein handelaren; b. erkende tusschenhandela- ren; c. erkende groothandelaren. Kleinhandelaren mogen lompen uitslui tend koopen van voortbrengers en uitslui tend verkoopen aan erkende tusschenhan- delaren. Erkende tusschenhandelaren mogen lom pen uitsluitend koopen van voortbrengers alsmede van kleinhandelaren, en uitslui tend verkoopen aan erkende groothande laren. Erkende groothandelaren mogen lompen uitsluitend koopen van voortbrengers, als mede van erkende tusschenhandelaren, en uitsluitend verkoopen aan verwerkers en voor export. Het ls aan verwerkers verboden direct van voortbrengers lompen te koopen of op andere wijze te verwerven. Verwerkers mo gen lompen uitsluitend van erkende groot handelaren koopen. Het hierboven bepaalde ls van toepassing voor zoover daarvan niet wordt afgeweken. Onder lompen worden ln de beschikking verstaan alle nieuwe en oude afvallen, die uit wol, kunst- of celwol, katoen, zijde, Door ABLOVA. Het begon met een beduimeld briefje dat, gesloten ln een smoezelige enveloppe, op zekeren ochtend met de eerste post op het bureau van Inspecteur Walter tercht kwam. Het eindigde met de sensationeele roofge- schiedenis, in de polltle-annalen bekend onder den naam: zaak Uttenrode, 11 Janu ari 1940. De inhoud van het briefje was kort maar krachtig: Let op 11 Januari 1940. Geen on- derteekening. Inspecteur Walter pakte het op met zijn pincet en bekeek het met ge- fronsd voorhoofd. Zijn speurdersinstinct zei hem, dat dit geen grapje was en hij op zijn hoede diende te zijn. Bovendien hadden een paar onopgeloste groote diefstallen waar Loutje Snaai achter moest zitten zijn activiteit bijzonder geprikkeld. De inspecteur belde en even daarna trad een van zijn mannen binnen. Deze kreeg opdracht het briefje op vingerafdrukken te laten onderzoeken en tevens na te gaan. of er op den llen bijzondere gebeurtenissen zouden plaats vinden. Daarna eischte ander werk hem op en vergat hij de zaak tot hem tegen den middag rapport werd uitge bracht. Geen vingerafdrukken. Dat versterkte den argwaan van den inspecteur; een grap penmaker zou niet zoo zorgvuldig en des kundig te werk zijn gegaan. De agenda voor den llden meldde voorts de volgende meer of minder belangrijke gebeurlijkheden: een lezing van professor Rastigy over de toepassing van Acidum allylisopylobarbitu- ricum; een bijeenkomst van de vrouwenver- eeniging onderwerp: koken ln crisistijd; een weldadigheidsavond bij hornes Utten rode en een concert van het hrandweer- mannenzangkoor Kunst na Arbeid ln de Harmonie. Inspecteur Walter stak zijn pijp aan en dacht langen tijd na. Let op 11 Januari. Iemand wilde Loutje Snaai er bij lappen; verraajerswerk Toen hij de laatste rook wolk van zijn zesde pijp uitgeblazen had nam hij den haak van de telefoon en vroeg het nummer van barones Uttenrode aan. Op den weldadigheidsavond bevolkte een select gezelschap de salons van de barones. Onder de aanwezigen bevond zich een on bekende, door de gastvrouw voorgesteld als graaf van Llmmen. Het was niemand opge vallen, dat de barones bij het begroeten van den graaf op fluisterenden toon een paar woorden had gesproken. Ik reken er op, Inspecteur, dat u al het mogelijke zult doen om een schandaal te voorkomen. We zullen ons best doen, Mevrouw. Daarop had de graaf zich ln een fauteuil, dicht bij de deur, neergevlijd en met onop vallende belangstelling de aanwezigen ge monsterd. De val was gesteld. Beneden, ln de garderobe, hield Tonla de wacht; hier boven liep van Bemmel, een van zijn kun dige