STADSNIEUWS BOSCH ctcJBJ"riU r LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Dinsdag 26 November 1940 Uk KERK- EN SCH00LNIEUWS Rond de Middellandsche Zee Uit het Verre Oosten Het a. s. Chineesch- Japansche verc^ag Verspreide Berichten A FIETSLICHT De Pers zegt (I/N/T EN LETTEREN, Laatste Berichten Binnenland Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap Buitenland ENQUÊTE NAAR DE PRIJZEN IN DE VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche regeering heeft een onderzoek ingesteld naar de prijsbeweging van levensmiddelen en andere verbruiks- artikelen, op grond van het feit, dat deze de laatste weken zeer zijn/gestegen. In de motiveering van dezen maatregel wordt, volgens een bericht van SP,T, uit Washington, verklaard, dat de farmers niet het minste profijt hebben van de prijsstij gingen, doch dat een .groot gedeelte van het Amerikaansche volk er door wordt gedu peerd. Voorts wordt yerjdaard, dat van de zijde der farmers klachten binnenkomen, dat de tusschenhan'del onredelijke winsten maakt, door het ppkoopen en vasthouden der voor raden van bepaalde voor de binhenlandsche consumptie bestemde landbouwproducten. Het onderzoek zal zich derhalve in de eerste plaats uitstrekken tot de prijzenpolitiek, die de groote levensmiddelen-concerns voeren. Doeltreffende Itallaansche tegenaanvallen. ALEXANDRIË GEBOMBARDEERD. Het Itallaansche hoofdkwartier maakte gisteren bekend: Aan het Grieksche front doeltreffende tegenaanvallen van onze afdeelingen. Onze luchtmacht heeft de vijandelijke stellingen gebombardeerd, vooral langs de kust van Epirus. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval gdaan op Durazzo, waarbij eenige menschen gewond werden en lichte schade werd aangericht. Een vijandelijk vliegtuig werd neergehaald. Onze jagers hebben een tweemotorig vliegtuig van het type Wellington achter volgd en het ten noorden van Malta in zee geschoten. Een onzer jachtescadrilles heeft in duikvlucht een aanval gedaan op het vliegveld Micabba. Talrijke aan den rand van het veld staande vliegtuigen werden met machinegeweervuur bestookt; drie ge raakten onmiddellijk in brand. Het vuur bre'ldde zich snel uit, waarvan ontploffin gen het gevolg waren. Het vuur nam zulk een omvang aan, dat het van de Slcillaan- sche kust af gezien kon worden. Alle vlieg tuigen zijn teruggekeerd. Onze vliegtuigen hebben een aanval on dernomen op de vlootbasls te Alexandrlë en vele malen doelen ln de haven getroffen. Andere vliegtuigen keerden zich tegen de militaire werken in het gebied ten zuiden van Mersa Matroe. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Tob'roek en Bardla, waar lichte schade werd. toegebracht. In Bardia werden eenige menschen gewond. Een aanval werd ook gedaan op Derna, waar een vacantiehuis werd getroffen. Er zijn vijf dooden en twee gewonden. Te Apollonia is een hospitaal, dat duidelijk van het Roode Kruisteeken was voorzien, door vijandelijke vliegtuigen gebombardeerd en van zeer dichtbij met machinegeweervuur bestookt. Hier is Iemand gewond. Ten Oos ten van Amseat is eèn Blenheim-vliegtuig dat door onze jagers was ingehaald, neerge schoten. Het stortte brandend omlaag. Grieksche roep om hulp. De Grieksche minister voor de pers, Nico- loudis, heeft tot de openbare meening ln de geheele wereld een oproep gericht, waar in hij vraagd „Griekenland behulpzaam te zijn bij de levering van vliegtuigen, zoo lang het nog tijd is". Deze kreet om hulp wordt gemotiveerd met de groote bedrijvig heid van het Itallaansche luchtwapen tegen de Grieksche strijdkrachten. Generaal Ali Irza, de Turksche comman dant van de gebieden waar de staat van beleg is afgekondigd, ls gistermorgen te Istanboel aangekomen, waar hij zijn ambt zal aanvaarden. Hij had twee dagen te An kara vertoefd waar hij conferenties met den minister van binnenlandsche zaken en van defensie heeft gehad. NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Lezing door mevr. LotgeringHillebrand. Gistermiddag was een groot aantal da mes opgekomen in het V.C.T.-huis om te luisteren naar wat mevr. Lotgering haar kon vertellen om hun distributiezorgen te verlichten. De presidente der afd. Leiden, mevr. T. J. Vriend van Hoorn, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, waarbij zij haar groote vreugde uitte over de groote opkomst. Spr. zou daaruit de conclusie wil len hebben dat het streven van het bestuur om de leden thans op voedingsgebied voor te lichten juist is gebleken. Spr. wil daar aan nog toevoegen dat de naam van mevr. Lotgering ook veel aan de groote opkomst gedaan zal hebben. Iedereen heeft haar im mers wel voor de radio gehoord en haar stem zal zeker bij de aanwezigen geen on bekende klank hebben. Na den leden een prettigen maar ook leerzamen middag te hebben toegewenscht, gaf zij het woord aan mevr. Lotgering. Deze begon met erop te wijzen, dat zij zeker niet alle distributiezorgen bij de huis vrouwen kan wegnemen, maar zij zal trach ten deze zorgen eenlgszlns te verlichten. Zij zou de zorgen in 3 categorlën willen in- deelen: I. de zorg of de hulsvrouw in staat is haar huisgezin het noodige voedsel te geven met de haar ter beschikking gestelde levens middelen; 2e. de zorgen van de distributieadmini stratie; 3e. de zorg of de huisvrouw alle bons zal inwisselen. Punt 1 zou spr. bevestigend willen beant woorden. Het huisgezin kan het best met wat minder doen dan het tot nu toe ge wend was; bovendien moet de huisvrouw thans een verstandig en zuinig gebruik ma ken van de haar ter beschikking gestelde levensmiddelen. De niet ter beschikking staande levensmiddelen moeten door an dere worden vervangen, waarvoor spr. de aanwezigen aanraadde een voedingstabel te koopen. De dames kunnen wel beweren dat haar intuïtie hen altijd heeft geholpen, doch deze heeft thans een leelijke knak ge kregen. Wat punt 2 betreft, zou spr. willen aan raden de distributiekaarten te schiften in die welke het meest noodlg zijn en die wel ke slechts weinig gebruikt worden. De broodkaart maakt hierop wel een uitzon dering, daar deze lederen dag noodig is. Voor het bewaren van de kaarten zijn ge makkelijke etui's in den handel. Spr. raad de aan achter op de bons te vermelden wat men erop kan krijgen. Betreffende punt 3 adviseerde spr., in dien het huishoudgeld het toelaat alle bons in te wisselen. Heeft men het artikel zelf later niet noodig dan kan men wellicht een minder met aardsche goederen bedeelde zuster er nog mee helpen. Vervolgens noemde spr. verschillende ar tikelen op, welke lang of minder lang be waard kunnen blijven, waarbij zij nog de opmerking maakte dat lang niet alle in blik verpakte artikelen langen tijd kunnen worden bewaard. In de pauze onder het gebruik van een kopje thee was er gelegenheid schriftelijke vragen te stellen waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze werden deze vragen beantwoord. Voor vele aanwezigen kwam het einde van deze leerzame causerie veel te vroeg. Morgen zal onze stadgenoot, de heer J. E. van Blezen, hulpfitter aan de Stede lijke Lichtfabrieken, zijn zilveren jubileum in gemeentedienst herdenken. Bij de belangrijke onderhandelingen met den Japanschen premier, Konoje, den mi nister van Bultenlandsche