rechercheurs, als hulpkellner rond. Het geroezemoes van vele stemmen mengde zich met de klanken van het orkestje, dat er gens achter de palmen verborgen zat. Iedereen was in avondtoilet; de dames be hangen met juweelen. Loutje Snaai zou watertanden als hij hier een kijkje mocht nemen. Inspecteur Walter kende de meesten van de aanwezigen wel. Natuurlijk was er de burgemeester, dan de baron van Fleu- tinge, de bankier Rasmusmaar wie was dat kleine magere mannetje, dat zich daar zoo achteraf hield? Het eerste nummer werd aangekondigd: de coloratuurzangeres Ina Letolt. Daarna volgde een vioolvoordracht en vervolgens zou, als luchtig intermezzo, de goochelaar Garibaldi optreden. Het kleine magere mannetje. Er broeide iets. Inspecteur Walter voelde Intuïtief, dat nu het fatale oogenblik ge komen was. De goochelar werkte het heele traditioneele repertoire af, dat begint met de kaarten en eindigt met het doorzagen van onschuldige knappe meisjes. Aan het eind van zijn nummer gekomen verzocht hij een van de aanwezigen bij hem te ko men. De bankier Rasmus voldeed aan dit verzoek; hij moest op een stoel gaan zitten, het licht uit, weer aan. Rasmus was ver dwenen om, nadat het licht weer even uit was geweest, glimlachend op zijn stoel te prijken Na hem kwam de burgemeester. Licht uit. Langer dan den eersten keer bleef het don ker. Zonder dat iemand iets bemerkte was inspecteur Walter naar de gangdeur geslo pen en hield daar de wacht; geên van de aanwezigen zou kunnen ontsnappen, daar de salons slechts één uitgang hadden. Nog bleef het donker. Daar klonk ln de gespan ne stilte de kreet van een vrouw. Met een paar sprongen was de inspecteur bij den lichtschakelaar. Op het geïmproviseerde po dium zat nog altijd de burgemeester een beetje verbaasd te kijken; naast hem stond de goochelaar Garibaldi, lachend. Het was al gebeurd. De gravin van Kleve- ringa viel in zwijm, haar briljanten han ger was verdwenen. Mevrouw Rasmus slaakte een kreet toen ze bemerkte, dat haar paarlen broche gestolen was. Dus toch schandaal. Maar de inspecteur wist ook, dat de dader nu niet ontsnappen kon, hij zat ln den val! Er moest snel gehandeld worden. De be dienden werden binnengeroepen en beves tigden, wat Walter al wist: er kon niemand over de gang ontkomen zijn. Toen ging de deur op slot en begon een klesch en moei lijk werkje. Tonla moest de dames fouillee- ren, hijzelf en van Bemmel namen de hee- ren voor hun rekening. Dat was te elf uur vijftien. Om twaalf uur was Inspecteur Wal ter de wanhoop nabij: nog niets gevonden. Te twaalf uur vijftien werd als laatste, on der hevige protesten de burgemeester ge fouilleerd. En vond men de verdwenen juweelen keurig verpakt ln een wit vloeitje, in diens achterzak Het moet gezegd worden, dat de grap van den nog steeds lachenden goochelaar maar matig werd gewaardeerd. Te twaalf uur zestien werd de gangdeur weer geopend en kon leder zijns weegs gaan. Inmiddels had Loutje Snaai vrij spel ge had. Dc rest van het huls was voor hem alleen geweest. Geen kip kwam uit de sa lons; ze zaten er allemaal zoo secuur opge borgen als hl het schuurtje. De burgemees ter zou als autoriteit natuurlijk het laatst gefouilleerd worden en hij had er op gere kend een uurtje tijd te hebben. Met de brandkast boven was hij ln twin tig minuten klaar geweest. Een Vermeer uitsnijden kostte veertig seconden; een paar kostbare miniaturen ln den koffer stoppen ging en passant. Het juweelenkistje van de barones viel tenslotte ook nog mee zoodat Loutje, als hij er 10 Pet. voor