Zaken, Mat- soeoka, en andere leidende persoonlijkhe den van de Japansche regeering zijn be vredigende resultaten bereikt, zoo ver klaarde de Nankingsche minister van fi nanciën, Tsjou Foe-Hal, die gisteren terug gekeerd ls van oen verblijf van zes dagen te Tokio. Deze onderhandelingen hebben zich bezig gehouden met het vraagstuk van de Chineesch-Japansche financieele sa menwerking. Ook het probleem van de op richting van een centrale bank van China is besproken met vooraanstaande Japan sche financiers. Tsjou Fce-Hai is terstond van Sjanghai naar Nanking doorgereisd om rapport uit tc brengen. De laatste voorbereidingen worden getroffen voor de onderteekenlng van het Chineesch-Japansche verdrag, die op 30 November bepaald ls. Gisterochtend is te Tokio de tweede Oost- Aziatische economische conferentie ge opend. Hierop wordt van gedachten gewis seld over de plannen tot het opbouwen van een Groot-OostaziatLsch gebied van ge meenschappelijke welvaart. EGYPTISCH KABINET ZET ZIJN POLITIEK VOORT. De nieuwe Egyptische premier, Sirry Pasja, heeft gistermiddag een eerste ver klaring voor het parlement afgelegd, naar uit Cairo gemeld wordt. Het vorige Egypti sche kabinet, zoo verklaarde hij o.a., kon met geduld, verstand en onwrikbaarheid alle ernstige crises overwinnen, die wij moesten doormaken. God moge ons helpen de politiek van het vorige kabinet voort te zetten- Ons program is In de troonrede vastgelegd. De huidige situatie en de moei lijkheden, waarin ons land zich bevindt, elschen de eenheid van de geheele natie en groote omzichtigheid. TALRIJKE ARRESTATIES IN BRITSOB-INDIË. Tot dusverre zijn aldus D.NB. volgens berichten aan Bombay in totaal 6280 perso nen gearresteerd door de Engelse,he regee ring ln verband met redevoeringen of arti kelen tegen deelneming van Indië aan den oorlog. Gisteren, ls zoo meldt Reuter, Pandi Pant, oud-voorzitter van het Congres der Ver. Provlnolën, gearresteerd. BRITSCH SCHIP BIJ DE ANTILLEN GEBOMBARDEERD. Reuter meldt uit New York: Radlo-Mackay meldt noodseinen te heb ben opgevangen van het Britsche s.s. Port Hobart, dat mededeelde bij de Antillen te zijn gebombardeerd. Vijf en twintig minuten tevoren had het schip geseind, dat het een verdacht vaartuig had gezien. DE AARDBEVING IN ROEMENIË. Dultscli seismoloog zal onderzoek instellen. Het Roemeensohe ministerie van onder wijs heeft den bekenden Dultschen seismo loog professor dr. Siebert van de Universi teit te Jena ultgenoodigd naar Roemenië te komen om de oorzaken van de steeds weer voorkomende aardbevingen te onder zoeken. De aardbevingspsychose houdt aan en leidt bij lichte aardschokken tot een paniek, WEDEROM AARDBEVING IN ROEMENIË. Het dorp Mlerla Oaprleru bedreigd. Volgens berichten van het blad Universul is het Roemeensche dorp Mierla Oaprieru door een aardbeving bedreigd. Dwars door het dorp loopen groote aardscheuren en uit het binnenste der aarde hoort men dof ge brom. Sedert Donderdagavond van de afgeloo- pen week leeft de bevolking in een paniek stemming en niemand waagt zich meer in het dorp nadat alle eenlgszlns waardevolle voorwerpen weggehaald zijn. Reeds zijn acht huizen ingestort en ook de kerk is vermoe delijk niet meer te redden, daar onder het gebouw een aardscheur doorloopt. De gevluchte bewoners vertellen dat het onderaardsche gegrom reeds sinds de groote aardbeving te hooren is. Bij verschillende plaatsen zijn uitbarstingen van lava en heette bronnen waargenomen. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Benoeming van docenten. Bij beschikking van den waarn. secreta- ris-genéraal van het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen zijn voor het tijdvak van 1 September 1940 tot en met 31 Augustus, 1941 aangewezen als docent aan de Leldsche Universiteit: le. om in de faculteit der wis- en na tuurkunde onderwijs te geven in de didac tiek van: a. de wiskunde :dr. O. Bottema, directeur van de R.H.B.S, te Deventer; b. de natuurkunde: dr. H. A. C. Denier van der Gon, leeraar aan een gemeente lijke hoogere burgerschool te Den Haag; c. de scheikunde: dr. H. G. S. Snijder, leeraar aan het openbaar gymnasium al hier; d. de plant- en dierkunde: dr. A. Schier- beek, leeraar aan een gemeentelijke hoo gere burgerschool te Den Haag; 2e. om in de faculteit der letteren en wijsbegeerte onderwijs te geven in de di dactiek van: a. de geschiedenis: dr. T. J. G. Locher, leeraar aan het Nederlandsch lyceum te Den Haag; b. de Nederlandsche taal en letterkunde: dr. J. G. M. Moormann, directeur van de gemeentelijke hoogere burgerschool B te Nijmegen; c. de Fransche taal en letterkunde: dr. G. Schilperoort, directeur van de gemeen telijke middelbare handelsdagschool met 4- jarigen cursus te Den Haag; d. de oude talen: dr. A. J. Koster, leeraar aan het openbaar gymnasium alhier. icr ftu uct titni/ n/imnwzi LET OP HET MERK RÖTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. 1057 (Ingez. Med.) 50-JARIGE ECHTVEREENIGING. Morgen hopen L. van der Reek en M. Stikkelorum, wonende Bakker Korffstraat 18 alhier, den dag te herdenken, waarop zij 50 jaar geleden in ondertrouw werden op genomen, waarna de voltrekking van het huwelijk op 10 December d.a.v. plaats vond. De bruidegom is thans 78 jaar oud; hij was gedurende 36 Jaar als korporaal-wasch- baas in militairen dienstj en later vele ja ren gedetacheerd bij. de Schietbanen te Katwijk. Ongetwijfeld zullen vele oud-ge- dlenden zich den onverstoorbaren kalmen baas herinneren. Na deze 36-jarige periode, waarvoor hU de gouden medaille voor trou we dienst mocht ontvangen, heeft hij den militairen dienst met pensioen verlaten en ls hij nog ruim 10 jaar beambte in alge- meene dienst geweest bij het Rijks-Opvoe dingsgesticht voor Jongens ln de Gevan genlaan, alhier. Toen deze inrichting werd verplaatst naar Avereest, verliet hij ook deze Inrichting met. pensioen, en nadien is hij rustend geweest. De bruid is 82 jaar oud en was vroeger marketentster. Mili tairen uit vroeger dagen kunnen zich haar wellicht nog herinneren hoe zij met de troep mede uitrukte met haar vaatje met blinkende koperen banden, den hoed met een groote veer versierd. En als de marsch groot was, waren er altijd wel eenige mili tairen te vinden, die het vaatje gedurende den marsch droegenmet als 'belooning een extra oorlam. Uit dit huwelijk werden 3 kinderen ge boren; voorts zijn er 14 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen. De bruidegom geniet nog een uitsteken de gezondheid; de bruid echter is de laat ste jaren sukkelend. De kinderen stellen het echter zeer op prijs, dat hun ouders dit jubileum nog mogen beleven. Ongetwij feld zal het don belden oudjes dezer dagen aan belangstelling niet ontbreken. OP HEETERDAAD BETRAPT. Hedenmorgen ln de vroegte omstreeks halfoes heeft een rechercheur van politie den 25-jarlge J. J. S. op heeterdaad be trapt, terwijl hij bezig was op het terrein eener conservenfabriek houten vaten op een bakfiets te laden, S. werd door deze firma ongeveer drie weken geleden ontslagen; sindsdien werden geregeld vaten vermist, terwijl bovendien de sleutel van een pakhuis zoek was. De politie werd hiervan in kennis ge steld en in den afgeloopen naoht vatte voor het eerst een rechercheur in de directe omgeving post. De politieman had geluk, want reeds in den eersten nacht den besten slaagde hij er in den inbreker te arresteeren. 