Garibaldi af trok. best tevreden mocht zijn. Best tevre den, zei hij nog eens tegen zichzelf, toen hij met den bult op zak naar huls stapte. En dat hij zich voor 4 centen, papier en postzegel tezamen, van de medeplichtigheid van de politie had kunnen verzekeren, was wel het mooist van alles. Had hij ooit zoo rustig kunnen werken? (Nadruk verboden.) (Auteursrecht voorbehouden.) kunstzijde, linnen, Jute, hennep of aan verwante vezelstoffen, in den vorm van weefsels, touw, vilt, watten e.d. zijn samen gesteld. Erkende handelaren zijn de bU het Rijks bureau voor oude materialen en afvalstof fen Ingeschreven ondernemingen, welke in het bezit zijn van een door den directeur van dit bureau verleende vergunning als onderscheidenlijk tusschenhandelaar of groothandelaar ln lompen. De beschikking geeft voorts enkele han delsvoorschriften. ZIJ bepaalt o. m. dat openbare verkoop en andere systemen van verkoop van lompen door gunning aan den meestbiedende verboden zijn. Detailhande laren in textlelwaren of andere verbruiks- goederen kunnen niet als handelaar ln lompen worden erkend, noch in aanmer king komen voor een door den directeur van bovengenoemd bureau te verleenen vergunning als kleinhandelaar. Voorts bevat de beschikking sorteervoor- schriften en bepalingen betreffende lompen met een bepaalde bestemming. Wat de erkenning betreft, bepaalt de be schikking, dat deze ten aanzien van tus- schen- en groothandelaar ln lompen slechts door den directeur van het Rijksbureau kan geschieden door het verleenen van een schriftelijke vergunning aan een bij het Bureau ingeschreven onderneming, welke vergunning telkens voor een periode van drie maanden wordt verleend. Een vergun ning kan door den houder niet worden overgedragen. Het is verboden bij het afsluiten van con tracten betreffende levering van lompen of bij de uitvoering dezer contracten, middel lijk of onmiddellijk, ln welken vorm ook:" a. als tegenprestatie levering van waren, werk- of dienstverrichtingen aan te bieden of te eischen; b. den afnemer de verplich ting op te leggen behalve lompen, goede ren van'anderen aard of, behalve de be stelde soorten lompen, andere soorten lom pen of werk- of dienstverrichtingen aan te nemen. Het is voorts verboden, bij het afsluiten van contracten betreffende levering van andere goederen dan lompen of betreffen de werk- of dienstverrichtingen, de leve ring van lompen, in welken vorm ook, mid dellijk of onmiddellijk, als tegenprestatie aan te bieden of te eischen. De directeur kan aan voortbrengers en handelaren het verkoopen en afleveren van beschikbare voorraden lompen binnen een door hem te bepalen termijn voorschrijven. Voor de nadere bijzonderheden omtrent deze beschikking verwijzen wij naar de Staatscourant van gisteravond. Daarin zijn tevens de bijlagen opgenomen, waarbij o.a. maximumprijzen voor lompen worden vast gesteld. De beschikking treedt in werking op 1 December a.s. ORGANISATIE VAN DEN HANDEL IN OUD PAPIER. Een gelijksoortige regeling als voor den handel in lompen is getroffen voor den handel ln oud papier. Onder oud papier wordt verstaan: papiersnippers (afval van de papierverwerking), beschreven en be drukt papier, hetwelk niet overeenkomstig zijn oorspronkelijke bestemming ls of wordt gebruikt, alsmede papier, bordpapier en pa pier- en bordpapierenwaren, welke uitslui tend gebruikt kunnen worden als grond stof voor de Industrie. Ook deze beschikking treedt op 1 December in werking. (2 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9