8. bleek in de aif'geloopen weken ongeveer 60 vaten te hebben ontvreemd. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Gistermorgen liep de 63-jarige arbeider J. H. v. d. S.. wonende ln de Boerhaavelaan alhier, zich naar zijn werk te RijnSburg be gevende, met zijn defect rijwiel aan de hand rechts van den rijweg ln de Gevers- straat te Oegst-geest, waar hij door een hem achterop komende vrachtauto werd aangereden. De bestuurder heeft het slachtoffer door de duisternis niet gezien. S. werd aan hoofd en borst zóó ernstig verwond, dat de dood vrijwel onmiddellijk Intrad. Het slachtoffer is met denzelfden auto direct naar het Acaid. Ziekenhuis vervoerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Boon's Kaashuls (filiaal) Hoogewoerd 74, Lelden; hoofdzetel: Rotterdam, Zwartjan- straat 84a, Verkoop van zuivelproducten, vleesohwaren en margarine. Wijziging: N.V. Visscherlj Maatschappij „Arle Leendert", Wetb. Meerburgstraat 24, Katwijk a. Zee. Overleden commissaris: T. de Jong, Katwijk a/2tee. I Laat men de gevoelens der Nederlanders ontzien In een artikel: „Nu de W.A. marcheert", zegt de ,,Ned. Socialist", het blad van de Ned. Soc. Werkgemeenschap, welker leider is de N.S.B.-er Woudenberg: In de oude S.D.AP. hebben wij steeds op het standpunt gestaan: voert den strijd met geestelijke wapens. Provoceer niet, val politieke tegenstanders niet lastig, colpor teer met onze geschriften niet bij wijze van demonstratie, maar om het colporteeren zelf. Wij vonden onze kracht grootendeels in de huis-aan-huiscolportatie, de colpor tage op straat, die te vaak op relletjes en geharrewar met de politie uitliep, had voor ons weinig aantrekkelijks. Op dat standpunt staan wij nog. Daar uit volgde ook, dat wij geen behoefte had den aan weerafdeellngen, ordecommando's e.d. De orde op straat, in vergaderingen en waar dan ook, dient gehandhaafd te wor den door de organen van de overheid. Deze houding was in overeenstemming met den aard van het Nederlandsche volk. In Duitschland hadden ook de vroegere tegenstanders der nationaal-socialisten se- mi-militaire formaties. In Nederland kende men die formaties bij de politieke partijen niet en mep had ze in ons land ook niet noodig. Wij mcenen op deze verschillen tusschen de Dultsche en de Nederlandsche verhou dingen te moeten wijzen, nu de W.A. van de N.S.B. toestemming heeft gekregen in formatie op straat te verschijnen. Wij doen niet mee met hen, die meenen daar tegen met scheldwoorden en rumoer te moeten optreden. Wij staan hier voor een besluit-van de bezettende overheid, voor welks naleving de Nederlandsche autori teiten verantwoordelijk zijn. Wel meenen wij bij het optreden van de W.A. te mogen vragen oog te hebben voor de geaardheid van ons volk. De groote meerderheid van ons volk voelt voor dit optreden niets. De W.A. is er nu eenmaal en zij mar cheert met toestemming der autoriteiten. Laat men de gevoelens van de massa der Nederlanders in dit opzicht echter zooveel mogelijk ontzien. PREDIKBEURTEN Bodegraven Geref. Gem.: Woensdagnam. 4 uur, ds. R. Kok van Veenendaal, Noordwük-ann-Zee Goref. Bond (Jullana- weg 27)Woensdagnam. 7.30 uur. ds. Fokkema van Delft. lvaddinxveen Zuidkade 18: Woensdagnam, 7 uur, ds. De Rover van Vlaardlngen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Waardhuizen cand. L. Selles te Kampen. TOONKUNST-CONCERT. Op het eerste gewoon concert der Maat schappij voor Toonkunst, te geven op Zon dag 1 December a.s. in don „Leidschen Schouwburg", zal het Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet weïken ten gehoor® brengen van Haydn fop. 20 no. 3), Bssthcyen (op. 132) en Ravel, NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij Hollandia Drukkerij, Baarn: Drie Boeken in één, door Anke Servaas, nl. haar di'lo reeds zoo bekende-#n in vele herdruk ken verschenen romans „Kinderzaal", „Kinde ren, die over zUn", en „Moeder Liesbet-h", met artsltieke illustraties van Skri Góth. „Eens komt de dag" door J, Riemens—Reur- slag. Deze roman behandelt het conflict tus schen twee generaties met als hoofdpersoon een jong meisje, dat, pas afgestudeerd, als leerares ln de wiskunde op een middelbare school in een provinciestad wordt geplaatst. W. P. van Stockum, Den Haag: „Beteekenlsvolle uren, zoo ontstond de oor- g", door R. van Wehrt. Ultg. My. van Dishoeck, Bussum: In de Waagreeks: „De Europeesche Wederge boorte", door Sake. Algra. Wolters, Groningen: Bundel Opstellen van oud-leerlingen, aange boden door prof. dr. C, G. N, de Vooys, ter ge legenheid van zyn 25-jarig hoogleraarschap aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, 16 October 1940, met een bibliografie van prof. De Vooys. Sythoff's Uitg. M., Leiden: Kaleidoscoop op zaal „K", door dr, A. J. Cronin. Een nieuw verhaal uit de medische we reld van den schrijver van „De Citadel". Ver taald door dr, J. N. C, van Dietsch. Erven Byieveld, Utrecht: Psychologie der Puberteitsjaren, door dr. Charlotte Bühler, Vertaald door G. Kraassen- berg. Em. Querido Ultg. Mij., Amsterdam: Bruidstijd, door Elisabeth Zernike, De schrijf ster besohrijft hier het openbloeien van 'het leven van een jong meisje. Eline is de dochter van een diplomaat, haar moeder heeft ze niet gekend en nooit is ze buiten de sfeer van haar hooggeplaatsten vader gekomen. Als zij meis jesstudente wordt, gaat een geheel nieuwe we reld voor haar open. Kosmos Uitg. My., Amsterdam: Blinde Wegen, door Augusto Garcia De schrijver van dezen roman, sinds 8 jaar professor in het Italiaansch aan de Groningsche Uni versiteit, behoort tot de meest op den voorgrond tredende Itallaansche schrijvers van dezen tijd. Zyn bekendste werk „Le Strade Cieche" is thans in een nieuwe omgewerkte uitgave ver schenen, vertaald onder bovengenoemden titel door B. Damen. Andrles Blitz, Amsterdam: Volgende Patiënt, op het spreekuur van een dierenarts, door dr. J. Gajentaon. De Amster- clarasche dierenarts, dr. Gajontaan, vorteU in dit boek op zeer amusante wyze uit de praktyk. Hy laat zijn assistente aan het woord en in de eerste persoon vertellen van haar werk, waaraan zy zich met veel enthousiasme geeft. Voor die renliefhebbers vooral een kostehjk boek. Vergadering te Utrecht. FUSIE MET DE VER. VAN HOOFDEN VAN SCHOLEN. Het Ned. onderwijzers genootschap heeft te Utrecht zijn algemeene vergadering ge houden, die .door afgevaardigden uit bijna alle afdeelingen was bezocht, en onder lei ding stond van den heer L. F. Kleiterp, te Amsterdam. Het hoofdbestuur heeft mede- deeling gedaan van het verloop en den te- genwoordigen stand van de onderhandelin gen en besprekingen, die de vorming van een grootere en meer hechte eenheid in de onderwijzersvakbeweging ten doel hebben. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan de voorstellen van liet hoofdbestuur tot het aangaan van een fusie met de Ver- eeniging van hoofden van scholen en van een federatief verbond met organisatori sche eenheden op het gebied van het chris telijk en roomsch-kathollek bijzonder on derwijs. In dc middagzitting werd gezamenlijk met dc afgevaardigden van de Ver. van hoofden van scholen vergaderd en werd tot fuseering der beide organisaties de finitief besloten. LANDELIJKE CENTRALE VAN BONDEN VAN BEGRAFENISONDERNEMERS. In een te 's-Gravenhage gehouden bij eenkomst van vertegenwoordigers van de groote plaatselijke bonden van begrafenis ondernemers is met algemeene instemming besloten tot het oprichten, binnen het ka der van de Ned. Middenstandscentrale, van een uit drie groepen opgebouwde landelijke centrale van bonden van begrafenisonder nemers. Een commissie van voorbereiding is belast met het op korten termijn vervaar digen van de concept-statuten voor de nieuwe organisatie. Het voorloopig secreta riaat is gevestigd: p.a. den heer J. Bootsma, Van der Vinnestraat 2, te Haarlem. KINDERBERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Te Utrecht heeft het centraal genoot schap voor Kinderherstellings- en vacan- tiekolonles in hotel „Noord-Brabant" zijn algemeene jaarvergadering gehouden. In de plaats van de aftredende hoofdbe stuursleden mevrouw M. Ketelaar-van Goch, mej. W. J. C. Helmers, en de heeren J. J. Feringa en prof. dr. J. van Lookeren Campagne, werden gekozen mevrouw A. Steenhuis-Polman te Haarlem, de heer M. ten Kate Jr. te Arnhem en dr. C. den Har- tog te Wehe. De vacature mevrouw Ketelaar van Goeh blijft op advies van het hoofd bestuur onvervuld. Voor het in den raad van toezicht aftre dende lid de heer Tj. Greidanus te Amster dam, die eveneens niet herkiesbaar was, werd op advies van den raad gekozen de heer or. Am. J. d'AUly te Amsterdam. DE BUITENLANDERS IN HET ROEMEENSCHE PETROLEUMGEBIED. De Roemeensche veiligheidsautoriteiten hebben 38 buitenlanders, bijna uitsluitend Joden, uit het petroleumgebied verwijderd. Vier van hen werden het land uitgewezen, de overige 34 in een concentratiekamp ge ïnterneerd. Bij decreet wordt voor onwettige grens overschrijdingen door Joden amnestie ver leend- In de motiveering wordt gezegd, dat volgens de totdusver geldende bepalingen dergelijke Joden eerst een gevangenisstraf moesten ondergaan, alvorens men ze het land kon uitwijzen. De amnestie maakt het thans mogelijk, hen in het belang van het land onmiddellijk uit te wijzen. OVERSTROOMINGEN IN TEXAS. Na het slechte weer aldus meldt D.N.B. Dallas (Texas) van de laatste dagen wordt het land door overstroomingen be dreigd. Vijf groote rivieren zijn reeds buiten haar oevers getreden en hebben tallooze hof steden overstroomd, waardoor de bewoners dakloos zijn geworden. Een groot gedeelte vr.n het vee en pluimvee is verdronken. De regen stroomt uit den hemel. De autoriteiten hebben al haar hulpmid delen moeten mobiliseeren om de bevolking te helpen. Naar tot dusver bekend gewor den Is, zijn zeven automobilisten door de stormen om het leven gekomen. LOTHIAN VOERT BESPREKINGEN MET HULL. Na zijn bezoek aan het Witte Huis te Washington heeft de Engelsche ambassa deur, Lothian, met den Amerlkaanschen minister van Bultenlandsche Zaken Hull, een onderhoud vtn een uur gehad. Na deze bespreking verklaarde Lothian, dat niet ge sproken was over een financieele hulp van Amerika voor Engeland. De financieele hulp, die Engeland noodig heeft, ls in de Ver. Staten genoegzaam be kend. Wat betreft het vraagstuk van cre- dieten heeft in de eerste plaats de regee- ring der Ver. Staten te beslissen. Bij do besprekingen zijn ook de scheepsverli«?" van Engeland, alsmede het nadeel van bet ontbreken van Engelsche steunpunten eau de Iersche kust ter sprake gekomen. W Amerikaansche zijde echter zijn geen be paalde voorstellen gedaan. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2